ill wordt nog steeds icbombardeerd. Aanzienlijk aantal dooden en gewonden. t: KUNST GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Steeds meer vertrouwen in courantenreclame. AGENDA BUITENLAND Het gistermiddag uitgegeven officieele regeerings-communiqué vermelde, dat de regeerings-communiqué vermeldde, dat de quez hebben gezuiverd van groepjes op standelingen, die er in geslaagd waren tot daar door te dringen. Vliegtuigen der regeeringsluchtmacht hebben onafgebroken de stellingen der op standelingen en hun concentraties gebom bardeerd. De rechtsche troepen probeeren het N.W. deel der stad te bezetten. Eenige groepjes opstandelingen zijn er in geslaagd de Man- zanares over te trekken. Zij hebben zich verspreid over de toegangen tot de univer siteitswijk en achter het Westerpark. Bommenwerpers der opstandelingen in actie. Vliegtuigen der opstandelingen hebben gisteravond tal van punten der hoofdstad met bommen bestookt en daarbij vooral van brandbommen gebruik gemaakt. Het aantal dooden en gewonden is zeer Aanzienlijk. Het provinciaal ziekenhuis, het Ban Car los ziekenhuis en een opslagplaats van hout, stonden in brand. Een zeer hevig bombardement heeft het stadsdeel tusschen het Atocha plein, de Leonstraat en het Cortesplein geteisterd. Een huis in de St. Augustijnstraat werd geheel vernield. Een ander huis in die straat stond in brand. Een gedeelte van den hemel was rood gekleurd. In de Augustijnstraat zijn van alle huizen de ruiten gebroken, terwijl .deuren en ramen geblakerd zijn. Hevige ontploffingen deden zich nog voor. De vliegtuigen verrichtten langen tijd hun werk. Mitrailleurs en luchtafweerge schut waren onophoudelijk in actie. Tot de bureaux van Havas drong steeds meer warmte door, afkomstig van brandende gebouwen. Om acht uur hoorde men niet meer het geronk der vliegtuigmotoren. Het luchtalarm was ten einde. In den afgeloopen nacht zouden mogelijk de eerste schattingen worden gedaan van de schade, welke tijdens het hevigste bom bardement, dat tot nu toe in den burger oorlog is voorgekomen, werd aangericht. De opstandelingen hebben eenige straten in N.W. Madrid bezet. Gisteravond werd door radio Tetouan het communiqué verspreid, dat de troepen van Varela hun stellingen in het Wester park en de Paseo Rosales versterken.- Alle aanvalspogingen der regeeringstroepen werden onderdrukt. De eerste straten van het noordwestelijk deel van Madrid zijn thans geheel bezet, aldus radio Tetouan. Een niet zoo talrijke colonne opstandelin gen was Zondagavond opgerukt tot het ge bouw der philosofische faculteit, dat in de universiteitswijk is gelegen. Tijdens een zeer hevigen tegenaanval, welke den ge- heelen nacht en een deel van den ochtend duurde, hebben de regeeringstroepen ge probeerd deze colonne van de hoofdmacht der opstandelingen af te snijden. Men kan thans bevestigen, dat de voorhoede der op standelingencolonne geheel is omsingeld. De door de rechtsche troepen gezonden Versterkingen werden bij de Fransche brug over de Manzanares verspreid. Gisteravond heeft radio Cadiz medege deeld, dat generaal Franco telefonisch heeft bekend gemaakt dat verscheidene straten in de hoofdstad door rechtsche troe pen zijn bezet. Zij zouden ook meester zijn van de universiteitswijk en de landbouw hogeschool. Van de universiteitswijk uit zouden de strijdkrachten van Franco drie vierde deel der hoofdstad kunnen beheer- schen. Zondag en Maandag zijn de troepen 2 K.M. naar het midden der stad opgerukt. De hevigste strijd werd geleverd om de Paseo de Rosales. De verliezen der regee ringstroepen, aldus radio Rabat, waren daar zeer hevig. Bij Escorial is de poging der regeerings troepen den keten der rechtsche troepen te doorbreken, mislukt. Volgens