500 300 150 100 25 ■Wo.25®. 74e Jaargang 1936- Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1000 De melkproducten uan „IDalcheren" EERSTE BLAD De gebeurtenissen bij Plaatselijk Crisis-comité en MaatschappelijkHulpbetoon STADS- EN PROVINCIENIEUWS «ati Jen Jgg Boekhandel D'HUY VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Réclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" verdienen aller waardeering. Goede kwaliteit en toch lage prijs. Dat spreekt mee tegenwoordig. Verkrijgbaar bij 95 d e r m e I k s I ij t e r s. VERKOOPHUIZEN: Aagje Dekenstraat 161, Telefoon 66 W. POPPE, Scheldestraat 70, Telefoon 502 Voor wederverkoopers alle producten aan fabrieksprijzen! Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. In ons blad van gisteren hebben wij als slot van ons verslag liet requisitoir van den Officier van Justitie in de strafzaak tegen den heer P. G. L. gepubliceerd. Ca. 10 oyer drie gistermiddag volgde De verdediging. Mi*. J. G. A. van G e 1 d r o p M e d- d e n s meent dat verdachte door hetgeen gepubliceerd is, van dag tot dag reeds zwaar werd gestraft. Een groot deel van de ruime aandacht aan deze zaak geschon ken, is door politieke motieven te verkla ren. Na deze zaak, volgt een andere. Dit feit zal de rechtbank eenigszins beïnvloeden, zooals de Officier ook reeds heeft gezegd. Wij zullen ons hier nu moeten bepalen tot hetgeen ten laste is gelegd en een straf zaak die t.z.t. aan de orde zal komen, bui ten beschouwing laten. Naast hetgene dat verdachte thans is ten laste gelegd, kan niets anders bestaan, daar zijn administra tie uiterst nauwkeurig is onderzocht. Buiten de ten laste legging, bestaat nog een „onzichtbare" dagvaarding van wat spreker „nevelmisdrijven" zou willen noe men waarvan echter niet vast staat dat Zij strafrechterlijk vervolgbaar zijn. Pleiter ontkent niet dat bij het Crisis comité verhoudingen bestonden die niet juist zijn, maar betwist dat dit alles op de schouders van verdachte moet worden ge laden. Wil men de hoofdleiding aansprake lijk stellen, dan mag men niet uit het oog verliezen dat verdachte slechts vice- voorzitter is en de burgemeester van Vlis singen de officieele voorzitter van het Cri siscomité is. Verdachte heeft pleiter medegedeeld dat hij niet wil dat de schuld in de schoenen van een ander wordt geschoven. Voor zoo ver hij schuldig is, zal hij hiervoor ook ge straft moeten worden. Iedereen voelt bij intuïtie als hij zich aan een vermogensdelict schuldig maakt. Maar bij alles wat verdachte ten laste is gelegd kan men niet zeggen dat hij er beter van is geworden. Dit is niet het gevalver dachte heeft zich zelf op geenerlei wijze bevoordeeld. Spreker laat de z.g. „nevelfeiten" buiten beschouwing. Wat het beroemde zeil be treft, pleiter kan uit de dagvaarding geen wijs worden. Het staat niet vast wie de goederen onder zijn berusting had ondanks de verklaring van verdachte hedenochtend afgelegd, dat dit met de W. het geval was. Met evenveel recht kan men het omge keerde beweren. Pleiter betwist dat het zeil door de W. verduisterd is. Deze heeft er om gevraagd en het gekregen, hetgeen heel iets anders is dan zich iets toe te eigenen. Als de W. zich niet aan verduistering heeft schuldig gemaakt, kan verdachte geen uitlokking tot verduiste ring ten laste worden gelegd. Hoogstens kan men zeggen dat verdachte zijn boekje te buiten is gegaan. Pleiter keurt niet goed dat voor rekening van het Crisiscomité een reis naar den Haag is gemaakt op duurdere wijze dan noodig is, maar het initiatief tot de reis is niet van verdachte uitgegaan. Verdachte Beeft 95 van alle kosten dien dag betaald en hoewel de anderen dachten dat hij tracteerde, wilde verdachte een deel der kosten terugkrijgen. Met het geen hij ontving kwam hij er echter niet, zeker niet