00 [51 VRIJDAG PRINS BERNHARD VERTELT UIT ZIJN LEVEN. HACCOU „DE STER" No.263' 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 53-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 6 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Pullovers Slipovers Vesten MEUWSEN HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. «eau» olsa» efigBg Uimw VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener J Polis, zijn GRATIS verze- kerd tegen ongelukken voor: II PI gulden bij levens- FOilftl gulden bij dood gulden bij verlies 4 SI lange ongeschikt- «"ggggg door "||i|8 vaneen <!J heid tot werken. een ongeluk. hand, voet of oog. J 1 gulden bij verlies 4 gulden bij verlies rtf* gulden bij verlies van 11 III vaneen M vaneen 3 een duim. wijsvinger. fasJCJ? anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. EEN INTERESSANT INTERVIEW VAN DE „B. Z. AM MÏTTAG" MET ONZEN TOEKOMSTIGEN PRINS-GEMAAL. „Eenvoudig zonder overdreven vormelijkheid". Een redacteur van het Berlijnsche dag blad B.Z. am Mittag heeft Prins Bernhard geïnterviewd en vertelt De geschiedenis begon met een telefo nisch gesprek me.v het slot Reckenwalde. Ik hoorde, dat Prins Bernhard en de Ne- derlandsche gasten den volgenden morgen zouden vertrekken. Dus ging ik er onmid dellijk met mijn auto op af. Een dichte nevel lag over het herfst achtige Silezische landschap en al spoedig waren wij omgeven door een diep nachte lijk duister. Eerst in Züllichau, nadat wij ons een paar maal in den weg vergist hadden, begon de dag aan te breken en de tocht ging verder naai' het dorp Quwa- lin dicht bij de DuitschPoolsche grens, waar wij den weg vonden, dien de Prins mij den vorigen avond had aangeduid. De weg van Quwalin naar het slot Recken walde beteekent voor iederen chauffeur een zware beproeving. Wij reden door diepe kuilen, ever hooge wortels maar het ging. En prompt half acht, het uur waarop ik den vorigen avond met den Prins had afgesproken, boog onze wagen het slotpark in, waar wij voor het groote bordes, onmiddellijk achter een grcote touringcar, die daar gereed stond, stopten. Bjj dezen touringcar was iemand bezig koffers en .reisdekens in te laden. Naar hem ging ik toe en vroeg hem, of Prins Bernhard te spreken was. - „Dat ben ik zelf", zeide hij. Wij maak ten snel met elkaar kennis. „Ik ben slechts gekomen", vertelde ik, „om U te vragen, welke betrekkingen U als Prins van Lippe eigenlijk met Silezië onderhoudt. Welgeformuleerde vragen zou ik U niet willen stellen, doch mij er veel eer op verlaten, wat U mij vertelt over uw leven en gewoonten, die U tenslotte beter kent dan iemand anders". „Zegt U dat als 't u belieft niet. Juist in den laatsten tijd heb ik de ervaring opgedaan, dat de wereld veel meer van mij weet dan ik zelf. Zoo doet bijv. het ge rucht de ronde, dat mijn huwelijk op 6 Ja nuari zal plaatsvinden. Daarvan is mij niets bekend. Voor zoover ik weet, zal mijn huwelijk met Kroonprinses Juliana tus- schen 6 en 8 Januari plaats hebben, maar" in ieder geval niet op 6 Januari. Ook het bericht, dat de Prinses en ik onmiddellijk na ons huwelijk een reis naar Neder- landsch-Indië zouden gaan maken, is op zijn minst ietwat voorbarig. Onze huwe lijksreis zal ons beslist niet daarheen lei den. Wij weten in het geheel nog niet, waarheen wij onze huwelijksreis zullen maken. En wanneer ik het wel wist, dan zou ik U verontschuldigt mij, maar dit is een van de weinige vragen, waarop ik U op het oogenblik niet zou antwoorden het beslist niet vertellen. Ik