500 300 25 DONDERDAG 22 OCTOBER EERSTE BLAD NO.250 74e Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. IlilliiiFin f. (AH Dl VELDE li., Usinit 51-GB.VIissingin. klei. 10. Ptslnktng tf 111 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE DEVALUATIE EN DE GEVOLGEN DAARVAN VOOR DEN WINKELSTAND. REDE VAN PROF. DR. N. J. POLAK. De Algemeene Winkeliersvereniging te Amsterdam, kwam gisteravond in een bui tengewone algemeene vergadering bijeen, wtaar prof. dr. N. J. Polak, liciogleeraar aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam een rede hield over „De devaluatie en de gevolgen daarvan voor den winkelsband". De voorzitter, de heer J. J. Korff, sprak een. uitvoerig openingswoord, waarin hij o.m. opmerkte, dat de wet tegen onrede lijke prijsopdrijving die vandaag drie we ken oud is, haar werking niet heeft ge mist. De winkelstand heeft zich als geheel gehouden aan het uitgegeven consigne. Toch heeft de winkelstand het als een grief gevoeld dat in de ministerieele cir culaires niet voldoende in het licht werd gesteld, dat de winkelstand bij het bere kenen van den eindprijs in hooge mate af hankelijk is van de grooithandelsprijzen. Vervolgens besprak de voorzitter uitvoerig de moeilijkheden, waarmee de winkelstand te kampen heeft. Hierop leidde spr. prof. Polak met een enkel woord bij de vergadering in. Prof. Polak besprak allereerst de deva luatie. om daarna de gevolgen voor den winkelstand nader onder de loupe te ne men. Wellicht is het uit angst, dat zulke strenge maatregelen tegen de prijsopdrij ving zijn genomen. Wanneer het publiek in waanzinnige hoeveelheden koopt, zullen automatisch de prijzen naar boven gaan. Bij ons is de de valuatie echter met groote kalmte ontvan gen, van een paniekstemming was geen sprake. Men had in het buitenland gezien, wat de gevolgen der devaluatie zijn, en gemerkt, dat die gevolgen niet zoo ernstig blijken als ze wel werden afgeschilderd. De devaluatie was niets anders dan een andere manier van een aanpassing, die men jarenlang poogde te bereiken. Er was een wanverhouding ontstaan tusschen ons prijzenstelsel en het goud, het schulden- probleem was onoplosbaar geworden. Uitvoerig besprak prof. Polak de gevol gen van een niet overgaan tot deva luatie. Alle kosten, die te hoog waren in verband met het internationale prijspeil, worden door de waardevermindering van den gulden aangepast. Van een bodem- looze inflatie is geen sprake. De aanpassing waartoe wij thans zijn overgegaan zal slechts ten gevolge heb ben een stijging van die prijzen die tevo ren zoo sterk waren gedaald. Door onze eigen prijzenpolitiek leefden wij eigenlijk reeds lang in een tijdperk vain devaluatie, daarom zullen ook vele voorwerpen door dc officieele devaluatie niet in prijs stijgen. Van huuropdrijving zal geen sprake hoe ven te zijn. Men was het er immers voor de devaluatie over eens dat de huurprijzen omlaag moesten. Dooit de devaluatie is een reeks van .spanningen, zoowel economische als sociale weggenomen. Een belangrijke vraag voor den midden stand is „Moet ten aanzien van de voor raden den oorspronkelijken inkoopsprijs of de vervangingswaarde worden berekend?" De vraag of prijsverhooging na den monetairen maatregel van de regeering toegepast moet worden, hangt ervan af of men zich bij de bepaling van de prijs al dan niet moet baseeren op vervanging van het verkochte. Als door het bedrijf een on-onderbroken stroom van goederen gaat i3 het onjuist om alleen de toevallig op een bepaald moment aanwezige goederen to bekijken, die dan slechts een soort, een geheel vertegenwoordigen. Het verband tusschen aanvullingskoop en -v^-koop is nauw overal waa/r het bedrijf een continu proces is. Is het een discontinu proces, zooals bijv. b^ zaken in seizoenartikelen en artikelen aan mode onderhevig, dan moet de vervangingswaarde zonder twijfel niet de grondslag zijn. Voor het winkelbedrijf zijn in het alge meen de overige kosten niet gestegen. Wat de kwestie betreft in hoeverre de opslag invloed mag uitoefenen in de richting van prijsverhooging, als de opslag de kosten dekte is er geen aanleiding om den