iooo 500 300 150 100 25 PEIGNOIR? Bedrijfstoestand en arbeidsmarkt 19 SEPTEMBER „DE STER" 74e Jaargang 1936; UitgaveFirma F. IIAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS SelieufflcnSsscw «nw «lew drag VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad Een moeilijke tijd voor de industrie. Hoezeer onze industrie, in het algemeen gesproken, een moeilijken tijd doorleeft, blijkt volgens mededeeling van het Cen traal Bureaiuvoor de Statistiek wederom duidelijk uit de verkregen rapporten over het 2e kwartaal. Nog altijd voerden in de groote meerderheid hiervan min of meer sombere klanken den boventoon wegens on bevredigende afzetkansen en (of) het veelal slechts kunnen verkrijgen van orders tegen lagere prijzen dan voor een gezonden be- drijfstoestamd noodig. Met de vooropstelling hiervan wil echter niet gezegd zijn, dat de omstandigheden voor alle bedrijfstakken evenzeer reden tot klagen mogen geven. Zelfs gelijksoortige ondernemingen vertoo- nen min of meer opvallende verschillen. De vaak weinig vaste lijn op zich zelf reeds een den toestand typeerend verschijnsel maakt het uiteraard moeilijk om te genera liseeren. Treden de vele fabrieken waar, voor zoover dit uit de verkregen rapporten is na te gaan, de werkgelegenheid niet noe menswaard verschilde met een jaar geleden of thans ongunstiger was, bij het overzien van het geheel het meest op den voor grond, dit neemt niet weg, dat de onderne mingen met thans grootere bedrijvigheid (of dikwijls juister uitgedrukt minder slap te) alle bijeen toch wel voldoende talrijk waren om er hier als een eenigermate be moedigend teeken de aandacht op te ves tigen. Eenige bedrijfstakken, waar verle vendiging zich meer voordeed dan in an dere, boden een in doorsnee beteren aan blik dan een pT geleden. Tot eenzelfde conclusie kan men echter voor vele indus trieën nog geenszins komen. Voor alle industriegroepen bijeen geno men lagen de percentages werkloosheids- dagen van het totale aantal man-dagen, diait voor de gezamenlijke georganiseerde arbeiders beschikbaar was nog weer boven de overeenkomstige van het vorige jaar. Het gemiddelde bedrag bedroeg thans 33,9, tegen resp. 31,5 en 26,7 in het 2e kwartaal van 1935 en 1934. De stijging ten opzichte van het vorige jaar (met ruim 2 punten) was derhalve kleiner dan die (nl. met bijna 5 punten), welke in 1935 ten opzichte van 1934 te boeken viel. Bovendien is een ken merkend verschil met verleden jaar, dat terwijl toen alle bedrijfsgroepen, welke de werkloosheidsstatistiek onderscheidt, in de stijging een aandeel hadden, dit thans met verschillende (w.o. de metaalindustrie en, vo:or zoover April en Mei betreft, ook de textielindustrie) niet het geval is. Intus- schen houde men in het oog diait wegens verschillende redenen (men denke bijv. aan den invloed van rationalisatie) tusschen den omvang van de werkloosheid en de productie geen onvoorwaardelijk verband mag worden gelegd. De uitvoer. De totale uitvoer van. fabrikaten beliep in dit kwartaal 702 millioen KG. ad £6 millioen gulden d.i. by een gelijk geble- van waarde 39 millioen KG. minder dan in dat tijdvak van 1935. Weliswaar is er van verschillende artikelen, w.o. ook voe dingsmiddelen e.d meer uitgevoerd, doch deze stijging werd door de daling van den uitvoer van allerlei andere artikelen over troffen. Vergeleken met den gemiddelden uitvoer in hetzelfde tijdvak gedurende de jaren 1931 t.m. 1935 gaf het 2e kwartaal een achteruitgang te zien met 57 millioen KG. en 24 millioen gulden. Wanneer men daarbij bedenkt, dat 1931 reeds een groote inzinking ten opzichte van het gunstige jaar 1929 (toen er in het 2e kwartaal werd uitgevoerd 1.002 millioen KG. ad 325 mil lioen gulden) vertoonde, dan treedt duide lijk naar voren welk een funesten invloed de velerlei remmende factoren op onzen in- dustrieelen export hebben uitgeoefend, zij het met niet onbelangrijke verschillen tus schen. de artikelen. Scheepsbouw. Bij den scheepsbouw was volgens Lloyds Register hier te lande, wat zeeschepen be treft, eind Juni