NEDERLAND SPEELT GELIJK TEGEN NOORWEGEN. iBiff 100 DE DAGEN in Duitsehland. Het woord „Dutch" wordt vereenzelvigd met Duitsehland. Het bureau stelt voor van de belangstel ling der Kamer in het werk der vereeniging blijk te geven door haar voor 1937 ƒ10 toe te staan. Ter vaststelling biedt het bureau aan de ontwerp-begrooting voor 1937. Deze wijst in ontvang en uitgaaf aan 15500, w.i. een vermoedelijk goed slot van 1500 en een post onvoorzien van 244.87. Het stam kapitaal der Kamer is 87.500 groot, waar van 30.000 belegd is in de N.V. Haven van Vlissingen en ƒ57.500 in 4% Neder land van 1931, 1934 en 1933. Vreemdelingenverkeer. Een der leden van de commissie van fi nanciën stelt voor ten behoeve van de Ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer 750 in plaats van ƒ520 uit te trekken. De onderlinge verdeeling ware dan nog nader onder het oog te zien. Het laatste voorstel was dat inzake de regeling der retributie inzake de Waren wet. Het bureau herinnert er aan, dat toen de regeering terugkwam op het plan tot op heffing van de Keuringsdiensten voor Wa ren, wel de mogelijkheid werd geopend een deel der kosten door het heffen van een retributie op de belanghebbende bedrijven te verhalen. De grootte van de retributie werd bij Kon. besluit van 22 Februari jl. afhankelijk gesteld van al dan niet inge schreven zijn in het Handelsregister en bij inschrijving in dit register, van de klasse waarin de zaak is geplaatst. In de eerste plaats doet het volgens het bureau zeker vreemd aan, dat dit Kon. besluit is tot stand gekomen zonder dat het gevoelen van de Kamers van Koophandel werd inge wonnen. Het bureau meent, dat 't gevoelen van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, onder wiens departement - toch de Kamers van Koophandel en het Handels register ressorteeren, zelfs niet ingewon nen is. Hoe dit echter ook zij, de Kamer was verplicht aan de uitvoering van het Kon. besluit mede te werken en de opgaven te verstrekken om de betrokken bedrijven overeenkomstig de schaal, door den Keu ringsdienst te doen rangschikken. Zooals zeker niet te verwonderen is, werden toen de aanslagbiljetten voor deze bijdragen aan belanghebbenden waren uit gereikt, terecht vele bezwaren geuit. Het wil ook het bureau voorkomen, dat de schaal, loopende voor bijdragen van 1 tot ƒ40, niet zeer gelukkig is ineengezet. Al leen voor de bijdrage voor de Keurings diensten moet door de kleinere zaken het dubbele worden bijgedragen van hetgeen zij voor het Handelsregister moeten offe ren. In vele gevallen is het al moeilijk de kleinere bedragen voor het Handelsregister te innen, hoeveel bezwaarlijker zal het hoogere bedrag voor de Warenwet kunnen worden opgebracht. Het doet ook wel vreemd aan, dat niet in het Handelsregister ingeschreven zaken, zonder personeel, slechts één gulden moeten betalen, terwijl een zaak, die voor het Han delsregister in de laagste klasse is aange slagen, reeds 5 moet bijdragen. Ook wekt. het zeker bevreemding dat waar de Waren wet het maximum ook voor de grootste za ken heeft gesteld op ƒ40, voor de kleinste in het Handelsregister zaken reeds 5 wordt gevraagd. Het bureau stelt dan ook voor aan den Minister van Sociale Zaken een schrijven te richten om hem er op te wijzen, dat de regeling van de retributie voor de Waren wet, zooals deze thans geldt, tot vele on billijkheden aanleiding geeft en het beslist noodig is hierin ten spoedigste wijziging