H 1000 500 300 150 100 25 DINSDAG EERSTE BLAD GRAND HOTEL,.BRITANNIA" OIREE DANSANTE I „DE STER" No.242i 74e Jaargang 1936; UitgaveFirma F. VAD DE VELDE Jr., Walstraat 58-GO.VIissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen I Dit nummer bestaat uit 2 bladen 1ÏTADS- en provincienieuws MIDDELBURG HOTELLINNEN VOOR HEEREN-ONDERKLEEDING HACG0U OOST- EN WEST-SOUBURG VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedererege' meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Lezing ds. C. F. Nolte. Grepen uit dr. Wibaut's Gedenk- schriften. Over bovenstaand onderwerp sprak gis teravond in de Evang. Luth. kerk alhier ds. C. F. Nolte, Evang. Luth. predikant te Middelburg—Vlissingen. Namens de Chr. Sociale Vereen. „Maar then Luther" heette hij dé aanwezigen wel kom op dezen eersten avond, die de veree- niging in dit seizoen geeft. Na opening op de gebruikelijke wijze, ving spr. met zijn onderwerp aan, een on derwerp dat ons ineens midden in de ge schiedenis van ons vaderland plaatst. Spr. stond stil bij de oprichting der S.D.A.P. door een 12-tal personen, wel eens de „Twaalf apostelen" genoemd. In de afgeloopen 40 jaar is deze partij gegroeid tot een groote macht. Spr. ging verschillende factoren na, die den snellen groei der S.D.A.P. in ons land hebben mogelijk gemaakt. Niet in de laat ste plaats is deze te danken aan de bijzon dere kwaliteiten hunner voortrekkers, o.a. mr. Troelstra, Schaper en dr. Wibaut. Ook deze laatste was een pionier der S.D. A.P. Reeds spoedig sloten hij en zijn vrouw zich hierbtj aan. In onze Scheldestad aanschouwde dr. Wi baut het levenslicht, terwijl hij verder zijn leven sleet in Middelburg en Amsterdam. Over de Gedenkschriften van dezen man zal spr. dezen avond het een en ander zeg gen, hoewel slechts zeer in het kort. Wibaut's jeugd. Wibaut was een figuur van beteekenis, toegerust met groote gaven. Hij was de tiende van het elftal kinderen uit het echt ouderwetsch gezin, waarin de jonge Wibaut opgroeide, trouw verknocht aan de R. Kath. kerk. Wibaut's grootvader was uit Frank rijk gevlucht en in Vlissingen een steenko lenhandel en kruidenierswinkel begonnen. Ook zijn vader was in Vlissingen een zeer geacht man en o.a. voorzitter der Kamer van Koophandel. Reeds spoedig bleek, dat in den jongen Wibaut talenten scholen, hij ging ter school t e Rolduc en bezocht de handelsschool te Amsterdam doch hij kon geen toestem ming krijgen aan de Universiteit te studee- ren en kwam in den houthandel te Middel burg. Reeds op 20-jarigen leeftijd maakte hij een reis naar Rusland, door meerdere gevolgd, waarbij hij veel kennis opdeed. In 1897 sloot hjj zich met zijn vrouw bij de S.D.A.P. aan. Reeds 1880 had hij met de Roomsche kerk gebroken. Terstond na zijn aansluiting bij de S.D. A.P. begon hij propaganda te voeren op het eiland Walcheren, doch met gering succes. In 1904 verhuisde hij naar Amsterdam en begon hiermede een tijdperk van groote acti viteit. In 1907 was hij reeds lid van den gemeenteraad en enkele jaren later wethou der en lid van verschillende commissies. Vooral ook op het gebied van volksge zondheid en woningverbetering heeft hij Veel goeds verricht. Al zijn de Gedenkschriften van dr. Wi baut in literair opzicht niet geslaagd te noemen, in tegenstelling met die van mr. Troelstra, zijn zij toch zeer boeiend en be langwekkend. Uit alles spreekt de prak- ticus. Zijn Amsterdamsche tijd is, ook volgens zijn eigen verklaring, de gelukkigste ge weest van zijn leven. Spr.'s indruk van deze „memoires" is, dat