meen, dat U dit zult kunnen begrijpen". „Ja, natuurlijk. Maar hoe staat het met het andere bericht, volgens hetwelk U na Uw huwelijk in een Nederlandsch regiment zult gaan dienen?" „Ook dit gerucht ken ik reeds, maar ook dit kan ik niet bevestigen. Mij is er in ieder geval nog niets van bekend. Sinds mijn verloving met de Prinses een feit geworden is, wcrdt er dagelijks zooveel over mij en mijn zoogenaamde plannen verteld. Maar ik moet U eerlijk zeggen voorloopig heb ik in het geheel nog geen vaststaande plannen „Dan is het misschien beter, dat wij niet ever de toekomst, maar over het ver leden spreken en U mij eenige inlichtingen geeft op de vraag, waarvoor ik eigenlijk gekomen ben Waarom komt U juist naar Silezië en wat bindt U aan Silezië? Voor zoover ik weet, is Koningin Wilhelmina zelfs nog in het afgeloopen jaar in Silezië, in het Waldenburger Bergland, geweest". „De Koningin verbleef ook dit jaar in de Andreas-Baude in het Waldenburgsche. Ja, en ik zelf, ik ben hier gaarne. Hier heb ik mijn jeugdjaren doorgebracht en ook U zult wel gelezen hebben, dat ik het „Padagcgium" in Züllichau bezocht heb. Maar verder gaat het mij met Silezië als met ieder ander bijzonder landschap. Ik houd van alle streken, waar het mooi is. Zoo kan ik mij nog steeds byzonder schoo- ne dagen in Bad Salzbrunn herinneren, waar ik eens ter gelegenheid van een ten- nistournooi was". „Zijn er nog andere Duitsche landschap pen, waaraan U zich door persoonlijke be trekkingen gebonden gevoelt?" „Oh jaaan Westfalen. Speciaal van het Sauerland houd ik. Maar overigens is het werkelijk zooals ik U reeds zeide ik voel mij aan geen enkel landschap gebon den, maar ik ben gaarne daar, waar het schoon is". „Daartoe behoort toch ook het landschap van Schaumburg-Lippe en Lippe-Detmold, de stamhuizen van Uw geslacht?" „Ja, maar deze landen heb ik niet ge noemd, omdat mijn betrekkingen daarmede maar al te begrijpelijk zijn". „Hoe is eigenlijk de verhouding ousschen U en het Huis Lippe-Detmold?" „Ik ben de neef van den laatst regee renden vorst van Lippe-Detmold". Terwijl wij ons zoo met elkaar onder hielden, stonden daar de koffers, die de Prins nog in den touringcar wilde onder brengen. Er kwamen bedienden om hem de behulpzame hand te bieden, maar hij wees hen af. Dit werk liet hij zich niet ont nemen. En de wijze, waarop hij af en toe eenige aanwijzingen gaf, was net zoo een voudig en zonder overdreven vormelijkheid als ons gesprek. Dat was ons onderhoud. Thans begrijp ik de geestdrift van het Nederlandsche volk voor den natuurlijken en vriendelijken Prins Bernhard. DE HUWELIJKSFEESTEN. Morgen wordt gecollecteerd Weet U het nog? Morgen wordt huis aan huis en ook op straat gecollecteerd voor het huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard. Een groot aantal dames en heeren stelt zich hiervoor belangloos beschikbaar. De Vereeniging voor Volksonderwijs die reeds toestemming had ontvangen om morgen zelf te collecteeren, heeft zich direct be reid verklaard, haar collecte uit te stellen. En waar zooveel medewerking wordt ge demonstreerd wilt U natuurlek niet ach terblijven. Hoe U helpen kunt? Wel, dat i'3 al heel eenvoudig door wat geld in de bussen te deponeeren. Zij worden gedragen door flinke vrouwen en mannen die heel Wat kunnen tors en, zoodat U zich niet bezorgd behoeft te maken, dat de bus te vol en daardoor te zwaar zou worden De worsteling der vrijheid. Donderdagavond vond de eerste verga dering plaats van een serie lezingen, welke