500 300 25 Voor den aanval op Madrid. DONDERDAG „DE STER" IVo.226! 74e Jaargang UitgaveFirma f. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De nationalisten hebben de meeste kans op een overwinning. Voor Onderkleecüng HACCOU STADS- EN PROVINCIENIEUWS Nachthemden en Pyama's NIEUWE KWARTAAL-ABONNEE GRATIS 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Daarna oorlog tegen Catalonië De dagen der beslissing in den Spaan- schen burgeroorlog beginnen 200 langza merhand te naken. Voor de poorten van de hoofdstad Madrid staan de legers der natio nalisten en het Volksfront, beide zwaar be wapend en ter sterkte van ongeveer 175.000 man, tegenover elkaar, gereed tot den strijd, waarin geen pardon zal worden gegeven. De nationalistische troepen heb ben Madrid van drie zijden omsingeld en slechts in Zuid-Oostelijke richting is een smalle uitweg opengelaten. Naar in Sevilla verklaard wordt, is dit geschied, om de troepen van het Volksfront tot de vlucht te prikkelen en de aanhangers van de Madri- leensche regeering er op deze wijze van af te houden, na een eventueelen nederlaag uit woede en vertwijfeling de schoone millioe- nenstad in een puinhoop te veranderen. De aanvallers staan er gunstig voor De strategische situatie is voor de aan vallers gunstig te noemen. Madrid ligt als op een presenteerblad 700 meter hoog op de Gastiliaansche hoogvlakte. In het Noor den en in het Noord-westen verheft zich op een afstand van slechts vijftig kilometer het steile en onherbergzame rotsgebergte van den Guadarrama en daaraan aanslui tend de Serrania de Gredos, die door de troepen van generaal Franco bezet zijn. De artillerie der nationalisten beheerscht de Noordelijke toegangen van Madrid en de Volksfronttroepen, die herhaaldelijk ge tracht hebben het Guadarramafront achtér- uit te werpen, zijn steeds .met aanzienlijke verliezen teruggeslagen, daar zij op de kale hoogvlakte, waarop slechts hier en daar, als door cyclopen neergeworpen, reusachtige rotsblokken liggen, geen dekking konden nemen. Het geheele gebied is bedekt met lijken van dieren en menschen, die in ont binding zijn overgegaan en de lucht verpes ten. En in het Zuiden en in het Westen, tot Aranjuez en Toledo, ligt voor de poorten van Madrid een groot stuk ongeaccidenteerd terrein. Willen de Volksfronttroepen hier den opmarsch der nationalisten tot staan brengen, dan moeten zij zich te weer stellen in een open veldslag, waarin zij, zooals de ervaring geleerd heeft, niet tegen het ge disciplineerde leger der nationalisten opge wassen zijn. Het ontbreekt hun nu eenmaal aan een voldoend aantal beroepsofficieren, die de noodige leiding kunnen geven. Zoo bezien, schijnt het lot van Madrid dan ook reeds bezegeld te zijn. Bloedige straatgevechten verwacht. Intusschen verwacht men aan nationalis tische zijde, dat het binnendringen in de hoofdstad zelve vele slachtoffers zal kosten. De toegangen in het Noorden zijn zeer moeilgk te bestormen. Aan de oevers van de Manzanares breidt zich het eenige kilometers breede. schoone park van Casa del Campo uit, terwijl op een heuvel het park van Rosales ligt. Deze par ken bieden een uitstekende dekking aan artillerie en machinegeweernesten. De toe gangen tot de Calle Mayor en de Puerta del Sol, die naar 't hart van Madrid leiden, bieden talrijke mogelijkheden tot het aan brengen van hinderlagen. En ook de straten en stegen in het Zuiden en in het Westen zijn zeer gevaarlijk. Eerst indien de natio nalisten tot ue Retiro en Castellana zouden zijn doorgedrongen, kunnen zij zich als heer en meester