DONDERDAG 5 NOVEMBER 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Watstraat 58-60,Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 6828? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 500 300 25 De Koninklijke Familie aan boord van den „De Riiyter" EEN KORT BEZOEK AAN DEN HELDER. STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS HOTELLINNEN „DE STER" ELECTRISGH KOKEN ^elseuvlciiisscii vnn aSw Jaag WITTE OVERHEMDEN HACCOU ■MOe 262 VL1SS1NG8CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedererege' meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. A.b. Hr. Ma „De Ruyter", 4 November. De pieren van ÏJmuiden liggen achter ons. De afmetingen van de wuivende men- schen worden kleiner naarmate de nieuw ste kruiser der marine, welke zoo juist de Koninklijke Familie heeft ontvangen, de kust verder achter zich laat. Het weer dat de dag tevoren veel te wenschen had overgelaten en ook 's och tends voor oefeningen minder geschikt was, knapt nu cp en op de kalme zee zet de kruiser koers naar het Noorden. Mid delerwijl bezichtigen de Koninklijke gasten het schip. De Koninklijke gasten gebruiken de lunch in het verblijf van den commandant. Intusschen wordt het schip in gereedheid gebracht voor de schietoefeningen. Op een gegeven oogenblik weerklinkt het alarm. De posten worden nu geheel bezet, de wa terdichte deuren gesloten. Het doel is een schijf, welke door de sleepboot „Utrecht" wordt gesleept. De Koninklijke gasten ver schijnen op de brug en even later worden de projectielen afgevuurd. Na enkele salvo's bezwijkt de kleine schijf reeds een der masten is doormid den geschoten. Nauwelijks zijn de schoten gelost, of Hr. Ms. „de Ruyter" hult de schijf in een nevelgordrjn tegelijk weer klinken de salvo's van de luchtafweer- mitrailleurs. Ondertusschen wordt de vliegtuigkata pult klaar gemaakt voor het wegschieten van het aan boord mede gevoerde vlieg tuig de vlieger stelt de verschillende handles in, de katapult wordt uitgedraaid, even draait de motor op vol toerental, een wenk met een waarschuwingsvlag, een handle wordt overgehaald en in een oog wenk heeft het vliegtuig de katapult ver laten. Na een grooten cirkel om den krui ser te hebben beschreven, verdwijnt het iu de verte. Snel "draait dan de kruiser het Schulpen- gat, de voornaamste verbinding van het Marsdiep met de Noordzee, in, voorberei dingen voor het vertrek van de hooge gasten worden reeds getroffen de saluut- batterij wordt bezet en de eerewacht ma riniers treedt aan bakboord aan. Na het vallen van het anker worden de hakspieren en motorsloepen tegelijk uitgevierd. De be manning treedt aan volgens de paradeer- rol. Het gevolg van de Koninklijke gasten neemt plaats in de kleine motorsloep wel ke weg vaart en op eenigen afstand van den kruiser blijft liggen. Commando's klinken stilte aan dek, front maken naar stuurboordH.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard verlaten het schip, even daarna ook H.M. de Koningin. Als H.M. het schip verlaten heeft, klinkt op commando van den commandant een driewerf „hoezee" langs de dekken. De groote motorsloep, die de Koninklijke gasten weer naar den wal brengt, draait op ongeveer 100 M. van den kruiser op waar het saluut voor H. M. de Koningin, bestaande uit 35 schoten, wordt afgewacht. Dan verdwijnen de beide sloepen snel naar de haven. Landing der hooge gasten te Willemsoord. De datum 4 November 1936 zal in de geschiedenis der Nederlandsche Marine één van bijzondere beteekenis blijven, wijl op dezen dag de aanstaande Prins der Ne derlanden voor het eerst op officieele wijze in aanraking is geweest met onze zee macht. Een gebeurtenis, welke te meer tot vol doening kan stemmen, nu zij zicb voltrok