500 300 25 74 e Jaargang DINSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening £6287 a OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitsezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen v De depreciatie van den gulden en de kosten van levensonderhoud. STADS- EN PROVINCIENIEÜWS Voor Overhemden HACGOU aviljoen Wandelpier CH&S DASSI iMo.236: .1930. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. je ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedererege' meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHË DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. - 3 leert leer- age. :iek- 20. |4, 6, -pla- oord itten 'eter. itiën ilver vak- DEN I 52. eur oten I 79. 16, HT", i"r ■tour 2e asse GEEN BELANGRIJKE VERHOOGINGEN TE VERWACHTEN. Verschillende landen, wier ruilmiddel in de laatste jaren gedeprecieerd is, even als thans de gulden, zagen zich de voor- deelen van deze waardedaling binnen be trekkelijk korten tijd voor een belangrijk deel ontgaan door ongewenschte prijsstij ging in het binnenland. In verband hiermede heeft het A.N.P. aan een terzake deskundige inlichtingen en gegevens verzocht, met betrekking tót het toekomstig prijsverloop in ons land, speciaal ten aanzien van de kosten van het levensonderhoud. Hoewel de toestand nog te weinig ge consolideerd is om met eenige kans van slagen het toekomstige prijsverloop te kunnen schetsen, zal toch wel moeten worden aangenomen, dat op verschillend terrein eenige prijsstijging zal optreden, vooral met betrekking tot artikelen, welke als zoodanig of als grondstoffen geïmpor teerd worden. Anderzijds kan, met inachtneming van de zijds kan, met inachtneming van de maatregelen, welke de regeering terstond na het loslaten van den gouden standaard heeft genomen, worden verwacht, dat de kosten van het levensonderhoud niet belangrijk door wijzigingen in het prijs peil zullen worden getroffen. Dt gegrond heid van deze verwachting kan bljjken uit een vergelijking van de samenstelling der uitgaven voor levensonderhoud met de middelen, welke tot handhaving van het binnenlandsche prijspeil ten dienste staan. Uit de voortreffelijke cijfers van het bureau voor statistiek der gemeente Amsterdam kan een duidelijk beeld worden verkregen van da onderlinge verhouding der verschillende uitgaafposten van het ar beidersbudget. In Juni 1936 werden ter dekking van de kosten van onderstaande levensbehoef ten door een gemiddeld arbeidersgezin de aangegeven percentages van het budget besteed Brood, beschuit, koek, gebak 6.06 Grutterswaren 0.63 Kruidenierswaren 2.67 Suiker 2.10 Melk 3.64 Kaas 0.72 Eieren 0.85 Vleesch 4,84 Visch 0.69 Vetten 5.43 Aardappelen 1.79 Groenten 2.61 Fruit 2.48 Dranken 0.60 Maaltijden, buitenshuis bereid 1.29 Totaal voeding 36.39 Kleedimg 5.49 Schoeisel 1.29 Huishuur 19.81 Gas 1.48 Electriciteit 2.29 Brandstof 1.76 Wasch- en schoonmaakart. 1.22 Woninginrichting, huisraad 3.61 Ziekte- en begrafenisgelden verzekeringen 6.03 Vereenigingen, dagbladen tijdschriften 4.62 Rooken 2.01 Ontspanning 3.61 Verkeersmiddelen 2.29 Godsdienst, liefdadigheid, steun 1.95 Studiegelden en leermiddelen 1.35 Lichamelijke verzorging 0.88 Berekende voeding inwonen- den en gasten 0.69 Dienstbode, werkster e.a. hulp 0.35 Diversen 2.89 Naast de bijzondere maatregelen, welke tegen prijsopdrijving zijn getroffen, staan de regeering nog andere middelen ten dien ste, om stijging van de kosten van het levensonderhoud te keeren. De prijzen van vrijwel alle voedingsmid delen worden van overheidswege door de verschillende landbouw-crisismaatregelen beïnvloed. De overheid heeft