in aanbouw plm. 148.000 bruto-registerton (42 schepen), tegen eind Maart plm. 146.000 ton (44 schepen) en eind Juni 1935 plm. 75.000 ton (32 sche pen). Dit is dus thans hoewel er in den laatsten tijd vrij wat schepen zijn te water gelaten en nog niet alle orders reeds in uitvoering waren aanmerkelijk meer. Weliswaar werpen de meermalen vernomen klachten over de prijzen hierop een scha duw en ook dient bedacht, dat de verkrij ging van een deel der orders tot op zekere hoogte is bevorderd door steun van over heidswege, maar dit neemt niet weg, dat de opdrachten toch van bijzonder gunstige beteekenis zijn, omdat zij de instandhouding van bedrijven en zelfs een met onbeteeke- nende verruiming der werkgelegenheid mo gelijk maakten, terwijl in het oog is te hou den dat voor den bouw en uitrusting van schepen ook tal van andere industrieën me dewerken. Bij de machinefabricage constateerde men een min of meer betere bezetting dan een jaar geleden in vrij wat fabrieken. Doch ofschoon er daaronder waren, die vol doende of goed yan werk voorzien zijn, toch getuigde het totaalbeeld nog altijd van slapte. Voor zoover men zich uitliet over de prijzen was dit nog in onbevredi- genden zin. Ook nu weder bleven in eenige verslagen klachten over buitenlandsche concurrentie niet achterwege, of wees men deels in het by zonder op de te beperkte uitvoerkansen. Voor de ijzergieterijen bleef het uitzon dering dat niet van slapte werd gesproken. Weliswaar hebben niet alle ondernemingen in gelijke mate met gebrek aan orders te kampen en ook deden zich in verschillende fabrieken wel schommelingen in de bedrij vigheid voor, maar dit mag er niet van weerhouden den gang van zaken als over het geheel zeer slecht te karakteriseeren. Daarby bleven naast de klachten over de felle onderlinge concurrentie, ook die over buitenlandsche concurrentie wederom niet achterwege. Volgens mededeelingen omtrent het hoog- ovenbedrijf kwam er tegen het eind van het 2e kwartaal eenige beweging in de exportmarkt voor ruwijzer. Tengevolge van de stijging van den kostprijs na de recente stakingen is op de Fransche en Belgische markt een tendenz tot prrjsverhooging te constateeren. De concurrentie bleef echter nog scherp, o.a. van Russische zijde. Op de Engelsche markt werd de ruwijzerprijs verhoogd, doch hier belet een hoog invoer recht nog altijd den invoer. De vliegtuigindustrie gaf over het geheel (afgezien van enkele pas kort bestaande ondernemingen voor de vervaardiging van lichte sport- en zweefvliegtuigen) aan min der handen werk dan een jaar geleden. In het grootbedrijf der gloeilampen- en radioindustrie is de personeelbezetting sinds eind Maart nog iets (plm. 100) te- ruggeloopen en bedroeg zij eind Juni rond 12.400 mian, tegen plm. 14.000 eind Juni 1935. De aan de fabrieken van spoor- en tram wagens ten deel gevallen belangrijke orders van de Nederl. Spoorwegen brachten, hoe wel rij nog in het begin van uitvoering waren, reeds een merkbare verruiming der werkgelegenheid, welke geleidelijk zal toe nemen. In de katoenindustrie hield de verbete ring der vraag gedeeltelik aan (export orders voor Ned.-Indië), zoodat hier en daar weder een iets grooter deel der capa citeit kon worden benut en ook wel eenige drukte voorkwam (o.a. meer personeel). Anderdeels ontstond in vele gevallen in Juni of reeds eerder een belangrijke achter uitgang, terwijl overigens vrijwel station- naire slapte gemeld werd. De werkloosheid bleef, mede door de voortgaande rationa lisatie, aanzieniyk. Toonde men zich over den export nog slechts in een deel der ver slagen en dam tot zekere hoogte niet on tevreden, op dien binnenlandschen afzet tee kenden zich in toenemende mate de gevol gen af vain de gedaalde koopkracht, ter wijl de binnen- en buitenlandsche concur rentie scherp bleef. Zoowel uit de spinne rijen als de weverijen kwamen nog steeds klachten over slechte, deels verliesgevende prijzen. In de wolindustrie heerschte overwegend slapte en was de toestand, hoewel niet overal, ongunstiger dan verleden jaar. Zoo te