1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 9 NOVEMBER EERSTE BLAD No.265: 74e «Jaargang 193a- UitgaveFirma F. IfAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVÏNC1EN1EUWS «tmw Jet Jog HOTELLINNEN „DE STER" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen n^'tm. ririiimiMii—anca— De huwelijksfeesten. De commissies gelieven hun plannen zoo spoedig mogelijk in te dienen. Voor de goede orde herinneren wij er de besturen der. diverse buurtcommissies even aan, dat verzocht was de voor de feestelijk heden in hun wijk opgemaakte program ma's, vóór 11 November bij het Centraal Comité p.a. den heer J. Louwerse, Verkuyl Quakkelaarstraat 17, in te dienen. Aangezien nog maar enkele commissies aan dit verzoek hebben voldaan en het nu kort dag begint te worden, verzoekt het Centraal Comité ons, mede met het oog op de vergadering van a.s. Woensdag, aan een en ander nog even te willen herinneren een verzoek waaraan wij bij dezen voldoen. De collecte voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Wij hebben Zaterdag al het een en ander verteld over de collecte voor het Nationaal Huwelijksgeschenk en kunnen thans iets mededeelen over het bereikte resultaat. Voor de goede orde vestigen wrj er de aan dacht op, dat dit resultaat uitslui tend betrekking heeft op den inhoud van de busjes zelf. Deze bleken een bedrag van 701.30 te bevatten, een bruto-op- brengst waarvoor Vlissingen zich niet be hoeft te schamen. Echter is hiermede het eindcijfer nog niet bereikt, aangezien verschillende giften reeds op de giro-rekening van den penning meester zijn gestort, of dit dezer dagen zul len worden, zooals uit diverse mededeelin- gen en toezeggingen bleek. Ook hebben ver schillende groote instellingen nog bijdragen toegezegd. Daar het comité Vlissingen, deze inza meling gaarne zoo spoedig mogelijk geheel afgewikkeld wenschte te zien, teneinde de gelden aan den penningmeester van het Provinciaal Comité te kunnen afdragen, zal het op hoogen prijs worden gesteld, wanneer men de toegezegde bijdragen thans aan den penningmeester, den heer A. van de Sande, Singelweg 2, wil sturen of storten op zijn girorekening 51094. Voorts vestigen wij er de aandacht op, dat geen lijsten ter iuteekening zullen wor den neergelegd. Bij de collecte is gebleken, dat verschillende ingezetenen deze meening zijn toegedaan. De collecte van j.l. Zater dag is de eenige publieke inzameling voor het bewuste doel. Zij die dus voornemens waren op lijsten te teekenen, gelieven hun bijdrage eveneens spoedigst aan het hier voor genoemde adres te zenden. Revue „Hé, die is goed V* M. S. F. Jack de Coninck, onder wiens leiding reeds vele succesvolle cabaret-avonden ten bate van het M.S.F. gegeven zijn, is thans fiiet een goeddeels op Vlissingen ingestelde revue voor den diag gekomen, waarvan Zaterdagavond voor een flink bezette Con certgebouwzaal de première ging. Waar tegenwoordig vele revue's gewor den zijn tot een aaneenschakeling van ca baret-scènes, is Jack de Coninck in tegen stelling daarmede tot de oude liefde weer gekeerd, zoodat verschillende gebeurtenis sen, welke in den laatsten tijd sterk de aandacht hebben getrokken, inderdaad in gezongen en gesproken woord alsmede in beeld „de revue passeeren", en wel zooda nig, dat wij op de wandeling door Vlissin gen met eenige slippertjes o.a. naar Volendam en Cuba van het station af met als eerste halte natuurlijk H. M. wachtschip Noord-Brabant waarbij een lieftallige Vlissingsche schoone, Jenny (lees Sjenny) genaamd, den twee buiten- menschen Trui en Koos (Jack de Coninck), die de lachers nog al eens op hun hand hebben, tot gids is, niet alleen in scherpe, rake, met humor doorspekte zetten veel te hooren krijgen, doch door monteering, costumeering, décors en belichting is deze revue tevens, speciaal in de finales en dansen, tot een alleraardigst kijkspel ge worden, zoodat de