tSPV 1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG EERSTE BLAD HACCOU iNo.255! 74e «Jaargang IQ36- üitoaveFirma F. VAN DE VELDE )r., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het nationaal huwelijksgeschenk. STADS- EN PROVINCIENIEUWS «iqti dew cl«seg Heeren Pullovers, Slipovers, Vesten. VL1SSIN0SCHE CODBANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. W ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HOLLAND OP Z'N MALST. DE STRIJD OM HET LINTJE. Wij hebben ons doodgeërgerd gelukkig slechts bij wijze van spreken over het commissoriaal gedoe inzake het nationale huwelijksgeschenk aan de Kroonprinses en haar aanstaanden gemaal. Dit gedoe is ècht-Hollandsch van onsmakelijkheid. Daar vormt zich een comité voor een „nationaal" huwelijksgeschenk en infor meert bescheiden bij het a.s. vorstelijke echtpaar wét het meer prefereert, een stroom van onnutte cadeaux van allerlei comité's, of één groot geschenk van heel het volk in al zijn geledingen. Natuurlijk spraken de vorstelijke verloofden zich voor het laatste uit. En ja, als het dan zoo wezen mocht een zeewaardig „jacht", dat zou een geschenk zijn, hetwelk aan de jonggehuwden, de intimiteit zou bieden, waarheen het verlangen van alle getrouwde verliefden uitgaat en het zou bovendien passen in het kader van ons volkswezen, dat is ingesteld op de vertrouwdheid en ue vertrouwelijkheid met de zee. Düs wilde men de verlangens van het a.s. vorstelijke echtpaar ontzien, dan géén versnippering, géén afzonderlijke cadeaux, géén speciale comité's. Maar zou mijnheer Jansen en mevrouw Pieterse, en Jonkvrouw de Oude en freule d'Onbekende van Hier of Daar, zouden zij hun kans moeten laten voorbijgaan om als voorzitter of secretaresse, in ieder geval als levende bezieling van het Comité der Hofstadsche vrouwen, of der Friesche Meer- bewoners, van de Zuid-Nederlandsche dienstmaagden, of de boven-Moerdijksche Geuzen, van de vereenigde Nederlandsche zoetwatervisschers, de katholieke geiten fokkers of de christelijk gereformeerde werkloozen, een handgeknoopt tapijt, een Volendamsch-, Markensch-, Zeeuwsch-, Bra- bantsch- en weet ik wat al méér, „natio naal" costuum aan de Kroonprinses en haar gemaal aan te bieden, in de hoop en de ver wachting op het ridderkruis van de Orde van Oranje Nassau? Dat nóóit En dus rezen en rijzen de comité's als paddestoelen uit den grond, die vooral op hun manier, d.i. tegen de wenschen van de vorstelijke verloofden in, de entourage (van nationale versplintering) rond het huwelijk onzer Kroonprinses zullen helpen formee- ren. Honderd voorzitters en voorzitsters van comité's liggen 's nachts al slapeloos in hun bedden, repeteerende en verbeterende de „spontane" toespraken, welke zij straks bij de officieele huwelijksfeesten voor het volk zullen afsteken hooge hoeden komen drie maal daags uit hun doozen om te wor den afgestoft en glanzend opgewreven colberts, jaquets en rokcostuums worden naar den kleermaker gezonden om het knoopsgat op het revers te laten doorste ken, dat er thans nog slechts met een veterdraadje „pro forma" op is afgetee- kend. En inmiddels kan het algemeene comité dat zoo bescheiden naar den wensch der vorstelijke verloofden vroeg, niet tot een oplossing komen. Het durft bijna niet be sluiten tot een nationale inzameling voor het door de Kroonprinses en haar a.s. ge maal verlangde huwelijksgeschenk. Het vreest een fiasco, omdat er voor hetzelfde doel van alle kanten wordt gevraagd en gebedeld. Gebedeld, jaEn niet ten behoeve van het a.s. paar, dat dit gedoe niet wenscht, maar tot meerdere eer en glorie van mijnheer X of mevrouw Y, die zoo goed mogelijk voor den dag wenschen te komen om de rechten op het lintje zoo hóóg mogelijk op te voeren. De aarzeling