500 300 25 MAANDAG 3 OCTOBER ■No. 233 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN GE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 06207 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Na de gebeurtenissen rond den plden. STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS Voor Werkkleeding HACCOU 1936; VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 52,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen THANS EEN BETERE TOEKOMST TEGEMOET Het Haagsche Binnenhof heeft op Dins dag, 29 September 1936, één der weinige groote dagen beleefd, die de herinnering aan Augustus 1914 wakker riep. In den regel kabbelt het parlementaire leven in Nederland gelijk een zachtvlietend beekje door gezapige landouwen. Maar nu schaar den honderden zich op het binnenplein, waar Neêrland's historie spreekt uit de steenen. Onze minister-president, Dr. H. Colijn, is, hoewel ouder geworden, een man van de daad gebleven, zooals hij dit reeds in zijn jonge jaren was, toen hij als adjudant van generaal Van Heutsz in Atjeh naam be gon te maken. Men behoeft geen anti-re volutionair te wezen om grif den tol van oprechte bewondering tegenover dezen staatsman uit één stuk te willen betalen. Gansch de Kamer, de geheele Senaat (met uitzondering van communisten en natio- naal-socialisten)hebben zich achter hem geschaard en met prijzenswaardige plichts betrachting in luttele uren een drietal wetsontwerpen af gedaan, waarover anders maanden verloopen, aleer zij in het Staats blad verschenen. Goud-embargo was noodig, wilde Neder land niet zijn overgebleven goudvoorraad van 670 millioen gulden in korten tijd zien wegebben. De dezer dagen gepubliceerde weekstaat van de Nederlandscbe Bank wijst tusschen 21 en 28 September een goudverlies van rond 39 millioen aan. De kraan is nu dichtgedraaid, zoodat goud- lekken niet meer kunnen voorkomen. Voorloopig blijft de gulden den gulden, zonder dat een wijziging der muntwet tot stand zal komen, voordat de vrije loop der wisselkoersen op de beurzen te Amsterdam, New-York, Londen, Parijs, Brussel en Zürich tot een uiteindelijke vaste waarde Voor den gulden geleid hebben. In dien tusschentijd zal de Nederlandsehe Bank door middel van een egalisatiefonds van 300 millioen gulden al te scherpe koers verschillen van het Nederlandsehe betaal middel voorkomen. Ook de Vereenigde Staten en Engeland hebben hun „Equalisation Fund,". De er varing heeft geleerd, dat door middel van een dergelijk fonds zeer gemakkelijk rege lend kan worden opgetreden. Maar al heeft Mr. Trip dit fonds onder zijn beheer, het eerste en laatste woord over het gebruik daarvan wordt door Mr. Oud, onzen mi nister van financiën, gesproken. Wat de goudwaarde van den nieuwen Nederlandschen gulden in den vervolge zal zijn, blijft voorloopig nog in den schoot der toekomst verborgen. Heeft de gulden eenmaal zijn vast rust punt gevonden, dan moet de goudvoorraad van de Nederlandsehe Bank natuurlijk een hèrwaardeering ondergaan. Deze goud voorraad bedraagt thans 670 millioen gul den brj een waarde van den nieuwen gul den var b.v. 80 cent van de goudwaarde van den ouden gulden, zal deze voorraad geel metaal een waarde verkrijgen van 867 millioen gulden. De verkregen boek winst bedraagt in dat geval 167 millioen gulden, die echter niet aan de aandeel houders zal ten goede komen, doch aan de Nederlandsehe volksgemeenschap. Het oude verlies op de Engelsche pon den in September 1931 door de Nederland sehe Bank geleden, waarvan de regeling ia tot stand gekomen bij de wet van 27 Mei 1932, zal dan meteen worden wegge werkt. Dat pondenverlies bedroeg aanvan kelijk meer dan 20 millioen gulden, doch is uit de behaalde winsten van de Neder landsehe Bank thans tot circa 12 mill, gul den gereduceerd. Deze resteerende 12 mil lioen van het pondenverlies zullen op de 167 