1000 500 300 25 „DE STER DINSDAG 3 NOVEMBER DE B.P.M. BESTELT 8 TANKSCHEPEN. 74e Jaargang 1936; UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De President der Vereenigde Staten. STADS- EN PROVINCIENIEUWS HOTELLINNEN 5 x DE N.V. KON. MIJ. „DE SCHELDE" KRIJGT OPDRACHT TOT DEN BOUW VAN EEN SCHIP VAN VERMOEDELIJK 12.000 TON. NO.260 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. tlR ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Het einde van den verkiezingsstrijd. De groote verkiezingsstrijd tusschen Roo sevelt en Landon is ten einde en vandaag zal het Amerikaansche volk meer dan 50 millioen stemgerechtigde mannen en vrouwen - de gedelegeerden aanwijzen, die overeenkomstig de opdracht van de kie- zesmassa den man zullen moeten kiezen, die vier jaren lang den Staat zal besturen. In de laatste weken en maanden hadden president Roosevelt en zijn tegenstander Landon geen andere zorg, dan deze 50 mil lioen kiezers voor zich te winnen. Roose velt heeft voor minstens 5 millioen kiezers gesproken en ontelbaar zijn de burgers, die naar zijn radio-redevoeringen geluisterd hebben. Landon bracht het „slechts" tot 1.250.000 toehoorders. Op zijn propaganda- tocht door de Vereenigde Staten heeft Roo sevelt 18.000 mijl afgelegd Landon bleef te dien aanzien met 15.000 mijl slechts wei nig achter den president. Roosevelt heeft zich ook het laatste woord weten te ver schaffen. Op den avond voor de verkiezing is de radio van 10 tot 11 uur ter beschik king van Landon gesteld, terwijl Roosevelt tusschen 11 en 12 uur zou spreken. Beiden spraken vanuit hun woning. Roo sevelt zeide o.a. „Stemt zonder bitterheid en haat, alleen met het verlangen het wel zijn en den voorspoed van de Ver. Staten te vermeerderenIn enkele deelen der wereld schijnt de democratie onder te gaan in een vloedgolf. Vrienden, hier hebben wij vertrouwen in de democratie". Landon verklaarde o.m. „Stemt als kie zers, die geen enkele autoriteit erkennen behalve hun gewetenDe wereld heeft een vrij Amerika noodig. Wij zullen het wereldfront der democratie verdedigen." Afhankelijk van het volk. In deze cijfers en feiten komt duidelijk tot uitdrukking, hoe zeer de president van de Ver. Staten bij al zijn macht afhankelijk is van de massa des volks. Deze afhanke lijkheid behoudt hij ook gedurende zijn ge heele ambtsperiodebij zijn handelingen schrijft niets hem zoozeer de wet voor als de stemming van het land, die in de open bare meening tot uitdrukking komt. Juist Roosevelt heeft deze ervaring opgedaan men herinnert zich de conflicten, die den president ten aanzien van het vraagstuk van den bonus met het parlement en ten aanzien van het vraagstuk der N.R.A met het Federale Gerechtshof in tegenstelling brachten. In het eerste geval heeft tenslotte de openbare meening, die voor den bonus was, het van den president gewonnen, ter wijl in het tweede geval Roosevelt met zijn groot experiment kon doorgaan, wijl het volk achter hem stond. Wanneer men dan ook van de dictatoriale macht van den pre sident der Ver. Staten spreekt, moet men er steeds aan toevoegen, dat hij immer volkstribuun blijft. Staatsrechtelijk is zijn positie intusschen buitengewoon sterk. Want in tegenstelling met andere democratische landen staat hij niet slechts aan het hoofd van zijn land, maar is tegelijkertijd minister-president. In de Ver. Staten is het dan ook onmogelijk, dat het parlement de regeering ten val brengt. De president kiest zijn medewer kers naar eigen believen, het zijn staats secretarissen en ambtenaren, die zich ge heel naar zijn wenschen te .schikken heb ben. Zoolang zij zijn vertrouwen bezitten, hebben zij niets te vreezen, ook al zouden zij door het parlement gedesavoueerd wor den, en omgekeerd kan de president hun ieder oogenblik ontslaan, onbekommerd om de ontstemming van de volksvertegenwoor diging. Maar de president benoemt niet slechts het ministerie, maar ook de hooge ambte naren, w.o. de rechters van het Federale Gerechtshof. Juist dit laatste punt is bui tengewoon belangrijk, want het Federale Gerechtshof is