van het algemeene comité heeft weer tot gevolg gehad, dat de verte genwoordiger van het Nationaal Jongeren Verbond er is uitgeloopen. Misschien wel om een „eigen" comité te gaan vormen Voor een „eigen" huwelijksgeschenk. Wat een hopeloos gemis aan fijngevoe ligheid spreekt toch uit dit alles Men „polst" de verloofden over een ca deau, dat hun welkom zou zijn. Het vorste lijk paar maakt dit verlangen inderdaad kenbaar. Dit verlangen wordt tot een pu blieke aangelegenheid enmen is zoo onsmakelijk om er recht tegen in te gaan en de voldoening aan persoonlijke eerzucht te stellen vóór of bóven de voldoening van het jonge vorstenpaar. Holland op z'n smalst en z'n malst. Wij zien maar één uitweg om het ten deze lakenswaardige particuliere initiatief te smoren laat de Regeering bekend ma ken, dat ter gelegenheid van het a.s. vor stelijke huwelijk in géén geval koninklijke onderscheidingen zullen worden verleend aan de aandragers van speciale geschen ken. Maar dit zal wel een vrome wensch moeten blijven. Voorstellen aan den Gemeenteraad. B. en W. hebben den Raad nog het vol gende voorstel doen toekomen Verkoop grond. In het hierbij overgelegd adres verzoekt de heer J. Götzen q.q., alhier, van de ge meente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan den Nolleweg, ter oppervlakte van 529 M2. Van dezen grond bedraagt de prys 15 per M2 voor bouwgrond (140 M2) en voor tuingrond 5 per M2 (100 M2) en 2.50 per M2 (289 M2). Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen, den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 3322.50, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de ge bruikelijke voorwaarden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Tusschen de IJmuider pieren is Dinsdag morgen tengevolge van den hevigen storm een Scheveningsche logger vergaan, waar bij de kapitein en drie leden van de beman ning zijn verdronken. De geredden na bun gastvrije opname in het koffiehuis „De Leeuw". Z.Exc. Minister prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen heeft Dinsdagmiddag in Huize Kleykamp te 's-Gravenhage een kantten toonstelling geopend van de vereenigingen „Het Molenwiekje" en „Het Kantsalet". De Minister bekijkt vol aandacht het werk van eenige Zeeuwsche kantklossters. De a.s. huwelijksfeesten. Wij vestigen de aandacht op de in ons blad voorkomende advertentie, waarin de afgevaardigden van alle sport-, muziek-, zang-, jeugd- en andere vereenigingen hier ter stede, worden uitgenoodigd voor een vergadering op Vrijdagavond a.s. in ..De Oude Vriendschap". Verplaatsing by P.T.T Verplaatst met ingang van 1 December a.s. de adjunct-commies by den post-, tele graaf- en telefoondienst E. Datema van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen naar het postkantoor te 's-Gravenhage. Jaarvergadering Chr. Vereeniging voor Jonge Mannen. Gisteravond hield de Chr. Vereeniging voor Jonge Mannen alhier haar 77ste jaar vergadering in haar gebouw Noordstr. 34. Na opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer P. den Broeder en welkomstwoord-tot de talrijke aanwezigen, bracht de secretaris, de heer P. Cornells het jaarverslag uit. Op origineele wijze gaf deze een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Het ledental der Jonge Mannen Vereeni ging bedraagt 43, doch in totaal met alle onderaf deelingen is het ledental 250 en beweegt zich dit in stijgende lijn. De Zon dagavond conversatie-bijeenkomsten, welke ook toegankelijk zijn voor niet-leden, trek ken steeds meer belangstelling. De financiën gaven een batig saldo te zien van 160. Veel uitgaven zyn gedaan in verband met de werkloozenzorg. Het bondsleven in verband met bet Ned. Jongelings-Verbond bloeide. De Vereen, voor Jonge Mannen werkt in verschillende