millioen boekwinst op goud in minde ring worden gebracht, zoodat de boekwinst op den hèrgewaardeerden voorraad geel metaal nog rond 155 millioen gulden zal bedragen. Dat is dus de blijvende winst voor het geheele Nederlandsehe volk uit de komende devaluatie van den gulden, zoo deze b.v. op 80 van zijn oude goud waarde uiteindelijk een nieuw pariteits- sustpunt zal hebben gevonden. De zwevende gulden zal tenslotte het veilige nest wel weten te vinden, zij het wat lager in den boom der internationale valuta's, maar daardoor meer in de nabij heid der nesten, die dollar, pond, Fransche franc en Belga zich hebben gebouwd. De eendracht in de vogel-kolonie zal dan spoedig zijn hersteld en vanuit het veilige nest vliegend naar verre streken, met de wetenschap, na terugkomst het nest on aangetast en weer bewoonbaar te zullen vinden, zal de Nederlandsehe gulden op zijn tochten slechts voordeel kunnen verschaf fen aan den Nederlandschen handel, scheepvaart, industrie, land- en tuinbouw. Cursus tot opleiding van Fröbel onderwijzeressen in Zeeland. Afscheid mevr. A. WasOsinga. In de Nuts-Fröbelschool alhier vond Za terdagmiddag een reünie plaats van leer lingen en oud-leerlingen van bovengenoem- den cursus, teneinde afscheid te nemen van de directrice, mevr. A. WasOsinga, die, bezield met groote liefde voor het vak, dit opleidingsinstituut gedurende 12 jaren heeft geleid, zoodat tal van leerkrachten bij het voorbereidend onderwijs haar vor ming aan mevr. Was te danken hebben, en nu wegens gezondheidsredenen haar werk kring vaarwel moet zeggen en aan anderen overdragen. Uit alle deelen van den Zeeuwschen Ar chipel waren ze gekomen de kleuterschool onderwijzeressen, van wie meerderen reeds als hoofd werkzaam zijn, waardoor zich aan den weemoed van het afscheid de vreugde van het weerzien paarde. De druk bezochte bijeenkomst werd ge opend met een welkomstwoord van mej. N. Wessels uit Goes, waarna mej. M. Lem.s uit Ierseke namens alle cursisten en oud cursisten mevr. Was dankte voor haar op leiding en verzekerde, dat allen de liefde voor het vak en de kinderen, die door mevr. Was als een Olympisch vuur in hun harten ontstoken zijn, brandende zullen houden en over zullen dragen. Mej. N. van Beveren uit Vlissingen sprak namens den huidigen A- en B-cursus woorden van dank, waarin zij zich ook richtte tot den heer D. C. Was, die als leeraar aan den cursus verbonden was, waarna mej. P. Vreeke uit Domburg de scheidende directrice namens allen een fraaie lieeslamp en een tinnen vaas met roode anjers aanbood. De middag werd onder het genot van een kopje thee verder bijzonder gezellig ge passeerd met spel, voordrachten en zang en vanzelf werd een en ander op de ge voelige plaat vereeuwigd. Het was een afscl.eids-hereeniging, wel ke als uiting van oprechte spontaneïteit en dankbaarheid alleszins geslaagd mag heeten en die mevr. Was wel nimmer uit het geheugen zal worden gewischt, en waarvoor zij dan ook ontroerd dank bracht. Mej. N. Wessels uit Goes zal zich voor loopig met de voortzetting van den cur sus-arbeid van mevr. Was belasten. St. Nicolaas-vereeniging 19311936. Het eerste lustrum van een zeer mittige vereeniging. De St. Nicolaas-vereeniging, welke ten doel heeft het organiseeren van St. Nico- laasfeesten voor on- en minvermogende kinderen, vierde Zaterdagavond in de met enthousiaste belangstellenden stampvol ge vulde Concertgebouw-zaal haar eerste lustrum. De voorzitter, de heer A. Raamsdonk, opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom, waarna direct aange vangen werd met de verloting. Zooals steeds waren ook nu weer alle 2000 loten geplaatst en heerschte in de zaal begrijpe lijk spanning bij het oplezen der getrokken nummers, waarop een der zeer mooie prij zen viel. Bovendien werden nog enkele extra-prijzen verloot, waarvan de nummers in de zaal