DINSDAG 27 OCTOBER UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De tegenwoordige positie der Pers. STADS- EN PROVINCIENIEUWS PAVILJOEN WANDELPIER CHAS DASSI Concert-Mvond «an Sam Aagg Charmeuse Onderjurken „DB STER" No.254 --74e Jaargang 1936= VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent De abonné's in 't bezit eener ftftft gulden bij levens- ^ftft gulden bij dood ftftft gulden bij verlies 4 rft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft F* gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- IB BS BS I lange ongeschikt- ftlll! door BB II vaneen |ft|| van II lil vaneen vaneen kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken. ClwIJ een ongeluk. hand, voet of oog. XVtP een duim. 1UU wijsvinger. mJ%J anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Er zijn groote waarden te verdedigen. In de dezer dagen, gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Jour nalistenkring, heeft de voorzitter, de heer D. Hans, een inleiding gehouden over het onderwerp „De tegenwoordige positie der pers", waaraan wij het volgende ontleenen: De pers is sinds eeuwen een der belang rijkste machten en organen in en van het publieke leven. Het is daardoor alleen reeds volkomen begrijpelijk, dat in een tijd, waarin alles wordt geschokt en beroerd, veel wordt hervormd en zelfs ontworteld, een tijd van „Umwertung aller Werte", ook de pers daarvan den invloed onder vindt, over het ergste, dat zij elders on dervindt, namelijk de aantasting van haar vrijheid, zou spr. het thans niet hebben. Nieuw is dit niet, de dictatuur, die ook niet nieuw is, heeft in alle tijden, waarin zij opkwam, getracht, andere machten naast zich te vernietigen. Al het vergan kelijke zei Goethe is slechts gelij kenis. Wat wij elders zien, stemt des te dankbaarder dat wij in ons vaderland nog leven in een sfeer van geestelijke vrijheid. En overigens was spr. rotsvast overtuigd, dat onderdrukking en vernietiging der persvrijheid nooit blijvend kan zijn. De geest is, in al zijn uitingen en verschij ningsvormen als een veer men kan hem tijdelijk indrukken, straks springt hij on weerstaanbaar opnieuw naar boven. Onuit roeibaar zit de vrijheidszin den mensch in het bloed geboren. Spr. bepaalde zich. tot enkele punten met betrekking tot de positie en het beeld der pers in ons vaderland. En dan begon hij met de opmerking, dat het aangezicht der publiciteit in betrekkelijk korten tijd grondig is veranderd. Publiciteit is een ruimer begrip dan pers. De pers en de journalistiek is een der vormen van de publiciteit. En zij heeft moeten endervin den, dat in latere jaren andere vormen zijn opgekomen en zich op snelle en sen- sationeéle wijze hebben ontwikkeld. Spr. noemt radio en film. Ook deze bereiken het publiek van dag tot dag, ja, van uur tot uur en daarbij heeft de radio dikwijls nog een voorsprong op de pers. Spr. werkte dit nader uit met voorbeelden van den laatsten tijd. Zoo heeft de pers nieuwe concurrenten gekregen. Beteekent dit nu een bedreiging harer positie? Om driëerlei redenen neen. In de eerste plaats berei ken radio en film slechts een deel van het publiek. In de tweede plaats bewijst de er varing overvloedig, dat, wat de menschen gezien en gehoord hebben, zij ock gaarne nog willen lezen. In de derde plaats heb ben radio en film nu eenmaal een zeer bij zonder karakterzij zijn gebonden aan tijd, vorm, plaats het gesproken woord komt wel in huis, maar het vervluchtigt op hetzelfde oogenblik dat het gespreken is en het bereikt slechts de menschen, die er op d t oogenblik naar luisteren. Wil het anderen bereiken, dan moet het op mechanische w\jze herhaald worden, later. En naar de film moet men heengaan, op bepaalde uren. De krant echter valt in de bus behoeft niet herhaald te worden is voor de kennisneming niet gebonden aan tijd, plaats en persoon. De krant heeft