de eenigste instantie, die tegenover den president haar geheele on afhankelijkheid bewaart. Practisch is dit recht echter tamelijk illusoir. Want het Federale Gerechtshof bestaat uit negen rechters, die door den president voor het leven benoemd worden. In zijn; vierjarige ambtsperiode heeft de president zoo goed als geen gelegenheid, tot een dergelijke benoeming over te gaan. Het recht van veto. De verhouding van den president tot de volksvertegenwoordiging wordt geken merkt door het recht van veto. Dit maakt het den president mogelijk, besluiten van het parlement tenminste voor zeer langen tijd buiten werking te stellen. Want dit heeft na een veto van den president eerst in het daarop volgende zittingsjaar weer het recht, het wetsvoorstel nog eenmaal te behandelen en de wet wordt dan eerst van kracht, indien deze in beide huizen met een meerderheid van twee derden wordt aan genomen. Deze procedure is even langdurig als moeilijk en in den regel blijft het bij het veto. Een uitzondering was bijv. het geval van de bonus-wet. De president bereidt de verdragen voor, die hij met buitenlandsche mogendheden sluit. Hij heeft het volle recht, dergelijke verdragen te sluiten en te onderteekenen. De volksvertegenwoordiging harerzijds moet deze verdragen ratificeeren. Daarbij speelt het Huis van Afgevaardigden geen rol, daar zijn functies van binnenlandschen aard zijn. De beslissing valt in den Senaat. Hier heeft de grondwet elke willekeur van den president onmogelijk gemaakt door te bepalen, dat de ratificeering van door hem gesloten verdragen met een meerderheid van twee derden moet worden goedgekeurd. Iedere president zal dus in de buitenland sche politiek slechts tot handelen overgaan, indien hij tevoren van de goedkeuring van den Senaat zeker is. In binnenlandsch opzicht worden de machtsbevoegdheden van den president minder beperkt door de werkzaamheid van het Hüis van Afgevaardigden dan wel door het federatieve karakter van de grondwet der Vereenigde Staten. Men mag niet ver geten, dat de Vereenigde Staten slechts een unie van 48 staten vormen. Iedere staat op zichzelf bezit vele vrijheden. In hun juris dictie zijn zij bijvoorbeeld geheel van Wash ington onafhankelijk. Men weet, hoe ver schillend de wetten over doodstraf én echt scheiding in de verschillende staten zijn. Ook hier geldt dus, dat de president van de Vereenigde Staten bij zijn handelingen voortdurend rekening moet houden met de 48 regeeringen der federale staten, dus we derom met de openbare meening van zijn land. Naar schatting zullen 45 millioen men- schen aan .de verkiezing deelnemen. De politie heeft overal voorzorgsmaatre gelen genomen. Election day is een feestdag en voor de sluiting der stembureaux zal geen sterke drank mogen verkocht worden. Nachtgele genheden, bars en restaurants hebben even wel voorbereidingen gemaakt om 's avonds en 's nachts groote menigten te kunnen ontvangen. De verkiezingsuitslagen zullen direct na ontvangst per radio worden uitgezonden, in de bioscoop-theaters worden geprojecteerd en natuurlijk ook door de bladen worden gebulletineerd. In Wallstreet heeft men weddenschappen gesloten tegen een quote van 7/2, dat Lan don niet gekozen zal worden. Volgens de proefstemming van New York Herald Tribune zou Roosevelt zeker zijn van 315 van de 531 stemmen van het kies college, terwijl de New York Times zeker heid geeft voor 236 stemmen en 170 stem men op Roosevelt daarenboven waarschijn lijk acht. Deze proefstemming van de bladen werden evenwel gehouden vóór Landon zijn campagne inzette ten gunste van de op heffing der belasting op de loonen en vóór de zeeliedenstaking. De invloed daarvan op den uitslag is niet te voorspellen. N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde". Uitreiking van Medaljes en Getuig schriften voor JfO- en 25-jarigen dienst. Gisteren had de jaarlij ksche uitreiking plaats van medaljes, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de Maatschappij en wel aan 7 ambte naren, 2 bazen en 38 werklieden. De uitreiking geschiedde door de Direc tie, in tegenwoordigheid van hoofdambte naren, afdeelingschefs, het bestuur der ba- zenvereeniging, het bestuur der arbeiders vertegenwoordiging, de bazen der fabrieks- afdeelingen, waaruit werklieden voor een medalje in aanmerking kwamen, alsmede van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Nederl. Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt De Gouden Medalje van de N.V. Konink lijke Maatschappij „de Schelde" met bijbe- hoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 4 ambtenaren en 12 werklieden, n.l. W. R. J. Ceulen, F. Mannaart, J. v. d. Peijl, J. A. Slager, J. J. Delvoije, B. M. Evers, P. Floresse, P. Goedhart, J. Heijkoop, C. M. Kole, J. J. Peters, J. van Son, J. Ph. J. J. Sorel, W. Verhage, J. J. de Waal en P. Wisse. De Zilveren Medalje van de N.V. Konink lijke Maatschappij „de Schelde" met bijbe- hoorende gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 3 ambtenaren en 2 bazen, n.l. C. H. Bouma, W. H. v. d. Schaft, D. Stok, W. Sohier en P. Visser. De Zilveren Medalje met vereerend ge tuigschrift van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, en gra tificatie van de N.V. Koninkl. Maatschappij „de Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 26 werklieden M. C. Abra- hamse, H. G. v. Beusichem, J. Brasser, G. de Bruijne, J. Dingemanse, J. Dingemanse, H. Elich, C. v. d. Endt, G. J. Folker, J. J. de Groot, A. A. Guequièrre, J. H. C. v. Houcke, J. W. Luwema, G. Marinissen, S. Meerman, L. Nonnekes, L. Pereboom, J. A. v. d. Plassche, J. H. Plasse, N. J. Rolfes, A. de Rijcke, J. J. Schuering, J. Schuur- biers, D. v. Soelen, P. Steendam en C. J. Steutel. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan 294 ambtenaren, bazen en werklieden de Gouden Medalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" voor 40-jarigen dienst. 119 ambtenaren en bazen de Zilveren Medalje van de N.V. Koninklijke Maat schappij „de Schelde" voor 25-jarigen dienst 836 werklieden de Zilveren Medalje met vereerend getuigschrift van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del voor 25-jarigen dienst. 33 ambtenaren, bazen en werklieden de Gratificatie der Maatschappij voor 50-jari gen dienst. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandag is een aanvang gemaakt met de bergingswerkzaamheden van de tusschen de IJmuider pieren vergane Schevening- sche logger Sch. 68. De „Meermin" van Van der Tak's Bergingsbedrijf bij het wrak, dat door een duiker werd onderzocht. Maandagmiddag is in de Militiezaal te Amsterdam door den Minister van Binnen- landsche Zaken de Telefoontentoonstelling ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Amsterdamsche Gemeentetelefoon officieel geopend. Z. H. Prins Bernhard bracht Maandag oen bezoek aan de N.V. Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken en aan de sluizen te IJmuiden. Een feestavond. A.s. Zaterdagavond geeft „Onder Ons" haar eersten feestavond voor leden en ge- noodigden in „De Oude Vriendschap". In de advertentie, elders in ons blad, zal men nadere bijzonderheden kunnen vinden. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Fransch stoomschip „Lorient" van Hamburg Grieksch stoomschip „Kyma" van Kemi. Vertrokken „Leiesten" naar Curagao „Gibraltar" naar River Plate „Nordsee" naar Newcastle „Kyma" naar Alexan- drie „Antilope" en „Cornelia" naar Lon den „Lorient" naar Tabu„Caroline Maersk" naar Tampico. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand was de Open bare Leeszaal 27 dagen geopend. Zij werd bezocht door 1098 mannen en 92 vrouwen, in totaal 1190 personen, hetgeen een gemid deld bezoek per dag opleverde van 44 per sonen. In de Uitleenbibliotheek werden aan 1813 lezers 2203 boeken uitgeleend 1505 Nederlandsche en in het Nederlandsch ver- ^clicuytcnisscn w«»n Jew «Igagg De President der Vereenigde Staten. (Hoofdartikel). Er komt nieuw werk voor „de Schel de". Bataafsche Petroleum Mij. bestelt een tankboot van vermoedelijk 12.000 ton, behoorend tot een order van 8 groote tankschepen die by Nederland sche werven zullen worden gebouwd. (Stadsnieuws). Wordt de Madrileensche regeering ge reorganiseerd? (Buitenland). Gemeenteraadsverkiezingen in Enge land. (Buitenland). De zeeliedenstaking in de Vereenigde Staten krijgt grooten omvang. Scheepvaart) Weer een ongeluk op onbewaakten overweg. (Gemengd nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN sterker dan graslinnen. 