Pik 500 300 HEEFT U AL GRATIS RAMON BADHANDDOEKEN EN THEEDOEKEN? DONDERDAG EERSTE BLAD 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen fc Deterding's oordeel: Belangrijke opleving te verwachten. ELECTRISCH KOKEN STADS- EN PRQVINCIENIEUWS Voor Heereri Pyarna's HACCOU DOW «lew dUfs iMo.232- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" )Jt nummer bestaat uit 2 bladen NIEUWEN BLOEI VOOR HANDEL, NIJVERHEID, LANDBOUW EN MIDDENSTAND. Een bijzondere correspondent had gisteren feen onderhoud met den heer Deterding, den bekenden directeur-generaal van de Konink lijke Petroleum Maatschappij, waarin hem zijn oordeel werd gevraagd over de toe komst van Nederland. Zijn antwoord laten wij hieronder volgen „Al dadelijk kan verklaard worden, dat ik vol bewondering ben voor de forschheid Van de beslissing, waarmede de Nederland sche regeering het goud heeft laten schie ten, toen dit nog mogelijk was, nadat Frankrijk eerst, Zwitserland later, hst voor beeld hadden gegeven. Zonder dat de inter nationale speculatie kans gegeven werd zich op den gulden te werpen, is in den histori eehen nacht van Zaterdag op Zondag, 27 September 1936, het roer omgeg'ooid en is Nederland, nog juist bijtijds gaan zeilen in het kielzog van het Sterling-bloc. Dat de beslissing aan Colijn en de andere ministers .moeite heeft gekost, besef ik vol- komen, doch er was geen andere uitweg mogelijk, omdat Nederland, als eenig tot op het laatste oogenblik overgebleven land van het oude goudbloe nooit anders dan ten prooi had kunnen vallen aan de rest van de wereld, waardoor de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank weldra zou zijn uitge put geweest. Nu kon Nederland, ,met een kleine zeven honderd millioen gulden goud, opgeslagen te Amsterdam, nog op het nippertje rechts omkeert maken, terwijl een vertraging van één of twee dagen voor ons land de meest funeste gevolgen zou hebben gehad. Waardeerende, dat dr. H. Colijn, staande In een hoogst verantwoordelijke positie, op 1 het allerlaatste daartoe geëigende oogenblik jiog tot depreciatie van den Nederlandschen gulden wist te besluiten, ben ik van oor deel, dat voor Nederland in de meer na bije toekomst gunstiger economische ver houdingen voor verschillende takken van het vaderlandsche bedrijfsleven zullen aan breken. Met name verwacht ik een opleving van beteekenis voor den Nederlandschen handel, de Nederlandsche nijverheid, de Nederland sche scheepvaart, die alle weer „konkur- renzfahig" zullen zijn. Doch ook vooral de Vaderlandsche landbouw, d tuinbouw, de teelt van fijne zaden en granen, de teelt van bloemen, bloembollen, heesters, die alle met lamheid waren geslagen, zullen de gun stige gevolgen van de depreciatie van den Nederlandschen gulden ondervinden. Im mers, al die grootere en kleinere land- en tuinbouw-ondernemingen konden door de hooge goudwaarde van den gulden vrijwel niets meer naar het buitenland exporteeren. Die .mogelijkheid staat thans weer open Men vergete niet, dat ons land veel meer landbouwproducten produceert dan het zelf ];an consumeeren, terwijl het ook in ander opzicht groote industrieën heef t, (o.m. Phi- lips-producten, kunstzijde- en scheepvaart- belangen) die voor meer dan de helft moe ten bestaan van de buitenlandsche markten. Natuurlijk zullen nog tal van moeilijkhe den blijven te overwinnen, maar nu de eer ste groote stap gezet is, komt Nederland die bezwaren van secoundairen aard wel van- Zelf te boven. De blijdere toekomst, die Nederland tege moet zal gaan, heeft weliswaar lang op zich laten wachten, doch het is beter een derge lijk hoopvolstemmend vooruitzicht te hebben dan uiteindelijk bij een stapel goud in de kelders van de Nederlandsche Bank een langzamen economischen hongerdood tege moet te moeten gaan, zonder dat er nog er gens een greintje uitkomst uit de allerbe- nardste omstandigheden valt te bespeuren. Kortweg samengevat: „Het daghet in het Oosten 1" Ook een redacteur van het Algemeen Nederlandsch Persbureau kwam tengevolge van bijzondere omstandigheden in contact met sir Henry Deterding en heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt diens oordeei te vragen over de monetaire maatregelen der regeering. „U behoeft mij eigenlijk niets te vragen", aldus Sir Henry. „De