manier, waarop dit al les, mede onder aanwending van populaire wijsjes met sappige refreintjes, welke gaarne daadwerkelijke medewerking kre gen, is gerangschikt en verloopt, evenals de opvoering zelve, ons met bewondering en waardeering voor den auteur Jack de Coninck en zijn liefhebberij-gezelschap heeft vervuld. Alles op den voet volgen voert ons van zelf veel te ver, doch de schitterende Bloemen-demi-finiale (orchideeën), de Ster ren-finale, de opkomst der zon (als eerste tafereel na de pauze abusief Zoime-f i n a- 1 e genoemd), verdienen, evenals het danspaar (tango en rumba) en het dansen van de M.S.F.-girls (o.a. een karakteris tieken klompendans en een ballet met fraaie figuren) bijzondere vermelding. De licht-climax bij het ontwaken van den dag was buitengewoon getroffen. Een uitstekend orkest, „The Silver Stars", onder Corns, van Beers, die ook in het muziekarrangement een werkzaam aandeel had, ondersteunde op voortreffe lijke wijze de handeling in de gansche revue. Het dikwerf spontaan opklaterend ap plaus, dat aan het slot nog eens extra door rhythmisch handgeklap onder de sugges tieve revue-lied tonen van het orkest werd onderstreept, was terecht ten volle ver diend. Behoudens eenige zwakke momentjes, o.a. vóór de Landen-finale, een gelukkige première. Namens het M.S.F. sprak de heer Mat- thijssen een welkomstwoord, inzonderheid tot den vertegenwoordiger van den onder- commandant der marine, waarin hij mede deelde, dat het fonds in de eerste negen maanden van 1936 9608 heeft uitgegeven ten bate van 42 patiënten met 5285 ver- pleegdagen, opwekte om het goede, mooie doel van het M.S.F. te steunen en den beïangeloozen medewerkers en -sters aan do revue hartelijk dank bracht. Natuurlijk was er na afloop bal. Badhuis aan de Bonedjjkestraat. Gedurende de week van 2 tot 7 Novem ber werden in het badhuis 398 baden geno men en wel 278 door heeren, 91 door dames en 29 door kinderen. Transportcolonnevereenïging van het Ned. Roode Kruis. Hoe dikwijls hebben onze lezers in de verschillende verslagen over wandel mar- schen, demonstraties, zwemwedstrijden enz. reeds het byna stereotiep geworden zinne tje „dames- en heerenleden van de Trans- portcolonne van het Roode Kruis verleen den belangeloos hun medewer king", gelezen. Maardie belangelooze medewerking kost de betrokken vereeni- ging geld. Om hier nu aan te komen is een loterij georganiseerd en zal men op Woens dag 11 en Zaterdag 21 November in „de Oude Vriendschap" een uitvoering geven. Laat het Vlissingsche publiek op genoem de avonden toonen dat het deze vereeniging welgezind is, door voor twee volle zalen te zorgen. Colportage lief en leed. Het was Zaterdagavond druk in de stad en meer in het bijzonder in de Walstraat, waar de N.S.B.-ers die daar plegen te col- porteeren, „concurrentie" hadden gekregen van politieke tegenstanders die een bro chure tegen de N.S.B. aan den man tracht ten te brengen. De „Volk-en-Vaderlanders" en anti-N.S. B.-ers die elkaar probeerden te overschreeu wen en vlak in eikaars nabijheid in dezelfde richting liepen, trokken natuurlijk heel wat belangstelling. De pret duurde voort tot een inspecteur van politie ingreep en in het belang der openbare orde en van het ver keer, de colporteurs gelastte verschillende richtingen uit te gaan en bij het aanprijzen hunner „waar" niet te blijven staan. Heel den avond heeft de politie een oogje in het zeil gehouden maar alles verliep verder gelukkig nogal gemoedelijk. Een verkeersongeval 7 Zaterdagavond heeft de politie op het Jaagpad een man bewusteloos gevonden en hem naar het St. Joseph Ziekenhuis over gebracht waar bleek dat hij vermoedelijk een schouderblad gebroken heeft. Nadat de man verbonden was, is hij door de politie huiswaarts gebracht. Waarschijnlijk is hij op de fiets door een anderen wielrijder aange reden en hoewel omtrent de schuldvraag niets vast staat, is de politie