Tilburg, waar men het over het alge meen belangrijke tekort aan orders toe schreef aan te grooten invoer tegen abnor maal lage prijzen en afneming van de bin- nenlandsche koopkracht Voor zoover eeni ge der uit andere centra verkregen rap porten een niet onbevredigende en (of) betere werkgelegenheid dan verleden jaar aanwezen, bijv. in de wollendekenfabricage door exportorders), liet men in enkele ge vallen niet na te wijzen op een min o£ meer ongunstige verhouding tusschen de (gestegen) prijzen der grondstoffen en die der fabrikaten. In de leerlooieryen heerschte, behoudens een enkele uitzondering, groote slapte. Zoo wel maar reparatieleer als naai; 1-eep yopr schoenfabrieken was door verschillende oorzaken (bijv. sterk afgenomen koop kracht van den laatsten verbruiker, gering leergebruik aan het moderne zomerschoei- •sel, toegenomen gebruik van rubber) de vraag onvoldoende, waarbij nog rij aange stipt dat de drang naar goedkoop schoeisel de schoenfabrikanten vooral naar de goed koopste leersoorten doet vragen. De hevige concurrentie op de sterk ingekrompen bin- nenlandsche markt, waarvoor het bestaan de productie-apparaat thans te groot is (mede doordat bedrijven voor verloren ge- ganen export in het binnenland compensa tie trachten te vinden) deed de leerprijzen nog verder achteruit loopen. In de diamantindustrie bleef de werkge legenheid dooreengenomen op een nog wei nig bevredigend peil, al was zij aan het eind wel beter dan in het begin en over het geheel ook minder ongunstig dan verleden jaar. Een vermindering van da activiteit in het bouwbedrijf vergeleken bij 1935, welke te meer een ongunstige factor is wegens den terugslag welken verscheidene daar mede nauw samenhangende fabrieken (bijv. steenfabricage, houtzageryen, enz.) er van ondervinden, spiegelt zich af in de cgfers van den woningbouw (nieuwbouw), zoowel wat betreft het aantal woningen, waarvan de bouw in dit kwartaal begon (plm. 6.700 tegen plm. 10.100 in het 2e kwartaal van 1935), als wat aangaat het aantal wonin gen op het eind van elke maand in uit voering (bijv. eind Juni thans plm. 13.000 en verleden jaar plm. 22.000). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll U zoekt een keurige in komt II klaar! St. Jacobsstraat 8 - Tel. 494 N. B. G. Het Nederlandsch By bei-Genootschap streeft in den laatsten tgd sterk naar split sing van de groote afdeelingen, ten einde plaatselijk het werk krachtiger te kunnen aanvatten. Tal van nieuwe afdeelingen werden dan ook reeds opgericht, in dezen zomer mede een paar op het noordelijk halfrond van ons eiland. Het zuidelijk half rond, dat tot nu toe door de afdeeling Vlis singen bestreken werd, komt ook weldra voor splitsing aan de beurt. Maandag 28 September hoopt de secretaris voor het binnenland, ds. D. E. Boeke, drie nieuwe afdeelingen in het leven te mogen roepen op het terrein van de oude afdeeling Vlis singen een te Koudekerke, een te Zoute- lande met Biggekerke en Meliskerke, en een te Souburg met Ritthem. Daartoe wor den Maandag 28 September samenkomsten gehouden om 2 uur te Koudekerke in de consistoriekamer der Herv. Kerk, om 4.30 uur te Zoutelande in de consistoriekamer der Herv. Kerk, om 8 uur te Oost-Souburg in het jeugdlokaal der Geref. Kerk. Niet alleen kerkeraden, diaconieën, kerkvoog dijen, besturen van Christelijke vereenigin- gen worden op deze oprichtingsvergaderin gen gaarne verwacht, maar ook alle be langstellenden. Het werk van het N.B.G. bestaat in 'de vertaling en de uitgave van den Bijbel, voor Nederland en voor Nederlandsch-Indië. Een half uur vóór den aanvang van iedere sa menkomst wordt een kleine uitstalling ge geven van de kleinere uitgaven van en over het Bijbelgenootschap, Alhambra-Theater, The Singing Kid. Barcarolle Wie den naam 'AI Jolson hoort, denkt aan een der eerste sprekende films, welke een geweldigen opgang maakten a „The Singing Fool" en haar „Sonnie Boy"* Het over-sentimenteele, onnatuurlijke en over- rjjte betraand, of trok dit juist de mas sa* op wier naïeve oersentimenten zoo krachtdadig