te brengen in dien geest, dat vooral de kleinere bedrijven minder belast worden dan thans het geval is. FEDERATIE ZEELAND VAN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Zondagmiddag kwam de Federatie Zee land van den Vrijz. Dem. Bond bijeen in de bovenzaal van hotel Centraal te Goes. De voorzitter, de heer C. Ouwehand uit Vlis singen, heeft in zijn openingswoord her dacht wijlen den heer Th. M. Ketelaar, het bekende Tweede Kamerlid en wijlen mej. J. H. Gasille, oud-raadslid van Vlissingen, die beide sedert de vorige vergadering zijn overleden. Spreker wijdde ook enkele woor den aan de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De vergadering zond een telegrafische gelukwensch aan den oprichter der federa tie, den heer Herman Snijders, die juist 79 jaar werd. Van de federatie Breda was een schrijven ingekomen inzake de intusschen reeds uit gevoerde plannen tot opheffing van de Rijks Kweekschool te Breda, nadat die in Den Bosch ook reeds verdwenen is. Het verzoek om het adres tegen de opheffing te steu nen, had nu geen zin meer, maar gaf wel aanleiding om de opheffing te Oostburg te bespreken. Men zal nadere informaties in winnen naar die kwestie en nagaan of er nog aanleiding is zich ter zake met de Ka merfractie in verbinding te stellen. De heer dr. Ramakers was van meening dat kinde ren uit Breskens en naaste omgeving even goed de Kweekschoor te Middelburg als die te Oostburg kunnen bezoeken. De vergadering herkoos tot secretaris den heer J. W. Stassen te Goes, doch daarvoor moet goedkeuring van het hoofdbestuur ge vraagd worden, omdat het reglement her kiezing alleen mogelijk maakt met die toe stemming. Het advies van den partijraad inzake de candidaatstelling voor de Tweede Kamer gaf aanleiding tot uitvoerige bespreking. Zoo kon men zich wel vereenigen met de plaatsing van mr. P. J. Oifd als no. 1, mr. A. M. Joekes 2 F. E. H. Ebels 3 mevr. BakkerNort 4 J. Schilthuis 5 op de kop- Iijst. Voor 6 werd voorgesteld J. J. G. S. Falkena, voor 7 L. Welling en voor 8 M. M. Cohen. Waar de kans groot is, dat de Frie- sche candidaat, de heer Falkena, vervan gen wordt door den heer Bijlsma, hoopte men dat dan L. Welling 6, M. M. Cohen 7 en Bijlsma 8 zal worden. Inzake de bijlijst, waarop uit Zeeland voorkomen op no. 9 dr. A. Staverman, op 13 mevr. van den Broeckede Man en op 16 de heer R. Gerritsen, kwam men na uit voerige discussie tot overeenstemming en sloot men zich bij het voorstel van den Partijraad aan. In behandeling kwam nu de beschrijvings brief voor de algemeene vergadering op 21 en 22 November te Amsterdam te hou den. Daai7)ij kwam ter sprake de houding inzake bezuiniging bij het bijzonder onder wijs de vergadering stelde zich achter het desbetreffend voorstel van het hoofdbestuur dat de Kamerfractie verzoekt met alle ge- eigende middelen te bevorderen, dat de eisch van rechtvaardigheid worde vervuld, mede door de wederoprichting te bevorde ren van openbare scholen, waar zulks in redelijkheid kan worden verlangd. De voor zitter zeide, dat men in die richting reeds informaties van overheidswege tracht te krijgen. Op voorstel van dr. Weijl werd een amen dement ingediend op het onderdeel van de voorgestelde beginselverklaring van den Bond, waarin gezegd wordt, dat de overheid door krachtige maatregelen het stoffelijk en zedelijk welzijn behoort te bevorderen van allen, die aan de voortbrenging deelnemen. Het amendement zal inhouden