Di Wereldoorlog 1914-1918 SPORT GEMENGD NIEUWS GEMEENTEBESTUUR BURGERLIJKE STAND AGENDA BoekhandelD'huy VOETBAL: De aanstelling van trainers. Door den K.N.V.B. zijn thans bepalingen vastgesteld voor het aanstellen van trai ners. Dit is om teleurstellingen voor de. verschillende vereenigingen te voorkomen, daar het meermalen gebeurt dat zich per sonen als trainer uitgeven, die daarvoor niet de noodige kennis bezitten. De bepalingen, die van 1 October a.s. van kracht zijn, luiden, volgens de „Sport kroniek", aldus Als oefenmeesters zullen alleen kunnen worden aangesteld diegenen, die van of namens het bondsbestuur toestemming daartoe hebben verkregen. 1. Bij aanstelling van een oefenmeester zijn de vereenigingen verplicht zich door navraag aan het bondsbestuur, er van te vergewissen, dat die oefenmeester in het bezit is van een toestemming van het be stuur van den K.N.V.B. om als zoodanig op te treden. 2. De vereenigingen zijn verplicht bij be ëindiging van een contract met een oefen meester het bondsbureau daarvan binnen 8 dagen schriftelijk kennis te geven. 3. Bij overgaan van een oefenmeester van de eene vereeniging naar de andere, is laatstbedoelde vereeniging verplicht, uiter lijk 8 dagen voor ingang van het contract, daarvan kennis te geven zoowel aan het bondsbureau, als aan de vereeniging, welke de oefenmeester gaat verlaten. De oefenmeesters, die thans bij de ver schillende clubs werkzaam zijn, kunnen dus in functie blijven. Voorbereiding Ned. Elftal. De eerste internationale wedstrijd is nabij NederlandNoorwegen op 1 November en reeds zijn de voorbereidingen van het Nederlandsch elftal, althans van wie daar voor in aanmerking komen, begonnen, meldt de „Sportkroniek". Dinsdag j.l. vond te Rotterdam de eerste indoortraining plaats en gisteravond werden de oefeningen op het V.U.C.-veld gehouden. Daarmee wordt tot den landenwedstrijd iedere week voortge gaan. Er zijn 25 spelers uitgenoodigd, o.m. alle bekenden van het vorige seizoen en voorts ook Leo Halle en Leen Vente. Besloten is, dat op Woensdag 21 October een oefenwedstrijd gespeeld zal worden, zoo mogelijk tegen een Engelsche prof-club uit de 2e divisie. Het komt ons waarschijnlijk voor, dat deze wedstrijd te Rotterdam zal plaats hebben. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Gem. Bedankt voor Borssele J. D. Barth te Dordrecht, Friesche By bel vertaling. Eenige jaren geleden werd door het Ne derlandsch Bijbelgenootschap een vertaling van het Nieuwe Testament in het Friesch uitgegeven, waarvan vele exemplaren hun weg in Friesland vonden. Sedert dien is er verder gewerkt aan het Oude Testament en de vertaling der Psalmen kwam thans gereed. Het hoofdbestuur van het Bijbelge nootschap besloot nu in zijn laatste verga dering om over te gaan tot een afzonder lijke uitgaaf van deze Friesche vertaling 'der Psalmen, die naar te verwachten is in den loop van den winter het licht zal kun nen zien. Een benoeming aan de Oranjescfaool. Met ingang van 5 October a.s. is aan de Oranjeschool, Bloemenlaan, tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer G. H. Fran- .ken, wachtgelder te Arnhem. Dubbele leeuw enf ami- lie op het Kerbert-terras in Artis. Het leeuwenterras in Artis te Amsterdam geeft den bezoekers thans een zeer bijzonder schouwspel te zien. De kolossale leeuw „Negus" huist er met twee