1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 1® NOVEMBER :Mo.273i 74e Jaargang: 1936; UitgaveFirma F. VU BE VELDE Jr., Walstraat 58-GQ.VIissingen. Telei. 10. Postrekening 86287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het Duitsche grondstoffenplan in uitvoering. UIT BITTERE NOODZAAK GEBOREN.. de guitigsfe van de Canadeesche vijfling, verlangt naar haar QUAKER HAVERMOUT! STADS- EN PR0VINC1ENIEÜWS Sensationeels Hotel-moord. VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2,50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct# Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl«—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies Van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" «gsm Het Duitsche groridstoffenplan Hoofdartikel)'* Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Onderstaand artikel werd geschreven door dr. G. Kurt Johannsen, wetenschappelijk mede werker der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Hamburg, die op hei oogenblik zoowel in Duitschland als in Engeland zeer van zich doet spreken door een door hem geschreven boek over het koloniale vraagstuk'. Zonder ons met zijn artikel te willen vereen zelvigen, meenen wij toch het onzen lezers niet te mogen onthouden, daar het een interes santen kijk geeft op de wijze waarop men in Duitsche industrieele kringen over htt vier jarenplan denkt. (Red.) Op d'e indrukwekkende betooging van 28 October in het Berlijnsche Sportpaleis heeft minister-president Goering nogmaals den kern van het vraagstuk der nieuwe Duitsche grondstoffenplannen. omschreven met de woorden„Over- vier jaren moiet Duitschland volkomen onafhankelijk, van het buitenland zijn ten aanzien van alle stoffen, die hoe dan ook door Duitsche be kwaamheid, door onze chemie en machine- nijverheid en onzen mijnb&uw zelf kunnen worden vervaardigd". En op 30 October heeft dr. Goebbels verklaard„Het ge heele fanatisme van de natie heeft zich thans geworpen op de oplossing van het Duitsche grondstoffenvraagstuk". Het kan dus niet meer worden betwijfeld, dat Duitschland ernst maakt met de uitvoering van een programma, dat Hitier op het congres te Neurenberg heeft vastgesteld met de woorden „Er zullen in den naas ten tigd' nieuwe fabrieken ontstaan,, fabrie ken, waarin wij onze eigen rubber maken, fabrieken, waarin wij uitcelstofvezels .eigen kleeren vervaardigen en waarin wij dan de katoen, die ons thans millioenen aan deviezen kost, niet meer noodig heb ben". Gebrek aan. deviezen als gevolg van on voldoenden uitvoer door de economische wereldcrisis en de inschrompeling van den wereldhandel en gebrek aan een eigen basis van grondstoffen als gevolg van het ontbreken van koloniën dat zijn de bei de feiten, die tot het grondstoffenplan hebben geleid. De eigen grondstoffenpro- ductie zal qp de meest intensieve wijze worden ter hand genomen en Goering re kent er op, dat het programma reeds over twee jaren voor het grootste gedeelte ten uitvoer zal zijn gebracht. Invloed op de wereldmarkt. Dit programma zal natuurlijk niet eiken invoer overbodig maken, maar het zal op bepaalde gebieden bijv. op dat der textlelgrondstoffen 'n gevoelige beper king in den aankoop van grondstoffen in 't buitenland meebrengen, hetgeen niet zon der invloed op de wereldmarkt kan blijven. Men heeft hier ook geenszins te doen met een slechts tijdelijk verschijnsel. Im mers men bouwt geen machtige fabrieken, om deze later weer af te breken. Men moet er integendeel op rekenen, dat Duitschland op de gebieden, waarop het er in slaagt, door eigen fabricatie buiten- landsche grondstoffen te vervangen, duur zaam als kooper van buitenland sche waren verdwijnt. Daar overigens om dezelfde redenen ook Japan steeds sterker over gaat van 'het natuurlijke product naar het synthetische product, teekenen zich hier ingrijpende veranderingen in het wereld- bedrijfsleven voor de toekomst af. Slechts noodgedrongen Intusschen, Duitschland heeft slechts noodgedrongen het nieuwe grondstoffen- plan aanvaard. „Wij zouden vruchtbaarder Uit het Gemeenteverslag over 1935 