geneigd aan te nemen, dat het slachtoffer van schuld niet zal zijn vrij te pleiten, daar de man onder den invloed van sterken drank bleek te verkeeren. Zestig jarig huwelijksfeest. Zondagmiddag was het een heele drukte in de Coosje Buskenstraat. Reeds tegen twaalf uur verzamelden velen zich nabij perceel nummer 68, waar het echtpaar J. BomerBark woont, dat Zondag 60 jaar gehuwd was. Jammer genoeg moest de vrouwelijke helft van het echtpaar door ongesteldheid op dezen feestdag het bed houden, zoodat alleen de krasse oude heer Bomer met zijn vollen baard voor het op- gesehoven raam de dingen die komen ging, kon gadeslaan. En die komende dingen waren niet mis en bleken te bestaan uit een serenade door de harmonie „Ons Genoegen" die tegen kwart over twaalf met volle muziek de Coosje Buskenstraat in marcheerde om voor perceel 68 halt en front te maken en daar geruimen tijd vroolijke muziek ten gehoore te brengen. Een muzikale hulde die den zeer talrijken luisteraars uit het. publiek evenveel genoegen heeft bereid als de feest vierenden op nummer 68. Enkele hoeraatjes en „lang zullen zij leven" bleven natuurlijk niet achterwege. En tot circa kwart voor één, toen „Ons Genoegen" afmarcheerde, was het er een gezellige drukte. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amster dam is Zaterdagmorgen het motortank- schip „Marisa" te water gelaten, dat daar voor rekening van de Koninklijke Shell- groep gebouwd wordt. Zaterdagmorgen arriveerde de bekende Duitsche schrijfster Vicki Baum per K.L. M.-machine op Schiphol voor een bezoek aan ons land. Geholpen door een stewar dess verlaat zij het vliegtuig. Zaterdag is hier ter stede gecollecteerd voor het nationaal huwelijksgeschenk een paar kijkjes op de bedrijvigheid ten sfcad- huize. Zondag vierde het echtpaar J. Bömer- Bark alhier, zijn 60-jarig huwelijksfeest het harmoniegezelschap „Ons Genoegen" bracht bij deze gelegenheid een serenade. Vlïssingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Zaterdag 7 November om te bunkeren Deensch stoomschip „Lille- borg" van ArchangelEngelsch stoomschip „Myriam" van Gefle. Vertrokken „Lilleborg"' naar St. Louis de Rhone „Myriam" naar Constantza „Boltenhof" naar Yoego-Slavië. Zondag 8 November Aangekomen Ne- derlandsch motorschip „Jos Maria" van Goole voor Breskens Nederlandsch motor schip „Westvlaanderen", teruggekeerd uit zee wegens slecht weer. Om te bunkeren Grieksch stoomschip „Tamesis" van de Zwarte Zee. Vertrokken „Tamesis" naar Aarhuus. Aangekomen Maandag 9 November Ne derlandsch motorschip „Fiat" van Londen. Het hierboven als aangekomen vermelde motorschip „Jos Maria", werd binnenge bracht door de Duitsche sleepboot „Sim- son". De sleepboot heeft de „Jos Maria" bij Westkapelle opgepikt. De zee was erg woest en de golven sloegen over het vaar tuig heen. De „Jos Maria" zond noodseinen uit en verkreeg weldra assistentie van de „Simson", een sleepboot van een Duitsche maatschappij, die de „Jos Maria" op sleep touw heeft genomen en naar Vlissingen heeft gesleept. Er was water in de stookolie gekomen en na presenteeren van ankers,, had het schip beide moeten laten slippen, zoodat het hulpeloos ronddreef. MIDDELBURG Een administratieve vergissing. In verband met een desbetreffende vraag van de Commissie van financiën deelen B. en W. van Middelburg mede, dat van het door het verificatie-bureau der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten ingestelde onderzoek naar de herkomst van een aantal schoolgeld-bedragen, verant woord op de gemeenterekening 1932, een rapport is verschenen. De conclusie, dat de kas-verantwoor- ding volkomen in orde is, doch de onjuiste boeking gevolg is van een enkele jaren voortgezette administratieve vergissing, wordt door B. en W. onderschreven. B. ©n W. hebben Ged. Staten inmiddels van het vorenstaande in kennis gesteld. G. P. Brozius f Op 63-jarigen leeftijd is Zaterdag plot seling overleden de heer G. P. Brozius, sedert verre over de 30 jaar organist bij de R.