500 300 25 SANTEGA DE BROEDERBAND EERSTE BLAD 74e Jaargang; VRIJDAG ililjmfins F. UK Dl IE1M If, Kilstml SB-IS, llissiip. Telel. III. FisMinin illISI 9 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen e aart STADS- EN PRQVINCIEN1EUWS Kom en pas een HEREN REGENJAS sscn Voor Nappa Handschoenen Haccou No.239 ,1936 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ïïgd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland !«n Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling n uur inkel- 3. en d.d. richt" r den or et van „De ig rn te la ngen. DE V.A.R. onden Za- rnstig i bij Kru- pstel- oort t naar oene- 0 ct., Snoer 0—12 Scha- riglng spor- g van ils lid 1. .Mldd. in. uur 8 8 8 -Mid- Tetour eis 2e klasse Erven 2212'f IHEK, el. 153. el. 282. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kort commentaar DE GEBEURTENISSEN IN SPANJE. De burgeroorlog in Spanje duurt nu reeds zóó lang, dat van een opstand fei telijk niet meer gesproken kan worden. Het is een geregelde oorlog, waarin van beide zijden hardnekkig gestreden wordt met alle moderne strategische middelen en zonder pardon. Het is volkomen begrijpelijk, dat alom in de wereld en in Europa speciaal, de gebeurtenissen in Spanje met stijgende ongerustheid worden gadegeslagen en dat men zich afvraagt waar dit alles op den duur toe zal leiden. Wanneer het dan ook mogelijk ware, de strijdende partijen tot elkaar te brengen en ze te verzoenen voor zoover dit bij zoo diepgaande verschillen en de daardoor opgewekte haat en bloed dorst thans nog mogelijk is, zou men dit slechts van harte kunnen toejuichen. Officieel nemen de groote mogendheden echter het standpunt in, dat men zich van hetgeen in Spanje gebeurt afzijdig dient te houden en dat het geraden moet wor den geacht niet tusschenbeide te komen. Ook ons land heeft zich als voorstander van dit denkbeeld doen kennen en op 10 Augustus j.l. kon men in de dagbladen het bericht vinden, dat de Fransche regee ring van Engeland, Duitschland, Italië, Sovjet-Rusland, België, Tsjecho-Slovakge er. Nederland bericht had ontvangen, dat men instemt met het denkbeeld van non interventie in Spanje, zij het ook, dat en kele landen hierbij enkele voorwaarden stelden. Gisteren vond men in ons blad de me- dedeeling van de regeering van de Sovjet- Unie, waarin zij dreigde zich niet langer gebonden te zullen achten door het ver drag van niet-inmenging in Spanje, wan neer niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, dat dit verdrag niet wordt ge schonden. In de Duitsche pers wordt dit thans zóó uitgelegd (men vindt hierover het een en ander elders in ons blad van heden avond, onder het kopje: „Het Russische dreigement"), dat de regeering van de Sovjet-Unie een voorwendsel zoekt om de regeering van Madrid openlik te steunen. Dit nu, lijkt ons lang niet onmogelijk. Het is echter in dit verband wel dienstig er even de nadruk op te leggen dat de overige groote mogendheden in deze kwes tie allesbehalve de rol van zoete jongens hebben gespeeld en nog spelen. Want in hetzelfde bericht dat wij hierboven noe men en dat men elders in ons blad zal aantreffen, wordt medegedeeld, dat de bemanning van het Duitsche oorlogsschip „Leipzig" te La Coruna heeft gedefileerd aan het hoofd van een optocht der Spa/an- sche fascistische Phalanxisten! Of dit inderdaad gebeurt is? Wij kun nen er niet voor instaan, want de bericht geving uit Spanje is allesbehalve be trouwbaar en het kost iedere dagbladre dactie telkens weer de grootste moeite om uit den stroom van elkaar tegensprekende berichten die de redactiebureaux eiken dag binnenvloeit, de