500 300 25 MAANDAG 12 OCTOBER DE STER No. 241 174e Jaargang 1936: Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-BO.VIissingen. Telei. 10. Postrekening G628I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Blijft Amerika „nat" Voor OVERALLS HACCOU STADS- EN PROVINCIENIEUWS iinn den Jng HOTELLINNEN had [.chen den -gent om te ergif zich ge- □HN- jn te iken, rood- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 41 wSk ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor; gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. mes zout laat eesch ritte- één DE ANTI-ALCOHOLISTEN WEER OP HET OORLOGSPAD. VOORLOOPIG ECHTER WEINIG KANS OP EEN TERUGKEER DER PROHIBITION» Het prohibition-vraagstuk in Amerika kan ook op het oogenblik nog niet als uiteindelijk opgelost beschouwd worden. In de bijna twee jaar, die sinds de afschaf fing van de beroemde en beruchte acht tiende aanvulling van de grondwet ver etreken zijn, hebben de verschillende sta ten en gemeenten de meest verschillende beslissingen ten aanzien van den boozen alcohol genomen en de groote organisa ties van de prohibitionisten, die zich langzamerhand van hun nederlaag her steld hebben, rusten zich opnieuw voor den strijd uit. Eigenaardige toestanden. Zooals een door United Press opgesteld overzicht aantoont, bestaan er binnen de grenzen van de Unie toestanden, die in volkomen tegenspraak met elkaar zijn en de drankwetten variëeren van een abso lute prohibitie over het verlof tot de ver vaardiging van bier met een alcoholper centage van 3.5 tot de toestemming tot den vrijen verkoop van alle soorten geestrijke dranken. Bijna een ieder dn' 48 staten heeft andere wetten over de ver vaardiging, verkoop en consumptie van bier, wijn en genever afgekondigd en in menig „natten" staat zijn verschillende graafschappen en gemeenten droog, ves tingen der anti-alcoholisten, die hun me de-inwoners de gave vian Bacchüs en Gambrinus ten strengste verbieden. In Alabama b.v. ia de vervaardiging, de verkoop en het gebruik van geestrijke dranken in iederen vorm strikt verboden desondanks worden er elke week 60.000 kisten met de meest verschillende alcoho lica uit de naburige staten ingevoerd en verschillende autoriteiten zijn er dan ook van overtuigd, dat de opheffing van de prohibitiewet onmiddellijk voor de deur staat. De Christelijke Tempelieren-Unie der Vrouwen en de Anti-Saloon-Liga had den na de afschaffing van de federale prohibitiewet een volksreferendum weten door te drijven en daarbij werd door hen de overwinning behaald. Sindsdien zijn deze strijdbare organisaties echter op hun lauweren ingeslapen. Anderzijds zijn de staten New York, Louisiana, Californië en Nevad'a zoo goed als geheel nat en wijn, bier en genever kan zoowel in eafé's gebruikt, als inge kocht en mede naar huis genomen wor den. In New York intusschen schenken de hooge kosten van de tapvergunningen de autoriteiten een goede controle de ouder- wetsche „saloon" de kleine bar met zijn spuwbakjes en achterkamertjes is teruggekeerd, maar staat onder streng toezicht. Terwijl de organisaties, die tegen de prohibitie streden, op het oogenblik ont bonden zijn, beginnen de anti-alcoholisten, die zich langen tijd rustig hielden, lang zamerhand weer voor de her-invoering van de 18de grondwetsaanvulling te agee- ren intusschen zonder in de naaste toe komst op successen te kunnen hopen. Want het grootste gedeelte van de bevol king lust tenslotte op zijn tijd wel een glaasje en verdeelt zijn gunsten gelijkelijk over bier en sterkere dranken. De meeste fabrieksarbeiders en menschen met een klein inkomen drinken uitsluitend bier en gin. Ook voor den middenstand is bier de populairste drank, in deze kringen wordt ook gaarne de goedkoope, inheemsche wijn gedronken. Daartegenover