500 25 MAANDAG 16 NOVEMBER No. 271 74e Jaargang! 1936; lilliriFirni 1. VAN Dl VUD1 Ir., WilsM SI-60, Vlissiip. Iilil. ID. Pislnteiini 6B1BI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Duitschland zegt wederom een bepaling van het Verdrag van Versailles op. STADS- EN PROVINCÏENIEUWS WANTROUWEN VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walchererf en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste blad. Duitschland heeft aan de betrokken re geeringen mededeeling gedaan van zijn be sluit, de bepaling van het Verdrag van Versailles, betreffende de internationalisa tie der rivieren, op te zeggen. Door deze eenzijdige daad heeft Duitschland zich thans bevrijd van de laatste banden, die door het Verdrag van Versailles waren op gelegd. In het officieele schrijven, dat door de Duitsche regeering aan de betrokken re geeringen gezonden is betreffende de clau sules van het Verdrag van Versailles over de internationalisatie van rivieren, wordt allereerst gezegd, dat het niet gelukt is door onderhandelingen een toestand in het leven te roepen, die in overeenstemming zou zijn met het Duitsche standpunt. „Bo vendien, aldus gaat dit document verder, is de aan den Rijn, naast Duitschland, be langrijkste oeverstaat, het Koninkrijk der Nederlanden, niet toegetreden tot de in Mei j.l. tot stand gebrachte overeenkom sten. Juist echter aan deze rivier zijn dui delijke toestanden noodzakelijk". Voor Elbe, Oder en Donau, aldus het schrijven verder, bestaan nog regelingen, die in strijd zijn niet de Duitsche souvereiniteit, terwijl ook souvereiniteitsbeperkingen ten aanzien van het Keizer-Wilhelmkanaal de beperkende bepalingen moesten worden ge handhaafd. De Duitsche regeering kan dit piet langer dulden. Zij ziet zich derhalve gedwongen tot de verklaring dat zij de in het Verdrag van Versailles vervatte bepalingen omtrent de zich op Duitsch gebied bevindende water wegen en de op deze bepalingen berustende internationale stroom-documenten niet meer voor zich als bindend erkent. Zij heeft dienovereenkomstig besloten de voor den Rijn op 4 Mei aangegane voorloopige over eenkomst (modus vivendi) volgens artikel 3 paragraaf 2 met onmiddellijk van kracht worden op te zeggen en af te zien van de onderteekening der voor de Elbe ontwor pen overeenkomst van gelijk karakter. Het schrijven gaat dan verder. „Tegelijkertijd deelt de Duitsche regee-, ring mede, dat de volgende regeling door haar getroffen is De scheepvaart op de op Duitsch gebied iggende waterwegen staat open voor alle Jet het Duitsche rijk in vrede levende sta ven. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen Duitsche en buitemlandsche sche pen. Dat geldt ook voor de kwestie van de scheepvaartgelden. Daarbij vooronderstelt de Duitsche regeering, dat op de waterwe gen van de andere betrokken staten weder- keerigheid verleend wordt. Bovendien zal de Duitsche regeering den Duitschen autoriteiten over de waterwegen instructie geven met de bevoegde autori teiten van de andere aan de waterwegen liggende staten gemeenschappelijke proble men te bespreken en daarover eventueel overeenkomsten af te sluiten." De reactie in België. Heden zullen de desbetreffende Belgi sche autoriteiten beginnen met de studie van de gevolgen voor België van het op zeggen door Duitschland van de bepalin gen inzake de internationalisatie van de rivieren. Voor België is deze stap een groot pro bleem, aangezien de vloot van Belgische Rijnschepen ongeveer 1000 vaartuigen telt. De Nation Beige schrijft, dat onder de opgezegde bepalingen er een is, welke bij zonder België betreft. Dit is het artikel, dat bepaalt dat indien België een bevaar bare verbinding zou aanleggen van den Rijn naar de Maas, ter hoogte van Ruh- rort, Duitschland het stuk zou