500 300 25 DE STER" DONDERDAG JAPAN'S MACHTSPOLITIEK IN CHINA. No.244 74e Jaargang Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Voor OVERHEMDEN HACCOU STADS- EN PROVINCIENIEUWS Sdicurlcnissc»» «nn Jew Jag HOTELLINNEN 1936: VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. TSJIANG KAI-SJEK VASTBESLOTEN GEEN GEBIEDSSCHENDING MEER TOE TE LATEN. EEN OORLOG VOORLOOPIG TE RISKANT. Zooals bekend was er tusschen Japan en China een nieuw conflict uitgebroken. Op 23 September bad een groep Chineezen in Sjanghai op Japansche matrozen gescho ten, waarvan er een gedood en twee ge wond werden. Daarop had Japan aan Chi na opnieuw scherpe eischen gesteld, n.l. het uitroeien en controleeren van de anti- Japansche beweging in China, het herstel van vriendschappelijke betrekkingen tus schen Tokio en Nanking en de oplossing van alle nog hangende problemen door middel van onderhandelingen. Sinds vijf jaren wordt China door Japan voortdurend geweld aangedaan en beroofd. Daarover geraken de nationalistische krin gen in China natuurlijk in opwinding. Zoo ontstaan er incidenten, die Japan dan tot aanleiding neemt om van Nanking weer nieuwe tegemoetkomingen af te persen. Nieuwe opwinding bij de Chineezen is daar van het gevolg. Het verlangen van Japan, de anti-Japansche beweging uit te roeien, beteekent, dat China, wat Japan ook in het Hemelsche Rijk onderneemt, geen te genstand biedt en zonder morren zich alles laat welgevallen. Het geheele onderwijs moet pro-Japansch worden. Japan eischt voor zich de exploitatie van alle bodem schatten in Noord-China op, om van eenige verdere bijkomstigheden dan nog maar niet eens te spreken. Intusschen is men het weer min of meer met elkaar eens geworden, wat ook be grijpelijk is, want er viel nauwelijks aan te nemen, dat Japan het tot een oorlog zou laten komen. Toen het ook eenige maanden geleden dergelijke eischen stelde, kreeg het van maarschalk Tsjiang Kai-sjek ten ant woord, dat China vast besloten was, de on schendbaarheid van zrjn gebied tot het uiterste te bewaren. China wenschte geen oorlog, maar indien Chineesch gebied ge schonden werd, zou het zich gedwongen zien, den indringer te bestrijden. Verder was China niet van plan, verdragen af te sluiten, die met zijn souvereine rechten on- vereenigbaar zouden zijn. Rusland en Engeland als steun van Nanking. Deze taal zou kunnen verrassen, indien men de machtsmiddelen van China met die van Japan vergelijkt. Een oorlog tusschen Japan en China zou ongetwijfeld met de overwinning van Tokio eindigen. Maar de situatie zou met één slag veranderen, indien Sovjet-Rusland zou ingrijpen. Met deze mogelijkheid echter moet Ja pan rekening houden. Een overwinning van Japan op China zou het evenwicht in het Verre Oosten zoo verregaand verande ren, dat het zeer de vraag zou zijn, of Rusland rustig zou blijven toezien. Ook heeft de reorganisatie van het Chineesche leger onder Tsjiang Kai-sjek groote vorde ringen gemaakt. Vooral moet het over een goed luchtwapen beschikken. Een oorlog tegen China en Rusland zou daaro.m voor Japan een gewaagde onderneming zijn, waartoehet niet zoo spoedig zal over gaan. Vandaar de krachtige taal van de Chineesche regeering. Een andere aanzienlijke steun voor China is Engeland. Er bestaat tusschen Engeland en China een tamelijk nauwe sa menwerking. De dikwijls herhaalde eisch van Japan, dat alle invloed van derden in China uitgeschakeld moet worden, is daar om tegen Engeland gericht. De Engelsche financieele deskundige Leith-Ross was maandenlang in China, om daar de finan ciën te ordenen. De tegenstelling wordt nog verscherpt door het feit, dat Japan in zijn economische vlucht op de wereldmark ten hoofdzakelijk door Engeland geremd