aanwezig moesten zijn. Hierna volgde het afwerken van het programma, hetwelk aanving met het zin gen door een dubbel-dames-kwartet, keu rig gecostumeerd, onder leiding van den heer J. Raamsdonk, van „Alles is best, alles is goed", waarin duidelijk uitkwam het mooie doel, dat de jubileerende ver eeniging zich voor oogen stelt. Een zeer leuk, satirisch nummer volgde in „Toon de Straatveger", door den heer J. A. Ros, waarin zelfs hooge politiek be handeld werd. Buitengewonen bijval kreeg het schitte rende „Ras Knots uit Abessinië", muziek en zang door een 4-tal „Abessijnsche in boorlingen", onder leiding van den heer A. Bosschaard, met medewerking van het orkest onder leiding van den heer Corns, van Beers. Het luid applaus van de zaal was welverdiend. Het tableau met zang „Zing, viool, in den Nacht", slaagde, niet het minst door de mooie lichteffecten, voortreffelijk. Na „Carmen" volgde het inderdaad zon nige strandtafereeltje „Zoek de zon op", waarvan het refrein „Zoek de zon op, dat is zoo fijn", door het publiek spontaan werd meegezongen. Na de pauze werd opgevoerd de revue „Durf je 't aan?" auteur de heer A. J. Ros, welke een parodie gaf óp het werk der vereeniging. En dit werk is niet ge ring. Bij de voorstelling van het bestuur der vereeniging, vond de voorzitter gele genheid om in een kernachtig woord ver schillende personen hartelijk te bedanken voor hetgeen zij voor de vereeniging dóen. Allereerst bracht de voorzitter dank aan den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman, voor zijn tegenwoordigheid en voor de medewerking steeds van het ge meentebestuur ondervonden. De groote be langstelling van het publiek is oorzaak, dat niet allen de eerste uitvoering kunnen bijwonen, doch voor hen geeft het bestuur een tweeden avond. Oprechte dank is de vereeniging hèt publiek verschuldigd, dat het goede doel steunt. Verder bracht spr. dank aan den heer Corns van Beers en zijn orkest voor de belangelooze medewer king. nu reeds vijf jaar verleend aan de heeren Jacobs, Ots en Witte, die ieder op hun wijzen de vereeniging met de grootste welwillendheid ten dienste stonden. Deze mooie revue viel bij de aanwezigen bijzonder in den smaak, getuige het spon taan en hartelijk applaus. Hulde aan alle medewerkenden. Het orkest, onder leiding van den heer Corns van Beers, verzorgd t op verdienste lijke wijze de muzikale begeleiding der uit te voeren nummers en vulde de noodzake lijke lakunes aan met populaire, do>or het auditorium zeer gewaardeerde, muziek. De heer Edelman sprak aan het einde in welgekozen bewoordingen zijn waardee ring uit voor het nuttige werk door de jubileerende vereeniging in deze 5 jaar ten bate der arme kinderen verricht en voor den mooien avond, welke met uitsluitend eigen krachten gegeven was. Walchersche Zweefvliegclub krijgt het eerste toestel uit het Nationaal Luchtvaart Fonds. Zooals bekend beschikt het Nationaal Luchtvaart Fonds voor subsidie-doeleinden over een bedrag van 30.000, waarvan de helft thans gebruikt wordt. Van deze 15.000 is 10.000 toegewezen aan den Bond van Nederlandsehe Zweef clubs, die voor de verdeeling van dit subsidie een commissie in hét leven heeft geroepen. Het eerste toestel dat voor dit geld wordt aangeschaft is de PH 50, een Grunau Baby, gebouwd door de N.V. Vliegtuigbouw te Deventer. De Walchersche Zweefvlieg club wordt de gelukkige bezitter van dit fraaie toestel, dat geschikt is om door een motorvliegtuig gesleept te worden, voor lucht-acrobatiek enz. Het toestel werd Zaterdag door leden van den Wal- cherschen Zweefvliegclub uit Deventer ge haald. Zondag is de PH 50 op het vliegveld Vlissingen gemonteerd en werden de eerste proefvluchten gemaakt. Een fraaie aanwinst voor deze Zeeuw- sche organisatie, die tijdens het onlangs gehouden landelijke zweefvlieg-kamp op den eersten prijs beslag