500 150 25 heerlijk WOENSDAG 14 OCTOBER WERKVERSCHAFFING VOOR INTELLECTDEELE WERKL00ZEN. „DE STER" >No. 243' 74e Jaargang- 1936- IlitlinFiin F. Ml OF VELDE Ir. Mint 51-81,llissiip. 1*1. ID. Poslrckiniii DElil Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Devaluatie - Bord STADS- EN PR0VIMC1ENIEUWS §ct»eafflcwisscti *>gati «Iffiw HOTELLINNEN HOUTENS CACAO j Voor WERKKLEEDING HACCOU VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedererege1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ORAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oF oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste biad. MEDEWERKING VAN AUTORITEITEN ONONTBEERLIJK. REEDS BELANGRIJKE RESULTATEN BEREIKT. Mr. H. B. Wildt Meybooan, rijksinspec teur voor de werkverschaffing in alge- in eenen dienst, schrijft ons Naast de zorg, die de overheid zich op het gebied der werkverschaffing reeds se dert een reeks van jaren voor de werk- looze handarbeiders heeft aangetrokken, valt in de laatste jaren ook eenzelfde zorg voor de hoofdarbeiders waar te nemen. Het spreekt vanzelf, dat deze werkver schaffing voor zg. „intellectueele werkloo- zen" op tal van punten verschilt met die voor de handarbeiders, doch overeenstem ming is er in doelstelling, n.l. de gedu peerden voor korten tijd op te heffen uit hun. moreele depressie van gedwongen niets-doen. Behalve dit ideëele motief, dat niet hoog genoeg kan worden aangeslagen, is ook het financieel belang voor den werklooze van groote beteekenis even komt hij met de door hem verdiende in komsten weer iets uit boven het bedrag, dat als steun genoten, slechts nau welijks in de levensbehoeften van het ge zin kan voorzien. Wel is de hulp, die door werkverschaffing aan intellectueelen wordt geboden slechts van zeer beperkten om vang niet meer dan 400 tot 500 werk looze hoofdarbeiders zijn tewerkgesteld, tegen 40.000 tot 50.000 handarbeiders doch gelet op de telkens op te lossen moeilijkheden, riiag dit cijfer toch niet on bevredigend worden genoemd. De hoofdarbeiders worden bij de plaat sing in de werkverschaffing in het alge meen onderscheiden in drie groepen Greep 1 de hooger gevormden of aca demici, zooals juristen, ingenieurs, econo men, e.d. Groep 2 3e middelbaar gevormden, zooals boekhoudkundigen, vakbekwame teekenaars, e.d. Groep 3 de eenvoudige administratieve krachten, zooals kantoorbedienden, schrij vers, e.d. Aangezien het aantal passende objecten, waarbij deze personen tewerkgesteld kun nen worden, niet overmatig groot is en daaraan het aantal gegadigden juist te gengesteld evenredig is, kunnen betrekke- jk slechts weinigen werden geholpen. Bij de keuze toch van de objecten dient men er rekening mede te houden, dat het geen werk mag zijn, dat op de vrije markt voor uitvoering in aanmerking komt. Immers werden die werken bij. de werkverschaffing onder gebracht, dan zou daardoor de normale werkgelegenheid nog worden verkleind en zoodoende de werk loosheid in de hand worden gewerkt. Ar beid die noodig moet worden verricht, blijft derhalve buiten dit bestek. Het werk mag slechts „gewenscht" (en natuurlijk „nuttig") zijn en voor normale uitvoering moeten gelden ontbreken. Rijks-, provinciale- en gemeentelijke in stellingen, alsmede waterschapsbureaux en semi-overheidsinstellingen, hebben door tusschenkomst van de gemeentebesturen reeds tal van nuttige objecten bij het De partement van Sociale Zaken voorgedra gen. Na goedbevinding wordt voor de uit voering op gelijke wijze subsidie toege kend als dit ook overigens bij steunver- leening en werkverschaffing van rijkswe ge wordt gegeven. De uitgaven, die hieraan voor de over heid zijn verbonden, bedragen voor de groote groep 3 slechts