500 300 25 iNo.227: 174e Jaargang VRLJDAO UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissiipi. Telef. 10. Postrekening 66281 wit Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Onregelmatigheden bij organen van maatschappelijk hulpbetoon en van steunverleening. Voor Heeren Pyama's HACCOU STADS- EN PRQVINCIENIEUWS WOLLEN ÜINDERK9USIES „DE STER" NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's GRATIS 1936; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. JÉ ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Onder bovenstaand hoofd schrijft het halfmaandelijksch blad „Maatschappelijk Hulpbetoon", officieel orgaan van. de Ver- eeniging van directeuren van Maatschap pelijk hulpbetoon, het volgende „Met ontzetting hebben wij kennis geno men van de in den laatsten tijd voorgeko men gevallen van fraude gepleegd door ambtenaren bij diensten van maatschappe lijk hulpbetoon en bij de steunverleening. Hetgeen vroeger nog al eens voorkwam bij ander gemeentepersoneel, schijnt in den laatsten tijd zich in het bijzonder voor te doen bij onzen tak van dienst. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Hiervoor zijn ongetwijfeld verschillende oorzaken aan te wijzen. Herhaaldelijk wezen wij op de noodzake lijkheid, dat de functies bij de openbare in stellingen van armenzorg en steunverleening door daartoe geschikte personen worden bekleed. Geschikt niet alleen in de beteeke- nis van welwillend, hetgeen de betrokkenen vanzelf ook zullen moeten zijn, maar wij be doelen geschikt in de beteekenis van ge schikt als ambtenaar, als administrateur, als organisator, als boekhouder, als leider, als financier, als kassier. Als laatste ook vooral betrouwbaar. De overheidslichamen, hetzij gemeente besturen, hetzij besturen van instellingen van maatschappelijk hulpbetoon, moeten er tcch wel van doordrongen zijn, dat andere tijden, andere omstandigheden, andere eischen stellen. Wat eenige jaren geleden nog mogelijk was, kan, neen zal, dat op het oogenblik in heel veel gevallen niet meer zijn. Tot voor enkele jaren bestond bijna over al een toestand van stabiliteit bij de ar menverzorging stabiliteit in omvang sta biliteit in opvatting ten aanzien van de wijze, waarop de zorg praktisch diende te worden toegepaststabiliteit met betrek king tot de uitvoering van voorschriften stabiliteit wat aangaat den omvang van het kasbeheer. Inmiddels is dat in de meeste gemeenten volslagen veranderd het aantal te behan delen gevallen is ontzaglijk uitgebreid de administratie heeft een zelfde expansie on dergaan de voorschriften zijn veelvuldig en ingewikkeld gewordenandere opvat tingen ten aanzien van administratie en de armenverzorging-zelf hebben zich ontwik keld de financieele administratie en de geldomzet zijn in gelijke mate in omvang toegenomen. Voor ieder, die maar eenigszins op de hoogte is van al deze dingen, is het duide lijk, dat met al deze omstandigheden reke ning behoort te worden gehouden bij de bezetting van den dienstbij het bepalen van de kwaliteit van het personeelbij den opzet van de administratie bij de outillage van het steunapparaatbij het nemen van controlemaatregelen op de administratie, in liet bijzonder de financieele administratie van boekhouder en/of kassier. Herhaaldelijk gaven wij te kennen de overtuiging te zijn toegedaan, dat er ten deze nog veel mankeert. Nog veel te veel zit men aan oude sleur vastsoms uit ge brek aan kennis, dikwijls uit een oogpunt van zuinigheid. Maar laten wij, in het laat ste geval, dan mogen opmerken, dat ook hier de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Het apparaat van de steunverleening en dat van de armenzorg is in den laatsten tijd zoo gecompliceerd geworden, dat slechts bij het toepassen van de meest mo derne werkmethoden en het voeren van de meest zakelijke administratie een goed re sultaat kan worden bereikt. Goed, zoowel uit een oogpunt van overzichtelijkheid, als uit dat van financieel belang van de ge meenschap. 