500 300 25 WÊmam iNo.257; 74e Jaargang 193e- VRIJDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 30 OCTOBER Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De onregelmatigheden bij het Plaatselijk Crisiscomité en Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlissingen. ZEVEN BEKLAAGDEN STAAN TERECHT VOOR DE ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. DE RECHTSZITTING. ONDERKLEEDING HACCOU Sclicurlcwïsscii tinti etc»» g|g»gf Zie de advertentie van J o F i b b eI VLIS8IN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent 3H ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledererege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Aidd. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Eerste blad. Het was op 11 Juli 1936 dat te Vlissingen öe eerste arrestaties plaats vonden die het begin vormden van een reeks gebeurtenis sen die tot ver buiten Zeeland sterk de aandacht hebben getrokken. Op genoemden datum werden door de Vlissingsche politie vier collectanten van het Plaatselijk Crisis Comité Vlissingen gearresteerd, die zich schuldig bleken te hebben gemaakt aan diefstal van goederen ten nadeele van genoemd comité. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat het gebeurde niet veel om het lijf had (de be trokken wethouder die thans zelf als ver dachte terecht staat, stelde een en ander tenminste als bijzonder onschuldig voor!), spoedig bleek, dat men een verbijsterende reeks misstanden op het spoor was. Ver bijsterend niet in de eerste plaats om de be dragen die er mede gemoeid waren en die zoo groot niet zijn, maar voornamelijk om de grenzelooze onachtzaamheid waarmede bleek te worden omgesprongen met gelden die goedwillende burgers vrijwillig voor hun .minder met aardsche goederen bedeelde stadgenooten beschikbaar- hadden gesteld. Vrijdag 17 Juli volgde een arrestatie die te Vlissingen veel opzien baarde, nml. die van den commies ter secretarie J. P. I/., van wien gebleken was* dat hij zich ver schillende 'goederen eigendom van het Plaatselijk Crisis Comité - had toege ëigend voorts had hij zich gelden uit de collectebussen ter hand doen stellen (het geen mogelijk was, daar hij als secretaris van het Crisis Comité fungeerde), terwijl hij ook goederen uit het magazijn van het Crisis Comité aan niet-ingezetenen van de stad Vlissingen had doen verstrekken. Dit alles bleek mogelijk te zijn, doordat aan de controle veel, zoo niet alles haperde o.m. was er geen voldoende scheiding tus- schen de werkzaamheden van het Plaatse lijk Crisis Comité en Maatschappelijk Hulp betoon, zoodat laatstgenoemde instelling herhaaldelijk gebruik maakte van de goe deren die zich in het magazijn van het Plaatselijk Crisis Comité bevonden. Boven dien bleek het al bijzonder eenvoudig om toegang tot genoemd magazijn te verkrij gen waarvan de sleutel bewaard werd in het gebouw waar de magazijnen gevestigd waren. Nog uit tal van andere feiten bleek dat men het zoo nauw niet nam o.a. ble ven de gevulde collectebussen herhaaldelijk van één tot twee maanden thuis onder berusting der collectanten. Geruimen tijd tevoren was men er reeds op attent ge maakt, dat met de bussen geknoeid kon worden en zij werden toen verbeterd niettemin zag een Vlissingsch journalist kans uit zulk een „verbeterde" bus met behulp van een simpel tafelmes en zonder iets te beschadigen, geld te halen. De col lectanten werden dus wel in verzoeking gebracht, daar niemand er bezwaar tegen maakte, dat zij de bussen geruimen tijd thuis hielden. WAT VERDER AAN HET LICHT KWAM, Het bleek reeds spoedig dat de onregel matigheden uitgebreider waren dan aan vankelijk werd vermoed, zoodat op Zater dag 18 Juli de administratie van het Plaat selijk Crisis Comité ten stadhuize in beslag werd genomen. Het zou nog erger worden. De toenmalige Wethouder van Sociale Zaken werd voor het geven van inlichtingen enkele malen door politie en justitie