te Londen ontvangen berichten Zouden de regeeringstroepen te Madrid be halve de Fransche brug ook andere brug gen hebben opgeblazen. Volgens niet be vestigde mededeelingen zouden de colonnes der opstandelingen onder bevel van de ko lonels Telia en Barron niettemin de Man zanares zijn overgetrokken. Zij zouden op rukken in de straten der hoofdstad. Bombardement der hoofdstad. Gistermiddg hebben zeven vliegtuigen der opstandelingen verscheidene wijken ge bombardeerd, vooral die der Cuatro Cami- nos. Er werden talrijke personen gewond, waarbij verscheidene ernstige verwondin gen opliepen. Onmiddellijk stegen jachtvliegtuigen der regeering op om den strijd aan te binden. Volgens nog niet officieel bevestigde be richten i3 een driemotorig bombardements vliegtuig neergeschoten in de omgeving van de Arena. Tijdens den strijd met dit toestel werd een jachtvliegtuig der regee ring getroffen. De piloot slaagde er echter in met zijn valscherm veilig te landen. De strijd om Madrid. De correspondent van Reuter heeft gis termiddag uit Madrid getelefoneerd, dat tijdens een raid van opstandelingenvliegtui gen boven de stad een Junker-toestel door dè regeeringsvliegtuigen naar beneden Is gehaald nabij de renbaan van Madrid. De regeeringsluchtmacht heeft verder de con centraties der opstandelingen in Casa de Campo bestookt, vanwaar opstandelingen batterijen voortdurend de stad bombardee ren. Op het oogenblik, waarop dit telefoon gesprek gevoerd werd, woedde de strijd in de nabijheid van de universiteitswijk, het geen er op zou kunnen wijzen, dat recht sche troepen de rivier zouden hebben over gestoken. Den geheelen dag heeft de rechtsche ar tillerie het westelijk deel van Madrid boven het noorderstation gebombardeerd. De schade aan gebouwen is groot, maar er zijn weinig slachtoffers gevallen, aangezien dit deel der stad ontruimd is en tot oorlogs zone is verklaard. De toestand Maandagmiddag aan het front van Madrid. De indruk, dien men gistermiddag had van den toestand in de verschillende secto ren aan het front van Madrid kan als volgt worden samengevat In de zóne van Carabanchel hebben de loyale troepen een lichten vooruitgang tot stand gebracht en zich gevestigd in stellin gen, die gunstig .zijn voor hun verdere actie. In de zóne van de „brug der Franschen" hebben de opstandige troepen wederom ge tracht vóór het aanbreken van den dag tusschen de regeeringslinies door te glip pen, teneinde de verbindingen te herstel len, die de regeeringstroepen hun gisteren in den loop van den strijd hadden afgesne den. De bedoeling der opstandige troepen was waarschijnlijk de Manzanares over te steken en den weg naar Coruna te passee- ren, teneinde door te dringen tot de heuvels van Hese de Villa, die precies ten noorden van Madrid gelegen zijn in de nabijheid van de volkrijke buurt der Cuatro Caminos. De regeeringstroepen deden echter een hevigen tegenaanval en als gevolg van de zen strijd, die een groot deel van den mor gen duurde, werden de rechtschen gedwon gen terug te trekken naar het deel van Casa de Campo, dat aan den zoom van het dorpje Ara Vaca ligt. Het comité van verdediging van Madrid heeft besloten in permanente zitting bijeen te blijven, teneinde gereed tc zijn tot het op ieder oogenblik nemen van beslissingen, die noodig zouden kunnen zijn bij de deli cate operaties, welke zich op het oogenblik aan het front van Madrid afspelen. Mededeelingen der opstandelingen. De in handen der opstandelingen zijnde zender van Sevilla heeft gistermiddag o.m. medegedeeld, dat de berichten van gister morgen omtrent het oprukken van de drie colonnes van Varela ten zuiden van Ma drid, welke de Manzanares hebben over schreden en het park hebben bezet