25 Wollen Japoistofien 89 ZELFBINDESS VRIJDAG Het verbod van de Belgische Rexistenbetooging. „DE STER" KUNSTHANDEL D' HUY P. VENTEVOGEL JR. 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Matraat 53-00Vlissingen. Telef. 10. Postrekening B628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen WERKKLEEDING HACCOU STADS-EN PROVINCIENÏEÜWS Wtnoodiging QcLcMflc—lSSCM BBW eleti at»a No. 251 1936- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent Mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et. Iedereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1-5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonrié's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. RADIOREDE VAN MINISTER-PRESIDENT VAN ZEELAND. „GEWELD ROEPT GEWELD OP Minister-president Van Zeeland. D© Belgische minister-president Van Zeeland heeft gisteravond zijn reeds aan gekondigde redevoering voor de radio uit gesproken. Hierin ontwikkelde hij de rede nen, die er toe leiden, dat de regeering het noodzakelijk achtte de Rexistische betoo ging, die voor Zondag was aangekondigd, te verbieden. Bij dit besluit heeft de regee ring vooral rekening gehouden met de es- sentieele overweging, dat de orde moet worden gehandhaafd. Daartoe had zij niet alleen het recht, maar ook den plicht. Orde heerscht in België en zal er blijven heer- schen. De bïnnenlandsche toestand. Vervolgens ging de eerste minister over tot bespreking van den binnenlandschen toestand in België. Daarbij zeide hij o.m., dat een politieke partij tegen de nationale regeering een heftige, hatelijke campagne voert van een zuiver negatieven en destruc- tieven aard, door systematisch haar toe vlucht te nemen tot beleediging, leugen en laster. Wat doet nu de regeering Zij werkt, zij schenkt geen aandacht aan dit optreden en wenscht het vrije spel der nationale instellingen te doen eerbiedigen. Nooit zal België een regeering van de straat aanvaarden. De regeering der na tionale concentratie, steunende op groepee ringen, die vier vijfden der levende krach ten der natie vertegenwoordigen, wenscht geen aandacht te schenken aan den partij strijd en zal niet afwijken van deze hou ding om zelf te treden op het terrein der partijpolemieken. Het is de taak van hen, die haar steunen, om zoo zij dit noodig achten een tegen-aanvalshouding aan te nemen. De regeering echter moet het land haar werk doen kennen. Het oogenblik is niet gekomen, aldus vervolgde Van Zee land, ons onderling te verscheuren. De resultaten van een lange en moeilijke in spanning van bijna twintig maanden zou den snel in gevaar kunnen worden ge bracht, wanneer opwinding zich van ons vaderland meester maakte. In dezen geest heeft de regeering het besluit genomen vanaf Dinsdag en zoolang de tegenwoordige spanning zal duren, alle betoogingen te verbieden, welke ook de opvatting zij van de organisatoren, wan neer haar omvang de controle, die het openbaar gezag moet kunnen uitoefenen op de bewegingen der massa, twijfelachtig zou maken. Allen, die de wettigheid zouden willen verlaten, zullen de zwaarte der wet voelen. Er is in België slechts een enkele regee ring, deze alleen regeert, deze alleen be veelt in het kader van de grondwettelijke bevoegdheid en is volledig gewapend om de orde te handhaven tegen wie dan ook en zij zal dit doen met rustige kracht. Geweld roept geweld op. Vervolgens sprak minister-president Van Zeeland over de vrees, welke vele burgers koesteren voor het communistische gevaar. Spreker bevestigt, dat de regeering ge wapend is tegen elke poging tot opstand of geweld van communistische zijde en in staat is zich doeltreffend te verzetten tegen elke opwelling van een linksche dic tatuur. Evenwel moeten in den strijd tegen het communisme niet de methodes worden gevolgd, welke sommigen willen. Het ge bruik van geweld roept geweld op. Onwet tigheid is op zichzelf een kwaad. Drie pro blemen toch beheérschen op het oogenblik het openbare leven in België. Op de eerste plaats het probleem van de nationale ver dediging. De regeering heeft een ontwerp opgesteld tot regeling van het militair statuut voor langen tijd. Dan komt het