1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG IG OCTOBER EERSTE BLAD „DE STER" No.245 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VOOR ENGELSCHE SCHIPPERSTRUIEN HACCOU STADS- EN PROVINCIENIEUWS PAVILJOEN J7ANDELPIER „De Ruyter"-Feest KERK- EN SCHOOLNIEUWS §el>em,len»s«e« «aw Je— Jng HOTELLINNEN Reis-en Boodschaptasschen FAILLISSEMENTEN RECHTSZAKEN 1936! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledererege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegèn ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" St. Jacobsstraat. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Litterair© avond Nut van 't Algemeen. De wwndelende Jood. Met bovenstaand onderwerp trad gister avond in „de Oude Vriendschap" op de heer A. Brijs van 's-Gravenhage. De voorzitter van de af deeling Vlissin gen van het Nutsdepartement, de heer J. C. Paap, opende de vergadering met een woord van welkom op dezen eersten Nutsavohd in het seizoen. Vervolgens sprak de heer Paap de hoop uit, dat de leden der afdeeling ook meer ambitie zullen gaan toonen voor de ge wone ledenvergaderingen, terwijl hij voorts wees op het groote maatschappelijk werk dat de afdeeling in onze stad doet, en op de verschillende instellingen, welke het Nut bezit. De heer Brijs, zijn rede aanvangende, ging er van uit, dat waarschijnlijk allen do hoofdinhoud van de legende „de Wan delende Jood" kennen. Door een innerlijke macht gedwongen, doolt de schoenmaker Ahasverus, die Jezus een wijle rust niet gunde, op weg naar den Calvariënberg, sedert dien de geheele wereld door, ner gens rust vindend. De heer Brijs besprak hoe deze legende tot ons is gekomen. In 1602 werd in Duitschland een boekje gedrukt, welke deze geschiedenis behelsde. Dertig jaren later werd deze gedrukt te Leiden en te Gent. Sprekertoonde een oorspronkelijke uit gave van deze beide drukken. Zeer kleine boekjes, wel zeer verschillend van de dik ke boeken welke in den laatsten tijd over den Wandelenden Jood verschenen zijn. Tegenwoordig zijn er meer dan 500 ver schillende verhalen over „den Wandelen den Jood". Een der oudste drukken be slaat slechts 8 bladzijdentegenwoordig 800 bladzijden, oa. die van Eugène Sue, wel een bewijs hoe de legende in den loop der jaren is uitgegroeid. Spreker besprak de verschillende met elkaar in tegenspraak zijnde feiten in de beide oude legenden. In de eene wordt ge sproken van Ahasverus als een schoenma ker, ongeveer 50 jaren oud, terwijl in de andere wordt gezegd, dat Ahasverus was een „bouwmeester", d.i. metselaar of tim merman, even oud als Jezus, en Hem van vroeger kennende. Spreker las een groot gedeelte uit een der boekjes voor, waarin Ahasverus ver haalt van zijn omzwervingen door de ge heele wereld. Hieruit blijkt een voor dien tijd groote aardrijkskundige en weten schappelijke kennis. Om het ontstaan van een legende of sage in verschillende landen en volken beter te verstaan, gaf spr. een breede wetenschap pelijke verhandeling, om aan te toonen dat men in schier alle deelen der wereld dezelf de volksverhalen, legenden of sagen vindt, waarvan de kern overeenkomt en alleen de omlijsting, naar den aard en de zeden der bevolking, verschilt. Zeer merkwaardig is ook, dat de boeien de figuur van den Wandelenden Jood een object is geweest voor denkers, dichters en schrijvers van allerlei richting, voor geloo- Vigen, twijfelaars en ongeloovigen. In het tweede gedeelte van zjjn rede wees de heer Brijs er op, dat in de 7e eeuw op het eiland Cyprus door een monnik een verhaal is geschreven, dat dezelfde trekken vertoont als dat van den Wandelenden Jood. In