getokkeld werd?, werd nog overstraald door het wonder der sprekende film, waarmee Jhang weer Jen ffolle vertrouwd gjjQi Veel yèrinderd is Al niet, bok niet zijn gezang, doch, wanneer wij eerlijk kunnen en willen vergelijken, dan constateeren wij ook hier, hoe juist de vooruitgang van de film zelve, naar techniek en naar opvatting, in dezen betrekkelijk korten tijd is. Mon tage, filmhandeling, de nimmer falende geestigheid van Everett Horton, gesteund door de komische capaciteiten van Jenkins en last not least de niet minder voor treffelijke vitaliteit en muzikale gaven van Cab Calloway, den jaszband-directeur, ma ken het geheel tot een tamelijk geslaagde, moderne revue-film, waarbij vooral laatst genoemde voor de noodige vaart, climax en bijzondere trouvails zorgt. Zeer zeker zal iedere bezoeker tot deze vondsten rekenen den, in onze oogen zoo dweepzieken en luidruchtigen, vreemdsoor- tigen kerkdienst van opgetogen negers, als mede de grandioze scènes voor de radio, waarbij met ware meesterschap rhythme en foto als uiterst suggestieve middelen worden aangewend. Het verhaal is, als hij dergelijke films, bijzaak, hoewel de regisseur er ook een „happy end", en dit is hier helaas niet met origineele middelen, voor vindt. De story is ook het zwakste, vooral, wanneer de te edelaardige Al, opgeschrikt door zijn ver loofde en haar advocaat, voor de kleine Sybil sonme-boyt. Sybil's tante wordt een nieuwe liefde en tevens inspiratie voor Al, die ook rijn verloren stem weer terug krijgt. De fortuin is dan zoo met hem, dat hg in staat is Ruth's geweigerd tconeel- stuk in geld om te zetten, welk klinkend bewijs van liefde de meisjes-tooneelsehrijf- ster-in-wording echter bedrog vindt en een reden tot een afscheid-voor-altgd Met welke resoluutheid het, zooals gemeld, ge lukkig zoo'n vaart niet loopt, doch welke onlogica dan ook een lieftallige schoonheid geldt. Evenals in den pompeuzen tgd van de zwijgende film werd voor de comedie „Bar carolle" nog eenmaal een heele „sestiere" van Venetië in de studio in een enorme watertank opgetrokken. Ook het scherpste oog kan in de film nauwelijks ontwaren, dat dit decorwerk is. Barcaruola is het lied, gezongen door Venetiaansche gonde liers ook de muziek van zulke liedjes. In „Hoffman's Erzahlungen" is het thema in een gedeelte, dat ook deze film verwerkt, daar het Barcarolle-feest de nacht wordt, waarin het filmverhaal speelt. Gustav Fröhlich is de „Lebemann", die lichtzinnig wedt op de deugdzaamheid eener schoone Venetiaansche, vrouw van een wraakzuchtigen Mexicaan. Het luchthartig begonnen spel is aan het einde van den feestnacht zoodanige ernst geworden, dat in een duel des morgens daarop het leven geofferd wordt, opdat er geen twijfel besta aan de reputatie der getrouwde vrouw noch aan de oprechte liefde, die voor het eerst van het hart van den cynicus bezit nam. Wel zijn feestvierend Venetië en de aris tocratische heerenclub teekenende milieu's geworden voor dit sober gespeelde liefdes- gebeuren, waarbij Lide Baacorx wel een bekoorlgke en lieve verschijning is, doch wat mat spel geeft. Een te veel aan Duitsch sentimenteel gephilosopheer verleent het geheel te weinig vaart, welk gebrek de oude Duitsche filmkunst geheel vreemd was ge worden en wat de nieuwste productie ook weer overwonnen schijnt te hebben. In het journaal zijn bgzondere opnamen van de Koninklijke Familie in Den Haag tijdens de gelukkige dagen. Uitzonderlijk mooi zijn filmisch enkele overzicht-momen ten van den Koninklijken utoet bij de ope ning der Staten-Generaal op Prinsjesdag. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vrgdag zgn op de Olympische roeibaan op de Sloter Ringvaart te Amsterdam de jaarlijksche gecombineerde wedstrijden van de HQlland-Beker-wedstrijdvereeniging en den Amsterdamschen Roeibond aangevan gen. In het nummer tweeriemsscullirgboo- ten voor juniores A bereikte H. Meuser (Kölner Ruder Verein) het eerst de finish. De beide torpedobooten Z 7 en Z 8 zyn Vrijdag voor een kort bezoek in .de Rotter- damsche haven aangekomen. Jaarverslag Oud-Archief Gemeente yiissingen. Aan het jaarverslag yan den archivaris der gemeente, den heer H. G, van Grol, be treffende het Oud-Archief der gemeente Vlissingen over het jaar 1935, wordt het volgende ontleend a Met den heep fr„ IX, O. yan Schaick te Maastricht werd Onderhandeld over het verzamelen van gegevens betrekking heb bende op Vlissingen* aanwezig in de ar chieven van het ministerie van oorlog te Bedrijfstoestand en Arbeidsmarkt. (Hoofdartikel), De eerste dag van de legermanoeuvres in Brabant. (Marine en Leger), De opstand in Spanje gevechten op de puinhoopen van het Alcazar. (Buitenland), Aardbeving op Sumatra en omgeving* (Binnenland), Weder verschillende ernstige verkeers ongevallen. (Gemengd Nieuws), Man giet zyn vroegere verloofde zout zuur in den mond. (Gemengd Nieuws), Orkaan in Amerika. .(Gemengd Nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Pargs een deel der contributie kan hiertoe worden aangewend in dit dienstjaar, daar nog een gedeelte beschikbaar was door de geringe aankoopen zoowel voor Archief als Museum. Behalve de werkzaamheden, verbonden aan het archivariaat, werd door mij zoo goed als voltooid een studie, aan het eind van het vorige jaar begonnen, betreffende het beheer van het Zeeuwsche Zeewezen gedurende de jaren 15771587. In de vergadering der oudheidkundige commissie van dit jaar bracht ik mijn plan om het als boekwerk te laten verschijnen ter sprake. Burgemeester van Woelderen beloofde krachtigen financieelen steun in de kosten van eventueele uitgave als zoodanig. Met samenwerking van enkele belangstellende vrienden en den steun van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de medewerking van de firma F. van de Velde Jr. is het mogelijk geworden mijn studie als boekwerk uit te geven. Verder bevat het verslag een uitvoerige' specificatie van de ontvangen geschenken,; de ingekomen stukken en de verschillende aankoopen. Jaarverslag Stedelijk Museum over 1935. Aan het jaarverslag van de Oudheidkun dige Commissie betreffende het Stedelijk Museum over het jaar 1935 wordt het vol gende ontleend.: Dit jaar werd het museum bezocht door 57 leerlingen met hunne geleidersverder door 18 bezoekers der Jeugdherberg, 23 leerlingen der H.B.S., 32 leden van een onthoudersbond. Behalve het gewone be zoek vermelden we nog afzonderlijk dat van het Koninklijk Genootschapj voor Munt en Penningkunde. De aankoopen waren dit jaar aan den lagen kant, wat ten goede kwam aan die voor het Oud-Archief. Een déél der con tributies kon daaraan besteed worden. Voorts bevat het verslag een volledige lijst van geschenken en aankoopen. Het vergaan van de Pourquoi Pas?" Naar aanleiding van de ramp van de „Pourquoi Pas?", waarbij o.m. de bekende Fransche geleerde dr. J. B. Charcot den dood vond, schrijft onze stadgenoot de heer J. Brander, leeraar aan de R.H.B.S. het volgende aan de „N. R. Ct." |f „In 1929 kwam ik door mijn studie over Jan Mayen in briefwisseling met den ver maarden Franschen geleerde en poolreizi ger. Met de grootste welwillendheid stond hij mij ten dienste met zgn veelomvattend weten van het Noorden. Jan Mayen had zgn bgzondere voorliefde.: hij bezocht het ten minste tien keer. Toen ik hem in kennis stelde met het lofc van den gedenksteen van Jan Mayen, die sinds 1912 zwervende was en wachtte op het overbrengen naar de ware plaats van bestemming, schreef hij, zich gaarne te wil len belasten met het vervoer en de opstel ling van het monument op de plek waar zich in 1634 het drama der oveiwintering had afgespeeld. Hij eindigde Ik ben dus, zoo noodig, te uwer beschikking, maar het moet goed worden begrepen, dat ik my niet op den voorgrond plaats en dat ik het vol komen natuurlijk zal vinden, dat Nederland deze taak alleen aanvaardt zonder mijn medewerking. En later toen hg wist, dat hij nogmaals met de „Pourquoi Pas?" naar het Noorden ging Ik poog geenszins mij zelf op te dringen, maar het zou mij gelukkig maken, indien mijn bescheiden kennis van Jan

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1