ten noord-westen van de universiteitswijk, be vestigd worden. In den sector van Soria heeft de colonne van Moscardo een belang rijken opmarsch ingezet naar Duadalajara en daarbij een tweesprong bezet, die van strategisch belang is. Deze mededeelingen werden als volgt beëindigd Zaterdag is een historische dag geweest voor de natio nalistische troepen, die begonnen zijn met de verovering van den kom van Madrid. In zeer korten tijd zullen de voornaamste ge bouwen de roodgouden vlag dragen. De opstandelingen zijn de stad binnengedrongen. De verrassende aanval van Yague, Maan dag op het Noordwesten van Madrid, heeft den toestand geheel gewijzigd. De opstan delingen verjoegen niet alleen de regee ringstroepen uit hun stellingen, doch zij drongen zelfs in de straten door op een plaats, waar de tegenstand het grootst scheen. Langs den loop van de Manzanares drongen de kólonnes onder bevel van Asencio, Bartolomeu en Delgado, gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen, de uni versiteitswijk binnen en tegen het vallen van den nacht waren zij hier meester. Tot voorbij de landbouwschool drongen de op standelingen door met de bajonet en hand granaten en langs het Westerpark kwamen zij tot voor het Paseo Rosales. Eerst boden de regeeringstroepen hard- nekkigen tegenstand en het handgemeen duurde versche: 1ene uren, doch plotseling trokken de regeeringstroepen terug en verschansten zich achter stellingen, welke in de aangrenzende straten waren opge worpen. Het gevecht is dus tot in de stad zelf doorgedrongen. De bevolking is hierover verschrikt en trekt naar het Noordoosten der stad. De opstandelingen kunnei. thans langs breede straten, soms wel 40 meter breed, oprukken tot aan het plein Quatro Caminos. De opstandelingen blijven de stad vanuit vliegtuig bombardeeren. Hotel Savoye is door verscheidene bom men getroffen en ook de Fransche ambas sade is getroffen. Tengevolge van het bom bardement zijn verscheidene branden uit gebroken. Prof. Mengelberg had pech. Naar het Boedapester avondblad Magy- arorszag weet mede te deelen, heeft prof. dr. Willem Mengelberg, die Woensdag te Boedapest arriveerde voor het daar door hem te geven concert, enorme pech gehad. Bij aankomst bleek namelijk, dat een koffertje, waarin de partituren, welke njj voor het programma te Boedapest noodig had, spoorloos uit den bagagewagen was verdwenen. Het gevolg was, dat het programma voor het concert van Maandag geheel moest worden gewijzigd, aangezien het Mengel berg door het ontbreken van het noodige materiaal niet mogelijk was het oorspron kelijk vastgestelde programma nog eens met het orkest door te nemen. Twee auto's te water gereden. Hedenmorgen reed langs het Aarkanaal te Ter Aar een personen auto, bestuurd door den weleerwaarden heer Hoogervorst, kapelaan van de paro chiekerk van de H. Lidwina te Haarlem. Vóór deze auto reed een vrachtwagen, be stuurd door den vrachtrijder F. Lek uit Ter Aar. Toen de particuliere auto den vracht wagen wilde passeeren, raakte eerstge noemde wagen piet het rechterachterwiel het linkervoorwiel van de vrachtauto met het gevolg, dat beide voertuigen door deze botsing in het Aarkanaal reden. De bestuurder van den vrachtwagen kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De po litie en de burgemeester van Ter Aar wa ren spoedig ter plaatse en onmiddellijk stelde men pogingen in het werk, den be stuurder van de personen-auto uit zijn be narde positie te bevrijden. Toen men daarin geslaagd was, bleken de levensgeesten reeds geweken. Het stoffelijk overschot van kapelaan Hoogervorst werd naar een nabij gelegen woning overgebracht. De auto's werden later opgehaald. Twee mijnwerkers dood gevallen. Maandagavond is op de