opslag te vermeerderen en in dit geval is het desbetreffende ministerieel voorschrift juist, maar als de opslag te gering was om de kosten te dekken als gevolg bijv. van dwang door de concurrentie zou toe passing van het voorschrift volkomen ten onrechte zijn. Het zqu goed zijn aldus eindigde spr. ais deze kwestie door de rechterlijke macht op deze wijze werd begrepen. Na de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Propaganda-avond Internationale Vereeniging „Bellamy". De Internationale Vereeniging „Bellamy" had gisteravond in de bovenzaal van het restaurant Vermeesch een propaganda- avond belegd. De belangstelling was niet zeer groot, er waren ongeveer 25 personen. Op deze bijeenkomst sprak mr. dr. P. IJssel de Schepper van 's-Gravenhage over het „Bellamy-Economisch Stelsel, Ar beid en Welvaart voor Allen". Allereerst wees mr. IJssel de Schepper op de ellende, die op het oogenblik alom heerscht. De crisis woedt in alle kringen. Als wij dit zien gaan wij toch voelen dat het stelsel waaronder wij leven heeft afge daan en dat men gaat zoeken naar iets nieuws. Zoo komt de Internationale Veree niging „Bellamy" met een nieuw idee, dat geput is uit boeken die ongeveer 50 jaar geleden geschreven zijn. Deze hielden een groote profetie in zidf. De schrijver dezer boeken Bellamy heeft toen reeds voorzien, wat op technisch en economisch gebied zou gebeuren. Het mooie van hem is dat hij toen reeds de fouten in ons huidig stelsel aanwees, maar ook de oorzaken en de ge nezing noemde. Volgens Bellamy is de oorzaak van de crisis gebrek aan koopkracht. Er is meer aanbod dan vraag. Nu tracht men van allen kant met alle mogelijke middelen om het huidige stelsel te behouden. Zoo is daar het verdwijnen van den vrijhandel en het in voeren van contingenteeringen. Versobe ring, het verlagen der loonen, verzwaring der belastingen, alle maatregelen die de koopkracht kleiner maken. Het wmstsysteem. Volgens Bellamy ligt het gebrek aan koopkracht in het winstsysteem. De prijs der producten bestaat voor een gedeelte uit loon, dat omgezet wordt in koopkracht, voor een ander deel uit winst, dat omgezet wordt in kapitaalvorming. Dit bevordert dus de productie weer, die toch al zoo over voerd is. Dit systeem behoort afgeschaft te worden. De menschen moeten voor elkaar werken, zoodat iedereen het goed heeft. De geestelijke en materieele zijde komt hierin duidelijk naar voren. Het moet een harmo nisch geheel zijn. Wanneer er harmonie is tusschen geest en stof, zal men gelukkige menschen krijgen. Wij hebben op het oogen blik een stelsel dat den mensch dwingt om slecht te zijn, daar het materieele maakt dat het geestelijke niet groeien kan. De criminaliteit en het verkeerd handelen ten opzichte van den medemensch is momenteel zeer groot. Dus hebben wij een stelsel noo- dig dat naast het geestelijke ook het ma terieele behartigt. Velen zeggen nu wel dat de tijd nog niet gekomen is om het nieuwe stelsel in te voeren. Doch spreker wilde wijzen op de evolutie. Op boeiende wijze gaf mr. IJssel de Schepper zijn kijk daarop. Spreker wees op de harmonische bewuste kracht in de natuur en het komen van chaos tot kosmos. Met het voorbeeld van knop tot bloem toon de spreker aan, dat alles van binnen uit moet geschieden en dat men niet moet trachten van buitenaf de bast er af te ha len, want dan zal alles mislukken. Zoo bekijkt ieder mensch de wereld van uit zijn eigen gedachten en heeft zijn eigen zicht op de dingen rondom hem. Wij gevoe len dat wij niet meer alleen staan in de we reld, maar dat wij bij elkaar hooren en voor elkaar moeten werken. Wanneer wij dit be denken, voelen wij ook dat alle arbeid vol waardig is. Wij komen dan in de phase van het bewust elkaar noodig hebben. Het is dus nu de tijd om de gedachte van Bellamy te ontplooien. De BeTlamy-staat Hoe zou het nu worden, wanneer wij het winstsysteem wegnemen? vraagt spreker. De Nederlandsche Staat werd dan een coöperatieve vereeniging met een produc tie naar behoefte. Jaarlijks wordt de pro ductie omgerekend in guldens en gedeeld door het aantal staatsburgers. Op 1 Januari krijgt dan ieder