Wibaut's leven zonder sterke schokken is verloopen. Eigenaardig is, dat bij Troel stra en Schaper de religieuse indrukken veel sterker zijn bijgebleven, dan bij Wi baut. Bij dezen laatste merken wij hiervan in zijn later leven niets. In het tweede gedeelte van zijn rede be handelde ds. Nolte het breken met het R. Kath. geloof door dr. Wibaut en de oorza ken daarvan. Meerdere malen zijn pogingen gedaan om hem tot de R. Kath. kerk terug te voeren, doch tevergeefs. Spr. zette uiteen, dat van het wezen van den godsdienst dr. Wibaut weinig begrip scheen te hebben, waar hij den godsdienst vereenzelvigd met een dogmatisch systeem. Zijn jeugdjaren vallen in een periode van geestelijke dorheid en wijsgeerige armoede in breede kringen, en degenen die mede zijn levens- en wereldbeschouwing hebben ge vormd, kunnen onmogelijk als betrouwbare gidsen in het rijk des geestes aangemerkt worden. Zaterdag 17 October as„ ter gelegenheid g van het bezoek van Hr. Ms. „De Ruyter" 1 Aanvang 20.30 uur. Avondtoilet verplicht. Plaatsbespreking vanaf heden. Er3 Telefoon 80 en 194, In dit opzicht beteekent zijn afval van het Katholicisme zeer zeker een achteruit gang. Geen strijd tegen het economisch stelsel. Tegen het socialisme als economisch stel sel, gaat, aldus spr., onze strijd niet. Wèl in zooverre het een nieuw geloof wil zijn, met een eigen levens- en wereldbeschouwing. Tenslotte bezag spr. tot welke geestes richting dr. Wibaut is gekomen. De ge schriften van Voltaire, Rousseau en Renant werden zijn leermeesters. In het bijzonder was Multatuli van grooten invloed op zijn wereld- en geloofsbeschouwing. Tenslotte gaf spr. nog een korte behan deling over het boek „Wordend Huwelijk" van het echtpaar Wibaut-van Berlekom, waauit een volslagen gemis aan elementaire ethiek spreekt. De rede werd door de aanwezigen .met groote belangstelling aangehoord, waarna ds. Nolte de bijeenkomst met dankzegging sloot. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 25 grondwerkers, 1 mandenmaker, 1 mastie- ker, 13 metselaars, 18 opperlieden, 33 schilders, 8 stueadoors, 64 timmerlieden, 6 ververs, 3 vlechters, 2 opzichters, 7 meubelmakers, 3 politoerders, 4 stoffeer ders, 1 kapper, 4 kleermakers, 4 schoen makers, 182 metaalbewerkers, 9 brood/ banketbakkers, 1 kok, 9 slagers, 3 tuin lieden, 4 magazijnbedienden, 7 reizigers/ agenten, 7 winkelbedienden, 10 chauffeurs, 15 kellners, 28 loopers, 1 portier, 5 slee pers, 33 transport-arbeiders, 24 kantoor bedienden, 1 teekenaar, 2 musici, 5 on derwijzers, 50 varensgezellen (w.o. stuur lui, machinisten, stokers, metrozen, enz.) en 124 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 1 winkel juffrouw, 1 kantoorbediende, 1 buffetjuf frouw, 2 huishoudsters, 6 dienstboden en 1 werkster. Totaal 732 ingeschrevenen, waarvan 95 in de werkverschaffing. Vorige week 725 personen. Alzoo een vermeerdering van 7 werk zoekenden. „De honderd dagen". Het uitzoeken van een nieuw feuilleton uit de talloos vele aanbiedingen op dit ge bied, is steeds een riskante onderneming, omdat de smaken en geestelijke behoeften van de lezers zoozeer uiteenloopen. En daarom stemt het altijd prettig, te bemer ken, dat een feuilleton met genoegen ge lezen wordt. Wij beginnen vanavond met de publica tie van een feuilleton, dat wel heel sterk afwijkt van het hieraan voorafgegane, maar waarvan wij toch bij voorbaat zeker weten, dat men het geboeid zal volgen. Want, of wij het willen weten of niet, wij hebben allen wel eens romantische bevliegingen en wat is meer geschikt