1000 500 300 150 25 DONDERDAG 8 OCTOBER Nu de gulden is losgemaakt van het goud No.238i 74e Jaargang 1936 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef.10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Voor Heeren Pyama's HACCOU STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS ELKE HUISVROUW NU SPAART HU GELD CTJ Lm 1 IÉt,k met 1.55, ct., et., 55 ct. loene- ratiën zilver vak- DEN 52. ;roote en 55 en 95 waar, ulten- waar, ?azijn prima loraad met INT", aart Midd. n. uur 8 8 8 -Mid- 'etour :is 2e classe VLISSIN ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent OURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. AI tal van jaren heeft het vraagstuk devaluatie of deflatie de hoofden verhit. Het grootste gedeelte van de landen, die in den wereldhandel een domineerenden rol speelden, besloten tot muntccrrectie en daaronder behoorden Engeland, Amerika en Japan om de voornaamste te noemen. Frankrijk, Nederland, België, Zwitser land en Duitschland hielden zich afzijdig en meenden verstandig te doen door den gouden standaard te blijven handhaven. Hun redeneering was, dat met te eeniger tijd toch tot bet goud zou moeten terug- keeren. Hield men vast aan de oude munt waarde en paste men het prijsniveau aan aan de wereldmarkt door verlaging van de kosten (loonen, vaste laisten etc.) zon der aan de munt te tornen, dan zou men uiteindelijk een grooten voorsprong hebben ou de andere landen. Immers de niet- goudlanden zouden hun kosten in werke lijkheid onvoldoende verlagen, want de ver laging door de muntcorrectie was in die periode voldoende om een heftige concur rentie te kunnen voeren. De landen echter, die hun munt op peil hielden zouden der halve reëel versoberen en mocht het op een gegeven moment tot een interna tionale stabilisatie komen, waarbij een ge ringe muntcorrectie als sluitsteen zou die nen (men noemde dit den laatsten tijd een alignement) dan profiteerde men dubbel dus zoowel van de reëele kostenverlaging als van de nieuwe reductie via de munt. /De goudlanden hebben echter met ont zaglijke moeilijkheden te kampen gekregen en van een versobering over de geheele linie, was geen sprake. Te veel bevolkings groepen werden met. totalen ondergang bedreigd en de .regeering. had te steunen. De boerenbevolking werd geholpen door de bekende landbouwcrisiswetten, de werkloo- zen door den steun, de visschers kregen hun regelingen en de tuinders ontvingen een bedrag, dat niet voldoende bleek om hun zorgen te verdrijven. Al deze maatregelen hadden de tendenz om het leven duurder te maken dan overeen kwam met de ver soberingsgedachte. Zeker, men betaalde voor de agrarische producten minder dan voor den oorlog en belangrijk minder dan in de hausse-jaren om 1929, wat echter niet wegnam, dat de zuivere deflatie hier door werd belemmerd. Doch ook de regee- ring kon haar dalende inkomsten niet mis sen. Het nationaal vermogen liep schrik barend achteruit, het nationale inkomen daalde. De belastingen moesten worden verhoogd en nieuwe belastingen ingevoerd de directe zoowel als de indirecte lasten namen toe zonder dat de regeering over een bcoger totaal aan inkomsten kon be schikken. De internationale handel stagneerde de contingenteeringspolitiek deed onzen ex port enorm terugloopen. Toch hield de overheid vast aan haar lijn niettegenstaan de de door het volk gebrachte offers bijna niet meer te torsen waren en niettegen staande het resultaat vrijwel nihil moest worden genoemd, al erkende de regeering zulks niet. Onze moeilijkheden waren identiek aan die van de andere goudlanden al waren de omstandigheden natuurlijk verschillend, af hangende van de mentaliteit van het land en van het aldaar bestaande prijspeil en van de economische ontwikkeling in inter nationale richting. Daarom begon de mee ning post te vatten dat indien één der goudlanden het front afvallig zou worden, de anderen wel moesten volgen. België was de eerste, die ontrouw werd, daartoe door de omstandigheden