het doen vervallen van den bijzin„Die aan de voortbrenging deelnemen", opdat de vooi- zorg voor allen zal gelden. De heer J. W. Stassen zal de Federatie op de bondsvergadering vertegenwoordigen. Al stond het vast, dat de partij als zoo danig op zichzelf moet blijven staan, zoo bleek men toch zeer veel te gevoelen voor het idee neergelegd in „Eenheid door demo cratie" en zich niet te kunnen scharen ach ter de nieuwe richting, vertolkt in een blad, toegezonden door ir. J. G. J. C. Nieuwen- huis te Rotterdam en dr. S. S. Smeding te Middelburg, waarin naar de meening der vergadering besliste standpunten worden naar voren gebracht, o.a. over de verdedi ging van Indië, waarover de democratische partijen onderling van meening kunnen verschillen. Dat men daarbij de S.D.A.P. wil uitsluiten kon de instemming der vergade ring niet verwerven. Na een opwekking tot deelname aan de propaganda en bezoeken van de bijeenkom sten der Studieclub, werd de vergadering gesloten MIDDELBURG Wiener Sangerknaben in Middelburg. De Wiener Sangerknaben die op Zon dagavond 8 November a.s. des avonds 8 uur 15 voor de eerste maal in Middelburg zullen optreden en wel in de Concert- en Gehoorzaal, zullen dien avond een uitge breid Weensch programma ten gehoore brengen. Op het programma staan eer. groep geestelijke liederen, Weensche walsen, en een groote reeks volksliederen o.a. van Franz Schubert. Hoofdbestanddeel van den avond vormt de opvoering van het zangspel van W. A. Mozart „Die Betrogene Nachbarin". De Wiener Sangerknaben zullen deze opera in oud-Weensche costumes ten tooneele bren gen. BIGGEKERKE De huwelijksfeesten. Onder leiding van den burgemeester heb ben Vrijdagavond ten gemeentehuize be sprekingen plaats gehad met personen van verschillende richtingen en organisaties omtrent het maken van plannen voor een feestviering ter gelegenheid van het aan staande vorstelijke huwelijk. Alle aanwezigen waren het er unaniem over eens, dat er iets moest worden ge daan, wat ook is gebleken uit stemmen die reeds uit de gemeente zijn vernomen. Er is overgegaan tot vorming van een eere-comité, bestaande uit den burge meester en de beide wethouders, terwijl een regelingscommissie is samengesteld met als voorzitter ds. Korevaar, secretaris I. A. de Moor, gemeente-secretaris en pen ningmeester K. Polderman, kassier Boe renleenbank. Verder hebben in de commis sie zitting mevr. Korevaar-Stolk en mej. L. Wondergem en de heeren E. H. Iem- hoff, C. Stuij, L. Harpe Lz., A. de Voogd, D. Wijkhuijs, W. Corbijn, C. Clarisse, Joh. Wisse en Job Dekker en een vertegenwoor diger van de Geref. Jongelingsvereeniging. De commissie zal thans verdere plannen uitwerken en zich splitsen in werkcom- missies, terwijl binnenkort gelden zullen worden ingezameld. RITTHEM Jaarvergadering B.V.L. De afdeeling Ritthem van den B.V.L. hield dezer dagen haar algemeene jaarver gadering onder leiding van burgemeester P. W. ter Haar. Deze wees in zijn ope ningswoord op het bestaansrecht van den B.V.L. en spoorde de leden aan tot trouw en volharding. Aan de deelnemers van den in den af- geloopen zomer gehouden schietwedstrijd, de heeren A. Poelman, G. Roelse, H. Al- laart, J. M. Cevaal, A. Hoogesteger, W. Cevaal, L. Koppejan, J. Riemens, K. Lou- werse, C. Cornelisse, P. Jobse, P. de Groot, reikte hij de prijzen uit. Tot secretaris-penningmeester werd be noemd de heer K. Louwerse. Besloten werd, dat de afdeeling zal bijdragen