toen de rekening voor den auto kwam. Het zou misschien te luxueus ge noemd kunnen worden, als verdachte per auto reisde, maar strafbaar is het niet strafbaar zou misschien alleen de wat eigenaardige wijze zijn waarop een en an der administratief is verrekend door het indienen der kwitanties. Verdachte is hier echter niet beter van geworden de reis heeft hem geld gekost De te-laste legging op dit punt is onhoudbaar. Het laatste punt is zeer eigenaardig. Er is voor 355 gekocht en het bedrag is zoo gebleven, alleen is de specificatie anders gesteld dan de werkelijkheid. Verdachte had den leverancier P. geldelijk mogen steunen, heeft echter goederen besteld. Be nadeeld is echter niemand. Pleiter wil daarmee het gebeurde dat hij onjuist noemt niet goedpraten, maar verdachte heeft zichzelf niet bevoordeeld en het Crisis comité niet benadeeld. Verdachte gaf zelf per maand 5 aan het Crisiscomité. Zijn administratief in zicht gaat op geen stukken na zoo ver als voor een wethouder van financiën noodig is. Hier is meer sprake van ijdelheid, meent pleiter, want verdachte had alles openlijk kunnen behandelen. Zijn ijdelheid dreef hem er echter toe de zaken een draai te geven, inplaats van er eerlijk voor uit te komen. Vlissingen heeft aan den heer L. veel te danken, maandenlang gaf de burgemeester hem practisch de leiding der gemeente. Is deze man die zich 20 heeft toegeëigend een misdadiger? Neen zegt pleiter, want dan had verdachte voldoende gelegenheid tot oneerlijkheid gehad. Zijn ijdelheid heeft hem parten gespeeld en pleiter meent dat zijn daden, hoewel in hooge mate af te keu ren, meer van administratieven dan van juridischen aard zijn. Meer controle ware gewenscht, wellicht een ontheffing van ver dachte uit zijn functie, maar geen vervol ging voor de rechtbank. Het O.M. repliceert. Verdachte wordt wel wat te mooi voor gesteld, zegt de Officier, want hij is wel degelijk verantwoordelijk voor de feiten die zijn geschied. Verdachte heeft zich niet bevoordeeld volgens den verdedi ger, maar er is nog andere bevoordeeling mogelijk dan geldelijke, nl. versteviging van eigen positie al dan niet om politieke motieven, zucht naar populariteit, enz. Er was toch ook nog een voorzitter zegt pleiter. Dat is formeel zoo, maar het is nooit de bedoeling geweest dat de voorzit ter in de practijk als voorzitter zou fungee- renhet ware natuurlijk beter geweest als de burgemeester- tot eere-voorzitter- en ver dachte tót voorzitter was benoemd. Dit ontheft verdachte echter niet van zijn ver antwoordelijkheid. Het moge waar zijn dat verdachte misschien op normale wijze be paalde uitgaven had kunnen declareeren, dit is niet gebeurd en hij was niet gerech tigd zich deze gelden op andere wijze te verschaffen. Het is niet juist, uitsluitend rekening te houden .met wat ten laste is gelegd, maar men moet mét het groote geheel rekening houden. Verdachte moge in zijn positie veel goeds hebben gedaan, maar toch ook veel kwaad. De Officier handhaaft zijn eisch. De verdediger dupliceert, er op wijzend dat misschien bepaalde, maar toch geen financieele voordeelen door ver dachte zijn behaald. Ook pleiter handhaaft het door hem ingenomen standpunt. Verdachte verklaart dat het nooit zijn bedoeling is geweest politieke vrienden te maken. Op 13 November 10 uur zal de rechtbank uitspraak doen. W. DE W. STAAT TERECHT. Vervolgens staat verdachte de W. te recht. Getuige J. P. Louwerse ver klaart dat verdachte hem gevraagd heeft om goederen voor een broer in een andere gemeente die het zeer moeilijk had. Hij was er zich niet van bewust dat hij aan een in gezetene van een andere gemeente geen goederen mocht geven hij heeft er althans niet bij doorgedacht. Verdachte blijft er bij dat getuige hem heeft aan geboden de bewuste goederen te ge ven