leeuwinnen, „Nora" en „Lili", die ieder hun jongen van vrijwel gelijken leeftijd bij zich hebben. Niet alleen dus, dat de leeuw zich een goed vader toont jegens.de jongen, wat bij roofdieren niet steeds het geval is, daar roofdiermannetjes den jongen soms als „prooi" ombrengen, maar ook doet zich hier het geval voor, dat de beide leeuwinnen eendrachtig eikaars jongen bemoederen. De dubbele leeuwenfamilie maakt op het Ker bert-terras een interessant effect, te meer daar de „speelsche" jeugd zich jegens el kaar en de ouders niet onbetuigd laten, maar vooral tegen den voertijd merkwaar dige opwellingen van jachtdrift te zien geeft, waarbij in prachtige sprongen, ge volgd door een slag met den voorpoot op den schouder en een „beet" in nek of keel van het „slachtoffer" de aangeboren drift- aanleg wordt uitgeleefd aan ouders of mede jongen, die als prooi-symbool moeten die nen. Hetzelfde geven ook de veel jongere welpen van het Abessinische leeuwenpaar in een der buitenkooien van de roofdierenga lerij te zien, terwijl men het soms ook ziet uitvoeren door een jonge leeuwin en een poema-welp, welke kameraden elkaar over en weer als „prooi" bespringen. Door spoorboom getrof fen. Gisteravond is een 29-jarige vrouw bij het passeeren van den spoorwegover gang op de Weesperzijde te Amsterdam door een dalenden spoorboom aan het hoofd getroffen, waarbij zij een hersenschudding opliep. Zij is door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Te veel wisselgeld ontvangen. Bij het wisselen van geld ten kantore van de Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging te Tegelen ontving me vrouw G. dezer dagen een bankbiljet van 1000 terwijl zij slechts op 100 recht had. Zij gaf het biljet echter niet terug. Toen men bij de coöperatie de vergissing bemerkte, heeft men de vrouw verhoord, die echter ontkende het biljet van 1000 te hebben ontvangen. Om dit te bewijzen toonde zrj een biljet van 100 dat zij bij de coöperatie gekregen zou hebben. Bij nader onderzoek is gebleken, dat dit biljet nooit bij de vereeniging is geweest en toen bekende de vrouw het biljet van meerdere waarde te hebben ontvangen. Zij wilde echter niet zeggen, wat zij er mee gedaan had. Bij huiszoeking echter heeft haar man aan de politie bekend het biljet achter een schilderij te hebben verborgen, waar het inderdaad werd teruggevonden. De man en de vrouw zijn door de politie aangehouden en zullen naar Roermond worden overgebracht om door den officier van justitie te worden gehoord. Ongeluk op onbewaak- ten overweg. Op den onbewaakten overweg aan de Molenstraat te Beilen is gistermiddag een personenauto door den sneltrein, die omstreeks half drie uit Gro ningen vertrekt, gegrepen, hetgeen den be stuurder van den wagen het leven kostte. De auto kwam uit de richting Beilen. Het uitzicht in die richting wordt eenigszins be lemmerd door enkele huizen. De bestuurder van de auto, die langzaam reed, was toen hij den sneltrein zag nade ren, zoo onthutst, dat hij midden op de spoorbaan den wagen tot stilstand bracht. Het gevolg was, dat de auto in den flank werd gegrepen en een eind verder versplin terd in de spoorsloot terecht kwam. De bestuurder van den wagen, afkomstig uit Winschoten, moet op slag gedood zijn. Auto-ongeluk by Hoog- K e p p e 1. Gistermiddag is op den rijks straatweg te Hoog-Keppel een ernstig auto