wist te leggen aan dit succes heeft de Walchersche Zweefvliegclub het ongetwijfeld te danken dat het eerste toestel dat uit de gelden van het Nationaal Luchtvaart Fonds wordt aangeschaft aan de W.Z.C. is toegewezen. Heropening Paviljoen Wandelpier. Gewis heeft menigeen bij het lezen der heropenings-aankondiging van deze ont spanningsinrichting, welke in het zomer seizoen tot een trekpleister van meer dan flinke afmetingen is geworden, zich de oogen uitgewreven en eens naar den ka lender gekeken of hij soms in de boonen was. Maar het stond er toch En de dag wijzer gaf toch ook 3 October aan Inderdaad is het „Pier-Paviljoen" weer heropend en men zou binnen heelemaal niet zeggen, dat wij al October schrijven, 't Is er nog altijd echt gezellig en als over enkele dagen, wanneer het noodig blijkt, de kachel snort wordt het nog knusser. Chas-Dassi's Rhythme-Players een vijf-mans band, welke een grappige tap- dancer en een prima solo-violist telt, die heerlijke Kreisleriana aan zijn vedel ont lokt zwaaien er thans den scepter, zor gen voor show, stimmung en suggestieve danomuziek en doen ons heelemaal ver St. Jacobsstraat geten, dat we 150 meter uit de kust zitten en dat het pekelveld onder onze voeten nog maar alleen voor ijsberen aantrekkings kracht bezit. Als gérant treedt nog steeds de heer Nachbahr op, zoodat men er wel van ver zekerd kan zijn, dat het „op de pier" nog immer O.K. is. O. Anti-rev. Kiesvereeniging. De heer P. G. Laernoes heeft dezer da gen bedankt als voorzitter der anti-rev. Kiesvereeniging alhier en tevens als pen ningmeester van het centraal-comité van Anti-rev. Kiesvereenigingen in Zeeland. Raad van Arbeid. Met ingang van 1 November 1936 wordt aan den heer C. B. J. Wijtenburg, com mies bij den Raad van Arbeid te Middel burg en chef van het bijkantoor te Vlis singen, eervol ontslag verleend wegens verandering in de inrichting van het dienst vak.. De malversaties by Maatschappelijk Hulpbetoon en Crisis-Comité. Naar verluidt zal op Vrijdag 30 October voor de rechtbank te Middelburg behan deld worden de zaak tegen de verdachten wegens frauduleuze handelingen bij Maat schappelijk Hulpbetoon en het Plaatselijk Crisis-Comité. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 28 September tot 3 October werden in het badhuis 360 baden genomen en wel 256 door heeren, 81 door dames en 23 door kinderen. De buurtcommissies. De hernieuwde oproep gericht tot de bewoners van de omgeving Paul Kruger- straat, Singel, Brouwenaarstraat, Dr. Ot- testraat, Rochussenstraat, Van der Man- derestraat en de Lanoystraat is met succes bekroond geworden. Ongetwijfeld is het tijdstip van de eerste vergadering (Woensdagavond) zeer onge schikt geweest, daar de bijeenkomst belegd op Zaterdagmiddag druk bezocht was. In een geanimeerde vergadering hebben ve len getoond niet achter te willen blijven, maar him volle medewerking te wülen ver- leenen bij het organiseeren der feestelijk heden. Allereerst bracht de heer P. A. Belger het verzoek over van de buurtcommissie Van Nispenplein om de Van der Mandere- straat en De Lanoystraat bij deze wijk te voegen, daar deze twee straten beter bij deze omgeving passen en men zoodoende een afgerond geheel kan vormen. Het is voor de bewoners aangenamer en het komt de versiering ten goede. Na eenige bespreking werd aldus be sloten en werden de aanwezige bewoners door den heer Belger ingelicht over even- tueele plannen. Vervolgens werd de buurtcommissie Paul Krugerstraat, Singel enz. als volgt samengesteldJ. L. Buissing, voorzitter, mej. H. Meijer, vice-voorzitster, J. Non- nekes, le secretaris, A. de Klerk, 2e secre taris, A. Schuurmans, le penningmeester, P. Weeland, 2e penningmeester, tot com missarissen mevr. Weeland, mevr. Schuur mans en de heeren P. Sinke, M. W. de Bruine en H. M. Harinck Jr. Eenige voorstellen kwamen nog