het derhalve in de hand door wijziging -«'an heffingen en toeslagen stijging van de prjjzen dier artikelen te remmen. Reeds is bekend gemaakt, dat ten aanzien van tarwe zoodanige maatregelen zijn ge troffen, dat zekerheid bestaat, dat de bloem- prijs en dus de prijs van het brood, niet be ïnvloed wordt door de monetaire maatrege len. De heffing op de voornaamste zetmelen zal evenveel worden verlaagd als de wereld marktprijs gestegen is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de crisisheffing op suiker. De prijs van de consumptiemelk zal niet stijgen. De restituties bij uitvoer van kaas en van eieren zijn verlaagd. Deze restituties beoogden verhooging van 't binnenlandsch prijspeil voor genoemde artikelen. Vermin dering dier restituties houdt dus stijging van de prijzen tegen. Voor een verhooging van de prijzen van het rundvleesch bestaat geen aanleiding, al thans niet, zoolang nog geen veeter markt komt, dat voor een belangrijk deel met het duurder geworden buitenlandsch voeder is gemest. Er werken thans maatregelen teneinde de prijzen van de varkens, welke nog steeds op een te laag peil stonden, te verhoogen. Er worden n.l. geregeld zware varkens uit de markt genomen, om de prijzen te stimu- leeren. Zoo noodig kan 1 iermee ieder oogen- blik worden opgehouden. Een onredelijke stijging van de prijzen van het varkens- yleesch behoeft derhalve niet te worden ge vreesd. In de nieuwe monetaire situatie is geen aanleiding te zien tot verhooging van de vischprijzen. Met terugwerkende kracht van Maandag 28 September af is de heffing op boter ver laagd van 0.85 tot 0.75 per K.G. De toeslag bij export van aardappelen is verlaagd, zoodat de aardappelprijs ongeveer op hetzelfde peil blijft als voor het in wer king treden der monetaire maatregelen. Wanneer rekening wordt gehouden met de groote hoeveelheden groenten, die in den laatsten tijd zijn „doorgedraaid", kan met reden worden verwacht, dat geen verhoo ging van de prijzen der groenten zal optre den. Wellicht zal de te vernietigen hoeveel heid kleiner worden. Uit bovenstaande opsomming blijkt, «dat de uitgaven voor voeding vrijwel post voor post tegen verhooging zijn veilig gesteld. Wat het overige budget betreft, zijn in de eerste plaats maatregelen te verwachten, welke stijging van den belangrijken post huren zullen tegengaan. De prijzen var gas en electriciteit worden grootendeels door gemeente- of provinciale besturen bepaald, op wier medewerking tot het voorkomen der prijsstijging uiteraard kan worden gerekend. Van de zijde van den brandstoffenhandel is voorts bekend gemaakt, dat de brand stoffen tegen ncrmale winterprgzen zullen worden verkocht. De overige posten van het budget zijn grootendeels van het binnenlandsch prijspeil in zijn geheel afhankelijk, zoo dus de reeds besproken kosten niet van beteekenis vér- hoogd zullen worden, behoeven ook deze uitgaven geen stijging te vertoonen. Iets anders is de toestand wellicht bij de kosten van kleeding en schoeisel, waarvan de grondstoffen voor een belangrijk deel van buitenlandsche herkomst zijn. Doch zelfs voor deze artikelen is de maximaal te ver wachten prijsstijging niet hooger te stellen dan nog niet één procent van het geheele budget. De toekomstige ontwikkeling van het binnenlandsche prijspeil, waarop het waak zame oog der regeering bij voortduring ge richt is, kan dus in volle gerustheid worden tegemoet gezien. Personeele belasting. De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen vestigt voor er zooveel noodig de aandacht op, dat op de aanslagen van de Personeele Belasting 1936, waarvan de aan slagbiljetten