Dcts KWATTA REEP 5ia NOOTJES ALLER OOGEN ZIJN GERICHT OP déTiieiMe yrutt $e£cUg kuKUta svtdoudjv KERK- EN SCHOOLNIEÜWS MARINE EN LEGER SPORT i In de week van 5 tot en met 10 October 1936 werden in Nederland 80 faillissemen- ten uitgesproken. De directies van Maatschappelijk Hulp betoon en van Gem. bureau voor Werk- loozensteun te 's-Gravenhage, deden na mens de gemeente aangifte van het on rechtmatig steuntrekken in 20 gevallen tot een bedrag van 1151. In de Oranje Nassau-mijn 3 te Heerlen dreigt een conflict uit te breken daar de Zaterdagnachtdienst naar Zondagnacht aal worden verschoven. De Belgische ambassadeur te Parijs, graaf Kerchove de Denterghem, heeft gisteren op den militairen begraafplaats te Rouaan (Frankrijk) een monument voor koning Albert I van België onthuld, dat is opgericht door de Belgische kolonie en het FranschBelgische comité van oud strijders te Rouaari. In de kathedraal Notre Dame te Parijs heeft vanmorgen de rouwplechtigheid voor den Poolonderzoeker Charcot en de be manning van de „Pourquoi Pas?" plaats gehad in tegenwoordigheid van president Lebrun, de leden der regeering en het corps diplomatique. Vervolgens geschiedde de bijzetting. Het aantal werkloozen in Zwitserland is toegenomen, vooral in de bouwvakken. Op 30 September j.l. bedroeg hun aantal 83.000, d.i. 13.000 meer dan per zelfden datum van het vorig jaar. Het Neuigkeitsblatt meldt, dat de laat ste dagen te Weenen elf personen zijn ge arresteerd, van wie gebleken zou zijn, dat zij communistische propaganda hebben ge voerd. Volgens het blad zouden de gear resteerden hebben bekend. Gisteren is een passagierstrein in bot sing gekomen met een tweeden passa gierstrein in het voorstad-station Deodore (Brazilië). Twee personen werden gedood, twintig gewond. O Zaterdag zijn vier leden van het „Zwarte Legioen" te Detroit (Amerika) wegens moord op Charles Poele veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerende tusschen Sy2 en 20 jaar. In het geheel zijn thans 12 personen veroordeeld in verband met de zen moord. 9 Een Britsche militaire patrouille in Pa lestina, die een barricade opruimde op den weg van Yatta naar Hebron, is Zaterdag door Arabieren aangevallen. Vier Engel- echen werden ernstig gewond. De verlie zen der aanvallers zijn niet bekend. In overeenstemming met een vroegere regeeringsverordening heeft de Mexicaan- sche minister van oorlog bevolen, dat uit de boeren in Mexico een legerreserve, de z.g. „Defense Rural", gevormd moet wor den. Zaterdag zijn de feestelijkheden begon nen ter herdenking van de stichting der stad Buenos Aires (Argentinië), nu 400 jaar geleden. Te Foekoeoka in de provincie Kioesjoe (Japan) heeft gisteren een ernstig rap- ongeluk plaats gehad. Door een ontplof fing werden talrijke arbeiders bedolven. Negentien mijnwerkers zijn gedood, zes zwaar en zes minder zwaar gewond. Bij het station Mourmelon in het Fran- sche departement Matne heeft een trein botsing plaats gehad, waarbij 23 passa giers gewond werden. Drie hunner ver- keeren in ernstigen toestand. De Arabische staking in Palestina, wel ke 165 dagen heeft geduurd, zou heden ochtend eindigen. Het hooge Arabische comité heeft dit besluit genomen in zijn Zaterdagavond gehouden zitting. Naar Associated Press meldt, is het eiland Luzon (Philippijnen) geteisterd door een typhoon, die 50 slachtoffers heeft ge- eischt. Bovendien zijn 400 personen ver dwenen. 