Oranje Nassaumijn 3, te Heerlerheide een ernstig ongeluk gebeurd. Door tot nog toe onbekende oorzaak zijn twee ongehuwde arbeiders, van resp. 25 en 29 jaar, bij het neerdalen in een schacht gevallen. Beide waren op slag dood. Bij het uitstappen uit de kooi van de 250 meter verdieping van de nachtploeg, welke om tien uur aanving, en het gelijk tijdig uitstappen van de dagploeg, is het sein voor het optrekken der kooi door den betrokken seingever waarschijnlijk gege ven op het oogenblik, dat de laatste arbei der, een Italiaan, die de kooi wilde ver laten, slechts gedeeltelijk was uitgestapt. Door het optrekken der kooi werd deze ar beider naar boven getrokken. Hij is hierbij in de schachtopening gevallen. Verondersteld wordt, dat hij bij zijn val den anderen arbeider, die belast was met het bedienen van de kooi, heeft gegrepen en meegesleurd. Ook deze arbeider is tege lijk met den Italiaan naar beneden gestort. Complot tegen den on derkoning van Indië ont dekt. De Engelsche News Chronicle deelt mede, dat de politie bij Lahore een complot tegen den onderkoning, Lord Iin- lithgow, op het spoor is gekomen. Een aan slag op den trein van den onderkoning werd tijdig verijdeld. Verscheidene ver dachten zijn gearresteerd. Door het Centraal Bureau voor de.Sta tistiek werd de jaargang 1935 van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood gepubliceerd. PRINS BERNHARD IN AFSCHEIBS- AUDIËNOTE DOOR HITLER ONTVANGEN. Rijkskanselier Hitier heeft heden te Ber lijn Prins Bernhard van Lippe—Biesterfeld in afscheids-audiëntie ontvangen. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... DE OORZAKEN VAN DOOD IN 1935. F-1 cijfer van de totale sterfte beweegt zich over het algemeen in dalende richting. Van 26.56 per 1000 inwoners in de jaren 18401849 daalde het met schommelingen tot 8.41 in 1934, om in 1935 te stijgen tot 8.73. Aan deze stijging namen all- provin ciën deel, met uitzondering van Noord- Brabant, waar een lichte daling viel waar te nemen. De mannensterfte overtrof con stant de vrouwensterfte. Echter wordt dit verschil geringer en kwam van 2.06 per 1000 inwo-^rs in de periode 18401849 op 0.21 in 1935. Doodsoorzaken. Onder de doodsoorzaken neemt in 1935 de „ziekte van het hart" de voornaamste plaats inruim 15 van alle sterfge vallen. Bijna even belangrijk is de sterfte aan kanker, welke bqna 14% van de totale sterfte bedraagt. Voor het jaar 1935 is voor kanker, ten opzichte van 1934 een daling waar te nemen van 14.80 op 14.4* Er vrij groote rol speelt ten onzent voorts de ziekte der ademhalings organen (waaronder de aan t.b.c. overle- deT en niet zijn begrepen) de sterfte aan deze ziekte vorderde in genoemd jaar - \m 1/10 van de totale sterfte op. Dank zij de hygiën^^'e maatregelen neemt de sterfte aan t.b.c. niet meer zulk een voorname plaats inin 1935 nog geen 6 van alle sterfgevallen, dat is dus zeer belangrijk Mr. Cunningham, reclamechef van Sears, Roebuck Co., verklaarde onlangs „Wij beseffen, dat couranten reclame de belangrijke factor was die meehielp aan onze omzetvermeerdering van 23 in 1935. Onze ervaring ge durende de depressie leerde ons, dat voortdurende courantenreclame de zaken kan stimuleeren. Telkens weer in de laatste jaren gaven we méér uit voor dit reclamemiddel dan in het topjaar 1929. Daar wij ons deel willen heb ben in de nu toenemende uit gaven van het publiek, zullen wij voortgaan met het benut ten van advertenties in cou ranten als het middel om onze klanten te bereiken." Een verklaring van een be drijf als Sears Roebuck, dat reeds meer dan 10 jaar proe ven neemt met alle mogelijke reclamemiddelen, spreekt des te meer voor de waarde van courantenreclame. lager dan bijv. de kanker. Van de overige