gedwongen. Dit belette de andere landen niet om den gouden standaard te handhaven. De mokerslagen werden echter feller Frankrijk, mede door de. meer naar links georiënteerde stroomingen, konhet niet' meer bolwerken en ging tot devaluatie over. Zwitserland volgde onmiddellijk daar na, want ook in dit land ging de neiging hoe langer hoe meer in de richting van de muntcorrectie. Ons land bleef alleen over immers Duitschland had in naam een goudmark, doch werkt met een serie spe ciale marken, die belangrijk waren gede- precieerd. En ook wtj kapten het gouden anker. Niet door een nieuwe muntbasis te aan vaarden, doch zuiver en alleen door het instellen van een goud-embargo. „Let go" luidde het wcord vein schipper Colijn en nu zal men hebben af te wachten, waar heen ons land zal drijven. De eerste maanden zullen uiterst belang rijk zijn. Vastgesteld moet worden, waar heen de vrije krachten ons zullen voeren en zoodra deze koers kan worden bepaald, welnu, dan zal men de teugels ongetwijfeld weer in handen nemen. Dan begint de op bouw Dan ontstaiat weer hoop in de har ten en dan kan er licht komen in de eco nomische duisternis, waarin w\j lange jaren hebben moeten leven St. Jacobsstraat Een Filmavond. De Vereeniging voor Luchtbescherming Vlissingen houdt op Dinsdag 13 October a.s. in „de Oude Vriendschap" voor haar leden een filmavond. De verschillende films zullen laten zien, hoe men bij een cnver- lioopten luchtaanval te werk moet gaan. Tevens zal de heer Agterberg, commandant van de brandweer, een causerie houden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Chr. Soc. Vereeniging „Maarten Luther". Op Maandag 12 October zal ds. C. F. Nolte in de Luthersche Kerk alhier voor bovengenoemde vereeniging een voordracht houden over het onderwerp „Grepen uit Dr. Wibaut's Gedenkschriften". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. Het nieuws van den dag in beeld. De wieken van den poldermolen te Bar- singerhorn nabij Schagen worden van het z.g. Bilausysteem voorzien. De bovenste wiek heeft deze moderniseering reeds on dergaan. Woensdagmorgen is de nieuwe provin ciale hef brug over de Gouwe te Boskoop voor het verkeer opengesteld, welke voor het doorgaand verkeer van groote betee- kenis is. Aan het S.S.-station te 's-Gravenhage arriveerde Woensdagmiddag met den boot trein in aansluiting op de „Sibajak" uit Marseille de afgetreden gouverneur-gene raal jhr. mr. B. C. de Jonge met zijn gezin. Jhr. de Jonge met zijn echtgenoote bij het verlaten van het station. Anti-Rev. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de anti-rev. kiesver eeniging alhier een druk bezochte verga dering, onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte. Besproken werd de propaganda voor de a.s. Kamerverkiezingen. O.a. zal een drie tal sprekers verzocht worden het woord te voeren. Tot voorzitter werd gekozen de heer B. H. Ligteringen, die deze benoeming aannam. Vlissingsch Scbeepvaartnieuws. AangekomenStoomschip „Rubis", ge sleept door „Hoogezand", van Ostende voor Dordrecht en bestemd voor de sloop. Om te bunkeren Engelsch stoomschip „Beatsa" van Dieppe Duitsch stoomschip „Cordelia" van LondenDuitsch stoom schip „Kelkheim" van RotterdamDuit- sche motortanker „Biscaya" van Rotter dam Yougoslavisch stoomschip „Korona'' van IpswichEngelsche motor „Andoni" van Eydthavn Grieksch stoomschip „Ali- ki" van WiborgEngelsch stoomschip „Grangepark" van Antwerpen. Vertrokken „Beatsa" naar Bremen „Cordelia" naar Las Palmas „Kelkheim" naar Narvik „Biscaya" naar Baytown „Korona" naar Buenos Ayres „Andoni" naar Rouaan „Aliki" naar Alexandrië. Kort commentaar DE FRAUDE BIJ DEN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Elders in ons blad, onder het Provincie- nieuws, vindt men het antwoord, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken gege ven heeft op de vragen die het Eerste Ka merlid de heer mr. M. Mendels heeft ge steld naar aanleiding van de fraude-ge vallen bij