absoluut vaststaande en voor geen tegenspraak vatbare feiten te distilleeren. Maar onwaarschijnlijk is het hierboven vermelde zeker niet, wan neer men er rekening mede houdt dat reeds eerder geconstateerd werd dat de Spaansche opstandelingen over Duitsche vliegtuigen beschikken die zij bjj het begin van den strijd niet bezaten. Bovendien schijnt Duitschland niet het eenige land te zijn, dat zij het dan ook heimelijk de Spaansche gebeurtenissen beïnvloedt. Dat Italië hetzelfde doet is een publiek geheim en het ongeluk met een aantal Italiaansche vliegtuigen ligt nog vrij versch in het geheugen en is in dit verband veelzeggend. Ook Portugal is allesbehalve neutraal en vanuit dit land worden groote hoeveelheden oorlogsmate riaal ingevoerd. Het is dus te hopen, dat de non-inter ventie-commissie, die deze onderwerpen vandaag moet behandelen, bij een en an der niet de gebruikelijke diplomatieke lange baan zal bewandelen, maar klaar en duidelijk uitspraak zal doen. Het rom melt gevaarlijk in den Európeeschen Zuid- West hoek De „VLISSINGSCHE COURANT staat dag en nacht tn TKLKA' verbinding met de grootste bin nen- en buitenlandsche persbureau*. Haar nieuws is tot de laatste minuut „Bil I DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN EN DE KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD. In ons blad van Dinsdag j.l. hebben wij onder bovenstaanden titel een hoofdartikel gepubliceerd, waarin werd uiteengezet dat, en om welke redenen, geen belangrijke ver- hoogingen te verwachten zijn voor de kosten van levensonderhoud. Dit artikel bezorgde ons een boozen brief van een lezer, die zijn verwondering ken baar maakt over het feit, iat de post „be lastingen" in het gepubliceerde budget van een gemiddeld arbeidersgezin, niet voor komt. De schrijver vraagt ons, of wij misschien het budget van een werkloozen arbeider op het oog hebben die geen belasting behoeft te betalen. „Doch", voegt hij hier aan toe, „waar blijven dan de werkende arbeiders die natuurlijk hetzelfde percentage noodig hebben voor hun noodzakelijke levensbe hoeften. Mij moet de vraag van het hart, waar halen die dan het geld vandaan om hun belastingen te betalen?" De opmerking is volkomen juist, doch voor boosheid is werkelijk geen aanleiding, daar de geachte schrijver over het hoofd ziet, dat vlak boven het gepubliceerde bud get wordt medegedeeld, dat het hier gaat om cijfers van het bureau voor statistiek der gemeente Amsterdam. Dit bureau nu stelt, naar ons wordt me degedeeld, een statistiek betreffende de kos ten van levensonderhoud samen, waarin de post belastingen niet wordt opgeno men. Men kan dit standpunt natuurlijk min der juist achten (en de redactie is het eens met hen die deze meening zijn toegedaan maar genoemd bureau voor de statistiek is daartegenover van opinie dat men, in het belang eener zuivere statistiek der varia bele uitgaven, de belastingen niet moet mederekenen. In bedoeld artikel moet onder „budget" in dit verband dus worden verstaan het bud get, nadat de belastingen betaald ®jn. Het gaat hier om officieele cijfers en het ligt dus voor de hand, dat wij die niet konden wijzigen. De strekking van het bewuste hoofdarti kel was, aan te toonen, dat geen beduidende verhoogingen te verwachten zijn voor de kosten der noodzakelijke levensbehoeften, waartoe de belastingen in dit verband niet behooren te worden gerekend. Daar de opmerking van bedoelden lezer, ons echter van voldoende beteekenis lijkt om in ruimer kring onder de aandacht te worden gebracht, gaven wij er de voorkeur aan, den schrijve^ on deze wijze te woord te staan. Wij vertrouwen