georganiseerd worden door de Vlissingsche arbeidersbe weging. Heeren St. Jacobsstraat 7. Deze lezing met lichtbeelden behandelde het onderwerp „De Worsteling der Vrij heid". De inleider, de heer P. K. Polder man, begon voor de bijna geheel gevulde zaal met aan zijn aandachtig gehoor in groote trekken een uiteenzetting te geven over de feitelijke geschiedenis. Men had vroeger naast de keizerlijke macht een sterke kerkelijke macht, waartusschen op den duur strijd niet kon uitblijven. De daaruit voortvloeiende verzwakking van beide machten was een der voorwaarden voor de geestelijke ontplooiing in de Re naissance. De Renaissance bewerkstelligde een algemeene herleving op het gebied van kunst, wetenschap, cultuur en maat-, schappy, waarbij vooral karakteristiek De hoed die U zoekt, ligt I VLISSINGEN, WALSTRAAT 66 voor deze tusschen 1300 en 1600 zich door zettende vernieuwing is het nieuw leeren zien van de dingen, bevrijding van vormen en gedachten. De inleider besprak eenige vernieuwers, strijders voor vrijheid Eras mus, Luther, Calvrjn, zoo-veel aanhangers in Nederland vindend, die in tegenstelling tot Luther ook maatschappelijk opstandig was. Vervolgens werd de 80-jarige oorlog besproken, waarin de inleider ook de fi guur van Willem van Oranje op waardee- rende wijze schetste en waarbij de Unie van Utrecht beschouwd mag worden als de definitieve breuk met het verleden en de basis van het toekomstige Nederland. De inleider behandelde de zgn. verlichte despotic, vervolgens de onafhankelijkheids verklaring der Vereen igde Staten en kwam daarna tot de F-ansche revolutie. Hij besprak daarvan de belangrijkste per sonen, Mirabeau, Robespierre, Napoleon. Op de Fransche revolutie volgde ook weer de reactie Metternich. Na deze reactie komt in 1830 weer een uitbarsting- in Frankrijk, waarvan de echo door geheel Europa gaat. Vervolgens besprak de inleider den strijd tusschen millitairisme en vrijheid de Transvaalsche vrijheidsoorlog, die weer een nieuw strijdpunt opriep imperialisme en vrijheid. Spr. lichtte hierbij de rol van Nederland ten opzichte van Indië toe. Vrij heidsfiguren van den jongeren tijd werden behandeldDomela Nieuwenhuis, Troel stra, Lenin, Matteotti, Gandhi en ook Ein stein. Spr. schetste de worsteling der vrij heid vanaf den wereldoorlog, die men voor gesteld had al-s verdediging van de demo cratie en de rechten der kleine naties. Met het verdrag van Versailles werd echter de psychologische basis gelegd voor het fas cisme. In het slot van zijn rede zei spr., dat de raderen en de handen der menschen ineen moeten grijpen, dat redelijk inzicht moet sluiten op maatschappelijke werkelijkheid en planmatigheid, die de voorwaarden zijn voor de verwezenlijking der vrijheid. Vrij heid is geen chaos, slapheid of sentimen taliteit, maar opbouwkracht en cultuur. Een schitterende lichtbeeldenserie luis terde dezen belangwekkenden avond op. Propaganda-avond Ned. Chr. Blindenbond. Gisteravond hield bovengenoemde bond een propaganda-avond in het gebouw vooï Chr. Sociale Belangen alhier. Na opening met gemeenschappelijk ge zang, werd door een blinde voorgelezen Psalm 65, door middel van Braille-schrift, waarna ds. J. S. Hartjes voorging in gebed. Hierna sprak deze een openingswoord, waarin hij wees op het medelijden, dat ons bevangt wanneer wij een blinde ontmoet ten. Doch niet alleen medelijden, doch vpel- meer bewondering vervult ons als wij zien, hoe de blinden zich door het leven kunnen slaan, met waren heldenmoed. Spr. denkt