wordt. Twee fronten In Tokio. Dit alles heeft in Tokio het gevoel ge wekt, dat men. min of meer geïsoleerd is. De bewapening verslindt meer dan de helft van de staatsinkomsten. De breede volks massa lijdt grooten nood. De boog is tot het uiterste gespannen. Tusschen leger en regeering gaapt nog steeds een kloof. De vertegenwoordiger van de militairen, n.l. de nieuwe Minister van Oorlog, Terantsji, wil de Japansche invloedssferen op het vasteland consolideeren en deze tot Binnen- Mongolië uitbreiden. Het leger neemt daar bij de vijandschap van Nanking op den koop toe. Daarentegen zijn Minister-presi dent Hirota en Minister van Buitenland- sche Zaken Arita van meening, dat het het beste zou zrjn, het met Tsjiang Kai-sjek eens te worden om hem dusdoende aan den Engelschen invloed te onttrekken. In dit geval moet natuurlijk een einde gemaakt worden aan de politiek van dreigementen en eveneens moet men dan het streven naar autonomie van Noord-China laten va ren. Onder die omstandigheden zou men ook tot een modus vivendi met Engeland kunnen komen. Met Sovjet-Rusland zou men misschien het niet-aanvalspact kunnen afsluiten, dat Moskou zoo zeer wenscht, maar dat door het Japansche leger tot nog toe steeds van de hand gewezen is. Op deze wijze hoopt een deel van de regeering, Japan uit den toestand van isolatie te kunnen brengen. Achter deze politiek staan ook industrie, handel en scheepvaart, daar men in deze kringen van .meening is, dat de militaire lasten, die voor de gewelddadige onderwer ping van China noodzakelijk zijn, de draagkracht van Japan zouden te boven gaan en het land economisch ruïneeren. Of de tegenstelling tusschen de militaire en burgerlijke leiders kan worden overbrugd en of dit zonder binnenlandsche crisis mo gelijk is, moet de toekomst leeren. Zeker is, dat het in Japan gist. St. Jacobsstraat. DE A.S. FEESTELIJKHEDEN. Gisteravond, vergaderde in de Oude Vriendschap het Centraal Comité voor het organiseeren van Feestelijkheden, ter gele genheid van het huwelijk van Prinses Juli ana en Prins Bernhard, met de financieele commissie, de versierings-commissie, de schoolfeest-commissie en de commissie voor sport, optocht en muziek, en tevens met de besturen der buurtcomité's. De voorzitter, de heer F. G. Lemmers, opende te half negen de druk bezochte bij eenkomst en heette namens het bestuur van het dag. comité allen hartelijk welkom. Nau welijks 16 dagen na den eersten oproep is het mogelijk een overzicht te geven van hetgeen tot dusver is verricht en het ver heugt spreker dat de uitslag zoo gunstig is. De eerste pluim verdienen de opgerichte buurtcomité's, die direct de zaak hebben aangepakt en met het voorbereidende werk zijn begonnen. Doch ook het dag. bestuur en het werk comité hebben niet stil gezeten en het dag. bestuur hoopt op prettige wijze met de buurtcomité's samen te werken. Een pro gramma is uiteraard nog niet samenge steld en besluiten zullen nog niet genomen worden. Alle opgerichte buurtcomité's waren ver tegenwoordigd. Het centraal comité is nog uitgebreid met de navolgende heeren Kapelaan B. J. A. Haanen, ds. J. S. Hartjes, luitenant ter zee 2e klasse D. J. van Doorninck, J. Ma rijs, F. Schets en J. Uijtterlinde. De financiën. Namens de financieele commissie gaf de heer J. van der Meulen inlichtingen over de contributie. Het beste is voor alle buurt comité's een uniforme regeling te treffen. De penningmeesters zullen hierover een circulaire ontvangen, waarin de voorgestel de regeling wordt uiteengezet. Hoewel niet bindend, zou spreker gaarne zien, dat deze regeling algemeen werd aan gehouden, voor den goeden gang van zaken. De verlichting. Ir. G. de Regt gaf inlichtingen over de verlichting. Men kan verlichten