en zet uiteen dat zijn broer het zeer moeilik heeft. Verdachte is er van over tuigd, dat getuige den wethouder van een en ander op de hoogte heeft gesteld. Ge tuige bevestigt dithet is geschied vóór de goederen werden gegeven. Op vragen van den verdediger zegt getuige zich niet precies te herinneren wanneer de goederen zijn gegeven. Getuige Pervoost legt een gelijkluidende verklaring af, als in de och tendzitting is geschied ten aanzien van de leverantie aan Maatschappelijk Hulpbetoon en de aangelegenheid van de gespecificeer de nota die op dictaat van de W. is ge schreven. Getuige P. G. Laernoes handhaaft de verklaring ten aanzien van de geleverde goederen, die hij in de och tendzitting als verdachte heeft afgelegd. Met verdachte heeft hij voor een bedrag van 355 aan goederen uitgezocht in de zaak van getuige P. Verdachte had vrij wonen in zijn woning boven het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon. De hulp door verdachte aan B. en W. gevraagd voor de stoffeering van z\jn woning, was gewei gerd en toen heeft getuige hem toegestaan de rollen linoleum die getuige P. heeft ge leverd, in zijn woning te gebruiken. Getui ge heeft verdachte gezegd een gespecifi ceerde nota noodig te hebben en hjj heeft verdachte gevraagd getuige P. een nota te laten opstellen zooals is geschied, waar dus goederen op voorkomen, die niet zijn gele verd. Later bevestigt getuige op een vraag van den verdediger, dat hij dit verdachte opgedragen heeft. Verdachte bevestigt de verkla ring van den laatsten getuige hij heeft echter niet gemeend iets te doen wat niet correct was en geloofde dat B. en W. zijn verzoek hadden toegestaan een schrifte lijke afwijzing heeft hem niet bereikt. Requisitoir. De Officier van Justitie Mr. W. F. E. baron van der Feltz, nam vérvolgens requisitoir. Voor den rechter commissaris heeft verdachte de heling der in de dagvaarding genoemde goederen die aan een ingezetene van Souburg werden gegeven, erkend. Getuige Laernoes heeft uitdrukkelijk verklaard, verdachte te hebben opgedragen de bewuste specificatie te doen schrijven. Getuige L. heeft zich daarmee aan uitlok king schuldig gemaakt en verdachte wist heel goed dat hij van B. en W. geen toe stemmend antwoord op het door hem inge diende verzoek had Ontvangen. Ook punt 3 der dagvaarding is z.i. be wezen. Verdachte heeft zich deze goederen toegeëigend en zich dus aan verduistering schuldig gemaakt. Verdachte is van eenvoudige afkomst. De wijze waarop hij meende zijn taak te moeten uitvoeren heeft in Vlissingen veel klachten doen ontstaan. Ook zrjn houding is niet sympathiek. Voor eenige weken heeft hij nog gezegd „Maak je vrij voor datgrapje in Middelburg, dat wordt een lollige dag." Wegens heling, verduistering en valsch- heid in geschrifte eischt de Officier ver dachte's veroordeeling tot een gevangenis straf van 6 maanden. De verdediging. Mr. P. C. A d r i a a n s e acht het on juist dat de Officier iets-van-hooren-zeg- gen in zrjn requisitoir heeft gebruikt. Desgevraagd heeft de broer van ver dachte hem gezegd dat de getuige Lou werse hem in het magazijn goederen heeft gegeven. Naar pleiter's meening valt het bewijs van heling niet te leveren. Ook op juridische gronden betwist pleiter de juist heid van het le ten laste gelegde feit. Het accountantsrapport is ten voordeele van verdachte die herhaaldelijk op controle heeft aangedrongen. Het is toch zoo vree- seltjk niet d?t verdachte zijn broer die in zeer moeilijke omstandigheden verkeerde, goederen heeft doen ontvangen. Omstreeks Maart 1935 zou verdachte volgens de dagvaarding de bewuste nota hebben doen schrijven door P. volgens ge tuigenverklaringen zou dit echter eerst in het najaar van 1935 zijn geschied. Pleiter bestrijdt op felle wijze de dag vaarding die z.i. tal van zwakke