aan het huldeblijk voor den commandant Bier man en aan het door den Landstorm aan te bieden huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. De roofoverval te Kloosterzande. In verband met den roofoverval, welke in den nacht van 23 op 24 October op het landbouwersechtpaar V. te Kloosterzande is gepleegd, is Zaterdag de vermoedelijke dader, zekere B. P. te Apeldoorn aange houden. VOÊTBAL: EEN BENAUWD LAATSTE KWARTIERTJE. NOORWEGEN HAD TWEEMAAL, NEDERLAND EENMAAL DE LEIDING. Na een week van storm en regenvlagen een Zondag met zonlicht, en dus een voet balwedstrijd NederlandNoorwegen onder gunstige weersomstandigheden. Zij, die zich wellicht door het slechte weer van de voorgaande dagen hadden la ten afschrikken, besloten toch nog een plaats te nemen, en zoo hoorde een uit verkocht stadion de woorden aan, die wet houder Boekman vóór den aanvang van den wedstrijd sprak. „Sinds 1909 aldus de heer Boekman is de Bond Amsterdam trouw geble ven". En hij vervolgde „En als de wed strijd van vanmiddag door onze spelers gewennen wordt, kan een tweede jubileum gevierd worden, want dan zal het Neder- landsch elftal de 25ste zege in het Amster- damsche stadion behaald hebben in inter nationale wedstrijden". Het lot heeft het echter anders gewild dat tweede jubileum kon vandaag niet ge vierd worden. Want de Oranjeploeg is er niet in geslaagd den Noorschen gasten een nederlaag toe te brengen. Integendeel, de toeschouwers hebben een benauwd laatste kwartiertje beleefd, toen de stand 32 in het voerdeel der Noren was en het in onze voorhoede niet al te best scheen te vlot ten. Eerst twee minuten voor het einde kon het doelpunt van De Bock ons althans voor een nederlaag behoeden. Het spelverloop. Eenige minuten voor half drie komen de Noren op het veld. De postharmonie speelt het Noorsche Volkslied. Dan volgen de Oranje-mannen, begroet met het Wilhel mus. Scheidsrechter Birlem (Duitsehland) roept de aanvoerders tot zich Nederland verliest de toss en speelt vóór de rust te gen den zwakken wind, die over de lengte van het veld staat. De elftallen stellen zich als volgt op: Nederland: doel: Halle, achter: Weber, Caldenhoven, midden: Paauwe, Anderie- sen, Van Heel, voor: Wels, De Bock, Bak huis, Smit, Van Nellen. Noorwegen: doel: Johansen, achter: Holmsen, Eriksen, midden: Holmberg, Juve, Monsen, voor: Brustad, Boerresen, Martinsen, Kvammen, Frantzen. Bakhuis trapt af; de bal belandt al gauw bij de Noren, die echter ook niet ver komen. Dan trekt Nederland voor het eerst ten aanval: Van Nellen krijgt den bal op den vleugel vrij, zet voor en De Bock kopt naast. Vervolgens komt ook de voorhoede der gasten in actie en Halle moet reeds ingrijpen als Frantzen een ge vaarlijk schot naar den hoek van zijn doel zendt. In de eerste minuten is het tempo weinig snel, vooral aan Nederlandsche zijde. Halle stopt dan een harden schui ver, nadat onze achterhoede gepasseerd is. Aan de andere zijde schiet De Bock in vrij goede positie naast. Het gebrek aan tempo doet zich dan opnieuw gevoelen: wederom brengt Noor wegen ons doel in gevaar en eerst na een felle scrimnvage weet de achterhoede ruimte te maken. Eenige Noorsche aanvallen worden dan door offside onderbroken. De gasten laten zich daardoor overigens niet ontmoedigen, him middenlinie staat goed opgesteld en stuwt de voorhoede steeds weer ten aan val, zoodat Halle, Weber en Caldenhove lang geen gemakkelijke taak hebben. Smit, die