500 150 100 25 300 Meisjes Sportkousen IS BALDWIN AMBTSMOEDE? i No. 223- 74e Jaargang 1936- MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS nan Jew Jag „DE STER" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. CHAMBERLAIN NOG STEEDS ALS ZIJN OPVOLGER GENOEMD. HET CONGRES DER CONSERVATIEVE PARTIJ ZAL WELLICHT UITSLUITSEL BRENGEN. Wat gebeurt er eigenlijk 'In Engeland Wel zelden beeft een bericht in Engeland zooveel onrust verwekt als dat van de ziekte van Baldwin, die klaarblijkelijk zoo langzaam herstelt, dat de minister-presi dent reeds thans beslist heeft, dat hij aan het op 2 October plaatsvindende jaarlijk- sche congres van de conservatieve partij niet zal deelnemen. Sinds tien jaren was Baldwin de ster van deze jaarlijksche bij eenkomst, waarop hij steeds een belang rijke politieke rede hield. Ditmaal is hij ziek, die zittingen van het kabinet zullen nog weken lang zonder zijn aanwezigheid plaatsvinden. Daarbij is de internationale situatie verwarder dan ooit, een groote hoeveelheid werk wacht en belangrijke be slissingen moeten worden genomen. Bald win echter moet zich op aanraden van de doctoren nog voor onbepaalden tijd van alle werkzaamheden onthouden. Hier klopt iets niet zegt de openbare meening in Engeland. Zeker, Baldwin is vermoeid en toen hij eind Juli na de slui ting van het parlement met verlof ging, riep hij zijn vrienden toe „Ik ben zoo moe als een hond!" Baldwin is ook niet meer een van de jongsten, het volgend jaar wordt hij zeventig, dat ziet men hem aan. Maar het laatste jaar was niet slechts voor hem vermoeiend, misschien te ver moeiend. Ook andere collega's hebben er de gevolgen van ondervonden Eden houdt reeds een dag of tien hét bed en het zal nog eenigen tijd duren, voordat hij weer op krachten gekomen is. Een „diplomatieke" ziekte Maar is het de lichamelijke vermoeidheid alleen Ook in Engeland kent men de zoogenaamde „diplomatieke" ziekten, en zonder de bulletins van de artsen in twijfel te trekken, schijnt Baldwin meer dan moe de te zijn, namelijk „ambtsmoede". En dat heeft zijn goede redenen. Baldwin heeft in het laatste jaar buitengewoon veel pech gehad. Juist twaalf maanden geleden scheen hij, frisch en levendig als een veer tigjarige, op het toppunt van zijn succes te staan de anti-Italiaansche veldtocht, die hij tezamen met Eden ondernam, viel op vruchtbaren bodem en de Volkenbond gehoorzaamde iedere wenk van het Brit- sche kabinet. Baldwin besloot zich de situatie ten nutte te maken hij ontbond het parlement en schreef nieuwe verkie zingen uit onder het devies, dat slechts hij en Eden in staat zouden zgn, de sanctie- politiek door te voeren, Mussolini op de knieën te dwingen en daarmede de leiden de rol in alle Europeesche aangelegenhe den te spelen. De verkiezingen brachten den conservatieven en daarmede de regee ring dan ook de gewenschte meerderheid weliswaar was deze niet meer zoo groot als bij de vorige verkiezingen, maar zonder de verkondiging van de sanctiepolitiek hadden de conservatieven waarschijnlijk een flinken nederlaag geleden. Sinds dien veelbelovenden herfst van 1935, toen de geheele wereld op Baldwin en daarmede op Engeland vertrouwde, is er genoeg gebeurd, om zelfs een man met ijzeren zenuwen en tot nog toe gold Baldwin als zoodanig nerveus en moe te maken. De buitenlandsche politiek van BaldwinEden heeft voor honderd pro cent gefaald. Verdere tegenslagen. Intusschen is dat al weer een half jaar geleden en Baldwin zocht naar mogelijk heden, om den nederlaag weer goed te maken. Maar niets gelukte hem, om van Eden maar te zwijgen, die