doodsoorzaken zijn als vrij belangrijk nog te noemen! hersenbloeding (ruim 7% ziekten van het urogenitaalstelsel (ruim 5 aangeboren lichaamszwakte, enz. (ruim S en ouderdom (ruim 7 De griep was dit jaar bijna 2 maal zoo hoog als in 1934 (ruim 2 tegen ruim 1 in 1934). Ten slotte zij nog aangeteekend, dat ruim 3 der overledenen een geweld- dadigen dood stierf verdrinking en ver keersongevallen namen onder deze rubriek de belangrijkste plaats in. Verkeersonge vallen met doodelijken afloop werden het meest veroorzaakt door automobielen en motorrijtuigen. Het aantal zelfmoorden nam iets af (0.9 tegen 1 in 1934). BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 17 November, S uur. Vaste markt. Rustige affaire. Weinig fluctuaties. H.V.A, 8 hooger. Amerikanen oploopend. Beleggingen verdeeld. Overeenkomstig de verwachtingen heeft Wallstreet gisteren een zeer vaste stem ming vertoond. De mogelijkheid van con trole op buitenlandsche aankoopen, heeft de belangstelling in Amerika voor de eigen fondsen gewekt. Ter Beurze van Amster dam is men den schrik gauw te boven ge komen, zoodat heden weer een behoorlijke belangstelling voor verschillende Ameri- kaansche fondsen aan den dag werd ge legd, in de hand gewerkt door de berichten uit Washington, dat de regeering blijkbaar voldoende bevoegdheden bezit om den dollar tegen de invloeden der kapitaalsbeweging te beschermen, en men zich over de ver werving van Amerikaansche fondsen door het buitenland, niet bezorgd maakt. Hoe wel de handel niet tot uitgebreidheid kwam, waren de koersen algemeen hooger, spe ciaal voor Kunstzijde- en Petroleumwaar- den, terwijl voorts aandeelen Paramount de aandacht trokken en tot circa 17 opliepen (v.k. 15%), in navolging van Wallstreet, waar het fonds een nieuw hoogterecord bereikte wegens gunstige winst- en divi dend-belastingen. Op de locale markt lag het openingspeil algemeen iets lager dan het niveau van hedenmorgen, ofschoon de tendens vast bleef, en zelfs voor sommige fondsen bepaald willig, o.a. voor H.V.A., die weer 8 verbeterde tot 437, en voor Am sterdam Rubber, die 6% opliepen, tot 276. Ook de andere Suiker- en Rubberfondsen waren hooger gewaardeerd, en hierin ont wikkelde zich weer een vrij geanimeerden handel. De Engelsche Rubbervoorraad is de vorige week weer verminderd, en van het prijsverloop van beide producten zijn de ver wachtingen gunstig. Tabakken waren kalm maar vast, vooral voor Senembah. AKU wist zich tot 48 op te werken, Unilever profiteerde van de algemeen betere ten dens, en verbeterde 5 en ook Philips noteerde eenige punten hooger. Op de Scheepvaartmarkt was de koersontwikke ling beperkt. Scheepvaart Unie kwam op 94%. Koninklijke Olie bewoog zich op een 5 hooger koerspeil, bij rustige affaire. Op de Beleggingsmarkt waren de obligaties met lage rente gedrukt, alleen de nieuwe 3 leening was vaster op 97%. De vieren waren feitelijk onveranderd. Prolongatie 1% STOOMVAARTLIJNEN Uit- en thuisvarende „Alpherat" (thuisr.) 14 Nov. te Santos „Alphacca" (uitr.) p. 15 Nov. Dungeness „Boschfontein" (thuisr.) 16 Nov. v. Durban „Costa Rica" (thuisr.) p. 16 Nov. Flores „Colombia" (uitr.) p. 15 Nov. Lizard „Cottica" (uitr.) 14 Nov. van Dover „Damsterdijk" (uitr.) 14 Nov. te Willem stad ,}Johan de Witt" (thuisr.) 18 Nov. 15 uur te Amst. verwacht .Johan van Oldenbarnevelt" (uitr.) 16 Nov. van Gibraltar .Modjokerto" (uitr.) p. 15 Nov. Rinisterre „Mapia" 16 Nov. van Makassar naar Van couver „Rozenburg" 14 Nov. te Hull van Sfax (n. Rott. of Vlaardingen) „Serooskerk" (uitr.) 15 Nov. te Sjanghai „Sitoebondo" (uitr.) p. 15 Nov. Perim „Soekaboemi" 14 Nov. van Batavia n. Rott. „Simaleor" (thuisr.) 16 Nov. te Marseille „Spaarndam" (thuisr.) 