nog weinig fraai werk heeft laten zien, schiet bij een aanval der onzen in, maar te zacht. De Noren stormen al weer op ons doel af: het gevaar dreigt thans van den rech tervleugel. Halle werpt zich naar voren, grijpt mis, maar de bal gaat juist langs zijn heiligdom uit. Ook de Nederlandsche voorhoede pro beert het telkens weer. Van een belang rijk overwicht ten gunste van een der partijen kan niet gesproken worden. Als de linksback Holmsen de situatie ver-r keerd beziet, heeft De Bock den bal in goede positie, maar zijn schot faalt. Na deze eerste periode van ongeveer 25 minuten worden de Nederlandsche aan vallen wat veelvuldiger, maar de Noor sche verdediging is sterk en voorloopig wordt het doel der gasten niet al te veel verontrust. Bakhuis wordt stevig bewaakt en bet is wat wonderlijk, dat de onzen in die omstandigheden niet meer op de vleu gels spelen. Bijna neemt Nederland dan toch de lei ding. Smit duikt voor het doel op, krijgt den bal toegespeeld en schiet hard de bal ketst buiten het bereik van Johansen tegen den paal. Juve, de Noorsche spil, verlaat het veld en wordt vervangen door Andersen. De Noorsche aanvalskracht heeft daar blijkbaar weinig van te lijden, want, nadat Johansen een schot van den even ontsnap ten Bakhuys onschadelijk heeft gemaakt, is het oogenblik voor het eerste Noorsche succes gekomen. Na 33 minuten: 01. Na 33 minuten appeleert onze achter hoede bij een Noorschen aanval voor bui tenspel, ten onrechte, want wel is Weber naar voren geloopen, maar men denkt er niet aan, dat Paauwe zich dicht bij het doel bevindt. De Noorsche middenvoor Martinsen kan dan ook gefciakkelijk den. bal langs Halle jagen, terwijl onze backs werkeloos toezien (01). Met dezen achterstand trekken onze jon gens opnieuw naar voren. Na een fraaien aanval schiet Bakhuys naast. Het wil niet lukken. Wels, die overigens een goedf partij speelt, plaatst eenige malen achter, De tijd verstrijkt zonder dat de oranje- ploeg zich een veldoverwicht kan ver schaffen. Halle moet zelfs nog tweemaal handelend optreden. Zoo golft het spel heen en weer, maar de rust komt met een 10 voorsprong voor de Noren. De stand geljjk. De tweede speelhelft is nog maar nau welijks begonnen, als de toeschouwers reden tot juichen krijgen. Even zijn de Noren aan het woord, dan sinelt Wels langs de lijn, geeft den bal aam Bakhuys, die zich, door even naar links te zwen ken, vrijspeelt en met een onhoudbaar schot in den linkerhoek de partijen op ge lijken voet brengt (11). Luide aangemoedigd snelt de oranje- aanval weer naar voren, maar de Noor sche achterhoede laat zich niet ten tweede male overrompelen. Het spel is thans vooral bij de Nederlanders vuriger, feller en dus gevaarlijker. Nederland heeft de leiding. Het blijkt nu, hoe productief een voor hoede kan spelen, als de vleugelspelers in de combinatie betrokken worden, want zooals Wels de mam was, die den grond slag legde voor het eerste doelpunt, zoo ER MOEDER'S PARAPLUIE loopt Zus als een groote meid! Stevige schoen tjes, warm ingepakt - haar deert geen regen! Geen vrees voor kou vatten. Moeder gaf haar W y b e r t tabletten. S0 - 35 - 20 ct FEUILLETON Joseph roth ®eaut°rteeerde vertaling door Antoon Burgdorffer. 