om aan onze behoef ten aan romantiek te voldoen, dan een fragment uit de geschiedenis van den groo ten Napoleon? „De honderd dagen" vormen de periode tusschen Elba en St. Heiexa, de periode waarin Napoleon nogmaals naar de macht grijpt. En de groote verdienste van den roman „Die hundert Tage" van Joseph Roth, die wij thans in feuilletonvorm pu- bliceeren, lijkt ons wel het feit, dat de schrijver er o.i. in geslaagd is, ons de fi guur Napoleon als mensch te doen zien en te doen begrijpen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De nieuwe motorlegger Sch. 72 „Prins Bernhiard" vain de firma Fr. Vrolijk te Scheveningen is Maandag uitgevaren voor het maken van een proeftocht. Onder groote belangstelling verlaat de logger de Scheveningsche haven. Morgenavond buurtcommissievergadering Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal morgenavond een vergadering worden ge houden met de voorzitters, secretarissen en penningmeesters van de diverse buurtver- eenigingen. Doel van de bijeenkomst is het bespreken van de feestelijkheden ter gele genheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bemhard. De leden van het Centraal Comité zullen aanwezig zijn, terwijl verschillende hunner in den loop van den avond ongetwijfeld gelegenheid zullen vinden om op verschillend gebied adviezen te geven en richtlijnen uit te stippelen. Ontbraken de vorige week nog 9 buurt verenigingen op het appèl, een hunner is intusschen met een andere buurt vereenigd. terwijl twee andere inmiddels de samen stelling van hun bestuur hebben medege deeld, zoodat nog slechts 6 commissies een bestuur moeten kiezen. Er wordt op gere kend, dat ook vertegenwoordigers dezer 6 commissies morgenavond in De Oude Vriendschap, waar de vergadering te half negen gehouden wordt, aanwezig zijn. Vlissingsch. Scheepvaartnieuws. AangekomenNederlandsche motor schepen „Geziena" en „Mercurius" van Londen Nederlandsche motor „Saturnus" van Londen voor Amsterdam Nederland sche motor „Drente" van Londen voor Bemmel. Om te bunkerenItaliaansch stoom schip „Auctoritas" van Bremen Noorsch stoomschip „Thoroy" van Southampton Deensch stoomschip „Grete" van Helsin- görFinsch stoomschip „Inga" van Northfleet. Vertrokken„Auctorias" naar Liver- no„Thoroy" naar Bordeaux„Grete" naar Port Williams„Inga" naar Stettin. Wijziging begrooting 1936. B. en W. deelen den Raad mede, dat op 11 September nogmaals een bespreking over de begrooting 1935 met Ged. Staten heeft plaats gehad. De meeste nog be staande verschilpunten konden - worden opgelost, doch op een tweetal punten bleek alsnog wijziging geboden, wil de goedkeuring worden verkregen. Het be treft de posten Sportterrein en Reinigings dienst. Ged. Staten hebben ten aanzien van het sportterrein medegedeeld niet verder op een totaal-bezuiniging tot 1000 te zullen aandringen, nu het gebleken is, dat reeds sterk bezuinigd is en toegezegd werd, dat de kosten voor 1937 nog lager zouden worden geraamd. Niettemin werd het verlangen uitgesproken de ramingen voor 1936 in overeenstemming te brengen met de thans bekende gegevens omtrent de vermoedelijke uitkomsten van dit jaar. Na overleg met den penningmeester van de commissie van beheer stellen B. en W. voor den desbetreffenden post met 500 te verlagen. Ten aanzien van den Reinigingsdienst schrijven Ged. Staten, dat het tekort van dezen dienst kan worden verlaagd tot 42.800. Dit cijfer moet volgens B. en W. op een misverstand berusten. Vermoede lijk heeft men hierbij gerekend met de door de salarisherziening