ongeluk voorgevallen. Een personenauto slipte op de niet-be- strate trambaan langs den weg en botste vervolgens tegen eenige boomen. Van de beide inzittenden bekwam de bestuurder een zware hoofdwonde, terwijl de andere passagier met een zware hersenschudding en een gebroken arm in bewusteloozen toe stand moest worden opgenomen. Beide personen zijn naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. De auto, welke een kalmen gang had, werd zwaar bescha digd. Arrestaties in verband met wapen-smokkelaf faire in België. In verband met de ont dekking van een party gesmokkelde wa pens op het ss. „Raymond", is te Ostende het socialistische lid" van den Provincialen Raad voor West-Vlaanderen en lid van den gemeenteraad, Majoor, aangehouden en naar de gevangenis van Brugge overge bracht. Voorts is te Ostende aangehouden het gemeenteraadslid Blondë, secretaris van den transportarbeidersbond.. Hij is even eens naar de gevangenis.-van Brugge over gebracht. KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen, brengen ter openbare kennis dat op Woensdag 30 September a.s., des voormïddags 10 uur in het Gasthuis gele genheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting tegen de pokken. Men wordt verzocht alsdan het trouw boekje mede te brengen. Vlissingen, 26 September 1936. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. APOTHEEK GEOPEND Zondag 27 September is de apotheek geopend van de firma Wed. ENGERING, Nieuwstraat 79. MEDEDEELINGEN VAN ONZE ADVERTEERDERS Java. Tweede deel. Uitgave N.V. Droste's Cacao- en Chocolade-Fabrieken. Het is verheugend dat, verschillende groote bedrijven in den~lande met hun re clame zulk goed werk' doen. Niet alleen reclame voor het eigen product is het doel, maar ook het verbreiden van kennis op velerlei gebied. Dit geldt ook voor de fraai geïllustreer de albums die de N.V. Droste's Cacao- en Chocolade-Fabrieken te Haarlem aan Indië hebben gewijd. Reeds verschenen de al bums „Indië", „Bali", en „Java I" en hier aan wordt nu „Java II" toegevoegde Een album in kloek formaat, samengesteld diaor den heer J. C. Lamster, die in het voor woord vertelt wat dit album brengen wil een beeld van de bestaansmiddelen en het materieel en geestelijk beschavingsbezit der Javaansche bevolking. Het is een album geworden, „waarin men met genoegen leest en waarvan dé fraaie plaatjes lang niet de geringste attractie vormen. Het complete album lijkt ons dan ook een., kostelijk bezit voor ieder die be lang stelt in Indië en- zich een algemeen ontwikkeld mensch wil kunnen noemen. En wie wil dat niet?, MIDDELBURG. ONDERTROUWD A.1'W. Kasteel, 57 j. en De Smet, 38 j. J. P. H. Polderman, 29 j. en G. J. Petiet, 32- j.; L. Schout, 44 j. en W. A. S. Mar- cusse, 42 j. P. Daniëlse, 28 3. en J. A. Franse, 27 j.J. J. Snijders,..27 j. en Fr. Melse, 22 j. GETROUWDS P. van Duijn, 27 j. en A. M. Verburg, 22 j. B.EVALTiEN-? ;J.. Luitwieler, geb, Grootjans, z. N. van Houten, geb. van de Ketterij, z. OVERLEDEN: P. A. Moorman, ongeh. z., 77 j. f: (M.C.) GOES. GETROUWD.: M. J. C. de Kok, 25 3. en M. J. Gazan, 21 j. (D.Z.) SCHAAKSPEL Correspondentie en oplossingen te zenden onder motto „Schaakrubriek" aan het bureau der „Vlissingsche Courant", Walstraat 5860. Redacteur 5 J. D. C. DE VRIES. Zwart. van publieke vermakeHjk- heden, vergaderingen enz. „Alhambra"-theater. Van Vrydiag 25 September tot en met Donderdag 1 October„Om hun kind" en „De dub belganger van Woronzeff", 8 uur. „Luxor"-theater. Van Vrijdag 25 Sep tember tot en met Donderdag 1 Octo ber „De noodlottige misdaad" en „De Wet der Prairie", 8 uur. Concertgebouw. 