voordeelen welke radio en film nooit kun nen bereiken haar positie blijft onge schokt. Voorlichting en leiding. Bovendien is er nog een groot verschil en hiermee komt spr. in het hart van de kwestie, zooals hij haar stellen wil. De krant geeft iets, dat bij radio en film ■"~oit het centrale punt kan worden voorlich ting en als gevolg daarvan leiding. Als zoodanig behoudt de pers, kan zij althans behouden, een heteekenis, waarvan de in vloed moeilijk kan worden onderschat en Voorstel aan den gemeenteraad. B. en W. hebben den Gemeenteraad nog het volgende voorstel doen toekomen Herziening taxaties en huurprijzen. Bij uwe besluiten dd. 27 November 1931 Nrs. 19 en 21 werden de woningen Koude- kerksche weg Nr. 102 (thans genummerd Nr. 140) en Lange Zelke Nr. 2 voor den tijd van 5 jaren verhuurd voor respectieve lijk 5 en 2.50 per week, aan hen die door. Burgemeester en Wethouders daartoe zou den worden aangewezen. Waar nu wederom moet worden overge- die door radio-cursus en radio-voordracht zelfs uit de verte niet kan worden bena derd. De voorlichting, de beschouwing, het artikel, de periodieke, dagelijksche in vloed ziedaar, wat het geheel eigene blijft van onze pers. Zeker, een krant is nieuwsblad. Het publiek is daar op afge richt. Juist op dit punt spitst zich dan. ook de concurrentie van. radio en film toe het nieuws, de reportage, het journaal. En ongetwijfeld kan een krant zich een repu tatie ten goede of ten kwade veroveren door haar betrouwbaarheid als nieuws- orgaannationaal en internationaal ken nen wij allen zegt spreker de voor beelden daarvan, voorbeelden ook van op pervlakkige, ongefundeerde, fantasierijke reportage. Maar het eigenlijke gezag van een krant, haar invloed, haar cultureele plaats, hangt veel meer af van de be schouwing, van het oordeel, van de voor lichting, dan van het nieuws en van haar technische vaardigheid en van haar prach tige en vlugge illustratie. Kranten kunnen in het laatste uitblinken en toch geen of weinig gezag hebben. „Leven uit den geest". Spr. betoogde uitvoerig, diat de pers er naar moet streven, den natuurlijken voor- spreng welke zij door haar voorlichtende, beschouwende en leidende taak op radio en film heeft, te handhaven. Dit te meer, waar in deze bewogen tijden de pers een nieuwe taak te vervullen krijgt. Er zijn journalisten noodig, die „leven uit den geest", zoo als de heer Lievegoed het heeft gezegd, „veranderde journalisten", gelijk Stephen Wood het uitdrukte. Als Huizinga betoogt, en hij niet alleen, maar tal van andere cultuur-historici met hem, dat er of geen nieuwe cultuur zal komen, of een cultuur, die geestelijk, meta-physisch gericht is, denkt gij dan, vraagt spr., dat de pers, dat wij, journa listen, buiten die cultuur om kunnen gaan? Dat wij een anderen weg kunnen bewandelen, een neutralen weg, of den weg der onverschilligheid, of den weg der politieke en economische eenzijdigheid, waarop wij die groote zaken onbesproken, kunnen laten? Spreker zette uiteen, dat er in onze da gen groote en algemeene waarden te ver dedigen zijn op het gebied van waarheid, zedelijkheid en gerechtigheid. Zulke waar den gaan boven elke partijdigheid uit. En nu meent spr., dat de voorlichtende en leidende taak der pers tegenwoordig niet ten volle tot haar recht komt. Dit moet veranderen. Spr. hield vervolgens uitvoerige be schouwingen over de centralisatie der nieuwsvoorziening, waaraan, naar zijn meening, economische nadeelen voor de journalisten en ideëele nadeelen voor de journalistiek verbonden zijn. Er moet gees telijke variatie blijven in de journalistiek, ook op dit terrein. „Laat ons" zoo zei mr. Plemp van Duiveliand eenmaal „ons beroep zeer fier hoog houden, in het bewustzijn, dat, hoe onmisbaar ook de kapitaal-krecht, de ondernemingsgeest, de commercieele eigen schappen zijn, die een dagblad-onderne ming evenzeer