van de stad beschouwen. Om deze verschrikkelijke straatgevechten te voorkomen, schijnen generaal Franco en generaal Mola te trachten, eerst de inwo ners van de hoofdstad op een dergelijke wyze .murw te maken en te demoraliseeren, dat er geen ernstiger, tegenstand meer ge boden kan worden. Daarom is ook, zooals re3ds gezegd, de mogelijkheid tot een vlucht in Zuid-Oostelijke richting opengelaten. Naar verluidt, zouden er reeds verschil lende vliegtuigen gereed staan, om minis ter-president Largo Caballero en andere leidende mannen van de Madrileensche re geering, zoodra de aanval op Madrid be gint, naar Valencia te brengen, waar zij voorloopig veilig zouden zitten, wijl de na tionalistische troepen eerst hun strijdkrach ten moeten verzamelen en orde in het cen trum scheppen, alvorens zij er aan kunnen denken, zich tegen Catalonië en Valencia te keeren. Oorlog tusschen Castilië en Catalonië Met de eventueele verovering van Madrid zouden de nationalisten een groote over winning bevochten hebben en daarmede te vens hun positie tegenover het buitenland versterken. Daarmede zou echter nog steeds geen einde aan den gruwelijken burgeroor log gekomen zijn. Want dan staat nog de oorlog tusschen Castilië en Catalonië, zoo als deze in vroegere eeuwen zoo dikwijls gevoerd werd, te wachten. Eerst in 1714 gelukte het Philips V Barcelona te ver overen. Castilianen en Catalanen hebben het nooit goed met elkaar kunnen vinden, ook niet sinds Catalonië na den val van de monarchie in 1931 een zekere autonomie verkreeg. Deze oorlog, die onvermijdelijk schijnt, kan nog tot internationale verwik kelingen leiden, indien bijv. de president van den generalidad, Companys, de volledige onafhankelijkheid van Catalonië zou pro- clameeren en deze onafhankelijkheid door een of .meer staten erkend zou worden. Si. Jacobsstraat DE MALVERSATIES BIJ DEN BIJZ. VRIJWILLIGEN LANDSTORM. Zooals te verwachten was, heeft het nieuwe Zeeuwsche fraude-geval in den lande groot opzien gewekt. Vele bladen wijden er aandacht aan zoo schrijft bijv. het a.-r. dagblad „De Zeeuw" o.m. „Het is wel in-droevig, dat het met de malversaties in onze provincie nog maar steeds niet klaar is. Eerst kwam de fraude bij crisis-comité en maatschappelijk hulpbetoon te Vlissin gen aan het licht, toen volgden de knoeie rijen bij gemeentebestuur en polder te Borsselen. Opzienbarend waren ook de (nu nog steeds in onderzoek zijnde) beschuldi gingen aan het adres van de leiding van het Centraal Verkoop-Kantoor van mosse len. En nu komt daarbij de knoeierij bij den Bijz. Vrij willigen Landstorm, waarvan de heer P. G. L. te Vlissingen secretaris en propagandist voor Zeeland was. Reeds lang liepen de geruchten, dat het in de administratie van het gewest Zeeland van den B.V.L. een duistere janboel was en dat de heer L. in. de hotels, waar hij lo geerde, in de zalen, waar vergaderingen werden gehouden, enz. met blanco kwitan ties werkte. De menschen werden dan ver zocht een blanco kwitantie te teekenen. Het bedrag zou de heer L. dan wel invul len. En velen (niet allen) deden het, want de heer L. had veler vertrouwen. Dit was een publiek geheim en daarom verwondert het ons, eerlijk gezegd, dat de justitie pas vorige week een onderzoek hiernaar schijnt te hebben ingesteld, ge lijk ze ook nog maar kort geleden ten ge meentehuize van Borsselen de zaken ging onderzoeken. Men kan waarlijk niet zeg gen, dat de justitie te vroeg ingrijpt. Ook de commandant Zee land van den B. V. h-, b \j wien we deden informee- r e n, kon Maandag j.l. nog niet begrijpen, wat