26 en 27 September revue „Daan knap je van op". Aan vang 8.15 uur. PROBLEEM No. 484 van Leo Valve. Finnish Chess Federation. WitKh2, Dd6, Th5, Ld4, Le8, Pa2, Pf5. p b3, f2 (9). ZwartKh5, Ta5, Td3, Lb8, Pc6, Pd7, p a6, b6, c3, e7, f3, f6 (12). Mat in twee zetten. PARTIJ No. 518. Tournooi te Zandvoort, 1936. GEWEIGERD DAME-GAMBIET. llde ronde. Wit t BpgQljoebof, ZwartBecker. Deze interessante, partij ontleenden we aan het Algeineen Handelsblad en bevelen ten sterkste aan, ze nauwlettend na te gaan., 1 d2d4 d7d5 2 Pgl—f3 Pg8—f6 3 c2c4 e7e6 4 Pblc3 Lf8e7 5 Lelg5 00 6 e2e3 Pb8—d7 - 7 Talcl a7—a6 8 c4Xd5 Wit wil den strijd om het tempo niet lan ger voortzetten en geeft zwart de gelegen heid Lc8 in t spel te brengen langs de diagonaal c8h3. 8 e6Xd5 9 Lfld3 c7—c6 10 0—0 Tf8e8 11 Ddlc2 Pd7—f8 12 Pc3a4 Wit's plan is op den dame-vleugel aan te vallen, zwart zoekt kansen op den ko ningsvleugel en speelt daarom 12 P£6h5 13 Lg5Xe7 Te8Xe7 Dd8 moet veld b6 blijven dekken. 14 b2b4 g7g6 15 Pa4c5 Ph5g7 16 a2a4 Lc8—f5 17 Dc2b3 Pf8e6 18 Ld3—e2 Wit verandert van plan. Hij meent gele genheid te hebben om door 18 Le2,19 P£d2, 20 g4 en 21 f3 den zwarten dame-looper te winnen. Het loopt anders uit. 18 Dd8—b6 19 Pf3d2 Pe6Xd4 20 e3Xd4 Te7Xe2 21 Pd2—f3 Ta8e8? Zwart, die een pion voor is, vergooit hiermee zijn winstkansen. Hy had f6 moe ten spelen om Pfe5 te verhinderen. Nu wordt Te2 ingesloten. 22 Pf3e5 f7—f6 23 Db3—f3 Te2—b2 24 Pc5—d7 Db6—d8 Gedwongen. 25 Pe5g4 DXd7 gaat nu niet wegens PgXf6f 25 Lf5Xg4 Op LX<37 volgt PgXf6t, KhS; PXeB, DXe8 Tfel met sterken aanval. Op Te6 zou volgen Pgh6t Kh8 Phf7f en zwart verliest zijn dame. 26 Pd7Xf6t Kg8—hS 27 P£6Xgd Dd8e7 28 Pg4—e5 Te8—18 29 Df3—h3 Dreigt PeXg6t 29 De7—g5 30 bi—b5 a6Xb5? 31 Dh3a3 Opgegeven. Beide torens zijn aangevallen. Ook 30 Tb2Xf2 was niet goed ge weest wegens PeXg6f. Neemt zwart niet met de dame dan volgt FX18. Neemt zwart wel met de dame, dan komt TflXf2. De beste verdediging was wel Pg7h5. dreigende Phf4, waarna wit op remise had kunnen aansturen door Dha3, TfSXf2 Pef7t, Kg7 en nu niet PXg5, waar op volgt TXg2f Khl', TXh2tKgl, TH g2i", maar Df8f, KXf8 FXg5 en de zwarte toren op f2 is gepend. J. D. C. DE VRIES PREDIKBEURTEN ZONDAG 27 SEPTEMBER 1936. Ned. Herv. Kerk. BRESKENS. 9.30 uurDs. DERKSEN. BIERVLIET. 9.30 uurDs. A. VRIJLANDT. CADZAND. 9.30 uurDs. VISSER. HOOFDPLAAT. 2 uur Ds. SNIJDELAAR, Afscheidt NIEUW VLIET. 2.30 uur Ds. DERKSEN. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER. SCHOONDIJKE. 5 10 uur Ds. SNIJDELAAR. ZUIDZANDE. 10 uur: Ds. A. TH. STEGENGA GROEDÈ. 5.30 uur Ds. DERKSEN. Evang. Luth. Kerk. 9.30 uurDa. L. C. DUFOUR. Voorradig bij 15 Badhuisstraat 16 door GUDMUND SCHNITLER. Geb. f 4.50. BOEKBESPREKING EEN BELANGRIJK BOEK. „De Wereldoorlog" 19141918), door kolonel Gudmund Schnitler Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij, Den Haag Bij de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij is dezer dagen een boek van meer dan gewone beteekenis verschenen. Kolonel Gudmund Schnitler, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te Oslo, die