behoeft als elke andere, het tenslotte de geest, de bekwaamheid en de aanleg van. de journalisten zijn, waarvan het afhangt of de courant naar behooren voorziet in een levensbehoefte van hon derdduizenden". In deze dagen van wilde geestelijke ver warring aan den eenen, en van journalis tieke industrialisatie en massa-productie aan den anderen kant, kunnen wij, zoo be sloot spreker, die wetenschap meedragen als een schoone troost. gaan tot het verhuren van opgemelde wo ningen heeft de Commissie voor het Wo ningbedrijf gemeend, zulks in verband met vermindering van de annuïteiten en van de huishuren van alle woningwetwoningen ook de schattingswaarde en de huishuren van alle gemeentewoningen opnieuw onder de oogen te zien. Naai* aanleiding van het bovenstaande heeft eene commissie uit de commissie voor het Woningbedrijf de waarde van alle ge meentewoningen en de huurprijzen daar van opnieuw geschat waarvan hierbijgaand een rapport wordt overgelegd. Nog wordt door de Commissie voor noemd voorgesteld, zulks in verband met bouwvalligheid, de perceelen Lange Zelke Op veelvuldig verzoek geeft en zijn orkest op Woensdag 28 Oct., aanvang 8.30 uur, nog eens een specialen Nrs. 2 en 4 niet meer te verhuren of in ge bruik te geven, doch af te breken. Aangezien wij ons met het bovenstaande geheel kunnen vereenigen, stellen wij U voor le. tot het vaststellen van de bij dit voor stel behoorende lijst van taxatie van de ge- -bouwen ondergebracht in het Woningbe drijf en tot herziening van de huurprijzen, zulks met ingang van 1 Januari 1937, met uitzondering van den huurprijs voor het huis Oranjestraat Nr. 27, waarvan de ver laging zal ingaan op den dag dat dit huis wederom zal zijn verhuurd 2e. tot het doen afbreken van de percee len Lange Zelke Nrs. 2 en 4, zulks nadat deze gebouwen door de tegenwoordige huurders zullen zijn verlaten. Een ontwerp-besluit gelieve U hierbij ter vaststelling aan te treffen. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 26 grondwerkers, 1 loodgieter, 2 mastiekers, 11 metselaars, 20 opperlieden, 29 schilders, 9 stucadoors, 75 timmerlieden, 4 ververs, 1 voeger, 4 vlechters, 2 opzichters, 6 meubel makers, 3 politoerders, 4 stoffeerders, 1 kapper, 2 kleermakers, 2 Sv-L-oenmakers, 187 metaalbewerkers, 10 brood/banketbakkers, 1 aide, 9 slagers, 3 tuinlieden, 4 magazijn bedienden, 7 reizigers/agenten, 7 winkelbe dienden, 8 chauffeurs, 15 kellners, 28 loo- pers, 3 portiers, 5 sleepers, 41 transport arbeiders, 24 kantoorbedienden, 1 teeke naar, 2 musici, 5 onderwijzers, 47 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen enz.) en 132 losse arbei ders. Vrouwen 1 kleermaakster, 1 winkel juffrouw, 2 kantoorbedienden, 1 buffetjuf frouw, 2 huishoudsters, 10 dienstboden, 2 werksters. Totaal 762 ingeschrevenen, waarvan 108 in de werkverschaffing. Vorige week 739 personen. Alzoo een vermeerdering van 23 werkzoekenden. DE STORM. De storm, die gisteren en vannacht ook boven onze stad woedde, heeft gelukkig geen ernstige schade aangericht. In een bovenwoning in de Walstraat bleek een ruit te zijn ingewaaid. Nadat een politie agent de bewoonster die niet thuis was, had opgezocht, heeft deze met de hulp var. een buurman, het raam kunnen vastzetten. Verder bemerkte surveilleerende politie dat in de Badhuisstraat nabij het Bet je Wolffplein en in de Coosje Buskenstraat de electrische geleidingen waren bezweken. De onmiddellijk gewaarschuwde monteurs van de P.E.Z.M. hebben de schade kunnen her stellen. ree Elders in het land is men er echter min der goed van af gekomen en. speciaal de scheepvaart heeft het weer zwaar te ver duren gehad. Bij IJmuiden is een logger gezonken, waarhij vier menschenlevens te betreuren zijn en voorts verkeeren verschil lende schepen in nood. Voor uitvoeriger bijzonderheden hieromtrent verwijzen wij naar onze scheepvaartrubriek. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De door zijn geringe breedte en het druk ke verkeer beruchte Amstelveenscheweg te Amsterdam wordt thans verbreed. De sloot aan weerszijden van den weg wordt ge dempt, waardoor voor een behoorlijken verkeersweg en een trottoir de noodige ruimte ontstaat. De achtersteven van de „Nieuw Amster dam", welke gebouwd is op de werf Wil- ton-Feijenoord te Schiedam, is door middel van een bok naar Rotterdam gesleept om aan de romp van de „Nieuw Amsterdam", die bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. ge bouwd wordt, gemonteerd te worden. Paviljoen Wandelpier. De concertavond, die het orkest Chas Dassi enkele weken geleden gegeven heeft, is dermate bjj het publiek in den smaak gevallen, dat de directie van het Paviljoen Wandelpier besloten heeft, morgenavond nogmaals een specialen concertavond te houden. Men zie hiervoor de in dit nummer voor komende advertentie. A. G. O. Zaterdag 31 October zal voor de leden van A. G. O. het Centraal Tooneel onder leiding van Cees Laseur in het Concertge bouw opvoeren „Het voorste Legioen". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Noorsch stoomschip „Tanafjord" van Antwerpen Engelsch stoomschip „Coatsworth" van Rouaan. Vertrokken „Coatsworth" naar Bremen. Het Zweedsche stoomschip „Gunlog" af gekomen van Antwerpen met bestemming Malmö, maar op de reede van Vlissingen ten anker gekomen wegens slecht weer, heeft hedenochtend door het onklaar raken van zijn ankerwinch zijn stuurboordanker verloren. Het schip is teruggestoomd naar Antwerpen. MIDDELBURG De storm boven Middelburg. Te Middelburg heeft de storm geen scha de van heteekenis veroorzaakt. Alleen heb ben verschillende daken het moeten ontgel den. De politie heeft op den hoek Korte DelftDam een post moeten plaatsen om de voorbijgangers te waarschuwen tegen neervallende dakpannen. In vr^heid gesteld. Zekere H. L., verfhandelaar te Bres- kens, die eenige dagen geleden werd aange houden en ter beschikking van de Justitie is gesteld, als verdacht van diefstal, is thans wederom in vrijheid gesteld. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Op het drietal voor predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Wildervank komt voor Da L. Dufour te Groede. Wereldbond der Kerken, In een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der besturen van den Wereldbond der Kerken, den Raad der Kerken voor Prac- tisch Christendom en het Nederlandsch Lausanne-comité, is gistermiddag besloten tot oprichting van een oecumenische ver- eeniging. In de Nieuwe Kerk werd des avonds een oecumenische dienst gehouden. Deze dienst werd door ds. L. Schutte, Evangelisch pre dikant te Amsterdam, geopend, waarna dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaar van Dub beldam, predikant van den oecumenischen raat', in Nederland, een inleidend woord sprak. Daarbij herinnerde spr. er aan, dat in 1935 door samenwerking van den We reldbond der Kerken, den Raad van Ker ken en het Lausanne-comité te Utrecht den oecumenischen raad ontstond. Met dezen oecumenischen raad kon niet samenwer ken, als zijnde niet kerkelijk ingesteld, de inwendige zending. Ook ontbrak een ander element waardoor de oecumenische ge dachte niet kon worden uitgedragen. Door het besluit van gistermiddag zijn die be zwaren opgeheven. Ieder kan nu lid worden van de oecumenische vereeniging. Spreker hoopt en verwacht, dat een krachtig en nieuw leven zal ontwaken. Spr. hoopt dat een groot aantal afdeelrn- gen zal ontstaan. Het was prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, voorzitter van den raad der Ned. Kerken voor practisch Christendom, die vervolgens den tegenwoordigen wereldtoe stand schetste, waarin angst en zorg rond waren. Het ontbreekt ons, zei spr. aan ge rechtigheid, aan solidariteit, aan overgave, waarbij wij niet ons zelf, maar den ander