en door de ver andering in het ophalen van huisvuil ver kregen baten over een vol jaar. De in vloed van de salarisherziening die eerst inging op 15 Februari 1936 werd reeds verwerkt in de 3e begrootingswijziging (hernieuwde vaststelling der begrooting), evenals de verlaagde rijwielvergoeding. Met de veranderingen als gevolg van het tweemaal ophalen van huisvuil werd reeds rekening gehouden bij de vaststelling van de primitieve begrooting, doordat twee be staande vacatures niet werden vervuld. Intusschen zijn in de maand Juni als ge volg van reorganisatie nog een tweetal jeugdige werklieden ontslagen, waardoor op de begrooting alsnog een verlagingvan rond 1200 kan worden aangebracht op den post Salarissen, alsmede netto 62.49 wegens pensioensbijdragen. Voorts kan de post Salarissen worden verlaagd met 200 aangezien het salaris van de ontsmetters ten volle op den Reinigingsdienst werd geraamd, terwijl een deel van hun loon onder den post „Ontsmettersloon" van den Ontsmettingsdienst is begrepen. Het oor spronkelijk tekort ad 46.202, wordt te ruggebracht tot 43.630. A. J. van Luijk. t Zooals kort geleden gemeld is, hadden Ged. Staten met ingang van 1 Januari 1937 eervol ontslag verleend als hoofd commies ter Provinciale Griffie aan den heer A. J. van Luijk. De heer Van Luijk, die 18 December 1870 to St. Annaland is geboren, kwam op 1 April 1898 op de Prov. Griffie en doorliep daar verschillende rangen, totdat hij .met ingang van 1 Augustus 1923 hoofdcommies werd. Vooral voor de bootdiensten heeft de heer Va-n Lüijk grooten arbeid verricht. Toen de heer H. J. G. Hartman met ingang van 1 April 1919 griffier der Staten werd, nam de heer Van Luijk zijn plaats in als secretaris der commissie van toezicht op de Provinciale booten en toen aan de grif fie een afzonderlijke afdeeling voor deze takken van dienst werd ingesteld, kwam deze onder leiding van den heer Van Luijk. Sedert kort is deze afdeeling intusschen weder opgeheven en zijn de bootdiensten naar de eerste afdeeling overgebracht. De verdiensten van den heer Van Luijk zijn officieel erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De geziene ambtenaar heeft helaas niet meer van zijn pensioen en van welverdiende rust mogen genieten. Een dag of tien geleden moest de heer van Luijk zijn tijdelijk werk staken en bleef hij ziek thuis. Gistermorgen is hij op bijna 66-jarigen leeftijd voor goed heengegaan. «Mi Jen Jqg Engelsohe bewondering voor de K.L.M. (Luchtvaart.) Advies-commissie tot oprichting van anti-woeker-instellingen opgericht. (Binnenland.)] Degrelle beschuldigt den Belgischen minister Jaspar van verduisteringen. (Buitenland.), Verklaring van Morgenthau over dé FranschBritschAmerikaansche mo netaire samenwerking (Buitenland.), De staking in Palestina is ten einde. (Buitenland.)] Nog steeds felle strijd in Spanje. (Buitenland.)] Tentoonstelling van Engelsche Kunst gesloten. (Kunstrubriek.)] Louis de Vries 65 jaar een onder houd met den grooten acteur. (Kunstrubriek.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Voor de werkloozen. De commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen, heeft gele genheid gegeven tot inschrijving voor de cursussen in den a.s. winter. Het resul taat was als volgtMotorkennis 18, Auto- 5y sterker dan A graslinnen. 