hem met boven staande uiteenzetting van dienst te zijn ge weest en te hebben bevredigd. Auto naar den kelder. Gistermorgen is in de Noordstraat een militaire auto in den meest letterlijken zin. van het woord naar den kelder ge gaan. De bestuurder die ter plaatse niet bekend was, reed de Noordstraat uit ver boden richting in. Of dit de straf werd voor deze overtreding, of dat het ongeval aan andere oorzaken moet worden toege schreven, vermeldt de historie niet, maar een feit is het, dat op een gegeven oogenblik een kelderluik waar de auto overheen, reed, bezweek, zoodat het zware vehikel ten deele lager kwam staan dian in normale omstandigheden te doen ge bruikelijk is. De politie wa9 natuurlijk spoedig ter plaatse. De gestrande auto werd opgevij zeld en op het goede pad teruggebracht, waarmede ook dit drama weder tot het verleden behoorde en de rust terug keerde. Verteren maar niet betalen. De politie heeft gisteravond in een oafé hier ter stede assitentie moeten verlee- nen, daar een opvarende van het Engel- sche stoomschip „Corona" dat hier bun kerde, groote verteringen had gemaakt, maar deze niet wenschte te voldoen. De politie heeft den schepeling, die in ken- nelyken staat van dronkenschap verkeer de, meegenomen naar het bureau waar men al spoedig tot de ontdekking kwam, dat zftn schip op het punt stond te ver trekken. Het ligt voor de hand, dat men er weinig voor voelde met dezen vreem deling zij het dan ook slechts in fi guurlijken zin in de maag te blgven zitten, zoodat de man per taxi fluks naar de „Corona" werd overgebracht en nog bijtijds aan boord werd afgeleverd om de reis te kunnen meemaken. Koffergramofoon opgevischt. Nabij de Schipbrug is gisteren door de marechaussee een in een laken gewikkel de koffergramofoon opgevischt, die be hoort tot de voorwerpen die uit verschil lende zomerhuisjes te Koudekerke zijn ontvreemd door een paar Vlissingsche knapen. Of zij met den buit geen raad hebben geweten, of uit louter baldadig heid het ontvreemde te water hebben ge smeten, is niet bekend, maar het zal voor de velen die te Koudekerke van de zomer huisjes gebruik maken, een geruststelling zijn, dat de daders van de talrijke inbra ken van den afgeloopen zomer, thans ont dekt zijn. Zoeklichtoefeningen. Gisteravond hebben weder zoeklicht oefeningen plaats gevondenwij hebben hier reeds eerder over geschreven. Luid ronkend draaide gedurende een groot deel van den avond een vliegtuig boven de stad en het was een fantastisch gezicht, de vele lichtbundels van de tal rijke zoeklichten door het luchtruim te zien kruisen, op zoek naar hun prooi het vliegtuig. Maar de vliegenier was zoo gemakkelijk niet te vangen en herhaalde lijk schoten de lichtbundels geruimen tijd langs den hemel, zender dat het vliegtuig zichtbaar werd. Had men het toestel ech ter eenmaal in de machtige lichtbundels, dan was het ontkomen niet gemakkelijk, daar de bediening der zoeklichten er blijk baar niet veel moeite mee had, het toe stel op zijn weg met de stralenbundels te volgen. Ongetwijfeld behoorde het tot de opzet der oefeningen, dat men de vlieg machine na korten tijd telkens weer los liet om spoedig nadien opnieuw te pro- beeren het toestel op te sporen. Vlissingsch Scheepvaartnieuwa. Aangekomen Finsch stoomschip „No- tung" van Kemi voor Middelburg, met een lading balken. Om te bunkeren Nederlandsche motor „Setas" van Rye Vertrokken „Grangepark" naar Liver pool, „Setas" naar Antwerpen, „Neerlan- dia" en „Jantje" (Kroesinga) naar Londen. MIDDELBURG Alg. vergadering van de Nederl Middernachtzending-Vereeniging. De Nederlandsche Middernachtzending