9 In veel gemeenten heeft armenzorg tot voor kort bij de onderscheiden takken van gemeentezorg er zoo'n beetje aangehangen. Er was weinig interesse voor, en voor zoo ver die aanwezig was, kwam zij naar voren bij behandeling van de aanvrage om sub sidie, die liefst zoo laag mogelijk werd ge houden. Maar hoe de eigenlijke verzorging plaats had, en of de .administratie naar behooren werd gevoerd, zelfs of de finan cieele verantwoording in orde was, dat alles werd, als regel, overgelaten aan het bestuur van de instelling, dat, in het bij zonder gespitst op de feitelijke zorg zelf, zich in het algemeen slechts weinig aan hetgeen men den administratieven romp slomp noemde, liet gelegen liggen.. Het ge meentebestuur zag hier voor zich geen taak, daar het over de gestie van de bur gerlijke instelling weinig of niets te ver tellen had en in goed vertrouwen aannam, dat het geheel wel in orde was. Wij ver onderstellen hier het gunstige geval, dat het gemeentebestuur zich werkelijk nog een oordeel over het doen en laten van dezen belangrijken, tak van gemeenschaps- zorg vormde. Wij zijn er van overtuigd, dat zelfs dit bij tal van plaatselijke besturen niet het geval was. Schrijver zet verder uiteen, in hoever de plaatselijke overheid ten aanzien van de gepleegde onregelmatigheden groote ver antwoordelijkheid draagt. Samenvattende, schrijft hij, dat het de taak van de ge meentebesturen moet worden geacht, ter voorkoming van onregelmatigheden aan de organen voor armenzorg en steunverlee ning, om zorg te dragen a. dat beide apparaten behoorlijk zijn ge organiseerd b. diait zij administratief goed zijn toege rust c. dat er voldoende personeelsbezetting is; d. dat het personeel van goede kwaliteit is, wat vakbekwaamheid aangaat en, voor al wat het rekenplichtig personeel betreft, dat het zoodanige karaktereigenschappen bezit als noodig kunnen worden geacht om financieele vertrouwensposten te bezetten e. dat de salarieering van het personeel, in het bijzonder van de fi - ancieel-verant- woordelijke ambtenaren, zoodanig is, dat er uit hoofde van huiselijke financieele zor gen geen gevaar voor fraude behoeft te worden gevreesd f. dat de administratie zoodanig is inge richt, dat de technische en financieele af- deeling van den dienst zooveel mogelijk ge scheiden zijn g. dat er een voortdurende en goede con trole plaats heeft op de gestie van den geheelen dienst en in het bijzonder op de financieele afdeeling daarvan en zeer spe ciaal op het kasbeheer. Schrijver vestigt ten slotte nog de aan dacht op de buitengewone vergadering, waartoe het bestuur van de Vereeniging van directeuren van maatschappelijk hulp betoon het initiatief heeft genomen en waarop dit onderwerp door bevoegde per sonen zal worden ingeleid". Si. Jacobsstraat Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. H.M. de Koningin heeft Donderdag, in ge zelschap van Prinses Juliana en Prins Bern- hard, de groote legermanoeuvres in de om geving van Rucphen bijgewoond. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Duitsch stoomschip „Wa- tussi", om passagiers en post te embar- keerenNederlandsche motor „Jantje" Kroesinga) van Londen voor Maarssen Nederlandsche motor „Magrietha" van Londen voor Duisburg Nederlandsche mo tor „Lutgerdina" van Londen voor Bolnes. Om te bunkerenFinsch stoomschip „Ragunda" van Londen Panameesche mo tortanker „Nordlys" van Hamburg En- gelsch stoomschip „Kingsborough" van Londen Noorsche tanker „Vinga" van HamburgEngelsch stoomschip „Clan Ogilvy" van Londen Zweedsch stoomschip „Regulus" van Brussel. Vertrokken „Ragunda" naar Bremen „Nordlys" naar Aruba „Regulus" naar Kristineham. MIDDELBURG Het laatste Abdijconcert. Voor Zondag is de laatste uitvoering in dit seizoen van het Middelburgsch Muziek korps 'in de Abdij vastgesteld. Daaraan zal ook het Middelburg's Mannenkoor zijn medewerking verleenen. Dit koor zal een viertal nummers ten gehoore brengen, ter wijl onder d'e muzieknummers als geheel nieuw voorkomt „Menuet" uit de muziek bij Daudet's drama „L'Arlésienne" van Bizet, waarbij de heer A. Lampert de solo-fluitpartij zal verzorgen. Het „snijden". Gistermiddag reed op den Sleperssingel te Middelburg een handkar komende van uit de richting Winterstraat en van de an dere zijde kwam een schilderswagen, voort geduwd door D. T. Achterop kwam een vrachtauto. De bestuurder, G, J. A. sneed hier den weg en geraakte door deze ver keerde wijze van rijden T., die daarbij ver wondingen opliep. Tegen A. is proces-ver- baal opgemaakt wegens het rijden op een wijze, dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht. zonder gebreken. Sterk4-dubbele zooien. Fijn 1 Allerfijnste garens. Goedkoop. Leeftijd plm. 2 jaar49 cent St. Jacobsstraat 8. Telef. 