heer Colijn heeft dui delijk zijn meening gezegd en U kunt er zelf logische gevolgtrekking uit maken. Volkomen terecht heeft minister Colijn er den nadruk op gelegd, dat wij onmogelijk alleen den strijd konden volhouden, nadat Zwitserland de sterkste van de twee overgeblevenen, die nog het goudbloe vormden dit ook verlaten had. Ik juich dezen gang van zaken toe. Dat de gulden niet onmiddellijk gedevalueerd is, begrijp ik volkomen. Men kan niet verwach ten, dat dergelijke belangrijke beslissingen in enkele uren of dagen genomen worden. Laat men rustig de ontwikkeling der dingen afwachten. Dit staat vastNederland is nu weer een land geworden, dat midden in de werke- 1 ij k h e i d staat. Natuurlijk zijn wij er nog niet, maar voor de toekomst van ons land zijn wij op den goeden weg. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 2 October |ialf drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Beëindiging Zomertijd. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende publicatie van het Gemeentebestuur, waarin er op gewezen wordt dat de zgn. zomertijd eindigt Zondag 4 October, te 3 uur voormiddag. De klok ken moeten op dat tijdstip of wanneer men zich Zaterdag ter ruste begeeft, één uur achteruit gezet worden. Afscheid mevr. Was-Osinga, De directrice van de Nnts-Fröbel- school gaat heen. Gistermiddag had in de groote zaal van „Britannia" het afscheid plaats van mevr. A. Was-Osinga, directrice van de Nuts- Fröbelschool alhier, die wegens gezond heidsredenen met ingang van morgen ont slag heeft genomen en zich te Assen gaat vestigen. Naast verschillende autoriteiten hadden ook vele ouders van de uitnoodiging ge bruik gemaakt om persoonlijk afscheid te nemen van mevr. Was. Nadat mevr. en de heer Was, hun zoon en a.s. schoondochter met een applausje waren begroet nam de voorzitter van de Nuts-Fröbelschool, de heer L. de Kloe het woord, die allereerst allen hartelijk welkom heette in het bijzonder mevr. Was en haar familie, vervolgens den Wethouder van On derwijs, den heer W. P. Edelman, den heer C. Wit, inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, de oud-inspectrice van het voorbereidend onderwijs, mej. Houba uit Den Haag, den directeur van de R.H.B.S., dr. H. de Noo Bzn. en verder leden van het bestuur van het Departement Vlissingen van de Mij. Tot Nut van het Algemeen. Van den algemeen secretaris van de Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" was een tele gram ontvangen van den volgenden in houd „Hulde aan aftredende model-direc trice". De heer en mevr. Van Woelderen hadden bericht van verhindering gezonden, evenals mevr. Van Raalte en de nieuwe directrice, mej. M. Tupker. Vervolgens richtte spreker zich tot mevr. Was. Na bijna 20 jaar met groote toewijding en liefde haar werk verricht te hebben zal mevr. Was morgen een leege plaats achterlaten. Doch wij kunnen ook blijmoedige geluiden doen hooren, zegt spreker, daar mevr. Was hulde gebracht moet worden omdat zij deze school heeft opgewerkt tot een model-inrichting voor Zeeland die ook onder de Fröbelscholen in overig Nederland een vooraanstaande plaats inneemt. Uitvoerig sprak de heer De Kloe over de groote tact, die de scheiden de bezit om jonge kinderen op te voeden. Doch niet alleen als directrice van de Fröbelschool te Vlissingen heeft zij haar krachten aan het voorbereidend onderwijs gegeven. Ook voor overig Zeeland heeft zij veel gedaan in den tijdens haar 12-jarigen arbeid aan den opleidingscursus voor on derwijzeressen by het voorbereidend onder wijs. In die periode heeft zij een 80-tal cur sisten opgeleid, waarvan velen reeds een goede betrekking als leidster hebben ge kregen. Spr. gaf mevr. Was nog de gerust stelling dat ook dit deel van haar werk niefc verloren zal gaan, daar de nieuwe di rectrice zich reeds bereid heeft verklaard om dezen arbeid over te nemen. Nadat spr. den heer Was nog dank had gebracht voor het vele werk dat ook hij in hefc belang van het Fröbelonderwijs had verricht, bood de heer De Kloe namens het bestuur een Perzisch tapijt iaan en deel de ook mede, dat een album met foto's van de school voor haar was samenge steld. Verschillende toespraken. Vervolgens was het woord aan den Wethouder van Onderwijs, den heer W. P. Edelman die