9 In Noord-Italië heerscht een koudegolf. Het kwik was Zaterdag in Varese bij Milaan tot 7 graden onder nul gedaald. In de Alpendalen is een temperatuur van 10 gra den vorst waargenomen. Uit het geheele Alpengebied komen berichten over zwaren sneeuwval. Paarden op hol. Hedenmiddag omstreeks half 2 zijn twee paarden bespannen voor een leegen wa gen, op den Singelweg op hol geslagen, door dat een der paarden een voetbal tegen den kop werd getrapt. Zij kwamen even voorbij de Boschjeslaan met den hevig slingerenden wagen tegen een lantaarnpaal, welke geheel werd verbogen en waarvan de kap naar be neden kwam. De voerman viel door den schok van den wagen en werd een eind mee gesleurd. De paarden liepen door en kwa men aan de andere zijde van het pad tegen een jong boompje, waardoor de wagen tot staan kwam. De paarden renden inmiddels voort en kwamen tegen de steenen brug nabij de Schuitvaartgracht tot stilstand, waar zij door toegeschoten personen werden ge grepen. Bij inzending van Kwatta-Soldaatjes telt deze uitgeknipte advertentie voor 4 Kwatta-Soldaatjes 58B De geheel onthutste voerman was in- tusschen overeind gekrabbeld. Gelukkig zijn er geen persoonlijke on gelukken gebeurd. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen 10 October om te bunke ren Duitsch stoomschip „Helga Böge" van Brugge. Vertrokken „Helga Böge" naar Fin land „Maria Nicolaou" naar Selzaere. Aangekomen 11 October Nederlandsch motorschip „Jantje" (Schothorst) van Lon den Noorsche tanker „William Strachan" van Amsterdam Yoegoslavisch stoomschip „Triglav" en Duitsch stoomschip „Magda- lena Reith" van AntwerpenGriekscn stoomschip „Vassos" van Antwerpen. Vertrokken „Triglav" naar Schiedam „Magdalena. Reith" naar Wasklot. Aangekomen 12 October om te bunke ren Zweedsch stoomschip „Oswin" van Caen. Vertrokken„William Strachan" naar Tampico „Vassos" naar Ipswich „Os- win" naar Nordenham. MIDDELBURG Een protest aan den minister van Landbouw en Visscherij. De vereeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland, te Mid delburg gevestigd, heeft zich met een adres tot den minister van Landbouw en Vissche rij gericht, waarin zij protesteert tegen een beschikking waardoor de Coöperatieve Aan- koopvereeniging „Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouwcamité G.A." te Rotterdam, wordt ingedeeld in de groep van erkende pakhuishoudsters van de Stich ting Gewestelijke-Tarwe-Organisatie voor Zeeland, voor het aan de Coöperatieve Ver eeniging voornoemd toebehoorend pakhuis te Breskens. Deze beslissing is naar het oordeel van eerstgenoemde vereeniging een bedreiging van en een verkorting van de rechten van den handel. BIERVLIET Een tentoonstelling. In het voorjaar werden aan de oudste leerlingen der lagere scholen in deze ge meente, door de vereeniging „Ooft- en Tuinbouw", geraniumplantjes uitgereikt. Hiervan werd Zaterdag jl. een tentoonstel ling gehouden. Het bleek, dat sommige kinderen de aan wijzingen voor het kweeken goed ter harte hadden genomen, zoodat mooie resultaten waren verkregen. De plantjes waren bjj het uitreiken van gelijke grootte en uit de dui delijke verschillen, welke zich thans aftee- kenden, bleek de groote waarde van een juiste verzorging. Voor de mooiste exemplaren waren en kele prijsjes uitgeloofd. Het streven van de afdeeling „Ooft- en en Tuinbouw" verdient aller waardeering. Het is te hopen, dat zij met dit jeugdwerk zal voortgaan en dat het haar in de toe komst moge gelukken, deze tentoonstellin gen in omvang en verscheidenheid uit te breiden. OOSTBURG Muziekbond voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder leiding van den heer C. van Overbeeke uit Aardenburg, waarnemend voorzitter, had Zondag alhier een alge- meene vergadering plaats van den Mu ziekbond voor Z.