zijn gedagteekend April 1936, op 1 October jl. moest zijn betaald. Voor de aanslagen, waarop minder is betaald, zal binnen eenige dagen met de vervolging wor den aangevangen. St. Jacobsstraat Minister van Sociale Zaken in Vlissingen. A.s. Donderdag 8 Octoberzal de minis ter van sociale zaken, mr. M. Slinger.berg, vergezeld van den hoofd-inspecteur voor werkverschaffing, den heer Meijer de Vries, een bezoek aan Vlissingen brengen. Naar wij van den wethouder van finan ciën en sociale zaken, den heer A. Rorije vernemen, geldt dit bezoek voornamelijk 3 objecten in onze gemeente, nl. le. Het Noliebosch, da'- momenteel in-, tensief bewerkt wordt, omgespit enz., waarvoor een subsidie'van ƒ27.000 is ver kregen, waarvan 23.000 aan loonen wordt uitbetaald. In de richting Zwanenburg is voor bebossching nog 7 H.A. aangekocht 2e. De Spuiboezem. Opnieuw zal de mo gelijkheid onder oogen worden gezien om eventueel tot demping van deze groote watervlakte te kunnen overgaan 3e. De sportterreinen aan den Kapoen- tjesweg. Het sportterrein naast dat van „de Zeeuwen" moet- opnieuw worden ge scheurd, gedraineerd, enz. Bovendien zou een derde sportveld in onze gemeente zeer welkom zijn, temeer waar het V.C.V.-ter- rein aan den Koudekerkscheweg t.z.t. in verband met het. uitbreidingsplan der ge meente Vlissingen wel zal moeten ver dwijnen. Voorts zal mr. Shngenberg een bezoek brengen aan de afwateringswerken te Axel en Hulst, evenals aan andere werk verschaffingsobjecten in onze provincie. Tevens moet- het in de bedoeling liggen een „Provinciale commissie voor werkver schaffing" te installleren. Hr. Ms. „De Ruyter". Zaterdag 17 October in Vlissingen. Het A.N.P. meldt De nieuwe kruiser „De Ruyter", is he denochtend om 9 uur in zee gegaan en naar Nieuwediep gevaren, waar hij mor gen, Woensdag, op de reede journalisten aan boord zal nemen, om daarna een toch tje te maken, waarschijnlijk naar het lichtschip Haaks. De kruiser komt denzelfden avond terug en zal het weekeinde te Nieuwediep door brengen. Op 12 dezer gaat de kruiser weer naar zee en komt Zaterdag 17 October te Vlissingen, om Maandag weder zee te kiezen. Deze verschillende tochten zijn zgn. ga- rantietochten, d.w.z., dat de werf nog het risico draagt voor eventueele aan den dag komende defecten. Het weekeinde van 24 tot 25 October komt de „De Ruyter" te Amsterdam te lig gen. De werkloosheid in onze stad. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven Mannen1 drukker, 1 letterzetter, 23 grondwerkers, 1 mandenmaker, 1 mastie- ker, 14 metselaars, 18 opperlieden, 20 schilders, 8 stucadoors, 63 timmerlieden, 2 ververs, 4 vlechters, 2 opzichters, 7 meu belmakers, 3 politoerders, 4 stoffeerders, 1 kapper, 5 kleermakers, 2 schoenmakers,. 192 metaalbewerkers, 9 brood-banketbak kers, 1 kok, 9 slagers, 2 tuinlieden, 4 ma gazijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 6 winkelbedienden, 11 chauffeurs, 17 kell- ners, 29 loopers, 1 portier, 5 sleepers, 27 transportarbeiders, 24 kantoorbedienden, 1 teekenaar, 2 musici, 7 onderwijzers, 52 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 129 losse ar beiders. Vrouwen 1 winkeljuffrouw, 1 kantoor bediende, 2 huishoudsters, 4 dienstboden. Totaal 725 ingeschrevenen, waarvan 100 in de werkverschaffing. Vorige week 710 personen. Alzoo een vermeerdering van 15 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinglial. Voor de negende maal is te Tilburg de bekende najaars bijen- en honingmarkt ge houden. Belangstelling voor de op het Til- burgsche Sportpark opgestelde bijenkorven. Maandagmorgen heeft aan boord van den kruiser „De Ruyter" de