de heer L. misdaan zou heb ben (spat. van Red. „VI. Crt."), terwijl toen al heel wat te onzer kennis gebracht was. Inderdaad onbegrijpelijk. Vorige week toch is reeds op last van de justitie, huiszoeking verricht in de woning MALVERSATIES. Men schrijft ons Men moge het volk al gelukkig prijzen, dat zijn vrijheid nog volkomen bezit, dus óók het recht van critiék en controle, waardoor politiek en maatschappelijk be drog kan worden vastgesteld en gestraft, daarnaast voert die vrijheid óók wel dikwijls tot menschelijke ergernis. Soms lijkt het haast aantrekkelijker, als men wat minder van elkaar zou afweten. Eiken dag in de krant te moeten lezen van weer nieuwe malversaties, geeft je toch 'n idee van te leven in een onfrissche atmosfeer. Een speciale ergernis zijn wel de fraude gevallen in Vlissingen, waarbij achtereen volgens vooraanstaande ingezetenen van vex-schillende politieke richtingèn, betrokken blijken te zijn. Er wordt daar nu een wet houder, die als zoodanig eerst ontslag nam, toen de gevangenisdeuren zich voor hem schenen te openen, verdacht van het verduisteren van gelden van den B.V.L. Jaren achtereen reeds. Leveranciers schij nen aan zulke dingen maar in gemoede mee te werken, want ze gaven in dit ge val telkens maar oningevulde kwitanties aan den administrateur af. 'n Mensch kan het toch voelen met z'n klomp, dat zóó iets niet in orde kan zijn. Het is merkwaardig, dat de financieele administratie van den B.V.L. nu weer in Vlissingen tot een schandaal voerde, ter wijl nog pas een dergelijk geval is berecht te Maastricht. Daar wist een bekende per soonlijkheid twintig jaar achtereen te knoeien. Het is wel mooi, dat er een publiek recht van critiek en controle is, maar allereerst wordt vereischt, dat superieuren een afdoende controïe voeren. Het moest niet mogelijk kunnen zijn, dat zulke fraudes over tal van jaren voortduren. Werkgevers en andere superieuren hebben te gauw de goedmoedige opvatting, dat controle blijk van wantrouwen zou zijn. Iemands beste vriend kan en mag niet goed genoeg zijn om hem in financieele zaken buiten con trole te houden. Controle is geen wan trouwen, maar een deugd, welke vooral ten goede komt aan den ge controleerde. Ze is hem een rem tegen zwakheid en een waarborg tegen de aller geringste verdenking. Wie controle verzuimen, maken frau deurs Daarom moest „onvoldoende controle" in de wet eigenlijk als een strafbaar feit wor den aangemerkt. van den heer L. Bij deze gelegenheid zijn verschillende bescheiden, op den B.V.L. be trekking hebbend, in beslag genomen. Ook is de heer L. herhaalde malen verhoord. Men heeft toen ook in plaatsen, waar de heer L. voor den B.V.L. heeft gesproken en (of) gelogeerd een onderzoek ingesteld en de bedragen, daar ontvangen, vergele ken met die, welke in zijn boeken voor kwamen. En dat klopte niet Ons kwam een geval ter oore, dat in een dorp 9.75 van den heer L. was ont vangen, terwijl in de boeken 19.75 voor kwam". „Wat we bij de vorige malversaties heb ben opgemerkt, moeten we ook nu herha len er is hier een ergerlijk en onverant woordelijk gemis aan controle aan den dag getreden. Het schijnt dat sommige gemeentebestu ren, Ged. Staten en de leiding van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm zich daar veel ts gemakkelijk van afmaakten. En of men het ons kwalijk neemt of niet, het laat ons onverschillig, maar in het belang van de gelden der gemeenschap en van de men schen, die ze beheeren, moeten we daarte gen krachtig opkomen. Was de controle door het gemeentebe stuur van Vlissingen, door