probleem van de buiten- landsche politiek. Hier moeten opnieuw de ontzaglijke consequenties worden bepaald, ons internationaal statuut maakt dit noodig. Tenslotte worstelt België met economi sche moeilijkheden. De crisis is overwonnen, doch de strijd is nog niet volbracht en het resultaat zou in het gedrang kunnen komen als de troe pen, die tot nu toe overwonnen, nu de discipline zouden opzeggen. Dit zijn de drie kapitale aspecten van ons politiek leven, dit interesseert alle burgers. De demonstratie van Zondag a.s. werd niet georganiseerd om de wending van een deel van onze medeburgers ten aanzien van deze vitale problemen uit te drukken en dit toont duidelijk de ijdelheid ervan. In het slot van zijn rede verzocht Van Zeeland alle Belgen na te denken over de houding, welke het land moet aannemen ten aanzien van deze essentieele problemen, opdat het België van morgen sterker, ge lukkiger en voorspoediger zij. (Men zie in de rubriek „Buiten land" de nadere berichten over België. Bed.) Voor Si. Jacobsstraat. Bal-masqué's die tot Zondagmorgen duren. In ztjn vergadering van gisteravond heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente besloten den volgenden brief te richten tot het gemeentebestuur van Vlissingen „De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van Vlissingen neemt beleefd de vrijheid U naar aanleiding van een advertentie in de „Vlissingsche Courant" op 21 October om trent een bal-masqué op de pier van Vlis singen a.s. Zaterdagnacht, tot vier uur in den Zondagmorgen, het volgende mede te deelen Hij betreurt het ten zeerste, dat in het algemeen zoo dikwijls en ook in dit bizon der geval permissie wordt gegeven voor nachtfeesten, die tot ver in den Zondag morgen duren. Hij meent, dat deze. tijd al lerminst geschikt is voor bal-masqué. Hij is van oordeel, dat hiermede de openbare orde en zedelijkheid niet wordt gediend. De Ned. Herv. Kerkeraad van Vlissingen is overtuigd, hiermede namens een zeer groot gedeelte van Vlissingen's burgerij te spreken en hoopt, dat dit bal-masqué nog verhinderd worde." Het stuk was voor den Kerkeraad door de vier predikanten onderteekend. Van een hondje dat niet gered wilde worden Het was vanmorgen rond de Visschers- haven een heele drukte. Dat gebeurt wel meer wanneer de visschersschepen binnen komen, zal men zeggen. Doich dit was nu niet het geval. De geheele vloot was uit en de haven lag half droog. Er was echter een drenkelingdie niet gered wilde worden. Een klein bruin hondje was de haven ingetuimeld. Direct waren er hulp vaardige handen gereed om het beestje, dat niet het besef had naar den overkant te zwemmen waar geen steile muur is, te redden. De politie kwam er met een red- Kort commentaar DE GEBEURTENISSEN IN BELGIË. Zware wolken hangen den laatsten tijd boven Europa en het lijkt wel of ons we relddeel niet meer tot rust kan komen. Thans lijkt de mogelijkheid weer niet uitgesloten, dat België a.s. Zondag moei lijkheden tegemoet gaat in verband met de groote betooging die de Rexisten voor dien dag hebben aangekondigd. Uit alle deelen van het land zouden de Rexisten in 60 extra treinen naar de Bel gische hoofdstad reizen, maar zooals men in ons blad reeds heeft kunnen lezen, werd de betooging door de regeering verboden. Niettemin hebben de Rexisten besloten hun demonstratie te laten doorgaan van socialistische zijde heeft men hierop ge antwoord door voor Zondag een algemeene staking van het spoorwegpersoneel aan te kondigen, teneinde op deze wijze het ver trek der extra-treinen onmogelijk te ma ken. Inmiddels zijn de troepen van het Brus- sëlsche garnizoen voor a.s. Zondag gecon signeerd en heeft de Belgische regeering de Spoorweg-maatschappij verboden de extra-treinen te laten loopen. Men schijnt er echter nu een prestige kwestie van te maken, zoodat de Rexisten niettemin besloten hebben, koste wat kost, hun betooging te doen doorgaan en naar verluidt is men thans voornemens reeds Zaterdag 50.000 Rexisten naar Brussel te voeren, waar zij bij Brusselsche partijge- nooten zullen worden ondergebrachtop deze wijze hcopt men de gevolgen van het niet-rijden der extra-treinen