hebben de Europeesche wijn-exporteurs een teleur stelling moeten ondervindengoede, ge- importeerde wijnen vindt men slechts in de huizen der welgestelden. De prohibitionisten trekken weer ten strijde. De dagbladen nemen een verschillende houding aan. Velen accepteeren zonder meer advertenties van brouwerijen en dis tilleerderijen, anderen weigeren de adver tenties van de laatsten en sommigen wei geren alle advertenties van vervaardigers en tappers van geestrijke dranken. Des ondanks worden de brouwers, distillateurs en café-bezitters geenszins geminacht. Zij staan volstrekt op denzelfden socialen trap als andere „businessmen" met gelijke inkomens- Zoo staan de dingen op het oogenblik; zullen zij zoo blijven? De prohibitionisten zijn taai en voeren den strijd verder anderzijds geven de inkomsten, die de staat uit de alcoholbe lasting trekt, den „natten" een machtig wapen in de hand. Talrijke staten betalen uit deze inkomsten de ouderdomspen sioenen en het onderhoud van ziekenhui zen en scholen en zoo komt het, dat vele kiezers, die anders droog zouden stemmen, desondanks hun stem aan den natten candidaat geven. Van het stand punt van de geheele Unie uit bezien kan men intusschen zeggen, dat Amerika waarschijnlijk nat zal blijven. Toch ver klaarde dezer dagen een bekend brouwer, dat de prohibitie in het jaar 1942 weer ingevoerd zal worden. Hij baseerde deze voorspelling op het voorbehoud in de wet geving van vele staten, die een locale optie voor nat. of droog toestaan. Hij voorspelde verder en de prohibitionis ten bevestigen deze voorspelling zelf dat de anti-alcobcilisten, die opnieuw op het ooglogspad gaan, hun oude tactiek met succes zullen toepassen en eerst ste den, dan graafschappen en tenslotte ge heele staten zullen droogleggen. En inder daad hebben de prohibitionisten reeds bij het begin van hun campagne in zekere plattelandsdistricten eenige successen kun nen boeken. St. Jacobsstraat. DERTIG-JARIG JUBILEUM van de afdeeling Vlissingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. Zaterdagavond vond in de groote zaal van Grand Hotel „Britannia" een feestver- gadering plaats ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de afdeeling Vlissin gen van den Alg. Ned. Metaalbewerkers - bond. Te ruim acht uur heette de voorzitter, de heer J. van der Peijl, de zeer talrijke aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de plaatselijke ar beidersbeweging, van de afdeeling Middel burg en de verschillende medewerkers van den avond. Spreker wees er op, dat sinds het laatste lustrum, nu 5 jaar geleden, heel wat ge beurd is. Hij brengt dank aan alle leden en vooral de ouderen, die zooveel hebben ge daan in den sti'ijd voor de arbeidersbewe ging namen noemen is niet doenlijk. Voor 2 oude leden, de heeren Disse en Helm, de laatste nog actief lid, wil hij een uitzondering maken. Deze hebben geduren de deze 30 jaren lief en leed met de afdee ling meegemaakt. Hij brengt hun daarvoor hulde. De tijdsomstandigheden zijn moeilijk. Menige veer hebben de metaalbewerkers moeten laten, doch het afdeelingsbestuur heeft steeds alles gedaan om hun belangen zoo goed mogelijk te behartigen. In het bij zonder brengt spr. van deze plaats hulde aan den heer Van Spanning, die zooveel hem mogelijk was getracht heeft het leed der werkloozen teverzachten. Spr. geeft de verzekering dat ook in de toekomst het afdeelingsbestuur op debres zal staan om de belangen der leden te be vorderen. Tenslotte heette de voorzitter den a.s. bondsvoorzitter, den heer H. van der Born, welkom. Gelukwenschen. Vervolgens werden felicitaties uitge« bracht door afgevaardigden van den Vlis- singschen Bestuurdersbond en de afdeeling Middelburg van den Alg. Ned. Metaalbe werkersbond en door den heer König