500 300 150 25 IE WEI TOT ELWER" No.272 74e Jaargang 193e- DINSDAG OifiniFirm F. Gil DE TELDE Ir., Kilslml il-tO.VIissinp. laid. 10. Fastiekaiini 66261 17 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Hoe neemt het Nobel-Comité zijn beslissingen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Boekhandel F. LANDSMAN, ftelangriike geldprijzen ONZE SINT MC0LAAS- PR1JSVRAAG VOOR VOLWASSENEN Contact tusschen advertentie en étalage. Waar gaat St. Nicolaas inkoppen? nan dew «lafl Vin „DE WEG TOT ELKANDER". Boehhandel D'huy, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Een onderhoud mei den secretaris van het Nobel-Comité der Zweedsche Academie, Carl August Grönblad. Naar aanleiding van Tiet feit, 'dat de Nobel prijs voor scheikunde is toegekend aan onzen landgenoot prof. dr. P. J. W. Debyc, heeft een correspondent te Stockholm zich in ver binding gesteld met den secretaris van het Nobel-Comité der Zweedsche Academie, den heer C. A. Grönblad, en hem gevraagd, hoe dit comité eigenlijk tot zijn beslissingen komt. Op het navolgende, op 27 November 1895 door den ingenieur Alfred Bernhard Nobel geschreven testament berust het werk van de Nobel-Stichting „Met de geheele rest van mijn realiseerbare vermogen moet op de volgende wijze gehandeld worden Uit het door de executeurs in veilige waarde papieren te beleggen kapitaal zal een fonds gevormd worden, waarvan de rente ieder jaar onder diegenen verdeeld moet worden, die in het afgeloopen jaar de menschheid het best dienden. De rente moet in vijf ge lijke deelen verdeeld worden." Het testament bepaalt dan verder, dat er vijf prijzen uitgereikt moeten worden een voor de belangrijksté ontdekking of uitvin ding op het gebied van de natuurkunde een voor de belangrijkste 'scheikundige uit vinding of 'verbetering een voor de be langrijkste ontdekking op het gebied van de physiologic of de medicijnen een voor de beste prestatie op het gebied der littera tuur en een voor dengene, die het meest of het beste voor de verbroedering der volken, de afschaffing of vermindering der staande legers en het organiseeren van vredescon- gressen gedaan heeft. Het testament besluit dan met de woor den„Het is mijn uitdrukkèlijken wil, dat bij het verdeelen der prijzen geen rekening gehouden wordt met de nationaliteit, zoo dat de meest waardige den prijs krijgt, of hij nu Scan'dinaviër is of niet." Wie zijn de scheidsrechters Het is een geweldig kapitaal, dat Nobel voor dit humane doel heeft nagelatenhet bedraagt op het oogenblik 32.461.036 kro nen en 10 öre. De vijf Nobelprijzen, die slechts van de rente betaald worden, be dragen in dit jaar ieder 159.849 kronen en 90 öre, dus ruim 70.000 gulden. Wie zijn nu de mannen, die over de ver deeling van deze geweldige sommen te be slissen hebben Nobel zelf bepaalde in zijn testament, dat de prijzen voor natuur- en scheikunde door de Zweedsche Academie der Weten schappen uitgereikt moesten worden, de prijs voor geneeskunde door het Carolini- sche Instituut te Stockholm (een medische hoogeschool) en de prijs voor litteratuur door de Academie te Stockholm. De prijs voor den vrede wordt door een door de Noorsche Storthing (volksvertegenwoordi ging) aan te wijzen commissie van vijf per sonen uitgereikt. Aan het hoofd van de geheele stichting staat op het oogenblik de koning van Zwe den. Twee andere leidende personen zijn op het oogenblik de vroegere minister-presi dent Hammarskjöld en de beroemde radio loog prof. Carl Gustaf Forssell. De met de prijsuitreiking belaste instel lingen hebben verschillende comité's ge vormd. Voorzitter van het comité voor na- tuurkunde is prof. Pleijel, van het comité voor scheikunde prof. Palmaer, van het comité voor geneeskunde prof. Jacobaus, van het comité voor litteratuur prof. Hall- ström en van het comité voor den vredes prijs prof. Stang. Niet iedereen mag candidaten