grootendeels te ontgaan. Het ziet er düs niet bijzonder hoopvol uit. Eenerzijds de regeering die na de ge nomen maatregelen bezwaarlijk meer terug kan en anderzijds de Rexisten die vast besloten schijnen hun -"^monstratie door gang te doen vinden en die iederen door de regeering genomen maatregel om dit te verhinderen, met een tegenzet beantwoor den. De Brusselsche troepen zijn geconsig neerd en het valt dus te vreezen dat Zon dag ongeregeldheden niet zullen uitblijven, daar minister-president Van Zeeland er gisteravond in zijn radio-rede reeds op heeft gewezen, dat het gebruiken van ge weld, geweld uitlokt. Met de wapenen heeft men echter nog nimmer iemand van zijn ongelijk kunnen overtuigen. Er vloeit reeds teveel bloed in vele deelen der wereld en wij vermogen niet in te zien, hoe dit tot het geluk der menschheid op eenigerlei wijze zou kunnen bijdragen. Hopen wij dus, dat men bijtijds tot be zinning komt, VLISSINGEN, WALSTRAAT 66 dingslijn aan te pas, doch welke pogingen men ook deed en hoe men riep en floot, het gaf alles niets. Zelfs een roeiboot nam aan het reddingswerk deel, doch alles zon der resultaat, dikwijls onder groote hila riteit van het vele publiek. Toen men te gen half twaalf, na ongeveer 2 uur wer ken, het diertje dacht gevangen te hebben, vloog het door de modder meer zwart als bruin geworden hondje weer uit de red dende handen. Totdat het beestje zijn „vrouw" hoorde roepen. Zonder aarzelen zwom het naar den overkant om in de veilige armen van zijn meesteres naar huis gebracht te worden. Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. Concertgebouw. Het Instituut voor Arbeiders-Ontwikke ling heeft gisteravond het winterseizoen ingezet met een Kunstavond, waaraan me dewerking werd verleend door het gezel schap André Menist. In zijn openingswoord dankte de voor zitter, de heer M. A. van Popering de leden voor het vertrouwen dat zij in het Instituut hadden gesteld. Hoewel ook de crisis voor het Instituut niet ongemerkt is t o. -bijgegaan, zoodat men niet meerde, o groote avonden heeft kunnen geven, is he' 130 breed marine, rood en groen cent per el St. Jacobsstraat 8.Tel. 494 ontwikkelingswerk toch voortgezet. De arbeidersavondschool mag zich in een goe de belangstelling verheugen. Verder deelde de heer Van Popering nog mede, dat het Instituut met de directie van het Alham- bra-Theater een regeling heeft getroffen, waardoor de leden speciale films op daar voor aangewezen avonden kunnen gaan zien tegen de helft van den entrée-prijs. Met een woord van opwekking om het ledental te vergrooten, besloot spr. Hierna begon het gezelschap Menist zijn optreden met „Zigeunerliefde". Het heeft ons hierin het zwerversbestaan van de zigeuners geschetst en al het lief en leed daaraan verbonden. In een schitterend uitgevoerde zigeuner potpourri toonden zij niet alleen tooneel- spelers te zijn, doch ook uitstekende musici. Aan zangnummertjes ontbrak het eveneens niet. Een der leden van het gezelschap zong enkele liedjes, o.a. waarvan wij noemen „Te Oud" en verder het sarcastische liedje op de heeren van den Volkenbond en het spottende „Het had nog erger kunnen zijn". BADHUISSTRAAT 15, VLISSINGEN tot een bezoek aan de Tentoon stelling van Schilderijen. (Nieuw werk van L0UF5 HERMANS.) Geopend van 24 Oct. t/m 9 Nov. 1936. Dagelijks van 9 tot 8 uur. Zondags gesloten. Vervolgens zijn wij in het stuk getuige van het werk van een baron, die de zigeu nervrouw tot de zijne wil maken. Hij spie gelde haar Tooten rijkdom voor, doch dit alles kon. de zigeunerin niet bewegen om haar woonwagen, te ruilen voor het kasteel. Het goede spel van den secretaris van den baron, viel bijzonder op. De zigeunerin zong hierna o.a. een vurige Czardas en gedeelten uit „de Zigeuner baron". Deze bekende melodiën werden op verdienstelijke wijze ten gchoore gebracht, zoodat ieder nummer met een applausje be loond werd. Vervolgens werd door de zi geuners nog de vrede gepropageerd. De portier van het Vredespaleis was n.l. op wachtgeld gesteld omdat zijn meesteres, juffrouw Vrede niet thuis was. Niet het praten over vrede heeft resultaat, doch de daad is noodig. Na de