Ged. Staten, door het Departement van Binnenlandsche Zaken en door de Nat. Landstormcommis sie scherp geweest, dan hadden de malver saties nooit den omvang en den tijdsduur kunnen aannemen, zooals nu het geval is. Ook de hoogere autoriteiten gaan o.i. in dezen niet alle vrijuit „Met dat al kan niet genoeg worden be treurd en afgekeurd, dat hooggeplaatste personen en ambtenaren d~or hun wange drag de publieke diensten zoo in opspraak hebben gebracht. De schade daardoor ver oorzaakt kan moeilijk worden overschat." C. K, W. O. Marguerite Couperus. Het seizoen is begonnen en de C.K.W.O. heeft dit met een Nederlandschen volkslie deren-avond van Marguerite Couperus in het Concertgebouw wel op zeer bijzondere wijze ingeluid. In een eenvoudig, doch smaakvol milieu heeft deze kunstenares, gestoken in een rijkdom van passende gewaden, ons weer overtuigd van de schoonheid van een schat van volksliederen, welke alle afzonderlijk hun eigen, zeldzame bekoring, een aparte grijze schoonheid, bezitten en die in den loop der eeuwen de verklanking vormden van hetgeen er in het hart van het volk leefde, waardoor de onderwerpen met al gemeen menschelijke gevoelensin verband staan en uitmunten door eenvoud en be vattelijkheid. Marguerite Couperus verstaat uitstekend de kunst een lied te geven in zijn eigen sfeer met haar mooie stemmiddelen en voortreffelijke dictie en door haar innerlijk aanvoelen toovert zij ieder lied om tot een stuk leven, dat een klankbodem vindt bij haar gehoor. In deze dagen van groote vreugde alom in den lande over de vorstelijke verloving in ons Oranjehuis heeft zij een keurig ver zorgd nationaal programma samengesteld uit middeleeuwsche zangen, liederen gezon gen tijdens de hervorming en in de 17e eeuw, oud-Nederlandsche boeren- en heden- daagsche liederen, welker vertolking, deels van devoten ernst, deels van schalkschheid getuigend, haar een uitbundigen bijval deed verwerven, zoodat enkele toegiften niet konden uitblijven. Een na de hervormings liederen door de volle zaal spontaan ge zongen Wilhelmus plaatste de beteekenis van deze oude volkshymne wel in het juiste licht. In Bets Nederkoorn, wier piano-soli eveneens werden geapprecieerd, vond de kunstenares een betrouwbare partnerin aan den vleugel, die zij terecht in haar succes liet deelen. Op verzoek van den heer J. Marijs ving de avond aan met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, waaraan ieder volgaarne gehoor gaf. Daarna opende de voorzitter met gebed en deelde mede, dat in het ledental geen verandering is ge komen, hetgeen bewijzen moge, dat de ver- eeniging in breeden kring op prijs wordt gesteld. Met het zingen van den Avondzang werd deze interessante C.K.W.O.-avond besloten. O. Flanellen Dames- Ook in extra w ij d e maat. St. Jacobsstraat 8. Telef. 494. De „Hindenburg" passeert onze stad. Hedenmorgen omstreeks half acht klonk weer het bekende geluid van de Zeppelin motoren en even later zweefde de „Hinden burg" statig over onze stad heen. Hoewel het gevaarte op tamelijke hoogte vloog, was het door het heldere weer goed waar neembaar. Het luchtschip dat op de thuis reis was van den laatsten tocht naar Noord-Amerika dit jaar, verdween vervol gens in de richting Duitschland. Simultaanseance voor de A.S.V. Men schrijft ons Gisteravond gaf de heer Barth, lid van de Vlissingsche Schaakvereeniging, in „de Oude Vriendschap" een simultaan-seance voor de A(rbeiders) S(chaakgroep) V(lis- singen). Na opening door den voorzitter deed de heer Barth, die de witte stukken voerde de eerste zet. Aan