voorstellen. Nobel stierf in 1896, maar eerst vijf jaren later werd voor de eerste maal dé door hem gestichte prijs verdeeld. Deze vijf jaren had men namelijk noodig om een goed functioneerende organisatie te schep pen. Zoo is b.v. geenszins iedereen gerechtigd, candidaten voor de prijzen voor t.e stellen. Integendeel, voor iederen prijs bestaan zeer nauwkeurige bepalingen, die b.v. voor den litteratuurprijs als volgt luiden „Gerechtigd, candidaten voor de te ver deelen prijzen voor te stellen, zijn de leden van de Zweedsche Academie en de leden van.de met dezelfde taak belaste Fransche en Spaansche Academie, de leden van de humanistische klassen van andere acade miën, alsmede de leden van humanistische instellingen, die met een academie zijn ge lijk gesteld en tenslotte de leeraren in de aesthetiek, letterkunde en geschiedenis aan academische hoogescholen." Wil men candidaten voorstellen, dan moet dit vóór 31 Januari gebeuren. Kort na 1 Februari vindt dan de eerste bijeenkomst der verschillende comité's plaats. Er wordt vastgesteld, welke voorstellen er zijn bin nengekomen en of deze voorstellen door bevoegde instellingen of personen gedaan zijn. Daarna wordt er een lijst opgesteld en deze wordt door de leden der verschillende comité's bestudeerd. Omstreeks Juni vinden er dan weer zit tingen van de comité's plaats, waar de ver schillende binnengekomen beoordeelingen van de leden worden besproken. Begin No vember wordt dan de uiteindelijke beslis sing genomen. Op 10 December, den sterf dag van Alfred Nobel, vindt te Stockholm dan de plechtige uitreiking van de prijzen plaats, waarbij ook dit keer weer een Ne derlander, nl. prof. P. J. W. de Debye, aan wien de prijs voor scheikunde is toegekend, aanwezig zal zijn. Op denzelfden dag wordt te Oslo de Nobelprijs voor den vrede uit gereikt. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 25 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mastiekers, 16 metselaars, 23 opperlieden, 45 schilders, 7 stucadoors, 72 timmerlieden, 10 ververs, 4 vlechters, 2 opzichters, 8 meubelmakers, 2 politoerders, 5 stoffeerders, 3 kleermakers, 3 schoenma kers, 167 metaalbewerkers, 11 brood/ban- hetbakkers, 1 aide, 6 slagers, 4 tuinlieden, 4 niagazijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 8 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 15 kellners, 28 loopers, 3 portiers, 4 sleepers, 27 trans port-arbeiders, 27 kantoorbedienden, 1 tee kenaar, 2 musici, 4 onderwijzers, 46 varens gezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, sto kers, matrozen enz.) en 125 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 1 kantoorbe diende, 1 bufetjuffrouw, 1 huishoudster, 7 dienstboden en 1 werkster. Totaal 739 ingeschrevenen, waarvan 109 fr de werkverschaffing. Vorige week 770 personen. Alzoo een vermindering va.n 31 werkzoe kenden. Doktershulp verzocht. In den afgeloopen nacht werd door het Engelsche stoomschip „Highcliffe", komen de van Antwerpen en op weg naar New- Verschenen GULBRANSSEN IJ :b. 4.50. Voorhanden bij St. Jacobsstraat 16. Telefoon 117. castle op de reede doktersassistentie ver zocht. Dr. Detmar en een inspecteur van politie hebben zich aan boord begeven, alwaar bleek dat een lid der bemanning, een Ier, ziek was. De toestand van den man was dermate, dat opname in het St. Joseph zie kenhuis noodzakelijk was. Vrouwendag Soc.-Dem. Vrouwenclub. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van bovengenoemde vereeniging haar jaar- lijkschen Vrouwendag in „de Oude Vriend schap". De presidente, mevr. Benekerde Knegt, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder tot mevr. mr. Van der Goes Natersvan der Plaats uit Heer len, de spreekster van dezen avond. Het deed het bestuur genoegen, dat zoo vele vrouwen aanwezig zijn, die naar de presidente hoopt, het gesproken woord zul len uitdragen. Spr. wees ook op de komen de verkiezingen en op den komenden strijd, Natuurlijk koop ik van de adverteerders in de „VLIS SINGSCHE COURANT" zegt Sinterklaas. „Bij hen heb ik immeis den bésten waar borg voor goede kwaliteit en billijke prijzen l" die bij de deelnemende winkeliers besteed moeten worden DE GROOTSTE PUBLICITEITSWAARDE. Voor de St. Nicolaasnummers van ons dag blad, waarvan het eerste op 25 November a.s. zal uitkomen, hebben wij een prijs vraag ontworpen, waarvan de aandacht van onze lezers gericht moet worden op de advertenties, welke in die bladen voor komen EN OP DE ETALAGES VAN DE ADVERTEERDERS. Het belooft weer een interessante wedstrijd te worden H.H. WINKELIERS, BENUT DEZE UITNEMENDE GELEGENHEID OM DE AANDACHT OP UW SPECIALE ETALAGES TE VESTIGEN Wij komen U gaarne bezoeken om onze zeer voordeelige voorwaarden met U te bespreken. DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT". die heviger zal zijn dan ooit. Wij hebben er nu in ons land bij gekregen de N.S.B. Hiertegen zal krachtige propaganda ge voerd moeten worden. Wij zien in verschil lende landen waar het fascisme toe leidt. Laten wij ijveren voor de doorvoering van het Plan van den Arbeid. De leuze van dezen vrouwendag is dan ook „Strijdt mee met de soc.-dem. voor vrijheid en vrede, tegen slaafschheid en tegen het fascisme. Na dit openingswoord werd door allen staande de „Internationale" gezongen. De spreekster aan liet woord. Hierna verkreeg mevr. mr. Van der Goe3 Natersvan der Plaats het woord, die be gon met er aan te herinneren, dat nu 25 jaar geleden op een congres te Stockholm besloten werd tot oprichtig van soc.-dem. vrouwenclubs. Als eerste eischen waarvoor gestreden zou worden waren verwezenlij king van vrouwenkiesrecht en het bevor deren van den wereldvrede. De soc.-dem. vrouwenbeweging verwacht te van vrouwenkiesrecht niet zooveel poli tiek gewin, doch zag het als een beginsel van democratie en om de vrouw belangstel ling bij te.brengen voor het wereldgebeu ren. De vrouwen zijn de opvoedsters van het kind en dus is het van groot belang, dat de moeders paraat en met kennis toe gerust zijn om hun kinderen op te voeden in soc.-dem. geest. Spr. zette uieen, wat de ware democratie beteekent. Deze vindt men niet in sovjet- Rusland, al erkent spr. dat iets grootsch is gebeurd in het groote Rusland. Democratie wordt ook niet gevonden in de fascistische landen, als Duitschland en Italië. In deze landen heerscht een stelsel van onderdrukking en gewetensdwang, waar van wij ons geen denkbeeld kunnen maken. Komende tot het nat.-socialisme in ons land, zeide spr. dat ook daar een stelsel van corruptie en vriendjesbevoorrechting bestaat. Het verwondert spr. altijd, dat nog zoo vele vrouwen, ook in ons land, achter de N.S.B. aanloopen, daar de positie van de vrouw onder het fascistisch regiem een terugdringen is naar de keuken en een ont- rechting der vrouw. Fascisme beteekent in den grond der zaak oorlog. Duitschland en Italië leveren daarvan het beste bewijs. Zie hoe de kin deren worden opgevoed. Heel de opvoeding der jeugd is in militairistischen geest. Ook in Spanje hebben de fascistische generaals een burgeroorlog ontketend tegen e'en regeering, die volkomen wettig was gekozen. Fascisme beteekent oorlog soc.-demo- cratie beteekent vrede. Wij weten, dat een komende oorlog ontzettend zal zijn en zal leiden tot den volkomen ondergang van Europa. De soc.-dem. heeft den vrede noodig als de lucht waarin wij leven om te verwe zenlijken haar machtige werk voor den vrede onder de volken. Een der vreedzame wapenen om mede te strijden is het Plan van den Arbeid. Spr. zette vervolgens de groote beteeke- nis van het Plan van den Arbeid uiteen, dat welvaart en geluk zal brengen. Aan de komende ordening der maat schappij mede te werken is de groote taak der soc.-dem. vrouwen. Hiertoe is noodig opofferingszin, kracht en toewijding en liefde voor de organisatie der soc.