B0ÜWE EGBERTS THEE De gouden sleutel De strijd in Spanje woedt voort. LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND Crisis-Publicatiën O VERTELLINGEN UIT 1001 NACHT Geïllustreerd en verteld door H. Kannegieter. 5. Wanneer Mustafa werd geroepen om bij een klant te komen, dan duurde het niet lang of Aladdin vluchtte weg uit de benauwde werk- plaats. Hij floot de jongens en voort ging het naar buiten, de stad uit, om allerlei kattekwaad uit te halen. Kwam hij thuis laat in de avond, dan hielp een geduchte kastijding van zijn vader niet veel. Aladdin bleef onverbeterlijk. Het slechte gedrag van zijn zoon, maakte dat Mustafa ziek werd van verdriet 6. Toen stierf de kleermaker en liet zijn vrouw en zoon in grote armoede achterDaar zijn vader er nu niet meer was om hem te tuchtigen, was Aladdin helemaal vrij geworden om te doen en te laten wat hij wilde. Zijn goede moeder bedreigde hij en zij besloot daarop het brood te verdienen voor zich en de luie Alad din, door het weven van lakens. Aladdin bracht intussen zijn tijd zoek met spelen en kattekwaad met allerlei straatjongens. (Morgen vervolg) Een gewapende vrede. De leidraad van het 15e jaar van het fascisme is vrede met allen, doch een ge wapende vrede. Tenslotte verklaarde de Duce, dat Italië derhalve zijn bewapening ter zee, te land en in de lucht zal perfectionneeren. De rede van den Duce werd herhaalde malen door luide toejuichingen onderbro ken. Na zijn rede bleef de Duce nog wel 10 minuten staan kijken naar het imposante gezicht, dat het plein bood, vol menschen, die zwaaiden met Italiaansche vlaggen. Het aantal personen, dat op het plein verzameld was, wordt op 250.000 geschat. Indruk te Parys gereserveerd. De gistermiddag door Mussolini te Mi laan uitgesproken redevoering is te Parijs met reserve ontvangen. De eerste indruk van de essentieele pas sages uit de toespraak van het hoofd der Italiaansche regeering is, dat deze minder betrekking hebben op de Fransch-Italiaan- sche verhouding dan op de buitenlandsche politiek, welke de Duce voortaan zal vol gen. Men verheelt niet de moeilijkheden, wel ke het algemeene standpunt van Rome bij de voorbereidende onderhandelingen voor de Locarno-conferentie en zekere verkla ringen van den Duce aangaande problemen van Centraal-Europa en de Middellandsche Zeezouden kunnen doen rijzen. In ieder geval is men van meening, dat deze redevoering om de belangrijkheid der kwesties, welke zij opwerpt, nauwkeurig moet worden bestudeerd, aleer het moge lijk zal zijn een gezaghebbend oordeel uit te sprekeiv. REDE VAN ROOSEVELT ALS BESLUIT DER VERKIEZINGSCAMPAGNE. President Roosevelt heeft Zaterdag avond te New-York een rede gehouden die door een ontzaggelijke menschenme- nigte werd bijgewoond, en waarbij de ver kiezingscampagne in de Ver. Staten werd besloten. Hij verklaarde te zullen streven naar vermindering van arbeidstijd, verhooging van loonen, verbod van kinderarbeid en naar wederkeerigheid in het internationale handelsverkeer, en verbetering in het lot der boeren. Er is, zoo besloot Roosevelt, oorlog en er doen oorlogsgeruchten de ronde. Wij willen hier niets van weten, doch wij zullen onze grenzen tegen iedere oorlogsbedreiging be veiligen. Wij zullen doorgaan met een ein de te maken aan iedere oorzaak van on rust en meeningsversch.il, waardoor ons volk een gemakkelijke prooi zou kunnen worden van hen, voor wie de oorlog een bron van voordeelen is. VOORZORGSMAATREGELEN VOOR DE VERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. De chef van de politie van New-York heeft gelast, dat alle personen, die reeds enkele malen wegens misdaden zijn ge straft, vóór morgenochtend gearresteerd moeten zijn en moeten worden vastgehou den tot Woensdag. De politie is derhalve hedenochtend begonnen met een uitgebrei de razzia in alle bekende schuilplaatsen van misdadigers. Opstandelingen nog geen 19 KM. van Madrid. Na verscheidene dagen van aanvallen en tegenaanvallen bevinden de