1000 500 300 150 100 25 BEDLAKENS „DE STER" WOENSDAG Hoe financiert de Duce Abessinië? No.225- 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Fr., Walstraat 58-60, Viissingsn. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Schatkistbiljetten in buitenlandsche valuta's. STADS- EN PROVINCIENIEUWS WELKOM VREEMDELING! voor Overhemden H&CCOU VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. a> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Toen de verovering" van Abessinië door Italië een voldongen feit was geworden, hebben de internationale kapitaalmarkten zich ernstiger dan te voren met de vraag beziggehouden, of zij een aandeel in de ex ploitatie van de natuurlijke rijkdommen van de nieuwe kolonie zouden kunnen nemen. Van Rome uit. is immers steeds weer met een beroep op economische en bevolkings politieke factoren de exploitatie en ontwik keling van Abessinië voorgesteld als een zuiver nationale taak. Dit sluit in, dat er dus voor buitenlandsch kapitaal in Abessi nië geen arbeidsveld zou te vinden zijn. Thans heeft het er echter den schijn van, alsof men hiervoor toch buitenlandsch ka pitaal tot zich wil trekken. Alles wijst er namelijk op, dat de reeds uitgegeven of nog uit te geven schatkistbiljetten, die allen in vreemde valuta's luiden, de koloniale finan ciering moeten dienen. Italië heeft weliswaar in een groot aantal landen achterstallige verplichtingen, die nog uit den tijd voor de sancties stammen, maar het is van meening, dat deze gedekt zullen moeten worden door middel van uitvoer- overschotten, voortvloeiend uit het nieuw te ontwikkelen handelsverkeer. Het valt nau welijks aan te nemen, dat er in deze opvat ting een verandering zou zijn gekomen. De veronderstelling van Londen, dat men hier te doen heeft met credieten voor de Aoes- sijnsche ontwikkeling, wint dan ook aan waarschijnlijkheid. En dat is voor de Lon- densche City reden te over geweest, om een deelname aan de emissie reeds van te voren van de hand te wijzen, omdat zij van mea ning is, dat een dergelijke afgifte van kapi taal slechts zou kunnen plaats vinden, in dien daartegenover een desovereenkomstig aandeel in het bestuur van de koloniale on dernemingen zou worden gegeven. Een crediet van 2 milliard lire. Voorloopig is dit alles echter nog slechts theorie, daar Rome tot nog toe geenszins van plan schijnt te zijn, juist op de Engel- sche kapitaalmarkt een beroep te doen. Wel spreekt .men van het intermediair van Brit- sche en Zwitsersche banken, maar slechts voor het onderbrengen van de nieuwe schat kistbiljetten in Amerika, waar reeds 2 mil liard lire op de New-Yorksche markt zou z\jn ondergebracht. Bijzonderheden zijn daarover niet bekend geworden en volgens Italiaansche uitlatingen valt aan te nemen, dat men in de Vereenigde Staten minder aan de inteekening van het eigenlijke Ame- rikaansche publiek dan aan die van de daar wonende Italianen denkt. Op grond van deze overtuiging zou men ook van plan zijn, de schatkistbiljetten in Zuid-Amerika aan te bieden, omdat daar vele geëmigreerde Ita- Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Noorsche kolenboot „Sirenes", die op 8 September jl. nabij Callantsoog strandde, is Dinsdagmorgen met behulp van vier sleepbooten vlot gekomen. De „Sirenes" bij aankomst te IJmuiden, op weg naar Am sterdam, waar het schip zal dokken. Rectificatie aanbesteding Kindervoeding. De termijn voor de indiening van in schrijvingsbiljetten voor de „aanbesteding kindervoeding" sluit niet 24 September a.s., doch Dinsdag, 29 September a.s., des voor- middags 9f/2 uur. Motorrijder verongelukt. Gisteravond omstreeks half tien is de Haagsche motorrijder J. V. met zijn motor in het zgn. Haventje van Meijer