w: EIMS RADIO H. J. VAN DER MEER ZONEN HET NULPUNT-OFFENSIEF VAN PROFESSOR DEBYE. TOOT durende verscheidene jaren onderhandelin gen gevoerd zijn, teneinde de Duitsche wenschen in overeenstemming te brengen met de belangen der andere betrokken mogendheden, verklaarde Eden „Onder deze omstandigheden is het voo-r de Britsehe regeering een teleurstelling, Sir Eden. dat op het oogenblik, waarop de bespre kingen werden voortgezet en ondanks de verleden jaar gegeven verzekeringen, Duitschl and eens te meer de procedure der onderhandelingen heeft laten varen ten gunste van een eenzijdig optreden. Deze teleurstelling wordt niet veroorzaakt door vrees voor schade aan belangrijke Engel- sche handelsbelangen, maar door het feit, dat handelingen van dezen aard het onder houden van internationale betrekkingen eenigszins moeilijk moeten maken". (Ap plaus). Naar aanleiding van de bezwaren, die de Engelsche Minister Eden gistermiddag in het Lagerhuis heeft ingebracht tegen de Duitsche handelwijze ten aanzien van de opzegging der scheepvaartbepalingen vau Versailles, wordt in politieke kringen te Berlijn geconstateerd, dat hierbij wellicht over het hoofd is gezien, dat Duitschland in langdurige onderhandelingen steeds weer vergeefs getracht heeft, door overeen stemming te komen tot opheffing van een zijdige discrimineeringen ten nadeele van Duitschland door de bepalingen van Ver sailles. Eerst toen niet meer getwijfeld kon worden aan de nutteloosheid van verdere bemoeiingen aldus verklaart men heeft de Duitsche regeering tot den stap in kwestie besloten, vooral ook, omdat op 15 November de opzeggingstermijn van den FranschDuitschen modus vivendi van Mei 1936 afliep. OPLEVING DER COMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. De toeneming van het aantal politieke processen en arrestaties wegens samen zwering tegen de veiligheid van den Duit schen staat verontrust de nationaal-socia- listische autoriteiten, die er een duidelijk teeken van een opleving der communisti sche actie in Duitschland in zien. Dr. Franz Curtner, de Minister van Jus titie, heeft op zijn ministerie een belangrij ke conferentie bijeengeroepen voor het or- ganiseeren van een onderdrukkingscam pagne. Aan deze conferentie werd deelgenomen door het hoofd van de politieke politie, den president en rechters van de volks-recht- bank, den voorzitter van het hof van be roep en den president en openbare ministe ries van alle rechtbanken, die zich met hoogverraad hebben bezig te houden. De conferentie kwam tot overeenstem ming aangaande de noodzakelijkheid eener nauwe samenwerking tusschen politie en rechtbanken, bij het voeren van energieken strijd tegen alle communistische drijverijen en tegen alle samenzweringen tegen de vei ligheid van den staat. Bovendien hield de conferentie zich bezig met de onderdrukking van de misdaad van „rassenschending". WORDT VICTOR EMMANUEL „KEIZER VAN ITALIË"? De Parijsche Matin publiceert een mede- deeling van zijn Romeinschen correspon dent, waarin deze verklaart van welinge lichte zijde vernomen te hebben, dat de Italiaansche regeerir.g besloten heeft, in verband met de kroning van Victor Emma nuel tot Keizer van het Italiaansche impe rium, dat de toekomstige titel van den Ita- liaanschen vorst zal zijn „Keizer van Ita lië" en niet „Koning Van Italië en Keizer van Ethiopië", zooals eerst het voornemen was. Hierdoor zouden alle moeilijkheden in de diplomatieke wereld, welke in het leven zijn geroepen door de erkenning van Abessinië als Italiaansch gebied, uit den weg ge ruimd zijn en zou ook de nieuwe Fransche ambassadeur zijn geloofsbrieven kunnen overhandigen. Het is slechts een wijziging in de Italiaansche constitutie, waarop men te Genève geen aanmerking kan mak~n. De groote fascistische raad zal, naar de correspondent van de Matin verder ver neemt, binnenkort de noodige eonstitutio- neele