moeten ma ken, dat over zijn gebied loopt. Het blad voegt hieraan toe, dat de scheepvaart van de betrokken mogendhe den in het vervolg kan plaats hebben bij de gratie van Duitschland, d.w.z. van zijn politieke inzichten. Dit is een nieuwe bron van wrijving en conflicten aan alle Duit sche grenzen. Europa heeft nu juist een dergelijk risico niet noodig. Frankrijk wenscht geconcentreerde actie. De Fransche regeering heeft haar am bassadeur te Brussel evenals van alle an dere legatieleiders in de betrokken hoofd steden instructie gezonden, om zoo spoe dig mogelijk met de regeering, waarbij hij geaccrediteerd is, besprekingen te voeren over de opzegging door Duitschland van de bepalingen van het Verdrag van Versail les, welke betrekking hebben op de inter nationalisatie van de Duitsche rivieren. Vermoedelijk zullen deze besprekingen morgen plaats hebben. De Fransche regeering is van meening, dat een collectief protest aan Berlijn moet worden gezonden. Ter beantwoording van Duitschland's geste heeft de Fransche regeeringvoorts besloten gebruik te maken van de 24 uur, die haar nog resteeren, teneinde op haar beurt de tot stand gekomen regeling van 4 Mei betreffende den Rijn op te zeggen. De indruk in Londen. In Britsche kringen is de eenzijdige op zegging door Duitschland van de clausule betreffende de navigatie op de rivieren met groote reserve ontvangen. Men legt er den nadruk op, dat wanneer Duitschland van meening was, dat deze clausules van het Verdrag van Versailles niet in overeen stemming waren met zijn souvereiniteit het de herziening daarvan had moeten na streven langs onderhandelingsweg, gelijk de Turksche regeering dit heeft gedaan ten aanzien van de Dardanelles Men is van meening, dat deze abrupte opzegging niet gerechtvaardigd is. In politieke kringen is men niet zeer ge neigd, groote beteekenis aan de beslissin gen van Hitier toe te kennen, men had dit gebaar al lang verwacht. Het bezoek aan den „De Ruyter", Zaterdag- en Zondagmiddag was er op hieuw gelegenheid voor het publiek om den „De Ruyter" te bezichtigen. Het weer Was Zaterdag evenwel niet be paald aantrekkelijk om de flinke wandeling vanuit de stad naar de haven te maken. Toch hebben velen nog het slechte weer getrotseerd en zijn den kruiser gaan be zoeken, die ditmaal een attractie meer had, hl. het katapultvliegtuig, dat de vorige maal nog niet aan boord was. Zondagmiddag was het weer iets beter. Velen zijn toen ook naar de haven getrok ken, die door de aanwezigheid van nog en kele bunkerschepen, een bedrijvig beeld te zien gaf. m Hedenmorgen te half tien is de kruiser „De Ruyter" weer naar zee vertrokken. Harmonie „Ons Genoegen". De Oude Vriendschap. Alvorens dit muziekgezelschap Zaterdag avond zijn welluidende tonen de zaal in blies, sprak de directeur, de heer P. de Rooij, namens het bestuur een welkomst- Woord tot de aardig opgekomen luister- schare, waarna hij een korte toelichting gaf op het programma, dat, in tegenstel ling met de zware tijden, waarin wij leven, aan den lichten kant gehouden was. Nadat de harmonie zich met den fris- schen Schiphol''-marsch van Alb. Kappert had ingeblazen (de inzet was weifelend, in de reprise was hij in orde) hoorden wij een mooie vertolking van Rossini's ouver ture „Le barbier de Seville" (arr. F. An- drieu), met fraaie contrasten in het Alle- gro-vivace en fijne dynamische schakee ring. Het slot, Piu mosso, stelde piston en saxphoon-alt nog even in de gelegenheid hun technische vaardigheid te toonen. Een bijzonder dankbaar nummer vormde de fantaisie-suite „Fête au Trianon" van F. Popy, waarin achtereenvolgens het ma jestueus optrekken van een zwierigen stoet, het landelijk vermaak en do vroolijkheid worden gesuggereerd. Onder de muzikale leiding van den heer De