Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de microfoon De pers over de monetaire politiek. NOOTJES BINNENLAND H.K.H. Prinses Juliana heeft gisteravond in het paleis aan den Kneuterdijk aan de bestuursleden van het voormalige nationaal crisis-comité en het personeel dezer instel ling een soirée aangeboden, welke ook door Prins Bemhard is bijgewoond. Het Nederlandsch Genootschap voor Landbouwwetenschap te Wageningen her dacht Maandag zijn 50-jarig bestaan in een bijeenkomst in de aula der landbouwhooge- school te Wageningen. Maandagmiddag heeft dr. H. Colijn in het byzijn van een groot aantal genoodigden en belangstellenden, uit medische, handels- en scheepvaartkringen, de officieele opening verricht van het reeds eenigen tjjd in ge bruik zijnde havenziekenhuis te Rotterdam, uitgaande van de vereoniging Instituut voor tropische geneeskunde, RotterdamLeiden. Nabrj Ninove (België) is een auto met zeven personen in volle vaart tegen een boom gereden. Twee personen werden ge dood, vijf gewond. Zondag zijn de groote manoeuvres van de Russische onderzeevloot in de Oostzee be ëindigd. B\j een mijngasontploffing te Hilimli (Turkije) zijn zeven werklieden en twee ploegbazen am het leven gekomen. Bij het reddingswerk is een ingenieur bijna gestikt. Bij een instorting in een mijn te Zouguldak zrjn drie arbeiders bedolven, twee van hen werden gewond, de derde is om het leven gekomen. Gistermiddag heeft een ontploffing plaats gehad in de Europa-schrijfmachinefabriek te Erfurt (Duitschland), waarbij een doode en vier gewonden zijn gevallen. Bolivia is tot lid van den Volkenbondsraad gekozen. e> De regeering van Letland heeft een ver ordening uitgevaardigd waardoor de Letsche valuta het Engelsche pond sterling tot basis krijgt met dien verstand dat 25.22 ilat is een pond sterling. a De beurzen in Italië zullen tot 1 October gesloten zijn. Slechts de liquidatie-operaties aan het einde der maand zijn geoorloofd. De Turksche regeering heeft het pond sterling tot basis gesteld van haar deviezen en de koopprijs van den piaster gesteld op 635 per pond en de verkoopprijs op 638 per pond sterling. Uit de stad Rosario is een oproep om medische hulp, doctoren en medicamenten, ontvangen, aangezien een tropische cycloon de stad op verschrikkelijke wijze geteisterd heeft. sproken, zood'at dit thans geen nadere be spreking meer behoeft. Ondertusschen is nog ingekomen een ongezegeld adres van eenige caféhouders, dat de voorzitter, al hoewel niet voor behandeling vatbaar omdat het ongezegeld is, toch even voorleest. B. en W. stellen echter voor den Zaterdag te laten vervallen en dan de Maandag, Dins dag en Woensdag als kermisdag in te stel len. Indien dit voorstel door den raad zou worden aangenomen, stellen B. en W. even eens voor den Woensdag vrijstelling te ver- leenen van dansbelasting. De heer W. van Haneghem, wenscht zich te houden bij zijn eerst genomen besluit, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij dan zijn meening verandert. De heer Van Hane ghem meent echter dat de Zaterdag be houden moet blijven. Wethouder De Vlieger zegt, dat het voorstel van B. en W. thans zoodanig is ingekleed, dat ook rekening is gehouden met andersdenkenden. De heer Brakman beweert, dat de mee ning van het publiek in het algemeen is voor afschaffing van de kermis op Zater dag. De stille Zaterdag moet geëerbiedigd warden, hij is tegen kermis op Zaterdag en zou gaarne zien, dat dien dag wordt afgeschaft. Vervolgens wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer W. van Haneghem, be sloten, den Zaterdag als kermisdag af te schaffen en de Woensdag weer in eere te herstellen. De verordening op de dansbelasting wordt in dien zin gewijzigd, dat op Woens dag geen dansbelasting zal worden gehe ven. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat door B. en W. wordt voorgesteld, de ver ordening op art. 13 der leerplichtwet (landbouwverlof) te wijzigen. Het land- bouwverlof zou dan de twee laatste weken van September en de twee daarop volgende weken in October kunnen worden genoten. Met algemeene stemmen wordt besloten deze wijziging aan te brengen. Vocirloopige vaststelling gemeenterekening 1935. De rekening 1935 wordt voorloopig vastgesteld, met viaor wat den gewonen dienst betreft 58259.70 aan inkomsten en 51761.15 aan uitgaven, alzoo een batig slot van 6498.55 en voor wat den kapi- taaldienst betreft 2862.19 aan inkomsten en 40 aan uitgaven, alzoo een batig slot van 2822.19. Vervolgens had aanbieding der begroo ting voor 1937 plaats. De „VllSSINGSCHE COURANT" staat dag en nacht in TELEX- verbinding met de grootste bin- nen- en buitenlandsche persbureau*, §j Haar nieuws is tot de laatste minuut „BIJ" B Voorkoming van prijsstijging. Door den Chr. Middenstandsbond, den Centralen bond van Ned. verbruiks-coöpe- raties en de Ver. van grootwinkelbedrijf in levensmiddelen is tot alle leden het verzoek gericht om prijsopdrijving niet in de hand te werken en tevens pogingen tot hamste ren in de kiem te smoren. Verder heeft het R. K. Werkliedenver bond zich tot den Raad van Ministers ge richt met het verzoek om de bestaansmo gelijkheid van die arbeiders, welke vooral de tot dusver gevolgde aanpassings-metho- de hebben ondergaan, aan de nieuwe situa tie aan te passen, resp. die aanpassing daar van te bevorderen. Ook de Ned. R.-K. Middenstandsbond en de Federatieve Bond van Winkeliersorga nisaties in het Koloniale Warenvakde Nederlandsche Kruideniersbond en de R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen heb ben zich in soortgelijken zin met een cir culaire tot hun leden gewend. Geen prijsstijging der eerste levensmiddelen. Gel|jk men weet, worden de prijzen van een aantal landbouwproducten, die tot de eerste levensbehoeften behooren, uit het landbouw-crisisfonds gesteund. Aan de land bouwers is voor deze producten door de re geering een richtprijs gegarandeerd. Deze richtprijs bestaat uit den wereldprijs ver meerderd met een daarop uit het landbouw crisisfonds gegeven toeslag. Nu de wereld- prijs in Nederland door het verbod van goud- uitvoer is gestegen, bestaat bij verschillende artikelen de mogelijkheid den toeslag uit het landbouw-crisisfonds te verlagen, zon der dat de richtprijs, welke de boeren ont vangen, wordt aangetast. In verband hiermede kan worden medege deeld, dat o.a. belangrijke eerste levensmid delen als brood, aardappelen, boter, melk en consumptie-zetmeelen, geen prijsverhooging zullen ondergaan. Prins Bemhard van LïppeBiesterfeld. In verband met berichten en beschouwin gen in de pers betreffende den naam van Prins Bemhard, vernemen wij, dat zoolang de verloofde van Prinses Juliana niet als Nederlander genaturaliseerd is, zijn naam geschreven dient' te worden Prins Bem hard van Lippe-Biesterfeld. Voorts werd ons verzekerd, dat Prins Bernhard geen prijs stelt op een afkorting van zijn naam tot Benno. De teraardebestelling van den heer A. W. J. J. baron van Nagell. In tegenwoordigheid van vrijwel de ge- heele Geldersche adel, onder wie de Com missaris van de Koning" n in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, de meeste burgemeesters van de omliggende gemeenten en duizenden belangstellenden in en buiten de gemeente Bameveld, had gis termiddag de ter aardebestelling plaats van