Pandhuizen. In deze gemeente bestond in het jaar 1935, tot 15 April van dat jaar, slechts één pandhuis en wel ten name van S. Muller. Verzoeken om toelating van dergelijke inrichtingen kwamen niet in. Het bij artikel 38 der pandhuiswet be doelde onderzoek naar het beheer der al hier toegelaten particuliere banken van leening, is opgedragen aan den Commis saris van Politie. Openbare verkoopingen van niet-geloste panden hebben in 1935, tot 15 April van dat jaar, niet plaats gehad. In genoemd pandhuis werden in 1935, arbeid kunnen verrichten en het ware voor ons eenvoudiger, om in een wereld van ge zond verstand en economische redelijkheid, van volk tot volk te handelen en goederen uit te wisselen, dan in deze krankzinnige wereld op onszelf te zijn aangewezen". Uit deze woorden van Goering blijkt, hoe Duitschland slechts gehoorzaamt aan den. dwang der noodzakelijkheid om het be staan van zijn 67 millioen inwoners zoo veel mogelijk te bevrijden uit de afhanke lijkheid van het buitenland. Men heeft in Duitschland gehoopt, dat de Volkenbond zekere bepalingen uit het Verdrag van Versailles uit den weg zou ruimen. Het ia op een teleurstelling uit- gelocpen en het gevolg is geweest de her bewapening van Duitschland. Men heeft eveneens alle economische wereldconferen ties na den oorlog meegemaakt en ge wacht op een eindelijk terugkeeren naar redelijke mogelijkheden voor den wereld handel. Men is thans verder dan ooit van dit doel verwijderd en een zich van haar verantwoording bewuste regeering kon niet anders, dan handelen volgens het parool „Help u zelve". Zoo beschouwd, blijkt uit de Engelsche persstemmen al een betreurenswaardig ge ring begrip voor den ernst en den nood zaak van het Duitsche grondstoffenplan. Vooraanstaande Engelsche bladen wisten niet anders te zeggen, dan dat Duitsch land zich- grondstoffen kan verschaffen door den. verkoop van zijn waren en dat het bezit van zijn vroegere koloniën het niets zou baten. Het koloniale vraagstuk. Het eerste argument der Engelschen wordt door het bovenstaande weerlegd. Met evenveel recht zou men tcit een armen man kunnen zeggen, dat hij meer moet verdienen dan zou hij ook meer kunnen koopen. Wat het tweede argument aan gaat wordt gewezen op het geringe aan deel van de vroegere Duitsche koloniën aan den buitenlandschen handel van het Duitschland van voor den oorlog. Maar in de eerste plaats stonden deze koloniën toen pas in het begin van hun ontwikke ling. De waarde echter van den uitvoer aan grondstoffen der vroegere Duitsche kolo niën. in Afrika is van 28 millioen mark in 1908 tot 162 millioen in 1913 en 262.3 millioen in 1928 gestegen, waarbij kon worden aangenomen, dat deze koloniën, als zij Duitsch waren gebleven, zich nog sneller hadden ontwikkeld. Vergeleken met 1913 zouden deze koloniën dus een véél grootere beteekenis voor het gezamenlijke Duitsche bedrijfsleven hebben. De Duitsche deviezenbalans zou met eenige honderden millioenen marken zijn versterkt en deze zou men kunnen besteden aan den aankoop van buitenlandsche levensmiddelen en grondstoffen. Daarom is de eisch naar ko loniën geenszins alleen een prestige-kwes- tie, maar ook een levensvraag. Terwijl deze regels worden geschreven, is het grondstoffenprogramma reeds gaan functioneeren. Nabij Berlijn is een nieuwe celstoffenfabriek gebouwd en in Mei 1937 zal te Dusseldorf een groote tentoonstel ling van Duitsche kunststoffen worden ge houden. Men kan er zeker van zijn, dat deze industrieele mobilisatie van Duitsch land belangwekkende resultaten zal ople veren. tot 15 April van dat jaar, geen panden be leend. Wegens overtreding der pandhuiswet werden geen processen-verbaal opgemaakt. Het pandhuis is 15 April 1935 wegens vertrek van den houder naar 's-Graven- hage opgeheven. Vanaf dien tijd bestaat hier geen pandhuis meer. Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering. Aan kosten van werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen werd in 1935 betaald een bedrag ad 368.761.17, terwijl aan bijdragen van het rijk in deze kosten werd ontvangen 271.856.66. Een bedrag ad 18.283.34 wegens subsi die op grond van het werkloosheidsbesluit 1917 ten behoeve der werkloozenkassen werd betaald tevens werd aan extra-sub sidie, in verband met de crisis-regeling 1931, een bedrag van in totaal 8500 be taald. Cécile is een van de beroemde vijf zusjes, die op 28 Mei 1934 te Callender (Canada) werden geboren. Het is een zeldzaamheid, dat deze vijfling in leven is gebleven. Flink, krachtig en gezond zijn ze nu. De geboorte van een vijfling' is buiten gewoon zeldzaam en komt slechts 1 keer op 57 millioen geboorten voor. De Dionne vijfling mag daarom wel een wereldwonder heeten en al- X" le eer komt toe aan den GRATIS BESCHIKBAAR dokter, die zoolang de voorraad strekt, vijf 1 hielp bij hun groot? kleurenreproducties (elk 1 geboorte en 18x23 cm.) zonder eenige reclame- OOT, opdruk, van de Canadeesche i A" vijflingen, tegen inzending van de pleegsters, uit 2 pakken geknipte Quaker- Y die de vijf- "S dn""*"k I ling met goe- Quaker, Postbus 905, Rotterdam. m de zorgen B omringden. Beroepskeuze. In deze gemeente is een vereeniging voor beroepskeuze gevestigd. In 1935 bedroeg het aantal aanvragen en de daar op uitgebrachte adviezen 17. De zittingen van het bureau werden ge regeld gehouden op den 2den en 4den Dinsdag van de maand, behalve in de vacantiemaanden. De heer A. P. Smitt, schoolarts, verleen de ook in 1935 als steeds zijn gewaar deerde medewerking door het geven van de noodige medische adviezen. Hulp bij plaatsing werd steeds verleend door het bureau van arbeidsbemiddeling. Arbeidswet, Veiligheidswet en Steenhouwerswet. Aangaande de toepassing van de arbeids wet kan worden medegedeeld, dat het aan tal der op 31 December 1935 door den Bur gemeester afgegeven arbeidskaarten, gel dig op dien datum, onverschillig in welk jaar zij zijn uitgegeven, bedroeg Jongens 14 jaar, 36, 15 jaar 78, 16 jaar 79, 17 jaar 95 Meisjes 14 jaar, 12, 15 jaar 29, 16 jaar 31, 17 jaar 53 Gehuwde vrouwen 5. Totalen respectievelijk 48, 107, 110, 148, 5. Door de politie werden de inrichtingen geregeld geïnspecteerd. In het jaar 1935 werden 912 inspecties gedaan. Vermanend werd 42 maal opgetreden het betrof hier meestal overtredingen van administratie ven aard. In 30 gevallen werd proces-ver baal opgemaakt, te verdeelen als volgt De voeding van de Dionne'tjes was na tuurlijk een van de moeilijkste problemen, welke door de doctoren moest worden op gelost. Zij bepaalden hun keus op het Quaker Havermout, dat reeds voor den eersten verjaardag van de vijfling voor hen werd voorgeschreven. Denk er eens aan, wat dit ook voor uw kinderen en uw geheele gezin beteékent. Quaker Havermout is bijzonder smakelijk, heeft een hooge voedingswaarde en is ge makkelijk verteerbaar. Geen ander ontbijt kan versch gekookt en warm opgediend Quaker Havermout vervangen. Quaker wordt uitsluitend in pakken met garantiezegel verkocht, opdat U het zuiver en in prima conditie ontvangt. Vraag naar vlugkokend Quaker en U kunt dit smakelijk ontbijt in een paar minuten •bereidem bakkerij 13 slagerij 3 garagehouder 9 aannemers 2 melkhandelaren 2 en consumptieijsbereiders 1. Ingevolge de steenhouwerswet werden in het afgeloopen jaar 2 steenhouwerskaar- ten door den Burgemeester afgegeven. Het Gasthnïs. In het Gasthuis, dat bestemd is tot opna me van proveniers, halve proveniers, ver zorgden voor eigen rekening en gealimën- teercen, waren in 1935 de volgende ver pleegden aanwezig Proveniers 3, halve proveniers 3, ver zorgden voor eigen rekening 16, gealimen- teerden 43 totaal 65 verpleegden. Het aantal verpleegdagen bedroeg 24774. 16 verpleegden werden in den loop van het jaar op de ziekenzaal opgenomen, met gezamenlijk 1370 verpleegdagen. 