500 300 150 25 ÏO OCTOBER VERKIEZINGSKOORTS IN DE VEREENIGDE STATEN. N0.240 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. MN DE VELDE Ir., Walstraat 58-BO, flissingen. Telel. 10. Postrekening EB287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Voor Heeren-Pullovers HACCOU STADS- EN PROVINCIENIEUWS B°S© G 9 n er s ea*k I i»n« Jew Jng VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledererege1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad KOSTBARE ENQUÊTES. Ben Amerikaansche verkiezingsstrijd is iets heel bijzonders zelfs een circus kan er niet tegenop. Bonte kleuren, veel lawaai, humor, ernst en pompeuze woorden, dat alles moet men aanschouwen en hooren, vóór het vaststaat, wie den presidentszetel de volgende vier jaren zal bezetten. Maar b\i het resultaat van de verkiezingen legt een ieder zich dan ook zonder morren neer. De presidentsverkiezing van dit jaar ver schilt in den grond genomen weinig van die der laatste vijftig of honderd jaren. De kern is dezelfde slechts de methoden zijn ver anderd. Massavergaderingen zijn zeldzamer, anaar daarvoor dés te grooter geworden. En films, proefverkiezingen en radio-uitzendin gen spelen een in 1932 nog niet gedachte rol in den strijd. Steeds weer worden de candidaten tijdens een korte toespraak tot hun kiezers ge filmd en in duizenden copieën gaan de film- strooken naar de bioscopen van het geheele land. De plaatselijke organisaties der repu blikeinen of democraten zenden waarnemers naar de verschillende filmvertuoningen en laten er zich verslag over uitbrengen, of de toeschouwers de rede met bijval hebben be groet, dan wel een ijzig stilzwijgen hebben bewaard. Gedraagt het publiek zich terug houdend, dan worden de pogingen verdub beld om enthousiasme op te wekken. De proefverkiezingen. De proefverkiezingen hebben zich reeds tot een ware industrie ontwikkeld. Tijd schriften en dagbladen organiseeren derge lijke verkiezingen, waaraan dikwijls door niet minder dan vijf millioen .personen -vordt deelgenomen. Een ieder van deze vijf mil lioen kiezers krijgt door middel van de post een „stembriefje" met het verzoek dit inge vuld aan de desbetreffende courant terug te zenden. Een kostbare geschiedenis, lie ech ter niet slechts voor de courant een goede reclame is, maar bovendien de openbare .meeningsstrijd prikkelt. De partij, die bij een dergelijke verkiezing een goed resultaat boekt, verklaart haar natuurlijk als een trouwe weergave van den volkswil, terwijl de tegenpartij tracht te bewijzen, dat de ge heele aangelegenheid niet de minste practi- sche waarde bezit. Bovendien hebben derge lijke verkiezingen een zekere politieke be- teekenis, omdat zij talrijke wijfelende kie zers kunnen beïnvloeden, aan dien candidaat hun stem te geven, die door de proefverkie zing als waarschijnlijk overwinnaar wordt aangewezen. De radio als strijdmiddel- Ook de radio is een machtig strijdmiddel gebleken in dezen verkiezingsstrijd. Er zijn op het oogenblik meer dan 25 millioen ra dio-ontvangers in de Vereenigde Staten en bij belangrijke toespraken.zit naar schatting drie kwart gedeelte {"er luisteraars aan hun toestel Nog slechts weinige jaren geleden moest een succesvol candidaat in de Ver eenigde Staten over goede redenaarstalen ten, longen als een blaasbalg en een goed figuur beschikken. De radio heeft hierin verandering gebrachtde stem behoeft niet meer krachtig, doch slechts welluidend te zijn. Coolidge en Hoover hebben het intus- schen nimmer tot goede radiosprekers kun nen brengen. Eerst met Franklin D. Roose velt, den huidigen president, dook de vol maakte radiostem in de politieke arena van de Vereenigde Staten op. Zijn stem is niet slechts duidelijk, goed gemoduleerd