verhoord, waarbij bleek, dat ook hij zijn bevoegdheden had overschreden door uit de gelden van het Crisiscomité een bedrag aan een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon te doen uitbetalen voorts had hij goederen die de gemeente Vlissingen toebehoorden, afge staan aan den Administrateur van Maat schappelijk Hulpbetoon W. de W. (die 22 Juli werd gearresteerd) hij had zich gel den doen uitbetalen, afkomstig uit de col lectebussen van het Plaatselijk Crisis Comité, terwijl hij voorts door tusschen- komst van W. de W. een plaatselijken le verancier een nota heeft doen opstellen, die hoogere bedragen vermeldde dan de prijs der geleverde goederen. Enkele Nederland- sche dagbladen die door den stroom van verbijsterende feiten blijkbaar wat zenuw achtig waren geworden, berichtten 24 Juli dat de toenmalige wethouder P. G. L. was gearresteerd biervan was toen echter nog geen sprake, al was het enkelen insiders bekend, dat een arrestatie binnen afzien- baren tijd kon worden verwacht. SPOEDVERGADERING VAN BURG. EN WETH. Dinsdag 22 Juli nam de Justitie een deel van de administratie van Maatschappelijk Hulpbetoon in beslag en daar de arbeid toch voortgang moest hebben, kwamen Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen Woensdagmorgen 23 Juli in spoedver gadering bijeenwethouder J. de Meij die korten tijd nadien onder zoo tragische omstandigheden het leven liet moest vcor het bijwonen dezer vergadering zelfs zijn elders in het land doorgebrachte va- cantie, onderbreken. In overleg met de Hoofdinspectie der Steunverleening te 's-Gravenhage, werd controleur Van der Struyck naar Vlissingen gezonden om de functie van den heer de W. waar te nemen in deze zitting van B. en W. werden de W. en de adjunct-commies ter secretarie, J. P. L. in hun functies geschorst. 30 Juli deelde de wethouder voor Sociale Zaken en Financiën, die reeds eenigen tijd niet op het stadhuis was verschenen, B. en W. mede, dat hij in afwachting van de be handeling van het gebeurde voor de recht bank, niet aan de werkzaamheden van het college zou deelnemen dit maakte dus een nieuwe functieverdeeling voor B. en W. noodzakelijk. Niemand kon toen* nog ver moeden, dat spoedig nadien het overlijden van Wethouder De Meij, het stadsbestuur voor nieuwe moeilijkheden zou plaatsen. De verschillende arrestanten werden in middels achtereenvolgens in vrijheid ge steld, hetgeen op 31 Juli ook geschiedde met den Administrateur bij Maatschappe lijk Hulpbetoon W. de W., zoodat alle arrestanten toen weer op vrije voeten wa ren. c Natuurlijk waren de verschillende ge beurtenissen koren op den molen van enkele politieke partijen, ,maar wg gaan dit onderdeel der zaak maar voorbij, evenals het op zich zelf veelzeggende feit, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland in begin Augustus 1936 een aanschrijving tot de gemeentebesturen richtte, waarin hij herinnerde aan de bepalingen van art. 162 van het Wetboek van Strafvordering Daar de heer Van der Struyck slechts korten tijd beschikbaar was, werd met in gang van 24 Augustus de heer N. F. Hartland, Bijkscontroleur der Steunverlee ning te 's-Gravenhage, belast met de lei ding v-ain het bureau voor Sociale Zaken te Vlissingen. Inmiddels kwamen bij het on derzoek eigenaardige feiten aan het licht ten aanzien van de wijze waarop de heer P. G. L. gebruik maakte van in blanco geteekende kwitantiesfeiten die later mede aanleiding zijn geworden tot de ont dekking van de malversaties bij den Bij zonder Vrijwilligen Landstorm Gewest Zee land waarvoor de heer L.f nadat hierover reeds veel was gepubliceerd, d.d. 29 Sep tember werd gearresteerd en waarvoor hij t.z.t. zal moeten terechtstaan. Op 21 September jl. trad de heer L. af als wethouder en lid; van den gemeente raad, terwijl hij zich spoedig nadien ook uit andere openbare functies los maakte 8 dagen later werd hij gearresteerd in ver band met de onregelmatigheden