aan den Boulevard Bankert gereden, komende uit de richting van het Wandelhoofd, vermoe delijk doordat hij ter plaatse onbekend was en mede doordat hij door de duisternis is misleid geworden. De politie heeft den bestuurder, die een lianen wonen en men zelfs bij de tweede en derde generatie op hulpvaardigheid tegen over het oude vaderland rekent, ook al zijn deze Italianen reeds lang staatsburger van andere landen geworden. Onder dergelijke omstandigheden kan er eigenlijk niet van een werkelijke buitenland sche leening gesproken worden, maar slechts van een emissie op een „verlengde" nationale kapitaalmarkt. Men heeft hier immers te doen met een publiek, dat evenals de Italianen in het moederland niet slechts door zuiver financieele, maar vooral ook door politieke en sentimenteele factoren be- invloed wordt. Mogelijk, dat men daarom ook in den korten looptijd van de schatkist biljetten 12, 18, 24 en 36 maanden geen gevaar ziet, omdat men gelooft, deze waardepapieren op den dag van verval öf te kunnen prolongeeren öf in een binnen- landsche Italiaansche leening, in lira lui dend, te kunnen omruilen. Zoo gezien zou dus de emissie geen afwijking van de kolo niale principes en van de sinds 1930 aange nomen afwijzende houding tegenover bui tenlandsche leeningen beteekenen. Oude handelsschulden als hindernis. Ook dit zijn ten deele nog slechts combi naties, daar zelfs in Italië het publiek zeer onvoldoende op de hoogte is gebracht. Het decreet over de uitgifte van de schatkistbil jetten werd eerst drie weken na de onder- teekening door den koning, dus klaarblijke lijk eerst, 2iadafc reeds een aanzienlijk deel van de bons was ondergebracht, gepubli ceerd. Volgens betrouwbare berichten zou men van te voren te New-York eerst pogin gen in het werk hebben gesteld, om daar een leening op langen termijn op te nemen. Deze pogingen zouden zonder resultaat ge bleven zijn, wat niet te verwonderen is, in dien men bedenkt, dat hier alleen reeds de Johnson-wet, die het verstrekken van cre diet aan landen, die achterstallig zijn .met hun betalingen aan de U.S.A. en daartoe behoort ook Italië verbiedt, een groote hindernis vormt. Bij de schatkistbiljetten schijnt men door de mazen van deze wet gekropen te zijn, op welke wijze, is niet be kend. Dat is een punt van onduidelijkheid te meer bij deze geheele transactie. In ieder geval bestaat er op het oogenblik geen aanleiding om aan te nemen, dat Rome bereid zou zijn, er dekking van oude han delsschulden buitenlandsche leeningen op te nemen, of op een of andere wijze het bui tenlandsch kapitaal een arbeidsveld in Abes sinië te openen. Totdat het tegendeel bewe zen zal zijn moet verondersteld worden, dat de nieuwe valuta-schatkistbiljetten geen verandering van de herhaaldelijk verkon digde principes beteekenen. pols had gebroken en een hersenschudding had opgeloopen, per ziekenauto doen over brengen naar het ziekenhuis „Bethesda", alwaar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand was hedenmorgen bevredi gend. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen Om te bunkeren het Ita liaansche stoomschip „Honor" van Napels Engelsch motorschip „Rosewood" van Con- stantza om te lossen bij de S.H.V. Vertrokken Nederlandsche motorschip „Baltic" naar Londen Ned. motorschip „Succes" naar Zeebrugge Italiaansch „Ho- nor" naar Antwerpen. Het Duitsche motorschip „Adrian", ko mende van Danzig, bestemd naar Brussel, heeft hedenmorgen vroeg op de Nolleplaat aan den grond gezeten, doch is zonder as sistentie vlot gekomen en heeft de reis naar de plaats van bestemming voortgezet. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Vlissin gen 18.56. Maandagavond naar het Concertgebouw. Bespreking inzake de a.s. huwelijks- feestelijkheden. Binnen afzienbaren tijd zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard in het huwelijk treden. Alom in den lande hoort men reeds van de oprichting van feestcommissies en van het aanpakken der voorbereidende werkzaamheden. Het behoeft geen betoog, dat Vlissingen niet achterblijft al had men hieromtrent tot dusver niets gehoord. A.s. Maandagavond 'vindt in het Concert gebouw nl. een mobilisatievergadering plaats van allen, die op eenigerlei wijze tot het slagen der feestelijkheden kunnen bij dragen. En als men ons zou vragen wie zijn dat dan?, zouden wij er bijna de voorkeur aan geven te vertellen wie hiervoor NTET in aanmerking komen Want de kring van hen die er toe kunnen bijdragen dat Vlis singen straks op gepaste, maar daarom niet minder vroolijke en indrukwekkende wijze feest viert, is zóó groot, dat wij veel vlugger klaar zouden zijn, wanneer wij wil den traenten op te sommen wie hierbij niet in aanmerking komen. Wij maken dus allerminst aanspraak op volledigheid als wij er op wijzen, dat de muziekveree- nigingen er natuurlijk bij behooren, de or ganisaties op sportgebied, velerlei vereeni- gingen die zich de ontwikkeling en ont spanning hunner leden ten doel steil m, on derwijzers, de middenstandsorganisaties, hotel- en caféhouders, V.V.V., Oranjebond, enz. enz. Wij vertrouwen, da.t men uit deze kleine opsomming wel begrijpt, dat het er om te doen is, een zoo ruim moge- 1 ij k e samenwerking tusschen alle lagen der Vlissingsche bevolking te verkrijgen. Wij verklappen bovendien geen gtheim, wanneer wij hieraan nog toevoegen, dat het t.z.t. de bedoeling is, na de, huwelijksfees ten de samenwerking, die Maandag naar verwacht wordt tot stand zal komen, b 1 ij- v e n d te doen zijn. In den een of anderen vorm wil men hier ter stede tot de stichting van een werkgemeenschap komen, die zich speciaal belasten zal met bet organiseeren van verschillende feestelijkheden, in den zin zooals wij hierover voor eenigen tijd heb ben geschreven. Het was ons bekend, dat de Burgemees ter onzer gemeente reeds geruimen tijd plannen in deze richting heeft. Het is dan ook op zijn initiatief dat a.s. Maandag de mobilisatievergadering zal worden gehou den, die ook onder leiding van den heer C. A. van Woelderen zal staan. MIDDELBURG Buurtcommissies opgericht. Wederom kunnen wij melding maken van de oprichting of herconstrueering van enke le buurtcommissies. In de eerste plaats is opnieuw een com missie gevormd door de bewoners van den Noordsingel, den Noordweg, den Nadorst- weg, begin Meidoomlaan en Noordbolwerk. De beer J. W. H. L. van Karsen werd tot voorloopig voorzitter gekozen, de heer P. F. Goossens tot secretaris. Aangedrongen zal worden op een kinderfeest, zoo mogelijk op een anderen dag dan de eigenlijke feest viering. Voor de Wagenaarstraat en het Hofplein kwam een buurtcommissie tot stand onder voorzitterschap van den heer J. Ph. van Dalsum. De buurtbewoners van Bogardstraat, La- tynsche schoolstraat, Blindenhoek, Lom bardstraat en Burgemeester Takstraat, be sloten in hun vergadering om zoo eensge zind .mogelijk mede te 'werken aan een echt nationaal feest. De heer G. W. Graafhuis kon zich wegens drukke werkzaamheden niet meer herkiesbaar stellen. In diens plaats koos de vergadering de heer J. H. F. Heuseveldt. De heert P. G. Muller werd tot secretaris-penningmeester gekozen. Nederlandsche Middernachtzending. ïnplaats van op 30 September, zooals aanvankelijk bepaald, zal de Nederlandsche Middernachtzendingsvereeniging baar jaar vergadering houden op 14 October te Mid delburg. De jaarvergadering heeft des mid dags plaats in het gebouw St. Joris. Be halve de vereenigingszaken