weinig meer dan anders toch door het verleenen van steun zou moeten worden uitgekeerd. In den regel gaan zij, die de hoogste steunbedra gen genieten vóór de overigen, al wordt bij deze werkverschaffing wel zeer spe ciaal met de bijzondere omstandigheden Van ieder individueel zoo veel mogelijk rekening gehouden. Enkele belangrijke werkobjecten. Als belangrijke objecten, die op de vo- renomschreven wijze zijn ingeschakeld, kunnen de volgende worden genoemd Bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhiage zijn ongeveer 85 werklooze kantoorbedienden (vaders van gezinnen) tegen een belooning var 21 gulden per week voor het bewerken van verschillende statistieken te werk gesteld. Zij verrichten werkzaamheden, waarvoor op de begroeting geen geld kon worden uitgetrokken en die niet volstrekt nood zakelijk, maar toch zeker nuttig zijn. De tewerkstelling moet een tijdelijk karakter blijven dragen en duurt van elkeen in den regel ongeveer een jaar. Op gelijke wijze zijn met telkens plaat selijk en naar groepsindeeling wisselende belooning op de gemeentelijke bureaux van 's-Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, Groningen, Utrecht, Leiden, Hilversum en van tal van andere plaatsen werklooze hoofdarbeiders (steuntrekkende gezins hoofden) aan nuttig werk gezet. Zij hou den zich bezig met het op kaart brengen van gegevens van wegen en van riolee- riiig, met archiefverricbtingen, woningtel ling (mede in verband, met de hoogte der huren), bedrijfstelling, het verzamelen van gegevens voor medische diensten of voor ziekenhuizen, e.d. In dit verband dient in het bijzonder Amsterdam genoemd, dat voor meer dan 300.000 gulden aan objec ten goedgekeurd heeft gekregen, waar door ook tal van werklooze academici, die reeds eerder practisch hebben gewerkt, weer voor kort in het productieproces worden ingeschakeld. Het betreft hier werkzaamheden aan de verschillende ge meentelijke takken van dienst, voor de mu sea en vóór enkele faculteiten van de uni versiteit. Ook heeft-daar ter plaatse het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis voor de catalogiseering' van de bibliotheek in den loonpost van het door werklooze intellectueelen te verrichten werk een bepaalde bijdrage gekregen. Op gelijke wijze wordt in Schiedam een cata logus samengesteld van de boeken in de openbare leeszaal, een werk dat buiten dezen vorm niet zou werden uitgevoerd. In Nijmegen en Breda zijn eenige intel lectueelen te werk gesteld om leiding te geven bij een als proef opgezette jeugd- registratie, die beoogt ter plaatse gege vens te verzamelen over het doen en la ten van de mannelijke jeugd na het 14e jaar. Voorts dient nog vermelding het zeer nuttige werk, dat door vier werk looze stuurlieden en acht ponsers bij het Meteorologisch Instituut te De Bilt wordt verricht. Zeer dienstige gegevens voor lucht- en scheepvaart, die steeds onbe werkt waren gebleven, zijn nu in bewer king genomen en zullen binnen afzien- baren tijd ten algemeene nutte worden gepubliceerd. Hulp aan pas-afgestudeerden. Naast den vorengenoemden meest, om vangrijken vorm, waarin aan intellectueele werkloozen hulp kan worden geboden, wordt meer in het bijzonder aan de pas afgestudeerden op tweeërlei wijze de be hulpzame hand gereikt. Dit geschiedt voor academici door de „Stichting tot verrui ming van werkgelegenheid voor acade misch gevormden", die in December 1933 door de toenmalige Ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken in het leven is geroepen. Er is nauw contact tusschen de universi teiten en de hoogescholen eenerzijds en de stichting anderzijds. Academici, wier we tenschappelijke capaciteiten gunstig wor den beoordeeld, komen voor een tewerk