-Vlaanderen. Behalve St. Kruis, waren alle afdeelingen vertegen woordigd. Op voorstel van het bestuur werd be sloten in het komende seizoen, tegen het laatst van Februari of begin Maairt weder een solistenconcours te organiseeren, Als jury zullen optreden de heeren J. Bos en C. Schijne, resp. directeuren der Konink lijke Aardenburgsche Fanfare en van de Muziekvereeniging „Harmonie" van Oost burg. Na ampele bespreking werd verder be sloten, dat het bestuur in overleg met beide genoemde heeren voor nog een derde jurylid zal zorgen. De heer S. Lako van Zuidzande zal voor de hegeleiding op de piano zorgen, behoudens voor die deelnemers, die hun eigen begeleider mee brengen. Later werd met eenparige stemmen besloten dat ook duetten, trio's en kwartetten aan den kamp zullen kun nen deelnemen. Bij de bespreking van het volgende korpscmcouro werd namens „Geduld Overwint" te IJzendijke verklaard, dat IJzendijke bereid was het concours in 1937 te verzorgen bg gelegenheid van het 100-jarig jubileum dier vereeniging, welke mededeeling met applaus werd beloond. Tenslotte werd met algemeene stem men besloten den heer le Bleu te Bres kens niet langer als voorzitter van den Bond te beschouwen. In zijn plaats werd bij acclamatie de heer van Overbeeke aLs zoodanig benoemd. IJZENDIJKE Een winkelweek. Door de winkeliersvereeniging „Ons Be lang" is wederom een winkelweek geor ganiseerd, welke zal gehouden worden van 17 tot 25 October a.s. GOES Belangrijke opdracht uit Zuid-Afrika voor den firma Dekker te Goes. Nadat aan een Duitsche, een Engelsche en een Nederlandsche kerkorgelfabriek plannen zijn gevraagd voor den bouw van het nieuwe orgel voor de kerk van Kru- gersdorp in Transvaal, is besloten dat het instrument in Nederland zal worden ge bouwd. De opdracht is verstrekt aan den orgelbouwer A. S. J. Dekker te Goes. Het nieuwe orgel wordt gebouwd vol gens electrisch-pneumatisch systeem. De klavieren met zuiver ivoor belegd hebben een omvang van 61 toetsen, het pedaal 32 toetsen. De speeltafel is vrijstaand en verplaats baar. De windvoorziening geschiedt door een ruime electrische aandrijving met speciale stroom-reductor. De electriische tractie werkt op 8 volt. Bii het gebruik van de combinatie-drukknoppen worden de regis- terlabels electrisch geopend en gesloten, volgens een speciale vinding. De speelta fel en het pedaal worden ingericht onder keur en voorschriften van het koninklijk college van organisten in Engeland. De levering en montage zal door de Dekker- fabriek geschieden, geheel bedrijfsklaar in de kerk, in den loop van het jaar 1937. Vergadering Centra-winkeliers. De firma Gebr. Duvekot te Goes had haar afnemers uitgenoodigd tot een ver gadering in het Schuttershof aldaar op Donderdag 8 October, des namiddags half drie. Een zelfde vergadering is gehouden op de bovenzaal „De Vergenoeging", Markt te Middelburg Woensdagavond om 8 uur. De opkomst van belanghebbenden was vrij groot. De inleider, dc heer ir. H, v. Heijst, lei der van de Verkoopsorganisatie van de Inkoopcentrale te Amersfoort, besprak het ontstaan van den winkelier, de samenwer king met den grossier en de moeilijkheden van den vrijen