500 300 25 „DE STER" DINSDAG ONREGELMATIGHEDEN BIJ HET GEWEST~ ZEELAND VAN DEN BIJZONDEREN VRIJWILUGEN LANDSTORM HANDSCHOENEN No.224 74e Jaargang ,1936- UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen OMVANG DER MALVERSATIES NOG NIET TE OVERZIEN. STADS- EN PROVINCIENIEUWS voor Werkkleeding HACCOU VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regqt Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. DE SECRETARIS PLEEGT FRAUDE. Nauwelijks heeft de Rechtbank te Maas tricht den Limburgschen secretaris van den B.V.L. wegens verduistering van een groot bedrag ten nadeele van genoemde organisatie tot een gevangenisstraf van 1 jaar en vier maanden veroordeeld, of een soortgelijk feit komt in het Gewest Zee land van den B.V.L. aan het licht. Enkele bladen hebben er reeds op ge zinspeeld doch zijn er, blijkens hun mede- deelingen, niet in geslaagd zich zekerheid te verschaffen ten aanzien van hetgeen zou hebben plaats gevonden. Ook wij droegen sinds geruimen tijd ken nis van het feit, dat er dingen geschied waren die niet door den beugel kunnen doch zoolang wij niet over genoegzaam feitenmateriaal konden beschikken, achtten wij ons niet gerechtigd deze aangelegen heid te publiceeren. Zeeland is den laat- sten tijd toch reeds door verschillende ge beurtenissen in ernstige mate in opspraak gebracht, zoodat het om tal van redenen noodzakelijk moet worden geacht, dat de noodige rust en bezinning terugkeert. Mede om deze redenen leek het ons ge- wenscht, de heerschende onrust niet te ve2-grooten door het lanceeren van niet ge heel vaststaande feiten, maar nu op het gebeurde door enkele bladen wordt gezin speeld gelooven wij goed te doen niet lan ger te zwijgen, ook al is ons onderzoek in deze nieuwe pijnlijke zaak nog niet be ëindigd. Wij hebben ons echter in de laatste da gen zekerheid kunnen verschaffen ten aan zien van de voornaamste feiten, zoodat wij thans het volgende kunnen mededeelen Het staat vast, dat in het Gewest Zee land van den Bijz. Vrij willigen Landstorm ernstige onregelmatigheden hebben plaats gevonden. De omvang hiervan is nog niet hekend, daar het onderzoek door tal van omstandigheden "buitengewoon ingewikkeld en omvangrijk zal worden, maar men kan veilig aannemen, dat het hier niet om klei nigheden gaat De heer P. G. L., voormalig wethouder van Vlissingen, die reeds ernstig gecom promitteerd was door de gebeurtenissen bij het Plaatselijk Crisis Comité en Maat schappelijk Hulpbetoon hier ter stede, is tevens secretaris van het Gewest Zee land van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Ook in deze functie heeft hij zich schuldig gemaakt aan verschillende feiten, waarvoor hij reeds door de Justitie is gehoord en waarvoor hij ook ongetwij feld vervolgd zal worden. Het was ons bekend, dat de politie reeds de vorige week, op last van de Justitie, huiszoeking heeft verricht in de woning van den heer L. en dat hij deze gelegenheid verschillende bescheiden, op den B.V.L. betrekking hebbend, in beslag zijn geno men, m Het is echter te voorzien, dat deze kwes tie niet tot het Gewest Zeeland beperkt zal blijven, maar dat mede de geheele geste van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm in het geding zal komen, daar wel gebleken is dat de controle vanuit Den Haag veel, zoo niet alles te wenschen heeft overge laten. Anders zou het immers niet mogelijk zijn geweest, dat in het gewest Limburg jarenlang verduisteringen werden ge pleegd dat hetzelfde kort geleden is voor gevallen in een andere plaats, welk feit nooit ruchtbaar is geworden en dat thans hetzelfde treurige feit in Zeeland moet worden geconstateerd. Van alleszins betrouwbare zijde hebben wij vernomen, dat dezer dagen in het hoofdkwartier van den B. V. L. t e 's- G r a v e n h a g e, zoo mede op het betrokken Departement, door de Vlis- singsche recherche in op dracht van de Justitie be scheiden in beslag zijn ge nomen, die betrekking hebben op het Gewest Zeeland van den B.V.L. Reeds geruimen tijd werd gefluisterd, dat de secretaris van het gewest Zeeland van den B.V.L. voor betalingen gebruik placht te maken van in blanco geteekende kwitanties, een feit, dat kort geleden op een openbare vergadering te Vlissingen (waar politie, o.m. de Commissaris, en pers asnwezig waren), door den spreker van den avond