500 300 25 Groot Bal-lasqué 89 Wollen Japonstoffen MAANDAG 19 OCTOBER EERSTE BLAD „DE STER" 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS PAVILJOEN WANDELPIER SeBteuylcwisscw ««Mi Jew Jng iIVo.247! 1936- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. W ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DJt nummer bestaat uit 2 bladen HET BEZOEK VAN DE „DE RUYTER" AAN VLISSINGEN. Kranslegging bij het standbeeld. De nieuwe kruiser „De Ruyter" heeft Zaterdagnamiddag- over gebrek aan hooge belangstelling niet te klagen gehad. Het grijze gevaarte, dat, zooals reeds gemeld, ligplaats heeft genomen tegenover de groote loodsen van de N.V. Haven van Vlissingen, trekt sterk de aandacht. Zaterdagnamiddag werd velen autoritei ten uit stad en provincie gelegenheid ge boden den kruiser te bezichtigen en kennis te maken met den commandant, kapitein ter zee A. C. van. de Sande Lacoste. Toen wij ons aan boord begaven, werden wij in de hut van den commandant geleid, die zich als een hoffelijk gastheer deed kennen en een vlotte prater, die niet onder stoelen of banken steekt, dat hij trotsch is op zijn mooie schip. Een opinie waarin hij waarlijk niet alleen staat, want enkele matrozen met wie wij gelegenheid vonden nog even te praten, vertelden ons eigener beweging, dat het op de „De Ruyter" goed dienen is en dat zij het best naar hun zin hebben. En dat mag ook wel, wanneer men zich reali seert, dat zoo'n visite van min of meer hooggeplaatste leeken die eens aan boord een kijkje komen nemen, heel aardig is. maar dat de vele honderden manschappen er hun thuis moeten vinden. Men .moge het betreuren, dat de tijdsomstandigheden het onafwendbaar schijnen te maken, dat de volkeren geweldige bedragen, en schatten aan vernuft en energie ten koste leggen aan instrumenten tot verdediging en ver delging men moge van meening zijn, dat deze gelden, deze inspanning en toewijding nuttiger besteed konden worden maar wanneer de internationale verhoudingen het raadzaam doen schijnen, dat ook een o klein land over verdedigingsmiddelen be schikt, heeft het ook de plicht hun die er op moeten vertoeven, een menschwaardig verblijf en een „thuis" te verschaffen. D't nu, is op de „De Ruyter" volkomen gelukt en het stemt tot voldoening, dat juist aan dit belangrijke punt zóóveel aandacht is geschonken. De verblijven der manschap pen zien er niet alleen kraakhelder, maar wat toch eveneens van groote beteekenis moet worden geacht, sober-smaakvol uit en wie eens mistig ,met zijn gedachten alleen wil zijn, of een brief wil schrijven zonder dit te moeten doen in, de dan dik wijls storende, tegenwoordigheid van tal rijke collega's, vindt in de ruime schrijfzaal hiertoe alle gelegenheid. En dat de verblij ven der officieren eveneens aan hooge eischen beantwoorden, behoeft in dit ver band geen betoog. Er is over de „De Ruyter" echter reeds zooveel en zoo uit voerig geschreven, dat wij ons onthouden zullen van een- beschrijving van het schip en willen volstaan met op te merken dat men zich in vele ruimten van den bodem allesbehalve aan boord van een „oorlogs"- schip waant. Natuurlijk is letterlijk ieder onderdeel op zijn oorlogsbestemming toe gespitst, maar niettemin heeft men een geheel tot stand weten te brengen, waarop de bemanning zich thuic voelt, hetgeen de saamhorigheid niet weinig ten goede zal komen. 