ken heeft in den vorm van een vaartocht met de jongste aanwinst der marine Hr. Ms. kruiser „de Ruyter", op welken vaar tocht, die zich bij schitterend herfstweer heeft uitgestrekt van ÏJmuiden tot de reede van Texel, Prins Bernhard Hare Majesteit de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana heeft vergezeld. Even vóór half vier klonk het doffe ge dreun van het eerste der 35 door den „de Ruyter" af te geven saluutschoten, het be wijs dat de commandantssloep met de hoo ge gasten zich van den dwars voor den havenmond liggenden oorlogsbodem had losgemaakt. Even later kwam zij terzijde van de torpedojagers in het volle gezicht der wachtenden. Het hooge gezelschap wa9 duidelijk waarneembaar de Koningin, zit tend op de achterbank, met vóór haar, staande, de Prinses en Prins Bernhard. Uiterst vlug voltrok zich het aanleggen aan den steiger en het debarkeeren van de hooge gasten. Eerst verliet de Koningin de sloep, onmiddellijk gevolgd dcor den com mandant der mariniers te Willemsoord, vice-admiraal T. L. Kruys, die den tocht met den „de Ruyter" had medegemaakt. Onmiddellijk achter hem volgde de Prinses, daarna, blootshoofds, Prins Bernhard. Na zich met enkelen der autoriteiten te hebben onderhouden, inspecteerde Hare Majesteit de eerewacht der adelborsten. Na deze inspectie hief het publiek een spontaan gejuich aan, dat bleef voortduren totdat de hooge gasten met het kleine ge volg in de gereedstaande auto's hadden plaatsgenomen en vertrokken. De route naar het station was hierna één zege tocht, dank zij het op tal van plaatsen los barstend enthousiasme der menigte, welker belangstelling uiteraard vooral uitging naar Prins Bernhard. Op het Stationsplein werden de eerbewijzen gebracht door de onder commando van kapitein De Bruijn staande eerewacht der mariniers, waarna het hooge gezelschap Den Helder verliet met den gewonen sneltrein van 15.55 uur waarin het salcnrijtuig was gehaakt. DE SCHEEPSBOUWINDUSTRIE EN HET PERSONEELSVRAAGSTUK. De situatie te Rotterdam. Het onderhoud dat wij met de Directie van de N.V, Kon. Mij. „de Schelde" moch ten hebben en waarbij voornamelijk het tekort aan geschoold personeel het onder werp van het gesprek vormde (men zie ons hoofdartikel van gisteren), heeft de Nieuwe Rotterdamsche Courant aanleiding gegeven, te informeeren of men in Rotter dam dezelfde klachten heeft. Het blad schrijft hierover het volgende Daarbij is ons gebleken, dat een teiiort in het district van de groote werven aan de Maas aan geschoold personeel zich be paalt tot enkele zeer speciale groepen. De directeur van een van de grootste werven noemde ons de geoefende scheepsteeke- naars. Scheepsteekenaars zijn er voldoende, maar menschen met practijk te weinig. Overigens waren er, naar wij van de Arbeidsbeurs vernamen einde September nog ingeschreven 263 werklooze autogene lasschers en branders, 340 bankwerkers, 1105 machinebankwerkers, 822 electriciens, 83 isoleerders, 209 ketelmakers, 23 klin kers, 223 scheepsklinkers, 304 koper- en blikslagers, 251 metaaldraaiers, 256 mon teurs, 206 plaatwerkers, 67 vormers, 173 vuurwerkers en vermeldt de groote ver- c v sterker dan A grasiinnen. 150-160 180 200 breed 59 66 72 79 ct. per el St. Jaeobsstraat S.Tel 494 gaarbak van de jjzerwerkers nog 1091 werkloozen. Natuurlijk moet toegegeven worden, dat van een aantal van deze menschen de vak bekwaamheid, tengevolge van de langdu rige werkloosheid belangrijk minder is ge worden en ook moet men in deze cijfers, naar de directeur van een werf ons zeide, het oude euvel niet over het hoofd zien, dat deze groepee ring niet geheel strookt met de werkloosheid. Er zijn heel wat ingeschrevenen, die geen vak opleiding gehad hebben, een tijdlang het maar