het bedrag wat hem toe komt, op zijn giro overgeschreven en thuis bezorgd. Daarmede is de grootste kanker uit de maatschappij weggenomen. Want, wanneer men zich geen schatten meer kan vergaren, is alle oneerlijkheid uitgesloten. Ongeveer 95 der misdrijven zal verdwijnen. Tegen over dit recht staat ook een plicht. Dan zal er orde zijn. Het inkomen van den Staat kan alleen verkregen worden, door arbeid. Ieder kind krijgt een opvoeding, waarop het recht heeft en komt op zijn 21ste jaar in het arbeidsleger. Na een werkperiode van 3 jaar kan het zich een keuze maken welk beroep het verkiest. Zoo krijgt men arbeidsvreugde. Tot op zijn 55ste jaar blijft de man in het arbeidsleger of gaat op 45- jarigen leeftijd in de reserve. Zoo zien wij hoe mooi de maatschappij in orde komt, al dus spreker. De eerzucht van den ïnensch zal hem drijven tot liefde voor zijn arbeid. Vele bezwaren, die tegen dit stelsel naar voren kunnen komen, werden door spreker weerlegd. De vereeniging strijdt niet, maar geeft haar boodschap van mensch tot mensch, totdat iedereen zal begrijpen dat de Bella- mygedachte brengt arbeid en welvaart, broederschap, vrede en geluk. Eenige vragen- die door de aanwezigen waren gesteld, werden door den spreker uitvoerig beantwoord. Aanrijdingen. Gisteren vonden alhier een 3-tal aanrij dingen plaats en wel in de Van Dishoeck- straat tusschen 2 wielrijders. Verder op den Koningsweg tusschen de bestuurders van twee auto's, terwijl in den Kapoentjesweg eenige voetgangers door een wielrijder werden aangereden. De politie stelt in al deze aanrijdingen een onderzoek in. In alle drie gevallen werden de diverse voertuigen beschadigd, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. C.K.W.O. Lezing over Abessinië. Gisteravond trad voor de C.K.W.O. als spreker op, de heer dr. A. Colaco Belmonte, die indertijd deel uitmaakte van de Ned. Roode Kruis-ambulance in Abessinië. Na opening door den voorzitter, den heer J. Marijs, heette deze de in de stampvolle groote zaal van het Concertgebouw aanwe zigen welkom, waarna hij zich met woorden van erkentelijkheid richtte tot dr. Belmon te, hem dank zeggende dat hij voor de ver eeniging wilde optreden. Met spanning is het werk gevolg-d van de Ned. ambulance in Abessinië, dit bewijst de groote belang stelling. De spreker, met applaus begroet, dankte hiervoor, maar wenschte dit applaus te dee- len met zijn medeleden der ambulance, die zooveel geleden hebben. Spreker begon met te zeggen, dat zijn gehoor zeker meer af weet van hetgeen in Abessinië is gebeurd, dan de leden der am bulance zelf. In dit onmetelijke land waren zij verstoken van alle moderne communica tie-middelen, pooals telegraaf, telefoon, enz. Zij hebben in vele gevaren verkeerd, doch dit wisten zij vaak pas als het gevaar ach ter den rug was. Zij hebben eenvoudig door gewerkt en zijn heelemaal geen helden ge weest. Integendeel, als wij wisten, dat er gevaar dreigde, hebben wij ontzettend in angst gezeten, vervolgde spreker en als hij aan dien angst denkt, bloost hij er nog van. Intusschen, de ervaringen door spreker en de andere leden meegemaakt, zijn vele geweest en hij kan slechts hier en daar een greep doen. Hierna gaf spreker een kort resumé van het ontstaan en de reis der ambulance naar Abessinië. Spreker stelt er prijs op te verklaren, dat de talrijke giften, die voor de uitrusting der ambulance binnenkwamen, voor een zeer groot deel kwamen uit kleine beurzen. De uitrusting en bagage der ambulance was enorm. De reis van Djiboetzi naar Addis Abeba, een afstand van 700 K.M., duurde per trein 26 uur. In Addis Abeba werd de Ned. Roode Kruis-ambulance het Noorderfront aange wezen, doch toen bleek dat niemand wist, waar het Noorderfront eigenlijk was. Eindelek werd dit vastgesteld, doch de moeilijkheden om het te bereiken, waren zeer vele. Eerst trok men naar Dessie, een afstand van plm. 300 K.M. Tot hiertoe was er een „auto-weg", voor een groot deel uit gehouwen in de rots, maar zoo slecht en gevaarlijk, dat men bij gunstig weer 75 K.M. per dag opschoot, doch het is ook wel gebeurd, dat men op een regendag slechts 600 