in het publiek werd herhaald. Mede hierin heeft de justitie aanleiding gevonden tot het instellen van een onder zoek dat thans in vollen gang is. Wanneer wij in dit verband mededeelen, dat het gewest Zeeland van den B.V.L. circa 80 afdeelingen omvat, zal het duidelijk zijn dat het onderzoek zeer omvangrijk is en veel tijd eischt. Het was ons sinds eenigen tijd bekend, dat de re cherche reeds in ca. 10 afdeelingen een on derzoek had ingesteld en dat hierbij in derdaad onregelmatigheden aan het licht zijn gekomen. Zelfs moet hierbij zijn geconstateerd, dat de secretaris niet slechts gebruik maakte van blanco geteekende kwitanties die niet altijd op de juiste wijze werden gebruikt, maar bovendien moet ge bleken z ij n, dat h ij valschheid in geschrif te heeft gepleegd, door kwitanties te ondertee kenen met den naam van derden l Bij de huiszoeking welke hier ter stede heeft plaats gehad, zijn meerdere blanco kwitanties gevonden, welke reeds getee- kend waren o.m. hebben ingezetenen van Vlissingen het den secretaris op deze wijze wel zeer gemakkelijk gemaakt dingen te doen waartoe hij niet gerechtigd was. Voorts werd geconstateerd, dat blanco kwitanties gebruikt zijn voor het z.g. „ver antwoorden" van gefingeerde uitgaven om. moet dit het geval zijn met kwitan ties voor zaalhuur, terwijl vast staat dat de bewuste bijeenkomsten plaats hebben gevonden in schoollokalen die voor het be oogde doel kosteloos beschikbaar zijn gesteld. Resumeerend komt hetgeen tot dusver uit het onderzoek gebleken is, dus hierop neer, dat gelden van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm een andere bestem ming hebben gevonden, dan blijken zou uit de kwitanties die zich in het bezit van den secretaris bevonden. Soms moeten de kwi tanties hoogere bedragen aangeven, dan inderdaad door de betrokkenen zijn ont vangen in andere gevallen heeft in het geheel geen betaling plaats gehad en werd eenvoudig gebruik gemaakt van de voor radige in blanco geteekende kwitanties en tevens moet de heer L. in bepaalde ge vallen de handteekeningen van derden op deze bewijsstukken hebben nagebootst. Waar deze gelden gebleven zijn? Welken omvang de gepleegde onregelmatigheden hebben Het antwoord op deze vragen zal niet gemakkelijk kunnen worden gegeven, daar de administratie van het gewest Zeeland in de grootste wanorde moet verkeeren, zoodat Justitie en politie voor een allesbe halve lichte taak staan. Het is wel diep treurig, dat personen die openbare functies bekleeden, zoo wei nig blijken te beseffen dat zij een voor beeld voor anderen dienen te zijn. En dat een functionaris die behalve secretaris van den B.V.L. tot voor kort ook wethouder van Vlissingen was, benevens lid der Prov. Staten van Zeeland en van de Kamer van Koophandel, zich zóó kan ver geten dat hij zich schuldig maakt aan han delingen zooals die bij het Plaatselijk Cri sis Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlissingen zijn geschied, waaraan thans weer het bovenstaande moet worden toe gevoegd, is verbijsterend. En voor de zooveelste maal in den laat- sten tijd vragen wij ons af Is er dan geen controle? Weet men nu nóg niet, dat „con trole" niet synoniem behoeft te zijn met „wantrouwen" Een eerlijk man die over gelden van derden beschikt, verlangt controle. En een Overheid en organisatie-bestuur ders die nalaten deze controle uit te oefe nen, zijn niet in de laatste plaats verant woordelijk voor de talrijke schandalen van financieelen aard die ons land sinds eeni gen tijd als een onwelriekende lawine teis teren. Hier dient eens en voor goed een eind aan te komen. En als men dan niet eer lijk kan zijn, omdat geweten en levenshou ding dit voorschrijven, moet men maar eerlijk zijn uit ANGST. Wie het mocht aangaan houde het zich voor gezegdde pers zal zonder pardon de aandacht vesti gen op gepleegde onregel matigheden. En het is nu reeds eenige malen gebleken, dat een justitiëele vervolging dan niet uitblijft WiLDLEDER 2-knoops en met fantasie kap 1.49 -1.99 - 2.49 - 2.69 - 2.99 Uitstekend waschbaar met garantie St. Jacobsstraat 8. Telef. 494. Alg. Afd. Ziekenfonds Walcheren. Voor de vacante betrekking van admini strateur van het Alg. Afd. Ziekenfonds Walcheren, hebben zich 171 sollicitanten aangemeld. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 21 grondwerkers, 1 mandenmaker, 1 mastie- ker, 10 metselaars, 19 opperlieden, 18 schil ders, 8 stucadoors, 57 timmerlieden, 2 ver vers, 4 vlechters, 2 opzichters, 2 machi- naal-houtbewerkers, 7 meubelmakers, 3 po- litoerders, 5 stoffeerders, 1 kapper, 6 kleermakers, 4 schoenmakers, 175 metaal bewerkers, 2 bierbottelaars, 1 drankberei- der, 10 brood/banketbakkers, 11 slagers, 2 tuinlieden, 4 magazijnbedienden, 7 reizi gers/agenten, 9 winkelbedienden, 7 chauf feurs, 12 kellners, 31 loopers, 1 portier, 4 sleepers, 20 transport-arbeiders, 26 kan toorbedienden, 2 musici, 6 onderwijzers, 40 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokeis, matrozen, enz.) en 100 losse ar beiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 2 kantoorbe dienden, 2 huishoudsters, 5 dienstboden en 3 werksters. Totaal 656 ingeschrevenen, waarvan 93 in de werkverschaffing. Vorige week 684 personen. Alzoo een vermindering van 28 werk zoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De nieuwe Doelenbrug tusschen Munt en Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam nadert haar voltooiing. Aan de brug, die voor het drukste verkeerspunt van de hoofdstad een belangrijke verbetering zal vormen, wordt thans de laatste hand gelegd, zoodat zij te gen Vrijdag a.s. voor het verkeer kan wor den opengesteld. Zondag hadden de noodige voorbereidin gen en troepenconcentraties plaats voor de groote legermanoeuvres in Noord-Brabant. Een kijkje in het tentenkamp bij Seppe (nabij Roosendaal), waar 180 tenten staan opgeslagen. Défilé voor het verloofd Vorstelijk paar op Het Loo, Sportafdeeling C.K.W.O. Algemeene ledenvergadering. Maandagavond hield de sportafdeeling C.K.W.O. haar halfjaarlijksche algemeene ledenvergadering in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen in de Palingstraat. De voorzitter, de heer C. de Zwart, open de deze druk bezochte vergadering met ge bed. Na een hartelijk welkomstwoord sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat DE NEDERLANDSCHE JOURNALISTENKRING EN DE N. S. B. GRIEVENDE EN ONREDELIJKE BEJEGENING. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring zendt ons het volgende communiqué „In de jongste vergadering van het be stuur van den Nederlandschen Journalis tenkring is het feit besproken, dat de Ne derlandsche pers van de zijde der nationaal- socialistische beweging voortdurend en stelselmatig op ue meest grievende wijze wordt beoordeeld. Als recente voorbeelden werd gewezen op de laatst-verschenen nummers van het weekblad „Volk en Vaderland", waarin de algemeene leider der N.S.B. zonder eenig redelijk motief spreekt van een „knechten pers", die „een bron van verwording" is geworden, die „noch eerlijk" en „noch on afhankelijk" is en die er zelfs niet tegen opziet „de berichtgeving te vervalschen". Het Kringbestuur, hoewel niet geloovend, dat deze ongemotiveerde en grievende ver oordeeling onzer pers daardoor een einde zal nemen, meent verplicht te zijn, toch voor éénmaal een zeer ernstig protest tegen een dergelijke bejegening te publicee ren. Het spreekt daarbij de verwachting uit, dat de groote meerderheid van het Nederlandsche volk dit optreden van de zijde der N.S.B. op zijn juiste waarde zal weten te schatten en, in weerwil van alle meeningsverschillen, vertrouwen zal blij ven stellen in een pers, welke er steeds naar streeft, ons volk op eerlijke wijze in te lichten, hetgeen door alle tot oordeelen bevoegde objectieve buitenstaanders ook steeds is erkend. Het kringbestuur verzoekt ons volk te willen bedenken, dat het streven der N.S.B. zelf er juist op gericht is, een poli tiek systeem in te voeren, waarin van een vrije, van de regeering onafhankelijke pers, geen sprake zal zijn." ook de leden van de onlangs opgerichte wandelclub aanwezig wareneen teeken van den gestadigen groei der sportafdee ling. De heer P. Jansen werd definitief als leider der wandelclub geïnstalleerd, waar door hij zitting krijgt in het sportbestuur. Tevens werd, om zitting te nemen in het bestuur, een afgevaardigde gekozen uit de nieuwe club. De vrije stemming hiervoor wees den heer Doeland aan, die verklaarde met de beste voornemens zijn nieuwe func tie te aanvaarden. Een en ander ging met hartelijk applaus gepaard. Na nog vele geanimeerde besprekingen van huishoudelijken aard, waarbij