1000 500 300 150 100 25 EEN ENTHOUSIASTE VERGADERING. DINSDAG N0.230 74e Jaargang 1936- UitgaveFirma F. IIAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE KOMENDE FEESTEN TER GELEGENHEID VAN HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. ER WORDEN 25 BÜURTCOMMÏSSIES OPGERICHT. STADS- EN PROVINCIENÏEÜWS «on gjeaii dgag Voor Overhemden HACCOU VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. S s;: ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Gisteravond heeft in het Concertgebouw de reeds aangekondigde bijeenkomst plaats gehad, ter bespreking van de feestelijkheden die hier ter stede (waarschijnlijk gedurende drie dagen) zullen plaats vinden, wanneer binnenkort Prinses Juliana en Prins Bern- hard in het huwelijk treden. Toen te ruim half negen Burgemeester C. A. van Woelderen de bijeenkomst opende was de groote zaal uitstekend bezet met talrijke belangstellenden. De opening. Spr. wees er op dat het tot de mooiste oogenblikken in het leven van een burge meester is, wanneer hij een oproep kan rich ten tot de geheele bevolking, voor een bijeen komst waarin wij door gemeenschappelijke gevoelens bezield worden. Dit is thans het geval nu wij het waardig vieren van het a.s huwelijksfeest zullen bespreken. Spr. weet dat Vlissingen Oranjefeesten kan. vieren en hij is er dan ook zeker van dat de voorbereidingen goede resultaten zul len hebben. Wil het feest zoo goed mogelijk worden voorbereid dan moet hieraan de ge heel e bevolking kunnen deelnemen. Buurtcommissies. Er moeten dus buurtcommissies worden gevormd die een belangrijk aandeel in de komende feestelijkheden zullen hebben. Toen in 1931 de Havenfeesten niet konden doorgaan, zijn vele van de toen bestaande 33 buurtcommissies ontbonden deze moe ten weer tot leven worden gebracht. De feestvereeniging Het Eiland gaf reeds het goede voorbeeld. Aan 25 commissies zullen wij ditmaal ge noeg hebben en spr. hoopt binnen 8 dagen de samenstelling der diverse besturen te vernemen. In een centrale commissie kunnen de voorzitters en secretarissen worden 'afge vaardigd, zoodat in deze centrale commissie de geheele bevolking is vertegenwoordigd. 2 vertegenwoordigers der centrale com missie kunnen in de financieele commissie worden afgevaardigd. Als de buurtcommis sies 25 van hun inkomsten aan de cen trale commissie afdragen, houden zij 75 over voor versiering der buurten, enz. Spr. las vervolgens de samenstelling der diverse wijken voor, welke vrijwel overeen komt met de samenstelling zooals die bij vorige feesten beeft bestaan. Nadat de vergadering met deze Indeeling haar instemming had te kennen gegeven, werden eenige vragen naar genoegen door den voorzitter beantwoord, die er bij deze gelegenheid o.m. op wees, dat de feestelijk heden voornamelijk in de binnenstad zullen worden geconcentreerd. Vervolgens werden, na een kleine wijzi ging in de indeeling, de verschillende wijken nogmaals opgenoemd, terwijl voor iedere wijk uit de vergadering iemand werd aange wezen die op zich nam binnen 8 dagen een bestuur voor de bewuste wijk samen te stel len. Hierbij bleek de commissie van wijk 1 inmiddels reeds te zijn geformeerd. Een comisch intermezzo. Toen voor een der wijken niemand zich aanmeldde, zoodat het scheen alsof niemand dei' aldaar wonenden aanwezig was, stond leukjes een dame op die vertelde dat de heeruit de bewuste wijk zich in de zaal bevond. En deze heer was zoo goed niet, of hij moest onder groote hilariteit beloven te probeeren een bestuur bijeen te brengen. En even later viel op dezelfde wijze nog een „slachtoffer", terwijl eenige afwezigen b\j acclamatie tot dezelfde