1000 100 WOENSDAG 7 OCTOBER EERSTE BLAD ONZE HANDELSPOLITIEK. Sefieufflewisstw iinn Jet» Jaag ilVo.337! 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Voor Onderkleeding HACCOU VLÏSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere rege' meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 500 gulden bij dood door een ongeluk. 300 gulden bij verlies van een hand, voet of oog. 150 gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. 25 gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het gaat niet onzen buitenlandschen handel niet erg schitterend. Afgezien van de vragen, die zich opdoen nu de gulden niet meer aan het goud is verankerd en die wij in dit verband niet behandelen, wij zen op de steeds toenemende terughou dendheid van het buitenland in het koopen van goederen en producten, die men zelf kan. vervaardigen. Maar bovendien let men hoe langer hoe meer op de handels balans ten opzichte van elk land. Vroeger kocht men zonder eenige reserve, zoolang de prijzen en de kwaliteit zulks toelieten. Het eene moment voorzag men in zijn be hoeften in het eene land, dan weer eens in het andere. Daarbij gaven slechts com mercieele factoren den doorslag. Nu zijn het de deviezen, die een groote, ja zelf dikwijls een doorslaggevende rol spelen. Men moet niet denken, dat devaluatie daarin verandering brengt. De autarkische gedachte wordt er niet door verslapt bovendien zullen verschillende maatregelen als gevolg van daden, die in bepaalde lan den wrevel hebben verwekt, niet worden ingetrokken, alleen omdat wij den gulden hebben losgemaakt van het gouden anker Men moet reëel blijven. Natuurlijk zullen de financieele uitkomsten in guldens beter worden, zoodra transacties zijn afgesloten. Op het tot stand komen der transacties heeft een en ander echtér geen invloed. Wij wijzen in dit verband op de handels politieke maatregelen van Griekenland, waardoor hoogstwaarschijnlijk de invoer aldaar van Nederlandsche zuivelproducten geheel en al zal worden stopgezet. De Grieksche regeering heeft bepaald, dat de invoer van gecondenseerde melk en melkpoeder alleen aan die landen is toe gestaan, ten opzichte waarvan Grieken land een actieve handelsbalans heeft en dan nog cp compensatiebasis. Nederland heeft een actieve handelsba lans ten opzichte van Griekenland, m.a.w. Nederland verkoopt meer aan Griekenland dan het van dit land betrekt. Van Grieksch standpunt bezien, is de handelsbalans met on9 land passief, ergo wij vallen niet on der de landen, waaruit verder geconden seerde melk en melkpoeder kan worden betrokken. De invoer in Griekenland van gecondenseerde melk moet ca. 1.100.000 K.G. hebben bedragen, waarvan. Nederland niet minder dan 970.000 K.G. leverde, dus zoowat de geheele hoeveelheid. Het is derhalve een zware slag, die onze zuivel industrie treft. Dit is een der moeilijkheden, welke wij hebben te overbruggen. Het is nog niet na te gaan, hoe onze regeering dit probleem zal oplossen. Wij zilllen wel het een en an der moeten geven om weer tot den im port te worden toegelaten. Misschien cre- diet, misschien zullen wij bepaalde artike len uit Griekenland moeten betrekken. Indien Griekenland voordeelen gaat trek ken uit zijn houding ten opzichte van ons land, dan zullen andere naties geprikkeld worden om een analoge houding aan te nemen. Want dan weet men, diat ons land er tegenprestaties voor over heeft om zjjn vroegeren afzet te kunnen behouden. De handelspolitieke oorlog zal eerder fel ler dan minder worden. De grootste waak zaamheid is dus geboden en voorzoover wg weten is het ministerie van economi sche zaken in deze materie diligent. Daarbij komen nog tal van andere moei lijkheden. Duitschland's financieele situatie, wat