den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in de gewesten Zeeland en Lim burg. Wij hebben geen behoefte om op den stoel van genoemd Eerste Kamerlid te gaan zitten bedoelde heer zal wel mans genoeg zijn om zelf het noodige te zeggen, wanneer het antwoord van den Minister hiertoe aanleiding zcu geven. Wtj laten dus buiten beschouwing of het gegeven ant woord al dan niet voldoende moet wor den geacht, maar willen toch niet achter wege laten te verklaren, dat het ons ver bijsterd heeft. Niet, omdat de geachte vragensteller onheusch zou zijn behandeld of met een kluitje in het riet gestuurd. Hiervan is geen sprake. Maar het antwoord bevat twee zinnetjes die ons aanleiding geven tot het woord „verbijsterd". Het eene luidt„T o t voor korten tijd was het beheer der geldmiddelenenz. Doet dit al eigenaardig aan in een ant woord op vragen waarin inlichtingen wor den verzocht omtrent de voorschriften die het beheer der geldmiddelen regelen, nog vreemder staat men te kijken als men ver der lezend bespeurt, dat met de woorden ,",tot voor korten tijd" gedoeld wordt op het tijdstip dat de malversaties aan het lieht kwamen. Pas toen is het blijkbaar tiet de verantwoordelijke instanties doorge drongen, dat er aan het toezicht iets ha perde. Natuurlijk, b^t dient te worden ge waardeerd, dat na het ontdekken van het gebeurde wijziging is gebracht in de ma nier waarop controle wordt geoefend. Maar het geeft toch een beklemmend ge voel te moeten beseffen, dat er eerst een tweevoudig schandaal (wij meenen zelfs te weten dat enkele jaren geleden een soort gelijk feit heeft plaats gehad, dat echter niet is uitgelektnoodig is, om zoover te kunnen komen. En als men moet constateeren, dat op zulk een onverantwoordelijke wijze met ons volksvermogen wordt omgesprongen (het gaat hier immers om gelden die door de gemeenschap moeten worden opgebracht), vraagt men zich op den duur toch af wat zal ons misschien morgen weer te wachten staan? De Rekenkamer doet prijzenswaardig werk. W\j hebben kort geleden nog een uitvoerig verslag gepubliceerd, waarin een aantal veelzeggende feiten werden ver meld, die de Rekenkamer heeft kunnen achterhalen en waardoor een schromelijke verspilling van gemeenschapsgelden kon worden voorkomen of geconstateerd. Hier uit is dus voor de zooveelste maal gebleken, dat aan het verantwoordelijkheidsgevoel van hen die geroepen zijn gelden van derden te beheeren, nog wel eens wat hapert. E n daarom ware het o. i. toe te juichen, wanneer de Rekenkamer ruimere be voegdheden verkreeg waardoor het beter nog dan thans bet geval is, mogelijk wordt verspilling van gemeenschapsgelden te voorkomen. Want met alle waardeering voor het con- stateeren van misbruiken die reeds hebben plaats gevonden, achten wij toch het dem pen van de put vóórdat het kalf verdron ken is, van grooter beteekenis. Zelfs als voor het door ons beoogde doel uitbreiding van genoemd orgaan nocdig ware, zouden wij dit verantwoord achtener worden wel gemeenschapsgelden voor minder nut tige doeleinden aangewend 9*9 Dat scherper toezicht noodzakelijk is, blijkt OTk thans weer uit het elders in ons blad gepubliceerde antwoord van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Hierin vinden wij o.m. dat tot voor kort practisch geenerlei toezicht bestond op de gewesten van den B.V.L, Wèl werd geregeld gecon troleerd bij de Nationale Landstormcommis- sie wèl werden de verantwoordingsstuk ken dezer commissie en die van de ge westelijke commissies op elkaar gecontro leerd, do or verschillende instanties nog welwèl werd nagegaan of er overeen stemming bestond tusschen de administra tie van de Nationale Landstormcommissie en die van den betreffenden comptabele van de gewestelijke commissie. Maar werd ook gecontroleerd of de administratie van de gewesten met de wer- kelijkheid in overeen stemming was? Sunlight Zeep voorIO ets. per dubbel stuk! Dit is een buitenkansje, dat nog niemand ooit heeft meegemaakt. En bekijkt U het nieuwe stuk eens! g