vereenigingen mee, o.a. in de commissie voor ontspanning voor werkloo zen, Jong Holland snakt naar werk, Chr. Jeugdcentrale, welke op initiatief der C.V. J.M. is opgericht, en ook in het comité tot steun aan de vervolgde Christenen in Rus land. Na het huishoudelijk gedeelte bleef men nog enkele uren onder zang en muziek bijeen. Na de pauze werd een tooneelstulv in 3 bedryven „de Zoon van den Smid" opge voerd, dat zeer verdienstelijk werd gespeeld en met spanning werd gevolgd. Door den eere-voorzitter, ds. J. J. Hiet- kamp, werd het slotwoord gesproken, die namens alle aanwezigen dank bracht voor het genotene, en diegenen onder de jeugd, welke nog geen lid zyn, opwekte toe ie tre den tot deze zeer nuttige vereeniging. De „Ibis" komt naar Vlissingen. Onze lezers hebben natuurlijk al ver schillende bijzonderheden gelezen over het nieuwe toestel, dat de K.L.M. heeft aan geschaft, een ware luchtreus van het be proefde Douglas fabrikaat, Het nieuwe toestel zal, tenzij de weers omstandigheden dit onmogelijk mochten maken, a.s. Zaterdag te ongeveer 4 uur op het vliegveld Vlissingen arriveeren en voor het publiek ter bezichtiging worden ge steld, waartoe ook Zondag gelegenheid wordt gegeven. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Nederlandsch motorschip „Corona" van Antwerpen, wegens slecht weder. Om te bunkeren „Anthippi N. Micha- los" Grieksch stoomschip van Braila Noorsch stoomschip „Enid" van Londen Noorsch tankschip „Liss" van Wilhelms- hafen Nederlandsche motorschepen „Ca- teli" en „Adelaar" van Antwerpen, als bij legger. Vertrokken „Tanaf jord" naar Duinker ken „Enid" naar Sluiskilr Anthippi N. Michalos" naar Kopenhagen „Liss" naar Adoea. MIDDELBURG Zeeuwsche Vereen, van Anti-Rev. gemeentebestuurders Maandag jl. hield deze vereeniging te Middelburg haar najaarsvergadering, onder leiding van den voorzitter, mr, J. W. Goed- bloed te Middelburg, vroeger wethouder van Goes. Deze verwelkomde in het bijzon der den heer mr. baron Van der Feltz C. H. raadslid te Middelburg en sprak de hoop uit, dat daarin een profetie moge worden gezien van een nauwere samenwerking tus schen hen, die bij elkaar hooren. Vervolgens besprak spr. de financieele moeilijkheden van de gemeenten. Spreker meende dat deze zich op een lager peil zul len moeten aanpassen en dat de overheids bemoeiing belangrijk zal moeten worden ingekrompen. Daarna sprak mr. T. A. van Dijken, lid der Tweede Kamer, over „De gemeente in ons staatsrecht". Een uitvoerige bespre king volgde. Nadat een gemeenschappelijke koffie maaltijd was gehouden en het stadhuis was bezichtigd, werd naar Oranjezon gereden, waar een kijkje werd genomen in bet be drijf der waterleiding. Dierenmishandeling. De ryks- en gemeentepolitie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de Gebr. W. en J. D., Seisweg alhier, wegens ernstige die renmishandelingen. Aanbesteding. Namens Ged. Staten heeft de hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat Woensdag aanbesteed het verbeteren van het wegdek PrommeLsluisSerooskerke, deel van den weg ZierikzeeHaamstede, m§t bijbehoorende werken. Inschrijvers waren W. P. en B. I>. Veldhoven, Zierikzee 152.000 J. D. Jan sen, Colijnsplaat 151.800 H. Douw, Zie rikzee 150.100 M. Andriessen, Scher- penisse 149.900 J. van Vossen, W. van Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland 149.800 W. M. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke 149.800J. H. van der Ven, Vlissingen 148.800 P. Broeken, Breda 146.029 A. Roovers en W. de Wys, Made 145.300 F. van de Hulle, Oosterland 144.800 C. Verwater Co., Teteringen 143.940L. Zoete- meijer, Brielle 143.400 J. den Oude, Zierikzee 143.200 P. van Oort, Raams- donk 142.485 M. van de Velde en J. P. Bossers, Bruinisse 142.000 M. Matthys- sen en J. Slager, Brouwershaven ƒ141.830; W. en A. Wandel, Nieuwerkerk en L. Wandel, Oosterbeek 140.800 firma gebr. J en L. Broere, Sliedrecht 140.300 A. J. Verjaal, Dreischor 138.900 C. v. d. Klippe, Vlissingen 138.600 N.V. Aanne ming- en Wegenbouwmaatschappij v.h. J. Heijmans, 's-Hertogenbosch en Rosmalen 137.400; L. Timmer, Dordrecht ƒ136.500; N.V. Koning's Wegenbouw, Oss 135.414 J. Haringman, Colijnsplaat 129.700 en N.V. Noord-Nederlandsche Wegenbouw, Harlingen 128.600. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Verkiezing ouderlingen en diakenen. Wegens periodieke aftreding in de Geref. Kerk te Arnemuiden werd in de plaats van den heer B. Wisse tot ouderling gekozen den heer P. van Belzen C.zn., terwijl tot diaken gekozen werd den heer F. M. Baaijens, zulks wegens periodieke aftre ding van den heer J. J. Boone. Tevens werd wegens uitbreiding der ker kelijke gemeente gekozen tot ouderling den heer A. van Eenennaam en tot diaken den heer A. Klaasse, zoodat vanaf 1 Januari 1937 het aantal ouderlingen en diakenen van 4 op 5 gebracht is. Chr. Ger. Kerk. Op het tweetal te Sneek komt voor ds. M. W. Nieuwenhuyze te Franeker. 49e Algemeene Nederlandsche Zendings conferentie. In de groote aula van het koloniaal insti tuut te Amsterdam is gisteravond de 49e algemeene zendingsconferentie aangevan gen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer C. W. Th. baron van Boetze- laer van Dubbeldam het overlijden van ds. Groote. De heer Delius uit Barmen herdacht hierna het 75-jarig bestaan van de Batak- zending op Sumatra. Na een historisch overzicht te hebben gegeven, deed spreker uitkomen, dat de arbeid thans inzonderheid gericht moet zijn op de verdieping van het geestelijk leven en verder op de uitbreiding der Bataksche kerk, waartoe naar alle kanten mogelijk heid bestaat. Na deze voordracht vertoonde dr. A, J. C. Krafft van der Laar, leeraar aan de A. M.S. te Bandoeng, enkele lichtbeelden, door hem een paar maanden geleden ge maakt op een reis door de Bataklanden. In de heden onder leiding van den heer C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dub beldam voortgezette conferentie, heeft ds. Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegst- geest, enkele indrukken weergegeven uit het jaaroverzicht der zending in Ned. Oost en West-Indië. H. Missen voor de gevallenen in Spanje. Z.H. de Paus heeft beslist, dat de H. missen, welke op Allerzielen (2 November) zullen worden gehouden, volgens intentie van den Paus, dit jaar in het bijzonder zullen worden opgedragen voor alle geval lenen in den Spaanschen burgeroorlog. RECHTSZAKEN De moord in den IJpoIder. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den arbeider C. S„ verdacht van doodslag, gepleegd op den boerenarbeider Gerrit Vermeulen, bij diens woning in den Grooten IJpoIder, vrijgesproken. Het Hof bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank. De procureur-generaal had 12 jaar ge vangenisstraf gerequireerd. Verdediger was mr. H. G. Stibbe. Verdachte was niet ter zitting verschenen om het arrest aan te hooren. In den nacht van 27 op 28 September 1933 speelde zich in den IJpoIder een drama af. De boerenarbeider Verhoeven be vond zich met zijn meisje in den schuur op zeker oogenblik hoorde hij gerucht op het erf. V. ging naar buiten en enkele oogenblikken later viel een revolverschot. Verhoeven was doodelijk getroffen en zon der inlichtingen over den dader te hebben gegeven, overleed hij. Verdachte S. werd gearresteerd, doch korten tijd later weer in vrijheid gesteld. Vele maanden daarna werd hij op aanwij zing van twee gedetineerden in de strafge vangenis te Haarlem opnieuw gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. De kroongetuigen verklaarden, dat