6 verpleegden overleden. Van de polikliniek, die onder leiding staat van dr. Grippeling, werd wederom een ruim gebruik gemaakt. De gemiddelde kostprijs per verpleegdag bedroeg 1.607. De plannen voor huisvesting van ge- _uwde paren moesten vanwege de nog voortdurende moeilijke tijdsomstandigheden tot later worden uitgesteld. St. Joseph-Ziekenhuis. In 1935 zijn in het Sint Joseph-ziekenhuis verpleegd 665 personen met 19.081 ver- Brandbommen op Madrid de Spaan- sche hoofdstad dreunt van het kanon gebulder. (Buitenland)* Doodeljjk auto-ongeluk nabij Well (Limburg). (Gemengd nieuws). De Fransche minister van buitenland sche zaken Salengro plotseling over leden. (Buitenland)* De vermissing van het Italiaansche stoomschip „Dignitas" hoogstwaar schijnlijk is het schip met alle opva renden vergaan. (Scheepvaart), De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1937 zijn ten einde. (Tweede Kamer), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN pleegdagen, benevens 4 oude lieden met 455 gratis-verpleegdagen. Er hadden 239 opera ties plaats, terwijl 91 personen chirurgisch behandeld werden. Het aantal interne zie ken bedroeg 219 en 114 in observatie. Het aantal Eerwaarde zusters bedroeg 25 en 8 leeken-verpleegsters. De huishouding en verpleging worden waargenomen door een Overste met behulp van de overige zusters. Het ziekenhuis werd bestuurd door het R.K. Parochiaal Arm-Weesbestuur. Het aantal patiënten op 1 Januari 1936 bedroeg 48. Christelijk Ziekenhuis „Bethesda". Op 1 Januari 1935 bestond het bestuur uit Ds. A. T. W. de Kluis, voorzitter ds. H. A. Wiersinga, 2e voorzitter F. van de Velde, secretaris, A. van de Sande, G. van de Putte, J. Marijs, dr. J. J. YVolters, J. J, Krijger en J. Blanken. Ds. De Kluis en ds. Wiersinga werden wegens vertrek uit de gemeente vervangen door ds. D. J. Vossers en ds. G. Smeenk mejuffrouw Van de Sande, die zich niet herkiesbaar stelde, door den heer C. Ka mermans. Het bestuur werd in den loop van het jaar uitgebreid met ds. J. W. van Kooten te Koudekerke (W.) en den heer P. Boone te Serooskerke (W.). Directrice is zuster C. A. Müller. In 1935 werden 622 patiënten verpleegd met 15.182 verpleegdagen. Er hadden 250 operaties plaats 18 kin deren werden in het ziekenhuis geboren. De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in 1935. De vereeniging kon zeer goed aan haar verplichtingen voldoen. Er was een batig saldo ten bedrage van 2.360.23. Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal leden 12.000 en op 31 December 1935 11.995, alzoo een vermindering van 5 leden. Aan premiën werd ontvangen 27.758.71 tegen 27.863.55 in 1934. Het totaal aantal patiënten in 1935 be droeg 368 met 6.342 verpleegdagen over 1934 onderscheidenlijk 397 en 6.401. Uitgekeerd werd aan verpleegkosten en gebruik operatiekamer 22.308.60 tegen over 22.839.50 in 1934. Algemeen Afdeelingszïekenfonds Walcheren, Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal volwassen leden 14.125 en op 31 December 1935 14.556. Het aantal betalende kinderen bedroeg op 1 Januari 1935 5510 en op 31 Decem ber 1935 5667. Aan contributie werd ontvangen 189.806.55. Het reservefonds bedroeg op 31 Decem ber 1935 23.264,19 het pensioenfonds voor ambtenaren 17.412.51. Vereeniging „Het Groen© Kruis"* Het ledenaantal bedroeg op 1 Januari 1935 1975 en op 31 December 1935 1874. Door de verpleegsters werden in 1935 9291 ziekenbezoeken afgelegd, tegen 9685 in 1934. De verplegingsartiketen werden 1528 maal in bruikleen gegeven, tegen 1485 maal in 1934bovendien werd 121 maal ijs verstrekt, tegen 104 maal in 1934. In 1935 werden door de bakers 170 (in 1934 130) kraam verplegingen uitgevoerd, waarvan 2 buiten de gemeente. Aan de afdeeling kraamverpleging en zuigelingenzorg is een consultatiebureau voor zuigelingen verbonden. In 1935 was Naar wij vernemen, is in een der kamers van hel Savoy-Hotel le Moscou een daar verblijvende dame door eenige revolverschoten om het leven gebracht. Als vermoedelijke dader werd de gérant van het hotel gearresteerd, doch deze wist tijdens zijn transport naar het Huis van Bewaring te ontsnappen. Men stelt alles in het werk, den vermoedelijken dader te vinden, doch tot nu toe zijn alle pogingen tevergeefs geweest. Nadere bijzonderheden kan men verkrijgen in het „ALHAMBRA"- theater alhier, waar de Ufafilm „Savoy-Hotel 217" vertoond wordt. In de hoofdrollen Hans Albers, Brigitte Horney, Gusti Huber en Kathe Dorsch.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1