150-160- 180-200 breed 59 66 72 79 ct. per el St. Jacobsstraat8.Tel. 494 Naar ons ter oore komt heeft de Ko ninklijke Shell dezer dagen bij verschillen de Nederlandsche scheepswerven wederom een groote order geplaatst voor den aan bouw van tankschepen. Deze order zou opdracht bevatten, tot den bouw van acht schepen, In verband met dit bericht heeft het A.N.P. zich tot de directie van de Konink lijke gewend, die bevestigde, dat de Ba taafsche Petroleum Maatschappij een order van acht tankschepen bij Nederlandsche werven heeft geplaatst. Besteld zijn bij Wilton-Feijenoord 1 tankschip van 12.000 ton en 1 tankschip van 9000 ton Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. 1 tank schip van 12.000 ton en 1 tankschip van 9000 ton N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" 1 tankschip van 12.000 ton Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij 1 tankschip van 12.000 ton Nederlandsche Dok-Maatschappij 1 tank schip van 9000 ton Fa. Van der Giesen 1 tankschip van 9000 ton, Deze order is een van de grootste en een van de belangrijkste, welke de Nederland sche scheepswerven ooit hebben ontvangen.. Naar ons werd verzekerd is met deze opdracht gemoeid een bedrag van circa elf twaalf millioen gulden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze order aan duizenden handen een geruimen tijd werk zal geven en daarom in de kringen van de scheepsbouwers met groote vreugde is begroet en als een zegen voor de Neder landsche werven en industrie wordt be schouwd. De bouw der motoren. Naar wij vernemen zullen de motoren van de tankschepen worden gebouwd door „Werkspoor" te Amsterdam, behalve die van de beide schepen, welke bij Wilton- Feijenoord op stapel zullen worden gezet. Deze zullen nl. op deze werf zelf worden vervaardigd. Omtrent de order aan de „Bataafsche" vernemen wij nader, dat de schepen zullen worden gebouwd volgens de ontwerpen van de „Koninklijke Shell" en dat zij van het zelfde type zullen zijn als die, welke reeds vroeger in ons land voor dezelfde op drachtgeefster werden gebouwd. Het A.N.P. heeft zich in verband met deze voor onzen scheepsbouw zoo verheu gende opdracht tot de betrokken scheeps werven om nadere bijzonderheden gewend. Burgemeester C. A. van Woelderen was, toen hij kennis kreeg van het bericht van de belangrijke opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij o.a. aan de Maat schappij „De Schelde" zeer verheugd. Er was wel werk op de werf, doch aldus de heer Van Woelderen „wij moeten ook voor de toekomst zorgen." De directie van de Maatschappij „De Schelde" verklaarde, dat ook zij zeer in genomen is met deze belangrijke opdracht, Wel is waar zal de werf „De Schelde" door de uitvoering van deze opdracht nog niet weer geheel in bedrijf komen, doch voor komen wordt, dat binnenkort opnieuw een deel van het bedrijf zou moeten worden stilgelegd. De directie van de Rotterdamsche Droog dok-Maatschappij verklaarde zeer ingeno men te zijn met de nieuwe opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, Weliswaar heeft de werf druk werk o.a. staat er, zooals bekend, het nieuwe schip van de HollandAmerika Lijn de „Nieuw Amsterdam" op stapel doch is elke nieuwe order welkom. De opdracht tot den bouw van een tankschip van 12.000 ton geeft gedurende geruimen tijd aan een groot aantal arbeiders werk. De directie van de Nederlandsche Dok- Maatschappij te Amsterdam verklaarde, dat waarschijnlijk over drie maanden met den bouw van den 9000-tonner zal worden begonnen. Dit hangt af van den levertijd der benoodigde materialen. De bouw, waarbij ongeveer honderd man zullen zijn betrokken, zal vermoedelijk zes tien maanden in beslag nemen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1