het eind van den avond bleek, dat de simultaanspeler 9 van de 12 borden had gewonnen, 2 partijen remise speelde, terwijl slechts het lid C. J. Mommaas het genoegen mocht smaken zijn partij te winnen. Ongetwijfeld een prachtig resultaat. Het was een aangename sportie ve kamp, een avond, die niet licht verge ten wordt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van de werf Gusto te Schiedam is Woensdag de mijnenveger „Abraham Crijnssen" te water gelaten. Het oogenblik van de stapelloop. In Noord-Brabant zijn de groote manoeu vres van het veldleger begonnen onder commando van luitenant-generaal jhr. W. Roëll. De camouflage schijnt voor de koei en een bijzondere lekkernij te zijn. ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. ^§ef»eiaa»te«assg« m»ia iew Voor den aanval op Madrid. (Hoofdartikel)', H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard naar de manoeuvres. (Marine en Leger), Verificatie-commissie te Genève advi seert tot toelating van Italië. (Buitenland.)] De Parijsche Abessijnsche gezant on derwerpt zich aan Italië. (Buitenland)', Dader van den moord te Rotterdam heeft bekend. (Gemengd nieuws);, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Bureau voor medische sportkeuring. Naar men weet is 10 Augustus jl. te Middelburg opgericht een bureau voor me dische sportkeuring, hetwelk zich ten doel stelt den sportbeoefenaren de gelegenheid te geven zich, alvorens een bepaalde tak van sport of verschillende sporten te gaan beoefenen, aan een medische keuring te onderwerpen. Het bureau dat te Middel* burg is gevestigd heeft een keuringsgele* genheid te Middelburg en een te Vlissin* gen. Als keuringsartsen voor Vlissingen zijn thans aangewezen de artsen R. Grip* peling en H. ten Have. Verder kan nog gemeld worden dat tot het bureau is toegetreden de scheidsrech- tersvereeniging „Walcheren", POLITIE EN VOLKSLIED. Wat meer nuchterheid gewenscht» De Commissaris van Politie te Vlissin* gen verzoekt ons opname van het vol* gende In de laatste dagen komen herhaaldelijk anonieme ingezonden stukken in uw blad voor betreffende het betuigen van eerbied bij het spelen van het Volkslied, In uw blad van gisteren vermeent zulk een anonieme inzender de aandacht er op te moeten vestigen, dat bij een concert op 12 dezer op het Bellamypark de daarbij dienstdoende in uniform gekleede politie* ambtenaren hebben nagelaten in de hou* ding te gaan staan en het militair saluut te brengen tijdens het spelen van het Wil* helmus. Ik wensch op te merken, dat over het algemeen bij volksverzamelingen de dienst doende politie het eerbewijs niet brengt. Dit doet niets af aan den eerbied, welk© zij verschuldigd is bij het spelen van ons Volkslied. De taak der politie is opmerkzaam te zijn. Zij dient hare oogen den kost te geven of geen ongerechtigheden gebeuren. Als an* deren het volkslied aanhooren en hunn© aandacht ten volle daarop is gevestigd, dient de politie in het bijzonder er op te letten of van deze gelegenheid bijv. door de jeugd geen misbruik wordt gemaakt om baldadigheid te plegen, om van ernstiger feiten niet te spreken, waarvan de aan dachtige luisteraar de dupe zou kunnen worden. Bij bezoek van vorstelijke personen of hooge autoriteiten is het zelfs de gewoonte, dat de dienstdoende politie voor gedeelte zich gekeerd heeft naar het publiek, ten einde haar volle oplettendheid te geven aan de gedragingen van de massa. Indien zij daarbij front zou maken naar de vorste lijke personen en het verschuldigde eerbe-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1