met elec- triciteit, gas enz. De continu-verlichting behoort tot het terrein van de buurt-comité's. Alle moge lijke verlichting kan men aanleggen. Doch de buurt-comité's dienen hun plannen dan in te dienen bij het centraal-comité, om zoo mogelijk een goed geheel te verkrijgen. Verder kan men individueele verlichting aanbrengen, bijv. zuilen, verlichting St. Ja- cobstoren en Ronde toren. Veel zal afhan gen van de beschikbare financiën. Samen werking van verschillende categorieën men- schen zal noodig zijn. Ook zal rekening moeten worden gehouden met de weersom standigheden en overleg met deskundigen zal gewenscht zijn. Spreker wil allen tijd met -aad en daad terzijde staan. Ook de heer J. J. van der Jagt zal dit .doen ten opzichte van de eventueele gas verlichting. Wat betreft den prijs van electrischen stroom en het te gebruiken materiaal zullen pogingen worden gedaan bij de betreffende instanties, dit zoo goedkoop mogelijk te verkrijgen. Eveneens zal onderzocht worden of de boulevards met het oog op de scheepvaart verlicht mogen worden. De voorzitter deelde mede, dat het dag. bestuur voeling met Middelburg houdt, om te voorkomen, dat de feesten in elkaar loopen. Aangeraden wordt, dat de buurtvereni gingen voor de electrische verlichting, in welken vorm ook, overleg plegen met den heer ir. G. de Regt. De versiering. De heer C. van Dijk besprak de versie ringen. Alle' buurtcomité's kunnen daarvoor eigen plannen maken, doch gewenscht is deze om advies in te diehen bij de versie rings-commissie. Ook dient dit te geschieden met plannen betreffende optochten met praalwagens enz. Na ee.n desbetreffende vraag van der. voorzitter blijkt, dat geen enkele buurtcom- missie er voor voelt, versieringswedstrijden te organiseeren. Iets anders is natuurlijk een étalage wedstrijd, waarover de middenstands-orga- nisatie's zullen beraadslagen. Verschillende raadgevingen. De voorzitter gaf nog verschillende wen ken ten aanzien van hetgeen gedaan kan worden om de feesten goed te doen slagen. Alles moet in het werk gesteld worden opdat Vlissingen een grootseh feest viert, waaraan de heele bevolking deel kan ne men. Ook hoopt spreker dat de buurtcom- missie's aandacht zullen wijden aan het vlaggen door de ingezetenen. Heel Vlissin gen .moet vlaggen, dat verhoogt het vroo- lijk aanzien. Met de meeste klem drong spreker er op aan, dat de buurtcommissie's blijven be staan. Dat is van groot belang voor de toekomst. Wij krijgen in de eerstvolgende jaren nog meerdere herdenkingsdagen, naar wij hopen. Aardig zou het zijn, als elke buurtcom- missie een eigen vlag aanschafte. Ontwer pen daarvan kunnen ingediend worden bij de heeren G. A. M. Jacobs en C. van Dijk, die gaarne van advies zullen dienen. De feesten zullen geopend worden met een reveille en gesloten met een schitterend vuurwerk. 20 afdracht. Een voorstel om de 25 afdracht aan het hoofdbestuur te reduceeren tot 20 of 15 werd door dit bestuur ten sterkste ontraden. Voor algemeene uitgaven is heel wat noodig muziek, vuurwerk, kinderspe len, waaraan 2600 kinderen zullen deel nemen. Echter wordt met meerderheid van stem men, na breede discussie, besloten dat 20 aan het hoofdbestuur zal worden afgedra gen. In de financieele commissie werden nog uit de buurtcommissies benoemd de heeren J. J. Toussaint en J. C. F. Smits. Verder werd besloten op Woensdag 11 November a.s. weder een algemeene verga dering te houden. Nadat nog enkele practlsche wenken wa ren gegeven, sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering. Nederl. Christen Vrouwenbond, „De nieuwe religie in Duitscliland De afdeeling Vlissingen van den Ned. Christen Vrouwenbond hield gisteravond in het Militair Tehuis haar eerste openbare