welke ge constateerd werden bij het gewest Zeeland van den B.V.L., welks secretaris hij was.... Natuurlijk is het bovenstaande slechts een vluchtig overzicht van de voornaamste feiten, dat op volledigheid geen aanspraak wil en kan maken. Dit is ook niet noodig, daar de justitie uit den grooten overvloed van feitenmateriaal enkele grepen heeft gedaan, zoodat de Arrondissementsrecht bank te Middelburg hedenmorgen slechts tc oordeelen kreeg over een betrekkelijk gering aantal feiten, waaraan de zeven gedagvaarde verdachten zich hebben schul dig gemaakt, Voor Hoeren Si. Jacobsstr. 7. De Rechtbank was als volgt samenge steld PresidentMr. Th. Portheine, vice-pre sident Rechters Mr. A. van der Hoop en Mr. C. E. Müller Officier van Justitie Mr. W. F. E. ba ron van der Feltz Griffier Mr. J. A. R. Rink, Substituut- Griffier. Vijf advocaten traden als verdedigers op en welMr. G. Tichelman te Ter Neuzen voor verdachte C. R. Mr. H. C. J, Zaaij- er te Goes voor de verdachten H. V. en A. B. Mr. A. J. van der Weel te Mid delburg voor verdachte J. P. L.Mr. J. G, A. van Geldorp Meddens te Utrecht voor verdachte P. G. L. en Mr. P. c. Adriaanse te Middelburg voor verdachte W. de W. op het oogenblik dat wij dit schrijven is de verdediger van verdachte Chr. G. nog niet bekend. In de zaken tegen de verdachten C. R., H. V., A. B. en Chr. G. was de heer J. P. Louwerse, commies ter gemeente-secretarie Vlissingen als getuige gedagvaard. In de zaak tegen J. P. L. waren als ge tuige gedagvaardde heeren H. A. J. Bergmans, schoenmaker, J. Suurmond, adj. commies en W. de Wolf, administrateur, allen te Vlissingen. Voorts waren als getuige gedagvaard in de zaak tegen verdachte P. G. L. de hee ren J. Suurmond voornoemd, J. P. Lou werse, voornoemd, J. Pervoost, meubelhan delaar en W. de Wolf v-oornoemden in de zaak tegen verdachte W. de W., de heerenJ. P. Louwers^, J. Pervoost en P. G. Laernoes, allen te Vlissingen, de laatste thans verblijvend in het Huis van Bewaring te Middelburg. WAT TEN LASTE WERD GELEGD Verdachte C. R., kraandrijver te Vlis singen, staat terecht, omdat hij in de ja ren 19321936, le. op verschillende tijd stippen met het oogmerk tot wederrechte lijke toeëigening verschillende in de dag vaarding met name genoemde goederen heeft weggenomenvoorts omdat hij uit de collectantenbus op verschillende tijd stippen geldsbedragen heeft weggenomen alles toebehoorend aan de gemeente Vlis singen althans aan een ander dan ver dachte, althans wat de geldsbedragen be treft, dat hij opzettelijk deze geldsbedra gen, die hij als collectant in een collectan tenbus ingezameld had en dus anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechte lijk zich heeft toegeëigend. De verdachten H. V., werkman te Vlis singen, Chr. G., zonder beroep te Vlissin gen en Adr. B., scheepsbouwer te Vlissin gen, staan terecht omdat zij op verschil lende tijdstippen in de jaren 19321936 met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, in de dagvaardingen met name genoemde, goederen hebben weggenomen. Verdachte J. P. L., commies ter secre tarie te Vlissingen. is ten laste gelegd dat hij te Vlissingen als secretaris van het Plaatselijk Crisis-Comité A le. In de jaren 19321936 opzettelijk verschillende paren schoenen, toebehoorend aan genoemd crisis-comité, althans aan een ander dan verdachte, welke schoenen hij in voornoemde hoedanigheid onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toege- eigend 2e. Opzettelijk op twee verschillende tijd stippen diverse goederen die in de dag vaarding met name worden genoemd, toe behoorend aan het Crisiscomité te Vlis singen althans aan een ander dan ver dachte, welke goederen hij als secretaris van het Crisiscomité althans anders dan djo-or misdrijf onder zich had, wederrech telijk zich heeft toegeëigend 3e. Opzettelijk op 3 verschillende tijd stippen omstreeks het laatst van 1935 geldsbedragen van resp. 10.10. en 