'Autoriteiten bezichtigen den kruiser. Terwijl wij zoo hier en daar een praatje aanknoopten, kwamen de talrijke genoo- digden aan boord, onder wie wij zonder mét deze opsomming op volledigheid aan spraak te willen maken opmerkten den Commissaris der Koningin in Zeeland, den .Ondercommandant der Koninklijke Marine, de burgemeesters van Vlissingen, Middelburg, Goes, Oost- en West-Souburg, de Directie vkn de N.V. Koninklijke Mij. „De Schelde", den Officier van Justitie, den Commissaris van Politie te Vlissingen. de Directeuren van het Nederlandsch Loods wezen en van den Provincialen Stoom- bootdienst, geestelijken, doktoren, officie ren van de Kon. Marine te Vlissingen, den districtscommandant der Kon. Marechaus- sée en talrijke andere .militaire en civiele autoriteiten, veelal vergezeld van hun dames. In kleine groepjes werd onder deskundige leiding het schip bezichtigd, waarna ver- verschingen werden aangeboden. Het is misschien aardig, er aan te herinneren, dat de scheepsklok van de „De Ruyter" een geschenk van Burgemeester en Wethou ders van Vlissingen is, aanvankelijk ge plaatst aan boord van den torpedojager „De Ruyter", (de tegenwoordige „Van Gent") en later bij de voltooiing van den nieuwen kruiser aan boord van de „De Ruyter" voor zijn tegenwoordige bestem ming aangebracht. Zaterdagavond werd den commandant, officieren van de „De Ruyter" en Kon. Marine te Vlissingen met hun dames een soirée aangeboden in Grand Hotel „Britannia", terwijl ter gele genheid van het bezoek van den kruiser in verschillende établissementen feestelijk heden werden georganiseerd. Zondagmiddag. Nadat Zondagmiddag te half één ver schillende autoriteiten hadden aangezeten aan een lunch die de commandant van de „De Ruyter", kapitein ter zee van de Sande Lacoste aan boord had aangeboden, werd des namiddags het publiek in de ge legenheid gesteld, het schip te bezichtigen. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt en zeer velen waren van heinde en verre gekomen o.m den kruiser te, zien waarover reeds zooveel geschreven en verteld werd. Pas om drie uur zou het schip voor het publiek te bezichtigen zijn, doch reeds lang voor dien tijd stond een groote menschen- massa zich te verdringen rond de loopplank. Toen een begin werd gemaakt met het toe laten van den menschenstroom was het een dringen van je welste, doch dank zij de hulp van eenige rijksveldwachters, zijn er gelukkig geen ongelukken gebeurd. Na dat de bezoekers een rondwandeling langs de dekken hadden gemaakt, konden zij langs een andere loopplank het schip weer verlaten. Hoewel het bezoek slechts tot half 5 zou duren, stond op dit tijdstip nog een zoo groote menigte te wachten, dat nog tot 5 uur gelegenheid werd gegeven om een kykje aan boord te nemen. Tusschen half 5 en 6 uur n.m. maakten talrijke officieren van de „De Ruyter", evenals van land- en zeemacht te Vlissin gen, de Directie van de Kon. Mij. „De Schelde" en verschillende andere autori teiten gebruik van de tea die de Burge meester en Mevrouw van Woelderen in het „Wooldhuis" hadden aangeboden, 's Avonds vond in het „Schuttershof" te Middelburg een diner plaats, aangeboden door de Di rectie van de Kon. Mrj. „De Schelde", waar vele der hiervoor reeds enkele malen genoemde autoriteiten hebben aangezeten. Maandagmorgen maakten nog zeer velen tusschen half 10 en half 12 van de gelegenheid gebruik om den kruiser te- bezichtigen en tegen half elf klonken nabij den Boulevard de Ruyter commando's en de dreunende voetstappen van marcheerende troepen het waren twee compagnieën van de Kon. Marine te Vlissingen evenals twee compagnieën lan dingstroepen van de „De Ruyter" die op weg waren naar het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Ter plaatse aan gekomen stelden de troepen zich in een carré op rondom het standbeeld en terwijl de geweren werden gepresenteerd, de mili taire autoriteiten het saluut brachten en hun civiele collega's het hoofd ontblootten, zette de Marinekapel het oude Wilhelmus in. De commandant van de „De Ruyter" trad vervolgens naar voren om een krans te leggen aan den voet van het standbeeld dat in zijn geboorteplaats is opgericht ter herinnering aan den man die in de Neder- landsche geschiedenis zulk een groote 'rol heeft gespeeld en naar wien den nieuwen kruiser werd genoemd. Opnieuw deed de Marinekapel zich hooren, die ditmaal een koraal uitvoerde en nadat de