500 300 25 PYAMA'S 2.49 - 1.99 HACCOU MAANDAG Bond van Nederlandsck Visscherij Vereenigingen. DEMONSTRATIE DER REXISTEN MISLUKT. •No. 253? 74e Jaargang 1936- Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen FLANELLEN HEEREN- STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. VELE ZEEUWSCHE VISSCHERS BEZOEKEN DE ALGEMEENE VERGADERING. De Bond van Nederlandsche Visscherij Vereenigingen hield Zaterdag haar tweede algemeene vergadering te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer Joh. W. Stevenson uit Den Helder. De vergadering was buitengewoon druk bezocht door vis schers uit nagenoeg alle belangrijke vis- schersplaatsen van het land, w.o. 85 vis- schers uit Arnemuiden, Veere en Vlissin gen. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, in het bijzonder o.a. de Tweede Kamerleden Mw. Mr. B. BakkerNort, de heeren ir. E. V. van Dis, C. F. Duymaer van Twist, dr. I. H. J. Vos, C. v. d. Zaal, J. H. F. van Zadelhoff, voorts de A eeren G. Mante, Inspecteur van de Scheepvaart, Vertegenwoordiger van den Minister van .Waterstaat, Van Dijk, Seer. Ned. Vissche- rij-Centrale, G. C. Groen, namens den Mi nister van Landbouw en Visscherij, A. Ro- rije, namens het gemeentebestuur van Vlis singen en de burgemeesters van Arnemui den en Veere. De burgemeester van Bres- kens had een telegram van verhindering gezonden. Scheepvaartinspectie. De voorziter hield daarna een uitvoerige bespreking over de scheepvaartinspectie. Spr. heeft daarover vele klachten ontvan gen, maar nochtans wil hij erop wijzen, dat de scheepvaartinspectie zich van haar moei lijke taak bewust is, juist omdat het nood lijdende visschers betreft. Dit neemt echter niet weg, dat een vaartuig voor de zeevaart aan redelijke veiligheidseischen moet vol doen, in de eerste plaats voor de opvaren den zelf. De scheepvaartwet met verplichte keuring bestaat reeds geruimen tijd, doch Is om allerlei redenen nog niet ten uitvoer gelegd. Spr. acht den tijd van toepassing zeer ongunstig gekozen en hij heeft daar om pogingen in het werk gesteld o,m de keuring opgeheven te krijgen, hoewel hij deze noodzakelijk vindt. De financieele toe stand der visschers is echter zoo slecht, dat zelfs de meest noodige herstellingen uitge steld moeten worden, zoodat bij scherpe controle van de zijde der scheepvaartin spectie een groot aantal schepen stilgelegd zal moeten worden, omdat er eenvoudig geen geld is. Spr. wenscht de oplossing van dit vraagstuk te vinden, door het stichten van een credietfonds door de regeering, ten einde hieruit eventueel noodzakelijke her stellingen te kunnen bekostigen, die de vis schers dan met kleine bedragen naar ver houding hunner verdiensten zouden kunnen terugbetalen. Wanneer de regeering hiertoe niet wenscht over te gaan dan zullen de ge volgen later veel ernstiger worden, doordat men dan steun zal moeten geven aan de werkloos geworden bemanningen. De vis schers behouden door credietverstrekking hun bezit, kunnen hun gezinnen verzorgen, scheppen werk voor visclihandel, scheeps werven, motorfabrieken, enz. Spr. zegt, dat de visschers gaarne willen heioven het ver strekte crediet van hun besommingen af te schrijven. Uit de vergadering willen enkele perso nen bij afkeuring door de scheepvaartin spectie geheel nieuwe schepen bouwen met subsidie der regeering, omdat nieuwe vaar tuigen grootere winstmogelijkheden bieden, alzoo meer in den geest van een staatsbe drijf. De voorzitter acht dit echter niet te verwezenlijken, ook omdat dit millioenen kosten zal. De burgemeester van Veere, de heer Hui- nink, meent tegen dergelijke voorstellen di rect stelling te moeten nemen, omdat hij een staatsbedrijf absoluut verkeerd acht. Hij wenscht de menschen zelf aan het werk te houden en ook de vloot moet in stand blijven. Wij moeten niet den weg op van de Zuiderzee-steunwet. Er