500 300 159 25 POTUIEN VANBELPIEI VRIJDAG 3 OCTOBER EERSTE BLAD HEROPENEN No.333i 74e Jaargang 1936- Uitgavefirma F. VAN GE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Tolef. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen rt DIERENDAG. STADS- EN PRQVINC1ENIEUWS Bol m®@si II toeft weien, mmkmz fjeiseBgyieaiSssew t3«asa 4en «laag U vraagt Wij draaien en fijn in Amsterdam, om nieuwe attracties te vinden om Zaterdag 3 October te Zie advert, morgenavond I VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. V ADVERTENTIEPRIJS; Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" iven rap per pier vel fT", en dei. uur id- xi r 1 2e $se 27 K, 53. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wij kunnen als menschen beter worden, door goed te zijn voor de dieren. Een van de ergste menschelijke ondeug den is het misbruiken van gesteld ver trouwen. En tot het beoefenen van zulke ondeugd zijn al degenen in staat, die die ren onnoodig kunnen mishandelen, kwel len, pijn doen. Wij denken hier speciaal aan de huis dieren, die door een hooger ontwikkeld instinct, bepaalde bedoelingen in hun han delingen ten opzichte van den mensch kunnen leggen. Wanneer zij zich binnen het bereik van den mensch brengen, is het omdat ze dezen vertrouwen en hem aanhankelijk zijn. Een hond en een kat kunnen den mensch gemakkelijk ont- loopen, als ze dat wenschen-; een paard en een koe kunnen zich verdedigen en zijn zelfs in staat om den mensch baas te blijven. Maar deze dieren ontloopen hun baas niet, noch denken ze er aan in het al gemeen gesproken om zich te verwee- ren. Ze komen in vertrouwen tot hem, zoeken bij hem bescherming en, als ze worden mishandeld, onderwerpen ze zich. En is het dan niet laf en gemeen om zulk vertrouwen te misbrui ken en zoo'n dier opzettelijk leed te doen? De bruut zal beweren, dat de beesten het er soms naai' maken. Ach, verbeeld je, dat de mensch altijd te incasseeren zou hebben, wat hij in zijn boosheid verdient te. krijgen Maar bovendien wat is goed en slecht van het dier? Beesten zijn én- ders dan een mensch, missen verstand en daarmee inzicht in wat goed of kwaad is. Wij mogen de gedragingen van een dier niet naar menschelijke begrippen van goed en kwaad beoordeelen. Een beest kan dusdanige hoedanigheden bezitten, dat zijn verblijf in onze men- schenmaatschappij of in het huisgezin, on mogelijk is of wordt. Dan moeten wij met gepaste middelen het instinkt van het dier zien gericht te krijgen naar onze wen schen. Maar nooit door mishandeling. Het mishandelen van dieren is karak ter-bedervend, te erger en te meer, naar mate de mensch er jonger mee aanvangt. Kinderen zijn soms uit nature en doordat het verstand niet tot volle ontwikkeling is gekomen, wreed. Ondoordacht wreed dus. Men moet zulke kinderen eer be klagen dan verachten. Die kinderen moe ten om zich zelfs wil worden gered, door ze op het verkeerde van hun daden te wijzen. e Wij zeiden, dat sommigen dieren moet worden geleerd om zich aan te passen in onze samenleving. Als dat niet gelukt, kan het in het algemeen belang noodig zijn, dat wij zulke dieren afmaken of doen 'afmaken. Er is een menschenbelang, dat boven het belang van het dier uitgaat. Het is niet altijd aan te geven, waar die grens ligt. Men kan uit ethische overwegingen tegen het dooden van dieren zijn, wan neer het doel is om zich met hun vleesch te voeden of ze op andere wijze voor een „menschelrjk" doel te gebruiken. Men kan natuurlijk ook waarachtig overtuigd we zen, dat de mensch recht heeft om zich de dieren ten nutte te maken. Dooden van dieren kan dus in bepaalde omstandigheden geoorloofd wezen, in vele gevallen schadelijke dieren zelfs noodzakelijk. Ook dén echter moeten we liefde betrachten en weloverwogen middelen gebruiken, welke er op gericht ztjn om zoo min mogelijk te doen lijden. Juist omdat het voor een kind moeilijk te beoordeelen is, welke middelen doel treffend mogen heeten, behoort men een kind niet uit te sturen om dieren te doo den. Zelfs vliegenjacht is geen geschikte kindersport; het kindergemoed zal daar geen goeden invloed van ondergaan. La ten wij in elk geval toezien, dat het doo den van zelfs schadelijk gedierte nóóit tot een kindervermaak wordt verhe ven. Sommige ouders meenen, dat het er niet zoo op aankomt, wat de jongens met beesten doen, als het dieren van zgn. la gere orde betreft. Ze vinden het niet erg aLs de jongens vliegen aan spelden prik ken, kikkers met stokken achtervolgen, vogelnesten verstoren. Het „genot" ech ter, dat men ze op deze wijze laat sma ken, doet de