aanbieding plaats gehad van het nationaal geschenk, bijeengebracht door het Ned. Comité „Onze Marine" en bestaande uit een volledige radio-omroepinstallatie. De commandant van den krui?er, kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste, bedankt de verschillen de delegaties. Een unicum op schaakgebied te Vlissingen. De Vlissingsche schaakclub bestaat met April a.s. 55 jaren en steeds kon zij bo- gen(?) op gemiddeld 12 leden. Trots alle propaganda kon dat ledental niet worden opgevoerd. Toen kwam vorig jaar de wedstrijd EuweAljechin, waar geheel schaaklie- vend Nederland in meeleefde en dat zulk een uitbreiding van schaakliefhebbers ten gevolge had en de Vlissingsche Schaak club telt thans niet minder dan 36 leden. Daarnaast werd opgericht een Arbei ders-schaakclub als onderafdeeling van den Arbeiders Sportbond met thans 18 leden, terwijl te Koudekerke een schaakclub werd opgericht met ongeveer 20 leden. Vlissingen is de eenige plaats in Zee land welke twee schaakclubs telt en bezit thans op één na de grootste schaakclub in. deze provincie. De jonge Arbeiders schaakgroep heeft het gisteravond aangedurfd om in hotel Coomans tegen haar bijna 55-jarige zuster- vereeniging een wedstrijd te spelen, zoodat voor het eerst twee plaatselijke schaak clubs tegen elkaar in het krijt traden. Het resultaat was als volgt BarthMommaas 10 BeunVan de Valk 1O De KuiperDe Kok 10 DeseinMerison 01 DatemaVan Oorschot 10 KnipperBak 01 De HaasHolster 10 Kroon—De Boer 10 DobbelaarMesker 01 6—3 Eerstgenoemden zijn leden van de Vlis singsche Schaakclub, de anderenvan de Arbeiders Schaakgroep. Nieuw Zeppelin-bezoek. De Zeppelins brengen ons den laatsten trjd wel druk bezoek. Nauwelijks zijn de belangstellenden die Zaterdag genoten heb ben van het overkomen van de „Hinden burg" uitgepraat over den indruk die dit imposante schouwspel op hen heeft ge maakt, of men kreeg gisteravond opnieuw een Zeppelin te zien. Ditmaal was het ver moedelijk de „Graf Zeppelin". Vermoede lijk, daar de „Hindenburg" immers pas terug is en de „Graf Zeppelin" volgens de dienstregeling vandaag had moeten ver trekken. Het luchtschip zou dus een dag eerder de reis aanvaard hebben. Het gevaarte dat om 10 minuten over 10 passeerde, werd nog als oefenobject ge bruikt tijdens de zoeklichtoefeningen die gisteravond werden gehouden. Het was een aardig gezicht den luchtreus korten tijd in de lichtbundels der zoeklichten ge vangen te zien. Spoedig daarna verdwenen de boordlichten in de richting van de Bel gische kust uit het gezicht. Een vakbondsjubileum. Zaterdag 10 October herdenkt de afdee- ling Vlissingen van den Algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersbond, haar 30- jarig bestaan. Deze gebeurtenis zal worden gevierd op een feestelijke bijeenkomst in de tooneelzaal van Grand Hotel „Britannia". De voorzitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de heer v. d. Born zal een feestrede uitspre ken de heer Jan Lemaire zal declameeren terwijl het muzikale deel van den avond verzorgd wordt door de „Volksstem", de so listen mevr. Hekkertvan Eijsden. en mevrouw BrandBekker in samenwerking met een symphonie-orkest. Vergaderingen der buurtcommïssïes. Gisteravond vergaderden de bewoners van den Koningsweg, Dokkade, Lampsinsstraat, De Ruyterstraat, Prins Hendrikweg, Aagje Dekenstraat van Koningsweg tot hoofdkan toor de Schelde, in de Trouwzaal van het Stadhuis. De vergadering was tamelijk goed bezocht en koos tot bestuur de heeren G. J. Fros, voorzitter G. Sandifort, vice-voorzit- ter R. de Witt, secretaris J. L. F. Smits, penningmeester. Als commissaris