gaat z.i. niets bo ven particulier initiatief. Bede van den heer Duymaer van Twist. De heer Duymaer van Twist voert hierna het woord. Hij vindt de schepenwet een zeer heilzame wet en de visschers moeten een keuring aanvaarden. Ter verkrijging van regeeringscrediet moeten de visschers in de eerste plaats het Nederlandsche volk een goed inzicht geven over den omvang van hun bedrijf met alles wat daaraan vast zit voor de annexe bedrijven. Dit is z.i. een groot algemeen belang en gaat tienduizen den gezinnen aan. In de tweede plaats is spr. voorstander van bedrijfssteun. Hij weet, dat dit veel geld kosten zal, maar men behoeft ook niet direct tot het uiterste te gaan. De dringendste maatregelen moe ten voorgaan, want de regeering heeft niet alleen rekening te houden met de visschers, doch ook met andere deelen van de bevol king. Zyn vraag is nu of het bestuur van den Nederlandschen Visschersbond een op gave zou kunnen geven hoeveel geld voor een crediet benoodigd is. Als men dit weet is er een begin. Men dient te begrijpen, dat de regeering nimmer tot credietverleening zal overgaan, indien zij niet weet hoeveel geld er mee gemoeid zal zijn. De heer Van Leeuwen zegt voor Zeeland gegevens te kunnen verstrekken over het bedrag der bedrijfsbenoodigdheden. Dit be droeg voor de Zeeuwsche kustvisschers ruim 200.000 in 1934. Spr. acht de vast stelling van het crediet voor schepen-repa ratie niet zoo moeilijk, omdat de scheep vaartinspectie dit toch het beste kan be- oordeeien door middel van haar controle. Op een vraag van den voorzitter ant woordde de aanwezige heer Korstanje, a dj inspecteur van de scheepvaart, een bera ming te overwegen. Hij deelt mede, dat er echter zeer oude vaartuigen zijn van wel 60 jaren oud en dan nog met blik bespij kerd. Hij beklaagt zich over de geringe medewerking der visschers ten aanzien van de keuring, maar schrijft dit gedeeltelijk toe aan het bevreesd ziin voor afkeuring. De eischen, welke de scheepvaartinspectie stelt voor de uitrusting als lampen, red dingsmiddelen enz., zijn minimum-eischen. Hij moet even constateeren, dat er schepen zijn, die zonder eenig uitrustingsstuk varen, dus zonder boeien of zwemvesten. Spreker haalde als voorbeeld het verdrinkingsgeval van een Arnemuidschen visscher aan, dat dit jaar gebeurd is en die waarschijnlijk gered had kunnen worden, indien er een reddingsboei aan boord geweest was. De visschers schieten ook ernstig tekort in het voeren van lichten en dit brengt toch geen groote kosten mede. De Kamerleden verlaten nu de vergade ring wegens andere dringende bezigheden en zeggen hun volle medewerking toe, als er concrete voorstellen worden ingediend. Maaswijdte-besluit. Over dit gewichtige besluit ontstaat ver volgens een omvangrijke discussie, waar aan door vele personen wordt deelgenomen. In verband met de plaatsruimte zijn wij genoodzaakt het verslag hierover sterk te bekorten, daar dit besluit voor Zeeland van minder belang is. Met ingang van 1 Januari 1937 zal een maaswijdte verplicht zijn van 7]/2 C-M- Volgens de sprekers kan dit voor de kust- visscherij onmogelijk gedoogd worden. Men wil nu wel een gering steunbedrag geven, maar daartegenover staat een groot verlies aan waardevolle visch, terwijl er toch ook nieuwe netten aangeschaft of veranderd moeten worden. Bovendien heeft een maas wijdte-bepaling geen zin, tenzij dit inter nationaal geschiedt, want anders visschen onze buren de zee dood. Burgemeester Kamp van Texel, zegt be vreesd te zijn, dat de buitenlandsche vis schers met den buit zullen gaan strijken en dat de kustvisschers het offer moeten brengen. De pufvisscherij wordt om zeep gebracht en het bestuur dient daarentegen ernstig te protesteeren. De regeering zal volgens spreker de slachtoffers van deze onsympathieke bepaling moeten onderhou den. De heer