wreedheid ontkiemen in hun ziel. En eens zal van deze kinderen, groote menschen geworden, gezegd gaan worden, dathet niet te verwonderen is, dat ze zóó zijn voor hun vrouw nl., voor hun ouden vader of moeder of voor hun kin deren omdat nooit een mensch goed kan wezen voor den medemensch, als hij zich slecht gedroeg ten opzichte van het dier. Wij spreken deze gedachten uit, naar aanleiding van Dierendag op Zondag a.s. Nochtans willen wij er de aan dacht op vestigen, dat deze dag niet alleen is vastgesteld om propaganda te maken voor dierenb escherming. Er zijn gelukkig ontelbaar-vele menschen, die er niet aan zullen denken om een dier leed te doen. Toch is het ook voor hen Dierendag. Laten zij den 4en October eens ernstig bij zich zelve ten rade gaan, of ze niet iets meer kunnen „zijn" en „doen" voor het dier in het algemeen en voor de huisdieren in het bijzonder, met welker verzorging zij zich hebben belast. Een dier kent leed, en dat willen wij' het zooveel mogelijk besparen. Maar een dier kent ook vreugde en deze wekken wij over het algemeen zoo weinig op. Wij geven een hond of kat behoorlijk eten en een zacht leger, „onderhouden" de bees ten ook in ander opzicht, maar daarmee achten wij onzen plicht volbracht en het recht op ons eigen gemak gekocht. Een huisdier wil toch zoo graag een kameraad hebben aan zijn baas en zijn vrouw De geest van menigen hond ligt te verdorren in de hondenmand, van eenzaamheid. Hoe graag zou zoo'n dier zich eens zien toege sproken, beklopt en gestreeld. Dan kan-ie huil-janken van vreugde en blijdschap. Hoe fijn vind-ie het niet, om eens heerlijk te kunnen stoeien en ravotten, maar zijn baas houdt hem altijd tegen met een "brommend „koest Wat echt voldéén kan een poes snorren en strijken, als men ze eens achter de ooren krabt en kittelt Hoe fel-blij kan zij zich betoonen om een lekker extraatje Heusch, als men dieren niet alleen „houdt", maar ook met ze omgaat, dan doet men goed aan die wezens er aan zich zelf. Men wordt er milder door ge stemd en leert ervaren, hoe weinig er vaak noodig is om geluk en vreugde om zich heen te zaaien. Voor één ding moeten wij oppassen, nl. voor overdrijving en ziekelijke verweeke- lijkheid. Er zgn menschen, die zóóveel van dieren houden, dat zede menschen leerden verachten. Dezulken laboreeren aan een geestelijken óverslag. Wij moeten blijven bedenken, dat de slechtste mensch altijd nog méér recht op onze hulp be houdt dan het liefste dier. De verloving van Prinses Juliana. De Burgemeester heeft van den Direc teur van het Kabinet van H.M. de Konin gin den volgenden brief ontvangen „Ingevolge de bevelen van Hare Majes teit de Koningin heb ik de eer U Harer Majesteits dank te betuigen voor de, na mens de gemeente Viissingen, aangeboden gelukwenschen ter gelegenheid van de ver loving van Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses der Nederlanden met Zijne Door luchtigheid Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld", De buurtcommissïes. De voorzitter, de heer Frenks, van het voorloopige buurtcomité van het blok Aagje Dekenstraat, Glacisstraat, Kasteelstraat, Clijverstraat, Bouwen Ewoutstraat, Ver- kuijl Quakkelaarstraat en Hobeinstraat, opende gisteravond de zeer druk bezochte vergadering. Nadat de voorzitter het doel van deze bijeenkomst had uiteengezet, werd met algemeene stemmen besloten een defini tieve commissie van 7 leden te benoemen, later nog aangevuld met 2 dames, zoodat de commissie uit 9 personen bestaat. Gekozen werden de heeren H. L. Frenks, voorzitter, M. Ttiemens, 2e voor zitter, R. J. Kleijn, secretaris, A. Lute, 2e secretaris, J. B. Danckaerts, penning meester, J. van der Driest, 2e penning meester de dames mevr. Biesma Betijn en mevr. Uyterlinde en de heer J. S. Roest, commissarissen. Besloten werd om een wekeljjksche con tributie te innen. Na nog eenige punten te hebben behandeld sloot de voorzitter, onder dank voor de aangename samenwerking, de vergadering. Onder voorzitterschap van den heer J. J. yan der Jagt, vergaderde de voorloo- Voor 8 uitknipsels „Radion 'n top-prestatie", een fraaie badhanddoek en Voor 5 uitknipsels „Radion 'n top-prestatie". twee prima theedoeken ALLÉÉN UITKNIPSELS „RADION.'N TOP-PRES TATIE" ZIJN GELDIG! pige buurtcommissie gisteravond in de zaal van het Leger des Heils met de be woners van het blok Gravenstraat en om geving, ter bespreking van de aanstaande feesten in dit stadsgedeelte. Met alge meene stemmen werd besloten de samen stellende commissie te handhaven. Beslo ten werd direct te beginnen. De wensch werd kenbaar gemaakt om wekelijks con tributie te innen. Hierna werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld J. J. van der Jagt, voor zitter, I. de Waal, 2e voorzitter, G. Bliek, secretaris, P. de Bruijne, 2e secretaris, W. Lijnberg, penningmeester, H. A. Imanse, 2e penningmeester. Donderdagavond kwam de voorloopige buurtcommissie van de Hendrikstraat, Ver lengde Nieuwstraat, Verlengde Graven straat, Emmastraat, Wilhelminastraat, Steenenbeer, Droogdok O.