en door dringend, zonder luid te zijn hrj kan ook zijn gedachten in duidelijke en toch kleurige beelden aan de luisteraars begrijpelijk ma ken. Zijn „Praatjes aan den Huiselijken Haard" over de .methoden en doeleinden van zijn politiek, die regelmatig over alle Ame rikaansche zenders uitgezonden worden, hebben z\jn republikeinsche tegenstanders reeds heel wat hoofdbrekens gekost. Reeds wanneer hij zijn toespraak met het eenvou dige „Mijne vrienden" begint, zien de repu blikeinen in den geest duizenden kiezers naar het Roosevelt-kamp overloopen. Naast deze moderne methoden van den verkiezingsstrijd heeft men ook nog oude gebruiken in eere gehouden. Millioenen knoopen met de portretten van de candida ten worden rondgedeeld, of men schenkt „mooie" dassen weg, die van onderen tot boven met verkiezingsemblemen zijn be- stikteen olifant voor de republikeinen, een ezel voor de democraten. Sommige das sen der republikeinen zijn ook met zonne bloemen bestikt, daar Alfred M. Landon gouverneur van den „zonnebloemstaat" Kansas is, terwijl de democratische das met een toespeling op Roosevelt's naam rozen draagt. St. Jacobsstraat. ONZE VERSLAGGEVING. Een vriendelijk verzoek. Het "Winterseizoen is weer in aantocht en daarmede de tijd van bijeenkomsten, verga deringen, lezingen, voordrachten, uitvoerin gen van velerlei aard, enz. enz. Verschillen de organisaties hebben het winterseizoen reeds ingezet zooals uit de in ons blad ver schenen aankondigingen blijktandere zul len dezer dagen volgen. Dat wordt weer een prettige, gezellige bedrijvigheid, waar uit duidelijk blijkt, dat de Zeeuwen niet van zins zijn een winterslaap te houden, maar integendeel het voornemen hebben de win termaanden met gepaste ontspanning en velerlei arbeid die onze ontwikkeling ten goede komt, door te brengen. En natuurlijk ziet men hierover graag iets in de courant geschreven. Ook dat komt voor elkaar, maar de redactie zou het heel prettig vinden, wanneer men haai daarbij een beetje wilde helpen. En dat kan op heel eenvoudige wijze. Onze werkersstaf is nu eenmaal niet on uitputtelijk en wanneer in het drukst van het seizoen, avond aan avond bijeenkomsten van velerlei aard worden gehouden, dik wijls meerdere op één en denzelfden avond, dienen wij tijdig te weten dat een bijeen komst zal plaats vinden en dat men prijs stelt op een verslag in de courant. Daarom verzoeken wij allen die voorne mens zijn iets te organiseeren waarover men in ons blad graag het een en ander ge schreven zag, t ij d i g het verzoek om een verslaggever te zenden, te willen rich ten aan de redactie van ons blad. S.v.p. niets rechtsreeks aan verslaggevers of medewerkers zenden en ook geen per soonsnamen op de enveloppen vermelden, daar dit bij afwezigheid van den betrokkene tot vertraging aanleiding zou kunnen ge ven. Wanneer men eenvoudig adresseert AAN DE REDACTIE VAN DE „VLISSINGSCHE COURANT" belasten wij ons gaarne met het doorgeven van de verschillende uitnoodigingen aan onze verslaggevers en H.H. medewerkers. Alleen op deze wijze kan de redactie weten of een verslaggever beschikbaar is voor een bepaalde bijeenkomst en kunnen wij bijtijds de noodige maatregelen nemen. Wilt U ons dus op de hierboven aange geven wijze behulpzaam zijn? Bij voorbaat vriendelijk dank. DE FEESTELIJKHEDEN TER GELEGENHEID VAN HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Een vergadering van de algemeene leiding. Gisteravond vergaderde in de bovenzaal van den heer Laporte (Hotel Royal) het Centraal Comité voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, De bijeenkomst stond onder leiding van den heer F. G. Lemmers. Allereerst werd de commissie voor ver siering, verlichting, vuurwerk, étalages