18) „Wat heb je hier gedaan? Wat verberg je daar?" vroeg hij. „Niets, niets", zuchtte zij. Haar oogen ontweken den kamerdienaar. Plotseling zag zij de doos. Zij lag, sierlijk en glanzend, op een kleine tafel naast de kuip. Zij strekte den arm uit en zei„daar, daar „Zeg direct wat je gedaan hebtzei de man met fluisterende stem, die sterker, gevaarlijker en dreigender klonk, dan wan neer hij geschreeuwd had. „Zeg op, zeg op, zeg op", herhaalde zijn toonlooze stem, en tegelijkertijd kwam hij steeds dichterbij hij liep op zijn teenen, zijn geluidlooze stap was nog gevaarlijker dan zijn gefluister. Eindelijk stond hij voor Angelina. „De keizer is nog hier fluisterde hij, zijn adem siste. „Ik ben hem juist aan het scheren. Zachtjes, zachtjes, niet huilenZeg op, vooruitHij stak zijn arm uit. Het leek, of hij aanstalten maakte Angelina het goed van haar lichaam te rukken. Niet huilen niet huilen dacht zij. Doch reeds ont snapte haar een schrille, vertwijfelde kreet. Op 't zelfde oogenblik sprong zij op het gordijn toe aan haar linkerkant, dat haar een uitweg toescheen. Zij wist niet meer, wat zij deed, zij raakte de toilettafel en met kletterend geweld stortten glazen en fla cons op den grond. De kamerdienaar week achteruit, naar de deur waardoor hij geko men was en verdween. Door de gesloten deur hoorde zij nu den toornigen klank van een geweldige stem. De woorden kon zij niet verstaan, de stem herkende zij. Het was de scheldende stem van den keizer. Daarna werd het stil. Zij hield den adem in. Haar hart bonsde. Zij bedwong zich, bukte en begon stil de scherven te verza melen. Daarna wachtte zij bewegingloos. Zij hoorde niets meer. Zij liep naar de deur, die naar de gang leidde, drukte behoed zaam de witte knop neer en trad de gang in. Juist op dat oogenblik vernam zij zacht sporengerinkel. Zij sidderde. Daar kwam hij al, de keizer, en liep haar voorbij. Zij stond, met in haar schort de scherven der glazen en flacons, verlamd en kaarsrecht, en zag den keizer niet, ofschoon haar oogen wijdopengesperd waren. Zij wist al leen het had een moment, dat een eeuwig heid scheen, wit geschemerd en zilverachtig gerinkeld. Maar niets bleef in haar herinnering. Leeg en totaal op hol was haar kleine hoofd. Zij liep, zij rende, zij vergiste zich in de gangen, vond eindelijk de trap, struikel de de treden af en kwam zoo in de open lucht. HOOFDSTUK III. Men bemerkte niets van haar avontuur, en zij was gelukkig. Z\j bad hartstochtelijk dat de hemel haar zonden mocht vergeven. Zij kuste het crusifix, dat boven haar bed hing, drukte het aan haar hart en ging ge troost slapen. Maar voor zij insliep, haalde zij den doek te voorschijn, dien zij tusschen kussen en sloop verborgen had en drukte dien eveneens aan de borst. Het kruis maakte haar rustig de doek maakte haar gelukkig. Op een avond, bij het waschrapport, toen alle zes en dertig in voorbeeldige rij opge steld stonden, zei Veronika Casimir „An gelina levert het eerst in. Kom hier, An- geline. Je wordt gewacht Voor de deur, in de zwakbelichte gang, stond een vreemde lakei, dien zij nog nooit gezien had in blauw livreihij was sier lijker en slanker dan de andere mannen van het personeel, die zij kende hij droeg een fijn goud versiersel op de kraag en op den mouwopslag hij had iets van een donker blauwe, zacht vergulde, plechtige schaduw. „Volgt u mij, juffrouw", zei hij. Voor het eerst zei men tegen Angelina „u" en „juffrouw". Haar moed zakte bij iederen stap, dien zij deed. Bij iedere nieu we bocht der gang groeide haar gevoel van onbehaaglijkheid. Zij kwamen in den nach telijken tuin, in een onbekend gedeelte van den nachtelijken