Voelt U wel, hoeveel zwaarder het geworden is? Het nieuwe pak geeftU een besparing van 36%! Nu is Sunlight Zeep binnen ieders bereik. En..: op elke doos blijft de geschenkenbonJ||| Koop nog heden Sunlight Zeep, dan weet U zeker, dat U het beste koopt, wat U voor Uw geld kunt krijgen. S 13-092 H In het antwoord van den Minister vin den wij hieromtrent hoegenaamd niets ver meld en. de veronderstelling is dus niet gewaagd, wanneer wij aannemen, dat deze controle inderdaad achterwege is gebleven. En met alle waardeering voor de overige hierboven vermelde controle-maatregelen, als men deze voorname zwakke schakel uit het oog verliest, zet men de deur voor geknoei wijd open, zooals nu helaas weer gebleken is. Thans is de controle verscherpt, zooals elders in ons blad in het antwoord van den Minister is aangegeven. En wij zijn er erkentelijk voor, dat men hiertoe is overgegaan en zich niet hooghartig heeft verscholen achter nietszeggende frasen het is nu eenmaal niet prettig en het valt dikwijls moeilijk te moeten erkennen, dat ernstige fouten zijn gemaakt. Wij waardee- ren dus, dat in de toekomst het toezicht scherper zal zijn. ip Maar wij herhalen, hetgeen wij hierbo ven reeds in andere bewoordingen schre ven ons bekruipt telkens opnieuw het onbehaaglijke gevoel, dat er zoowel aan het verantwoordelijkheidsgevoel van, als aan het toezicht o p talrijke instanties en personen in den lande die gemeenschaps gelden onder hun berusting hebben, zeer veel ontbreekt. En men zal o.i. verstandig doen niet langer te wachten met uitbreiding van het nu toch wel noodzakelijk gebleken scherpere toezicht over de heele linie. An ders zouden nieuwe onverkwikkelijke ge beurtenissen ons wel eens wreed uit den zaligen dommel wakker kunnen schudden. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau al? gevonden is gedeponeerd een mantel- ceintuur, huissleutel en dameshandschoen, en dat inlichtingen te bekomen zijn om trent een damesparapluie in winkel „De Magneet", Walstraat 85 paar glacé da meshandschoenen bij Roedoe, Achter de Kerk 1 duimstok bij Meulmeester, Molen- staat 51mantelceintuur bij Van Huizen, Rozengracht 32broekriem bij Dekker, Hyacinthenlaan 14blauwe ceintuur bij Janisse, Korte Zelke 18 rijwielstandaard bij De Jonge, Breewaterstraat 51alpine muts bij Sebus, Pluimstraat 11dames armbandhorloge bij Bostelaar, Schuitvaart- gracht 105 witte kindermuts bij De Noorjer, Zandweg 20damesportemonnaie «asw desa daagg Nu de gulden is losgemaakt van het goud. (Hoofdartikel) De fraude bij den Bijzonderen Vrijwil- logen Landstorm. (Provincienieuws en „Kort commentaar") Zal Sovjet-Rusland in Spanje tusschen- beide komen (Buitenland) 11 October wordt de Zeeland-lijn der K.L.M. stop gezet. (Provincie) Ernstig spoorwegongeluk by Woerden; trein ontspoord en aangereden door anderen trein twee dooden, w.o. ma joor Buiterman van het Leger des Heils. Verschillende gewonden. Groote materieele schade. Brand aan boord van de „Marnïx van St. Aldegonde". (Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN met inhoud bij Vinke, Hurgronjestraat 11 gevlochten riem bij Kuijck, Badhuisstraat 109 kinderhandtaschje met inhoud bij Daane, Violenlaan 7 2 bruine hondjes bij Dobbelaar, Tulpenlaan 12 teekenlap met zijde bij Theune, Verkuijl Quakkelaarstraat 13bruine dameshandschoen bij Bode, Kan/aalstraat 38 rol kastpapier bij Lou- werse, Paul Krugerstraat 82 en kinder- handtascheje bij Van Eekelen, Marine straat 8. NutsspaarbanR. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat werden in de maand September 950 inlagen gedaan tot een bedrag van 106.380.70 en 566 terugbetalingen tot een bedrag van 112.172.79. Er werden in die maand 50 nieuwe boek jes uitgegeven, waardoor het aantal spaar ders steeg tot 7559. Hun tegoed werd ge bracht op 2.486.170.20. Ter lediging werden 120 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 1057, en met 2079 zegels werd bespaard 103.95, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1