Rooij kweten de muzikanten zich naar wensch van hun partij, waardoor deze programma-muziek alle recht wedervoer. De rhythmisch gestreng uitgevoerde marsch-pot-pourri „Voorwaartsmarschvan W. Ciere (arr. A. Dreissen) was muzikanten zoowel als luiteraars natuurlijk uit het hart ge grepen en ook de oude bekende „boemel"- wals „Die lustigen Brüder" van R. Vollstedt, waarin de solo-clarinet knap zijn cadenz blies, het klokkenspel den tijd verkondde en de haan (hobo motiefje) er even aan herinnerde, dat een nieuwe dag was aan gebroken, sloeg danig in. Al vraagt een dergelijk nummer natuurlijk een pakkende voordracht, uit muzikaal oogpunt staat een vertolking van een karakterstuk als de „Amoretten Parade" (genre Tinnensol- daatjes) van H. Schmid echter op hooger plan. Het korps heeft dit „praalvertoon van kleine liefdegodjes" fijnzinnig ge ïnterpreteerd, waarbij de clarinetten-figu- ratie terwijl het koper het motief blaast, te prijzen was. Met den pittigen marsch „Death or Glory" van R. B. Hall (arr. A. Tierolff) werd het concert besloten. In dit geval was de „Glory" (overwinning) voor „Ons Ge noegen", daar het harmonie-orkest met dit concert bewezen heeft zoowel kwalitatief als kwantitatief een grooten stap in de goede richting te hebben gedaan. De aan wezigen hebben dan ook na elk nummer spontaan van hun waardeering en erkente lijkheid blijk gegeven. Het publiek in de achterzaal had zich echter gedurende het musiceeren minder luidruchtig moeten ge dragen. Het klein-amusementsorkest van „Ons Genoegen" voerde daarna wat populaire nummertjes uit (het déraillement vermel den wij ambtshalve), waarna het duo Smink met zijn afwisselend repertoire, in gesteld op het optreden voor muziekver- eenigingen, voor de noodige vroolijkheid en gezelligheid zorgde en deswege zich in warme bijvalsbetuigingen verheugen mocht. Charles Haaze, die zich nauwgezet van zijn piano-begeleidingstaak kweet, droeg met zijn ensemble zorg, dat ook de dans- lustigen hun aandeel kregen op het gezellig samenzijn, dat den geslaagden avond be sloot. O. Badhuis aan de Bonedykestraafc. Gedurende de week van 9 tot 14 No vember werden in het badhuis 394 baden genomen en wel 274 door heeren, 95 door dames en 25 door kinderen. De huwelijksfeesten. Om teleurstellingen te voorkomen, vesti gen wij er de aandacht op dat de werkloo- zen-schilderscursus alhier alleen in staat is om schilderwerk te leveren voor het centraal comité en dus niet voor de af zonderlijke buurtcommissies en de verschil lende vereenigingen. Revue „Hé, die is goed Onder auspiciën van het M.S.F. vond Zaterdagavond een tweede opvoering plaats van Jack de Coninck's revue, welke door de flink, in cabaretstijl, bezette Concertge bouwzaal met spontaan applaus werd be loond. Jack de Coninck, de M.S.F.-girls en verdere medewerkenden waren goed op dreef, zoodat ten volle aan den titel werd voldaan. „The Silver Stars" onder Corns, van Beers een apart woord van hulde voor him uitstekende muziek. Na afloop heersch- te natuurlijk Terpsichore, Een jubilaris by de Nuts-Spaarbank. Heden herdacht de heer J. Ph. Andries- sen, ambtenaar bij de Nuts-Spaarbank, den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij genoemde instelling. Hedenmorgen werd hij in de bestuurskamer in tegen woordigheid van het bestuur, directeur en personeel, door den voorzitter dr. J. P. Ver maas namens het bestuur hartelijk toege sproken en geluk gewenscht met zijn jubi leum, onder aanbieding van een blijvend aandenken. Ook de directeur heeft hem toe gesproken en mede namens het personeel een aandenken overhandigd. Aan mevrouw Andriessen werden bloemen aangeboden. Tooneelavond „De Jonge Spelers". Op Maandag 23 November a.s. zal de tooneelgroep „De Jonge Spelers" voor de Vlissingsche arbeidersbeweging het too- neelstuk „Kromme Lindert" opvoeren. Zoo als men wellicht weet, is dit stuk ontleend aan het boek van A. M. de Jong „De mar telgang van Kromme Lindert". „De Jonge Spelers", die wij in andere steden reeds aan het werk zagen, leveren in den regel hoogstaand spel, zoodat het een avond van goede tooneelkunst kan worden. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie elders in ons blad. Drie „verzegelde" stowaways ontdekt. Hedenmorgen zijn aan boord van het Amerikaansche stoomschip „Nemaha", dat bij de Kon. Mij. „de Schelde" ügt, drie stowaways ontdekt. Het schip, dat Zaterdag 7 dezer van Antwerpen vertrokken was met bestem ming Noord-Amerika, is Woensdag jl. naar Wantrouwen Een leelijk woord, dat on noemlijk veel leed in zich besloten houdt. Leed, dat dikwijls onnoodig ondergaan wordt, omdat voor wantrouwen geen ge rechtvaardigde aanleiding bestaat. "Wij ontmoeten dit leed in het dagelijksch leven, overal rondom ons. In het huwelijk, in het gezin, in gemeenschappen van veler lei aard stuiten wij op wantrouwen tus schen menschen die elkaar toch zoo na konden en moesten staan als tusschen men schen slechts mogelijk is. Er bestaat ook een soort wantrouwen dat neerkomt op een miskenning van den ander op een innerlijk verzet tegen han delingen van iemand met wien wij in ons beroep moeten samenwerken. Een mensch is een gecompliceerd wezen. En zij die elkaar zouden kunnen hoogach ten en steunen, schijnen elkaar soms te ha ten en tegen te werken omdat de een door zijn plicht genoopt wordt dingen te doen, maatregelen te nemen, veranderin gen in jarenlange gewoonten aan te bren gen en omdat dan de ander hoewel hij in zijn hart misschien overtuigd is dat het zóó moet en niet anders kan toch bitter gestemd wordt en zich door zijn naaste omgeving laat beïnvloeden. En dan wan trouwt hij den ander en miskent hij hem tevens. Want het Is niet voldoende met den mond te belijden „Ik zal niet meer kwaaddenkend, achterdochtig, zijn". Die in nerlijke eerbied, dat zuiver respecteeren van een anders persoonlijkheid (hetgeen met onderdanigheid niets uitstaande heeft), moet in ons hart geworteld zijn. Alleen dan wordt ons de kracht geschon ken om noodzakelijke veranderingen, den dagelij kschen arbeid betreffende, te kun nen aanvaarden zonder bitterheidomdat wij ddn weten dat het besluit hiertoe geno men .wordt door iemand die zelf in over gave dient en slechts doet wat hij als zijn plicht zieten die dit niet doet om ons te kwetsen of te kleineeren. Wie zich hiertegen bewust verzet of zich door zijn omgeving hiertoe laat overhalen wie de beweegredenen van hem dien het be treft, dan anders voorstelt of slechts anders aanvoelt dan zij in werkelijkheid zijn, is dikwijls onbillijk. En het wantrouwen dat in de bitterheid waarmede dan gereageerd wordt, tot uiting komt, kan een ander mensch dieper treffen dan wij in onze kort zichtigheid vermogen te beseffen. Laten wij toch probeeren zuiver tegen over elkaar te staanen ons open te stel len voor den ander. Dan kunnen wij, zonder onnoodig leed te veroorzaken, zelf blijmoe dig aanvaarden wat in het leven en in den arbeid van allen dag soms onvermijdelijk blijkt te zijn de werf „de Schelde" gesleept om zijn an kerspil te laten herstellen. Toen nu heden morgen een verzegeld ruim werd geopend, bevonden zich hierin drie verstekelingen van Amerikaansche nationaliteit. De man nen, die aan de politie zijn overgeleverd, werden, vanmiddag over de grenzen des Rijks geleid. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag en Zondag heeft de Walcher- sche zweefvliegclub. op het vliegveld Vlis- singen interessante demonstraties gehou den met een 2-persoons zweefvliegtuig dat door een motorvliegtuig gesleept werd. De w 32 van het Ned. Instituut voor zweefvliegen klaar voor den start, in de lucht en onmiddellijk na de landing. Zaterdag is de Grunau Baby P H 50 even buiten het vliegveld gedaald, zoodat men het sis ie vogeltje met een grooten omweg terug naar het nest moest brengen tijdens het transport. In het gebouw „Amicitia" is Zaterdag een aanvang gemaakt met het plaatsen van handteekeningen voor het album dat de Haagsche bevolking aan Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun huwelijk zal aanbieden. Een groote drie-assige vrachtauto uit Groot Schermer, geladen met 100 schapen is Zaterdag, vermoedelijk ten gevolge van vermoeidheid van den chauffeur, in de vaart gereden tusschen Nieuweilterk en 's-Gravenhage. 21 schapen zijn hierbij ver dronken. Viissïngsch Scheepvaartnïeuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Jantje" (Kroesinga) van Londen Neder landsch motorschip „Jos Maria" van Bres- kens voor Zaandam Nederlandsch motor schip „Mado" van Gravelines voor Rotter dam; teruggekeerd wegens N.W. wind Duitschland verbreekt de laatste ban den met het verdrag van Versailles opzegging van de bepalingen inzake internationalisatie der rivieren. Voorloopïg geen principieele wijziging in onze handelspolitiek. (Binnenland) Hevige luchtaanvallen op Madrid. (Buitenland)' Weer een doodelijk ongeluk op onbe- waakten overweg. (Gemengd Nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 1^5 „Drente", „Mercurius" en „Roelfina", Om te bunkeren Amerikaansch stoom schip „Syros" van RotterdamGrieksch stoomschip „Phaeax" van Rotterdam Ita- liaansch stoomschip „Premuda" van Gdy nia Noorsch stoomschip „Salonica" van RouaanGrieksch stoomschip „Petros J, Goulandris" van AntwerpenEngelscb stoomschip „Hondene" van Antwerpen Finsch stoomschip „Begonia" van Brussel. Noorsch stoomschip „Drammensfojrd" van Takoradi. Vertrokken „Syros" naar Mobile „Phae ax" naar Buenos Ayres„Premuda" naar Bagnoli„Salonica" naar Leningrad „Petros J. Goulandris" naar Buenos Ayres; „Hondene" naar Portsmouth„Begonia" naar Gdynia „Apollinaris", „Riebo" „Wil- ja" en „Neerlandia" naar Londen„Dram- mensfjord" naar Stavanger. Het Italiaansche stoomschip „Iris", van Londen met bestemming Antwerpen, heeft te Londen niet kunnen lossen wegens brand in de ruimen 2, 3 en 4. Het schip heeft lijn koeken geladen. Door het onder water zet ten van de ruimen is de brand waarschijn lijk gebluscht. Het schip is naar Antwerpen opgevaren, MIDDELBURG Borgstellingsfonds voor den middenstand. Het bestuur van het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden zond een adres aan den gemeenteraad met verzoek om fi- nancieelen steun. Het bestuur vraagt in eens 10 cent per inwoner en vervolgens een jaarlijksche subsidie, die voor 1936 op 2 cent per inwoner ware te stellen, Combinatie van ontvanger en secretaris. Ged. Staten zonden een schrijven in, waarin zij de meening vragen van den raad over de in te voeren bepaling, dat als de Kroon in een bepaalde gemeente vereeni- ging van de functies van secretaris en ont vanger voorschrijft, de salarieering van beiden samen niet minder zal mogen zijn dan hetgeen in de hoogst bezoldigde func tie alleen zou worden verdiend. Stagnatie in het werk. Gedurende de maand October konden de werkloozen slechts twee weken werken aan den bouw van de centrale werkplaats, om dat het gebouw zelf bijna gereed is en met den inventaris nog niet kon worden begon nen, daar goedkeuring van het departement, aangevraagd op 10 Augustus, steeds op zich laat wachten, Ontwikkeling van werkloozen. Aan de cursussen voor ontwikkeling van jeugdige werkloozen namen in October 87 personen deel, o.w. 5 vrouwelijke. Aan vak- teekenen bedroeg het aantal 17, autotech niek 19, autobesturen 28, smeltlasschen 15,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1