wees op het hooge peil, waar op deze school door mevr. Was is ge bracht en die haar dank bracht voor het vele dat zij voor een deel der Vlissingsche jeugd heeft gedaan. De heer Edelman sprak verder nog de hoop uit, dat het be stuur met de nieuwe directrice een goede keus mag hebben gedaan, zoodat dit'voor de kinderen een geluk kan zijn en voor mevr. Was een troost. Met den wensch dat zij met haai' familie nog lang van een wel verdiende rust mag genieten, besloot de wethouder zijn rede. Hierna sprak de inspecteur van het lager onderwijs, de heer C. Wit uit Middelburg, dié schetste hoeveel steun hij van mevrouw Was gekregen had, toen hem door bezui niging ook het toezicht op het voorberei dend onderwijs werd opgedragen en hij als het ware nog een leek op dit gebied was. Met hartelijke wenschen voor een spoedig algeheel herstel nam de heer Wit afscheid. Als volgende spreekster nam mej. Houba uit Den Haag het woord die als oud-in spectrice van het voorbereidend onderwijs in Zeeland uitvoerig het aandeel besprak dat mevr. Was gehad heeft in die totstand koming van een goede onderwijs-inrichting voor onderwijzeressen voor het voorberei dend onderwijs 'in Zeeland. Ook namens de vroegere inspecteurs bracht spr. haar hier voor dank. Namens de ouders sprak mevr. Gouds bloem enkele woorden tot de scheidende directrice. Hoewel het de wensch was van mevr. Was om deze gebeurtenis onopge merkt voorbij te laten gaan, konden de moeders van de kinderen die onder haar lei ding stonden en ook van vele oud-leerlingen niet nalaten, haar hiervoor te danken. Als blijk van waardeering werd een boekenkast en een boek aangeboden. De heer A. Schout, hoofd eener Geref. school, sprak namens de opleiders van den cursus enkele woorden als afscheid, terwijl tot slot mej. Jansen als oudste leerkracht van de Fröbelschool mevr. Was dank bracht voor de leiding, onder aanbieding van bloemen. Hierna dankte mevr. Was zichtbaar aan gedaan voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Nadat thee was rondgediend, werd door de aanwezigen van mevr. Was afscheid genomen. Een sobere maar uitermate kameraad schappelijke plechtigheid in ons bedrijf. De heer De Zeeuw neemt afscheid. Al kon het dan geen officieel afscheid worden, toch hebben wij onzen ouden vriend de Zeeuw hedenmorgen in ons midden ge had om onder het genot van wat smake lijke nattigheid en een rookertje persoon lijk afscheid te nemen. Het is geen „plechtigheid" geworden. En dat was ook allerminst de bedoeling, zooals wij gisteren reeds schreven. Maar juist doordat alle officieele vertoon achterwege bleef, kon des te duidelijker bemerkt wor den welk een groote plaats de heer de Zeeuw inneemt in de harten van de velen waarmede hij zoo talrijke jaren lief en leed heeft gedeeld. Nadat Mevrouw en de heer de Zeeuw op het privé-kantoor door de directie waren ontvangen, begaven allen zich naar de drukkerij, waar in tegenwoordigheid van het geheele personeel de heer J. Marijs den scheidenden hoofdredacteur hartelijk heeft toegesproken. Hij wist hierbij den juisten toon te treffen, waardoor de kleine plech tigheid het prettige, warm-kameraadschap- pelijke karakter verkreeg, dat bij zulk een gelegenheid zoo goed doet. Daardoor werd het een woord van hart tot hart, waarbij de spreker herinneringen ophaalde aan de lange jaren van samenwerking en speciaal den nadruk legde op de goede persoonlijke verhouding die steeds ongerept behouden kon blijven en waardoor het mogelijk werd, dat men wat van elkaar wist te verdragen als dat in momenten van groote drukte noodig was. Uit naam van allen die aan de „Vlissing sche Courant" hun arbeid verrichten, technisch personeel, administratie, redac tie, enz., overhandigde de heer Marijs den scheidenden hoofdredacteur een fraaie zil veren sigarenkist met een aardige woord speling, waarbij hij er op wees, dat de heer De Zeeuw wel niet van geuren houdt, maar dat dit aandenken toch wel in den smaak zou vallen. En dit bleek ook inderdaad het geval te Knip het op onderstaande afbeelding aangewezen stukje van de zijkant van het Radion pak uit, waarop staat: „Radion ,'n top-prestatie"; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Voor 8 dezer uitknip- seis „top-prestatie" kunt U een prima, sterke badhanddoek bekomen en vooo 5 „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever s Zeep Mij. n.v., Afd„ Spec. Cadeaux, Vlaardingen. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot,- of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen.. De bekende Radion geschenkenbons blijven bovendien hun waarde behouden, zodat U behalve bovengenoemde verrassingen nog een keuze kunt maken uit de geschenkenlijst. Een reden te meer om uitsluitend Radion te gebruiken. Alleen het krachtige Radion sop geeft volmaakte helderheid aan al Uw wasgoed, zonder het teerste weefsel aan te tasten en maakt., het zware waswerk gemakkelijk, want zoals U bekend. Radion wast alüéénï «AO.G.A.Q-O02H', INWISSELADRES VOOR „RADION', TÖP.PRISTATIES» BIJMËVft. K. BÓDGAARD-ZUIDEV/JND, WTLH.SN?. '9, VUSS iOa eatra geschenken kurmaa alleen aan dit adres werden afgehaald an worden dus niet IgcgezondorQ) Sf. Jacobsstraat zijn. De heer de Zeeuw heeft in een onge kunsteld en daardoor juist zoo treffend speech je allen hartelijk dank gezegd voor de aangeboden geschenken de heeren Van de Velde voor het prachtige schilderstuk van den heer Jacobs hem gisteravond aan geboden, en het personeel voor het gewaar deerde cadeau, maar vooral voor hetgeen wij elkaar in lange jaren van nauwe kame raadschappelijke samenwerking waarin de goede verstandhouding nooit werd ver stoord, hebben kunnen schenken. Hierna kregen allen gelegenheid per soonlijk afscheid te nemen. Maar wij nemen dit afscheid zoo zwaar niet, mijnheer de Zeeuw, want als alles in de wereld zoo twijfelachtig was als het feit dat U natuur lijk nog menigmaal komt aanwippen, dan zouden er niet veel problemen meer om op lossing vragen. Dit is dus een afscheid, maar allerminst een vaarwel I Huisarbeïdswet. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende publicatie van het Gemeentebestuur betreffende de in werking treding van de wet, tot wettelijke bepaling van de huisindustrie (Huisarbeidswet 1933). De Buurtcommissies. Hedenavond wordt in het gebouw van het Leger des Heils een vergadering gehou den voor de bewoners van de Gravenstraat, Marinestraat, Kogelpark, Prinsenstraat, Kalkhokstraat, Prinsenboschje, Oranje straat en Baljuwstraat. Tevens vestigen wij nog de aandacht op de vergadering van hedenavond in het gymnastieklokaal der Openbare Ulo School, ingang Verl. Glacisstraat, voor de bewo ners van de Coosje Buskenstraat, Boule vard de Ruyter tot Gevangentoren en Boulevard Bankert tot Spuiboezem. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertenties in de rubriek „Onze Kleintjes", Vergadering buurtcommissies. Onder voorzitterschap van den heer A. Goormachtig' vergaderde de voorloopige buurtcommissie gisteravond in het Hotel Het oordeel van Sir Henry Deterding belangrijke opleving te verwachten. (Hoofdartikel.) Protest bij de Regeering tegen onge motiveerde verhooging der papïerpry- zen. (Laatste Berichten.) Zitting van den Gemeenteraad. Rede van Léon Blum in den Franschen Senaat. (Buitenland.), De Negus doet geen afstand. (Buitenland.), Nadere mededeelingen van den Minis ter van Sociale Zaken betreffende den huurtoeslag. (Binnenland.) Scott wint de luchtrace Portsmouth- Johannesburg. (Luchtvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Coomans, Bellamypark, met de bewoners van het blok DamSpuistraatBellamy parkBeursstraat en Beursplein, ter be spreking van de a.s. feesten in dit stadsge deelte. Met algemeene stemmen werd be sloten de samenstelling der commissie te handhaven. Besloten werd dit gedeelte der stad, dat wel het centrum is en daartoe goed geschikt is, een feestelijk aanzien te verschaffen. Besloten werd direct te begin nen de wensch werd kenbaar gemaakt om wekelijks contributie te innen. Hierna werden de bestuursfuncties onder ling als volgt verdeeld de heeren F. Klaas- sen, voorzitterC. Smits, 2e voorzitter A. Goormachtig, le secretarisD. Hiegen- lich Jr., 2e secretaris H. Weijens, penning meester, de dames T. Coomans en C. van Erkelen en de heeren W. van den Berg en R. den Boer, commissarissen. Het vond algemeen instemming dat ook twee dames in het bestuur zitting hadden. Na de wijkverdeeling voor bezoeken en plannen uitgewerkt te hebben, sloot de

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1