enz. definitief als volgt samengesteld de hee- ren A. Geelhoed, J. Slooves, I. G. de Regt, G. A. M. Jacobs, C. v. Dijk, J. J. v. d. Jagt, W. J. Agterberg, L. J. M. Quasters, P. J. Hamming, J. c. M. Henning, A. Raams- donk en J. J. Stoops. Voor 3saf erSccBs CnJergoeJ naar Walstraat 78 maten van 4 tot en met 7. Prijzen vanaf 1.10. Zie onze Etalages Geconstateerd werd dat de commissies voor de kinderfeesten, voor de pers en pro paganda evenals de financieele commissie reeds zijn samengesteld. De samenstelling van de commissie voor sport, muziek en optochten zal nader onder oogen worden gezien! Uit de besprekingen bleek, dat het Cen traal Comité, dat is samengesteld uit des kundigen op verschillend gebied, t.z.t. eënige belangrijke objecten in de stad, die voor versiering en verlichting' in aanmer king komen, voor haar rekening zal nemen. De taak van de Centrale Commissie zal daarnaast bestaan in het leiding en advies geven, wanneer hierom door de afzonderlijke buurtcommissies wordt verzocht. Op een binnenkort te houden groote ver gadering met de 'voorzitters, secretarissen en penningmeesters van de buurtcommissies zullen enkele leden van de Centrale Com missie practische aanwijzingen op verschil lend gebied geven, zoowel ten aanzien van de financiën als met betrekking tot de ver siering, verlichting, enz. Zoo spoedig mogelijk daarna moeten de buurtcommissies hun plannen ontwerpen. De finahcieele administratie der buurt commissies dient nader onder oogen te wor den gezien, evenals de vraag of het moge lijk is, een allegorischen or.tocht samen te stellen. Voor het laatste zal, behalve met de buurtcommissies, ook overleg worden gepleegd met de diverse vereenigingen en organisaties in onze stad. De data der feesten. Tal van onderwerpen werden in den breede besproken, o.m. de vraag of in de verschillende Zeeuwsche plaatsen, de feeste lijkheden al dan niet op dezelfde data zullen worden gehouden. Wanneer dit niet het geval mocht zijn, zou o.m. ten aanzien van de verlichting economischer gewerkt kun nen worden. Uit de besprekingen bleek dat het hoogtepunt van de feesten waarschijn lijk om tal van redenen niet op den huwe lijksdag zelf zal vallen, hoewel hieromtrent natuurlijk nog hoegenaamd niets vaststaat. Besloten werd het t.z.t. aan de verte genwoordigers van de buurtcommissies over te laten om met betrekking tot de data der feestelijkheden definitieve besluiten te ne men. In ieder geval zal met verschillende Zeeuwsche gemeenten, voornamelijk Mid delburg, voeling worden gehouden ten aan zien van de da.ta der feestelijkheden, zoodat samenwerking op verschillend gebied mo gelijk wordt. Dit is ook gewenscht met het oog op hetgeen voor verlichting van groote objecten noodig is voorts zal rekening die nen te worden gehouden met de vraag of op het hoogtepunt van de feestelijkheden de verschillende personeclen, o.m. van „De Schelde", de scholieren enz., vrijaf kunnen krijgen. Zaterdag zou voor de werkgevers mis schien het meest geëigend zijn, maar voor de winkeliers minder gelegen komen. Na eenige discussie over dit punt, werd beslo ten deze aangelegenheid nader met de hier voor in aanmerking komende personen en autoriteiten te bespreken. Werk aan den winkel. De deskundigen voor de verlichting etc. zullen in de komende dagen uitzien naar markante punten in de stad, die voor ver lichting vanwege het Centraal-Comité in aanmerking komen. De middenstandsorganisaties zullen over wegen of men tijdens de feestdagen nauw kan samenwerken om bijv. een winkelweek te kunnen organiseeren ook de deskundi gen op het gebied van versiering zullen in de eerstkomende dagen de mogelijkheden eens bespreken. In den loop van den avond werd voorts betoogd dat