- en W.Z. en Schotsenhoek, in vergadering bijeen in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen in de Palingstraat, onder voorzitterschap yan den heer H. Zeijger. De opkomst van de buurtbewoners was bevredigend. Met algemeene stemmen werd het dage- lrjksch bestuur als volgt gekozen de hee ren H. Zeijger, voorzitter en R. Sondag Jr., secretaris, mevr. Detmar, penningmeeste- resse. Het bestuur werd verder nog aange vuld met de heeren ds. J. van der Giesen (adviseur), J. v. d. Meulen, J. Weug, W. de Vries, J. van der Hoeven, D. Witte. Joh. Vervenne en G. van der Star. Verder zal een dames-comité worden sa mengesteld onder leiding van mevr8 Det mar. Verschillende plannen werden naar voren gebracht, doch besluiten werden nog niet genomen, mede omdat het bestuur eerst de financiën nader wil bezien. Met een opwek king tot ruimen geldelijken steun, sloot de voorzitter daarop de vergadering* m In de gisteravond gehouden zeer geani meerde vergadering om te geraken tot de vorming van een buurtcomité voor Coosje Buskenstraat, Boulevard de Ruyter vanaf den Gevangentoren en Boulevard de Ruyter tot haventje van Meijer, is aangewezen een bestuur, bestaande uit de heeren J. de Vis ser, voorzitter, C. J. L. Sitsen, secretaris en C. Kamermans, penningmeester, bene vens de dames M. C. H. ten Hacken, C. J. M. Louis en C. G. van der EijkLefeber en de heeren S. J. Hillinga, E. Hoek en H. L Schmelzer, als ledens Wanneer U een HOED gaat koo- pen, dat U rechtstreeks gaat naar dat adres, waar men U reeds voor weinig geld een heel aardig model levert, en waar men in „MOORES" weer zeer aparte modellen heeft. Dat adres is P. VENTEVOGEL Jr. St. Jacobsstraat 9. Voor hedenavond heeft de feestvereeni- ging „Het Eiland" alle bewoners van het Eiland opgeroepen voor een vergadering in café „Centraal"* 5* De bewoners van de Houtkade, Kouden hoek, Palingstraat, Flesschenstraat, Koren straat, Onderstraat en Paardenstraat ver gaderen hedenavond in het gebouw Paling straat 25. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in de rubriek „On ze Kleintjes"* Maatregelen tegen prijsopdrijving. Heden is op de openbare aanplakborden de publicatie aangebracht, waarop de maat regelen bekend worden gemaakt, die door den burgemeester zgn getroffen om prijs opdrijving tegen te gaan. In ons blad van morgen zal hierover een publicatie van het gemeentebestuur ver schijnen. RAADSOVERZICHT* De Vlissingsche Gemeenteraad heeft Don derdagmiddag een vrij uitgebreide agenda in enkele uren afgewerkt. De heer W. J. Castel (s.d.a.p.)) die den door het overlijden van den heer de Meij opengekomen zetel zal innemen, werd als raadslid geïnstalleerd. Een brief van den heer P. G. Laërnoes waarin hij ontslag neemt als wethouder en als raadslid, werd voor kennisgeving aan genomen. Vervolgens werd de heer A. Rorije (s.d.a.p.) tot wethouder benoemd met 12 van de uitgebrachte 16 stemmen2 stem men werden in blanco uitgebracht, twee op den heer W. Anker (v.b.) Nadat de geloofsbrief van den heer A. d? Dierendag. {Hoofdartikel) Overzicht van den Gemeenteraad. .(Stadsnieuws) Verschillende ernstige ongevallen. (Gemengd Nieuws) Ernstig ongeluk op onbewaakten over weg sneltrein op vrachtauto gere den, die in brand vloog evenals loco motief en eenige wagons. Chauffeur om het leven gekomen. Nieuwe herleidingskoersen vastgesteld voor geldverkeer met het buitenland. X Binnenland) Geen devaluatie van den Oostenrijk- schen schilling. (Buitenand) Ook Polen neemt een soortgelijk be sluit. .(Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Bart was onderzocht en accoord bevonden zoodat tot toelating van dit s.d. nieuwe raadslid kon worden geadviseerd, heeft de Raad uitvoerig gedebatteerd over het voor stel van B. en W. om de verordening- inzake het aan afgetreden wethouders toe te ken nen pensioen en wachtgeld, te wijzigen in verband met de wet van 9 Januari 1936. In het bijzonder van soc. dem. zijde werd de bestaande regeling zeer schriel genoemd voor menschen die een werkkring moeten opgeven om wethouder te worden op deze

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1