aan het woord van Christus „Het Ko ninkrijk Gods is binnen in U". Dit wil toch zeker ook zeggen, dat wanneer het binnen in ons hart licht is, de donkerheid uit ons leven verdwenen is. Men kan ver stoken zijn van het licht der oogen, doch in de ziel kan het heerlijk licht zijn. Spr. is verheugd over de groote belang stelling dezen avond en in het bijzonder over de aanwezigheid van mevr. Van Woel- deren. Het werk der blinden wil ook medewer ken, om onder hun lotgenooten te brengen het licht van Gods genade. Waf de Chr. Blindenbond is en doet. De heer C. Wagemaker uit Hillegersberg voerde daarna het woord om te spreken over hetgeen de Chr. Blindenbond is en wat hij doet. Het vraagstuk der blindenverzorging is Het wordt 7 Januari voltrokken Men meldt ons officieel dat Prinses Ju liana en Prins Bernhard den 7den Januari 1937 in het huwelijk zullen treden. Het Prinselijk paar is voornemens, den 19den December aan te teekenen. Het burgerlijk huwelijk zal ten stadhuize worden voltrokken en de inzegening zal in de Groote Kerk te 's-Gravenhage geschie den. Het zal 7 Januari juist 58 jaar geleden zyn, dat wijlen Koning Willem HI in het huwelijk trad met wijlen Koningin Emma. zeer uitgebreid. Er zijn onderscheidene ver- eenigingen van blindenzorg, maar dat zijn allen menschen die zien, die iets in het belang van blinde menschen willen aoen. De Blindenbond echter is een bond van enkel blinden. Spr. wees q,p de sinds de grijze oudheid heerschende opvatting, dat blinden niets kunnen en dus geheel op de liefdadigheid zijn aangewezen. Gelukkig heeft men in de tweede helft der vorige eeuw ingezien dat deze meening onjuist is wij hebben toen gekregen de blindeninrichtingen. Tegenwoordig kunnen de blinden heel wat. Voor allerlei arbeid zyn zij thans geschikt. Helaas staan voor de blinden, wanneer zij zich voor een betrek king aanbieden, nog voor een berg van vooroordeelen. De werkgevers zijn vaak huiverig een blinde werkkracht aan te ne men, echter geheel ten onrechte. In dit op zicht moet de publieke opinie bewerkt wor den. Men moet in de blinden niet zien nulp- behoevenden, die met een gift geholpen zijn. Integendeel, zij moeten in de gelegen heid gesteld worden hun verworven kennis en arbeidsprestatie in praktijk te brengen. En dit kan, zegt spreker, zonder het even wicht op de arbeidsmarkt te verstoren. Op het aantal inwoners van 8 millioen in ons land, zijn 3500 a 4000 blinden, kinderen en zuigelingen inbegrepen. Dus gezien dit betrekkelijk klein aantal, is het mogelijk dat de blinden aan arbeid geholpen worden. Verder stond spreker meer in het bijzon der stil bij het werk van den Christ. Blin denbond. Eenerzijds moeten de lotgenooten stoffelijk geholpen worden en dan niet min der ook geestelijk. Een prachtig middel daartoe is het blindenschrift, waardoor de blinden in het geheele land geestelijk con tact met elkaar houden. Van groote waarde is het feit, dat door het Ned. Bijbel Genoot schap de Bijbel in blindenschrift wordt uit gegeven, waardoor de blinden in staat ge steld worden dit uitnemendste der Boeken te lezen. Natuurlijk moet hier nog geschift worden, want deze Bijbel in zijn geheel is zeer duur en kost 330. Tenslotte wekte spreker op het werk van den Chi\ Blindenbond te steunen. De blin den vragen geen medelijden, maar mede leven, Na de pauze volgde een zeer interessante serie lichtbeelden, welke door den heer Wagemaker werden toegelicht op een ma nier, die de belangstelling voor de blinden zorg zeer zeker zal hebben doen