494. OOST- EN WEST-SOUBURG Ringrijden en winkelweek. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, kan nog worden medegedeeld, dat voor de ringrijderij te paard op a.s. Zaterdag zich 26 liefhebbers hebben opgegeven, waaronder bekende ma tadors op dit gebied, terwijl verder het etaleeren in vollen gang is en onze winke liers op dit gebied hun beste beentje voor zetten. Alles wijst er op dat onze winkel week weer heel wat drukte zal geven, vooral als het tot nu toe zoo schitterende herfstweder, ons nog niet gaat verlaten. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij Poortvliet, West straat 18. RITTHEM De kolenvereenïging. Nadat de heer L. P. van Oorschot van Vlissingen voor de leden der kolenvereeni- ging uitvoerig en duidelijk het nut en de noodzakelijkheid had aangetoond om de vereeniging om te zetten in een coöpera tieve, werd besloten, dat de kolenvereeni- ging zich zal aansluiten bij de Zeeuwsche federatie van coöperaties en kolenbonden, waarbij reeds 81 vereenigingen zijn toege treden. TERNEUZEN Schadevaring. Tijdens de vaart op het kanaal Gent Terneuzen heeft het van Gent komende, ledige Noorsche stoomschip „Ornefjell" schade toegebracht aan de beschoeiing van het kanaal. Bij aankomst te Temeuzen moest het schip blijven liggen totdat van wege de Rijkswaterstaat een onderzoek naar een en ander was ingesteld. Nadat cautie was gesteld kon het schip de reis naar zee voortzetten. CLINGE Botsing tusschen motor en auto. Donderdagavond jl. heeft onder Kapelle- brug (gem. Clinge) een botsing plaats ge had tusschen een motorrijder en een auto. De Italiaan B., wonende te Temeuzen kwam met zijn motorfiets uit een zijweg den rijksweg onder die gemeente opgereden juist op het oogenblik, dat een auto, be stuurd door L., klompenfabrikant te Clin ge den rijksweg passeerde. Doordat het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door een aldaar staande haag, is B. met zijn VLISSINGEN, Walstraat 66 motor boven op den auto gereden. B. be kwam een lirikeronderbeenbreuk en is naar het ziekenhuis' te Terneuzen overgebracht. De politie heeft den auto en de motor in beslag genomen en stelt naar het geval een onderzoek in. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Generale Synode Geref. Kerken. In de gistermiddag te Amsterdam voort gezette zitting der Generale Synode van de Geref. Kerken werden verschillende rappor ten betreffende zendingszaken behandeld. Nadat aldus alle zendingszaken waren afgehandeld is voorlezing gedaan van een schrijven van prof. dr. A. G. Honig. Het is namelijk een traditie van jaren her, dat prof. Honig, wanneer ter Synode de zen dingszaken zijn afgehandeld, een slotwoord spreekt. Waar prof. Honig echter in ver band met zijn gezondheidstoestand alleen het eerste gedeelte der Synode-zittingen heeft bijgewoond, heeft hij er toch prijs op gesteld zulk een slotwoord de Synode te doen toekomen. Vervolgens was aan de orde het rapport van de synodale commissie over een door prof. dr. H. H. Kuyper gedaan en door ds. J. Douma overgenomen voorstel, dat de Synode zich zal uitspreken over de kwestie van de vermaning in de prediking tot zelf- ondei'zoek en geloof en bekeering. Een conclusie te dezer zake werd door do Synode zonder discussie met algemeene stemmen aanvaard. Aan de orde was hierna een voorstel der classis Leeuwarden om te overwegen op welke wijze een eind kan worden gemaakt aan de kwestie dat de roeping om hulpbe hoevende leden te verzorgen, bijzonder be moeilijkt wordt door het feit, dat de leden der kerken aan tweeërlei armenzorg bij moeten dragen, doordat de overheid uit be lastinggelden de burgerlijke armenzorg subsidieert. De synodale commissie, die dit vooi'stel heeft behandeld, stelde in de conclusie van haar rapport voor, dat de Synode vijf