komen twee spreekbeurten op de agenda voor en wel één van ds. Th. Delleman, Geref. predikant te Aalten en één van den heer J. N. van Munster, algemeen secretaris der vereeni- ging te Arnhem. Het ligt ook in de bedoeling deze bijeen komst te benutten om aan een afdeeling Zeeland nieuw leven te geven. Des avonds zal een bijeenkomst plaats hebben in de Nieuwe Kerk. Van deze bij eenkomst zal de leiding berusten bij ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant te Vlis singen. Men hoopt, dat als sprekers zullen kunnen optreden mr. J. A. de Wilde, minis ter van binnenlandsche zaken en dr. J. Lammerts van Bueren, directeur der Hel dringsgestichten te Zetten. Practisch werk voor jeugdige werkloozen. Het ligt in het voornemen van de com missie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen wederom verschillende ob jecten te laten uitvoeren door jeugdige werkloozen, welke hiervoor de rijksvergoe ding voor slijtage aan hun kleeding zullen ontvangen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een belangrijke verbetering in de kerk. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft beslotén over te gaan tot den aanleg van een dooventelefoon in de kerk. BIERVLIET Opgepast Het is den laatsten tijd gebleken, dat personen uit onze gemeente er op uit zijn winkeliers en andere leveranciers te bena- deelen door te betalen met Belgische vijf- francstukken, welke uitgegeven worden voor guldens. Weliswaar bestaat er tus schen beide munten een duidelijk verschil, doch indien men zich door een praatje laat afleiden en niet de noodige opmerkzaam heid betracht, kan het gebeuren, dat men het bedrog niet bemerkt. Men zij gewaar schuwd 1 GOES Vergadering Oranjevereeniging. Dinsdagavond had de Oranjevereeniging te Goes in het Schuttershof een vergade ring belegd om een bespreking te houden over eventueele feestplannen bij gelegen heid van het vorstelijk huwelijk. Er waren zeker een paar honderd leden der Oranje vereeniging en vertegenwoordigers van buurtvereenigingen aanwézig, toen de heer van Ballegoyen de Jong het openings- en welkomstwoord sprak. Na deze inleiding zette de penningmees ter de financieele strategie uiteen. De tweedaagsche feestelijkheden in 1930 had den ƒ3700 gekost en'spr. meende, dat dit bedrag thans niet bijeen te brengen was, waarom het bestuur een ééndaagsche feest viering prefereert. Het program voor dien dag, waarop ook een vuurwerk zou staan, zou ongeveer 1500 kosten, waarom er een beroep moest gedaan worden op de buurt vereenigingen. Minstens 25 ct. van haar bruto-ontvangsten zullen deze vereenigin- gen moeten toezeggen. De voorzitter gaf toen het woord aan de vergadering. Aan ideeën bleek er geen gebrek. Wij noteerden in enkele oogenblik- ken de volgende wenscben Volks- en kin derzang een défilégevelversiering historische optochtwijdingsbijeenkom sten, illumineering der stad, oplaten van ten luchtballon met parachute-sprong, klokgelui, een blijvend aandenken voor de kinderen, goedkoope stroom van de F.Z.E.M. bedeeling minvermogende stad- genooten, tweedaagsch feest, ijsfeest en plaatsing van een circustent op de Markt, gezien de kans op slecht weer. Het was ietwat verbijsterend, maar het bestuur bracht vlug ordening. De penningmeester hield vast aan een ééndaagsch feest en de voorzitter wees er op, dat men rekening houdend met de wenschen, doen zal, wat gezien de financieele kracht, mogelijk is. Het in. den aanvang der vergadering ge opperde idee om een hoofdcomité te vor men, waarin van iedere buurtvereeniging een afgevaardigde zitting zou nemen, nam de voorzitter over. Hierna nam de burgemeester het woord. Allereerst bood spr. zijn excuses aan, dat hij het feest van Zaterdag 12 September niet