winkeliersstand ten op zichte van andere bedrijfsvormen, zooals groot-winkelbedrijf en coöperaties. Het streven van de Inkoopcentrale en haar leden, waartoe de firma Gebr. Duve kot behoort, is gericht op een v r ij - willige samenwerking van een 12-tal van de grootste grossiers in Nederland en den vrijstaanden winkelier. De vrijstaande winkelier moet zich bewust worden van zijn taak in de samenleving, voor welke taak hij, met recht, zijn levensonderhoud mag opeischen. Wanneer de werkzaamhe den van den vrijstaanden winkelier over bodig waren, dan zou hij reeds lang zijn verdwenen, doch cijfers toonen aan, dat nog altijd 70 van d'ï kruidenierswaren in Nederland door den vrijstaanden winke lier worden verkocht. Met een uiteenzetting van de noodzake lijkheid van een toekomstige prijsstijging, tengevolge van de monetaire maatregelen, besloot de inleider zijn interessante voor dracht. Na de pauze, waarin verfrisschingen werden aangeboden, werden door de aan wezigen vragen gesteld, die verband hiel den met de momenteel© moeilijkheden van het bedrijf. In het algemeen mag worden gezegd, dat deze middag, welke een nieuwtje in de kruidenierswereld is, als zeer geslaagd kan worden beschouwd. TERNEUZEN Omhooggeloopen op den havenbeim. Tengevolge van den sterken stroom is het Nederlandsche motorschip „Neerlan- dia" bij het binnenvaren van de Middelha ven alhier op den westelijken havenberm omhooggeloopen en blijven zitten. Met be hulp van een alhier gestationneerd liggen de sleepboot is de „Neerlandia" vlotge- trokken. De „Neerlandia", die geladen is met aard appelen voor Frankrijk, heeft de reis voortgezet, Lijk opgehaald. Uit den oostelijken kanaalarm is nabij de trambrug der Z.V.T.M. jl. Zondag drijvende gevonden het lijk van den sedert 3 October vermisten stoker van het Grieksche stoom schip „Kosti", dat alhier in lossing lag. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje overgebracht en zal hier op het kerkhof ter aarde besteld worden. Een schadepostje. Toen de heer St. jl. Zondagmorgen zijn konijnen, die hij op het sportterrein der R. H.B.S. houdt, van voedsel wilde voorzien, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat er van de twaalf elf verdwenen waren. Een door hem ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de konijnen gestolen waren. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. Het kanaal door Zuid-Beveland. Vandaag is het juist 70 jaar geleden dat het kanaal door Zuiu-Beveland voor het scheepvaartverkeer werd opengesteld. Dit kanaal dat in de vooroorlogsjaren het drukst bevaren kanaal in Europa was, zal nu tot 140 meter worden verbreed daar de doorgang voor de steeds grooter wordende schepen te smal wordt. Een protestvergadering. Te Bergen op Zoom is Zaterdag door de mosselkweekers en -handelaren, die niet be- hooren tot de combinaties Brussel en Parijs, een protestvergadering gehouden, ter be spreking van de tegenwoordige handelswijze, waardoor de handelaars en kweekers, die niet bij bovengenoemde combinaties zijn aangesloten ten zeerste worden gedupeerd. Men was van oordeel dat men de verkoops organisatie zoo moet regelen dat iedereen zijn deel krijgt. Na een uitvoerige gedach- tenwisseling werd besloten om een commis sie te benoemen, die met mr. Dirven be sprekingen zal moeten voeren met de direc tie van het Centraal Verkoopkantoor om de niet erkende handelaren ook in de combina ties op te nemen. Deze commissie is sa mengesteld