toenemen. Op overtuigende wijze bleek dat door blin den onder deskundige leiding zeer veel kan worden gepresteerd, ook op technisch ge bied. Zoo zijn bij de Philipsfabrieken te Eindhoven een 7-tal blinden te werk ge steld, w.o. als steno-typist(e) en zelfs één de correspondentie verzorgt in 3 moderne talen De blinden leeren op de internaten allerlei ambachten, al naar gelang hun ont wikkeling is en zetten en drukken zelfs Braille-geschriften. Deze aanschouwelijke uiteenzetting van de uitgebreide blindenzorg werd met groote belangstelling gevolgd. Mej. P. Bassie droeg het lied „De Blin de" voor, terwijl de zangvereeniging „Ho sanna" en de Chr. mandoline-club de bij eenkomst opluisterden. Ds. G. Smeenk sprak een slotwoord en sloot de goed geslaagde bijeenkomst met dankgebed. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Donderdagmorgen is het stoffelijk over- Prins Bernhard vertelt uit zijn leven, 7 Januari a.s. wordt het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard voltrokken. Groote rede van Eden over de buiten- landsche politiek van Gróot-Brittannië, (Buitenland), In Spanje wordt verwoed gevochten. (Buitenland). Weer een doodelyk ongeval op onbe- waakten overweg. (Gemengd nieuws). Eerste Kamer neemt het wetsontwerp inzake oververmoeidheid van chauf feurs met 3310 stemmen aan. (Eerste Kamer). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Jongens Pullovers in Marine en Wijnrood dubbele col met rits, vanaf f 2.69 voor plm. 6 j. tot Heerenmaten. St. Jacobsstraat S.Tel. 494 schot van den heer J. van der Plas, hoofd opzichter van gemeentewerken en plaats vervangend brandweer-commandant te Schiedam, die bij de ontploffingsramp op de „Petrakis Nomikos" is omgekomen, op de Alg. Begraafplaats te Schiedam met corps eer ter aarde besteld. H. M. de Koningin heeft Donderdagmid dag, in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana, in de Julianakerk te Den Haag de families van de in den jongsten storm om gekomen visschers ontvangen en toege sproken. Onder groote belangstelling ver laat de Koningin het kerkgebouw. Nutsspaarbank. In de Nu' tsspaarbank, Coosje Busken- straat, werden in de maand October 996 inlagen gedaan tot een bedrag van 181.491.86 en 692 terugbetalingen tot een bedrag van 139.165.96. Er werden in die maand 64 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 7587 en hun tegoed tot 2.528.496.10. Ter lediging werden 101 spaarbusjes aangeboden, inhoudende 915.77 en met 1979 zegels werd bespaard 98.95, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Comoran" van Londen naar Coblenz Ne derlandsch motorschip „Arma" van Londen naar Zaltbommel. Om te bunkeren Noorsch stoomschip „Sigrid" van Londen; Amerikaansch stoom schip „Gateway City" van Rotterdam Duitsch stoomschip „Claus Boge" van Bor deaux Italiaansch stoomschip „Albisola" van Bari Grieksch stoomschip „Tilema- ghos" van Antwerpen Nederlandsch mo torschip j.Neptunus" van Antwerpen Ne derlandsch motorschip „Velocitas" van Londen. Vertrokken„Sigrid" naar Brussel „Gateway City" naar Mobile „Claus Bo ge" naar Nordenham„Albisola" naar Stettin „Tilemaghos" naar Emden „Nep- tunus" naar Ballina „Tara" naar Monte video „Jantje" (Schothorst) naar Lon den „Velocitas" naar Antwerpen. Sloep opgepikt. Het Russische stoomschip „Luga", op weg van Leningrad naar Gent, rapporteerde dat het bij het Borkum-vuurschip een ledi ge sloep heeft opgepikt van het Zweedsche stoomschip „Hedstrommen".

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1