16.50 toebehoorende aan het Plaatse lijk Crisis Comité A, althans aan een ander dan verdachte, welke geldsbedragen J. Suurmond, gemeenteambtenaar te Vlis singen die belast was althans werkzaam was met het nagaan, optellen en afdragen van den inhoud der collectebussen en an dere bijdragen ten behoeve van het Plaat selijk Crisis Comité, hem op zijn verzoek uit die gelden van het Plaatselijk Crisis Comité had ter hand gesteld, omdat zoo als verdachte hem zeide de wethouder L. dit geld moest hebben, zoodat verdachte dit geld aldus althans anders dan door mis drijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Verdachte W. de W., administrateur der afdeeling Sociale Zaken der gemeente Vlis singen staat terecht omdat hij le Te of nabij Vlissingen tusschen 1932 en 1936, in de dagvaarding met name ge noemde goederen, die door verduistering, althans door misdrijf waren verkregen, als geschenk heeft aangenomen van J. P. L. Omstreeks Maart 1935 te Vlissingen opzettelijk een nota (waarin een kwitantie betreffende goederen die door de firma P. geleverd waren ten laste van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Vlissingen was gespeci ficeerd op de voorgeschreven wijze) uit welk geschrift eenig recht kon ontstaan of dat bestemd was om te dienen tot bewijs van wat in die nota vermeld stond, valsche- lijk heeft doen opmaken, door aan P. op te dragen om een nota op te maken volgens de bedragen die verdachte hem dicteerde. De op 9 Maart 1935 gedateerde nota ten bedrage van 355.is in de dagvaarding gespecificeerd, die te dien aanzien verder luidt„van welke nota verschillende be dragen opzettelijk hooger en anders waren vermeld dan de prijs der goederen die door P. waren geleverd, met het oogmerk om dit geschrift als echt en onvervalscht te ge bruiken of door anderen te doen gebruiken, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ontstaan 3e. terzake dat hij omstreeks Maart 1935 te Vlissingen opzettelijk als administrateur van Maatschappelijk Hulpbetoon en wonen de in een woning in het gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon, in voornoemde hoedanigheid een stuk linoleum en een zijden doek die toebehoorde aan de ge meente Vlissingen althans aan een ander dan verdachte, welke goederen hij onder zich had, daar deze goederen waren opge borgen in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, welke goederen hij althans anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend 3a. althans dat hij op tijd en plaats voor noemd vorenvermelde goederen toebehoo rende als voornoemd, heeft weggenomen met het oogmerk tot wederrechtelijke toe- eigening. 3b. althans dat hij op tijd en plaats voor noemd, opzettelijk vorenvermelde goederen, die door verduistering, althans door mis drijf waren verkregen, als geschenk heeft aangenomen van P. G. L, s Verdachte P. G. L., zonder beroep, wo nende te Vlissingen, thans verblijvend in het Huis van Bewaring te Middelburg is gedagvaard le terzake dat hij omstreeks Maart 1935 te Vlissingen als Wethouder van de afdee ling Sociale Zaken en Maatschappelijk Hulpbetoon, opzettelijk 2 rollen linoleum en een zijden doek, toebehoorend aan de ge meente Vlissingen, althans aan een ander dan verdachte, welke goederen hij in zijn kwaliteit van Wethouder van Sociale Zaken had gekocht voor de inrichting van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbe toon en welke goederen in dat gebouw wa ren opgeborgen zoodat hg deze goederen in zijn kwaliteit van Wethouder van Soci ale Zaken en Maatschappelijk Hulpbetoon onder zich had, althans anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend althans dat hij omstreeks Maart 1935 te Vlissingen als Wethouder van de afdeeling Sociale Zaken en Maatschappelijk Hulpbe toon opzettelijk heeft uitgelokt door mis bruik van gezag als Wethouder, dat W. de Wolf, die administrateur was van Maat schappelijk Hulpbetoon en woonde in een woning