uit de heeren Baay (Tholen), Bom (Ierseke), Jumelet (Bruinisse), Lin- denberg (Ierseke). Examens. Voor het examen Staatsinrichting M.O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer G. E. Boshuizen te Middelburg. Aan die universiteit te Amsterdam slaagde voor het prop. examen genees kunde de heeren C. Orbaan Jr. te Mid delburg J. W. Tonsbeek en J. E. de Bourgraaf. Pensioenactie zeemacht. In een dezer dagen gehouden ledenver gadering van den bond „Pensioenactie Zee macht" werd de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen De vergadering, kennis genomen hebben de van het feit, dat de minister-president in de memorie van toelichting inzake het wetsontwerp herberekening van Indische pensioenen verklaartDe suggestie van de commissieRutgers, nl. „tegelijk met de indiening van het ontwerp van wet tevens de gelijkstelling der achtergebleven mili taire pensioenen van vóór 1920 met de ge korte pensioenen van nè, 1920 aanhangig te maken", gaarne te aanvaarden, spreekt haar vertrouwen uit, dat volgens recht en billijkheid, de komende herberekening der marinepensioenen eveneens gepaard zal gaan met de gelijkstelling der marinepen sioenen van vóór 1920 met de gekorte pen sioenen van nè, 1920 en verwijst voor de toelichting hiervan naar de motie met toe lichting en bijlage van 3 Juli 1936 en naar het puntenstaatje van 8 April 1936. Dit vertrouwen vindt ook haar oorzaak in de te verwachten, stijging van den le vensstandaard, waarvan vooral de circa honderd in pensioen achtergeblevenen zgn. oud-gepensionneerden der zeemacht in nog grootere mate dan voorheen de dupe zullen worden en dat aan den lijve zullen voelen. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Marine. Bootsman G. Geerevliet, van Schorpioen naar O.Z.D.bootsman D. T. Hoogvorst, van Schorpioen naar O.Z.D. sergt. vlieg tuigmaker (M) J. Kruidenier van De Kooy naar de Mok sergt. macht. S. Bergman, van Hertog Hendrik naar Wachtschip Wil lemsoord sergt. .macht. T. A. F. Zijlmans, van Hertog Hendrik naar Kazerne Wil lemsoord bootsman W. Broos, van Wacht schip Willemsoord naar Hertog Hendrik sergt. macht. K. Schmale, van O.Z.D. naar Hertog Hendrik sergt. macht. H. M. Bur gers van Kazerne Willemsoord naar Hertog Hendrik. De luitenant ter zee 2e klasse jhr. L. M. van Geen, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, zal 13 October ge plaatst worden aan boord van Hr. Ms. politiekruiser „Nautilus", bestemd voor toezicht op de zeevisscherij. Bij beschikking van den minister van Staat, .minister van defensie a.i. is de luite nant ter zee der 2e klasse A. van Miert 9 October geplaatst aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter". is de officier-vlieger der 3e klasse F. C. J. Margadant, dienende bij het vliegkamp Da Mok, 14 October 1936 ter beschikking ge steld. is de off icier-vlieger der 3e klasse W. O. P. R. Aernout, dienende Mj het vliegkamp De Koog 14 October 1936 ter beschikking gesteld. Bevordering. Met ingang van 17 October a.s. worden de dienstplichtigen P. de Lijser, H. W. H. Krijgsman, J. Sohier, J. P. J. Tanghe, B. Vermue en J. Sommcijer van de 2e School- compagnie Regiment Kustartillerie alhier, bevorderd tot dienstplichtig korporaal. Bevorderingen. Korporaal-konstabel E. Wallert tot ser geant-konstabel korporaal-vliegtuigmaker (M) C. Rinderman tot sergeant-vliegtuig maker (M)< VOETBAL: De voetbalresultaten van gisteren. Afdeeling I. le klasse. XerxesExcelsior 31 A.D.O.Stormvogels 10 AjaxBlauw-Wit 21 D.F.C.R.C.H. 2—4 C.V.V.