deviezen betreft, heeft nog geen en kele wending ten goede ondergaan. Waar om zou Berlgn méér van ons gaan afne men Ook hier moeten wij zoeken naar een bevredigenden modus om onzen export naar dit land uit te breiden zonder dat de deviezenpositie van Duitschland erdoor wordt aangetast. Men denke in dit verband aan onze tuinbouw-artikelen, aan verschil lende koloniale grondstoffen, aan tabak Italië is verstoord over ons optreden in Genève. Men zal ons dit inpeperen op economisch gebied. Het land behoeft van ons niet te koopen het kan, hetgeen het noodig heeft, alom verkrijgen. Ook hier heeft de depreciatie van den gulden geen invloed. Het zijn psychologische aangele genheden, die door onderhandelingen moe ten werden overbrugd. Vele handelspolitieke vragen behoeven dus nog oplossing. Ons arsenaal zal echter door de gewijzigde muntpolitiek wat beter worden gevuld. Wg behoeven onzen goud voorraad niet meer automatisch af te staan, doch kunnen tegen goudafgifte onze eischen gaan stellen. Hetgeen de positie van Nederland op de wereldmarkt onge twijfeld ten goede zal komen. Retributie Warenwet. Naar wij vernemen zullen de volgende week de aanmaningen in zee gaan voor de nog niet voldane aanslagen wegens retri butie volgens de warenwet, Welke retribu tie vóór 1 October had dienen te zgn vol daan. Nieuwe dienstregelingen. Zooals gebruikelijk vindt men in onze Tijdinghal weder de winterdienstregelingen van de verschillende openbare middelen van vervoer. Vergadering buurtcommissies. Gisteravond vergaderden de bewoners van het blok Schuitvaartgracht, Sottegem- straat, Duyvendrechtstraat in de school Sottegemstraat onder leiding van den heer Dommisse. Uit de goed bezochte vergadering werd het volgende bestuur gekozen: J. J. Kroon, voorzitterP. J. Casteleijn, secretaris C. Hage, penningmeester J. A. den Bur ger, 2e voorzitter C. J. Janssen. 2e secre taris J. M. Kranendonk, 2e penningmees ter. Commissarissen de dames J. P. Fagel- Verbeek, N. CastelegnBoucherie en den heer J. Mallie. Besloten werd om circulaires rond te brengen voor het inzamelen van gelden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In verband met den monetairen toestand wordt iederen morgen op het departement van koloniën door verschillende ministers geconfereerd. V.l.n.r. de ministers Colgn, Slingenberg en Deckers. De wielerwedstrijden te Vlissingen. Onder het kopje „Sijmen betaal bevat De Wielerkampioen een stukje over de wed strijden die hier ter stede kort geleden wer den gehouden. Het luidt als volgt „In September werd hier, zooals u weet, het criterium van Vlissingen gehouden. Maar het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor ("it draaide Pas na twee reizen naar Den Haag kwam de almachtige N. W. U. in werking en gaf een formulier mee. Een bedrag van 25 moest worden voldaan Twee dagen vóór den wedstrijd kwam eindelijk bericht, dat een lid van de Technische Commissie het traject zou komen keuren. Het lid kwam, maar, hoewel hij als insider in de wieler sport, de zaak best alleen had afgekund, was hij vergezeld van den N. W. U.-admini- strateur en van den N. W. U.-consul van Zeeland. De kosten waren immers voor het organiseerende comité een beetje meer of minder kwam er dus niet op aan. Een deel van het traject moest worden verbeterd, wat weer rond 25 kostte. Dat was dus al twee keer 25. Met de lunch en het diner voor de heeren der N. W. U. mee, was het comité dus plus n inus 80 kwijt Zoo werd de wedstrijd, wat de sport be treft, wel een succes, .maar financieel werd hg een strop. Het volgende jaar wordt het criterium wéér gehouden, maar dan ongetwijfeld on der de auspiciën van den N. W. B." Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen: Nederlandsche motor „Hil da" van Gravelines stoomschip „Topaze", gesleept door „Hoogezand", van Ostende voor Dordrecht, bestemd voor de sloop. Om te bunkeren Grieksch stoomschip „Kosti" van GentFinsch stoomschip „Diana" van Gent. Vertrokken „Kosti" naar Leningrad „Diana" naar Helsingfors. Naamlooze Vennootschappen. Met de Staatscourant no. 193 is verzon den de acte van oprichting van de drogis terij en fotohandel De Wolff N.V., te Vlissingen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zjjn te bekomen omtrent vulpen, zilverkleur, bij wed. Van Kolonel, Ritthemsche straat 58 boerinnedoekje bij wed. Jansen, Vlissingsche straat 34. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. A. G. Burggraaf, wijk E no. 7 uit 's-Gravenhage P. Joziasse met gezin, wijk B no. 298 I uit O. en W. Souburg J. M. Verhelst met. gezin, wijk .E no. 193 uit Groede Mej. J. Izeboud, wijk A no. 4 uit ZeistMej. M. Hegboer, wijk C no. 46 uit Middelburg M. J. R. Grabijn. wijk B no. 302 uit Rotterdam G. de Pries ter met gezin, wijk E no. 176 uit O. en W. Souburg. Vertrokken: L. de Steur, van wijk E no. 130 naar WormerveerT. Heeringa met gezin, van wijk E no. 201 naar Leiden J. J. van der Mooren, van wijk E no. 235a naar. Middelburg F. van Beusekom, van wgk C no. 40 naar Haarlem mej. A. van Beusekom, van wijk C no. 40 naar Utrecht; M. J. Steenland, van wijk E no. 16 naar OegstgeestJ. Krokké met gezin, van wijk E no. 54 naar O. en W. Souburg A. F. Weidema met gezin, van wijk E no. 219 naar Velsen I. Leenhouts met gezin, van wijk B no. 276 naar Vlissingen P. M. Speijer, van wijk E no. 165 naar Eindhoven. Mevr. M. Giesche, geb. Spangenberg, van wgk B no. 242s naar Wa-dmburg (Duitsch land) Mej. A. Schothorst, van wijk B no. 242s naar VlissingenJ. Alewijnse, van wijk D no. 133 naar Middelburg. BRESKENS Loop der bevolking. Gevestigd: J. M. H. van de San- de, Langeweg W 7, van 's-Gravenhage J. A. Joosse, Vogelenzang 18, van Am sterdam M. van Houte, Scheldestraat 35, 'van Vlissingen P. C. Babijn, Dorpsstraat 74, van Philippine M. Blok, Dorpsstraat 70, van Schiedam P. A. Verhage, Boule vard 19, van Groede G. Hamelink Nieu- wesluis, van Schoondgke Q. van Dalen, Vogelenzang 19, van Burgh. Vertrokken: H. G. Schouwink, Dorpsstraat 74, naar Nieuw-HelvoetP. Kok, Dorpsstraat 74, naar Philippine Joz. de Meeester, W 104, naar Vlissingen P. Jilleba, Dorpsstraat 52, naar Vlissin gen P. van de Velde, 2e Zandstraat 33, naar Leiden. BIERVLIET Een bazaar. Door het aanleggen van een nieuw sportterrein was de voetbalvereeniging „Biervliet" den laatsten tijd danig in de schulden geraakt. Derhalve werd besloten een bazaar te organiseeren, die Zaterdag middag werd geopend door den voorzitter der voetbalvereeniging, den heer J. Antho- nisse Sr. Spreker heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester Kostense en wethouder De Dobbelaere. Hg dankte B. en W. voor het beschikbaar stellen van het lokaal en verder een ieder, die aan de voorbereidingen behulpzaam was geweest. Hierna gaf de Concordia-band, onder leiding van J. Anthonisse Jr., enkele num mers ten beste, zoodat de stemming er al gauw in kwam. De diverse attracties mochten zich in den loop van den avond in een groote belangstelling verheugen, zoodat er heel wat geld in het laatje kwam. Zondag was het nog belangrijk drukker. Ook nu weer verhoogde de Concordia-band de gezelligheid, zoodat reeds nu een flink batig saldo voorzien kon worden. Maandag werden de restanten met het rad van avontuur verdraaid. Daar het in middels te laat was geworden voor de di verse verlotingen, werden deze Dinsdag avond gehouden. De bazaar mag uitstekend geslaagd hee- ten, zoodat de voetbalvereeniging met vol doening op haar werk kan