als oud-voorzitter en mede-oprichter der af deeling. Alle sprekers brachten de beste wen- schen over voor den bloei der afdeeling, terwijl tevens namens de geheele Vlissing- sche en Souburgsche moderne arbeidersbe weging en de Middelburgsche afdeeling passende geschenken werden aangeboden. Het programma. Thans volgde de afwerking van het mu zikale gedeelte van het programma, waar aan medewerking verleenden „de Volks stem", de dames mevr. J. Hekkertvan Eysdèn, sopraan, mevr. R. BrandBekker, pianiste en een Symphonie-orkest, terwijl het geheel stond onder leiding van den heer Vleugels, directeur van de „Volksstem". Het op voortreffelijke wijze uitgevoerde programma bestond uita. „Metaalbewer- kers-Marsch" van W. Ciere, b. „Weltliche Kantate, met aria voor sopraan-solo, van W. A. Mozart, c. „Het Lied der Dennen" met sopraan-solo, van Fr. Verhaaren, d. „Wein, Weib und Gesang", wals, van J. Strauss en e. „Die Mohle im Schwarzwald", idylle, door R. Eilenberg. Na elk nummer klonk spontaan applaus, hetwelk na het „Lied der Dennen" tot een ware ovatie aangroeide. Mevr. Hekkert van Eysden gaf hiervoor een- toegiftje, nl. „de Boodschap op de Hei", van Dirk Troel stra, Aan koor en orkest werden zware eischen gesteld; doch onder de bezielende leidiiig van den directeur werd het uitgezochte pro gramma op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De warme bijvalsbetuigingen van het auditorium waren dan ook in alle opzichten verdiend de heer Vleugels liet pianiste, sopraan, orkest en koor in de hulde deelen. Dit gedeelte van het programma werd met het uitvoeren van een der Planliederen besloten. Een feestrede. Hierna sprak de heer H. van der Born een feestrede uit. Hij begon met er op te wijzen, dat het 30 jaar geleden niet mogelijk was, dat een zoo groote schare arbeiders en arbeidersvrou wen vijf kwartier lang met zulk intens genot, in spanning zou luisteren naar een muzikale uitvoering als thans is gegeven. Dit bewijst, dat er in dit tijdsverloop iets is gebeurd de arbeidersklasse is opgestaan uit den poel van ellende, waarin zij was gedompeld. Spr. gaf een kort historisch overzicht van de geschiedenis der Vlissingsche afdeeling. Bij de oprichting bestond zij uit 15 leden, 6 jaar later uit slechts 11 de kinderjaren waren dus moeilijk. Toch hield men moe dig vol en in 1918 was het ledental tot 119 gestegen om in 1930 het hoogtepunt te be reiken, nl. 1005. Door de crisisomstandig heden liep het ledental iets terug en be droeg op 1 Januari 1936 923 leden. Spr. wees op de slechte arbeidstoestan den, welke er heerschten in vroeger jaren. Een arbeidstijd van 14 uur en een „werk dag" van 20 uur was geen zeldzaamheid. Nachtarbeid kwam soms 4 maal in een week voor. In dit opzicht is door de moderne arbei dersbeweging heel wat verbeterd, wat spr. nader aantoonde. Helaas is de crisis oorzaak, dat veel van hetgeen bereikt is, moest worden losgela ten. Daarom wekte spr. zijn gehoor op, trouw te blijven aan de moderne arbeiders beweging, opdat zoo spoedig de tijd daar voor gunstig is, weder betere arbeidsvoor waarden kunnen worden verkregen. Wij beleven ernstige tijden. Een deel der merischheid wordt bedorven door de begin selen van communisme en fascisme. Wat er van onze vrijheid terecht zal komen, als het nat.-socialisme hier de macht zou krij gen, toonde spr. aan met citaten uit een rede van den heer van Geelkerken, die in een openbare vergadering opwekte tot mas sa-moord op de soc.