landings troepen van de „De Ruyter" voor de aan wezige autoriteiten hadden gedefileerd, volgde de afmarsch. De korte, maar in drukwekkende plechtigheid waarbij niet werd gesproken, werd behalve door den Ondercommandant van de Kon. Marine in Zeeland en den Commandant van de „De Ruyter", bijgewoond door den Burgemees ter, den garnizoenscommandant, den heer R. H. Amtzenius, als directeur van het Nederlandsch Loodswezen 6e district en Voorzitter van „Onze Vloot", den dis trictscommandant der Kon. Marechaussee en talrijke Marine-officieren. Technische Studieclub. Wetenschappelijke filmvoorstelling. Daartoe uitgenoodigd door de Technische Studieclub hebben wij Zaterdagmiddag de wetenschappelijke filmvoorstelling bijge woond, welke door deze vereeniglng aan leden en belangstellenden in het Alhambra- Theater werd aangeboden. De voorzitter der Studieclub, de heer M. A. Vader, sprak een kort openingswoord en verwelkomde speciaal de leden van de Chr. Vereen, voor Technici en den Ned. Bond van Technici. Ter inleiding van deze filmvoorstelling Zaterdagavond 24 October ging allereerst het gebruikelijke wereld nieuws, waarna de film ons meenam naar de groote Duitsche stad Wuppertal. De stad, met haar vele groote industrieën, haar handel en nijverheid, maar ook met haar leut en vertier. Een volgende film toonde de kunstzijde industrie in Cambodja. Wonderlijk mooi was het uitkomen der jonge vlinders. Zel den zal men dit zoo prachtig kimnen aan schouwen als bij deze kleurenfilm het geval was. Op zeer duidelijke wijze was het ge heele proces van het eerste stadium af tot het wederinspinnen der zijderups in de cocon, te volgen. Hierna werden nog eenige films van een geheel ander genre vertoond en wel aller eerst Vloeibare lucht en de toepassing van zeer lage temperaturen. De lucht, die de mensch uitademt in vloeibaren toestand gebracht bij een temperatuur van 180 gr. onder nul. In dit verband werden eenige proeven vertoond met den magischen ketel. Verder volgden eenige natuurkundige proe ven, nl. met de magnetische tol, de gyros coop en de magneet. Voor ingewijden onge twijfeld zeer interessante films. Na een korte pauze ging de hoofdfilm „Met Sven Hendin dwars door donker Azië". De ontdekkingsreiziger Sven Hedin organiseerde de grootste expoditietocht die. ooit naar Centra-al Azië werd gemaaktde reis van Paotow naar Urumtschi, dwars door de eindelooze Gobiwoestijn. Na vele en langdurige voorbereidingen wérd de reis op .13 J;iV 1927 met meer dan 300 kameelen uit de kleine Mongolenstad aangevangen. Wij trokken mede door ein delooze zandwoestijnen, waar de zon haar verzengende stralen neerzond of zandstor men het verblijf bijna onmogelijk maakten. Doch de schier onoverzienbare kameelen karavaan trok steeds voort door de woes tijn. Onderweg kregen wij gelegenheid de ruïne van Chara Choto te bezoeken en ken nis te maken met de interessante godenver- eering in de Lama-kloosters. Wij kampeerden met de karavaan aan breede, nog nooit onderzochte Aziatische stroomen, overschreden de eeuwige sneeuw van 6000 meter hooge bergketens en ont vingen met Sven Hedin de Chineesche hoog- waardigheidsbekleeders. Na de eerste étap pe maakten wij ook de ellende en moeilijk heden mede, die de expeditie op haar tocht ondervond. Zandstormen, sneeuwbuien, kou de, honger braken de laatste krachten der kameelen. Wij kregen een indruk van het geduld en de taaie volharding, die Sven Hedin gehad moet hebben om dezen tocht tot het einde te volbrengen. Doch wanneer het einddoel 28 Februari 1928 is bereikt, en wij te Urumtchi feestelijk worden inge haald, zijn de vermoeienissen echter spoe dig vergeten en mogen wij terugzien op een goed geslaagden expeditietocht, waar bij niet minder dan 2500 K.M. werd afge legd. Deze film dwingt bewondering af voor de grootsche taak, die hier door onversaagde ontdekkingsreizigers is verricht. Een