gedu rende den wereldoorlog militair attaché was aan het Duitsche en Oostenryksch-Hon- gaarsche front, heeft de geschiedenis van den wereldoorlog geboekstaafd. Generaal-majoor b.d. W. H. C. Boellaard Vertaalde het boek in het Nederlandsch en generaal b. d. C. J. Snijders leidt het in een voorwoord bij het Nederlandsche pu bliek in. Aangezien ons na lezing gebleken is, dat dit voorwoord volkomen juist de be doeling en beteekenis van dit boek weer geeft, ontleenen wij er het volgende aan „Het werk is niet bedoeld als een weten schappelijke bron van critische krijgsge schiedkundige studie, doch wil veeleer den beschaafden lezer, militair of burger, die niet over diepgaande krijgskundige kennis beschikt, een volledig eenvoudig en duidelijk verhaal van den geheelen wereldoorlog bie den". „in groote lijnen wordt het strategisch verloop op de verschillende fronten beschre ven en door eenvoudige schetskaartjes toe gelicht. Op de directe aanleiding tot den ©oriog wordt slechts met een enkel woord ingegaan. Aan de onderhandelingen en het tot stand komen van den wapenstilstand en den vrede worden eveneens slechts enkele regels gewijd. Het boek geeft zuiver de stra tegische geschiedenis van den oorlog. Het toeval wil, dat wij dit werk ter recen sie ontvangen onmiddellijk na de lezing van een boek over Napoleon. En onwillekeurig gaan wij vergelijkingen treffen tusschen dien grooten soldaat en genialen aanvoerder en hetgeen de wereldoorlog ons geleerd heeft. Wie het leven en de geschiedenis van Napo leon (en daarmede de historie van Frank rijk) leest, wordt telkens weer met ontzet ting geslagen door de offers aan menschen- levens en materiaal die voor het bereiken van het beoogde doel noodig werden geacht. Maar men streed voor een groot ideaal Hebben wij hetzelfde niet ook gehoord toen de wereldoorlog uitbrak en gedurende de eerste jaren van dien bloedigen krijg de oorlog, die immers „de laatste" zou zijn En wie d&n gaat vergelijken met de hierbo ven aangeduide bloedige periode uit de ge schiedenis toen Frankrijk met een groot deel van Europa oorlog voerde, wordt stil. Want jarenlang hebben de volkeren zich toegespitst op vernietiging en verdelging. Millioenen mannen in den bloei van hun leven kenden nog slechts één doeldooden I Stoffelijke waarden, geestelijke normen, zedelijk remmen storten ineen en Europa verviel in een chaos, „welks ontwarring", zooals de schrijver in zijn voorwoord zegt, „zelfs heden ten dage bijkans niemand nog kan overzien"* Enkele veelzeggende cijfers, in dit ver band. In Napoleon's tijd stonden legers van honderdduizenden tegenover elkaar. De wereldoorlog begon -met 3.4 millioen man aan de zijde der Centrale Mogendheden en c.a. 5.7 millioen aan de zijde der Entente. By de herovering van Italië ontbraken na den stryd bij Bormida (14 Juni 1800) ruim 4300 Franschen en 10.000 Oostenrijkers, (dooden, gekwetsten en gevangenen). Ruim een eeuw later verloren de Franschen bij den slag in Champagne (medio Februari 1915) 47.800 man, de Duitschers 35.300 man. 22 Februari 1916 werden in den winterslag bij de Masoerische Meren in de bosschen van Augustowo 92.000 Russen krijgsgevangen gemaakt. Drie dagen later maakten de Russen by Przemysl zelf 40.000 gevangenen. Hun verliezen van Novémber 1914 tot April 1915, worden op 500.000 man geschat In het najaar van 1915 vonden in