het o.m. om aesthetische rede nen gewenscht moet worden geacht dat de diverse buurtcommissies, wanneer hun plan nen vaststaan, die ter keuring en het geven van eventueel wenschelijk gebleken advies, bij de hiertoe in aanmerking komende des kundigen indienen. Hiertoe zullen de plan nen gesplitst dienen te worden in plannen voor verlichting en plannen voor versiering. Voorts werd besloten op Woensdag 14 October de hierboven reeds aangeduide groote vergadering te houden met de voor zitters, secretarissen en penningmeesters der buurtvereenigingen. Het is thans dus kort dag, daar nu spij kers met koppen dienen te worden geslagen. 16 buurtcommissies zijn definitief samen gesteld. Van 9 zijn nog geen mededeelingen omtrent de samenstelling van het bestuur ontvangen. In ieder geval wordt a.s. Woens dag vergaderd met de voorzitters, secreta rissen en penningmeesters der buurtcom missies. Natuurlijk wil iedere commissie op deze belangrijke bijeenkomst vertegenwoordigd zijn. Het is dan zaak dat de 9 commissies die nog geen officieel bestuur hebben geko zen, hiervan thans met spoed werk maken. Want er wordt op gerekend dat ook zij Woensdagavond door hun voorzitter, secre taris en penningmeester worden vertegen woordigd. Maar dit komt natuurlijk in orde i Daar wordt vast op gerekend 1 Zondag 18 October kan de „De Ruyter" te Vüssingen bezichtigd worden. Thans is eindelijk officieel beslist dat het voorgenomen bezoek van den nieuwen kruiser „De Ruyter" aan Vlissingen, door gaat. Vrijdag 16 dezer, ongeveer wanneer het hoogwater is, dus te circa twee uur, wordt het schip hier ter stede verwacht, waar het naar alle waarschijnlijkheid ligplaats zal nemen in de buitenhaven achter het station. De Marine-kapel zal hij de aan komst, op den wal muziek ten gehoore brengen. Zaterdagmiddag 17 October wordt het schip ter bezichtiging gesteld voor het marinepersoneel en officieren met hun ge zinnen, terwijl dan ook enkele autoriteiten aan boord zullen komen. Het publiek heeft dan echter geen toegang. Uitsluitend op Zondag 18 October wordt de „De Ruyter" voor het publiek ter be zichtiging gesteld, d.w.z. dat men toegang zal kunnen verkrijgen tot het bovenschip en het opperdek tot de overige gedeelten van den kruiser kan geen publiek worden toegelaten. Gelegenheid tot bezichtiging zal worden gegeven van Zondagmorgen 10 uur tot 11.30 en Zondagmiddag van 15 16.30. Kinderen beneden 16 jaar worden zon der geleide niet toegelaten. Voorts vesti gen wij er de aandacht op, dat aan boord niet mag worden gefotografeerd. De kruiser blijft tot Maandag 19 Octo ber hier ter stede en zal dan 's morgens vertrekken. De buurtcommissies. Zooals uit de advertentie elders in dit nummer blijkt, hoopt de buurtcommissie onder leiding van de heeren J. W. Weug (voorzitter), J. van Belle (secretaris) en Buurman (penningmeester) a.s. Maandag avond te vergaderen in gebouw Paling straat 25, ter bespreking der werkzaam heden voor de a.s. feesten. Zij die zich nog niet als lid hebben opgegeven kunnen dit alsnog doen. MIDDELBURG Rjjwieïdief aangehouden. Donderdagavond werd in het Park van Nieuwenhove te Middelburg een rijwiel ontvreemd. Gisteren ontdekte de eigenaar zijn rijwiel in een ander stadsdeel. Hij her kende het, niettegenstaande er enkele ver anderingen waren aangebracht. De politie stelde een onderzoek in en dit leidde tot de aanhouding van J. C. G., die bekende zich aan diefstal van het rijwiel te hebben schuldig gemaakt. De man zal aan de justitie worden overgeleverd. OOST- EN WEST-SOUBURG Federatie van Arbeiders Esperantisten, Te Souburg is Woensdag j.l. een afdee- ling der Federatie van Arbeiders Esperan tisten opgericht. Deze jonge vereeniging, die een cursus is begonnen