-dem. vrouwenclubs. Het werk der vrouwenclubs is van groote beteekenis in de soc.-dem. beweging. Spr. wekte ten slotte die vrouwen, welke nog geen lid der clubs zijn, op, mede te werken en zoo ge zamenlijk te strijden voor het gestelde ideaal. Na de pauze volgde het tooneelstukje „Een buurpraatje" door een 5-tal dames, dat zeer goed werd vertolkt en met span ning gevolgd. Het applaus dat den speel sters ten deel viel, was welverdiend. Een verloting, waarvoor 2 prijzen be schikbaar waren, was spoedig afgeloopen, doordat op de 2 eerstkomende nummers reeds de prijzen vielen. Kort eenigen tijd nadien sloot de presi dente den gezelligen avond met een woord van dank aan de medewerksters en een opwekkend woord aan de aanwezige dames. Vlissïngsch Scheepvaartnïeuws. Aangekomen om te bunkeren Engelsche tanker „Gymeric" van Hamburg Grieksch stoomschip „Hadjipateras" van Novoros- sisk Noorsche motortanker „Thorshavn" van Sandef jord Engelsch motorschip „Co- nida" van Antwerpen Duitsch stoomschip „Indra" -van Antwerpen Zweedsch stoom schip „Smaland" van Ge2it. Vertrokken „Gymeric" naar Falmouth; „Hadjipateras" naar Buviken; „Thorshavn" naar Aruba„Conida" naar Puzance „Indra" naar Blyth Nederlandsch motor schip „Wilhelmina" naar Londen „Succes" naar Zeebrugge „Smaland" naar Alexan- drië. f|cl»eiii»fcii» SS Cl» Hoe neemt het Nobel-Comité zijn be slissingen Hoofdartikel Gespannen toestand in het Verre Oosten. (Buitenland) Doodelijk ongeval bij militaire oefe ning. (Marine en Leger). Ernstige ontploffing in Fransch kruit huis vele slachtoffers. (Gemengd nieuws). Madrid wordt nog steeds hevig ge bombardeerd aanzienlijk aantal doo- den en gewonden. (Buitenland). Opleving der communistische actie in Duitschland. (Buitenland). Voorloopige zendtydvergunning voor den Vrijdenkers Radio-Omroep wordt binnenkort ingetrokken. (Radio). De begrooting van Ned.-Indië voor 1937 ingediend. (Binnenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vanaf lieden in voorraad het hoek waarop door velen gewacht wordt Het Se deel van Gulbranssen's trilogie waarvan de eerste 2 deelen Eeuwig zingen de bosschenen Winden waaien om de rotsen" reeds veler hart veroverden. Badhuisstraat 15. Telefoon 3Jf8. Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang", afdeeling Vlissmgen van den Kon. Neder!. Middenstandsbond. Gisteravond kwam bovengenoemde ver eeniging in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer L. J. M. Quasters, opende te ongeveer half negen de ver gadering. Nadat verschillende ingekomen stukken waren behandeld, waarbij vooral veel stuk ken in verband met de monetaire politiek, werd besloten, over deze materie een vlot ten spreker te verzoeken een avond voor deze vereeniging op te treden. Zes nieuwe voorgedragen leden werden met algemeene stemmen aangenomen. Breedvoerig werd de mogelijkheid bespro ken, hoe of de middenstand zijn daadwer kelijke medewerking kan verleenen aan de te houden feestelijkheden in verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Aangezien in de maand Januari de volgens de wet toegestane uitverkoopen en seizoenopruimingen plaats mogen heb ben en de meeste etalages dan voor dat doel zijn ingericht, is het niet doenlijk om etalages te versieren of een winkelweek te organiseeren, hoewel aan de Kamer van Koophandel zal worden verzocht de uit verkoopmaand te verzetten tot 15 Januari, zoodat deze maand dan eindigt 15 Februari. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd, werd met groote meerderheid van stemmen besloten, in sa menwerking met de beide confessioneele vereenigingen de mogelijkheid te bespreken om een specialen wagen van den Midden stand in den optocht te laten loopen. Voorts werd besloten, dat de leden voor dat doel een extra bijdrage van ƒ1 zullen

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1