mevr. A. M. de WittSmits en den heer J. Colijn. Na verschillende besprekingen werd be sloten de bewonen" dezer buurt hun finan- cieelen steun te vragen en Donderdag 15 October een algemeene vergadering te houden. Maandagavond vergaderde de voorloopige buurtcommissie van den Boul. de Ruyter (oostelijk gedeelte) met ter vergadering ge- noodigden van dit stadsgedeelte. De depreciatie van den gulden en de kosten van levensonderhoud. (Hoofdartikel). Minister-president Gombös van Hon garije overleden. (Buitenland). Zaterdag 17 October komt de „De Ruyter" in Vlissingen. (Stadsnieuws). Donderdag komt de minister van So ciale Zaken naar Vlissingen. (Stadsnieuws). De nieuwe bepalingen van het motor en rijwielreglement. (Binnenland). De heffing op varkensvleesch vervalt, die op koffie wordt verlaagd. (Binnenland). ZIE VERPttH eventueel LAATSTE RERICHTEN Hoorde U reeds de viool virtuoos Besloten werd een buurtcommissie Boule vard de Ruyter vanaf hotel Noordzeeboule- vard tot aan de Gevangentoren op te rich ten. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. Butler, voorzitter J. E. Boonstra, secretaris L. Cijvat, penningmeester. Ver der namen in het bestuur plaats de heeren H. Westenborg, L. Frank, H. P. Siegers en J. H. van Slove. Met het inzamelen der gelden zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Gisteravond -heeft de buurtcommissie Noordstraat en zijstraten vergaderd in het C.J.V. gebouw, dat hiervoor welwillend was Velen gaven zich reeds op als lid der buurtcommissie. Na eenige bespreking werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur, dat als volgt werd samengesteld P. A. Gil lissen, voorzitterP. v. Stee, vice-voorzit- ter J. Dingemanse, secretaris R. Peeman, 2e secretaris J. J. Toussaint, penningmees ter W. Schilleman, 2e penningmeester. Commissarissen mej. A. Ventevogel en de heeren P. Stroosnijder, C. Meerman, G. Buts, C. v. d. Broeke, H. Mercy, W. Lenoir en W< F. Geldof. Na een opwekkend woord van den voor zitter werd de vergadering gesloten met de mededeeling, dat na de algemeene vergade ring opnieuw zal worden samen gekomen om besprekingen te houden en plannen te maken voor de toekomst. s Onder voorzitterschap van den heer H. C. V. Sorel werd gisteravond in de Oranje- school aan de Bloemenlaan een vergade ring gehouden ten einde te geraken tot de oprichting van een buurtcommissie ia Tuinstad. Er bleek voor deze vergadering veel be langstelling te bestaan. Nadat de voorzit ter verschillende sprekers had beantwoord, werd tot oprichting besloten. Het bestuur werd als volgt samenge steld H. C. V. Sorel, voorzittermevr. M. WestlandPolderman, secretaresse P. de Kiewit, penningmeester. Opgave van personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft van de maand September Aantal inwoners op 1 September 21721, Aantal inwoners op 1 October 21758. GEVESTIGD: C. A. Renique, zonder, Hobeinstraat 42 van Sas van Gent. J. Kloosterman, zonder, Lambrechtsen- straat 26 van Amsterdam. C. I. Kaan, smid, Anjelierenlaan 94 van Terneuzen. S. J. Mol, stuurman, v. Dishoeckstraat 33 van Brielle. W. A. Borgeld, officier van gezondheid, wachtschip, van Den Helder. C. A. Kramerv. d. Weele, huishoudster, Scherminkelstraat 32 van Colijnsplaat. W. Erkelens, marechaussee, Bloemenlaan 60, van Apeldoorn. K. K. Visser, arts, Houtkade 14, van Zeist. J. C. Kiviet,, caféhouder, Boulevard de Ruyter, van Schiedam. S. Harinck, korp. der mariniers, Verkuyl Quakkelaarstraat 148, van O.- W.-Souburg. D. A. Jongenelen, middelbaar electro technicus, Boschjeslaan 18 van Leeuwarden. MB

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1