aansluiting hierop toonde spreker aan, dat in verschillende landen legenden in omloop zijn, die dezelfde kenmerken ver- toonen. Ook wel verhalen, waarin aan Jezus als een gunst gévraagd wordt om te blijven leven, zooals o.a. in een Letlandsch verhaal. Zeer interessant is vooral ook de Let- landsche legende, waarin de Wandelende Jood is de kleinzoon van den aartsvader Jacob, een zoon van Ruben. Toen deze voor Jacob op de fluit speel de en tevens zong, zeide hij „Joseph leeft nog waarop de aartsvader ongeloovig antwoordde „Leef gü dan eeuwig wel ke wensch in vervulling ging. Dus hier geen straf of vervloeking, doch gevolg van een uiting van ongeloof. Er zijn trouwens nog meer Wandelende Joden geweest uit den tijd vóór Christus. Zoo wordt Kaïn, de broedermoordenaar, de eerste Wandelende Jood genoemd. Ver der de maker van het gouden kalf, die door Mozes vervloekt werd en eeuwig moet om zwerven. Ook Henoch en Elia worden als zoodanig genoemd, echter niet als oorzaak van straf, maar als gunst, om eeuwig te getuigen van God. Vervolgens wees spreker er op dat ook Britsch-Indië een legende heeft, welke zeer veel overeenstemming heeft met de Euro- peesche legenden van den Wandelenden Jood. Ook China heeft zijn twee eeuwige zwervers. De Wandelende Jood typeert het eeuwig naar rust zoeken van het menschdom zelf. Ook de R. Kath. Kerk heeft reeds onder de kerkvaders twee stroomingen gekend, die geloofden aan een leven op aarde tot den jongsten dag. Zoo geloofde de groote kerk vader Augustinus dat de apostel Johannes nog leefde om te samen met Elia te getui gen van Jezus. Verder wees spreker op de belangwek kende studie van den Katholieken geleerde dr. Van der Hooft, die de geheele legende van den Wandelenden Jood herleidt tct een boom-mythe. Ahasverus zou dan veranderd zijn in een olijfboom, de boom die nimmer sterft, symbool van het menschelijk leven, dat ook niet sterven kan. Er zijn voorts verschillende varianten op de legende van den Wandelenden Jood in de verschillende volksverhalen, waarvan spr. enkele mededeelde. Tenslotte besprak spr. nog eenige ver handelingen over den Wandelenden Jood uit den laatsten tijd, om te eindigen met er op te wijzen., dat wij feitelijk allen Wan delende Joden zijn, omdat wij allen onrus tig zijn van hart, en zoeken naar het ge luk. De idee van de genade moet de mensch vinden in zichzelf, in de liefde tot de schep ping en in de liefde tot het menschdom. De rede van den spreker waarvan wij slechts een korte samenvatting geven stond niet alleen litterair, doch ook weten schappelijk op hoog peil en werd met har telijk applaus door het aandachtig gehoor beloond. DE KRUISER „DE RUYTER" AANGEKOMEN. Officieele ontvangsten en festiviteiten. Hedenmorgen te elf uur kwam de kruiser „De Ruyter" in de Wielingen in zicht, waar na het schip op de reede voor anker ging. Tegen twee uur was er heel wat belang stelling nabij de buitenhaven, waar talrijke personen de dingen die gebeuren gingen af wachten. Het terrein voor het gebouw van de N.V. Haven van Vlissingen was afgezet en daar troffen wij o.m. den Ondercomman dant der Marine in Zeeland, kapitein ter Zee H. J. van der Stad aan en Luitenant ter Zee le klasse J. H. Rinkhuyzen. De Marinekapel was eveneens aanwezig, maar voorloopig hadden de instrumenten nog rust en zocht men. in de luwte van de aanwezige gebouwen en loodsen, beschut ting voor het straf blazende windje. In de verte lag de „De Ruyter" op de reede voor ankerondanks den grooten af stand een indrukwekkend gevaarte. Te tien voor twee zien wij de sleepbooten vastma ken en te tien voor half drie komt er bewe ging in den