rechtsche troe pen zich op nog geen 19 K.M. van Madrid en op 4 K.M. van Cetafe, een der vliegvel den van de hoofdstad. Het schijnt, dat de beslissing omtrent het lot van Madrid zal vallen in den sector ten Zuiden en Zuid-westen van de hoofdstad, waar de regeeringstroepen al hun reserves aan artillerie, tanks en pantserauto's heb ben geconcentreerd. Volgens verklaringen van krijgsgevangenen zou generaal Pozas, die weer onder de bevelen staat van een Russischen generaal, belast zijn met de verdediging van Madrid, terwijl generaal Asensie het bevel voert aan het front. Opmarscb naar Madrid vordert gestadig. Gistermorgen is door het radiostation van Jerez de la Frontera o.a. het volgende medegedeeld Aan het centrale front hebben onze troepen over een aanzienlijken afstand naar Madrid kunnen oprukken. De regee- ringsaanhangers lieten 130 dooden op het terrein achter. Onze opmarsch geschiedde over een diepte van ongeveer 10 K.M. In den sector Rionora heeft een gevecht plaats gevonden, waarbij aan de zijde der regeeringstroepen eenige dooden vielen, waaronder Russen werden aangetroffen. Aan het front van Siguenza zijn onze troepen 8 K.M. opgerukt, waarbij zij Ja- draque hebben bezet. Radio-Sevilla heeft kort daarop o.m. het volgende medegedeeld Madrid zou een colonne miliciens, de „ijzeren colonne" genaamd, uitrusten om een hevig tegen-offensief in te zetten. Te Gibraltar hebben, naar het radio-sta tion verder mededeelt, twee oorlogsschepen der regeering, aan de Britsche autoriteiten om levensmiddelen en kolen verzocht, het geen werd geweigerd. Gisteren is ter hoogte van Malage een oorlogsschip der regeering gebombardeerd. Het bombardement van Madrid. Het luchtbombardement van Vrijdag heeft te Madrid 125 dooden en 300 gewon den doen vallen. BEURS VAN AMSTERDAM UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 28 October 1936, is aan den kwartiermeester bij het Loods wezen, ter standplaats Antwerpen, A. Lo- dema, de eeremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, verleend. NIEUWE STAATSLEENING. In verband met geruchten betreffende een op handen zijnde uitgifte van een nieuwe staatsleening, is ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze inderdaad zeer binnenkort te verwachten is. Morgen zal het prospectus met nadere bijzonderheden bekend worden gemaakt. DE ONTPLOFFINGSRAMP IN SCHIEDAM. De toestand der gewonden. Van de ernstig gewonden, die in het al gemeen ziekenhuis te Schiedam verpleegd worden, was de toestand van H. J. Voort, die zwaar gewond was, hedenmorgen iets gunstiger. De toestand van J. Onderdelin- den blijft ernstig, terwijl hedenmorgen in den toestand van den 59-jarigen P. v. d. Broek een verslechtering was ingetredèn. Van de in het R. K. ziekenhuis ver pleegde zwaar gewonden, N. van Genderen en P. de Smit, was de toestand hedenmor gen vooruitgaande, Amsterdam, 2 November, 3 uur. Vaste markt met opgewekten han del. Am9terdam-Rubber treedt op den voorgrond. Weinig fluctuaties. Hoogste peil behouden. Uni lever oploopend. Amerikanen on zeker. Beleggingen onder invloed van geruchten over nieuwe uitgifte. De Effectenbeurs opende de nieuwe maand onder gunstige verschijnselen. Had het ochtendverkeer reeds een vaste tendens vertoond, de opening der officieele markt werd gekenmerkt door een willigte, die in vrijwel alle afdeelingen, hoewel niet overal in even sterke mate, tot uitdrukking kwam. Er viel opnieuw een flinke kooplust te constateeren en velen vroegen zich af, waar het einde van de opwaartsche bewe ging mag zijn. De aandacht richtte zich in de eerste plaats tot den Rubberhoek, waar Amsterdam-Rubbers een nieuwe hausse on dergingen en 11 hooger openden op 258. Men schijnt nog steeds van meening te zijn dat de depreciatie-voordeelen nog niet ten volle in dit fonds zijn verdisconteerd. Bui tenlandsche vraag hielp mede om den. koers te steunen, maar -tevens was de vastere buitenlandsche wisselmarkt oorzaak van de verhoogde vraag. De andere