500 300 25 T ZEE PEIGNOIRS DONDERDAG 13 NOVEMBER ;1V0.3©®' 74e Jaargang 1936- IlilinaFirma F. VAM DE VELDE Ir.. lïalstnat 51-89, Vlissingin. Ttlii. 10. Postrektning 11211 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen Avonturen van een oorlogscorrespondent in Spanje. STADS- EN PROVINCIENIEUWS SUNLIGHT ZEEP] Sdicuylenisscn «nn Jew dog „DE STER" HHHHHHHHiHi VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. ZONDER PAS TUSSCHEN TWEE GRENSPOSTEN. Het is hoogst onaangenaam, in den stroomenden regen op een brug tusschen Spanje en Frankrijk te zitten en eener- zijds door Spaansche, anderzijds door Fransche posten verhinderd te worden, deze brug te verlaten. Dat moest ik dezer dagen ervaren, toen ik op bevel van den commandant van Burgos uit Spanje werd uitgewezen, zonder dat men mij mijn passen en andere papieren teruggaf. Eind October hadden de nationalisten mij bij Sesena ge vangen genomen sindsdien had ik kennis gemaakt met verschillende gevangenissen en was over verre afstanden getranspor teerd. Tenslotte hadden de Spanjaarden mij op deze brug neergezet en naar de Fran- schen gestuurd. Maar dezen wilden niets van mij weten, daar ik geen pas had en daar stond ik nu. Dus zette ik mij aan de ellende overgeleverd maar cp de leuning van de brug neer. Geen koffers, gekreukelde kleeren, vuil linnengoed en slechts nog met de'hoop, dat mijn collega James Minifie van de New York Herald .Tribune, die met'mij tesamen uitgewezen was en zich'naar St. Jean de Luz had begeven, terug zou komen en mij een pas'zou over handigen. Maar James kwam nietdaar entegen werd de regen nog' erger en. mijn vermoeidheid grootër, In Frankrijk. Daaropr nam. ik een besluit, stapte op -een vriendelijk- uitziend Fransch. .politie agent toe en vroeg hem om een sigaret. Ik kreeg er ook een en daar wij nu toch ken nis hadden gemaakt, verzocht ik hem, mij naar een sigarettenwinkel te begeleiden, daar ik nog meer sigaretten wilde koopen. Zeer tot mijn verwondering stond hij dit toe en wij overschreden samen de grens, alsof dit vanzelf sprak. De eerste stap was gelukt. In Hendaye kocht ik daarop bier, beleg de broodjes en sigaretten voor mij en mijn nieuwen Franschen vriend. Daarna ging deze in zijn vriendelijkheid nog verder en escorteerde mij, in plaats van mij stante pede weer over de grens te zetten, naar het bureau van den grenscommissaris. De ze commissaris had nu toevallig de ge schiedenis van mijn gevangenname in de San Sebastiaansche Courant gelezen. Hij liet mij mijn avonturen vertellen en gaf mij tenslotte een pas voor St. Jean de Luz, waar juist de Amerikaansche ambassadeur Verbleef. Ik begaf mij gerustgesteld op weg en al spoedig ontmoette ik een auto, waarin de ambassadeur, zijn eerste secretaris en mijn collega Minifie zaten een geheele expe ditie te mijner redding uitgestuurd. De ambassadeur nam mij onmiddellijk in zijn huis op, zette mij een flesch geestrijken drank en een schrijfmachine voor en daar op schreef ik mijn eerste verslagen over dep toestand in Madrid. Gevangene der nationalisten. Rest mij nog het verhaal, hoe ik door de nationalisten gevangen genomen werd. Ik was met mijn auto in een nationalistische val geredende tank, die mij gevangen wilde nemen, reed in een kuil en de be stuurder, een Italiaan, trachtte er uit te kruipen. Hoewel de kogels rondom mij in sloegen, hielp ik den man, die mij even te voren nog om het leven had trachten te brengen. Hij sprong er uit, bracht den fas- cistischen groet en beval mg in het Fransch, de handen omhoog te steken „manos arriba Een aantal Marokkanen kwam op mij af en begon mg het eerst grondig leeg te plun deren. Alles stalen zij, wat ik bij mij had met inbegrip van het horloge, notitieboekje, passen en zelfs mijn riem. Het laatste, wat in hun diefachtige vingers viel, waren mijn gouden manchetknoopen. Ik werd steeds woedender, totdat ik eindelijk