o.a. be sloten werd, om eind November hier ter plaatse een drie-steden-wedstrijd te houden, werd nog medegedeeld, dat het penning meesterschap en het secretariaat thans respectievelijk berusten bij de heeren Gil lissen, Noordstraat en Woltering, Koude- kerksche weg. De heer Gillissen sloot dezen alleszins geslaagden avond op de gebruikelijke wijze. Nieuwe stationschef der Spoorwegen. In de vacante plaats van stationschef der Nederlandsche Spoorwegen alhier, ontstaan door de pensionneering van den heer G. Sipman, is per 1 October benoemd tot sta tionschef le klasse B de heer H. R. Benne- ma, stationschef 2e klasse te Zandvoort Bad, Vlïssingsch Scheepvaartnïeuws. Aangekomen om te bunkeren Engelsche motor „Cabenda" van AalborgZweedsch stoomschip „Gertrud" van Ridham Doek Nederlandsche motor „Neptunus" van Lon den Engelsch stoomschip „Rugeley" yan Duinkerken. Vertrokken a „Cabenda" naar Londen „Gertrud" naar Watchet„Neptunus" naar Antwerpen„Olga" naar Londen „Ruge ley" naar Newcastle^ St. Jacobsstraat bjctot Jew «log Ernstige onregelmatigheden by het ge west Zeeland van den Byz. Vrijwilligen Landstorm. (Hoofdartikel.^ Engeland tusschen twee fronten. (Hoofdartikel, tweede blad.)] Verklaring van den Nederlandschen Journalisten Kring inzake de N.S.B. De manoeuvres in Brabant. (Marine en Leger.)] De „Sirenes" is weer vlot. (Scheepvaartnïeuws.)] Groote diefstallen te Arnhem. (Gemengd Nieuws.)] Politieman te Broek op Langendijk schiet aanvaller neer. (Gemengd Nieuws.)] Nog steeds bloedige strijd in Spanje. (Buitenland.)] Rede van Prof. dr. Chaim Weizmann over de situatie in Palestina. (Binnenland.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN MIDDELBURG Buurtcommissïes. Gisteravond is voor de Vlissïngsche straat een buurtcommissie opgericht onder; voorzitterschap van den heer Gernler. De buurtcommissie 1930 van Seisdam* Seisstraat, Seisplein, Walensingel en Ar< meniaansch Schuitvlot bestond niet meer* Besloten werd in een gisteravond in het schaftlokaal van den Houthandel Walche ren gehouden bijeenkomst om zich te com* bineeren met Achter de Houttuinen, Baan- straat, Looierssingel, Domburgsch Schuit- vlot, Zandstraat en Pottenbakkerssingel, Onder voorzitterschap van den heer J. 3% Kerkmeijer werd een definitief bestuur vajj 7 leden gevormd, zooveel mogelijk bestaan de uit vertegenwoordigers der verschillen* de straten. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Ceintuur bij M. Suurmond, Braamstraat, ARNEMUIDEN Gemeenteraad. Maandagmiddag vergaderde d'e Raad van Arnemuiden. Afwezig met kennisge ving de heer W. van Belzen. Na het openen der vergadering deelde de voorzitter mede, dat door hem namens de ingezetenen van Arnemuiden een tele gram van gelukwensch is gezonden aaü H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bemhard, De heer J. Imanse bracht verslag uit namens de commissie die de Gemeentere kening over 1935 had nagezien. De gewone inkomsten bedroegen 120.887.22 en de uitgaven 112.638.70* aizoo een goed slot van 8.248.52. De in komsten van den Kapitaaldienst bedroegen 2.253.97 en de uitgaven 2127.16, alzoo een goed slot van ƒ126.81. De voorzitter dankte de commissie vooij de genomen moeite, waarna de rekening werd vastgesteld. De begrooting 19S7< Bij de aanbieding der begrooting 1937 zegde de voorzitter dat ook deze begroo ting in navolging van die van 1936 een somber beeld geeft. Zij wordt hoofdzake lijk beheerscht door het bedrag aan steun en werkloosheidbestrijding, hiervoor zijn alle belastingbronnen tot de maximum hoogte opgevoerd. Het onderhoudswerk is tot het minimum beperkt, en voor nieuw werk kon geen geld worden beschikbaar gesteld. Hadden we eerst gehoopt dat de bedrijfs steun aan het garnalenvisschersbedrrjf ver schillende uitgaafposten op deze begrooting zou hebben ontlast, het bleek evenwel al spoedig dat deze steun voor het bedrijf van zóó weinig beteekenis is dat er geen aan leiding was om den post armenzorg en steun in natura van beteekenis te vermin deren. De begrooting is opgemaakt met een eindcijfer van 123.388.90 en een onvoor zien van 806.78. De voorzitter zegde dat de annuïteits- leening ter aflossing van geldleening inge volge art. 205 der L.O. Wet aan de Bij zondere School niet door Ged. Staten is

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1