C. Dooijeweerd uit Ermelo zegt het zeer te betreuren, dat de pufvisscherij aldus onmogelijk wordt gemaakt. De pluimveehouders nemen veel puf, hetwelk tot voeder wordt verwerkt, af en wanneer er geen puf meer komt is het pluimvee- bedrijf niet rendabel meer. Men zal dan buitenlandsch voedsel moeten koopen, wat veel duurder is. Er heerscht onder de aanwezigen alge meen ernstige ontstemming over deze on doordacht genoemde maatregel. Bovendien blijkt het maaswijdte besluit in zekeren zin buiten de Tweede Kamer om te zijn ge gaan, want nadat de Tweede Kamer eeni- gen tijd geleden een soortgelijk besluit heeft afgewezen, tracht meh het nu door middel van een Koninklijk Besluit in te voeren. Steunregeling Tenslotte wordt in de middagvergadering de steunregeling besproken. De voorzitter St. Jacobsstraat 7.Tel 494 zegt, dat er bij de visschers nog een zekere onvoldaanheid leeft. Hij vindt den steun nóg heel sober en hij moet tot zijn leedwezen constateeren, dat van tevredenheid nog niet gesproken kan worden. Ook is het systeem der steunregeling tegenstrijdig. Deze wordt berekend naar de hoeveelheid der garnalen- vangst. Hoe meer garnalen des te hooger is de steun. Dit is niet in orde en behoort anders geregeld te worden. De heer Van Leeuwen zegt, dat in zijn gewest Zeeland het idee is geopperd om het nog niet aangewende deel van het uit getrokken steunbedrag alsnog te bestem men ter .mogelijke verhooging van den steun. Hij wil via de gemeentebesturen ook aandacht besteden aan de schippers, die als werkgevers aangemerkt worden, maar evenzeer steun noodig hebben. De heer Van Belzen zegt, soms het gevoel te hebben, alsof de minister de steuntoezeggingen wil aanwenden als verdoovingsmiddel. Spreker noemt duidelijke voorbeelden en toont met berekeningen aan, dat er visschers zijn, die gedurende 5 weken 3.60 per week ver diend hebben, waarin 60 cent steun is ba- grepen. De schipper heeft in dit geval voor onderhoud schip en zichzelf slechts 1.80 ontvangen. Een andere visscher uit Arne muiden zegt niet gekomen te zijn uit nieuwsgierigheid, maar van den honger. De heer Huinink betoogt, dat steun is bedoeld om de visschers voor armoede en ondergang te behoeden. De regeering was hiermede op den goeden weg. Er is echter verschil in werking van de regeling voor sommige deelen van het land. In de rege ling is z.i. een ernstige fout, doordat zij ge baseerd is op normale omstandigheden en normale besommingen. En de regeling loopt falikant verkeerd, wanneer men op export is aangewezen, zooals in Zeeland het geval is. Het is intens droef, dat de visschers met zoo'n lagen steun naar huis moeten. Daarom moet men in bevoegde kringen ernstig pogen de regeling te her zien. De voorzitter ontkent, dat in andere dee- den van het land gustiger toestanden zijn dan in Zeeland. Het is overal slecht, van Den Helder tot om de Zuid. Wat omtrent IJmuiden wordt beweerd is onwaar. Ten aanzien van verbetering steun zou z.i. het allereenvoudigste zijn om wanneer de vis schers te weinig verdienen dit tot een be paald minimum bij te passen. Het Centraal Vei'koop werkt nog erg stroef. De visschers dienen echter te begrijpen, dat één organi satie het middel is om hun doel te berei ken en na het aannemen van de volgende motie, gericht aan den Minister van Land bouw en Visscherij, sluit hij deze welge slaagde vergadering „De Nederlandsche Visschersbond in al gemeene vergadering bijeen, is van mee ning, dat de maatregelen der regeering nog niet gebracht hebben een sober bestaan voor de visschers, dat daarentegen de kustvisschers ernstige gevaren dreigen en dat grootere lasten het bedrijf zullen druk ken. Wij verzoeken uwe Excellentie met klem te willen bevorderen, dat verbeterin gen worden aangebracht, opdat de maat regelen der regeering meer effect kunnen sorteeren. Bal-masqués die tot