zich intusschen wat meer op den achtergrond wist te hou den. Het Palestijnsche conflict wérd niet bijgelegd, maar dreigt op het oogenblik afmetingen aan te nemen, die het geheele Engelsche volk verschrikken. Met Italië heeft men zich geenszins verzoend en overal stuit Engeland op den tegenstand van Rome. In het kabinet zelf heerscht oneenigheid er is een partij Baldwin, er is een partij Halifax en ook Baldwin en Eden schijnen zich iets van elkaar ver vreemd te^ hebben. Een zoo oud en handig politicus als Baldwin, die tot de beste tactici van de conservatieve partij behoort, speurt mis schien pijnlijker dan vele anderen van zijn collega's de last der verantwoording van een niet bepaald met succes bekroonde politiek en den druk van de ontstemming van het Britsche volk, een ontstemming, die ook reeds in de conservatieve partij zelf heerscht. Al deze feiten zullen er wel toe medegewerkt hebben, dat Baldwin dit keer ver van het congres van zijn partij blijft. Zal Baldwin heengaan Zal Baldwin op zijn post van minister president terugkeeren? Niemand, die op het oogenblik deze vraag beantwoorden kan, het minst wel Baldwin zelf. Maar het is wel kenmerkend, dat zijn plaatsvervan ger zijn conservatieve collega Neville Chamberlain zal zijn, over wien men in de club der conservatieven reeds lang fluis tert, dat hij de toekomstige minister-presi dent is. Het zou nog te vroeg zijri, op het oogenblik reeds over de candidatuur van Chamberlain te discussieeren, hoewel het onderwerp over eenige weken actueel kan zijn. Daarentegen kan men op het oogen blik wel reeds vaststellen, dat indien Bald win werkelijk ambtsmoede is en zijn post aan Chamberlain overgeeft, deze veran dering niet de eenige in het Britsche ka binet zal zijn. Het is in ieder geval niet tegen te spreken, dat ook de populariteit van Eden tegenover den stand van den herfst van 1935 op het nulpunt is ge daald Intusschen zullen er op het partijcongres van 2 October beslist eenige besluiten ge nomen worden, die men op zijn laatst voor de opening van het parlement op 29 Oc tober zal leeren kennen. DE HEER P. G. LAERNOES BEDANKT ALS WETHOUDER EN ALS LID VAN DEN GEMEENTERAAD. Zooals bekend, heeft de wethouder voor Sociale Zaken en Financiën, de heer P. G. Laernoes, sedert 30 Juli 1.1. niet meer aan de werkzaamheden van het gemeentebe stuur deelgenomen naar aanleiding van het feit, dat zijn naam herhaaldelijk wordt ge noemd in verband met de gebeurtenissen bij het Plaatselijk Crisis Comité en Maat schappelijk Hulpbetoon. Hetgeen in ruimen luring reeds lang werd verwacht, is thans geschied. De heer Laer- noes heeft het Gemeentebestuur hedenmor gen een brief doen toekomen, waarin hij bedankt als Wethouder en als lid van den Gemeenteraad. De heer Laernoes was sedert 27 October 1922 voor de anti-rev. partij lid van den Raad, terwijl hrj op 31 October 1924 wet houder werd. Hij was tevens voorzitter van diverse commissies, nl. die van financiën, voor de gemeentelijke instellingen, Maat schappelijk Hulpbetoon en van de commis sie voor georganiseerd overleg voor ambte naren. Voorts is de heer Laernoes lid van de Provinciale Staten van Zeeland en van de Kamer van Koophandelten aanzien van de beidé laatstgenoemde functies schijnt, althans officieel, nog geen soortgelijke be slissing te zijn genomen, daar op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog geen brief die hierop zou duiden de betrokken instanties bereikt heeft. Hetzelfde geldt voor zoover ons bekend is, ten aanzien van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, in welke organisatie de heer L. eveneens een vooraanstaande functie bekleedt. Als opvolger tot lid van den gemeente raad voor de Anti-Rev. partij komt thans op de lijst voor de heer F. D. G. Prins. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag werden hier ter stede onder groote belangstelling wielerwedstrijden ge houden 1. Burgemeester van Woelderen lost het startschot. 2. de start der professionals en onafhan- kelijken. 3 en 4. De strijd in vollen gang. 5. De winnaar, de Belg Leo de Rijk, wordt in de bloemetjes gezet. DE WIELERWEDSTRIJDEN OP HET BOULEVARD-CIRCUIT. BELANGSTELLING VOOR EEN EERSTEN WEDSTRIJD BEVREDIGEND TE NOEMEN. De Rijk, Antwerpen, winnaar der professionals. Begunstigd door stralend herfstweer von den Zaterdagmiddag de aangekondigde wielerwedstrijden plaats. Door de heercn Mentink, organisator van deze wedstrijden en Van Nek, promotor en leider van den Boulevacrd-course van Scheveningen (1936) was een parcours afgezet met als start plaats en finish het Hotel Britannia, verder langs Villa Wooldhuis, achterzijde Boule vard Evertsen, afdaling Parklaan, Zand weg, Spuiikom, opklimming dijk bij het Wandelhoofd, Boulevard Bankert en Evert sen. Door middel van luidsprekers werd het publiek lang het parcours op de hoogte gehoudien van het verloop der wedstrijden. De amateurs. Om 1 uur werd begonnen met een course over 30 ronden van plm. 1600 meter, in to taal 50 K.M. De publieke belangstelling was toen nog gering. Voor den eerstaan- komende was door de Firma Gebr. Kaan te Middelburg een Transvalia-rijwiel be schikbaar gesteld. Dit rrjwiel werd gewon nen door den nieuweling P. Hopstaken (Bergen op Zoom), die als eerste de finish passeerde met een voorsprong van 250 M., gevolgd door den amateur J. de Hoogh (Eindhoven). Verschillende Zeeuwsche ren ners, o.a. v. d. Voorde (CMnge), kampioen van Nederland der nieuwelingen 1935, ga ven wegens bandenpech op of werden we gens dubbeling door de jury uit de course genomen. Toen tegen half 4 de groote strijd der profs en onafhankelijken een aanvang zou nemen, waren de Boulevards aan alle kan ten dicht door toeschouwers bezet. Ook het terras van Hotel „Britannia" en de tribune zitplaatsen hadden zich geleidelijk gevuld. Nagenoeg alle leden van het eere-comité waren aanwezig, toen de profs en onaf hankelijken aan den start verschenen. Als voorzitter-kamprechter fungeerde de ver maarde Belgische wielerexpert Karei van Wijnendale. De start. Voorafgegaan door een politie-motorzij- span maakten de renners eerst een zgn. looze ronde, waarna Burgemeester Van Woelderen met een revolverschot het sein der vliegenden start gaf. Tevoren had de wedstrijdleiding aan Burgemeester Van Woelderen, via de luidsprekers, dank ge bracht voor zijn medewerking bij het orga- niseeren van dit Vlissingsche wielersport evenement. Ook de Vlissingsche politie en andere particuliere instanties werden in dezen dank betrokken. In dit verband wil len wij ook de medewerking van het Roode Kruis vermelden. In totaal vertrokken er 58 renners. Aan vankelijk ging J. Braspenning Jr. (Rijs- bergen) aan den kop, maar toen kwam Franken (Hulst) onstuiming naar voren. Leo de Rijk (Antwerpen) en Van der Dries- sche (Antwerpen) voegden zich bij de spitsgroep. Geleidelijk was het tempo tot 42 K.M. per uur opgevoerd en was de strijd in volle hevigheid ontbrand. De groep der twee Belgen en Franken hield den strijd tot de 15de ronde vol. Toen moest Van den Driessche lossen en verbeterde Braspenning zijn positie door een felle dé- rnaraga aanmerkelijk. Een groot aantal geldpremies, beschikbaar gesteld door Bur