hooge functie wer den beroepen. Een en ander was in zeer korten tijd gere geld, zoodat de voorzitter hierover terecht zijn voldoening te kennen gaf. De algemeene leiding. Voor de algemeene leiding werden door den voorzitter als leden van het dagelijksch bestuur voorgesteld de heeren F. G. Lem mers, voorzitter, J, Louwerse, secretaris en A. van de Sande, penningmeester, A. Schout (voor de kinderen) en C. Dommisse Sr. Voorts als bestuurders de heeren F. van de Velde en J. Slooves, de heeren L. J. M. Quasters, P. I. Hamming en J. C. M. Hen- ning (voor de Middenstandsorganisaties), P. M. Verdonk en F. van Hoorn Sr. (mu ziek) en voorts diverse heeren van den Oranjebond. Verder werden aangewezen voor de financieele commissie de heeren A. van de Sande, R. Sorgedrager, J. van der Meulen, A. Geelhoed en J. Stoops de commissie voor pers en propaganda de heeren A. Schout, Adr. Mets, F. van. de Velde, H. de Jongh, L. J. M. Quasters, R. F. H. L. Sondag Jr. en C. L. Koster de commissie voor versiering, verlichting, etalage, vuurwerk de heeren F. G. Lem mers, J. Slooves, G. A. M, Jacobs, C. van Dijk, J. J. van der Jagt, L. J. M. Quasters, P. I. Hamming, J. C. M. Henning, A. Raams- donk en J. J. Stoops de commissie voor sport, muziek en op tochten de heeren F. G. Lemmers, A. Mol hoek, P. M. Verdonk, F. van Hoorn Sr. en G. F. H. Sandifort commissie voor de Kinderfeesten de hee ren A. Schout, E; Hoek, J. L. Buising, C. van Dijk en N. W. Zandee. Eenige vertegen woordigers van de jeugdorganisaties zullen hieraan worden toegevoegd. De eerstgenoemden worden ais voorzitters aangewezen. Een permanente organisatie. Voorzitter van Woelderen deelde vervol gens mede, dat het de bedoeling is, de orga nisatie die nu gevormd wordt, te bestendi gen zoodat wij in Vlissingen een permanente organisatie tot het vieren van feesten krij gen. De vergadering gaf hiermede haar vol ledige instemming te kennen. Verschillende aanwezigen stelden nog vra gen en maakten opmerkingen. O.m. werd er op aangedrongen in de algemeene commissie vertegenwoordigers van de arbeidersbewe ging op te nemen. Deze wensch lokte luid applaus uit. De voorzitter zal deze opmerking ter ken nis brengen aan de vertegenwoordigers van het soc. dem. deel onzer bevolking. Voorts zal r.aar aanleiding van opmerkingen van ds. J. van der Giesen, een predikant in het algemeen comité worden opgenomen, terwijl eveneens op voorstel van laatstgenoemde, de burgemeester met het eere-voorzitter- schap werd belast (luid applaus). Verschillende bewijzen van instemming van heeren die niet aanwezig kunnen zijn, werden voorgelezen, terwijl de voorzitter nog mededeelde dat ook een vertegenwoor diger van de Kon. Marine zal worden uitge- noodigd. Een slotwoord. Met onverdeeld genoegen heeft de voor zitter deze vergadering gepresideerd. Het was een goed begin en wij hebben vanavond veel bereikt. Wij zijn er van overtuigd dat Vlissingen op traditioneele wijze het komende feest zal vieren. Met een woord van hartelijken dank aan de aanwezigen stelde de voorzitter een drie werf hoera op de Prinses en Prins Bern- hard in, waarna de talrijke bezoekers het Wilhelmus inzetten. Nog wist men niet van scheiden en na een driewerf hoera op de Koningin, de Prinses en Prins Ber„hard werd een „lang zullen zij leven" gezongen, waarna men in de beste stemming uiteen ging. Naar de burgemeester ons hedenmorgen mededeelde zal thans in verband met de te dien aanzien gisteravond kenbaar ge maakte wenschen aan de volgende instan ties verzocht worden een vertegenwoordiger in het werk-coimité zitting te doen nemen Protestantsche geestelijkheidR.