verdachte S. tegenover hen een bekentenis had af gelegd. Verdachte echter ontkende hard nekkig. De officier van justitie requireerde 15 jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte het bewijs niet geleverd en sprak hem vrij, een vonnis, dat gisteren door het arrest van het hof is bevestigd. De overval op een vrachtauto aan den overkant van het IJ. De arrondissementsrechtbank te Amster dam veroordeelde gisteren den arbeider J. F. N. wegens poging tot diefstal tot een gevangenisstraf van 2 jaar. De man zou zich verleden jaar aan den overkant van het IJ met eenige andere per sonen hebben schuldig gemaakt aan den Het „nationaal" huwelijksgeschenk. (Hoofdartikel) De strijd om Oviedo hervat. Madrid gebombardeerd. (Buitenland) Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg. (Gemengd nieuws) Rede van Mussolini ter gelegenheid van den 14en verjaardag der fascisti sche revolutie. (Buitenland) Het Letlandsche schip „Helena Faul- baum" vergaan 5 do oden en 9 ver misten. (Scheepvaart) Het vergaan van de Sch. 68 heeft tot dusver vijf slachtoffers geëiseht. (Scheepvaart) Lichtschip „Elbe" gekapseisd 15 doo- den. (Scheepvaart) Is nog een logger vergaan (Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN overval op een vrachtauto, waarmee een groote som geld werd vervoerd. De Officier van Justitie had 6 jaar gere quireerd. De behandeling van deze straf zaak had plaats met gesloten deuren, met het oog op het onderzoek tegen de mede daders, dat nóg niet is gesloten. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den Minister vaa Staat, Minister van Defensie a.i., is de of ficier van den marinestoomvaartdienst der le klasse H. van der Brugge, dienende bij het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, den 27en October 1936 ter be schikking gesteld is de officier van den marinestoomvaart dienst der le klasse J. N. Gons, dienende bij den onderzeedienst te Willemsoord, den 29 October 1936 ter beschikking gesteld. De officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse H. Koster is over geplaatst van Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" aan boord van Hr. Ms. op leidingsschip „Van Speijk" te Nieuwediep. De luitenant ter zee 2e klasse J. B. Reiche, onlangs uit Oost-Indië gerepatri eerd, wordt 29 October geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. De luitenants ter zee le klasse J. Schra- ver, W. A. A. Schimmel en C. W. Slot, de officier van administratie der 2e klasse W, H. Vermeer en de officieren-vlieger der 2e klasse W. O. P. R. Aernout en F. C. J. Margadant, die aangewezen zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen vandaag met het motorschip „Sibajak" van Rot terdam die bestemming volgen. „De Ruyfcer". De kruiser „De Ruyter" die eenige dagen te Amsterdam heeft vertoefd, is heden ver trokken. De oorlogsbodem heeft om half twaalf te IJ.muiden zee gekozen. Bezoek van de „de Ruyter" aan Rotterdam. Op Zaterdag 31 October a.s. zal Hr. Ms. kruiser „de Ruyter" zijn eerste bezoek aan Rotterdam brengen, vergezeld van twee Z- booten en drie onderzee-booten en wel ter gelegenheid van het feit, dat op dien dag vóór zeventig jaren met het graven van den Nieuwen Waterweg een aanvang werd gemaakt. Des Zaterdags zal te Hoek van Holland om twaaf uur precies door een kanonschot van de „de Ruyter" het juiste moment worden aangegeven, waarop destijds door den Prins van Oranje de eerste spade in den grond werd gestoken. Op dat oogenblik zal de Minister van Waterstaat, die zich met een aantal andere gasten van de stich ting „Havenbelangen" aan boord van het stoomschip „Batavier n" op de plaats van den eersten spade-steek bevindt, een her- St. Jacobsstraat 7.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1