den heer A. W. J. J. baron van Nagell, die gedurende 42 jaar burgemeester der ge meente Barneveld was. H.M. de Koningin was vertegenwoordigd door baron van Heeckeren van Keil. De lijkkoets was door tal van kransen en bloemstukken gedekt, waaronder ook een krar van H.M. de Koningin. Hedenmiddag te kwart voor één hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. Prins Bemhard vanuit het gebouw der P.T.T. te 's-Gravenhage de aangekondigde rede voeringen door de radio gehouden tot het Nederlandsche volk en onze Overzeesche gewesten. Alvorens de Prinses het woord nam werden eerst twee coupletten gespeeld van „O, Heer die daar des hemels tenten spreidt". Hierna sprak de Prinses de vol gende rede uit i Ingezetenen in alle deelen des Rjjks, Gij allen, die op deze wijze met onze ver loving hebt medegeleefd, als g-jj hebt ga? daan.i Ik heb mij nooit nog zoo verrassend dicht b^ een ieder, die ik. nu aanspreek, gevoeld, als in dezen tijd van vreugde, die gij met ons gedeeld hebt, en dat in 't bij zonder door op zulk een menschelijke, broe derlijke en zusterlijke wijze mee te leven in ons geluk. Er zijn hierdoor banden ge legd, die van onvergankelijke hoedanig heid zijn. Wij hebben verbijsterd van ontroering gestaan en dat talrijke malen opnieuw over de afmetingen, die de algemeene vreugde, juist over ons persoonlijk geluk, heeft aangenomen. Een schooner welkom hadt gij waarlijk nooit mijn aanstaanden man kunnen be reiden. Mag ik langs dezen weg tevens mijn dank betuigen voor de ontelbare schrif telijke en telegrafische gelukwenschen, die wij samen, of ik alleen, ontvingen. Gaarne zouden zij ook schriftelijk beantwoord zijn, indien het mogelijk was geweest, doch dit geeft mij het voordeel, u persoonlijk te kunnen toespreken en mijn dank te uiten voor de bewoordingen, waarin uwe wen- schen waren vervat en waarin wij de har telijkheid, die ze had ingegeven, zoozeer hebben gewaardeerd, Wanneer ik thans een woord van dank tot u moet lichten, kan ik alleen zeggen ik dank u, dat g|j ons zoo gelukkig hebt gemaakt. De gloedrijke glans, waarmee gij onzen verlovingstijd hebt beschenen, zal onze herinneringen steeds blijven over stralen. Vervolgens nam Prins Bemhard het woord voor het uitspreken van de volgende rede Ook mij is het een behoefte persoonlijk uiting te geven aan de dankbaarheid, waarvan ik vervuld ben, voor de over stelpende bewijzen van deelneming van het Nederlandsche volk in ons groote geluk. Talloos zijn de gelukwenschen, die wij mochten ontvangen van openbare licha men, corporatiën, vereenigingen en parti culieren. Het is welhaast ondoenlijk ieder afzonderlijk te bedanken. Ik moge daarom mondeling aan allen mijne diepgevoelde er kentelijkheid uitspreken. Het is misschien minder formeel, maar het gesproken woord heeft toch altijd het voordeel rechtstreeks van hart tot hart te gaan. Mag ik my dan van schriftelijke dank betuiging ontslagen rekenen, dan zou ik nu gaarne aan den arbeid gaan en mijne economische studiën voortzetten over de belangen van Nederland en speciaal zijn overzeesche gewesten. Ik zou daarby een vriendelijk beroep wil len doen, met name op de ingezetenen van Amsterdam, om by dien arbeid geen notitie van mij te nemen en mij als ieder ander, rustig en ongestoord aan mijn dagelijksch werk te laten gaan. Als gij mij hierin ter wille zift, zal ik een nieuwe reden tot dankbaarheid jegens u hebben. 