M. per dag vorderde. Spreker vond hierbij gelegenheid om hulde te brengen aan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Den Haag'voor de keurige inrichting der ambulance, waardoor deze in staat was zich te splitsen in drie groepen en elk voor zich te beschikken over een uitstekend ingericht hospitaal. Dit feit heeft een geweldigen indruk ge maakt op de andere buitenlandsche ambu lances, óók op de Engelsche, welke hoewel veel grooter wat doctoren en materiaal be trof, hiertoe niet in staat was. Verder beschreef dr. Belmonte op boeien de wijze de lotgevallen der Ned. ambulance één groep was als basis-hospitaal te Dessie achtergebleven, terwijl de 2 andere groepen hooger naar het Noorden trokken, naar het oorlogsfront. Bittere koude des nachts, verzengende hitte overdag, bom- en gasaanvallen van Italiaansche vliegtuigen, strijd tegen on zindelijkheid en ongedierte bij het inland- sche personeel en gewonden, dag en nacht zonder rust, ziedaar waar de leden der am bulance mee te worstelen had. Spreker noemt het een misplaatste be scheidenheid van de doctoren der ambulan ce een meening, welke door het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis ten volle wordt gedeeld dat zij zoo weinig verteld hebben van het werk, dat door de Neder landsche ambulance is verricht. De indruk is teveel gewekt, dat de leden zoo maar een beetje geavonturierd en gereisd hebben. Doch dit is niet zoo. Integendeel, vooral in het basis-hospitaal is ontzaglijk veel werk verricht. Duizenden en duizenden ernstig gewonden zijn behandeld en 480 groote operaties zijn verricht, alles in een zeer primitieve omgeving en groote onkunde van het inlandsche personeel, zoodat alles aankwam op de Nederlanders zelf. Op vaak humoristische wijze vertelde spreker onopgesmukt van het vele dat de leden der ambulance hebben ondervonden. Ook stond spreker stil bij het misverstand door de schuld van een Engelschen jour nalist dat ontstaan was met de Itali aansche autoriteiten te Rome. Ontroerend was de beschrijving van den noodgedwongen terugtocht der ambulance, vol van gevaren en de goede samenwerking met de vreemde ambulances. In het bijzon der wees spreker op de hulp van een Ame- rikaansche doktores, nirs. Staddin, die ont zaglijk veel werk had verricht en helaas, toen zij een schuilplaats had gevonden in het Duitsche consulaat te Addis Abeba, bij een straatgevecht door een verdwaalden ko gel werd getroffen en gedood. Verder wijd de spreker woorden van hulde aan de an dere slachtoffers van vreemde ambulances. Spreker verhaalde verschillende, nog niet bekende, bijzonderheden van den arbeid on der de gewonde en soms afgrijselijk ver minkte soldaten, vaak ook nog besmet met vreeselijke ziekten. Het mag 'n wonder ge noemd worden, dat geen der doktoren ziek geworden is, en spreker dankt dit dan ook voor een groot deel aan de goede zorgen van dr. Winkler. Vóór de pauze eindigde spreker met het leuke verhaal van de genezing van het lie velingshondje van den Negus door de dok toren der Ned. ambulance wat door vele geneesheeren tevergeefs was beproefd hetwelk van groote beteekenis is geweest en de vriendschap van den Negus voor de ambulance nog versterkte. Na de pauze werd een mooie, zeer inte ressante serie lichtbeelden vertoond, naar foto's door de leden der ambulance geno men, welke door dr. Belmonte werden toe gelicht. De lezing werd met groote aandacht ge volgd en met dankbaar applaus beloond. Een collecte voor het Ned. Roode Kruis bracht 22.43 op. Dankbetuiging van H.K.H. Prinses Juliana. Ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana had de oudste ver pleegde van het Gasthuis alhier, de 84- jarige mej. J. Pieters-Sturm enkele zelf vervaardigde eierwarmera aan H.K.H. aan geboden. Dezer dagen ontving mej. Pieters hier voor namens de Prinses een dankbetuiging van den Kamerheer der Prinses. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. H. M. de Koningin heeft Woensdagmor gen het monument onthuld, dat ter nage dachtenis van wijlen Koningin Emma te Soest is opgericht. Twee jonge dames ont hulden het monument. Na de onthulling legde H.M, de Koningin bloe2nen aan den voet van het monument. Het tengevolge van den storm lekgesla gen Grie.ksche stoomschip „Okeanis" is door de sleepboot „Witte Zee" op sleep touw genomen en in zinkenden toestand door den Waterweg naar de Waalhaven te Rotterdam" getransporteerd. Scjicuylcmssew ««BM «1®M slUgg De devaluatie en de winkelier. (Ie blad) Wetsontwerp tot vermindering van de vordering op de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. aangenomen. (Tweede Kamer)' Gunstige resultaten van den halfweke- lijkschen K.L.M.-dienst op Indië. Felle strijd in Spanje groot offensief der opstandelingen. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Paviljoen Wandelpier. De directie van het paviljoen Wandelpier heeft voor Zaterdag a.s. weer een nieuwe attractie georganiseerd. In het geheel ver-* sierde restaurant zal een Weensch gemas kerd bal gehouden worden. De leiding van dien avond berust bij Alex de Haas. De bij de radio-luisteraars door zijn liedjes en babbeltjes welbekende artist, zal er Zater dagavond ook zeker in slagen om den be zoekers een vroolijken avond te bezorgen. Men zie verder de advertentie in ons nummer van gisteren. E.H.B.O. Bij het gisteravond alhier gehouden exa men voor bovengenoemde vereeniging slaagden voor het Oranje Kruis-diploma de dames L. Jobse en F. Prins en de hee- ren C. Vader, J. Davidse, C. Janssen, P. de Nooijer, W. v. d. Wendt, A. v. Splunder en H. J. Bets. Als examinator trad op dr. van Gelderen va** Middelburg, daartoe aangewezen door het hoofdbestuur van het Oranje Kruis té 's-Gravenhage. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingeni maakt hekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een sleutel met plankje gleufhoedglacé heerenhand schoen wollen dameshandschoen peau de suède damesceintuur kinderportemonnaie en ring met 2 sleuteltjes, en dat inlichtin gen te bekomen zijn omtrent Een meisjes muts bij Sanderse, Groote Markt lboven J vulpenhouder bij Grijff, Paul Krugerstraat 100bov.; zakje met aardappelen bij Fanoy, Noordstraat 26 paar kinderschoentjes bij Janse, Koudenhoek 6 rijwielbelastingmerk in étui bij De Nooijer, Glacisstraat 46 vul penhouder bij Van der Schaaf, Boulevard de Ruyter 68 2 contactsleuteltjes van autaj bij Van den Heuvel, Marinestraat 22 rij- wielbelastingmerk in étui bij Knuist, ma troos a/b wachtschip „Noord-Brabant" hershond bij Vader, Seringenlaan 9ro zenkrans in étui bij Daalhuizen, Molen straat 61gladde gouden ring op secreta rie te Koudekerke mantelceintuur bij De Jonge, Pluimstraat 16 blauwe ceintuur bij Van Oorschot, Badhuisstraat 64 paar lage kinderschoentjes bij Bode, Hyacinthenlaani 29 manchetknoop bij Geertse, Molenstraat 69 gouden(?) lorgnet in étui op kantoor Havenbedrijf, Nieuwe Haven pakje win kelbonnetjes bij Meerholz, Koudekerksche- weg 49 reserve autowiel bij Buter, Duy- vendrechtstraat 2 paar dameshandschoe nen bij Mesu, Oude Markt 29 portemon- naie met inhoud bij De Ridder, Schoolstr. 12 2 houtlijstjes bij Prince, Lepelstraat 6 J paar gymnastiekschoenen bij Huijszoon# Nieuwendijk 9 alpinemuts bij Boucherie, Glacisstraat 50 zilveren damesvulpotlood bij Despinois, Anjelierenlaan 4 damesarm bandhorloge bij Van Veenendaal, Kouden hoek 22 buks in marechaussee kazerne# Bloemenlaan beige dameshandschoen bij Marijs, Verkuijl Quakkelaarstraat 61 en R.K. kerkboekje bij Van der Meule, Kolve- nierstraat 7. De klompen voor Tristan da Cunha. Zooals onzen lezers uit de Ingezonden Stukken in ons blad bekend zal zijn, heeft de heer J. Brander, leeraar aan de Rijks H.B.S. alhier, een inzameling gehouden om klompen te zenden naar Tristan da Cunha, het eiland waar in 1808 de Nederlander Pieten Groen, na schipbreuk geleden te hebben, landde en daar een halve eeuw lang door het vertrouwen van de bewoners dé hoofdman van het eiland was. De heer Brander heeft thans aan de ver schillende gevers van big dragen een circu laire gezonden. Hierin deelt hij mede, dat niet minder dan 273 paar klompen verzon den konden worden. Na den datum van verzending der klompen zijn echter zooveel

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1