het gevaar vergat, waarin ik mij bevond en de Marok kanen uitvloekte. Ik combineerde Spaansch en Italiaansch om mij zoowel voor de Afrikanen als voor de Italiaansche tank- lieden begrijpelijk te maken, eischte de te ruggave van mijn eigendommen en ver klaarde, dat ik Amerikaansch journalist was' dus geen vijand. De Italiaan, dien ik uit de tank geholpen had, kwam mij daarop te hulp, sloeg een Marokkaan, die langzaam zijn pistool tegen mg ophief, het wapen uit de hand en bracht mij naar een bereden officier, eveneens een Italiaan, dien ik om bijstand vroeg. Ik sprak Italiaansch zoo goed en snel als ik kón en klaarblijke lijk 'gelukte het mij, den man van mijn on schuld te overtuigen, want hij bracht mij •naar efen overste, die mij mijn documenten en riem terugbezorgde. Mijn andere eigen dommen. bleken echter verdwenen te zijn. Op deh weg naar mijn redder passeerden wij drie doode Volksfrontsoldaten. De lijken waren half ontkleed en van het linnengoed beroofd dat zullen de Marokkanen wel als souvenir hebben medegenomen. Daarna was ik er getuige van, hoe de nationalisten hun kat-en-muis-spel nog met drie andere auto's- speelden. Een lange rij gehelmde schutters lag op den loer indien een vijandelijke auto naderde, werd deze onthaald op een snelvuur. De auto's hielden stil en direct kwamen de tanks te voorschijn, die de wa gens Omver reden. Daarop maakten de Marokkanen dan schoon schip zij gingen met de andere slachtoffers evenals met mg te werk, met dit eenige verschil, dat de meesten het er niet levend afbrachten. In Sesena mocht ik wat wijn drinken er waren echter weinig levensmiddelen, zoodat ik mijn honger met een klein stukje vleesch moest stillen. Daar sprak ik ook met eenige Italianen van het tank-corps, die verklaarden, dat zij met hun twintigen waren en alle in het nationalistische vreem delingen-legioen dienden. Later ontmoette ik ook nog twee Amerikaansche collega's, die blij waren, iemand te ontmoeten, die hun zaak in het Spansch aan de militaire autoriteiten kon voorleggen. Wij werden naar Talavera gebracht, waar andere bui- tenlandsche collega's ons begroetten en fotografeerden. De uitgestane angst was ik reeds bijna vergeten het meest leed ik eronder, dat deze bij de nationalisten geaccrediteerde kerels over onze gevangen schap mochten schrijven, terwijl ons zelf iedere journalistieke bezigheid werd verbo den, totdat wij in Salamanca kwamen. Uit het Gemeenteverslag over 1935 Openbare orde, veiligheid en zedelijkheid. Belangrijke verstoringen van de openbare orde kwamen in 1935 niet voor. Er werden door de politie 132 personen aangehouden, waaivan 8 tot het ondergaan van een vonnis, 34 verdacht van misdrijven, 44 naar aanleiding van overtredingen en 46 wegens dronkenschap. Om andere redenen wei'den 67 personen haar een bureau geleid. Ter beschikking van de Justitie werden 26 personen gesteld. Aan 18 mannen werd door de politie nachtverblijf verstrekt. Aantal opgemaakte processen-verbaal in 1935. Misdrijven I. Wetboek van Strafrecht j Misdrijven tegen de openbare orde 1; misdrijven tegen het openbaar gezag 2 valschheid 4 misdrijven tegen de zeden 24 beleediging 4 misdrijven tegen het le ven 1 mishandeling 4 diefstal en stroo- perij 76 verduistering 7 bedrog 17 ver nieling 16 heling 1andere misdrijven Wetboek van Strafrecht 4totaal 161. Overtredingen I. Wetboek van Strafrecht Straatschenderij 6openbare dronken schap 46 loopen over verboden grond 6 andere overtredingen Wetboek van Straf recht 12. H. Bijzondere wetten en daarbij behoo- rende besluiten en reglementen Arbeidswet en veiligheidsdienst 36 overige sociale wetten 1drankwet 11 motor- en rgwielwet 3S9 rijwielbelasting wet 81 vleeschkeuringswet 1motorrijtui gen-belastingwet 3 warenwet 4 jacht- en visscherijwetten 2 crisiswetten 15 overi ge bijzondere wetten, niet onder voren staande rubrieken vallende 43. III. Gemeentelijke