maatregelen nemen. GESPANNEN TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Elk oogenblik kunnen, naar de correspon dent van de Daily Telegraph te Peiping meldt, aan de grenzen van Turkestan, Mandsjoekwo, Mongolië en Siberië vijande lijkheden op groote schaal uitbreken tus schen de Mongolen, die door Japan, en de Chineezen, die door Rusland worden ge steund. Er hebben reeds schermutselingen plaats gevonden, en ongeveer 300.000 man troepen zijn gereed voor den strijd. Het werkelijke doel van beide kanten is indirect de controle in handen te krijgen over den spoorweg van Peking naar Soeijoean en andere verbindingswegen, die waarschijnlijk van groot belang zouden zijn in een even- tueelen Russisch-Japanschen oorlog. De Mongolen, die door hun Mandsjoekwo- sche en Japansche bondgenooten worden gesteund, maken er geen geheim van, dat het hun bedoeling is, de controle te ver krijgen over den PekingSoeijoean spoor weg te Kalgan en Pao Toe-Tsjen, den sleu tel tot den Japanschen linkervleugel. Dit gebied ligt dicht bij Peiping, en het doel der Mongolen wordt herhaaldelijk aan de kaak gesteld door de Chineesche autori teiten, die de Japanners ervan beschuldi gen, de „bandieten" te wapenen. Aan buitenlanders is de raad gegeven, de gevaarlijke zone te ontruimen, doch de zen weigeren hun woonplaatsen te verla ten. Intusschen heeft zich in Kansoe en Sjensi een geweldige strijdmacht van Chi neesche communisten geconcentreerd. Men schat de sterkte der communisten op 50.000 man geoefende troepen. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN TE BEYROETH. Zondag zijn ter gelegenheid van het Ra- madan-feest in de Moskee te Beyroeth (Syrië) buitengewoon heftige toespraken gehouden, waarin het verdrag tusschen Frankrijk en Libanon werd aangevallen. Agitatoren begaven zich onder de menigte, met het gevolg, dat tegen acht uur des avonds groepen betoogers de Christelijke wijken binnendrongen, waar winkels wer den geplunderd. De politie, die wilde ingrij pen, werd met schoten ontvangen. De orde moest door militairen hersteld worden. In tusschen hadden zich groepen van Christe nen gevormd, die in de Mohammedaansche wijk aan het plunderen sloegen. Ook hier moesten politie en troepen optreden. Bij deze ongeregeldheden zijn drie men- schen gedood en 28 gewond. Vele tramwa gens en een vijftigtal particuliere auto's werden vernield of in brand gestoken. Het hooge commissariaat heeft bekend ge maakt, dat geen enkele ordeverstoring ge duld zal worden. Gisteren waren alle win kels gesloten, terwijl patrouilles door de straten trokken. DE STRIJD IN SOEI YOEAN. Na zware verliezen te hebben geleden in een veldslag, die twee dagen geduurd heeft, zijn de Mandsjoekwosch-Mongoolsche troe pen, die in het oostelijke deel van de pro vincie Soei Yoean waren binnengedrongen, gisteren naar de provincie Tsjahar terug getrokken. De Nobelprijswinnaar trekt ten strijde tegen den laatsten 0.0044 graad. De Nederlandsche Nobelprijswinnaar profes sor Debye is van plan met behulp van dezer/ prijs in het nieuwe Natuurkundige Instituut te Dahlem zijn pogingen tot het bereiken van het absolute nulpunt voort te zetten. Het „Kaiser-Wilhelm-Gesellschaft", dat in dit jaar zijn 25-jarig bestaan vierde, heeft in het ten zuiden van Berlijn gelegen Dalhem een ware wetenschappelijke stad gebouwd, waar de geleerden zich uitslui tend aan onderzoekingen wijden. Het jong ste in de rij der wetenschappelijke gebou wen is het Instituut voor Natuurkunde, dat een ongeveer 20 meter hoogen toren krijgt. Deze toren is er onder anderen voor be stemd, de studie der laagste temperaturen mogelijk te maken. Professor Debye, de Nederlander, die zoo juist de Nobelprijs voor scheikunde heeft verworven, heeft thans op desbetreffende vragen geant woord, dat hij dit geldbedrag zal gebruiken, om zijn studiën over het absolute nulpunt zoo mogelijk