kolos. De kruiser zwaait om en vaart dan de haven tegemoet. Het aantal belangstellenden, dat aanvankelijk wel groot, maar toch niet buitengewoon kon worden genoemd, is intusschen sterk toe genomen en op de pontons ziet het zwart van het volk. Rustig nadert het gevaarte waarvan men zich pas als het naderbij komt de ge weldige afmetingen bewust wordt. De zon speelt over de glanzend grijze huid en de glimmende koperen patrijspoorten én langzaam nadert het schip den ingang van de haven. Dan zet de Marinekapel het Wilhelmus in. Officieren en manschappen nemen de houding aan en salueerenzoo komt de „De Ruyter" de haven binnen van de stad, waar de man naar wien het schip genoemd is, het levenslicht aan schouwde. En als wij tegen drie uur hals over kop in een taxi rollen om onzen lezers van avond nog te kunnen vertellen hoe de „De Ruyter" te Vlissingen ontvangen is, wor den juist de kolossale trossen vastge maakt en is het langs den wal een en al bedrijvigheid. Het gewone, maar altijd even interessante en boeiende beeld dat onverbrekelijk met het meren van een groot schip verbonden is. En de Marine kapel werd niet moe en vroolijk klonken de vaderlandsche liederen en marschen In den loop van den middag worden verschillende bezoeken bij autoriteiten af gelegd, die op hun beurt aan boord van de „De Ruyter" hun opwachting bij den com mandant maakten. Vrijdagavond te 7 uur wordt den com mandant van de „De Ruyter", kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste mét vier of ficieren van dien bodem en vier officieren uit Vlissingen aan boord van de „Noord- Brabant" een diner aangeboden door den Ondercommandant van de Kon. Marine te Vlissingen, kapitein ter zee H. J. van der Stad. Morgenmiddag te half vier worden ver schillende autoriteiten uit de Provincie Zee land, w.o. de Commissaris der Koningin, de burgemeesters van Vlissingen en Middel burg en vele anderen aan boord van de „De Ruyter" ontvangen en rondgeleid. Morgenavond wordt den officieren en hun dames in Grand Hotel Britannia een soirée aangeboden, terwijl tevens in verschillende etablissementen in de stad feestelijkheden zullen plaats vinden (Paviljoen Wandelpier en De Oude Vriendschap). Zondagmiddag te half een biedt de com mandant van de „De Ruyter" verschillenden autoriteiten aan boord een lunch aan, o.m. den Ondercommandant van de Koninklijke Marine en den Burgemeester van Vlissin gen den heer C. A. van Woelderen, den Directeur van het Loodswezen kapitein ter zee R. H. Arntzenius, e.a. Zondagmiddag van 3516.30 uur wordt het publiek in de gelegenheid gesteld den kruiser te bezichtigen, terwijl tusschen half 5 en 6 uur nam. de burgemeester en Mevr. van Woelderen op het Wooldhuis den officieren van de „De Ruyter", evenals den officieren van land- en zeemacht te Vlissin gen met hun dames, en der Directie van do Kon. Mij. „De Schelde" een tée aanbieden. Zondagavond zal in het Schuttershof te Middelburg een diner plaats vinden, aange boden door de directie van de Kon. Mij. „De Schelde", waaraan de commandant van de „De Ruyter" met drie officieren van dien bodem zullen aanzitten, evenals de hierbo ven reeds eerder genoemde autoriteiten. Maandagmorgen wordt dan nog van half 10 tot half 12 gelegenheid tot bezichtiging gegeven, waarna de kruiser vertrekt. Hedenavond groot Speciale attracties Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal In gezelschap van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyer de Vries, bracht Minister mr. M. Slingen- berg Donderdag een bezoek aan het in. aanbouw zijnde Flora-bad over het IJ. Hoewel er nog geen besluit is genomen betreffende den bouw van een tunnel on der of een brug boven de Maas te Rot terdam, is men toch reeds bezig met het ontruimen van het terrein, waar de tunnel of brug zal komen. De loodsen aan de Parkhaven worden afgebroken. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. AangekomenNederlandsche motor „Jantje" (Kroesinga) van Londen voor DuisburgNederlandsche motor „Succes" van Zeebrugge voor RotterdamNoorsche tanker „Evina" van Bahrein, om een la ding olie te lossen. Vertrokken „Lutgerdina" naar Londen. Het Nederlandsche m.s. „PascholT kwam gisteren van Southampton te Vlis singen aan om bij de Maatschappij „De Schelde" alhier eenige reparatiën te on dergaan. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Tarief voor electriciteit. Na de invoering van het op 26 Februari nieuw vastgestelde vastrechttarief voor electriciteit heeft zich voor enkele particu liere afnemers de omstandigheid voorge daan, dat toepassing van bedoeld tarief on- voordeeliger uitkwam dan het tevoren gel dende. Blijkens de gedane becijferingen voor winkels enz. is te verwachten, dat zich ook te dien aanzien verschillende zoodanige gevallen zullen voordoen. B. en W. stellen daarom voor een over gangsbepaling in het leven te roepen, waar in bepaald wordt, dat het nieuwe vastrecht tarief in werking treedt voor zoover woon huizen betreft na de opneming van het ver bruik over November en December 1935 en voor winkels, kantoren, werkplaatsen, pak huizen en dergelijke na de opneming over Mei en Juni 1936, en dat voor hen, wien de stroom wordt berekend volgens het op 14 Januari 1931 vastgestelde vastrecht-tarief, zoolang zij in hetzelfde pand blijven wonen of onveranderd hun zaken blijven voortzet ten en de electriciteitsinstallatie niet wordt gewijzigd, het oude tarief gehandhaafd blijft, als niet anders met hen wordt over eengekomen. Op die wijze wordt voor de betrokkenen de mogelijkheid geopend, den stroom desgewcnscht volgens het oude vastrechttarief te blijven betrekken. Een soortgelijke regeling geldt ook te Vlissingen ten opzichte van den aldaar door de PZEM geleverdcn electrischen stroom. Tegen 'prijsopdrijving. In verband met de bepaling der wet tot het tegengaan van prijsopdrijving, waarbij de burgemeesters bevoegd zijn over te gaan tot inbezitneming van goederen, doch alleen indien de daarvoor door de gemeente te betalen schadeloosstelling vooraf is geno ten of vooraf voor deze stadeloosstelling persoonlijke of zakelijke zekerheid is ge steld, stellen B. en W. voor 5000 ter be schikking van den burgemeester te stellen, teneinde daaruit c.q. de schadeloosstelling te kunnen bestrijden. B. en W. verwachten en vertrouwen, dat alhier geen inbezitne mingen noodzakelijk zullen blijken, doch achten het toch geraden, den burgemees ter in de gelegenheid te stellen, bij even tueel voorkomende overtredingen, zijn wet telijke plicht naar den eisch te vervullen. Verbetering dokhaven. Op vragen van de commissie van finan ciën naar aanleiding van het voorstel tot uitvoering van de verbetering van de Dok haven, antwoorden B. en W., dat in de be grooting terecht geen post opgenomen is voor opruiming der huisriolen en aanslui ting aan het stadsriool voor de panden aan den Kinderdijk. De betrokken bewoners hebben zich steeds vergenoegd, zonder des betreffende vergunning, met het loozen in de Dokhaven. Na de voorgenomen verbete ring zullen zij voor hun rekening hebben aan te sluiten op het gemeenteriool in den Kinderdijk dan wel subsidiair zich van ton nen moeten bedienen. Inderdaad is hét denkbaar, dat de ge meente een bedrag voor meer werk ten volle zou moeten dragen. Vanzelfsprekend