500 300 25 S Co. S. OPENBARE VERGADERING Ir. A. A. Mussert en ds. Van Duijl MANTEL- EN JAP0NST0FFEN No. 234 74e Jaargang 1936; re waart UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingsn. Telei. 18. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen In dienst stelling van den kruiser „De Ruyter" H. M. DE KONINGIN BEZOEKT SCHIEDAM EN SPREEKT DE BEMANNING TOE. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Zie Etalage! EINDE VAN DEN ZOMERTIJD één uur terug te zetten IHI I ch voor n. Maar lirect op eeniging rdstr. 1. Drteering Verstek- Verstek- agen 24, 9, 25 ct. Groene v.Midd. vm. uur 8 8 8 Mid- d s Retour reis 2e klasse er van k. Erven el. 22727 NHEK, Tel. 153. Tel.282. VUSSINGSCHE COURANT 'ML ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 biaden en een Kindercourant. - Eerste Blad Heden heeft H. M. de Koningin een on officieel bezoek aan Schiedam gebracht, ten einde aanwezig te kunnen zijn bij de overdracht van den nieuwen kruiser „de Ruyter". Hare Majesteit is een ontvangst bereid, welke in warme, welgemeende uitbundig heid moeilijk had kunnen worden over troffen. De rit van het station Schiedam tot de werf van WiltonFeijenoord is een ware zegetocht geworden. De aankomst van de Koningin. Toen de trein uit Apeldoorn onder de overkapping van het station stopte, betrad •Hare Majesteit, die de reis van Apeldoorn in het koninklijk salonrijtuig, in gezelschap .van enkele leden der hofhouding had ge maakt, het perron. Hier was ter verwelko ming aanwezig de burgemeester van Schie dam, mr. dr. F. L. J. van Haaren. Het acht jarig dochtertje van den burgemeester bood Hare Majesteit een ruiker aan. Voorts waren op het perron aanwezig jhr. mr. C. Dedel, kamerheer van de Koningin, en luitenant ter zee der le klasse jhr. Van Holthe, adjudant van Hare Majesteit. Onder luid gejubel van de op het Stati onsplein verzamelde menigte, nam Hare Majesteit in haar auto plaats, welke door twee motoren met zijspan van de gemeen tepolitie werd geëscorteerd. De commissaris en een inspecteur van politie, gezeten in fln auto, openden de stoet. Vóór den auto, waarin de Koningin had plaats genomen, ■reed de burgemeester. In langzaam tempo vertrok de stoet van het stationsgebouw. Onder geestdriftige toejuichingen werd met een matig vaartje naar den Vlaardin- gerdijk gereden, waaraan de werf is gele gen. Uit vele woningen was de driekleur uitgestoken en tal van bewoners hadden hun woningen met oranje getooid, hetgeen een fleurigen aanblik opleverde. Tal van vereenigingen stonden langs den weg ge schaard met vlaggen en banieren, terwijl ook ontelbare belangstellenden het voorbij trekken van den stoet gadesloegen. Velen hadden zich reeds in het vroege ochtend uur op het pad begeven, sommigen voorzien van een oude kist of een vouwstoeltje, ten einde van een goede plaats verzekerd te zijn. Toen de stoet het St. Liduinaplein be- reikte, hebben de leerlingen van de hoogste drie klassen van de openbare en bijzondere scholen aan Hare Majesteit een zanghuldc gebracht. Op de werf. Toen de auto van de Koningin het voor het directiegebouw geplaatste paviljoen van ontvangst had bereikt, waren ter ver welkoming aanwezig de president-commis saris van de werf, de directie van Wilton Feijenoord en de chef van het materieel der zeemacht, vice-admiraal Vos. Hier werden aan Hare Majesteit nog verschillende hee- ren, die het toezicht hadden op den bouw yan den kruiser, voorgesteld. Nadat Hare Majesteit zich enkele oogen- blikken met verschillende heeren die aan haar werden voorgesteld, had onderhouden, begaf zij zich, vergezeld van den oudsten directeur van WiltonFeijenoord, den heer Verloop, en vice-admiraal Vos, te voet naar de plaats, waar de „de Ruyter" aan den wal lag. Duizenden en duizenden waren op het uitgebreide emplacement bijeen. Alleen houders van kaarten hadden toegang, maar aangezien 6000 kaarten waren uitgegeven, is het te begrijpen, dat het hier zwart van de menschen zag. Ter eere van het hooge bezoek aan den fcrulser was de loopplank verlengd met een brug. Voor deze brug wachtte de kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste, die met het commando van het nieuwe schip is belast, Hare Majesteit op. Nadat vice-ad