gemeester Van Woelderen, de directie en terrasbezoekers van Hotel Britannia, het Wandelhoofd, Hotel Oosterhuis en eenige andere établissementen op den Boulevard, door diverse firma's, de Ver. Vreemdelin genverkeer,. etc. voerden de sprhitcapaci- teiten van de renners tot het uiterste op. Aan de finish was men er getuige van hoe fel deze premies door de in vollen rush over de streep vliegende concurrenten be twist werden. De renner Dictus België was de eerste premie-winnaar. L. de Rijk, v. d. Driessche en Braspenning sleepten het leeuwendeel der geldpremies en pre mies in natura in de wacht, terwijl Fleur- bay (België) met de geldpremie van Bur gemeester van Woelderen ging strijken in een zeer scherp duel, dat met enkele hand breedten door den Belg werd gewonnen. Na de 15de ronde hadden van der Driessche en Braspenning ronde op ronde de leiding. Het scherpe tempo was velen renners allengs te machtig geworden en als eerste werd de Nederlander De Groen gelapt, gevolgd door diverse anderen. Reglementair moes ten deze renners den course staken, maar verschillenden bleven door gebrek aan con trole van de zijde der jury lustig doortrap pen. Daardoor kreeg de course een onre gelmatig verloop. Inmiddels was de 23ste ronde ingegaan en lagen Braspenning en Van der Driessche nog steeds aan den kop. In de 26ste ronde moest één der favorieten Caesar Boogaart (St. Jansteen) wegens bandenpech uitvallen. In de 40ste ronde had De Rijk zich weer bij den kop gevoegd en was Braspenning teruggevallen, zoodat de kopgroep nu gevormd werd door 3 Bel gen (De Rijk, v. d. Driessche en v. Hassel). In de 48ste ronde moest de Nederlander G. v. d. Ruit, van wien verwacht werd dat hij winnaar zou worden, opgeven. Met Gommers, Deurlo, Korthout had. hij een achtervolging op de wegloopers ingezet, die te laat kwam om de vluchtelingen nog in te halen en dan ook mislukte. Langzamer hand kwam nu het einde van dezen course in zicht. Geen zuivere strijd. Van een zuiveren strijd was echter geen sprake meer, want in het duel tusschen de twee sterkste renners van den course Bras penning en de Rijk verleenden de renners die wegens dubbeling reeds lang buiten den strijd geplaatst hadden moeten worden, hand- en spandiensten aan het leidende duo. Bovendien heerschte er onder de jury leden tegen het einde oneenigheid over de positie van L. de Rijk, die zich volgens eenigen een ronde uit de baan begeven zou hebben. Door de tegenstrijdige mededee- lingen was het laatste gedeelte van den course niet meer te volgen. Leek het er aanvankelijk op, dat Braspenning als eerste de eindstreep was gepasseerd, later bleek dat aan L. de Rijk de eerste plaats toe kwam, hetgeen volkomen klopte met onze waarnemingen. Aan Braspenning komt de eer toe, dat de Boulevard-course toch nog een sportief slot vond. Hij toch bekende ruiterlijk, dat het recht aan de zijde van L. de Rijk was. Daardoor werd veel ge harrewar en een onjuiste eindclasseering in dezen course voorkomen. L. de Rijk werd als winnaar geproclameerd en reed onder daverend gejuich zijn eereronde. Als tweede en derde werden geclasseerd v. Hassel (België) en Braspenning. De Bel gen v. d. Driessche, Fleurbay, Pelmans en Horemans eindigden resp. als éde, 5de, Cde en 7de. Het aantal toeschouwers wordt op plm. 4000 geschat, INSIDER. Men verzoekt ons even te willen ver melden dat in het wedstrijdprogramma de renners H. Lacor en R. Rensing vermeld zijn als wonende resp, te Souburg en Vlis- singen. De heer Rensing woont echter te Souburg, terwijl de heer Lacor een Vlis- singer is. Concertgebouw. Aug. de Laat. De