-democraten. Doch het socialisme, aldus spreker, is niet meer te overwinnen. Men kan enkelin gen vertrappen en martelen, doch als mas sa-beweging, als niet te keeren macht, zal het in de. toekomst overwinnen. Hiervoor zal noodig zijn trouw aan het socialistisch beginsel en evenzoo één mach tige arbeidersbeweging, zooals bijv. in De nemarken het geval is, niet verdeeld door kerkelijke verschillen. Spr. eindigde onder luiden bijval met de leuze „Voorwaarts marsch, de vuren ont stoken 1" Na de pauze declameerde de heer Jan Lemaire. Op zijn bekende, suggestieve ma nier droeg hij voor „Jan Papier", een Am- sterdamscne schets van Nico Onslee ver volgens bracht hij verschillende korte ...He kelgedichtjes" van Frangois Pauwels en Otto Zeegers ten gehoore, Het onbedaarlijk applaus noopte den heer Lemaire tot een toegiftje. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de voorzitter alle medewerkers, die dezen avond tot een genotvollen en kunstvollen hadden gemaakt en wekte op de organisa tie te versterken. Hierna volgde nog een gezellig samen zijn. Vlissingsche Roeivereenigïng „Luctor et Emergo". 19211936. Ter gelegenheid van haar 15-j'arig be staan heeft deze vereeniging, op haar ter rein de eenigste in Zeeland, Zaterdag in De Oude Vriendschap een feestavond ge organiseerd, welke aanving met een wel komstwoord vain den voorzitter, den heer P. Vader, waarin deze dankte voor den steun, welke L. et E. in haar moeilijke bestaansperiode speciaal van Burgemees ter Van Woelderen, den heer Hoogardie en de donateurs heeft ondervonden, alsmede voor de ontvangen jubileum-gelukwen- schen, o.a. van den burgemeester en de vereeniging voor watertourisme „Schelde", die deze vergezeld deed gaan van een bloemenhulde. Ofschoon de vereeniging aan verschillende gebeurtenissen in onze stad, als Scheldebekerzwemwedstrijd, Ka- naalbekerzwemwedstrijd en opening Wan- delhoofd, een werkzaam aandeel had, ge niet L. et E. geen groote bekendheid. De heer Vader hoopte, dat dit in de toekomst veranderen zal en dat velen als lid of donateur zullen toetreden. Het officieele gedeelte werd besloten met voorstellen le den en het zingen van het clublied (wijze van het Zeeuwsche volkslied), waarmede de flink gevulde zaal spontaan instemde. De feestavond werd verder gevuld door artisten van het amusements-bureau Re- vaca, directeur M. Slier, die een vroolijk afwisselend programma met daverend succes voor het voetlicht hebben ge bracht. Aan allen bewaarden wij de aange naamste herinneringen. De humorist-con ferencier, Maup Biemans, was in zijn praatjes en liedjes weer danig op dreef, zoodat hij spoedig de lachers op zijn hand had. Rake nummers („Zoo moest het zijn, maar zoo is het niet" en „Toen ik kind was") bezorgden hem dan ook een spon taan applaus, evenals de met Betty Mo- relli of Max Slier gespeelde geestige shorts. Ook de komische soubrette Betty Mo- relli verwierf weer een uitbundigen bijval voor de ongekunstelde wijze, waarop zij haar rake liedjes lanceerde, de knappe uitbeelding van verschillende karakters als b.v. in de huwelijksadvertentie, de schitterende creatie van den slagersjon gen en den politieagent en de weergalooze kunst om in minder dan geen tijd een groot gemengd koor in volslagen voetbal feeststemming het refreintje van Oome Daan, den ras-echten veteraan, te laten medezingen. Last not least Elly en Pierre Violet, het phenomenale danspaar, dat in fraaie cois- tumeering en onder aanwending van lichteffecten en het staatsie-decor, een danspot-pourri, een Argentijnsche tango, een apache-dans (zeldzaam, ook muzi kaal J), een acrobatisch en dans en een frappante marionetten-imitatie ten beste gaf en deswege formidabele bijvalsbetui gingen had te incasseeren. De radio-zanger Korriholt was wegens een keelaandoening verhinderd op te tre den. Het huis-orkest onder Charles Haaze kweet zich naar wensch van zijn begelei- dingstaak en van de pauze-tijdspasseerings- nummers, droeg er het zijne toe bij om de stemming op te voeren en liet zich ook als dans-ensemble op het gezellig sa menzijn, dat den geslaagden feestavond besloot, gansch niet onbetuigd. Benoeming Secretaris-Rentmeester van het Gasthuis. Uit de 59 sollicitanten voor de betrek king van Secretaris-Rentmeester van het Gasthuis alhier, is door Regenten ter benoeming door den Gemeenteraad de volgende aanbeveling opgemaakt1. de heer W. de Ruiter2. de heer J. van der Hof. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag is het stoffelijk overschot van de bij de treinramp te Woerden omgeko men brigadier Buiterman van het Leger des Heils, op Eik en Duinen ter aarde be steld. Zaterdagavond is de schaak-achtkamp in het muzieklyceum te Amsterdam be gonnen. Blijft Amerika nat? (Hoofdartikel.) De afdeeling Vlissingen van den Al- gemeenen Ned. Metaalbewerkersbond bestaat 30 jaar. (Stadsnieuws.) 15-jarig bestaan van de Vlissingsche Roeivereeniging „Luctor et Emergo". (Stadsnieuws.), De record-reis van den Amerikaan Ekins met Nederlandsche vliegtuigen. (Luchtvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 5y sterker dan graslinnen. 150-160-180 -200 breed 59 ~66 72 79 ct. per el.' 9S SS St. Jacobsstraat 8. Tel. 494 Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 5 tot 10 October werden in het badhuis 371 baden genomen en wel 263 door heeren en 90 door dames en 18 door kinderen. Bescherming tegen luchtaanvallen, Vlissingen en Veere in de eerste gevarenklasse. Middelburg en O.- en W.-Souburg in de tweede. In Staatsblad 386 is opgenomen een Kon. besluit ter uitvoering van de wet van 23 April 1936, betreffende bescherming tegen luchtaanvallen. Bij dit besluit is een lijst gevoegd, blij kens welke de gemeenten gerangschikt zijn in drie gevarenklassen. In de eerste gevarenklasse zijn gerang schikt de navolgende gemeenten Amster dam, Den Helder, Dordrecht, Gorinchera, 's-Gravehhage, Haarlemmermeer, Muiden, Naarden, Papendrecht, Rotterdam (behalve Hoek van Holland), Soest, Utrecht, Veere, Velsen, Vlissingen, Weesp, IJsselmonde, Zaandam en Zwijndrecht. In de tweede gevarenklasse zijn de vol gende gemeenten gerangschikt Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Anna Paulowna, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Ber gen op Zoom, Bodegraven, Boxtel, Breda, Brielle, B runs sum, Buurmalsen, Culem- borg, Delft, Deventer, Doesburg, Ede, Eind hoven, Erjgelshoven, Geertruidenberg, Gel- dermalsen, ^eleen, Gouda, Grave, Gronin gen, Haarlem, Harderwijk, Hattem, Hedel; Heerlen, Hellevoetsluis, Hengelo, 's-Her- togènbosch, Kerkrade, Kesteren, Leeuwar den, Leiden, Maastricht, Meppel, Middel burg, Nijmegen, Oldenzaal, Oost- en West- Souburg, Ravenstein, Rhenen, Roermond, Roosendaal en Nispen, Rotterdam, (Hoek van Holland), Schaesberg, Schiedam, Sit- tard, Sliedrecht, Tilburg, Venlo, Vianen, Vlaardingen, Vreeswijk, Weert, Wieringen, Willemstad, Woerden, Zaltbommel, Zeist, Zevenbergen, Zutphen, Zwolle, Zwoller kerspel. In de derde gevarenklasse zijn de overige gemeenten gerangschikt* Winterdienstregeling posterijen. Meermalen komt het voor dat men het tijdstip van de laatste buslichtingen, om de post den volgenden morgen in het ge heele land bezorgd te hebben, niet weet. Wij achten het daarom voor onze lezers van belang, nu de winterdienstregeling van de posterijen in werking is getreden, enkele van de voornaamste tijdstippen te publiceeren. Wanneer te Vlissingen de corresponden tie tot uiterlijk 19.20 uur aan het pos t- k an to or wordt gepost, wordt deze des morgens in het geheele land bezorgd. Voor Middelburg is de laatste buslich ting aan het postkantoor voor de nacht posttreinen 19.45 uur, te Goes 19.55 uur, te Terneuzen 17.20 uur en te Zierikzee 17.30 uur. De nachtposttreinen rijden echter niet in de nachten van Zaterdag op Zondagen van Zondag op Maandag.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1