punten bevat, die juridisch het ten laste gelegde onhoudbaar maken. Onder hilariteit merkt pleiter o.m. op dat maar voortdurend ge sproken wordt over een zijden doek, ter wijl het omeen fantasiestof gaatVan eenig nadeel dat door het gebruik van het bewuste geschrift zou kunnen ontstaan is pleiter niets gebleken. Ook ten aanzien van het tweede ten laste gelegde, is verdachte's veroordeeling z.i. niet mogelijk. Wat het linoleum betreft, is van diefstal of heling geen sprake, terwijl uit de ver klaring van getuige Laernoes, dat een en ander met zrjn medeweten en goedvinden is geschied, blijkt dat ook geen verduiste ring heeft plaats gevonden. Verdachte be woonde een dienstwoning en heeft lino leum, doek en bureau in de woning achter gelaten toen hij deze voor eenige dagen verliet. Er is te Vlissingen niet voldoende con tröle geweest. Verdachte heeft altijd zijn plicht gedaan en iets kwaads valt niet van hem te vertellen. Dat hij niet sympathiek wordt gevonden vloeit voort uit het feit dat hij ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon is. Er is niet gebleken dat ver dachte zich aan fraude zou hebben schul dig gemaakt, al is het laakbaar wat deze man als ondergeschikte heeft gedaan op bevél van den heer L. die als dè man in Vlissingen werd beschouwd. Pleiter is van meening dat als een ver oordeeling moet volgen, hetgeen naar zijn meening op deze dagvaarding uitgesloten moet worden geacht, de rechtbank rekening zal willen houden met het feit dat verdach te nog nooit gestraft is. Repliek van het OM. De Officier repliceert. Het plei dooi van den verdediger is spreker niet sympathiek, daar hij alles probeert goed te praten. Z.i. is het ten laste gelegde wel degelijk te handhaven ook kan uit het gebruik van de valschelijk opgemaakte specificatie, nadeel ontstaan doordat men bijv. niet wist dat er niet 2 maar 3 rollen linoleum waren, zoodat men buiten staat was om bijv. met de derde rol iemand die het noodig had, te helpen. De Officier van Justitie persisteert dus bij z\jn eisch en vordert verdachte's ver oordeeling tot een gevangenisstraf van 6 maanden, na er op te hebben gewezen dat verdachte bij Maatschappelijk Hulpbetoon de lakens uitdeelde en dat er geen sprake van is, dat hij als een willoos werktuig in de handen van oud-wethouder Laernoes moet worden beschouwd. De verdediger dupliceert waar na de president te ruim half 6 het onderzoek gesloten verklaart. De rechtbank zal op 13 November uitspraak doen. Gemeenteraad van Vlissingen. In de gistermiddag voortgezette vergade ring van den gemeenteraad kwam vervol gens aan de orde het punt Subsidie Vereeniging voor Lucht bescherming en Ned. Vereen, van Radio-Amateurisme. B. en W. stellen voor aan de Vereeni ging voor Luchtbescherming Vlissingen en omstreken voor 1936 een bijdrage van 200 te verleenen en aan de Ned. Ver. voor Internationaal Radio Amateurisme een jaarlij ksche subsidie van 10. De heer Post (s.d.) vraagt of B. en W. zich ervan hebben overtuigd, dat deze post door Ged. Staten zal worden goedgekeurd, nu op alles zoo wordt bezuinigd. De VOORZITTER zegt, dat er geen twijfel aan bestaat of de post zal worden goedgekeurd. Van hoogerhand wordt er zelfs op aangedrongen. De heer POST (s.d.) hoopt hieraan in de toekomst nog wel eens te herinneren. De heer VAN SPANNING (s.d.) herin nert aan de onlangs plaats gehad hebben de demonstratie, welke inderdaad van on deskundigheid blijk gaf. Verkeerde voorlichting kan buitenge woon noodlottig zijn. Hij dringt aan op medezeggenschap van de gemeente, nu wij zelf mee gaan be talen. Deskundige controle van gemeentewege is dus wel gewenscht. De heer SOREL (a.r.) staat eenigszins sceptisch tegenover dit voorstel, temeer waar wij op zooveel moeten bezuinigen. Hij hoopt, dat de burgerij tot deze vereeni