bijeenkomst in dit winterseizoen. Na de gebruikelijke opening door de presidente, mevr. Van Zeggelen, sprak ds. M. Vreugdehil van Meliskerke over het onderwerp „De nieuwe religie in Duitsch iand". Allereerst wees ds. Vreugdehil er op dat zich in Duitschiand iets nieuws aan het voltrekken is. Politiek gezien is daar alleen bestaansmogelijkheid voor het Nationaal- Socialisme met zijn nieuwe ideeën op maatschappelijk en economisch gebied. Dit nieuwe, dat op het geheele Duitsche volk zijn stempel drukt, voltrekt zich ook in den godsdienst. Verschillende, groepen en per sonen zijn er die zich daar tegen verzetten o.a. Karl Barth en dr. Niemöller, evenals de bekende predikant van de Duitsche Christenen, ds. Müller. Spr. zette het verschil tusschen deze groepen uiteen, maar wees er op dat beiden één zijn om het nieuwe samen te laten gaan met het Christelijk geloof. Een derde groep is er, die alleen met het nieuwe systeem wil meegaan en ook den gods dienst daaraan ondergeschikt maken. Achter deze nieuwe religie staat de nat. soc. staat. Uitvoerig stond spreker stil bij de op komst van deze religie, waarbij de rassen theorie op den voorgrond treedt. Terug naar het ras beteekent anti-semitisme, Jodenhaat. De Joden, de bedervers van het Arische bloed, brachten een lage gedachte in de hooge sfeer van het Duitsche volk. Men duldde niet dat het Oude Testament in den Bijbel bleef en toen het anti-semitisme zijn hoogtepunt bereikte, klonk ook de kreet„Weg met het Oude Testament". Daar de nieuwe religie zoo fel staat tegen over het Oude Testament moest zij ook een anderen uitleg géven aan het Nieuwe Tes tament, daar dit toch op het Oude gebouwd is. Niet het dienen van den God der Schrif ten, maar den Germaanschen God en terugkeeren tot de wezenlijke waarde van den Germaanschen godsdienst. Zij zien dan den Germaanschen mensch als sterk en dapper, die niet buigt voor God, maar hem als zijn vriend, beschouwt. Het geheele menschenleven moet één eenheid met God voorstellen, waarbij de mensch volkomen aan Hem gelijk is. Zoo komt men ook tot de vereering van den Roomschen monnik Ekkehard. De Jezus der Schriften is veeleer een man, waar men tegen op kijktdie troost en kracht geeft, maar, kan men dan niét even goed opzien naar Adolf Hitler, wiens gelaat eveneens straalt van moed en kracht Met alle mogelijke middelen tracht men de jeugd deze beginselen bij te brengen en zoo zal men doorgaan tot er alleen plaats oypvt blijft voor de nieuwe religie. De houding der Duitsche Christenen. In het tweede deel van zijn lezing bracht spreker de houding der Duitsche Christe nen naar voren in hun strijd tegen deze beweging. Deze is moeilijk en zwaar, daar zij strijden tegen hen, die zich Christenen noemen, maar in wezen heidenen zijn. Met groote voorzichtigheid moet worden gestre den tegen het anti-semitisme. Maar in alle andere dingen bindt de Duitsche kerk openlijk den strijd aan tegen de nieuwe religie en tast zij het kwaad in den wortel aan. Door aanhoudend gebed en strijd zal ook dezen opstand tegen God mislukken. De Christen vrouw heeft als taak haar geloofsgenooten in dezen strijd bij te staan. Nadat de présidente woorden van dank gericht had tot den spreker voor zijn bo Mende en leerzame lezing, sloot ds. Vreugdehil deze bijeenkomst met gebed. Fraude bij crisisdiensten 30 October a.s. voor de rechtbank. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld, zal de rechtbank te Middelburg op Vrijdag 30 October a.s. een aanvang maken met de behandeling van de strafzaken, betrekking hebbend op de malversaties b\j het Plaatselijk Crisis-comité en Maat schappelijk Hulpbetoon. Naar de Tel. meldt zullen zeven perso nen als verdachten terecht staan. Eerstens vier collectanten van het Crisis-Comité, die van allerlei knoeierijen beschuldigd zijn o.a. van het stelen van geld uit collecte bussen. Aan hen is diefstal ten laste ge legd. Voorts zal in de beklaagdenbank moeten plaats nemen de oud-wethouder van Sociale Zaken, de heer P. G. L., die vice-voorzitter was van het Plaatselijk Crisis-comité en voorzitter van „Maat schappelijk Hulpbetoon", ten tijde der ge constateerde gevallen van fraude bij deze instellingen. De heer L., die zich thans in preven tieve hechtenis bevindt, als verdachte in de zaak der malversaties bij het Gewest Zee land van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, was van te voren ook ten aanzien van de fraude bij de crisisdiensten verscheidene malen door de politie en justitie gehoord Na het gerechtelijk vooronderzoek is hem Japan's Machtspolitiek in China. (Hoofdartikel.); Lezing over„De nieuwe religie in Duitschiand''. (Stadsnieuws.), Algemeene vergadering van de Neder- landsehe Middernachtzending Vereeni- ging. (Provincienieuws.), Militaire hervormingen in België. (Buitenland.); In Spanje wordt nog steeds hevig ge vochten. (Buitenland.), Ernstig arbeidsongeval te Steenderen. (Gemengd Nieuws.), Nog een slachtoffer van de vergifti ging te Spekholzerheide overleden. (Gemengd Nieuws.» De nieuwe Motor- en Rijwiel Beschik king is verschenen. (Binnenland. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 5» sterker dan graslinnen. 150-160-180-200 breed 59 66 72 79 ct. per el. St. Jacobsstraat 8.Tel. 494 99 nu in deze affaire ten laste gelegd mis bruik maken van gezag en verduistering. De zesde verdachte in deze zaak is de secretaris van het Plaatselijk Crisis-comité tevens tot voor kort adjunct-commies ter gemeente-secretarie, de heer C. P. L., die ook beschuldigd is van onregelmatigheden in zijn beheer, waarvoor hem bij dagvaarding verduistering ten laste is gelegd. En ten slotte is de zevende verdachte de adminis trateur van „Maatschappelijk Hulpbetoon", de heer W. de W., die zich te verantwoor den Zal hebben voor verduistering, subsi diair heling. Beide laatstgenoemde ver- dachten, die in den loop van de maand Juli gearresteerd waren, zijn geruimen tijd niet meer in preventieve hechtenis. Eveneens bevinden zich de vier collectanten op vrije voeten. Benoeming Secretaris-Rentmeester van het Burger Weeshuis. Voor deze betrekking hebben zich 56 sol licitanten gemeld. Door Regenten is ter benoeming door den Gemeenteraad de volgende aanbeveling opgemaakt1. de heer G. A. de Ruiter 2. de heer J. P. Ven- tevogel, beiden alhier. Een kinderfeest. Zaterdag 17 October a.s. zal des mid dags in „de Oude Vriendschap" een' kin derfeest worden gehouden, dat onder lei ding zal staan van den goochelaar Leberto. Verder zal ook de bekende Tante Riek aan wezig zijn om den kinderen een genotvoli len middag te bezorgen Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie, „De Oude Vriendschap". Ter gelegenheid van het bezoek van den nieuwen kruiser Hr. Ms. „De Ruyter" zal Zaterdagavond in „de Oude Vriendschap"' een „soirée amusante" gegeven worden* Jao. de Coninck zal zijn medewerking aan dezen avond verleenen. Voor verdere bijzonderheden zie men de elders in dit nummer voorkomende adver tentie. Uitslag aanbesteding. Door öe directie der Nederlandsche Spoorwegen werd te Utrecht in het open baar aanbesteed het afbreken van de gas fabriek, 2 gasreservoirs, schoorsteen, teer- kelders en houten brandstoffenbergplaats hier ter stede. Ingekomen waren 8 aanbiedingen. Geboden werd met een toegift van 503 door L. Verhage te Koudekerke (voorwaar delijk) 281.75 Wed. van Cracau en Zn» te Vlissingen. Gevraagd werd met toebetaling door de

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1