in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon en die als zoodanig 2 rollen linoleum en een zijden doek, toebehoorende aan de gemeente Vlissingen, althans aan een ander dan Wethouder L. of W. de W.t welke goederen W. de W. op vorenomschre- ven wijze onder zich had althans anders dan door misdrijf, opzettelijk wederrechte lijk zich heeft toegeëigend door hem toe te staan en er in toe te stemmen dit feit te plegen 2e terzake dat hij omstreeks de tweede helft van 1935 en de eerste helft van 1936 te Vlissingen als ambtenaar en wel als Wethouder van de Gemeente Vlissingen en vice-voorzitter van het Plaatselijk Crisis Comité te Vlissingen opzettelijk op 3 verschillende tijdstippen geldsbedragen van 10.10.en 16.50, toebehoorende aan het Plaatselijk Crisis Comité althans aan een ander dan Rechtszaak Plaatselijk Crisis-Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon. Gemeenteraad van Vlissingen. Gemeenteraad van Souburg. Samenstelling Commissie voor bijzon dere nooden. (Stadsnieuws). De Sch. 179 vergaan 14 opvarenden omgekomen. (Scheepvaart.) Wrak aangetroffen bij Castricum. (Scheepvaart.) Verklaring van Minister Eden ïn het Engelsche Lagerhuis met betrekking tot den Spaanschen burgeroorlog. (Buitenland.)1 Militaire staatsgreep te Bagdad? (Buitenland.)' ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN VLISSINGEN, WALSTRAAT 66 verdachte, welke geldsbedragen hij van J. P. L., adjunct-commies ter secretarie en secretaris van het Plaatselijk Crisis Comité had ontvangen nadat hij dezen had opge dragen deze geldsbedragen voor hem ver dachte te vragen aan J. S., gemeente-amb tenaar te Vlissingen en belast met, althans werkzaam bij het nagaan, optellen en af dragen van den inhoud der collectebussen en andere bijdragen ten behoeve van het Plaatselijk Crisis Comité, uit de opbrengst van die gelden, welke bedragen J. P. L. inderdaad op vorenvermelde wijze van de gelden voor het Plaatselijk Crisis Comité had ontvangen en afgedragen had aan ver dachte, zoodat verdachte deze geldsbedra gen aldus althans anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend 2a althans opzettelijk op 3 tgdstippen geldsbedragen van resp. 10.10.en 16.50 die door verduistering althans door misdrijf waren verkregen, als geschenk heeft aangenomen van J. P. L. 2b althans opzettelijk heeft uitgelokt door misbruik van gezag als Wethouder en vice-voorzitter van het Plaatselgk Crisis Comité, dat J. P. L„ adjunct-commies ter secretarie en secretaris van het Plaatselgk Crisis Comité te Vlissingen, opzettelijk een geldsbedrag van 35.toebehoorend aan het Plaatselijk Crisis Comité althans aan een ander dan verdachte of J. P. L., welk geldsbedrag J. P. L. op verzoek van ver dachte gevraagd ha*., aan J. S., adjunct- commies, ten behoeve van verdachte L. en welk geld hij van S. had ontvangen, weder rechtelijk zich heeft toegeëigend doordien hij hem heeft opgedragen op vorenomschre- ven wijze te behandelen 3eTer zake dat hij omstreeks Maart 1935 te Vlissingen als Wethouder van de afdeeling Sociale Zaken en Maatschap pelijk Hulpbetoon, opzettelijk heeft uitge lokt door misbruik van gezag als Wethou der, dat W. de W. opzettelijk een nota waarin een kwitantie betreffende goederen, die door de firma J. P. te Vlissingen ge leverd waren ten laste van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Vlissingen (wij verwij zen voor verdere bijzonderheden hierom trent naar sub 2 van hetgeen den heer W. de W. is ten laste gelegd, Red.) valschelrjk heeft doen opmaken door P. op te dragen om een nota te maken volgens de bedragen die hij (W.) hem dicteerde, van welke nota verschillende bedragen opzettelijk hooger en anders waren vermeld dan de prijs der goederen die door P. waren ge leverd, met het oogmerk om dit geschrift als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te den gebruiken, terwijl

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1