verordeningen Verkeersverordeningen of -bepalingen 60; winkelsluitingsverordeningen 5 andere ge meentelijke verordeningen 105. Algemeen .totaal 987* Drankwet. Op I Mei 1935 bedroeg het aantal in richtingen, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein werd verkocht ongesplitste verkoop (slijten en tappen) 17 tappen 22 slijten 6 i sociëteiten 3 j totaal 48. Bij Kon. besluit d.d. 9 December 1920, no. 57, werd het maximum aantal vergun ningen met ingang van 1 Januari 1921 vastgesteld op zooveel lager cijfer, dat art. 14 (oud) der drankwet buiten toepassing blijft. Het aantal inrichtingen waarvoor verlof is verleend, bedroeg op 1 Mei 1935 45, te weten32 met een verlof A (verkoop bier, enz.) en 13 met een verlof B (verkoop melk, enz.) Openbare gezondheid. De algemeene gezondheidstoestand over 1935 in de gemeente geeft geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De toestand van de openbare wegen, wateren, goten en urinoirs is goed te noe men de reiniging hiervan had geregeld plaats. Door den dienst van gemeentewerken werd op het gemeentelijk vuilnisterrein een verbrandingsinrichting voor lichtbrandbare stoffen gebouwd. Besmettelijke ziekten. Bij het gemeentebestuur werden in 1933, 1934 en 1935 de volgende getallen van be smettelijke ziekten aangegeven i in 1933 in 1934 in 1935 Febris typhoidea —LX Diphteritis 1 Roodvonk 40 31 18 Paratyphus 2 Typhus 1 Poliomyelitis anterior accuta -o 1 Totaal 42 32 22 De Provinciale Vereeniging „Het Groene Kruis" is belast met den ontsmettingsdienst in deze gemeente, waarvoor in 1935 ƒ126 werd betaald. Een nieuwe'ontsmettingsinrichting van „Het Groene Kruis" kwam in 1935 tot stand zij is gelegen aan de Paardenstraat. Zij werd 21 November 1935 geopend.. Vaccinatie. Er bestond in 1935 op vooraf bekend ge maakte dagen en uren gelegenheid tot kos- telooze inenting en hcrinenting van de in gezetenen door den gemeentegeneesheer. In 1933 werden 11, in 1934 10 en in 1935 14 veccinatieën verricht. Begraafplaatsen. De oude algemeene begraafplaats aan den Koudekerkscheweg-West en den Kou- dekerkscheweg-Oost, is secert 1907 buiten gebruik gesteld. De algemeene begraafplaats „Vredehof" aan den Koudekerkschestraatweg is sedert 1. Februari 1924 gesloten, met uitzondering van het voor Israëlieten bestemde gedeel te, hetwelk in gebruik big ft, aangezien aldaar nog voldoende ruimte tot begraven beschikbaar is. De gedurende het jaar 1922/1923 aange legde en met ingang van 1 Februari 1924 in gebruik gestelde nieuwe algemeene be graafplaats „Noorderbegraafplaats" aan den Kapoentjesweg en het Koopmansvoet pad, voldoet aan de door de wet gestelde eischen. In 1935 werden 192 lijken op de begraaf plaatsen dezer gemeente begraven, waar onder 13 lijken van elders. Daarvan werden 157 lijken ter aarde besteld op de afdeeling voor alle gezindten (op de Noorderbegraafplaats en 35 lijken op de afdeeling voor Roomsch-Katholieken (op de Noorderbegraafplaats). Op de afdeeling voor Israëlieten (op- „Vredehof") werden geen lijken begraven. Voor onbepaalden tijd werden 66 graf ruimten afgestaan. Vergunningen voor de oprichting van een groot gedenkteeken werden ten getale van 54 en vergunningen voor een klein gedenkteeken ten getale van 24 verleend. Het onderhoud en beplanten van de be graafplaatsen geschiedde evenals andere jaren door den plantsoendienst, terwijl het onderhoud van de gebouwen, waaraan geen bijzondere werkzaamheden werden verricht geschiedde door den dienst van gemeente werken, De a.s. Feestelijkheden. Bezoek van de Koninklijke familie te verwachten. Gisteravond hield het Centraal Comité voor het organiseeren van feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H.K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern- hard in het Concertgebouw een vergade ring piet verschillende commissies, ter be Wie Iwee dikkere stukken Sunlight Zeep in