9 v m De korte plechtigheid werd besloten met het spelen van twee coupletten van het Wilhelmus. De A.V.R.O. zal hedenavond na de uit zending van de nieuwsberichten door het A.N.P. om 20.05 uur een heruitzending geven van de rede van H. K, H. Prinses Juliana en van die van Prins Bernhard. Het ,Jlmdëlsblad" (lib.) stelt vast, dat kalmte thans meer waard is dan goud. Men kan zooals wij de genomen maatregelen betreuren en onnoodig achten, hen uiteindelijk schadelijk voor ons geheele oeconomisch leven vinden, van oordeel zijn, dat deze stap overhaast is genomen, zonder dat deze gegronde reden geeft dat hij natio naal en internationaal het veelbesproken sluitstuk is op het oogenblik staan wy voor het feit, dat die stap genomen is, en allen dienen mede te werken met de regee ring om te voorkomen, dat de gevolgen voor ons land door onoordeelkundig optreden schadelijk zouden worden, bijv. wanneer het publiek niet het hoofd koel houdt. Op het oogenblik ia inderdaad kalmte meer waard dan goud, }iDe Standaard", (a.r.)11 Wij moeten het besluit van de regeering zien als onvenmydelijk. Zy heeft, in algeheele overeenstemming met de directie van de Nederlandsche Bank en dit zegt ons veel haar beslissing genomen. Zg moet haar houding gedu rende eenige jaren bewijst zulks over tuigd geweest z|jn van de volstrekte onver mijdelijkheid daarvan anders zou z|j er zeker niet toe zijn overgegaan. In die omstandigheden is er geen grond zich tegen het besluit van de regeering te verzetten. Wel is er grond, om alles te doen wa.t mogelijk is, ten einde te bevorderen, dat haar besluit de meest heilzame uitwerking heeft. „Het Vaderland" (lib.) schrijft Het is een voorrecht van ons volk, dat het bij groote gebeurtenissen, welke de po sitie van de natie als geheel beroeren, voor lichting ontvangt als minister Colijn in zijn radiorede heeft gegeven. Het was een rus tig, zakelijk betoog, dat door den minister echter met eenige bewogenheid werd uitge sproken. Bij de beslissing, welke de regee ring heeft moeten nemen, was ook méér in het geding dan goud alleen. Het ging mede om onze „financieele waardigheid". W|j zijn immers het laatste land, dat de onge reptheid van zijn munt prijsgeeft. Hoezeer wy ook, tegen onzen wil en buiten ons toedoen in de noodzakelijkheid z|jn gebracht den gouden standaard te verlaten, de er kenning van de noodzakelijkheid van onze eerepositie afstand te moeten doen, is een besluit, dat de regeering „onnoemelijk zwaar" is gevallen. Zedelijke waarden, waarvoor zij zoo lang op de bres had ge staan, moesten worden pit's gegeven zoo iets laat den persoon niet onberoerd. De ,JSTieuwe Rotterdammer Courant" (lib.) schrijft o.m. Geenszins verrassend was de mededeeling, dat de regeering de handhaving van haar aan den gouden standaard gebonden munt- politiek niet enkel beoordeeld heeft van eco nomisch standpunt, maar dat zij haar steeds ook heeft gezien als een zaak van financi eele waardigheid. Dat de noodzaak om wijziging te bren gen in de beproefde monetaire politiek der regeering er nu inderdaad is, zal toch wel niemand m gemoede kunnen ontkennen. Zij is gekomen als een dief in don nacht. In welke mate de besluiten in Frankrijk, die een verdere devaluatie van den franc in het vooruitzicht stelden, onze regeering ook met zorgen vervulden, omdat aldus de voor naamste pijler onder het toch reeds zoo zeer gehavende goudblok dreigde weg te vallen, zoo meende zij zelfs toen nog haar monetaire politiek te kunnen blijven voort zetten. Doch wat haar positie aan het wan kelen bracht en voortzetting van de even- bede eldë politiek onmogelijk maakte, was 't besluit van de Zwitsersche regeering, Za terdag in den laten namiddag in den Haag bekend geworden, om tot prijsgeving van den gouden standaard o_rer te gaan. Opmerkelijk is het, dat de heer Colijn in zgn redevoering geen enkele maal het woord devaluatie heeft