te voleindigen. Deze interessante mededeeling van den geleerde vestigt de aandacht weer eens op de worsteling der wetenschap om het ab solute nulpunt te bereiken. Dit is bij minus 273 graden Celcius gelegen. Door onver- moeiden arbeid is de wetenschap tot steeds lagere temperaturen gekomen. Het pro bleem is ten nauwste met het vloeibaar maken van gassen verbonden. Nadat men er in het jaar 1895 in geslaagd was, de lucht vloeibaar te maken, kon men tempe raturen van minus 191 graden Celsius be- reiken. In 1898 maakte Dewar de water stof vloeibaar en kwam daarmede op 253 graden. Het laatste gas, dat nog tegen stand had geboden, het helium, werd in het jaar 1908 door prof. Kamerlingh Onnes overwonnen daarmede bereikte men een temperatuur van 272,2 graden. In 1932 werd het verschil van 0,8 graad door prof. Keesom op 0,7 graad gebracht. Nu zet pro fessor Debye deze pogingen voort door het ontmagnetiseeren van zekere zouten. Aan hem en prof. de Haas gelukte het, in het jaar 1935 een temperatuur van 0.0044 graad boven het absolute nulpunt te be reiken. Om dit laatste verschil gaat het nu nog De toren de Dalhem is met de meest mo derne instrumenten uitgerust. De experi menten zijn zeer kostbaar, omdat zij steeds weer opnieuw herhaald moeten worden en veel tijd in beslag nemen. Laat ons hopen, dat het prof. Debye met behulp van zijn Nobelprijs gelukt het absolute nulpunt te bereiken. MARKTBERICHTEN VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer 142 paarden, 7 veulens, 809 magere runderen, 669 vette runderen, 115 vette kalveren, 157 graskalveren, 846 nuchtere kalveren, 293 schapen en lam meren, 7 varkens, 4 biggen, 78 bokken of geiten. Totaal 3127 stuks. Prijzen per KG. Vette koeien 60, 54, 39 In elke plaats is een Erres-agent gevestigd. IVtef hem kunt U de betalingswijze bespreken. Aan serieuze reflectanten geeft hij gaarne een toestel op proef. Prijzen, geheel compleet, van 115,af laar-om wisselt U de muziek uit Hilversum niet eens of met kkmk-en uit Amerika? Of uit ons indiëU zoudt dot kunnen, wanneer een Erres toestel bezat. Want zelfs het goedkoopste Erres apparaat bezit een ultra-kortegolf-bererk. En alléén Erres toestellen hebben een selectivi teit»- en bandbreedteaanwijzer. Kortom*, de nieuwste technische snufjes zijn in Erres verenigd, om nog maar niet te spreken van de prachtige, glanzend notenhouten meubeltjes. Dat de bediening uiterst gemakkelijk en het geluid verrassend natuurgetrouw is wie z-ou dat van Erres anders verwachten? Erris maarréén Ërres! Vraagt den Erres-agent gratis deso prachtige, in kleuren uit gevoerdo brochure, of vraagt.kaar aan bij Erres RatTio, Rotterdam GEHEEL NEDERLANDS FABRIKAAT R. S. STOKVIS EN ZONEN Vertegenwoordigers Nieuwstraat - VlissSngen. Korte Delft - Middelburg 47 ct., vette ossen 55, 50, 4246 ct., stieren 58, 50, 46 ct., vette kalveren 80, 70, 5060 ct., schapen 45, 38, 29 ct., lam meren 43, 33, 26 ct., graskalveren 50, 40 ct., nuchtere kalveren 42, 37 ct., slacht- p aarden 42, 38, 32 ct. Prijzen per stukSchapen 24, 16, 12 lammeren 16, 10, 8 nuchtere slachtkalveren 10, 7, 5nuchtere fokkalveren 15, 13, 12 slaehtpaar- den 175, 135, 80 werkpaarden 240, 140, 100 hitten 140, 105, 70 stieren 280, 225, 120kalfkoeien 230, 185, 120 melkkoeien 235, 190, 135varekoeien 150, 125, 95 vaarzen 140, 95, 75 pinken 110, 85, 70 gfaskalveren 50, 35, 20 bokken en geiten 9, 6, 2. OverzichtVette koeien en ossen aan voer korter, handel 'tamelijk, prijzen hoo- ger, prima koe 64 ct., os 60 ct. stieren aanvoer gering, handel stil, prijzen duur der vette kalveren aanvoer als vorige v/eek, handel stug, prijzen onveranderd, prima 92 ct.schapen en lammeren aan voer minder, handel willig, prijzen omhoog gaandenuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer korter, handel willig, prijzen stij gende paarden aanvoer als vorige week, handel slecht, prijzen le kw. slachtpaard iets duurder, 3e kw. iets minder, overigens onveranderdkalf- en melkkoeien aanvoer aanmerkelijk minder, handel redelijk, prij zen goed prijshoudendvarekoeien aan voer als vorige week, handel goed, prijzen iets stijvervaarzen en pinken aanvoer ruim, handel stil, prijzen van vorige week goed te handhaven graskalveren aanvoer kleiner, handel redelijk, prr*"^ oploopend bokken en geiten aanvoer ruimer, handel viug, prijzen stabiel. GROENTENVEILING MIDDELBURG. 