depu- taten zal benoemen, die de geheele kwestie der kerkelijke en burgerlijke armenzorg zoowel principieel als financieel zullen be zien. Na breede discussie werd echter met 2923 stemmen aangenomen een voorstel van den voorzitter en dr. K. Dijk, om aan het verzoek der classis Leeuwarden niet te voldoen, omdat deze gansche zaa-k door de diaconieën en kerkeraden van alle zijden is bekeken en besproken en deze zaak met vrijmoedigheid aan het wijs en voorzichtig beleid van de diaconieën en kerkeraden kan worden overgelaten. Pastoor W. Nix f Te Spierdijk is overleden de Zeereerw heer W. M. Nix, pastoor aldaar. De over ledene was o.a. van 1900 tot 1906 pastoor te Ierseke. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 25 September. Huisvredebreuk L. A. L., 30 jaar, arbei der te Stoppeldijk. Ontslag van rechtsver volging met bevel tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaar. Overtreding motor- en rijwielwetJ. B. C., 49 jaar, koopman te IJzendijke, 14 da gen hechtenis voorwaardelijk en een geld boete van 50 of 10 dagen hechtenis. J. P., 43 jaar, chauffeur te Goes, bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitlokken overtreding van de vuurwa- penwetC. B., 43 jaar, landbouwer te 's-Heerenhoek. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep, 5 boete of 5 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen buks. Straatschenderij P. J. v. L., 17 jaar, jaar, arbeider te Wissekerke, bevestiging ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreflende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. «OM dew daag De laatste dag van de legermanoeuvres in Brabant. (Marine en Leger), Onbewaakte overweg eischt weer een slachtoffer. (Gemengd nieuws). Griekenland verhindert invoer van Ne derlandsche zuivel. (Binnenland), Belgisch militair vliegtuig verongelukt; een doode. (Luchtvaart), Gespannen toestand in het Verre Oos ten. (Buitenland), In Palestina wordt weer hevig g©o vochten tusschen Engelschen en Ara bieren. (Buitenland), De stryd in Spanje duurt onvermin derd voort. (Buitenland) 4 ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, 10 boete of 1 week tuchtschool. Mobilisatie-slachtoffers. De procureur-generaal bij den Hoogeri Raad te 's-Gravenhage, mr. Besier, nam heden conclusie in de bekende procedure van P. de Boer, voorzitter van den Bond van Mobilisatie-invalieden, tegen den Staat, De eischer stelde, dat hij op 15 Februari 1915 gezond als milicien in dienst is getre den en den dienst op 16 December 1916 als invaliede heeft ver-laten en dat de ziekte en invaliditeit zijn verkregen in en door den militaiien dienst. Mitsdien werd gevorderd dat de Staat zal worden veroordeeld tot vergoeding van, alle door den betrokkene geleden schade. Mr. Besier concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 13 November. De verkiezingskwestïe te Wierden. Voor het Amhemsche gerechtshof zal op 1 October a.s. terecht staan in hooger be roep de heer R. B., wethouder te Wierden, die zich te verantwoorden heeft wegens poging tot omkooping. Hij is door de Ali melosehe rechtbank veroordeeld tot 300 boete en 5 jaar ontzegging van de be voegdheid te kiezen en gekozen te worden, omdat hij het raadslid H. S. bewogen zou hebben bij de wethoudersverkiezing op hem te stemmen, althans de poging daartoe ge daan heeft. De kroongetuige voor het hof is thans H. S., terwijl er ook eenige getuigen a de charge zijn. Verdediger is mr. E. G. M, Roolvink te Almelo. De moord te Meppel. Heden stond voor de rechtbank te Assen terecht Eike V. uit Meppel, thans gedeti neerd, wegens den moord op mevr. Rebecca; SternChottel te Meppel, waar zij als dienstbode in betrekking was.. Het gebeurde op een Zondagmorgen. De heer Stern, echtgenoot van het slachtoffer, was op reis. Mevrouw Stern lag te bed. Zij ontbood het meisje bij haar op de slaapka mer en liet haar schilderijen verhangen. Vanuit haar bed gaf zij telkens instructies. Daarbij moet het meisje tenslotte zoo in woede zijn ontstoken, dat zij met een hamer op mevr. Stern is toegevlogen en haar ver scheidene keeren met dit voorwerp op het hoofd heeft geslagen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1