gebruikt. Dit punt is trou wens feitelijk cok niet aan de orde. Waar het voorloopig om gaat is een waardever mindering van den gulden, die in het inter nationale verkeer, vanwege het besluit tot stopzetting van den goud-uitvoer, tot uit drukking zal kunnen komen en die men dan in de dagelijksche wisselkoersen zal hebben af te lezen. „Het Volk" (s.d.)' stelt vast, dat in de vijf jaren van strijd, die ten onzent is gevoerd over het vraagstuk der devaluatie, wel vol doende is gebleken, dat er ook belangrijke volksgroepen zijn, met name die, welke met industrie, export en bedrijfsleven verbonden zijn, welke in devaluatie voordeelen zien. Uit dit gezichtspunt zal de arbeidersbewe ging vooral den thans ingetreden toestand te beoordeelen hebben, aldus het blad. Aan het slot lezen wy Het komt er op aan nu met volle kracht de levenspositie der noodlijdenden te behartigen, er zooveel als in ons vermogen is achterheen te zitten dat zg niet het slachtoffer worden van een eventueel streven tot prijsverhooging, er met toenemende energie naar te streven, dat de grootere ruimte der middelen, die nu ter beschikking komt aan ge wend wordt om hun zorgelijken toestand te verbeteren en de werkloosheid terug te dringen, de jammer der boeren tot zwenking te brengen. Ons Plan van den Arbeid kr|jgt nu nieuwe, on gedachte kansen. Het is onze taak van die kansen alle gebruik te maken, dat er van te maken valt. „De Maasbode" (r.k.y schrijft o.m. 1 Hoe men ook tot heden dacht over de al of niet wenschelijkheid van devaluatie voor ons land, thans kunnen allen het er over eens zijn, dat het besluit der regeering den gouduitvoer te verbieden is geweest een wijs besluit. Natuurlgk zullen de voorstanders van de valuatie zeggen ware men daartoe slechts vroeger overgegaan. Inderdaad, een devalu atie in het voorjaar zou meer voordeel en r-dnder bezwaren gebracht hebben dan ee i in het najaar. Maar toch lijkt het ons onbil lijk thans dit verwijt tot de regeering te richten. Van haar standpunt moest z|j vol houden tot de van buiten komende nood zaak haar tot w|jken dwong. „De Nederlander" (c.hj oordeelt, dat een technische noodzakelijkheid tot het loslaten van den gouden standaard bestond. Het blad merkt verder op Hoe men ook over de gevolgen van het embargo op goud moge denken, zeker mag het gelukkig worden geacht, dat de noodza kelijkheid daartoe zich zoo acuut heeft doen gevoelen. In de eerste plaats heeft dit vóór, dat aan de beslissing der regeering alle willekeur kan worden ontzegd. Geen enkel verwijt kan de regeering hier treffen, hetgeen van devaluaties in andere landen zeker niet altijd kon worden getuigd. Voor <ie betrokken bewindsleden, op wie de ver antwoordelijkheid voor 's Lands bestuur in deze dagen toch al zoo zwaar moet drukken, verheugt ons dit oprecht. RECHTSZAKEN Uitspraak Politierechter. Door den Politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld P. J. V., 63 jaar, metselaar te Clinge (B.), verdacht van beleediging van een veldwachter te Clinge op 20 Juli jl., ƒ15 b. s. 10 d. h. M. A. L., 33 jaar, hvr. J. d. R., te 's-Heer Abtskerke, verdacht van mishandeling van G. Geleedtst te Baarsdorp op 24 Juli jl., 10 b. s. 5 d. h. A. v. CX, 50 jaar, leurder, zonder vaste woonplaats, verdacht van mishandeling van L. Heeman te Goes op 25 Juli jl., ƒ15 b. s. 10 d. h. J. P. d. W., 21 jaar, arbeider te Sluiskil, verdacht van mishandeling van F. Sijs te Sluiskil op 26 Juli jl., ƒ15 b. s. 10 d. h. M. L. V., hvr. J. d. L., 36 jaar, te Koe wacht, verdacht van beleediging van A. Rombout te Koewacht op 25 Juli jl., ƒ10 b. 9. 