Artois en Champagne zware gevechten plaats. Er moesten 130.000 Franschen en 60.000 Engel- schen geofferd worden. Volgens cijfers van Engelsche zijde, bedroegen de verliezen der Duitschers 141.000, die der geallieerden 242.000 man Zoo zouden wij kunnen^ doorgaan. Men kan deze gegevens op verschillende plaatsen in dit boek vinden. Wij willen er uit ander materiaal, waarover wy beschikken, nog enkele aan toevoegen. Vier jaren wereldoorlog kostten d' menschheid ruim 10 millioen (10.238.000 dooden. 19.210.500 menschen werden gewond 6.856.000 voor het leven verminktIn Augustus 1930, 12 jaar na den oorlog, wer den in Duitschland de oorlogsverminkten geteldvolgens een krantenbericht van 15 Augustus 1930 waren er toen alleen in ge noemd land 839.396 oorlogsverminkten die voor steunuitkeering in aanmerking kwa men de gevallen van volkomen verlies van geestvermogens en ernstige gasvergiftiging, zijn hier niet inbegrepen. De kosten van den militairen strijd ge durende den wereldoorlog worden begroot op GMk 906.130.452.815 60 ets 543.678.271.689.gulden. Bedenkt men, dat bij deze duizelingwekkende cijfers nog de kosten voor vernielde eigendommen, pensi oenen, weduwenuitkeeringen, steun aan oorlogsinvaliden enz. moet worden gevoegd, dan kan men zich misschien eenigermate realiseeren hoe het komt, dat de samenle ving nog steeds ontwricht is döor de ramp zalige gevolgen van den wereldbrand 1914— 1918. In een begeleidende brief schreef de di- rectié van de Zuid-Hollandsche Uitgevers- Maatschappij o.m.,: „dezë uitgave is het eerste Nederlandsche werk dat het onder werp 1914—1918 behandelteen onderwerp dat de Oudere generatie een dieper inzicht geeft in onzen huidigen tijd en dat aan de jongere generatie duidelijk en klaar laat zien wat oorlog, wat „wereldoorlog" betee- '-«mt". Woorden, waarmede wij volkomen instem men. Opnieuw leven wij in een tijd, waarin het wapengekletter op vele plaatsen ter wereld wordt gehoord. En weinig is er mis» schien voor noodig om een nieuwen wereld brand te doen ontvlammen. Moge de rustige; lezing van bovenstaand boek velen tot be« zinning brengen en hun dieper nog dan tot dusver de overtuiging schenken, dat - ai moge men van meening verschillen over de wijze waarop twistpunten dienen te worden opgelost oorlog toch zeker niet weer in aanmerking kan komen voor een „oplos sing" van hetgeen de wereld ook thans weer verdeelt en verscheurt. Een jonge generatie is sinds den wereld oorlog opgegroeid en deze gruwelijke peri ode uit de historie der menschheid, is voor haar slechts „geschiedenis". En daarom is het zoo begrijpelijk dat zij, die wel de ellende kennen die in onzen tijd zoo ruimschoots hun deel wordt, toegankelijk zijn voor de hitsers uit verschillende kampen die geweld en haat prediken. Vooral de jonge generatïè dient daarom te weten wat „oorlog" zeggen wil. Het is 18 jaar geleden dat de wapenstil stand werd gesloten. Maar de menschheid schijnt alles te hebben vergetén, schijnt niets te hebben geleerd de gruwelijke wer kelijkheid van het oogenblik vinden wij da gelijks in. de" kranten. Moge daarom dit nieuwe boek er medé toe bijdragen, ons de bezinning te hergeven die zoo dringend noodig is in dezen tijd. waarin oppervlakkigheid en gelaten onver schilligheid soms de hoofdrol schijnen te spelen. Uj

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 7