150-160-180-200 breed 59 66 72 79 ct. per ei. St. Jacobsstraat 8.Tel. 494 voorzitter, jhr. H. A. van Doorn, had be richt van verhindering gezonden. Hij zal echter aan het beoogde doel zijn medewer*! king zooveel mogelijk geven. Spr. vertrouwt dat alle vereenigingen zullen medewerken. Het spijt hem dat de heer Abeleven Sr. als voorzitter heeft moe ten bedanken wegens zijn leeftijd. Voorts heeft als bestuurslid bedankt de heer Abeleven Jr. en de heer VersteL Spreker dankt hen van deze plaats voor wat zij voor U.V.V. hebben gedaan. Hierna zet de heer Gabriëlse het doel St. Jacobsstraat. techniek 12, Smeltlasschen 8, Metselen 8, Bankwerken 4, Vakteekenen voor smeden, bankwerkers enz. 23, Vakteekenen voor bouwkundigen en meubelmakers 9, Ned. Taal 29, Rekenen 27, Fransch 1, Duitsch 2, Engelsch 13, Machineschrijven 25, Ste nografie 19, Boekhouden 4, Geschiedenis en Aardrijkskunde 2. De cursussen zullen aanvangen Maandag 19 October. Zij die nog willen deelnemen, kunnen zich aan melden in het Militair Hospitaal. Een buitenkansje. De dochter van den landbouwer L. Wisse vond op 27 Juli jl. een fcalonlabel in een weiland, welke afkomstig was van een balon, opgelaten 25 Juli jl. te Ilford-Essex (Engeland), toen daar ter gelegenheid van een bloemententoonstelling een balonwed- strijd werd gehouden. Op 28 Juli werd deze label aan het secretariaat der genoemde tentoonstelling geretourneerd en dezer da gen ontving de heer Wisse een dankbetui ging met een belooning van tien shilling 4.55) voor de vindster, afgezonden door mr. C. R. H. Webber, Hon. Secretary van het tentoonstellingsbestuur. „Uit het Volk Voor het Volk'% De a.s. feestelijkheden. Gisteravond werd een algemeene verga dering gehouden in „Rehoboth" op initia tief van de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk", alhier, ter bespreking van de a.s. feesten ter gelegenheid van het vor stelijk huwelijk. De vice-voorzitter van U.V.V., de heer J. C. Gabriëlse, heette allen welkom en gaf zijn leedwezen te kennen over het feit, dat de opkomst niet grooter was. De eere van deze bijeenkomst uiteen, nl. het huwe lijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard feestelijk te vieren, Buurtcommissies. Om dit doel te bereiken moeten buurt commissies gevormd worden. Iedere buurt- commissie moet voor haar wijk zorgen wat de financiën betreft. Er moet niet meer zooals vroeger geld aan de vereeniging U.V.V. worden afgedragen. Van iedere buurtcommissie zullen 2 leden zitting heb ben in een werkcommissie in samenwer king met de groote vereeniging. Spreker geeft hierna een zeer voorloopig programma aan.: b.v. van 88.30 uur klokluiden, van 910 uur reveille, 10 uur kinderzang, waarna tractatie der school kinderen. Des middags optocht, des avonds eveneens, doch dan verlicht. Verder straat- en gevelversiering en ten slotte een vuur werk, terwijl getracht zal worden om op den dag of avond daarvoor in de kerken een dienst te doen houden. Vervolgens deelde spr. mede, dat Vrij dag 23 October a.s. een ledenvergadering zal gehouden worden, waarin het bestuur voltallig gemaakt zal worden en den leden een voorstel zal worden gedaan öm den naam „Uit het Volk Voor het Volk" om te zetten in „Souburgsche Oranjevereeni- ging". daar de eerste naam zeer velen niet sympathiek is, en een, bezwaar vormt om lid te worden. Voor een aantal wijken hebben in de vergadering bewoners aangemeld, die op zich hebben genomen te zullen trachten buurtcommissies te vormen. Vervolgens hadden verschillende be sprekingen plaats, terwijl zich nog 28 nieuwe leden voor de Oranje-vereeniging opgaven, waarna de voorzitter de verga dering sloot na het staande zingen van de twee eerste coupletten van het Wilhelmus.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1