stelling in aanmerking, maar hen, die na reeds een positie te hebben bekleed, werk loos zijn geworden, stelt de stichting in het algemeen niet te werk. Het doel toch is uitsluitend den moeilijken tijd voor de afgestudeerden tusschen het tijdstip van het verlaten van de universiteit en het oogenblik. van het aanvaarden van een betrekking in de maatschappij te over bruggen. De kennis, welke de afgestu deerde aan de universiteit heeft verwor ven, tracht de stichting intact te doen houden door hem op het terrein van zijn studie aan werk te helpen. Het werk is van wetenschappelijken aard, de maximum toelage bedraagt 50 gulden per maand. Deze slechts voor jongeren bestemde toe lage, wordt alleen toegekend, indien de financieele welstand van den aanvrager en van diens ouders het noodzakelijk maakt om tewerkstelling mogelijk te dioen zijn. Ook voor deze werkverschaffing ko men slechts werkzaamheden in aanmer king, waarvoor toch geen menschen uit de vrije arbeidsmarkt zouden worden ge kozen. Van loondrukkenden invloed kan dus geen sprake zijn, en evenmin wordt 1 aan anderen een betrekking onthouden. PORCELEYNE FLES f 5.75. MÜLLER'S CITY-MAGAZIJN WALSTRAAT. ZIET ETALAGE. Op 1 Januari 1936 waren 87 acade misch gevormden tewerkgesteld, van wie 82 een fccelage genoten. Een andere wijze van hulp bieden aan jongere werklooze intellectueelen is de plaatsing bij het staatsbedrijf der poste rgen, telegrafie en telefonie. Gemeen overleg tusschen verschillende overheids instanties heeft geleid tot een regeling, die er toe strekt door tijdelijke tewerkstelling aan het hoofdbestuur, de inspectiebureaux, de telefoondistricten en de postkantoren jonge intellectueelen zooveel mogelijk te gen den demoraliseerenden lediggang te behoeden. Het gaat hier in hoofdzaak om jonge mannen van 18 tot 24 jaar. Ook bij deze tewerkstelling is de arbeidsbeurs in geschakeld. Alleen die arbeid wordt ver richt, die ofschoon nuttig-, anders achter-: wege zou blijven. De tegemoetkoming of vergoeding bedraagt voor afgestudeerden van middelbaar technische scholen van 30 tot 45 gulden per maand, voor ingenieurs is het maximum bedrag 50 gulden per maand. Reeds twee jaren werkt deze vorm van werkverschaffing met succes. Op het oogenblik zijn aldus 'bij het P.T.T.-bedrijC 35 personen werkzaam, onder wie 7 inge nieurs. Uiteraard kan slechts een klein aantal plaatsing vinden, omdat meet wor den voorkomen, dat de normaal aange stelde werkers in deze personen concur renten zouden gaan zien, die zich J.eenen tot arbeid tegen een loon en door wier optreden anderen werk zou worden ontnomen. Een bijzonder gunstige werkverschaf fing is tenslotte nog die, tot welker vor ming de belanghebbende groep van che mici zelf het initiatief heeft genomen. De Nederlandsche Chemische Vereeniging toch beschikt in het bureau van haar „Commissie tewerkstelling en crisisfonds" over een instantie, die zich het lot van de academisch gevormde werklooze chemici aantrekt. Voor dit crisisfonds wordt door alle leden van de vereeniging een bepaald bedrag afgezonderd. Werd aanvankelijk reeds in samenwerking met de hiervoren genoemde stichting voor de jongere broe ders heilzaam werk verricht, sedert kort is met medewerking van den Minister van Sociale Zaken en na overleg met de Ver eeniging voor Chemische Industrie een re geling getroffen, waardoor het mogelijk is ook ouderen en hen, die buiten werk zijn gekomen en het daardoor financieel zeer moeilijk hebben, te helpen en hun ervaring nuttig te gebruiken door hen chemisch technische onderzoekingen te laten ver richten, hetzij ten algemeenen nutte, hetzij in de laboratoria van de chemische 'indus trie. Aanbod van passende werkobjecten, alsmede van