ging zal toetreden, dan is misschien de subsidie spoedig overbodig. De VOORZITTER zegt, dat bij de de- montratie vergissingen zijn begaan, maar Keulen en Aken zijn niet op één dag ge bouwd. Spr. hoopt, dat dit in het vervolg wel beter zal worden. De toetreding van het ledental is zeer tegengevallen. Tot op heden zijn er 600 leden, en dit is veel te weinig. Hij hoopt, dat nog velen zullen toetreden. De subsidie is bedoeld als oprichtings kosten. De heer EDELMAN (r.k.) spjjt het zeer, dat een persman zich zóó over die verga dering heeft uitgelaten. Dat doet de zaak veel schade. Het is nog een jonge vereeniging, en dan is het niet te verwonderen, dat men den spjjker niet direct op den kop slaat. De rechtzaak betreffende het Plaatse lijk Crisis Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon. Hevige ontploffing op Griekseh stoom schip vele slachtoffers. (Scheepvaart). Hevig luchtbombardement der opstan delingen. (Buitenland). De opstandelingen kondigen aan op elk vliegtuig te zullen schieten dat niet tot de luchtmacht der rechtschep behoort. (Buitenland). Ongevallen op onbewaakte overwegen te Emmen en nabij Heerde. (Gemengd nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Nieuwe boeken die U interesseeren vindt U foij Badhuisstraat 15, Teief. 348 Het spüt hem zeer, dat de pers zich zóó heeft uitgelaten. De heer VAN SPANNING (s.d.) acht het gelukkig, dat wij in Nederland nog een vrije pers hebben. De critiek van de „Vlissingsche Courant" was juist en daar om juicht hij deze opbouwende critiek toe. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Salarisverhooging Keuringsveearts. B. en W. stellen voor de jaarwedde van dezen hoofdambtenaar te bepalen op 4631.25 tot 5557.50, met vier 2-jaar- lijksche verhoogingen van 231.56, met ingang van 15 Februari 1936. De heer CASTEL (s.d.) gelooft, dat de betrokken persoon zelf niet meer weet wat hij verdient. Hij vindt, dat Middelburg zal moeten aanpassen bij het salaris, dat Vlissingen geeft. Als wij dit voorstel aanvaarden, komen wij misschien weer voor verrassingen te staan. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. steeds zoo goed mogelijk de belangen onzer ambtenaren behartigt. Hij meent, dat waar het slechts een geringe verhooging betreft, het voorstel kan worden aangenomen. Alzoo besloten. Crediet van 5000 voor eventueele schadeloosstellingen naar aanleiding van ongemotiveerde prijsopdrijving. B. en W. stellen voor voor dit dot1 een crediet te verleenen van 5000. De heer VAN SPANNING (s.d.) gelooft niet dat aan prijs verhooging is te ontko men. Wat betreft „prijsopdrijving'' daartegen zal de strijd moeten worden aangeboden. Spr. wil geen vast bedrag vaststellen, doch wil den post „pro memorie" uittrek ken, Dan hebben B. en W. volledige be voegdheid. Gaat dit niet, dian wil hij het bedrag op 10.000 stellen. De VOORZITTER zegt, dat „pro memo rie" geen gewoonte is. Hij heeft er geen bezwaar tegen 10.000 te stellen. De heer RORIJE (s.d.) zegt, dat het feitelijk een fictief bedrag is. Indien dit noodig is, kan men veel hooger gaan, des noods tot 25.000. De heer SOREL (a.r.) zegt, dat de bur gemeester volkomen op de medewerking van den Raad kan rekenen. De heer VAN OORSCHOT (s.d.) 1 krijgt blanco crediet. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor tot verkoop van grond aan a. A. C. Hack te Souburg van 131 M2. bouwgrond aan den Singel 15 1965 b. J. Götzen q.q. alhier 140 M2. bouw grond aan den Nolleweg a 15 en 100 M2. tuingrond 5 3322.50. c. W. Blokland q.q. te Rotterdam 253 1 M2. bouwgrond aan den Koudekerltschen weg Oost (208 M2. a 15 en 50 M2. 8) 3250. De heeren ANKER (v.b.) en WOLTE RING (a.r.) geven nog enkele raadgevin gen, waarmede B. en W. rekening zullen houden.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1