met 30 deel nemers, draagt den naam „Antaüen". Belangrijke verkeersverbetering. Was de passage in de Kanaalstraat ter hoogte van Wachtpost 65 niet al te breed, en, wat meestal het geval was bij een afgesloten spoorbaan, gestremd door een of meer auto's of andere voertuigen, voor een modern verkeer te nauw, thans is daar een groote verbetering in aange bracht. Door het verplaatsen van het ijze ren tuinhek aan de straatzijde van de woning van den overwegwachter is de straat aldaar een meter breeder geworden terwijl aan de andere zijde van de straat de dijk gedeeltelijk is afgegraven waar door eveneens meer ruimte is ontstaan. Door een en ander is de veiligheid van den weg, vooral voor voetgangers, veel verbeterd. Het vrijgekomen gedeelte zal met bazalttegels belegd worden. Voorts is §cllCttglc«lï»$C« Verkiezingskoorts in de Vereenigde Staten. (Hoofdartikel) Schuschnigg dictator van Oostenrijk. Heimatschutz en Sturmscharen wor den ontbonden. (Buitenland) Zondag 18 October kan de „De Ruy ter" bezichtigd worden. (Stadsnieuws) Naar het einde der stakingsbeweging in Palestina (Buitenland), Treedt Mussolini af als minister-presi dent van Italië (Buitenland) Na de arrestatie van Radek bij heeft deelgenomen aan een complot tegen Stalin. (Buitenland) Een onderhoud over den brand op de „Marnix van St. Aldegonde" met den gezagvoerder van het schip. (Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOOM WASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesinget D197. Telef. 637, Middelburg Zarief per kilo en per stuk reeds eenigën tijd geleden het afsluithek vervangen door ijzeren afsluitboomen wit en rood beschilderd, en een met dezelfde kleuren beschilderd hek dat tot op den Kanaaldijk loopt en reeds van grooten afstand zichtbaar is. Met waardeering mag hier geconstateerd worden dat door de Ned. Spoorwegen een groote verbete ring ten opzichte van het verkeer is aan gebracht. OOSTBURG Diefstal van aardappelen. Dezer dagen ontdekte een landbouwer te Oostburg, dat van een hoop aardappelen* die op zijn land met riet waren toegedekt, de afdekking was opengemaakt geweest en dat van den hoop ongeveer 200 K.G. waren ontvreemd. Loop der bevolking. Gevestigd: M. Temmerman uit Eede G. S. Nortier uit Knocke (B.) H, H. de Lozanne en echtgen. C. M. N. Kievit uit AmsterdamA. P. Hollestelle uit Bergen op Zoom K. J. Legrand geb. vam Doezelaar uit TerneuzenM. M. E. Ekkebus uit MiddelburgC. J. Udo uit TerneuzenP. M. van Geel uit Heem stede F. C. Suijkerbuijk uit Zevenber gen. Vertrokken: I. J. Faro naar AardenburgH. Vanhulle naar Eede D. Prins naar Bennebroek J. R. Rrjpma naar NijmegenH. Gijsel naar VlissingenO. C. M. Dierickx naar Huybergen T. Faber naar AmsterdamW. I. Catsman naar Cadzand A. M. van Zitteren naar Ven- ray J. J. Boidin naar Vlissingen M. A. Baas naar IJzendijkeJ. P. Risseeuw naar 's-Gravenhage P. J. van de Velde naar Vogelwaarde I. M. van de Velde naar GroedeS. C. Boidin naar Vlissin gen R. A. van Hootegem met gezin naar Sas van Gent. (A.A.) IJZENDIJKE Nieuw raadslid. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van wethouder P. A. Wjjffels, werden in de Vrijdag ge houden gemeenteraadsvergadering de ge loofsbrieven nagezien van het nieuwe lid den heer A. Claeijs, welke in orde werden bevonden. Druivendieven, Alhier hebben een 15-taJ jongens een bezoek gebracht in verschillende druiven- kassen om zich aan de heerlijke sappige vruchten te goed te doen. Dat ook druiven een staartje hebben zullen de snoepers v/el ondervinden daar door de politie pro ces-verbaal is opgemaakt. TERNEUZEN Diefstal. Een dezer dagen verscheen bij een win kelier te Terneuzen een persoon uit Rotter-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1