bekende Tilburgsche humorist-con ferencier Aug. de Laat, die dit jaar zijn 25-jarige artistenloopbaan herdenkt, heeft Zaterdag met z'n vrouw, aan de piano be geleid door dochterlief, een avond van vroolijke kunst in het Concertgebouw ge geven, waai-voor wel is waar geen groote belangstelling bestond, doch welke niette min het trio De Laat uitbundig succes deed verwerven. Het afwisselende programma, dat veel liedjes bevatte, die we dit voorjaar reeds hoorden bij het optreden voor de harmonie „Ons Genoegen", werd zoowel door August als door mevr. De Laat afzonderlijk als in vereeniging, op bijzonder prettige wijze aan den man gebracht, zoodat over de zaal een gezellige sfeer vaardig was, welke bevor derd werd, doordat het publiek een werk zaam aandeel had in de refreintjes. Van de vele nummers stippen we, naast „De sere- Is Baldwin ambtsmoede? (Hoofdartikel) De heer P. G. Laernoes bedankt als Wethouder en lid van den Gemeente raad. Stadsnieuws) De half jaarlijksche vergadering van de Chr. Besturenbonden in Zeeland. (Provincie). De wielerwedstrijden van jl. Zaterdag. (Stadsnieuws). De tydelijke Nederlandsche zaakgelas tigde heeft Spanje verlaten. De bekende vlieger Campbell Black om het leven gekomen. (Luchtvaart), Doodelijk jachtongeluk nabij Ede. (Gemengd nieuws)'. Weder vele ernstige verkeersongevallen, (Gemengd nieuws). Vrouw te Rotterdam vermoord. (Gemengd nieuws)'. ZIE VERDER bVENTUEBL LAATSTE BERICHTEN Juist ontvangen zuiver wol, fantasiesteek voor plm. 5 jaar 59 cent, met 5 cent stijging per maat. St. Jacobsstraat 8 - Tel. 494 nade" en „Onze Hollandsche jongens" spe ciaal aan de parodie op de „Lustspiel"- ouverture en het aardig gevonden helder ziende-experiment. De leuke avond, welke veel van de lach spieren van het publiek vergde, werd met een dansje besloten. De Oude Vriendschap. „Koningin Wilhelmina". Ook op de „Groote Markt" is het seizoen ingezet en wel met een Oranje-feestavond van de Vlissingsche tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina" ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard. De zaal was aardig versierd, er zat reuze stemming in de vele bezoekers, die met de door een Wilhelmina-ensemble gezongen pot-pourri van vaderlandsche liederen uit volle borst instemden (wanneer zullen alle menschen bij het hooren van het „Wilhel mus" hun schuchterheid of onverschillig heid eens aan den kant zetten en zich van hun zitplaatsen verheffen?) en door de suggestieve tonen van het huisorkest onder Charles Haaze tot in de kleine uurtjes wer den verlokt onder leiding van Charles Aers- sens deel te nemen aan de attracties en of fers te plengen op het altaar der lichtvoe tige muze. Opbrengst Roode-Kruïs collecte. De Zaterdag alhier gehouden Speldjesdag ten bate van het Roode Kruis heeft in to taal opgebracht f 183.86. Badhuis aan de Bonedjjkesfcraat. Gedurende de week van 14 tot 19 Sep tember werden in het badhuis 376 baden genomen en wel 265 door heeren, 90 door dames en 21 door kinderen» „Daar knap je van op". De Henriëtte Davids Revue N.V. is 1 September op tournée gegaan met de nieu we groote lacbrevue „Daar knap je van op." Ook te Vlissingen zullen eenige opvoe ringen worden gegeven en wel op Zaterdag 26 en Zondag 27 September in het Concert gebouw. Het groote succes van de vorige revue met Henriëtte Davids en Johan Kaart Jr., zullen onze lezers zich stellig nog herinne ren. Beide populaire-revue-artisten zijn ook thans weer de hoofdpersonen. Behalve Henriëtte Davids en Johan Kaart Jr. werken medeBerrie Kievits,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1