16 November. Spinazie 6%13 ct., spruiten 813 ct., witlof 916 ct., schorseneeren 15 ct., kool rapen 1 y22 ct., uien 1% ct., kroten iy2 ct., savoye kool 22/2 ct., roode kool f23 ct., boerenkool iy22y2 ct., witte kool y2 1 ct., prei 2 ct., veldsla 58 ct., alles per K.G. bospeen 24 ct., rapen 23 ct., kroten 22/2 ct., selderie iy22y2 ct., rammenas 12 ct., alles per bos bloem kool 214 ct., andijvie 1% ct., kropsla V/2 ct., knolselder!© 2 ct., alles per stuk. Bloemen bollen, Hyacinten 15 ct., cro- cussen (geel) 2229 ct., idem blauwe 20 ct., Narcissen 1112 ct., Tulpen 28 ct., druifjes 2 ct., alles per 100 stuks Chry santen 27 ct. per bos. GOESCHE MARKT. 17 November. Op de graanmarkt was de aanvoer ma tig. Goudgerst 88.10, Haver 7 7.25, Kookerwten 89, Bruine boo- nen 7.5011.75, Schokkers 15 16.25, Karwijzaad 21.5022.50. Eieren 5.30 per 100 stuks. Eieren 1.32% per 25 stuks. Particuliere prijs 6.30 per 100 stuks. Eendeieren 5 per 100 stuks. Poelje-eieren 3 per 100 stuk? Boter 1.55 per KG. Boter 0.77% per y2 KG. Particuliere prijs 0.87% per KG. Fabrieksboter 0.87% per KG. Afwijkende boter 0.60 per KG. 2e kw. Boerenboter 0.72% per KG. Aardappelen Zeeuwsche bonte 1.80— 1.90 Zeeuwsche blauwe 1.75. Noteering handelaren Boter 0.67% per KG. Winkelprijs 0.77% per KG. Eieren 5.30 per 100 stuks. Winkelprijs 6.30 per 100 stuks. Kleine eieren 3 per 100 stuks. Eendeieren 4 per 100 stuks. Aanvoer V.P.Z. 3140 stuks, prijs 5.50 per 100 stuks, kleine j; 2.803.40 per 100 stuks. Hoogste barometerstand 768.4 te Roei. tort. Laagste barometerstand 753.6 te Wisby VerwachtingMeest matige wind uit zuidelijke richtingen, betrokken tot zwaai bewolkt, met kans op regen, aanvankelijk zachter in het noorden. Bultenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut, De gisteren ten Westen van Ierland ver schenen depressie heeft zich naar de Brit sehe eilanden verplaatst, maar nam in öe- teekeais af evenals de hooge drukking in het Zuiden, terwijl de hooge druk in Scan dinavië zich handhaafde en nu weer toe neemt. Ook op IJsland is de barometer blij ven stijgen, zoodat thans een rug van hooge druk van de Azoren tot IJsland de Oceaan-depressie van onze omgeving scheidt. Op de Britsehe eilanden valt bijna overal regen bij krachtigen Zuidwestelijken wind aan het Kanaal en matigen Noorde lijken wind aan de Westkust. Frankrijk heeft zacht -veer met regen in het Westen en zonnig weer, na een kouden nacht, in het Zuiden. In Duitschland valt nog regen in het Noordoosten en begint regen te vallen in het Zuidwesten. In Scandinavië hield de matige vorst stand en -ralt hier en daar sneeuw. De Groenland hooge drukking in het Noorden en Noordoosten en de barome terdalingen in het Zuidwesten wijzen op de mogelijkheid van Oostelijken wind en toe nemende koude in Scandinavië. Wegens den grooten toevoer van vochtige warme lucht zal hier te lande het weer vrij zacht ble ven met kans op regen. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN November uur Dinsdag 17 4.33 Woensdag 18 4.32 in Donderdag 19 4.31 Vrijdag 20 4.30 ft Zaterdag 21 4.29 H Zondag 22 4.27 Maandag 23 4.26 li Dinsdag 24 4.25 V HOOGWATER TE VLISSINGEN November Dinsdag 17 2.49 15.01 Woensdag 18 3.22 15.38 Donderdag 19 3.57 16.18 Vrijdag 20 4.36 17.04 Zaterdag 21 5.20 17.59 Zondag 22 E.K 6.21 19.06 Maandag 23 7.30 20.23 •^cr^qr P 91

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 4