-K. kerk alhier. Het overlijden van den. op 30 Juni 1873 te Alkemade geboren organist, die ook buiten den R.-K. kring een gaarne geziene persoon was, komt wel een bijzonder droef teeken te staan als men verneemt, dat de overledene Zater dagmorgen vroeg oogenschijnlijk gezond zijn woning aan de Vlasmarkt te Middel burg verliet en naar Goes ging met den trein om: het orgel te bespelen bij dé her denking van den verjaardag van een 100- jarige. Na afloop begaf wijlen de heer Brozius zich naar den motortrein van 11.02 naar Middelburg. In dien trein is hij onwel ge worden en toen de trein bij het station Middelburg stopte droeg men hem in de derde klasse wachtkamer. De ontboden ge neesheer stelde den dood door hartverlam ming vast. Het stoffelijk overschot is naar het Gasthuis overgebracht. In de vroegmis heeft Zondag pastoor Voorham de verdiensten van den overledene in gevoelvolle woorden geschetst. Het stoffelijk overschot wordt morgen ter aarde besteld. Wiener Sangerknaben. Het is een oude vreugde, die nooit ver zwakt, een kinderkoor te hooren zingen. En zeer zeker is dit het geval ten opzichte van het befaamde „Wiener-Knaben"-koor, dat, na strenge selectie, bovendien, zoowel op vocaal als muzikaal gebied, uitstekend is geschoold. De Concert- en Gehoorzaal was Zondag avond dan ook geheel gevuld met een scha re aandachtige luisteraars, die het buiten gewone genot heeft gesmaakt, verbonden aan het optreden der leerlingen van het beroemde Convict van de Hofburgkapel, waarvan eenmaal (18081812) ook Franz Schubert deel uit maakte. Het programma bracht eerst een viertal geestelijke koren van Jacobus Gallus, Th. L. Da Vittoria, Joannes Nascus n „Gott in der Natur" van Schubert, waaruit bleek hoe de jongens in zeldzame mate de kunst van het zingen verstaan. Alle liederen wer den even verzorgd en stemmingwekkend en even prachtig van klank uitgevoerd, met zinvolle voordracht, eenvoudig", natuur lijk, maar toch in alle onderdeelen door dacht, waardoor ieder werk zijn eigen be- teekenis had. Daarna werd een komisch zangspel in één bedrijf van W. A. Mozart „Die betro- gene Nachbarin" opgevoerd. In dit operatje uit den Wiener Rococo-tijd, charmeerend door zijn zoetvloeiende melodieën en zijn veel-kleurige costumes en wit-bepruikte hoofden, vooral van de travestis, troffen zoowel de zang als het ongekunstelde spel en de dans (de bekende menuet uit Don Juan) van deze talentvolle „Knaben". Het was in één woord subliem wat hier geboden werd door koren en solistjes, geene uitge zonderd. De vertolking der rollen van August, Leent je (prachtig die coloratuur aria Maria-Louise, Peter, dr. Pankratius eh Eulalia (raak getypeerd en juist van allure) kan men zich niet beter denken. Schitterend Tot besluit werden met mooien, helderen ensemble—klank eenige volksliederen, o.a. het aardige „Madele, ruck, ruck, ruck", be nevens Schubert's Standchen (Zögernd lei- se) en Deutsche Tanze gezongen. Het succes van dezen avond was even spontaan als warm. Het opgetogen audito rium wist enkele toegiften af te dwingen o.a. Johann Strauss' „An der schonen blau- en Donau" het koor natuurlijk „Dem Herzen entsprochen" waarna men nog vergast werd op een gevoelige vertolking- van 't beroemde „Schlafe, mein Prinzchen, schlaf' ein", waarin een knaap gelegenheid vond zijn glashelder sopraantje in aange brachte versie ringen te doen gelden. Victor Gomboz, die zich knap kweet van zijn muzikale leiding en begeleiding, heeft met de „Wiener Sangerknaben" alle eer ingelegd. O. 1879 - 7 Januari 1987. Nu het vaststaat, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Bernhard op den zelfden datum zullen huwen als destijds in 1879 Koning Willem III en de toenmalige 20-jarige Prinses Emma van. Waldeck en Pyrmont en men zich ook hier opmaakt om dit vorstelijk huwelijk