zullen B. en W. er intusschen naar streven zulks te voorkomen. OOST- EN WEST-SOUBURG Jaarfeest Meisjesvereeniging. Donderdagavond j.l. hield de kleine meisjesvereeniging „Van Knop tot Bloem" alhier, haar 5e jaarfeest. Uit het jaarver slag bleek, dat de vereeniging 35 leden telt. De ontvangsten in het afgeloopen boekjaar bedroegen 188.75, de uitgaven 150.45, alzoo een batig slot van 38.30. De avond werd doorgebracht met voor drachten, samenspraken, opstellen en ta bleaux. Het was voor de meisjes, die zich in veel belangstelling mochten verheugen, een recht gezelligen avond. Huiszoeking bij den Pauselijken nuntius te München. De correspondent van de Daily Telegraph meldt aan zign blad, dat de Beiersche poli tieke politie dezer dagen huiszoekingen heeft gehouden bij den Pauselijken nuntius te München, mgr. Di Torregossa. Leden van zijn personeel, met inbegrip van zijn secretaris, werden gearresteerd. De strijd in Spanje zal Madrid zich overgeven (Buitenland), De „de Ruyter" in Vlissingen gearri veerd. (Stadsnieuws), Byzonderheden over het nieuwe vlaggen schip van de K.L.M., de D. C. 3. (Luchtvaart)' Bedrijfsleider te Alkmaar verduistert 40.000. (Gemengd Nieuws) Proefverkiezing in de Vereenïgde Sta ten levert meerderheid voor Landon op. (Buitenland} ZIE VERD5R EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 5y sterker dan A graslinnen. 150-160-180-200 breed 59 66 72 79 ct. per el! St. Jacobsstraat 8. Tel. 494 moderne modellen en kleuren. IJzersterk 109,129,149,169 ct. J 0 F IB B E - GR0ENEW0UD 63 Later werden de gearresteerden weer od vrije voeten gesteld, met uitzondering van een bediende, die nog in arrest zit. De huiszoeking werd ten uitvoer gebracht door in burger gekleede politieambtenaren, die kort voor middernacht arriveerden en, na een zorgvuldige doorzoeking van het gebouw, een groot aantal documenten liassen, dossiers, enz. in beslag namen en op gereed staande vrachtauto's laadden. Enke le papieren zijn inmiddels teruggegeven. Deze huiszoeking aldus voegt dé cor respondent van genoemd blad hieraan toe zal waarschijnlijk een conflict met het Vaticaan tengevolge hebben. Mgr. Di Torregossa heeft de laatste twee jaar als particulier burger in München ge woond. In Januari 1934 werd hem door de nat.-soc. regeering zijn diplomatieken sta tus ontnomen, korten tjjd na de uitvaardi ging van de wet, die de Beiersche souverei- niteit opheft. Desondanks heeft het Vati caan hardnekkig geweigerd mgr. Di Torre gossa uit München terug te roepen. De Rijkskweekschool te Middelburg. In December van dit jaar zal het 60 jaar geleden zijn, dat de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Middelburg werd gesticht. Een comité van voorbereiding is gevormd om op 29 December dit feit feestelijk te herdenken. Het comité hoopt, dat heel veel oud-leerlingen, zoowel die ver weg wonen als die uit de naaste omgeving zich ge drongen zullen gevoelen om deze herden king en de daaraan verbonden réunie me de te maken. Het comité koos tot zijn secretaris den heer J. J. van Doeselaar te Middelburg. Examens. Aan de universiteit te Amsterdam slaag de voor het aanvullend doctoraal examen natuurkunde de heer E. H. Boasson. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet verklaardN. J. J. Schumaker, koopman, wonende te Middelburg. Rech tercommissaris Mr. C. E. Muller, rechter. Curator Mr. W. K. H. Dieleman, advo caat te Middelburg. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 16 October 1936. Valschheid in geschrifteJ. B. v. S., 46 jaar, kantoorbediende te Vlissingen, een

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1