Rubber soorten waren eveneens beter, hoewel niet in die mate als Amsterdammers. Zooals ge zegd, had de geneele markt een vast voor komen. In den Suikerhoek verbeterde H.V. A. met bijna 10 tot 418 en waren ook de speciale Suikerfondsen hooger. De Tabaks- markt lag algemeen vast bij betrekkelijk kalme affaire. Van Industrieelen fluctueer de A.K.U. om de 44, Philips goed prijshou dend op 254. Er ontwikkelde zich een le vendige handel in aandeelen Unilever, die in sympathie met het pond sterling tot 1631/2 opliep. Ook de Scheepvaartmarkt ontmoette weer vraag en Scheepvaart Unie kwam op 84. Koninklijke Olie verbeterde met ruim 4 tot 404. Veel fluctuaties de den zich niet voor en meerendeels werden de hoogere koersen tot het slot toe gehand haafd. De Amerikaansche shares gaven van een aarzelende en onregelmatige hou ding blijk, in afwachting van de reactie van Wallstreet op de verkiezingen. De Pe- troleumaandeelen lagen vast, vooral Tide water. Uiteraard besprak men ter Beurze druk de geruchten over een op handen zijn de drie procents Staatsleening tegen een koers van uitgifte van 95% Aangaande het gevraagde bedrag heerschte eenige on zekerheid, maar goed ingelichte kringen namen dit aan op 100 millioen gulden en meenden te weten, dat het een uitgifte op betrekkelijk korten termijn zou worden, verband houdend met het in Januari en Februari vervallende Schatkistpapier. Op de Beleggingsmarkt hadden deze geruchten in zooverre eenigen invloed, dat de koers der 3 leening tot precies 95% terugliep, terwijl Integralen een y2 lager noteer den en de 314 leening m0est af staan. De vieren Nederland blijven onver anderd. Prolongatie 2 MARKTBERICHTEN AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. 2 November. Brielsche Eigenheimers 1.501.80 Zeeuwsche Eigenheimers 1.401.60 Zeeuwsche Bonte 22.20 Zeeuwsche Blauwe 2.2.20 Eigenheimers Blauwe 1.501.60 Eigenheimers Poters 1 1.30, alles per H.L. Zandaardappelen 3—4 ct., kleine Zandaardappelen 23 ct., beiden per K.G. Kalme handel. VLASMARKT ROTTERDAM. 2 November. Aanvoer3300 K.G. blauw, schoon 55 69 ct., 3000 KG. Groningsch 5056 ct., 5700 KG. Hollandsch Geel 5570 ct., 900 KG. Dauwroot 53—57 ct., alles per KG. Er bestond heden goede belangstelling en de prijzen hielden zich goed. Voor de beste party en vlas werd zelfs iets meer betaald. Het aangevoerde vlas werd vlug verkocht. VEEMARKT ROTTERDAM. 2 November 1936. Aanvoer 3125 stuks. Vette runderen 627 Vette kalveren 198Nuchtere kalveren 14 Schapen en lammeren 1252 Varkens 1032 2 bokken. Prijzen per K.G.Vette koeien 58, 52, 3846 ct. Vette ossen 52, 47, 4044 ct. Vette kalveren 82, 72, 5262 ct.Varkens (levend gewicht) 41, 40, 39 ct.Schapen 44, 38, 29 ct. Lammeren 42, 33, 27 ct. Prijzen per stuk Schapen 24, 16, 12 Lammeren 15, 10, 8. Vette koeien en ossen aanvoer ruim, handel kalm, prijzen prima koe 62, prima os 58 ct.Vette kalveren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen hooger, prima kalf tot 92 ct. Schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel willig, prjjzen beste scha pen en lammeren iets duurder, overigens onveranderd Varkens aanvoer groot, han del stroef, prijzen lager. Eenige partijen schapen voor export ge kocht. GRAANMARKT ROTTERDAM. 2 November 1936. Binnenlandsche granen Chevaliergerst 7.758.20 Haver 7—7.50 Kleine Groene Erwten ,f 7.509.20 Schokkers 1214.50 Bruine boonen 12—13.50, alles per 100 K.G. Op het thee-kransje in den barren winter van 1789 schonk de gastvrouw menig kopje D.E. Toen al gold D.E.-thee algemeen voor het fijnste van het fijnste. En ook wie vandaag aan den dag een goed kop thee op prijs stelt, schenkt: D.E.! 183 jaar thee-ervaring... zegt U dit niet alles? Drink dus steeds ANNO 1753 Ook D.E. koffie is het fijnste van de plantages. T2 Samengesteld door tiet Kon. Meteorologisch. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.7 te Biar ritz. Laagste barometerstand 745.6 te Andae- nes. VerwachtingZwakke tot matige Zuid westelijke tot Noordwestelijke of Noorde lijke, later weer krimpende wind, tijdelijk opklarend, daarna weer toenemende be wolking, aanvankelijk weinig of geen, later weer toenemende regenkans, koude nacht, later weinig verandering in tempe ratuur. Overzicht van het weer in October. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt.) Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtend-temperatuur een halve graad beneden normaal. In de eerste decade was de temperatuur 4 graden beneden, in de tweede en derde decade respectievelijk een halve en twee graden boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 6den en den 31sten, respectievelijk 7 graden beneden en 4% gr. boven nor maal. De gemiddelde maximum-temperatuur was U/2 gr. beneden normaal, het gemid delde minimum ongeveer normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 6 tegen 3 normaal. Deze vorst- dagen kwamen alle in de eerste helft der maand voor. De neerslag varieerde tus- schen 10 pet. boven en 20 pet. beneden normaal, behalve in Groningen en Zuid- Limburg, waar ongeveer 20 pet. meer dan de normale hoeveelheid viel. Te De Bilt werden 117 uren zonneschijn waargenomen, tegen 103 normaal. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving een sterk wisselend karak ter zal hebben met perioden van betrokken en somber weer en opklarend en zonnig, met over het algemeen weinig regen. 50sten breedtegraad reiken. In deze uitloopers is het weer nevelig en somber met in onze omgeving lichte, in het binnenland van Europa en vooral in de bergstreken plaatselijk zware regens. VLISSINGEN van 29 October2 November. GETROUWD C. F. Trap, 26 j. en J. Louwerse, 24 j. I. M. van den Berg, 27 j. en W. P. Harent, 23 j. A. Huibregtse, 26 j. en H. Ie Ma- hieu, 28 j. BEVALLEN? P. B. Schuit, geb. van Hoek, z. N. Jil- leba, geb. Houweling, z. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 2 November 1936, 3 uur (officieel) Londen 9.05 f2 Berlijn 74.45 Parijs 8.60; Brussel 31.23; Zwitserland 42.60; New York 1.85%. STOOMVAARTLIJNEN Uit- en thuisvarende Buitenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit ojficieele gegevens samengesteld door het Kon Met. Instituut De diepe depressies, die hoog in het Noorden voorbijtrekken, vertoonen lang gerekte V-vormige uitloopers, die tot den In de gebieden met lage luchtdrukken en betrokken lucht, bleef de nacht warm, in de opklaringsgebieden met hoogere luchtdrukken was de ochtend koud en daalde de temperatuur zelfs tot onder het vriespunt. Op IJsland, waren de barometers gister morgen sterk stijgende en waren de win den overal zwak. In den nacht daalde de luchtdruk weer 15 mm. en stak opnieuw een storm uit het Oosten op. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuidwesten houdt stand. Op de Azoven blijft de luchtdruk bij voort during zeer hoog. Aan de Riviera is het weer mooi. „Almkerk" (thuïsr.) 31 Oct. v. Brisbane „Chr. Huygens" (uitr.) 1 Nov. v. Genua „Cottica" (thuisr.) 30 Oct. van Madeira „Djambi" 29 Oct. v. Batavia n. Rott. „Edam" (uitr.) 30 Oct. te Vera Cruz „Garoet" (thuisr.) p. 31 Oct. Finisterre „Gaasterkerk" (thuisr.) 30 Oct. van Cud- dalore „Indrapoera" (thuisr.) 30 Oct. van Singa- proe „Kota Agoeng" 29 Oct. te Colombo van Vancouver „Kota Nopan" (thuisr.) p. 31 Oct. Gi braltar „Palembang" 31 Oct. van San Francisco n. Makassar „Rozenburg" 30 Oct. van Malta te Sfax „Soekaboemi" (uitr.) 31 Oct. te Tjilatjap „Sibajak" (uitr.) p. 31 Oct. Ouessant „Sitoebondo" (uitr.) p. 31 Oct. Ouessant „Tanimbar" 31 Oct. van New York „Tarakan" (tbuisr.) 1 Nov. te Suez STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 19 Oc tober 1936 tot en met 24 October 1936 1.60 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding 1.10 per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorsch- briefje zijn gedorscht in het tijdvak van 19 October 1936 tot en met 24 October 1936 zal 2.20 per 100 K.G. bedragen,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 4