geprobeerd hebben bijv. als bankwer ker, als zoodanig wegens onbekwaamheid, Wie de stevige, flinke badhanddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thansdirect werk maken. Voor 8 uitknipsels tsRadion ...'n top-prestatie", ont vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij. N.v., Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. Zorg, dat U van alle extra voor delen van Radion profiteert! Uw was, met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, want 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding. INWISSELADRES VOOR „RADION (De extra geichenken kunnen RAD.G.A.I0-092H TOP-PRESTATIES" BIJ MEVR. K. BOOGAARD-ZUIDEWIND, WILH.STR. 9. VLISSINGEN an dit adres worden afgehaald en worden dus niet toegezonden) him congé kregen, doch ingeschreven wer den in de groep der bankwerkers. Zulke „vaklieden" zullen uit den aard der zaak wel eeuwig werkloos blijven. Maar eind September waren er in de metaalnijverheid nog 7985 werkloozen. De gemeentelijke vakcursussen. Het Rotterdamsche gemeentebestuur heeft niet stilgezeten, waar het geld de ge legenheid open te stellen voor vaklieden hun vakbekwaamheid te onderhouden en uit te breiden. Vijf jaren geleden zijn gemeente lijke vakcursussen opgericht en 6200 vak arbeiders hebben deze gevolgd, ook arbei ders tot andere groepen, dan die bij wer ven emplooi vinden,, behoorende. Van die 6200 hebben er 79 met een diploma voor een of ander erkend examen den cursus verlaten en 1348 met het bewijs dat ze aan den cursus regelmatig en met goed gevolg hebben deelgenomen. Deze cursisten en oud-cursisten, die vanzelfsprekend be hoorden tot de meest energieke werkenden en niet hij de pakken zijn gaan neerzitten hebben de werven ook deze verzekering gaf ons een directeur van een groote werf gaarne in hun bedrijf opgenomen. Met dat al moeten bij de opleving, die zich in de scheepsbouwnijverheid vertoont, de werven om de kern van personeel, die zij hebben bewaard, nieuw personeel aan nemen. Hoeveel, is niet te zeggen en het zal goed zijn bij de rationalisatie in deze bedrijven in de latere jaren vooral door gevoerd, daaromtrent de verwachtingen niet te hoog te spannen. Maar aanvulling is er noodig en de werven hebben, zoodra de verbetering zich aankondigde, de oplei ding van jonge werkkrachten, die tenge volge van de crisis wat achterop was ge raakt door het stopzetten van de leerlin gen-opleiding, weer met kracht en syste matisch ter hand genomen. Het luxe verhuur- en taxi-bedryf. Namens het Kringbestuur van den Ne- derlandschen Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-auto-ondernemers is onderstaand adres gericht tot Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Met groote waardeering voor uw werk nu ook de andere gemeenten op het eiland Walcheren aan te sporen om tot de zelfde maatregelen over te gaan voor het verkrij gen van een ordening voor het Luxe-ver huur en Taxi-bedrijf, zouden wij uw college beleefd doch dringend willen verzoeken, de BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 6 November half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. door uwen Raad aangenomen verordening in werking te laten treden. De toestand der ondernemingen, zoowel van de werknemers als ondernemers, is van dien aard, dat ingrijpen zeer noodzakelijk is en door het in werking stellen van de ge- meentelijke-verordening in Vlissingen, zul len ook de andere gemeenten verplicht zijn meer spoed achter deze zaak te zetten. Voor de kleine gemeenten zal het Rijks- vergunningsstelsel het zijne daartoe wel bijdragen. Wij hopen, dat uw voortvarend college ons verzoek wel zal inwilligen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Ju liana en Z.H. Prins Bernhard hebben zich