V-reeniging houdt op 14 October te Middel burg haar 47ste Algemeene Vergadering. In een vergadering met genoodigden, des namiddags 3 uur, zal ds. Th. Delleman te Aalten spreken over „Het gedwongen huwe lijk" en de heer J. N. van Munster over de vraag „Waartoe Middernachtzending Des avonds zullen in de Nieuwe Kerk in een openbare vergadering het woord voeren ds. O. G. Heldring, directeur der Heldring- gestichten te Zetten, de heer C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer over „De geva ren van het Nieuw-Malthusianisme voor gezin en maatschappij", benevens ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant te Vlissingen. Verkoop grond. B. en W. stellen den raad voor weder twee perceelen van het park „de Griffioen" te verkoopen en wel voor 3000 samen aan den heer J. L. Groot te Antwerpen, die er twee woonhuizen op zal bouwen. OOST- EN WEST-SOUBURG „Uit het Volk—Voor het Volk". De vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Oost- en West-Souburg houdt op Maandag 12 October a..s. een algemeene ver gadering in het gebouw „Rehoboth". Vooral de besturen van Buurtvereenigingen worden verzocht aanwezig te zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in ons blad. Schenking aan de Prov. Zeeuwsche Bibliotheek. Door den heer Ross alhier werden aan de Provinciale Zeeuwsche Bibliotheek geschon ken 50 jaargangen van het Goesche Volks blad. Namens Gedep. Staten gewerd hem in verband hiermede het volgende schrijven „Blijkens door den bibliothecaris bij de Provinciale Bibliotheek alhier bfl brief van 22 September gedane mededeeling ls door U te zijner beschikking gesteld een com pleet exemplaar, zijnde de 50 jaargangen van de vroeger te Goes verschijnende Volks blad, welke aanwinst voor de bibliotheek van groote waarde moet worden geacht. Wij betuigen U onzen dank voor het waardevolle geschenk". Coöperatie (U. A.) KERKSTRAAT1 ZOUTELANDE Chr.. Meisjesvereenïging „Martha". Dinsdagavond vergaderde de Christelijke Meis jesverec niging „Martha". Omdat de vereeniging te groot werd, is besloten de vereeniging 'e splitsen. De kleine meisjes hebben zich vereenigd in de vereeniging „Jong Martha", welke 17 leden telt. Mevr. Oosthoek is presidente van deze vereeni ging. De groote meisjes zetten de oude vereeni ging voort, waarvan mej. Samuelse presi dente blijft. Deze vereeniging telt nu nog 18 leden. De beide vereenigingen zullen het jaar feest gezamenlijk vieren en ook jaarlijks gezamenlijk een uitstapje maken. TERNEUZEN In gebruikneming J. Huizinga-bank. Donderdagmiddag werd te Terneuzen in tegenwoordigheid van den oud-burgemees ter, den heer J. Huizinga, en in tegenwoor digheid van het gemeentebestuur, de leden van den gemeenteraad, die van het comité tot huldiging van den oud-burgemeester, het bestuur der Woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" en tal van ingezetenen, plechtig in gebruik genomen de monumen tale J. Huizingabank, die op verzoek van en met een bijdrage van voornoemd comité is gesticht door de gem te Terneuzen, ter herinnering aan het 24-jarig bestuur van den heer Huizinga. De burgemeester, mr. P. Tellegen sprak zijn genoegen uit, dat de heer Huizinga de verre reis van zijn woonplaats had ge maakt, om deze plechtigheid bij te wonen. Het besluit door den gemeenteraad op het verzoek ■••an het comité genomen, bewijst waardeering voor het werk van den afge treden burgemeester. Hij dankte allen die aan de stichting hadden meegewerkt. De heer N. J. Harte deelde hierop mede, behoefte te gevoelen, mede op verzoek van den voorzitter van het huldigings-comité. den heer J. van Rompu, die door zijn