ter sprake, doch besloten werd eerst de al- gemeene vergadering af te wachten om te zien welke richtlijnen deze aangeeft. De voorzitter wekte allen op financieel zoo krachtig mogelijk te steunen, aange zien te tijd van voorbereiding kort is. De Buurtvereeniging No. 20 (Van Nis penplein, Van den Spieghelstraat, gedeelte Singel) is uitgebreid met de Van de Man- derestraat en de Lanoystraat. Voor dit ge deelte hebben in de commissie zitting ge nomen de heeren C. Dogge en J. K. Kleis- ma. Het nieuws van aon dag in beeld. Zaterdag heeft de Hindenburg" onze stad weer met een bezoek vereerd. Zondag werd onder groote publieke be langstelling op het V.C.V.-terrein de wed strijd VlissingenHero gespeeld. De Walchersche Zweefvliegclub heeft met behulp van het Nationaal Luchtvaart Fonds een nieuw toestel kunnen aanschaf fen. De BH 50 dat Zondag werd ingewijd. §el»eugle«S8«cM «nn Jew daagf Na de gebeurtenissen rond den gulden. (Hoofdartikel) Komt de „De Ruyter" naar Vlissin gen (Stadsnieuws) Inbraak en moordaanslag in Laag Keppel. (Gemengd Nieuws) Brutale roofoverval te Wassenaar. (Gemengd Nieuws) Reiswagen met het ensemble Ester dc Boervan Rijk aan groot gevaar ont snapt. (Gemengd Nieuws) Verschillende verkeersongevallen. (Gemengd Nieuws) Politieke relletjes te Londen en Parijs. (Buitenland) Vannacht worden de Spaansche Mid- dellandsche Zee-havens gebombardeerd. (Buitenland). Devaluatie van de Italiaansche Lire. .(Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het bezoek van de Koningin aan den kruiser „De Ruyter". Het hijschen van de driekleur a.b. van de „De Ruyter" op het achterschip, het geen door H. M. wordt gadegeslagen. Overzicht van de „De Ruyter" terwijl de Koningin met de bemanning gefotogra feerd wordt. De nieuwe kruiser „de Ruyter" naar Vlissingen Naar wij uit de beste bron vernemen, is het zeer waarschijnlijk te achten dat de nieuwe kruiser „de Ruyter" binnenkort naar Vlissingen komt en bij deze gelegen heid voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld. Zoodra definitieve bijzonderheden vast staan, komen wij op een en ander terug. 15-jarig jubileum Roeivereeniging „Luctor et Emergo". Ter gelegenheid van het 15-jarig jubileum van de Roeivereeniging „Luctor et Emer go" zal Zaterdag a.s. in „de Oude Vriend schap" een feestavond gehouden worden. Aan f dezen avond wordt medewerking verleend door den humorist-conferencier Maup Biemans, Beppy de Morelli, sou brette, Arie Kornhoff, tenorzanger van den K.R.O. en het danspaar The Violets. The Harmonians Band onder leiding van Charles Haaze zal voor de begeleiding zorgen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit nummer. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkerenItali- aansch stoomschip „Dignitas" van Stettin Grieksch stoomschip „Vincenzia" van Rou- aan Engelsch stoomschip „Jutland" van HuilDuitsch stoomschip „Claus Böge" van Calais. Nederlandsehe motorschepen „Albion", Londen naar Middelharnis„M&jori", Southampton naar Middelharnis „Arbo", Londen naar Belfeld„Teuna", Londen naar Wamel. Noorsch stoomschip „Meryl" van Gothen burg, om te laden bij de Vlismar. Vertrokken „Olga" naar Londen „Jut land" naar Buenos Ayres „Hellenic" naar Rio de Janeiro „Claus Böge" naar Yxpil- la „Vincenzia" naar Zee „Meryl" naar Gothenburg. Bond van Jonge Liberalen. Voor bovengenoemden bond zal Dinsdag avond a.s. in Café Vermeesch mr. H. L. van Zanten spreken over „De internationale heksenketel". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. MIDDELBURG Goed geslaagde Abdij-uitvoering. „Eind goed, alles goed" kan men zeg gen over het zesde en laatste concert, dat het Middelburgsch Muziekkorps gisteren middag in de Abdij gaf. Moesten wrj dit jaar meermalen melding maken van minder goed bezochte uitvoeringen, gisteren was

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1