Woensdag te ÏJmuiden aan bcord van Hr. Ms. kruiser „de Ruyter" begeven voor de vaartocht, die het schip op de Noordzee gehouden heeft. Prinses Juliana en Prins Bernhard na aankomst op den „De Ruyter". Woensdagmorgen vond op de Algeineene Begraafplaats te Schiedam de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schat van den kringcommandant der Schiedamsche brandweer, C. Nieuwen- huijse, een der slachtoffers van de ont ploffingsramp aan boord van de „Pe- trakis Nomikos". Uitslag ballonwedstrijd. Bij den op 10 October hier ter stede ge houden ballonwedstrijd zijn blijkens de in gekomen berichten de volgende nummers het verst (hemelsbreed gemeten) gekomen: No. 186 gevonden te Locmaria, Belle lie, Frankrijk, pl.m. 630 K.M. No. 602 gevonden te Sixt sur Aff, Frank rijk, pl.m. 540 K.M. No. 373 gevonden te Messac, Frankrijk, pl.m. 530 K.M. No. 379 gevonden te Cossé le Vivien, Frankrijk, pl.m. 485 K.M. De Koninklijke familie aan boord van den „De Ruyter". (Eerste Blad) De scheepsbouwïndustrie en het per- soneelvraagstuk. (Stadsnieuws) Een gemeentelijk luchtbeschermings plan. (Tweede blad) De Fransche Minister van Nationale Defensie zal met spoed een crediet van 500 millioen francs voor defensiedoel einden aanvragen. (Buitenland) De opmarsch naar Madrid wordt voort gezet. (Buitenland) Nieuw Spaansch ministerie gevormd onder voorzitterschap van Largo Ca- ballero. (Buitenland) Japan bepleit uitbreiding van leger en vloot. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN onze bekende kwaliteiten 249 - 209 189 - 159 St. Jaeobsstraat 7. No. 740 gevonden te Rennes, Frankrijk, pl.m. 500 K.M. No. 138 gevonden te Erbreé, Frankrijk, pl.m. 450 K.M. No. 734 gevonden te Desertines (Mayen- ne) Frankrijk, pl.m. 450 K.M. No. 35 gevonden te Mantilly, Frankrijk, pl.m. 420 K.M. Men zie ook de advertentie elders in ons blad. Waterleidingbuis gesprongen. Hedenmorgen is in de St. Jaeobsstraat een buis van de waterleiding bezweken, wat tot gevolg had, dat grond en steenen door het opborrelende water werden losgewerkt. Een passeerend wagentje is nog in den weeken grond weggezakt. De inmiddels gewaarschuwde werklieden van het waterleidingbedrijf hebben onmid dellijk een aanvang gemaakt met de her stellingswerkzaamheden. Opgave van personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten gedurende de 2e helft der maand October. Aantal inwoners op 1 Oct. 21759 1 Nov.: 21752 Gevestigd: M. StoofSmit, zonder, Nieuwstraat 24, van Den Helder. P. de Nooijer, mastieker, Walstraat 107, van Rotterdam. B. J. Kramer, hotelportier, Scheldestraat 58, van Amsterdam. P. de Koning, ijzergieter, Glacisstraat 30, van Papendrecht. C. L. Soeters, monteur, Singelweg 120, van Goes. G. J. Rijn, winkelbediende, Nieuwstraat 43, van Goes. J. M. Salden en G. Kleijnen, leerling-ma chinisten N.S., Kanaalstraat 140, van Utrecht. J. Koole, melkslijter, Lambrechtsenstraat 24, van Koudekerke. G. de Meulmeester, petroleumventer, Koudenhoek 1, van La Croyère (B.) J. F. Schepers en J, H. van de Locht, leerling-machinisten N. S., Kanaalstraat 140, van Utrecht. G. L. Kroese, bootsman K. M., Singelweg 166, van Den Helder. H. F. Holzapfel, korporaal politietroepen, Mariniersplein 6, van Loosdrecht. G. J. W. Pappers, korporaal politietroe pen, Mariniersplein 6, van Loosdrecht. M. A. van Liere, koopman, Coosje Bus- kenstraat 52, van Goes. M. A. Alewijnse, bankwerker, Badhuis straat 53, van Koudekerke. C. Quist, marechaussee, Bloemenlaan 60, van Apeldoorn. G. M. Lemmens, roeier B. L„ Kasteelstr. 88, van Antwerpen. C. Schouwenaar, zonder, Singelweg 132, van Koudekerke. J. D. Berghuijs, inspecteur van politie, Badhuisstraat 47, van Middelburg.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1