miraal Vos den commandant aan Hare IMajesteit had voorgesteld, begaf de Konin gin zich, vergezeld van vice-admiraal Vos, kapitein ter zee Van de Sande Lacoste, den heer Verloop en de leden van haar gevolg, aan boord. Op het dek stond de geheele bemanning, de officieren in groot tenu en üe equipage in keurige plunje, aangetreden. Bij de valreep had de commandant der ma rine te Willemsoord, vice-admiraal Kruys, post gevat. Een weinig terzijde bevonden zich de eerste officier, kapitein-luitenant ter zee De Bruyne en de officier van de wacht, luitenant ter zee der 2e klasse Gal las, terwijl 4 luitenants ter zee der 2e klas se als valreepgasten dienst deden. Zoodra de Koningin aan boord was. ging de koninklijke standaard de lucht in en speelde de zich op het dek bevindende ma rinekapel uit Den Helder, onder leiding van kapelmeester Leistikow, het Wilhelmus. Toen de muziek was opgehouden, inspec teerde Hare Majesteit de eerewacht van mariniers. Het geheel maakte een indrukwekkenden en kleurigen indruk. Na de inspectie van de mariniers, die allen van de bemanning van het schip zullen deel uitmaken, gaf kolonel Van de Sande het bevel„Alle hens voor den boeg", hetgeen beteekentOp stellen op het achterdek. Intusschen begaf de Koningin zich met haar gevolg en de zich bij haar bevindende autoriteiten naar de kajuit van den commandant. Redevoering van de Koningin. Hierna heeft op het achterschip de plechtige overdracht van den kruiser plaats. Onder doodsche stilte neemt Hare Ma jesteit het woord. Officieren, onderofficieren en manschappen, „Het was mijn wensch persoonlijk aan boord van den kruiser „De Ruyter" aan wezig te zijn teneinde den commandant op te dragen het schip in dienst te stellen. Met de marine verheug ik mij bijzonder in deze aanwinst, temeer daar wij er op kunnen bogen dat het schip op vaderland- schen bodem is gebouwd en door Neder- landsche industrie is vervaardigd, terwijl het de toets der vergelijking met zijne soortgenooten in het buitenland ten volle kan doorstaan. Het zal ongetwijfeld op u allen bezielend inwerken en een eer voor u zijn te dienen op dezen kruiser, die den naam draagt van Nederland's grootsten admiraal. Gij zult krachtig kunnen meewerken aan het beste wat steeds in de Marine heeft geleefd, de voortzetting eener goede traditie, waarvan de grondslagen in de tijden van De Ruyter zijn gelegd. Ik besluit met den wensch, dat het dit schip beschoren zal zijn onder Gods zegen steeds gelukkig te mogen varen en de eer van onze driekleur op alle zeeën hoog te houden. en thans noodig ik den commandant uit den kruiser „De Ruyter" in dienst te stellen." Heel duidelijk klinkt het vorstelijk woord ook tot hen, die op het emplacement bijeen zijn, door. Nauwelijks had de Koningin haar rede beëindigd, of commando's klonken, de wacht presenteerde het geweer en de tam bours en pqpers van het korps mariniers sloegen den parademarsch. Toen de Koningin de order gegeven had het schip in dienst te stellen, beval de commandant den officier van de wacht, De Geus om de commandovlag, de laatste in verband met de tegenwoordigheid van den commandant der Marine, te hijschen. Zoodra deze order was uitgevoerd, sloe gen de tambours en pijpers den vaandel- marscb, waarna de kapel wederom het Wilhelmus speelde. Toespraak van den commandant. Vervolgens sprak de commandant van Sprekers: op Vrijdag 16 Oct. in het Concertgebouw Toegang 25 ct. Werkloozen 10 cent. Kaarten in Voorverkoop bij J. H. VAN DE VEN, Boulevard Bankert 94; M. L. AMADIO, Koude- kerksche weg 101J J. W. COON EN, Oude Markt 39 de „De Ruyter" Hare Majesteit in de na volgende bewoordingen toe „Majesteit, Met den meesten eerbied verklaar ik Uwe Majesteit het bevel over Uwen kruiser „De Ruyter" op mij te hebben genomen en eerbiedig verzoek ik Uwe Majesteit wel mijn dank te willen aanvaarden voor het vertrouwen door,Uwe Majesteit in mij ge steld, door mij met dit commando te be lasten. Uwe hooge tegenwoordigheid heden op een voor Nederland en in het bijzonder voor Uwe Marine, zoo belangrijken dag, vervult ons met groote dankbaarheid en maakt dezen dag tot een voor ons onver- getelijken. Het heeft Uwe Majesteit destijds be haagd den naam van Nederlands grootsten admiraal, Michiel