groot deel van het onbekende binnenland van Azië is open gelegd en de natuurgetrouwe weergave op het doek heeft aan velen een zeer interessanten en leerzamen middag bezorgd. De voorstelling werd bijgewoond door vele cursisten van de Gemeentelijke cursüs- sen voor Werkloozen, die hiertoe door het bestuur van de Technische Studieclub wa ren uitgenoodigd. Lid gemeenteraad. De heer J. Nieuwschepen heeft zijn be noeming tot lid van den gemeenteraad (vacature P. G. Laemoes) aangenomen. Gemeentelijke cursussen voor werkloozen te Vlissingen. Op Maandag 12 October jl. werden de gemeentelijke cursussen voor werkloozen geopend. Onder de 70 personen die zich hebben laten inschrijven zijn er 40 beneden de 24 jaar. Uit de gemeente Oost- en West-Souburg werd 1 persoon, uit de gemeente Koude- kerke 2 personen ingeschreven. Hoewel het aantal niet onbevredigend is, gezien het groot aantal werkloozen, die gelukkig weder te werk zijn gesteld, zou het aantal personen dat van deze nuttige instelling gebruik maakt, grooter kunnen zijn. Het is immers veel beter zijn vrijen tijd nuttig te, besteden en kennis te verzame len, welke later productief gemaakt kan worden, dan doelloos op straat te loopen, of zich met beuzelingen bezig te houden. Ingeschreven zijn voor den cursus Ne- derlandsche Taal 17 personen, Engelsche Taal 34 personen Esperanto 18 perso nen, Fransche Taal 5 personen, Duitsche Taal 5 personen, Rekenen, Algebra en Meetkunde 18 personen, Natuur- en Werk tuigkunde 16 personen, Motor- en Mate- rialenkennis 13 personen, Lijn-, sclieeps- ei>. bouwkundig Teekenen 20 personen. Werktuigkundig Teekenen 10 personen, Machineschrijven 34 personen, Stenografie 20 personen, Boekhouden 16 personen, Handelskennis 5 personen. De voor de schilders zoo nuttige cursus „Schilderen", omvattende plastiek, houten marmer schilderen, letterzetten, reclame- en decoratief schilderen is door het gering aantal personen, dat zich tot op heden liet inschrijven, nog niet begonnen. Naar wij vernemen zijn tot op heden nog veel schilders aan het werk, maar moesten zij werkloos worden dan zouden v/ij, vooral den jongeren in hun eigen be lang willen aanraden, zich direct te laten 'inschrijven en te profiteeren van de mooie gelegenheid die hen geboden wordt om zich in hun vak te bekwamen. Door het toepassen van een nieuw sys teem zal het den cursisten gemakkelijk gemaakt worden om, wanneer zij even tueel eenige weken te werk worden ge steld, bij hun terugkomst op de cursussen weder met de taak door te gaan waarme de zij bezig waren bij hun tewerkstelling. Op het gemeentehuis is eiken werkdag gelegenheid zich te laten inschrijven. Soirée-amusante in „De Oude Vriendschap". Ter gelegenheid v. het bezoek van Hr. Ms. nieuwen kruiser „De Ruyter" werd Zaterdag „op de Groote Markt" een soirée- amusante gegeven, waar het inderdaad ook vroolijk toeging en dat, ook uit marine kringen, zeer veel belangstelling trok. De, mede door zijn werken voor het M.S.F., welbekende humorist Jack de Co- ninck, oogstte met zijn praatjes en popu laire liedjes, in welker refreintjes hij de volle zaal gemakkelijk medekreeg, veel succes, evenzoo een marineman, die voor de aardigheid een parodistische imitatie van een Hawaiian-song en humoristische persberichten ten beste gaf. Jack vond in de huiskapel onder Char les Haaze een voortreffelijke begeleidster, die er tevens voor zorg droeg, dat de dans- lustigen, waaronder vele Jantjes getooid met hun flatteerende brani-kragen, niets te kort kwamen. Afscheidsavond voor de dienstplichtigen van de kustartillerie. Vrijdagavond is ter gelegenheid van het vertrek der dienstplichtigen lichting 3 936 I een feestavond in de Bomvrije kazerne ge houden. Hieraan werd medewerking ver leend door de „The Minstrels" .Verder traden op „The Rhytms" en de tooneelclub „The Rethoricians". Aan het einde van den avond heeft de