had kunnen bijwonen wegens verblijf in het buitenland. Spr. wekte op tot een geestdriftige feestviering, niet uit drang naar pret, maar om medeleven te toonen. Het dagelijksch bestuur der stad zal probeeren, toestem ming te bekomen tot het geven van finan- cieelen steun en spr. hoopte, dat ook par ticulieren zich niet onbetuigd zullen laten. De voorzitter sprak nog een slotwoord, waarna met het „Wilhelmus" en enkele „Hoezee's" de vergadering gesloten werd. Kerkkoor opgericht. Gisteravond is hier een Ned. Herv. kerk koor opgericht met aanvankelijk 40 leden. Leider is de heer A. Kousemaker, organist der kerk. De bedoeling is medewerking te verleenen bij de kerkelijke feestdagen. SdiCMflcnisscii «au glen Jag Hoe financiert de Duce Abessinië? (Hoofdartikel), Eemstig motorongeval hier ter stede, (Stadsnieuws),, De samenstelling van het nieuwe Deensche Landting. (Buitenland), Ernstig ongeluk by de legeroefeningen in Noord-Brabanteen militair gedood, (Marine en Leger),, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN EEN UITSTEKENDE KWALITEIT 150, 160, 180 c.M. br. 109, 139, 159 met a jour 119, 149, 169 geschulpt, allen 3'/2 el lang. Si. Jacobsstraat 8. Telef. 494. ZIERIKZEE Insulaire Hypotheekbank. Aan de op 30 September te houden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Insulaire Hypotheekbank;, zal worden voorgesteld om den zetel deg maatschappij van Zierikzee naar Amster dam te verplaatsen. De overplaatsing naar Amsterdam wordt noodzakelijk geacht in verband met de zoo zeer veranderde tijdsomstandigheden. Opening binnenvaartscholen. De binnenvaartscholen van het onderwijs fonds voor de binnenvaart te Vlissingen, Breskens en Temeuzen, zullen op 1 Octo ber a.s. voor den nieuwen cursus worden geopend. Slechte aardappelen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het blijkt thans, dat bij den na-oogst der aardappelen in Zeeuwsch-Vlaanderen ze023 veel zgn. „kwade" knollen voorkomen. Qf«* schoon dit wel eenig'szins was voorzien^ valt de opbrengst over het algemeen tegen, meldt „de Tel." Als gevolg van de minden gunstige weersomstandigheden, waarbij tij dens bet eerste rooien bleek, dat vele aard appelen licht aangetast waren, werd doog vele landbouwers en tuinders het steken uitgesteld, in de verwachting, dat de knol len in den grond nog wel zouden uitzieken, Dit is echter niet het geval geweestop; vele plaatsen en vooral op de zwaarder© gronden, heeft het kwaad voortgewoekerd, In het gunstigste geval kunnen de minst aangetaste knollen nog slechts als varkens voer gebruikt worden. Prov. Zeeuwsche Vereeniging voor V reemdelingenverkeer» Met de Ned. Staatscourant van gisteren werden de afdrukken verzonden van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, gevestigd te Mid delburg. Het vreemdelingenbezoek aan ZeeïanL, en in het bijzonder dan aan Walcheren, dat de meeste vreemdelingen tot zich poogt t© trekken, schijnt ook dit jaar weer eens niet mee te zullen vallen, schreef „Horecaf"- voor enkele weken. In breede kringen is men nog steeds geneigd de „crisis" in hoofd zaak verantwoordelijk te stellen voor dit verschijnsel. Wij zouden niet graag bewe ren, dat de voortdurende ongunst der tijden geen renxmenden invloed uitoefent, maar aan den anderen kant staat het als een paal boven water, dat Zeeland veel te weinig doet, om de vreemdelingen te lokken en als ze er eenmaal zijn als geregelde va- cantie-klanten te behouden. Hetzelfde kan weliswaar gezegd worden van alle andere toeristische Nederlandsche oorden - het rapport-Krayenhoff doet er een nuttig boekje over open doch ten aanzien van Zeeland geldt dit een en ander in dubbele Si. Jacobsstraat

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1