Adriaansz. de Ruyter te schenken aan Uwen nieuwen kruiser en dit Uw hoog besluit, is door Uwe Marine met groote vreugde begroet. De hoogstaande figuur van De Ruyter, die vóór alles, mensch was, en die vervuld van een hoog ontwikkeld plichtsgevoel, nimmer streed'om het strijden zelf, doch steeds zijn beste krachten gaf, alleen en uitsluitend voor den vrede van het vader land, dat hem zoo dierbaar was, deze fi guur is steeds nauw met Uwe Marine ver bonden geweest en is ons aller voorbeeld. Majesteit, wij allen zijnop dit oogenblik doordrongen van der. grooten ernst van de taak, welke ons is opgedragen. Uwe hooge belangstelling, de woorden door Uwe Majesteit tot ons gesproken, zij zullen steeds in onze herinnering blijven voortleven en een steun zijn om Uwen kruiser met onze beste krachten te leiden, daar waar zijn aanwezigheid noodig zal zijn, tot zegen, zooals De Ruyter dat zoo gaarne placht te zeggen, van het lieve vaderland." Toen de commandant was uitgesproken, meldde hij zich bij den commandant der marine, wien hij mededeelde, dat hij den kruiser onder diens bevelen stelde. Hierna sprak kolonel Van de Sande Lacoste de bemanning toe, waarbij hij den kapitein-luitenant ter zee H. G. de Bruijne, als eersten officier, den officier m.s.d. le klasse M. de Vries als' hoofd machinekamer en den opperschipper J. H. A. Goedknegt als chef d'equipage voor stelde. Hij wees er op, dat dit mechanisme als het ware een ketting is, waarvan ieder een schakel vormt. Hij wekte verder op om eendrachtig met waardeering van eikaars werk en met goede kameraadschap samen te werken om de schakels zoo hecht mo gelijk te maken, opdat die ketting zoo spoedig mogelijk sterk is en blijft, dus het schip berekend voor zijn taak. Met den uitroep van den commandant t „Leve de Koningin" stemden allen aan boord in met een driewerf „Hoezee",, Nadat de geheele equipage zich langs het schip had opgesteld, inspecteerde de Ko ningin officieren en bemanning, waarna de commandant de officieren aan Hare Ma jesteit voorstelde. De equipage nam vervolgens dezelfde op stelling in acht, als bij de aankomst van de Koningin. Hierna ging Hare Majesteit van boord, waarbij de eerste officier bevel gaf tot joelen onder luide hoezee's verliet de Koningin den nieuwen kruiser. Toen de Koningin voet aan wal had ge zet, werd haar standaard ingehaald en gin gen de pavoiseervlaggen tusschen de mas ten omhoog, het teeken, dat de Koningin zich in de nabijheid van een oorlogsschip bevindt. De hofauto's waren inmiddels voor de loopbrug voorgereden. Hare Majesteit nam in den eersten auto plaats. Zoodra de stoet zich in beweging zette, vuurde het geschut van Hr. Ms. „De Ruy ter" 35 saluutschoten af. Langs denzelfden weg ging het daarna door de stad naar het station terug. De belangstelling van het publiek was ook nu weer enorm. Vlissingsche Oranjebond. Bestuur opnieuw samengesteld. Gisteravond hield bovengenoemde orga nisatie in „de Oude Vriendschap" een alge- meene ledenvergadering. Deze bijeenkomst werd geopend door den waarnemenden voorzitter, den heer F. G. Lemmers. Deze zette allereerst uiteen onder welke moeilij ke omstandigheden de Oranjebond de laat ste jaren gewerkt heeft. De opkomst op de algemeene vergadering was steeds zoo slecht, dat het bestuur meermalen genood zaakt was van het reglement af te wijken. Doch hoewel de tijden en het bezoek slecht waren, verminderde de Oranjeliefde niet. Met de bescheiden middelen waarover het bestuur de beschikking bad, heeft het ge tracht te doen wat het kon. Aangezien niet alle bestuursleden regle mentair gekozen waren, trad het bestuur in zijn geheel af, terwijl een opengekomen plaats moest worden aangevuld. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. G. Lemmers, terwijl alle overige zitting hebbende bestuursleden werden herkozen, in de vacature werd gekozen de heer J. P. Ventevogel. Het bestuur zal met kracht de voorbe reiding der feestelijkheden ter hand nemen om te komen tot een waardige viering van het huwelijk van Prinses. Juliana en Prins Bernhard. Tenslotte wekte de voorzitter alle aan wezigen op propagandisten te worden voor den Oranjebond. RUIME KEUZE LAGE PRIJZEN LANGE DELFT - MIDDELBURG Vergaderingen der buurtcommissies. Vrijdagavond vergaderden de bewoners van het blok Houtkade, Koudenhoek, Pa lingstraat, Onderstraat, Paardenstraat, Flesschenstraat en Korenstraat. De voorloopige voorzitter, de heer P. Vrolijk Sr., zette het doel der bijeenkomst beknopt uiteen. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een definitieve commis sie, welke de volgende samenstelling kreeg: H. A. J. G. Kaasjager, voorzitter, P. Vro lijk Sr., 2e voorzitter, A. van Hercules, secretaris, mevr. M. Tavenier, 2e secr., J. v. d. Rhijt, penningm., mevr. C. de Kuiper, 2e penningm. Verschillende voorstellen kwamen ter sprake, maar besluiten werden nog niet genomen, daar het bestuur eerst de verga dering wilde afwachten van de algemeene commissie. Na een opwekking om financieel zoo goed mogelijk te steunen, sloot de voorzitter de ze geanimeerde vergadering. Gisteren werd in café Royal een druk bezochte en geanimeerde vergadering ge houden ter oprichting van een wijkcommis sie voor de Badhuisstraat, Koudekerksche weg O. en W., Koudekerksche weg, Vrij- domweg, Kenau Hasselaarstraat, Boul- Parklaan, Kenau Hasselaarstraat, Boul. Evertsen en Boul. Bankert tot Spuiboezem. De commissie bestaat uit de heeren Van Aller, voorzitter, de Regt, secretaris, Zey- ger, penningm., mevr. Bakker—Bouman, de heeren van Delft, van der Meer en de Jonge. In den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October neemt de zomertijd een einde. Om Zondag morgen vergissingen te voor komen, doet men dus wellicht verstandig om Zaterdagavond vóór het naar bed gaan, de klokken non Jen «laag De nieuwe kruiser „De Ruyter" dooï H.M. de Koningin in dienst gesteld. Abessinië wordt gemoderniseerd. (Hoofdartikel, 2e blad.)) De regeling inzake de standaardloonen voor langdurig werkloozen voorloopig opgeschort. (Binnenland), Ernstig auto-ongeval op den weg Nis penRoosendaal. (Gemengd nieuws). Gunstig seizoen voor de K.L.M. 8000 passagiers gebruikten dezen zomer de Zeeland-lijn. (Luchtvaart) Ernstig arbeidsongeval in het Centraal Station te Amsterdam. ZIE VERD8R EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Gisteravond werd een vergadering gehou* den voor oprichting van een buurtcommis- sie voor Groenewoudj Lepelstraat, Vrouwe straat, Oude Markt, Branderij straat, enz. De heer W. de Lange opende de goed bezochte vergadering. Met algemeene stemmen werden in het; dagelijksch bestuur gekozen de heeren W« de Lange, voorzitter, Jo Maes, vice-voor* bitter, M. Peereboom, secretaris, mevr. C4 Admiraal, 2e secretaresse, A. van Belzen, penningmeester, L. de Boo van Uijen, 2a penningmeester. Voorts werd dit bestuur nog aangevuld met eenige dames en heeren commissaris sen. Allereerst werd besloten het gekozen, bestuur te blijven behouden als permanente commissie en de contributie hiervoor na de a.s. feesten vast te stellen. Vervolgens werd besloten om een wekelijksche contri butie te innen, e c Gisteravond vergaderden de bewoners van St. Jacobstraat in gebouw „Dili- gentia". De vergadering, die zeer bevredi gend bezocht was, koos tot bestuur de hee ren J. H. Schroote, voorzitter, F. Lands* man, secretaris en K. J. Meulmeester, pen ningmeester. Na verschillende besprekingen werd be sloten tot een wekelijksche contributie, ter wijl de verdere plannen afhankelijk werdeit gesteld van de in te komen gelden. Nadat de voorzitter nogmaals aller me dewerking had verzocht, sloot deze de zeer geanimeerde vergadering. t? Onder voorzitterschap van den heer J. P.: Willems vergaderden gisteravond in dei school van ,mej. Terwoert de bewoners van de Van Dishoeckstraat, Winkelmanstraat* Kasteelstraat tot Scheldestraat, Callenfels- straat, van Hoorn van Burghstraat, Lam menstraat, Lambrechtsenstraat, Verkuyl Quakkelaarstraat tot Scheldestraat, Aagje Dekenstraat tot Scheldestraat, Glacisstraat tot Scheldestraat en de Hurgronjestraat. Met algemeene stemmen werd het dage lijksch bestuur als volgt gekozen J. P. Willems, voorzitter E. Boutsma, 2e voorzitter J. Bogert, secretaris, M. Dekker, 2e secretarisM. de Jonge, penningm. Tot commissaris werden benoemd mej. Ter woert, en de heeren C. N. de Vries, C. C, van Marion, J, Lieuwen, J. van Es, A. A.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1