Zondagmorgen duren. Een schrijven der R.K. Geestelijkheid. Door de Parochiale Geestelijkheid is d.d. 22 October navolgend schreven gericht aan het Gemeentebestuur van Vlissingen EdelAchtbare Heeren, De R.K. Geestelijkheid, vernomen heb bende, dat de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente zich tot U heeft gewend, om als zijn meening U te kennen te geven, dat met nachtfeesten tot ver in den Zondag morgen de openbare orde en zedelijkheid niet wordt gediend, waarom hij betreurt, dat in het algemeen zoo dikwijls en in het bijzonder a.s. Zaterdagnacht daartoe per missie wordt gegeven, heeft de eer, U .mede te deelen, dat zij volkomen accoord gaat met bovengenoemd schrijven. Ook de R.K. Geestelijkheid vraagt zich af, wat er moet terecht komen van de Zon dagsheiliging na dezelfde in den morgen eindigende nachtfeesten en ook zij hoopt, dat dit bal-masqué alsnog verhinderd wordt. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Hedenmorgen is hier ter stede de O 16 in dienst gesteld. Te Rotterdam is Zaterdagmiddag de philatelistenweek, waaraan verbonden een tentoonstelling ter gelegenheid van het 19- jarig bestaan van de Rotterdamsche Phila- telisten Vereeniging, officieel geopend. De Nederlandsche Mycologenvereeniging organiseerde Zaterdag en Zondag excursies in de omgeving van Wageningen. Een over zicht van het paddenstoelen zoeken in de bosschen van Buunderloo. ^dicuylgnisscn can «lew Jaq Demonstratie der Rexisten mislukt. Degrelle gearresteerd. (Eerste blad), De 016 in dienst gesteld. (Stadsnieuws) Vele Zeeuwsche visschers bezoeken de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Visscherij Vereeni gingen. (Eerste blad)' Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd Nfeuws); De Spaansche opstandelingen naderen Madrid. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN DEGRELLE GEARRESTEERD. GEEN ERNSTIGE INCIDENTEN. Er heerschte Zondagmorgen een ietwat opgewonden stemming in de Belgische hoofdstad. Politieagenten en g'endarmes stonden op alle kruispunten opgesteld en voornamelijk in de Karthuizersstraat, waar het hoofdkwartier der Rexisten gevestigd is, die de laatste maatregelen voor de be tooging treffen. Het défilé van de oud-strijders. Het défilé van de oud-strijders ter her denking van den slag aan den IJzer, heeft gisterochtend plaats gehad. De stoet trok van het Place du Paleis tot aan den Con greszuil, onder stroomenden regen voorbij den Koning. Zooals men weet heeft de leider van de Rex-beweging zijn aanhangers uitgenoo- digd zich langs den weg te scharen om de oud-strijders toe te juichen. Vele Rexisten hadden aan dezen oproep gevoilg gegeven. Na het défilé, dat een half uur duurde, trokken de Rexisten naar de binnenstad onder het roepen van hun leuzen. Degrelle had zich opgesteld voor een venster van een huis op de Place Saint Gudule, met de bedoeling met behulp van een luidspreker het woord tot de betoogers te richten. De politie raakte slaags met de betoogers en den leider van de Rexisten in den Senaat, graaf Degrunne, werd gearres teerd. Politie en gendarmerie dreven de betooging krachtig uiteen. Het défilé van de oud-strijders verliep geheel zonder incidenten. Velen maakten van dit défilé gebruik om hun aanhanke lijkheid aan den vorst te betuigen. De Rexisten trokken na de ontbinding van den stoet over de boulevards naar het centrum der stad, onder het roepen van den kreet„Rex zal overwinnen". Socia listen en communisten hielden tegenbe- toogingen en riepen hun leuzen, doch bet kwam niet tcit handtastelijkheden. Het duel bleef geheel mondeling. De Rexisten waren niet in bijzonder groot aantal, men schatte het op eenige duizenden. Op de Place Saint Gudule verscheen Degrelle voor een venster en wilde zijn aanhangers toespreken. Bij het verlaten van dit huis werd hij gearresteerd. Hij werd naar