arbeidskrachten komen in bij de genoemde commissie t. en c., die dan elk geval nauwgezet onderzoekt en het resultaat van dit onderzoek voorlegt aan een door den minister ingestelde advies commissie, waarvan schrijver dezes als rijksinspecteur voor de werkverschaffing i.a.d., voorzitter is. Bij goedkeuring door den Minister en daarna gevolgde plaat sing wordt een belooning toegekend, waar in behalve door de overheid, ook door ge noemd crisisfonds en den betrokken werkgever wordt bijgedragen. De regeling houdt voorts bepalingen in, waardoor het gewaarborgd is, dat de tewerkgestelden niet de plaats innemen van normaal in de industrie werkende krachten. Ook wordt bij ieder geval van plaatsing een toezicht houdend deskundige ingeschakeld. Deze regeling, die sedert den korten tijd dat zij werkt reeds tot verscheidene plaat singen heeft geleid, moge tot voorbeeld strekken aan andere groepen van gestu deerden, die ten dienste van hun steunbe hoevende collega's, die werkloos zijn ge worden, daadwerkelijk iets willen doen. r. Uit het vorenstaande moge blijken op welke wijze door het Departement van Sociale Zaken steeds wordt getracht ook de werklooze hoofdarbeiders aan arbeid te helpen. Bij de uitvoering van die taak kan de medewerking van de gemeentebe sturen en andere instanties, om nuttige plannen naar voren te brengen, niet wor den ontbeerd. Het bezoek van Hr. Ms. „De Ruyter". De kruiser Maandag nog te Vlissingen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat bet publiek zoowel Zondagmorgen als Zon dagmiddag a.s. gelegenheid zou worden geboden om den nieuwen kruiser „De Ruy ter" te bezichtigen. Zondagochtend zal de voorgenomen be zichtiging echter niet plaats vinden. In verband hiermede zal de kruiser niet, zoo als besloten was, Maandagmorgen ver trekken, maai* zal op laatstgenoemden ochtend gelegenheid tot bezichtiging van de „De Ruyter" worden gegeven. Men kan behalve Zondagmiddag van 15 tot 16.30 uur, Maandagmorgen aan boord tusschen 9.30 en 11.30 uur. FILMAVOND VERGADERING VOOR LUCHTBESCHERMING De Vereeniging voor Luchtbescherming alhier, had gisteravond voor haar leden in „de Oude Vriendschap" een filmavond belegd, waar twee films zouden worden vertoond en de heer W. J. Agterberg, Commandant van de Brandweer, een cau serie heeft gehouden. Hoewel deze jonge vereeniging ongeveer 600 leden telt, was de zaal slechts matig bezet. De voorzitter, de heer W. P. Edelman, heeft met enkele woorden de eerste bij eenkomst van deze vereeniging geopend; In het bijzonder heette hij welkom het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, den heer A. O. F. W. C. Gasinjet, en de verschillende hoofden van de hulpdien sten. Verder zeide de heer Edelman, dat er in de afgeloopen maanden door het bestuur hard gewerkt is om nieuwe leden te werven. Om nu de burgers te gaan on derrichten wat hij een onverhoepten luchtaanval gedaan moet worden, had men dezen avond georganiseerd. De N.V. Oxygenium te Schiedam had hiertoe twee films ter beschikking ge steld. Met een opwekkend woord om in rui men kring propaganda te maken vo~r de vereeniging, besloot de heer Edelman. Een film Hierna zou een Hollandsche film ver toond worden. Daar deze echter verkeerc gewonden bleek, volgden eerst opnamen gemaakt bij de fabrieken van de firrmi Krupp te Essen (Duitschland). De film bracht hier in beeld de verschillende ge vallen van gasvergiftigingen die zich kun nen voordoen en de bestrijding hiervan Allereerst een geval van ammoniakvergif- tiging. Direct arriveerden de hulptroeper en brachten de slachtoffers in veiligheid, waarna zij, na tot bewustzijn te zijn ge bracht, werden getransporteerd. Het twee de geval liet de gevolgen van lichtgas