15 Nov. te New York „Stuyvesant" (uitr.) 14 Nov. te Paramaribo „Saparoea" 14 Nov. van Belawan, San Francisco n. Calcutta „Tabinta" 14 Nov. te New York v. Batavia „Zaanland" (thuisr.) 13 Nov. van Buenos Ayres WISSELKOERSEN Noteering van heden, 17 November 1936, 3 uur (officieel) Londen 9.04% Berlijn 74.50Parijs 8.60% Brussel 31.31Zwitserland 42.59 New York 1.85%. van publieke vermakeüjk- heden, vergaderingen enz. „Alhambra"-Theater. Van Vrijdag 13 No vember t/m Donderdag 19 November „Moscousche Nachten" en „Ik heb een dokter gehuwd". „Luxor"-Theater. Van Vrijdag 13 No vember t/m Donderdag 19 November „De strijd om de Oliebron" en „Peter'h Dinsdag 17 November. Orgelconcert, Geref. Kerk, Paul Krugerstraat, 8 uur. Woensdag 18 November. November- vergadering Chr. Besturenbond, Con certgebouw, 8 uur. Woensdag 18 November. Lezing met lichtbeelden Ned. Chr. Vrouwenbond, Militair Tehuis, 8 uur. Donderdag 19 November. Kunstkring „Het Schouwspel". Opvoering van „Oom Ned" door het HOU. Tooneelge- zelschap, Grand Hotel „Britannia", 8.15 uur. Zaterdag 21 November. Uitvoering Transportcolonne, afd. Vlissingen van het Ned. Roode Kruis, „De Oude Vriendschap", 8 uur, Maandag 23 November. Tooneelavond „De Jonge Spelers", Concertgebouw, 8.15 uur. „MARSCH DER BEVRIJDING VAN ISRAËL". Nationalistische Joodsche jeugcorgani- saties in Polen hadden besloten een tocht te voet te organiseeren van Polen naar Pales tina, via Roemenië. Deze demonstratie- marsch zou worden uitgevoerd onder den naam „Marseh der bevrijding van Israël" er hadden zich een duizendtal personen aangemeld voor dezen tocht, welke noch over paspoorten, noch over de noodige pa pieren beschikken, maar die desondanks een eed afgelegd hadden het beloofde land te bereiken en alle moeilijkheden te over winnen. Gistermorgen zijn te Warschau afdeelin- gen dezer duizend deelnemers bijeengeko men. Met wit-blauwe vlaggen aan het hoofd vertrokken zij uit Warschau in de richting van Loebljana, waar de eerste étappe zou eindigen. De organisatoren van den marsch hadden gehoopt, dat desondanks het ontbreken van de vereischte papieren, bet toch mogelijk zou blijken de grens te passeeren. De auto riteiten verzetten zich echter tegen de on derneming en de politie heeft de deelne mers in de buitenwijken van de hoofdstad uiteengejaagd en hen gedwongen terug te kecren. BEWAPENINGSWEDSTRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN. Vlootdeskundigen olijven zich bezig hou den met de kwestie van de versterking in het gebied van den Stillen Oceaan. Zij ge ven uiting aan de verwachting, dat de Ver- eenigde Staten in Januari a.s. wanneer het verdrag van Washington, tezamen met de bepalingen omtrent het niet aanbrengen van versterkingen in een speciaal gebied van den Stillen Oceaan, zal zijn afgeloopen, ee*- wedstrijd zullen ontketenen in het ver sterken van het bedoelde gebied. Het Ame rikaansche plan tot het gereed maken van een basis voor watervliegtuigen, op de eilanden Midway en Wake, zal, zoo ver klaren zij, de Amerikaansche vliegtuigbasis binnen 1200 mijl van het voornaamste Ja- pansche gebied brengen. De Japansche vloot, aldus tenslotte deze deskundigen, kan niet anders dan ongerust zijn omtrent de Amerikaansche plannen. VERKLARING VAN EDEN IN HET LAO~tHUIS. Over Duitschland's opzeggen der scheepvaartclaus ui es, In antwoord op een vraag van Attlee heeft de Engelsche Minister van Buiten landsche Zaken, Eden, gisteren In het La gerhuis een verklaring afgelegd uit naam der Engelsche regeering over Duitschland's opzeggen van de clausules in het verdrag van Versailles betreffende het internatio nale regime der waterwagen. Na ei- aan te hebben herinnerd, dat ge-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 3