commandant, kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke den wisselbeker uit gereikt aan den aanvoerder van het win nende voetbalelftal, dat den vorigen dag gespeeld had. De dienstplichtige Glaser heeft daarop namens de overige dienstplichtigen dank gebracht, onder aanbieding van een mand bloemen aan den kapitein. Met het spelen van het Wilhelmus werd deze avond gesloten. De storm. De storm die Zaterdag en Zondag ook boven onze stad woedde, heeft gelukkig geen groote schade aangericht. In een bo venwoning aan de Walstraat, hoek Wage- naarstraat, is een ruit ingewaaid, terwijl op den Dam een ruit van een gaslantaarn het moest ontgelden. Verder bleek op den Kou- dekerkschen weg West een boom niet meer tegen den storm bestand. Daar de boom op punt stond om te vallen, is deze door werk lieden van de gemeente verwijderd gewor den. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 12 tot 17 Octo ber werden in het badhuis 378 baden ge nomen en wel 262 door heeren, 96 door dames en 20 door kinderen. Moedercursus „Groene Kruis". De vereeniging „Het Groene Kruis" zal binnenkort een „Moedercursus" houden, bestaande uit een tiental wekelijksche les- Het bezoek van de „De Ruyter" aan Vlissingen. (Stadsnieuws). Dader van verduistering van f 40.000 te Alkmaar, aangehouden in de dui nen van Cadzand. (Provincienieuws)'. Storm woedt over ons land. Herstel der monarchie in Oostenrijk?; (Buitenland). Belangryke politieke verklaringen van Schuschnigg op het bondsappèl vait het Oostenrijksche Vaderlandsche Front. (Buitenland)j Aardbeving richt schade aan in Italië» (Gemengd nieuws)^ Oviedo ontzet. (Spanje); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 130 breed marine, rood en groen cent per el St. Jacobsstraat 8. Tel. 494 Ook liiv 'Permanent uoor tioee gulden compleet bij JO FIBBE KAPPER Groenewoud 63. Tel. 205 sen, welke zullen handelen over de ver zorging van moeder en kind. De lessen zullen worden gegeven door Zr. E. A. Switters, provinciale districts- huisbezoekster der commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland en aan vangen op Woensdag 28 dezer, des avonds 8 uur in een der lokalen van het voormalig Burger Weeshuis. Het groote nut van dezen cursus behoef? niet nader te worden uiteengezet. Kosteloos kunnen alle vrouwen boven 18 jaar daaraan deelnemen. Waar de vereeniging „Het Groene Kruis" op zulk een aangename en gemakt kelijke wijze de gelegenheid openstelt meerdere kennis op te doen over het be langrijke hierboven genoemde onderwerp., is het in het bijzonder voor jonge- en aant staande moeders zeer aan te bevelen de lessen te volgen. Voor verdere gegevens verwijzen wij U, naar de in dit blad voorkomende adver tentie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, De storm heeft ook op onze kust flink gewoed. Na regen komt zonneschijn. Zondagmiddag hebben zeer velen de „De Ruyter" bezichtigd. Maandagmorgen legde de commandant van den kruiser een krans bij het stand beeld van De Ruyter. Zaterdagavond is in De Witte Brug te Den Haag een diner gehouden door het be stuur van het N.O.C. aangeboden ter eere van de verrichtingen der Nederlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen te Berlijn. Tijdens de dronk ingesteld op het Ko ninklijk Huis. Voetbalwedstrijd Zuid-Nederland-Luxem burg. Comer voor het Luxemburgsche doel» Vele schepen wachten op de reede van Vlissingen op beter weer. Door het ruwe stormweer waren Zater dagavond cp de Schelde voor de Zuidwate ring een dertigtal groote stoomschepen voor anker gaan liggen, wachtende op be ter weer nm bet zeegat in te gaan. Het was vanaf de kist een prachtig gezicht al die schepen bij elkaar, vooral 's avonds toen zij verlicht waren. Wat moet dat vroeger een mooi schouw spel geweest zijn, als bijv. op de reede van Rammekens meer dan honderd scheper la gen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1