terugzien. SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Gevestigd: L. van Bellegem. van AaVdenburgIz. J. Reijnhout, van Wittem. Vertrokken: M. Simpelaar, naar OostburgA. Fleurbaeij, naar Aarden- burg E. M. S. Fijnaut, naar St. Lau- regns (B.) Cat. van Hoeve, naar Zaam- slag P. M. Delnad, naasr 's-Gravenhage M. P. de Jonge, naar GentG. Hamelink, naar Breskens. OOSTBURG Vergadering gemeenteraad. Opcenten personeele belasting verlaagd. De gisteren gehouden voltallige verga dering van den gemeenteraad onder lei ding van den burgemeester, stond in het teeken van het cijferachtereenvolgens werden, op advies der commissie van on derzoek voorloopig vastgesteld le. de re kening van het electrisch bedrijf, gewone dienst, de baten op 24790.84, de lasten op 24293.38, met een batig slot van 497.46 2e. de rekening van het gas bedrijf, gewone dienst, de baten op 31335.04, de lasten op 31334.65, der halve met 39 cent batig slot3e. de ge meenterekening, voor den gewonen dienst in ontvang op 147.120.26, de uitgaven op 139.801.19 en mitsdien met een goed slot van 7319.07voor den kapitaal- dienst in ontvang op 321.391.61, in uit gaaf op 320.604.02 en dus met een goed slot van 787.59 ai deze stukken be troffen het jaar 1935. Aangeboden werden le. de begrooting 1937 voor het gasbedrijf op 29.584 voor ontvang en uitgaaf met 61 voor onvoor zien 2e. de gemeentebegrooting 1937 met eindcijfer 116.063.07 en 1618 voor on voorzien, gewone dienst en eindcijfer 23.369.76 voor den kapitaaldienst. De voorzitter deed de verheugende me- dedeeling, dat de opcenten personeel met 10 konden worden verminderd, hetgeen al- zoo 30 minder is dan vóór 2 jaren, toen het 200 was. De gemeente komt daarbij van de 9e in de 8e klasse. GOES Christ. Besturenbond. Onder leiding van den heer A. de Lange hield gisteravond de Chr. Besturenbond met de afgevaardigden der aangesloten organi saties een druk bezochte vergadering. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de misleiding en demagogie, waaraan men zich in dezen tijd van verschillende zijden schuldig maakt en wekte op tot rus tig, positief werken naar eigen koers en beginsel. Besproken werden o.a. de gevolgen van de gewijzigde steunregeling voor werkloo- zen in deze omgeving en de gevolgen van de .munt- depreciatie. De leden werden aan gespoord direct elk geval van onredelijke prijs verhooging ter kennis van het bestuur te brengen. De jeugdige werkloozen werden opgewekt zich vóór 10 October aan te melden voor de vierde kampperiode te Chaam (N. Br.). Het winterprogram werd vastgesteld. Daarop komen o.a. voor vier cursusavon den te Goes (en zoo mogelijk te Nieuw- dorp), de groote propaganda-vergadering op 18 Nov. a.s., een jeugdavond, enz. TERNEUZEN Machineschade gekregen. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde heeft een te Terneuzen thuisbehoorende sleepboot tusschen Baarland en den Mar- garethapolder drijvende gevonden het Bel gische motorvaartuig „Meuse", schipper Dobbelaere, hetwelk machineschade had gekregen. De sleepboot heeft de „Meuse" opgepikt en in de haven van Terneuzen binnengebracht. Het schip dat geen lading in had was op weg van Hansweert naar België. De veilingvereeniging Terneuzen zal gereorganiseerd worden. Doordat de Zeeuwseh-Vlaamsche groen ten- en fruittelers zich steeds meer tot buiten Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen vei lingen gaan wenden om daar tegen een hoogeren prijs voor hun producten te ver- koopen dan aan de veiling te Terneuzen, gaat het den laatsten tijd aan laatstge noemde veiling zeer slecht. Ter bespreking van een en ander is Dinsdagmiddag een buitengewone algemeene ledenvergadéring van de veilingvereeniging Terneuzen ge houden. Men was algemeen van oordeel, dat reorganisatie noodzakelijk is. Beslis singen hierover konden nog niet worden genomen. Ook werd in de vergadering cri- tiek uitgeoefend op het koopmanschap van den directeur. Thans zullen eerst de kringen van de Onze handelspolitiek. (Hoofdartikel). Nog steeds strgd in Spanje het einde niet in zicht. (Buitenland). Rede van Hitier bij de opening vau het Winterhilfwerk. Aanvaring op de Maas vróuw en 8-jarig jongetje verdronken. (Gemengd nieuws). Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de crisis hypotheek-aflossingswet. (Binnenland). Verschillende vlieg-ongelukken eischen slachtoffers. (Luchtvaart), D© luchtverbinding PargsMadrid we der hersteld. (Luchtvaart), ZIE VERDBR EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN veilingvereenigingen vergaderen, waarna! wederom een algemeene vergadering zal worden gehouden, waarop men beslissing gen zal nemen. De Zevenaarhaven te Terneuzen. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat heeft hedenmorgen te Mid delburg aanbesteed het uitvoeren van grondwerk voor den aanleg van de Zeve naarhaven te Terneuzen. Ingeschreven is voor 55- en 48-urigen, arbeidsweek. Inschrijvers waren N.V. Bagger maat schappij Holland, Hardingsveld 202.700 en 222.000 N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van baggermateriaal, Sliedrecht 199.800 en 219.000 N.V. v.h. J. M, Strijband, Uithoord 199.000 en 219.000? N.V. Hollandsche Aannemersmaatschappij Zanen Verstoep, Den Haag 198.000 en f 215.000 N.V. Nijmeegsche Bagger- en Aannemersbedrijf, Nijmegen 193.155 en 213.000 J. den Ouden, Zierikzee en W, van den Berg, Bruinisse 195.675 en 208.575 N.V. v.h. F. Loogen, Gorinchem 188.881 en 208.802 S. Spek, Slie drecht 190.000 en 206.000 A. Rooverg en W. de Wijs, Maden 188.600 en 205.600 A. Verhagen, Breda en P. Ligt* hart, Hooge Zwaluwe 189.900 en 202.800P. van Oort, Raamsdonk 187.600 en 200.280 N.V. Aannemers- maatschappij v.h. F. de Breejen van dez* Bout, Berg en Dal 173.400 en 200.000 P. de Broeken, Breda 184.533 en 199.773 J. H. de Swart, Heukelen en Gebr. P. en T. de Klerk, Werkendam 183.990 en 189.900 N.V. Ballast- maatschappij, Amsterdam 173.000 en 193.000 Aannemersmaatschappij Van Gillens en Roose en Betonbouw Trio, Am sterdam 187.890 en 185.890 J. Visser Pz., Sliedrecht 178.400 en 187.400? firma Gebr. Dikkenboon en Sybrandy, Oude Haske 165.000 en 175.000 Van Hat* turn en Blankenvoort, Beverwijk 138.900 en 145.000. Registratie en Domeinen. Met ingang van 1 Januari 1937 is inge steld de inspectie der domeinen te Dor drecht, omvattende het domeinbeheer van de opgeheven kantoren der registratie en do* meinen te Dordrecht, Oosterhout en Wei'* kendam. De inspectie der domeinen te Dordrecht ressorteert organisatorisch onder de directië Middelburg der registratie en domeinen. R.K. Staatspartij in Zeeland. In de vergadering van het Rijkskieskring- bestuur der Roomsch-Katholieke Staats partij werd naar de N. Rott. Ct. meldt, mededceling gedaan van het verzoek om ontslag als voorzitter van het kringbestuur door den heer B. A. Th. M. Truffino, burge meester van Hulst. De waarnemende voor zitter, burgemeester mr. dr. A. J. J. M. Mes sprak een woord van dank jegens den heer Truffino voor het vele, dat hij voor de R.- K. Staatspartij in Zeeland in deze functia heeft verricht. Bevordering veefokkerij. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben benoemd tot lid van de provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, den heer L. J. van Gastel te Schuddebeurs, gem, Noordgouwe, zulks ter vervulling van de vacature, welke is ontstaan door het over lijden van den heer D. Koopman Pzn. te' Nieuwerkerk. St. Jacobsstraat

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1