een origineel pak voor 10 ets. kan kopen, behoeft geen ?epen van twijfelachtige herkomst meer te f gebruiken. Sunlight Zeep, het van ouds bekende j standaardmerk, is zwaarder in gewicht en toch nog verlaagd in prijs. Dit is een voordeel, dat geen enkele huisvrouw zich in deze tijd mag laten ontgaan. En de bekende geschenkenbons blijven, als steeds, op elk 10 ets. pak gehandhaafd. Voortaan niet anders meer dan S 19-092 H spreking van de plannen voor de a.s. fees telijkheden. De voorzitter, de heer F. G. Lemmers, heette alle aanwezigen welkom, in het bij zonder den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. De voorzitter deed allereerst enkele me- dedeelingen, o.a. dat de boulevards ver licht mogen worden gezamenlijk inkoopen van groen en andere versieringen zal wel niet mogelijk zijn er zijn verschillende stadgenooten, die deze artikelen kunnen leveren, en men moet streven naar een uni formen prijs. De PZEM heeft hericht gezonden, dat electriciteit zal geleverd worden tegen 10 cent per K.W.U. Als prijzen voor den optocht zullen be schikbaar gesteld worden 1 prijs van 25. 1 van 15, 1 van 10 en een troostprijs van 5. Namens de financieele commissie deelde de heer Ventevogel mede, dat van 23 buurt- commissies opgave is ontvangen, dat in totaal 8435 zal ontvangen worden, waar van dus 20 van de bruto-ontvangsten aan het Centraal comité zal moeten wor den afgedragen. De heer ir. De Regt deelde mede, dat de PZEM niet beschikt over voldoende lampen en draad, doch dit is bij de erkende instal lateurs wel te verkrijgen. Op een vraag van een der aanwezigen wordt medegedeeld, dat voor het zelf op wekken van electriciteit door middel van dynamo's vergunning noodig is van Ged. Staten. De directie der PZEM zal deze ver gunning zooveel mogelijk bevorderen. Ook is er geen bezwaar tegen, dat be kwame electriciens bij het aanleggen der electrische installatie's behulpzaam zijn. Ook dringt de directie der PZEM er op aan, dat vóór 1 December zal opgegeven worden, wat men van plan is te doen dit om teleurstelling in de stroomlevering te voorkomen. Aanvraagformulieren voor de benoodigde electriciteit zullen bij den heer J. Louwerse, Verkuijl Quakkelaarstraat 17, van Maandag af beschikbaar zijn. Kleine verlichtings-installaties (bijv. 100 Watt) mogen op de huisleiding aangesloten worden, tegen het geldende tarief (vast recht inbegrepen). Wat versierings-motieven betreft, deze zijn in heel Nederland zoowat niet meer te krijgen. Men zal dus hiervoor op België aangewezen zijn en dan voornamelijk op Brussel. De heer Dert heeft hiervoor het agentschap. Avonturen van een oorlogscorrespon dent in Spanje, Verbitterde gevechten nabg Madrid. (Buitenland). Oostenrgk (en binnenkort ook Honga rije) erkennen verovering van Abes- sinië door Italië. (Buitenland). De algemeene beschouwingen over de ryksbegrooting. (Tweede Kamer).. Belangrijke wijzigingen in de Duitscha regeering aanstaande? (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN MODERNE ook extra wijde maten vanaf f 2.89. St. Jacobsstraat8.Tel. 494 De heer Van Dijk deelt mede, dat nog van de helft der commissies, ontwerpen voor buurt-vlaggen moeten inkomen. De voorzitter dringt er op aan dat dit zoo spoedig mogelijk gebeurt. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. Götzen nog tot het Centraal comité als bouwdeskundige is toegetreden, alsmede de heer L. J. Pieterse. De heer A. Schout doet mededeelingen over het te houden kinderfeest. De leerlingen der 6e, 7e en 8e klasse van alle scholen zullen een 4-tal origineele liederen zingen, onder begeleiding van het muziekgezelschap „St. Caecilia" in een zaal* Bij gunstig weer zal deze uitvoering ech ter in de openlucht plaats hebben, en zullen ook de kinderen der 4e en 5e klasse daar aan deelnemen. Aan den heer Schout is opgetogen yoor

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1