zoeken. Wij leven onder een demonie. Alle maatregelen baten niet om aan den tegen woordigen toestand een einde te maken, wanneer niet een andere geest ontwaakt. Als de kerken hier een oplossing kunnen geven, dan moeten zij dat doen. De kerken moeten tot samenwerking komen. Zij be hoeven daarbij hun eigen karakter niet te verliezen, maar hun geestelijke krachteu moeten zij geven aan de wereld. Ds. F. Dijkema, lid van het hoofdbestuur van den Wereldbond van Kerken, zette uit een, dat God de kerken heeft gedwongen te luisteren naar den nood der menscbheid. Zij zijn zich bewust geworden, dat zij het evangelie hebben uit te dragen in de we- De tegenwoordige positie der pers. (Hoofdartikel) Alle personen die Zondag tijdens d© Rexistenbetooging te Brussel werden gearresteerd, zijn weer in vrijheid ge steld, (Buitenland)^ Kazernes en station van Madrid zyn gebombardeerd. (Buitenland) N.S.B.-ers ontketenen vechtpartij in vergadering te Utrecht. (Gemengd Nieuws) Vergadering der Zeeuwsche Landbouw Mij. over „Landbouw en devaluatie". (Provincienieuws) Verschillende scheepsongelukken ten gevolge van den storm. (Scheepvaart) Het Dorus Rijkersfonds vraagt gelden voor de redders bij de ramp van de „Van der Wijck" (Scheepvaart) Het wetsontwerp inzake de herbereke- ng der Indische pensioenen. (Binnenland) ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Juist ontvangen in 130 en 135 lengte. SPECIAAL voor AVONDTOILETTEN. Ondoarschijnbare, allerbeste kwaliteit St. Jacobsstraat 8. Tel. 494 reld en de schatten die haar zijn toever trouwd, te gebruiken in het belang van de menschheid. Daardoor is de Wereldbond der Kerken ontstaan, die poogt de stukken der christelijke kerken te leggen in de hand van God en die hy bijeen zal binden tot één krachtig lichaam. Spr. vraagt aan het einde van zijn rede daarbij den steun van alle christenen. Prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, voorzitter van het Nederlandsch Lausanne-comité, gaf tenslotte een over zicht van het doel van den Wereldbond der Kerken, die voor het eerst in 1925 te Stock holm bijeenkwam. Vertegenwoordigers van alle kerken der bewoonde wereld waren daar bijeengeroepen. Het was de eerste po ging van theologen van verschillend inzicht om te trachten op centrale punten elkaar te verstaan. Eenmaal bij elkaar, begreep men hoever men van elkaar stond. Nadien ztfn nog vele bijeenkomsten gehouden. Thans wordt het voorbereidend werk ver richt om in 1937 in Edinburg wederom be sprekingen te houden. Ook hier te lande wordt ijverig gewerkt. De bijeenkomst werd gesloten door prof. C. Wijker, president van het oud-katholiek seminarie te Amersfoort. RECHTSZAKEN Politierechtbank te Middelburg. Door den Politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken be handeld C. P., 18 jaar, werkman te 's-Gravenpol- der, verdacht van verduistering van een balk di§ te Kapelle aan den. zeedijk was aangespoeld op 20 April jL, 5 b. s. 2 d. h, G. F. v. P., 26 jaar, koopman te Ter Neu zen, verdacht van beleediging van P. Smo- lenaarp te Ter Neuzen op 7 Augustus jl., ƒ5 b. s. 2 d. h. L. J., 27 jaar, en A. W., 46 jaar, arbei ders te Ierseke, verdacht van strooperij van aardappelen te Wemeldinge op 8 Sep tember jl., ieder 10 b. s. 5 d. h. J. V., 25 jaar, betonwerker te 's-Heer Arendskerke, verdacht van diefstal van twee konijnen te 's-Heer Abtskerke op 7 September jl. ten nadeele van J. Vermeulen. 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en ƒ15 b. s. 10 d. h. F. v. B., 42 jaar, arbeider te Clinge, ver dacht van diefstal van een vischfuik te Clinge in April jL ten nadeele van D. van Havere, ƒ25 b. s. 10 d. h. C. M., 38 jaar, arbeider te Axel, verdacht van mishandeling van J. Hamerlink te Axel op 14 September jl., 15 b. s. 10 d. h. J. v. d. B., 32 jaar, koopman te Clinge,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1