ambts bezigheden als lid van Ge'1.. Staten verhin derd was tegenwoordig te zijn, een woord van dank te spreken aan het gemeentebe stuur voor de wijze waa.rop uitvoering is gegeven aan het verzoek van het comité, dat mede voldoet aan het door tal van in gezetenen uitgedrukte verlangen, tot het stichten van een blijvend monument, dat ook aan het nageslacht uiting zal geven van de waardeering die het tegenwoordig levend geslacht ten opzichte van den heer Hui zinga gevoelt. Namens de Woningbouwvereeniging sprak hij zijn dank uit, dat deze in de ge legenheid was gesteld ook een tastbare uiting te geven van de waardeering tegen over den stichter en tot zgn vertrek voor zitter der vereeniging, voor diens zegenrgk werk in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. Het ontwerp van den gemeentebouw meester, den heer Van der Griendt, die in de Liuil een beeldtenis had ontworpen, schonk de gelegenheid om van harentwege die beeldtenis te laten vervaardigen om aan 't gemeentebestuur ter plaatsing aan te bie den, welk aanbod gaarne werd aanvaard. In den beer Nic. van der Schaft, beeldhouwer te Wassenaar, had zij een kunstenaar ge vonden, die er volkomen in geslaagd is, den heer Huizinga in steen uit te beitelen. Hij sprak de hoop uit, dat dit monument tot in een verre toekomst zal kunnen getuigen van de gevoelens die de Terneuzenaars ten opzichte van den heer Huizinga koesteren, en velen daarop een tijdelijk rustplaatsje zullen kunnen vinden. Op uitnoodiging van spreker ontdeed mevr. Tellegen hierna de bank van de om hulsels, die deze nog voor het oog verbor gen hielden. @iseua*fena Mgssi den efWgj De gebeurtenissen in Spanje. (Kort Commentaar)] Koninklijk bezoek aan Rotterdam. (Binnenland)] De opstand in Spanje duurt voort* Oviedo door regeeringstroepen bezet* (Buitenland) De Duitsche pers over het Russische dreigement. (Buitenland) Terneuzen huldigt oud-burgemeester J. Huizinga. (Provincienieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN VLISSINGEN, WALSTRAAT 66 De heer Huizinga dankte .aarop namens zijn familie voor het monument, Jat hier te zijner eere is opgesteld. Hij is naar Terneu zen gekomen om den arbeid te verrichten op de plaats waar God hem heeft geleid. Hij heeft steeds met liefde zijn werk voor de gemeente verricht, in samenwerking met velen, die hij daarvoor ten hoogste dank baar is. Dat men heeft gemeend hier een blijvende herinnering aan zijn werkkring té moeten stichten, stemt hem en de zijnen tot vreugde. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur vereenigden de gasten zich in een lokaal der nabijstaande ambachtsschool voor het ge bruiken van de thee. De J. Huizingabank, gebouwd in het plantsoen aan de Axelschestraat doet den ontwerper, den heer Van der Griendt, alle eer aan. Het is een mooi stuk werk, geheel door gemeentewerken uitgevoerd, met uit zondering dan van de plaquette met het beeld van den heer Huizinga, gebeeldhouwd door den heer N. van der Schaft voornoemd, die in dat werk zeer gslaagd is. BRUINISSE Eervol ontslag als bezoldigd rijksveldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 anuari 1937 eervol ontslag verleend aan J. van 't Leven, als bezoldigd veldwachter in. de gemeente Bruinisse. Lid Prov. Staten. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten heeft benoemd ver* klaard tot lid van de Provinciale Staten in de vacatureP. G. Laernoes, den heer H. yan Mazijk te Sluis. De Rijkscommissie voor de werkverschaffing. Zooals wij reeds in ons vorig nummer hebben gemeld, heeft de Commissaris der St. Jacobsstraat.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1