het hoofdbureau van po litie gebracht. Na zijn arrestatie had een betooging plaats by de beurs. De politie dreef de be toogers uiteen en arresteerde een veertig tal personen. Graaf De Grunne en Knaepen werden gearresteerd omdat zij weigerden gevolg te geven aan het bevel van de politie door te loopen. Gespannen toestand. Later op den middag werd het drukker op de boulevards tusschen de Beurs en de Place Debrouckère. De Rexisten ston- dan langs den weg en floten en riepen hun leuzen. Hun tegenstanders deden hetzelfde en de politie verbood te blijven staan. Be reden gendarmen dreven hun rijdieren tot op het trottoir. De Rexisten gingen uit een, doch later kwamen zij weer samen. Dit ging zoo eenige malen en tenslotte ont stond hierdoor een nerveuse stemming. Omstreeks vier uur mengden zich poli tieke tegenstanders onder de Rexisten en de gebalde vuist werd opgestoken tegen de gestrekte hand. Op de kreet „Rex zal overwinnen", werd geantwoord„Fascis ten naar Berlijn". Bijna raakten beide groepen slaags en de politie trad steeds strenger op. Er werd met gummistokken gezwaaid, doch nog niet geslagen. De stemming werd steeds meer gespan nen en reeds begon men van kleinere ge vechten te spreken. Degrelle liet zich glimlachend wegvoeren. Voor zijn arrestatie op de Place Saint Gudule, sprak Leon Degrelle slechts en kele woorden. Hij spoorde aan tot kalmte, deed een aanval op de regeering en her haalde zijn hoop. Hij sloot zijn rede met den uitroep „Leve de Koning". Hij moest haastig zijn rede beëindigen, want de politie begon reeds het plein te ontruimen. Politiemannen wachtten De grelle op. Toen hij het huis verliet, dat hem tot spreekgestoelte had gediend, en met een glimlach op de lippen liet hij zich wegvoeren. Reeds een half uur was het onrustig geweest op het plein door jonge Rexleden, die uit de kerk kwamen. Tenslotte werd het plein door de politie en bereden gendarmen schoongeveegd. Men verwachtte gistermiddag herhaling van de demonstraties. Omstreeks één uur was het onrustig in de omgeving van de Beurs, doch met kracht maanden politie en gendarmerie tot doorloopen aan. Ver scheidene personen werden gearresteerd. Rede van Vandervelde op het socialisten-congres. In een rede op het socialistisch congres te Brussel verklaarde Vandervelde, dat de regeering van Van Zeeland vastbesloten is het hoofd te bieden aan het Rexisme. Ten aanzien van Spanje verklaarde spr., dat de socialisten voort zullen gaan hun sympathie te betuigen met hen, die in Spanje strijden voor de democratie, welke is gericht op de souvereihiteit van den ar beid. De regeeringen moeten thans onder zoeken, of de omstandigheden, welke voor de Fransche regeering aanleiding waren het non-interventie-verdrag voor te stellen, nog bestaan. Sprekende over de rede van den Ko ning, zeide Vandervelde, dat volgens zijn meening nooit een grooter waarheid om trent de noodzakelijkheid van de verster king van het militair statuut werd ge sproken. Men kan niet ontkennen, dat de Volkenbond een groot deel van zijn mo- reele autoriteit heeft verloren. Toch blij ven de socialisten gehecht aan den bond, er is geen sprake van een nieuwe politiek. De houding der Rexisten schreit ten he mel om wraak, zoo vervolgde spreker., het verbod was noodig om de orde te handhaven. Kalmte te Brussel weergekeerd. Om. 10 uur gisteravond was het rustig op de boulevards in de binnenstad. De ordedienst hield zich veel meer op den achtergrond. Men meldde nog, dat het nog eenigszins rumoerig was in de buurt van het hoofd kwartier der Rexisten. Gistermiddag werden de Rexistische af gevaardigden Sindic en Leruite gearres teerd. Degrelle c.s. in vrijheid gesteld. Om 1 uur vannacht werden Degrelle, de leider der Rexisten, en diens politieke vrienden in vrijheid gesteld.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1