feestelijk te vie ren, hebben wij eens even nagegaan, hoe het gegaan is in 1879. Bij de beoordee ling van het groote verschil tusschen voor 58 jaar en thans dient men rekening te houden met het groote verschü in perso nen en omstandigheden. In 1879 werd het huwelijk gesloten tusschen een weduwnaar, die reeds vèr boven den middelbaren leef tijd was en een zeer jonge vrouw, nu tus schen twee jonge menschentoen had de huwelijksinzegening plaats ver van den Nederlandschen bodem, thans leeft het heele volk van nabij mede met verloving en huwelijk. Het is dan ook door een en ander wel te verklaren, diat toen alleen „van alle openbare en vele particuliere" gebouwen de vlag, hier en daar met Oranjewimpel wapperde. Wel had men een inzameling met lijsten gehouden voor het huwelijksgeschenk, maar daarmede was het. afgelioopen. Trouwens ook in andere plaatsen was het daarmede in overeen- Reorganisatie van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-Maatschappij. (Provincie). Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws). Rede van Koning Leopold van België. (Buitenland). Hevig luchtbombardement op Madrid de opstandelingen rukken de Spaan- sche hoofdstad binnen. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN voor onverslijtbare lakens en sloopen K y sterker dan 3 graslinnen. 150 160 180 200 breed 59 66 72 79 ct. per e! St. Jacobsstraat8.Tel. 494 stemming. Een uitzondering maakte Am sterdam en Den Haag, waar een paar da gen na terugkomst in Nederland het Ko ninklijk echtpaar bezoeken zou brengen. Deze bezoeken zijn echter afgelast wegens het overlijden van Prins Hendrik, den broeder van Koning Willem III. Het is wellicht niet onaardig er nog even aan te herinneren, dat ook Koningin Wilt helmina op den 7den in het huwelijk trad, ni. 7 Februari 1901. Het liep nu goed af. Zaterdagmiddag kwam een man met een grooten mand op zijn rijwiel in vrij groote snelheid uit de richting Noordstraat langs de Markt rijden en draaide de Lange Burg op, zich niets aantrekkende van het voor schrift flink rechts te rijden in den bocht. Een juffrouw, die juist op de grens van rechts en links was werd op de linkerhelft van de straat aangereden en kwam te val len. Zij had zich aan den arm eenigszins bezeerd en haar parapluie was in tweeën. De wielrijder stopte na zijn verkeersfout onmiddellijk en verklaarde zich bereid de schade te betalen. Een autobrandje. Toen de heer K. Zaterdagmiddag zijn auto uit de garage had gereden, ontstond brand in den motor nadat men er reeds bladeren overheen had geworpen, kwam spoedig de gewaarschuwde brandweer met een bluschapparaat voor benzinebranden en v/as spoedig het vuur geheel gedoofd, De brandweer in actie. Gistermiddag kreeg de brandweer be richt, dat brand zou woeden bij de N.\f„ v.h. Wiener Co. ir de Lange Delft te Middelburg. De Magirusspuit reed uit en een straalpijp werd voorloopig op de wa terleiding geplaatst, doch het bleek, dat de rookontwikkeling tot oorzaak had het ver branden van oud papier in de stookplaats der centrale verwarming, zoodat de brand weer weer kon inrukken. Later op den dag heeft de brandweer een schoorsteenbrand in de Teerpakhuizen- straat gebluscht. KOUDEKERKE Een tragisch sterfgeval. Toen gistermiddag de koster van de Ned. Herv. Kerk op het Zand, de 74-jarige J. Groenenberg, op het orgel was, om de klok te luiden, werd hij plotseling onwel. Ds. D„ J. Vossers uit Vlissingen, die den dienslj leidde, heeft na het gezang den dienst op* geheven, daar de koster intusschen overle den was. Zoowel de kerk als de vereenigingen op het Zand, die haar vergaderingen in de con sistorie hielden, verliezen in den heer Groe nenberg, die ruim 25 jaar zijn ambt vervul* de, een goeden verzorger, GOES De honderdjarige Goesenaar. De oudste Goesenaar, de heer Capello, heeft Zaterdag og zijn honderdsten ver-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1