5 d. h. L. A. P., 19 jaar, dienstbode en G. P., 63 jaar, arbeider te Ellemeet, verdacht van mishandeling van C. de Jonge te Ellemeet op 21 Juli jl., 15 b. s. 10 d. h. M. B., 62 jaar, landbouwer te Retranche- ment, verdacht van beleediging van M. Raaymakers te Retranchement op 24 Juli jl., 15 b. s. 10 d. h. S. K., 38 jaar en G. M., 31 jaar, muzikan ten, zonder vaste woonplaats, verdacht van strooperij van gras met een wagen te Amemuiden op 4 Augustus jl., ten nadeele van P. de Nooijer, ieder 14 dagen gevan genisstraf. C. d. D., 39 jaar, werkman te Temeuzen, verdacht van mishandeling van L. v. Hijfte te Zaamslag op 4 Augustus jl., ƒ10 b. s, 5 d. h. M. B., 47 jaar, schipper te Ierseke, ver dacht van mishandeling van J. Bom te Ierseke op 12 Aug. jl., ƒ30 b. s. 15 d. h. H. B., 38 jaar, fabrieksarbeider te Sou burg, verdacht van beleediging van F* Boogaard te Souburg op 29 Juli jl., ƒ10 b. s. 5 d. h. A. L., 20 jaar, boerenknecht te Clinge, verdacht van diefstal van twee kippen ten nadeele van P. Adriaansen te Clinge op 15 Aug. jl., 15 b. s. 10 d. h. A. d. R. hvr. S. v. W., 4-1 jaar, en T. v. W., IS jaar, beiden te Souburg, verdacht van mishandeling van J. Geers te Vlissin- gen op 10 Aug. j.l., ieder 15 b. s. 10 d. n. R. H., 44 jaar, winkelier te Vogelwaar de, verdacht van strooperij van zand met behulp van een voertuig en bedreiging met geweld tegen personen te Vogelwaarde op 6 Aug. jl., ƒ20 b. s. 10 d. h. P. L., 30 jaar, koopman te Vlissingen, verdacht van verduistering van een woon wagen te Steenbergen op 22 Juni jl, ten nadeele van F. Frar.se, 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. MARINE EN LEGER Opening niemve kazerne te Ede. Maandagmiddag had onder groote belang stelling van talrijke hoofdofficieren der ar tillerie de opening plaats van de nieuwe ka zerne te Ede, welke kazerne dient ter op leiding van de reserve-officieren der bere den artillerie, de S.R.O.B.A. LUCHTVAART Vliegtuig voor de K.L.M. Uit New-York wordt gemeld, dat de eer ste DC-3 voor de K.L.M. aan boord van het stoomschip „Statendam" is ingescheept met bestemming Rotterdam. Medio October zal het toestel reeds ingevlogen worden. Italiaansch militair vliegtuig verongelukt. Een Italiaansch militair vliegtuig van het nieuwste type bommenwerper is gister middag by een oefeningsvlucht 50 K.M. be noorden Rome omlaag gestort. Van de zes inzittenden zijn vijf om het leven gekomen, Negen dooden b|j vliegongeluk. Een vliegtuig van de Italiaansche lucht- vaartmaatschappü is in de nabijheid der stad Bengasi (Italië) in aanraking gekomen met de tuigage van een schip en in zee ge vallen. Vier leden der bemanning en vyf ar beiders kwamen om het leven, terwijl een telegrafist gewond werd. Het toestel was even tevoren in Bengasi opgestegen. Men bad in de lucht een defect ontdekt en 'ilde daarom zoo snel mogelijk terugkeeren. Toestellen voor de race naar Johannesburg vertrokken. Te half zeven vanmorgen is het eerste vliegtuig voor de luchtrace Portsmouth Johannesburg vertrokken. Acht minuten la ter waren alle negen deeln .mende vliegtui gen gestart. Duizenden menschen hebben den nacht bij het vliegveld doorgebracht. Vliegtuig in sneeuwstorm vermist. Een passagiers- en postvliegtuig van de Varney-lijn is gisteren tijdens een sneeuw storm vermist geraakt. Er wordt thans naar het vliegtuig ge zocht. Luchtrace Portsmouth—Johannesburg. Heden zal de luchtrace PortsmouthJo hannesburg beginnen. De favoriet is Tom my Rose, die het record LondenKaapstad heeft verbeterd. Toestel der Imperial Airways door brand vernield. Een vliegtuig van de „Imperial Airways'" is op het vliegveld te Delhi in brand ge-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 2