pauze kregen wij allereerst een sarcastisch stuk van Otto Zeegers, „De groote man". Het verhaalt van een man, die ernstig in zijn werk belemmerd wordt, doordat zijn vrouw een vereerster van den grooten mm, den dictator is. Als dan een vriend op bezoek komt, die veel gelijkenis vertoont met den grooten leider, ontstaat een kostelijk tooneeltje. Tot slot ging het meer humoristische tooneelstuk „Huwelijksfeest bij de straat zangers op Montmartre". Nadat het bruids paar op waardige wijze was ontvangen door de collega's straatmuzikanten, zong de bruid met het volledig straatmuzikanten „orkest" enkele liederen, waarna besloten werd met een vroolijk Fransch liedje dat zoo in den smaak viel, dat het herhaald moest worden. Al met al is het een avond geworden, die zeer zeker bij de aanwezigen in den smaak gevallen zal zijn. Buurtcommissies. Gisteravond kwamen eenige bewoners van Tuindorp bijeen om te trachten ook in dit gedeelte van de stad een commissie op te lichten ter voorbereiding van de feeste lijkheden bij gelegenheid van het huwelijk van ^.K.H. Prinses Juliana. Deze bijeen ernst stond onder leiding van den heer H De Belgische Rexistenbetooging van a.s. Zondag verboden. Radiorede van den minister-president. Zal de Zondag rustig verloopen? (Eerste blad). De gebeurtenissen in België. (Kort Commentaar), Uitvoerige discussies in de Tweede Kamer over de nieuwe regeling van de pacht. (Tweede Kamer), De ramp van „Van der Wijck". Nog 49 vermisten. (Scheepvaart).. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN NIEUWE DESSINS IN W O. VEEL GROEN ST. JACOBSSTRAAT 9 Sorel. Na een korte uiteenzetting door den heer Sorel, verklaarden alle aanwezigen zich bereid om in de op te richten commis sie zitting te nemen. Een bestuur werd ge vormd, bestaande uit de heeren J. Kroone, voorzitter A. Landman, secretaris en F, Kroone, penningmeester. Getracht zal worden, nog deze week met het ophalen der contributies een aanvang te maken dit stadsgedeelte werd daartoe in zes wijken verdeeld. Op een later te hou den vergadering zullen de plannen nader worden besproken. Voor de Lange Nieuwstraat en Dorts- manstraat is een buurteommissie opge richt. Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. van Puffelen, voorzitter; W. H. van Breen, le secretaris A. Roelse Jr., 2e secretaris D. Roelse, le penningmees ter F. Harinck, 2e penningmeesterA. J. Gunst, en A. Roelse Sr., commissaris sen A. F. M. Krahmer, adviseur. Vele kleintjes maken één groote. De verschillende buurtcommissies zijn nu aan het werk om vroolijkheid en vertier in Vlissingen te brengen, wanneer binnenkort Prinses Juliana en Prins Bernhard in het huwelijk zullen treden. Feestvieren kost (het is jammer, maar waar) geld en dus doen de verschillende commissies een beroep op hun buurtgenoo- ten om voor versiering e.d. geldelijke be dragen te geven. Niet iedereen is hiertoe in staatanderen voelen er niets voor, derden maken er een grapje van. Maar men ontmoet ook gevallen, waaruit blijkt, dat menschen, die het waarlijk niet breed hebben, toch graag meedoen. En in dit verband is het misschien aardig, om even melding te maken van een typische mede- deeling die een der commissies van een weduwe ontving en die als volgt luidde „Ik heb een klein pensioen, Toch wil ik wat doen Heeren wees content, Ik geef maar vijftig cent". Vlissingsch Seheepvaartnieuws. AangekomenNederlandsche motor „Neerlandia" van Londen voor Beverwijk. Om te bunkeren Italiaansch stoomschip „Ellinico" van Aghios MarinoNoorsch stoomschip „Dokka" van Archangel Duitsch stoomschip „Johann Blumenthal"- van Brugge Grieksch stoomschip „Kas- sos" van RouaanEngelsch motorschip „Gresham" van Rotterdam. Vertrokken„Ellinico" naar Stettin „Dokka" naar St. Servan„Joliann Blu menthal" naar Kotka „Kassoa" naar Am sterdam „Gresham" naar Bona„Pin- guin" naar Exeter „Cormoran", „Dren te", „Teuna", „Lutgerdina", „Baltic", „Excelsior", „Jantje" (Schothorst) naar Londen. Administrateur Alg. Afdeelingsziekenfonds „Walcheren". Bij het Algemeen Afdeelingsziekenfonds .Walcheren", is door het overlijden van

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1