tuin. Er waren pas enkele minuten voorbij, maar voor Angelina was het, of zij reeds uren achter den lakei ge loopen had. Zij betraden opnieuw het pa leis,en thans door een onbekende deur. An gelina had dezen ingang nog nooit gezien, ook niet de trap, die zij thans opging. Zij hield zich aan de leuning vast, zij liep op de smalle witsteenen strepen, die de breede donkerroode looper zichtbaar liet. Den loo- per vond zij gevaarlijk en vertrouwelijkbe- vrijdend de witsteenen rand. Zij kwamen in een groote ruime kamer. Een zware, groe ne portière hing voor de deur, in dikke zwaar zijden plooien. Twee leunstoelen stonden aan een klein tafeltje. Op het ta feltje zag zij flesschen en glazen, koud vleesch en kaas, op porceleinen schalen met het keizerlijke wapen. De lakei schoof een leunstoel bij en zei„Gaat u zitten, juffrouw Hij schonk uit een karaf goud- kleurigen wijn in een kristallen glas. Daar na verdween hij achter de portière, slank, sierlijk, donkerblauw. Zwaar en geluidloos sloegen haar groene vleugels achter hem dicht. Angelina zat stijf in den breeden, weeken fauteuil voor het goudkleurige wijnglas. Met leege oogen keek zij naar de breede vensterbanken, de goudomrande plekken, den grooten kristallen luchter in het mid den boven de tafel, de zware, zilveren kan- delabres, in alle vier de hoeken der kamer. De brandende kaarsen roken naar was en viooltjes. Aan haar linkerhand stond het breede bed, half verscholen onder een goud geel, met gouden bijen versierd gordijn Kaarsrecht en stokstijf zat zij daar en trachtte tevergeefs te denken. Alles was bekend, alles was vreemd. Misschien had zij dit reeds eerder gedroomd, misschien droomde zij nu, op dit oogenblik. Misschien kwam er iemand om haar te dooden.. Mis schien iemand, om haar alleen maar te straffen. Duizend verschillende sprookjes, die zij als kind in haar vaderland gehoord had, vielen haar in. Zij kreeg het benauwd, de warmte, de geur? angst en het licht der kaarsen bedwelmden haar. Zij zou willen opstaan en een venster openen. Zij wilde opstaan en de kaarsen dooven. Hun glans was al te sterk, verblindde bijna. Angelina bedacht, dat zij hier graag zou zitten, als het maar donker was. Heelemaal donker, zooals het nu in haar slaapkamertje was. Zij waagde het niet, zich te verroeren. Langzamerhand werd zij moe. Zij leunde achterover en voelde de heerlijke weekheid der zitting en der armleuningen, 'als'een nieuw, nog grooter gevaar. Zij boog zich weer naar voren en greep naar het glas. Haar hand beefde. Zij dronk, leunde achterover, nam nog een slok en nog een. Het was wijn, het was zelfs meer dan wijn. Het was zoet, wrang, gevaarlijk, troostend en verhittend. Het was de drank der zonde. Zij trachtte zich iets op te rich ten, om het glas weer op de tafel te zetten. Zij kon niet meer. Te laat te laat, dacht zij en dronk verder. Zij zat nu met het leege glas in de hand. Zij voelde zich reeds meer thuis, reeds raakte zij vertrouwd met de vreemde omgeving. Zij waagde 't met een koen besluit, op te staanzij was besloten minstens eenmaal de kamer rond te gaan. Zij bleef voor het eerste portret staan h8t was de keizer, een groot schilderij, het reikte tot aan den vloer. Men moest let hoofd opheffen, om zijn gezicht te zien. Eerst zag. men zijn laarzen, dan zijn broek, later pas zijn rok en eindelijk, als in de wolken, hoog boven, zijn gelaat. s(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 6