—D.H.C. 1—0 Afdeeling II. le klasse. Haarlem—VU.C. 3—2 V.S.V.—Z.F.C. 2—1 SpartoaFeijenoord 01 K.F.C.—H.B.S. 5—2 Afdeeling III. le klasse. WageningenN.E.C. 02 TubantiaEnschedesche Boys 41 P.E.C.—Z.A.C. 3—2 A.G.O.V.V.—Heracles' 0—1 EnschedeGo Ahead 02 Afdeeling IV. le klasse. P.S.V.Juliana 22 LongaEindhoven 60 RoermondN.A.C. 32 B.V.V.N.O.A.D. 3—0 BleijerheideM.V.V. 10 2e klasse A. BredaDe Zeeuwen 42 HeroZeelandia 62 MiddelburgVlissingen 11 T.S.C.R.B.C. 5—0 TerneuzenGoes 00 3e klasse A. OostburgAxel 23 HulstIJzendijke 40 HoofdplaatBiervliet 51 SluiskilBreskens 21 3e klasse B. Zeelandia 2Middelburg 2 33 Eiland BoysVlissingen 2 11 Zeeuwsche BoysGoessche Boys 40 R.C.S.Burgh 51 ZierikzeeE.M.M. 51 Afdeeling V. le klasse. H.S.C.Velocitas 21 G.V.A.V.Hoogezand 41 FrieslandBe Quick 17 VeendamSneek 11 LeeuwardenAchilles 81 De competitie van gisteren. Fraai herfstweer begunstigde de compe titie-wedstrijden van den afgeloopen Zon dag en dank zij de daarmede samenhangen de prima terreingesteldheid behoefde geen enkele wedstrijd afgelast te worden. Enkele clubs in de tweede klasse scoor den er weer lustig op los. Zoo maakte Hero tegen Zeelandia een half dozijn doelpunten. De Zeelandianen doen het tot dusver nog niet best en bengelen leelijk onderaan. Hero is nu op de 2e plaats beland en wacht slechts op een misstap van Middelburg om de eerste plaats in te nemen. Zooals wg verwacht hadden, herstelden de Oosterhou- ters zich van de débacle te Goes door een sprekende 50 zege op R.B.C., dezelfde club, die een week tevoren Terneuzen met 81 verpletterde. T.S.C. heeft haar positie sinds gisteren belangrijk verbeterd en is nu al tot de 4de plaats opgeklommen. In Terneuzen was het resultaat een pun- tenloos gelijk spel. Daarmede haalde Goes weer een winstpuntje binnen. De Goese- naren doen het beter dan in het vorig sei zoen, toen het begin voor hen zeer teleur stellend was en nederlaag op nederlaag werd geleden. Voor wat de overige clubs in deze klasse hebben gepresteerd verwijzen wij naar de uitvoerige verslagen. De stand isi Middelburg 5 4 1 - 9 28—7 Hero 5 4 1 8 16—9 Breda 4 3 1 6 9—5 T. S. C. 4 2 2 4 7—8 Goes 4 1 1 2 3 7—6 De Zeeuwen 3 1 1 1 3 5—5 Terneuzen 4 1 1 2 3 2—15 R. B. C. 4 1 3 2 14—21 Vlissingen 3 1 2 1 1—5 Zeelandia 4 1 3 1 6—14 De stand in de 3e k lasse A is thans Axel 4 4 8 18—6 Hoofdplaat 3 2 1 4 9—6 Sluiskil 3 2 1 4 8—6 Hulst 3 2 1 4 9—9 Breskens 4 2 2 4 6—7 Oostburg 4 1 3 2 8—11 Terneuzen II 3 1 2 1 6—9 IJzendijke 2 1 1 1 3—7 Biervliet 2 2 3—9 De stand der 3e klasse B is als volgt .5 R. O. S. 4 4 8 34—3 Zierikzee 6 2 2 2 6 21—15 Zeeuwsche B. 5 2 2 1 6 14—12 Eiland Boys 3 2 1 5 17—2 Vlissingen n 3 2 1 5 8—5 Middelburg II 5 1 3 1 5 11—10 Burgh 3 1 1 1 3 6—8 Hansweert 4 2 2 2 4—20 Zeelandia n 4 2 2 2 6—21 E. M. M. 1 1 1—5 Goessche Boys 4 4 1—22 INSIDER. 2e klasse A. MiddelburgVlissingen 11. Voor zeer veel publiek stellen de ploe gen zich op. Bij Middelburg ontbreekt Vogel, die de vorige week geblesseerd is geraakt. Vlissingen komt met een op nieuw gewijzigde ploeg in het veld. In bet doel staat Bogaard, Van Peenen speelt centerhalf. Op de linksbuitenplaats is de nieuweling Reinders opgesteld, die over schrijving van H.R.C. (Den Helder) naar Vlissingen heeft verkregen. Kodde speelt rechtsbuiten, terwijl het binnentrio be staat uit Diesveld, Oreöl en Kasteelen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 2