vergiftiging zien, terwijl de film ook de gevaren aantoonde, die een reparatie aan een loopenden motor in een gesloten ga rage met zich brengt. Hier kan zich n.l kooloxydevergiftiging voordoen. Het vol gende ongeval werd veroorzaakt door phosgeengas. Overal waar dit gas vloog, vielen de slachtoffers. Ook de vliegtuigen ontbraken in deze film niet. Men zag ze hier hun vernietigende lading uitstrooien, waarbij duidelijk te constateeren viel, hoe veel hulpverleeners bij een luchtaanval noo dig zijn. De brandweerauto's rukten uit, de politiewagens gingen met de hulptroepen naar het terrein van het ongeval, vracht auto's en ziekenauto's reden af en aan om de gewonden te vervoeren, terwijl spe ciaal daartoe ingerichte auto's het ter rein met ontsmettingsstof moesten be sproeien. Hiermede eindigde deze inte ressante film. Nadat de heer Edelman nog had mede gedeeld dat de Burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, verhinderd was, even als de gemeente-secretaris, de heer F. Bisschop en de Burgemeester van Koude- kerke, de heer J. L. Dregmans, verkreeg de heer Agterberg het woord. Causerie van den heer Agterberg. De heer Agterberg begon met er op te wijzen dat de verschillende lezingen die reeds gehouden zijn, eigenlijk de ver schrikkingen van den oorlog te erg heb ben voorgesteld. De menschen zijn te bang geworden, wat naar spr.'s meening ver keerd is. Het heele leven is een loterij, zegt spr. en zoo is het eigenlijk ook ge steld met een luchtaanval. Heeft men by Werkverschaffing voor intellectueele werkloozen. (Hoofdartikel) Filmavond van de Vereeniging voor Luchtbescherming. (Stadsnieuws) Twee bewoners van Spekholzerheide plotseling overledenmen vermoedt vergiftiging. (Gemengd Nieuws) Groote petroleumbrand te Antwerpen. (Gemengd Nieuws) De oceaanvlieger Bjorkval! vertelt van zijn avonturen. (Luchtvaart) Duitsch sportvliegtuig nabij Steenber gen neergestort inzittenden komen er vrij goed af. (Luchtvaart) Gemeenteraad van Koudekerke. Pr o vincienieuws 12 December a.s. zal H. M. de Konin gin de Moerdijk-brug openen. (Binnenland) Directeuren van Maatschappelijk Hulp betoon bespreken de mogelijkheid om fraude te voorkomen. (Binnenland) ZIE VERDER RVENTHPEL LAATSTE BERICHTEN 5» sterker dan graslinnen. 150-160 - 180-200 breed 59 66 72 79 ct. pereï St. Jacobsstraat 8. Tel 494 GOUDETIKET:, pittig eri krachtig beide even St. Jacobsstraat. een luchtaanval een hoofdprijs dan is men verloren, dóch er zijn gelukkig ook veel nieten, daar de vliegenier niet altijd gooien kan waar hij wil, zoodat vele bom men verloren gaan, zonder resultaat te hebben opgeleverd. Spr. besprak hierna de verschillende soorten bommen. De brisantbom heeft voornamelijk ten doel om strategische punten als sluizen, electrische centrale enz. te vernielen en hierdoor de burgers opstandig te maken tegen hun eigen re geering. Is men dus niet in de buurt van de plaats waar de bom valt, dan heeft men weinig gevaar te duchten. De gas bommen zijn ook niet direct schadelijk, omdat men het gas ziet aankomen en het dus kan ontwijken. Verder speelt het weer hierbij nog een rol. Bijv. zonnig weer doet het gas opstijgen, doch wanneer het re gent blijft het gas hangen en wordt zoo doende gevar-rlijk voor de bevolking. De brandbommen evenwel kunnen groo te vernielingen aanrichten, daar deze bij honderdtallen tegelijk worden uitgewor pen, zoodat op vele plaatsen op hetzelfde oogenblik brand ontstaat, waarop geen enkele brandweer ingericht is. Het is daar om noodig, zegt spr., dat de bevolking zelf leert blusschen. Hij bestreed hierbij de voorgeschreven manier van het blusschen van een brandbom met zand. Daar een

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1