-K. gees telijkheid Koninklijke marine Garnizoen Vlissingen Vlissingsche Bestuurdersbond Christelijke Besturenbond en R.-K. Volks bond. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 DE BUURTCOMMISSIES WORDEN GEVORMD. Oproep aan de bewoners. Zooals uit ons verslag blijkt, is gister avond besloten binnen 8 dagen 25 buurt commissies in het leven te roepen. Het is dus kort dag om het voorbereidend werk aan te vatten. Daarom voldoen wij gaarne aan het tot ons gerichte verzoek om even de bijzondere aandacht te vestigen op die advertenties die hierover beden in de rubriek „Onze Klein tjes" voorkomen. Heden, morgenavond en Donderdagavond vergaderen resp. in Het Concertgebouw, De Oude Vriendschap en het St. Vincentiusge- bouw de bewoners van de blokken a). Walstraat, Wagenaarstraat, Vlaming straat, Korte Groenewoud, Korte Vrouwen straat, Kleine Markt, Kleine Kerkstraat, Waalsche Kerkstraat. b). Groote Markt, Hellebardierstraat, Breestraat, Weststraat, Breewaterstraat, Slijkstraat, Molenstraat, Waaigat en Koe straat. c). Schuitvaartgracht, Duijvendrecht- straat en Sottegemstraat. Men leze aandachtig de mededeelingen met betrekking tot dag, plaats en uur der vergaderingen. Voorstellen voor den Gemeenteraad. B. en W. hebben den Gemeenteraad nog onderstaand voorstel doen toekomen Het bestuur van de R.K. Meisjesschool aan de Breestraat Nr. 8, alhier, verzoekt bij zijn hierbij overgelegd schrijven d.d. 5 Sep tember 1936 de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het aanschaffen en plaatsen van 7 nieuwe kachels in de lokalen van bovengenoemde school, waarvan de kosten worden geraamd op 137.97. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat inderdaad de thans in gebruik zijnde kachels door nieuwe dienen te worden ver vangen. Wij stellen U mitsdien voor Uwe mede werking te verleenen aan voornoemd be stuur uit de gemeentekas de gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van zeven nieuwe kachels. Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Wegens ambtsbezigheden is de Wethou der van Onderwijs verhinderd morgen het gebruikelijke spreekuur te houden. De heer P. G. Laernoes gearresteerd. Naar wij vernemen is de heer P. G. Laer noes, oud-wethouder en loco-burgemeester onzer gemeente, gisteravond door den Com missaris van Politie gearresteerd, als ver dacht van verduistering van gelden ten na- deele van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm, gepleegd in zijn kwaliteit als secretaris van het gewest Zeeland. Na te zijn verhoord is de heer L. in het bureau van politie ingesloten en hedenmor gen naar Middelburg overgebracht om ter beschikking van de Justitie te worden ge steld. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 26 grondwerkers, 1 mandenmaker, 1 mastie- ker, 11 metselaars, 20 opperlieden, 15 schil ders, 8 stucadoors, 55 timmerlieden, 2 ver vers, 3 vlechters, 2 opzichters, 8 meubelma kers, 3 politoerders, 5 stoffeerders, 1 kap per, 7 kleermakers, 5 schoenmakers, 177 metaalbewerkers, 9 brood/banketbakkers, 1 kok, 11 slagers, 2 tuinlieden, 4 magazijn bedienden, 7 reizigers/agenten, 7 winkelbe dienden, 9 chauffeurs, 14 kellners, 27 loo- pers, 1 portier, 6 sleepers, 40 transportar- arbeiders, 25 kantoorbedienden, 1 teeke naar, 2 musici, 6 onderwijzers, 48 varensge zellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 127 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 1 kantoorbediende, 2 huishoudsters, 5 dienstboden, 1 werkster. Totaal 710 ingeschrevenen, waarvan 104 in de werkverschaffing. Vorige week 656 personen. Alzoo een vermeerdering van 54 werkzoekenden. Belgisch Consul te Vlissingen. Als opvolger van wjjl -j. den heer J. van Boven is de heer J. E. Boonstra benoemd tot Consul van België te Vlissingen. Dit consulaat omvat de eilanden Wal cheren en Noord-Beveland en het kanton Oostburg (dus West-Zeeuwsch-Vlaande- ren). Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. In verband met de .monetaire politiek van de Nederlandsche Regeering heeft minister president dr. H. Colijn Maandagmorgen de bevolking door .middel van de radio toege sproken. Minister Colijn bij het verlaten van het hoofdgebouw der P.T.T. te Den Haag. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkeren Engelsch stoomschip „Horsley" van RouaanEn gelsch stoomschip „Cornelis Lensen" van GentNoorsch stoomschip „Inna" van Sluiskil. Vertrokken „Cornelis Lensen" naar Po- maron„Horsley" naar Sebastopoi„In- na" naar Steintzir. MIDDELBURG Afdeeling Middelburg Volksonderwijs. Gisteravond vergaderde de afdeeling Mid delburg van Volksonderwijs in de „Een dracht", onder voorzitterschap van den waarnemenden voorzitter, den heer W. Spinnaaij, die in zijn openingswoord wees op den laatsten zin van de radiorede van minister Colijn. De handen nu allen ineen geslagen en allen saam, met biddend hart en eenparig willen, den nieuwen toestand tegemoet. Dat allen saam, slaat juist op de openba re school, die de eenheidsgedachte nog steeds uitdraagt. Spreker verheugde zich over de goede belangstelling voor deze ver gadering. De penningmeester, de heer C. Roelands, deed mededeeling betreffende het succes ten opzichte van de bestrijding der kosten van een kweekeling met akte voor school A. Alle lijsten zijn nog niet binnen, doch 78 personen dragen per jaar 99.50 bij, maan- delijksche bijdragen zijn toegezegd tot 49.40 en er zijn nog halfjaarlijksche bij dragen. Het personeel van school A geeft 10 per maand. Men zal nog een beroep doen op „Fonds tot steun van Volksonder wijs". De voorzitter bracht dank aan allen, die tot dit succes hebben medegewerkt. Mevrouw Moens bracht verslag uit als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring te Utrecht op 16 Mei. Het gedetailleerd verslag werd met groote belangstelling aangehoord. Het was juist 3 jaar geleden dat dr. C. Orbaan tot voorzitter der afdeeling werd gekozen en door zrjn vertrek moest nu in zijn vacature worden voorzien. Na eenige bespreking koos de vergade ring mevr. A. A. Kochde Waard, van wie bekend was, dat zij een benoeming zou aannemen. Door het benoemen van den heer J. Start tot landelijk propagandist voor Walcheren, trad hij af als lid van de afdeelingspropa- ganda-commissie. De voorzitter bracht den heer Start dank voor het werk, dat hij voor Middelburg deed. Het aantal leden steeg tijdens zijn lidmaatschap der commissie van 200 tot 415 (dit werd tijdens de vergadering 416). Mevrouw Koch, wie telefonisch van haar benoeming was kennis gegeven, kwam thans ter vergadering en de voorzitter in troduceerde en installeerde haar als de nieuwe voorzitster. Voor de propaganda-commissie werd ge kozen tot lid de heer A. de Winter. Tot af gevaardigde naar de a.s. algemeene verga dering koos de vergadering den heer Spin naaij en tot plaatsvervangster mevrouw Maarte nse. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 7 en 8 No vember behandeld. Daarbij had men o.a. be zwaar tegen het voorstel van het hoofdbe stuur om in plaats van den heer K. de Vries geen nieuwen bezoldigden secretaris penningmeester aan te stellen, doch den arbeid pro deo te doen geschieden, wat een vermindering aan uitgaven van 4000 zou bedragen. Ook de vergadering kon zich daarmede niet vereenigen en het bestuur zal -pogingen aanwenden om alsnog te be sluiten tot aanstellen van een nieuwen be zoldigden functionnaris. Verschillende punten van den beschrij vingsbrief kwamen nog in bespreking en gaven aanleiding tot het indienen van amendementen. De komende feesten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De practische beteekenis van devalua tie voor de huishouding. (Tweede blad, pag. 1);, De aangekondigde wetsontwerpen in zake egalisatiefonds, goud-uitvoerver bod en prijsopdrijving, zijn ingediend, (Tweede blad, pag. 2). Minister Colyn legt in de Tweede Ka mer een verklaring af inzake de ge beurtenissen van de jongste dagen. Dr. E. Heldring over de monetaire poli tiek der Nederlandsche regeering. Verschillende ernstige verkeersongeval len o.m. een vrachtauto tusschen 2 treinen vermorzeld waarbij de bestuur der den dood vond. (Gemengd nieuws). Ernstig vliegongeluk in Italië. (Luchtvaart)1. De heer P. G. L. is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld in verband met de verduistering bij den B.V.L. (Stadsnieuws), Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de microfoon. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN In het bestuur van. de Industrie- en Huis houdschool benoemde de vergadering als vertegenwoordigster van Volksonderwijs mevr. Kochde Waard. Bij de bespreking van het winterpro- gramma kon de vergadering zich vereeni gen met een bestuursplan om een propa- gandafeestavond te beleggen met zoo mo gelijk als spreker ds. G. Westmijse uit Rot terdam, optreden van de dames van Achil les en muziek. Bij de rondvraag bracht de heer Hack onder applaus der vergadering den heer Spinnaaij dank voor de wijze, waarop hij het voorzitterschap heeft waargenomen. OOST- EN WEST-SOUBURG Feestveragadering Chr. Metaalbewerkers- bond. Gisteravond heeft de afd. Souburg van den Chr. Metaalbewerkersbond ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan dier afdeeling een feestvergadering gehoi.den. De voorzitter der afdeeling, de heer L. vader opende op de gebruikelijke wijze den feestavond en heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de heeren A. Markering en de bondsvoorzitter, de heer G, Hordijk. Voorts verblijdde1 het hem hier te mogen zien leden die van de oprichting, dus 20 jaar, lid zijn, n.l. de heeren L. David- se en M. A. v. d. Putte. Eveneens verwel komde hij den heer P. C. Oorschot uit Vlis singen met zijn gezelschap „Apollo", die den aanwezigen van hun waarlijk mooie muziek deden genieten. Als blijk van waardeering werd den heer Oorschot een mand bloemen overhandigd. De heer Markering sprak hier na een kort woord, wenschte de vereeniging geluk met haar jubileum en drong er bij de leden op aan om in dezen veelbewogen tijd vast te houden aan de Christelijke begin selen. Daarna wisselden muziek en samen spraken elkander af, afgewisseld met ver- Ververschingen en samenzang. Na een pantomime, waar hartelijk om -elachen werd, sprak de heer Hordijk hierna een slotwoord, wat aller aandacht had, waarna de avond door den voorzitter met .dankzegging word gesleten. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje, Wilhelminastraat 12 te Vlissingen. GROEDE Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad voltallig. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede op 10 September jl.f na het öf- ficieele bericht van de vorstelijke verloving, namens de gemeente Groede een felicitatie- telegram te hebben gezonden. Aan de orde komt het punt verzetting kermis. De voorzitter zegt, dat een en. an der reeds in een vorige vergadering is be- St. Jacobsstraat

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1