1000 500 300 150 100 25 lollen Stoffen „DE STER" VRIJDAG PALESTINA VOOR DE BESLISSING. Paviljoen,, Wilhelmina" JE DANCING VERLOViNGSBORD No. 221 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-iS, Vlissingen, lelef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- ENPR0MC1EMEUWS «ow elem §IWg VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. ARABIEREN MAKEN ELK COMPROMI ONMOGELIJK. ENGELAND THANS VAST BESLOTEN ORDE EN RUST TE HERSTELLEN* De brandhaard Palestina, die een tijdlang bijna gedoofd scheen, flakkert opnieuw op en ditmaal schijnt het ernstiger te zijn dan ooit. Hoezeer Engeland zijn best doet de Middellandsche Zee komt maar niet tot rust, de weg naar Indië en Australië blijft in gevaar verkeeren en niemand weet, wat er morgen zal gebeui'en. Het besluit van het Engelsche kabinet van eenige dagen geleden, een deel van de herfstmanoeuvres te staken, om de troepen in ijltempo naar Palestina in te schepen, is een gebeurtenis, die men niet ernstig genoeg kan opvatten. Tot nog toe hadden de Engelschen slechts 10 bataillons in Pa lestina liggen en men heeft alles gedaan om een uitbreiding van het conflict te ver mijden, ja, men is zelfs zoover gegaan, dat de beide vijandelijke partijen in Palestina, de Arabieren zoowel als de Joden, de Brit- sche regeering en den Hoogen Commissaris in Jeruzalem verweten, dat zij met voorbe dachten rade de dingen maar op hun be loop lieten. Ongetwijfeld is dit verwijt rechtvaardig, voor zoover 't tenminste van Joodsche zijde komt, want de Joden zijn de aangevallenen. Intusschen is gebleken, dat de Arabieren al even anti-Engelsch als anti-Joodsch zijn. Steeds stoutmoediger en. bloediger worden in den laatsten tijd de overvallen van Arabische benden op de Britsche mi litaire formaties. Eenige dagen geleden zijn niet minder dan drie Engelsche officie ren gedood. Twee van hen bevonden zich in een vliegtuig, dat een noodlanding moest maken. Zij werden onmiddellijk door Arabieren omringd en vermoord. In de om geving van Toelkarem brak een bloedig ge vecht uit, dat vele uren duurde. Tusschen Arabieren en Engelschen is een ware gue- ri]la-oorlog aan den gang, die zich iederen dag uitbreidt, zoodat de versterking van het Engelsche contingent dringend nood zakelijk was. Compromis onmogelijk. Bovendien maken de laatste verklarin gen van den moefti van Jeruzalem, Hadj Emin el Hoesseini, die tegelijkertijd pre sident van den Pan-Arabischen Raad is, eiken twijfel aan den buitengewonen ernst van den toestand onmogelijk. Men heeft in Londen langen tijd getracht, tusschen de eischen van de Arabieren en de wenschen van de Joodsche bevolking een compromis tot stand te brengen, waarbij men intus schen van de foutieve basis uitging, niet naar een uiteindelijke oplossing te streven, maar het probleem om zoo te zeggen te verdagen, om althans ten deele de rust weer te herstellen. De onderhandelaar der Arabieren, Noeri Pasja, de minister van buitenlandsche zaken van Irak, heeft onge twijfeld ook handig geopereerd en men helde er in het Britsche ministerie van ko- „Het Chineesche Landhuis". Opvoering voor Het Schouwspel". Het zag er aanvankelijk gisteravond in Grand Hotel Britannia niet naar uit, dat de Kunstkring „Het Schouwspel" een geluk kigen greep had gediaan door de N.V. Am- sterdamsche Tooneelvereeniging „Het Chi neesche Landhuis" te laten opvoeren. Gelukkig kunnen wij schrijven „aanvan kelijk", want hoe meer de avond vorderde, hoe beter de indruk werd die stuk en ac teurs maakten. Het begin was beslist zwak en de (tot goed begrip van het drama dat zich ont wikkelen ging, toch wel belangrijke) inlei ding, gespeeld door een vrouwelijke en een mannelijken Maleische bediende (resp. Neil Knoop en Herman Haye) was slechts voor de bezoekers van de eerste rijen verstaan baar. Heel de eerste acte werd weinig overtui gend gespeeld, maar wij voegen hier onmid dellijk aan toe, dat de auteurs het den spe lers allesbehalve gemakkelijk hebben ge maakt. Ook acteurs zijn menschen en zij moeten er meestal even „in" komen als een stuk ten tooneele wordt gebracht. Maar in „Het Chineesche Landhuis" wordt reeds direct bij het begin het volle pond geëischt, daar den spelenden de waarlijk niet lichte taak is opgelegd, reeds dèn uitdrukking te loniën eenigen tijd toe over, het aantal Joodsche immigratievergunningen te ver minderen, tenminste provisorisch. Maar de Arabieren eischten meerzij wilden van Engeland de toezegging, dat de immigratie geheel gestaakt zou worden. Deze toezegging zal Engeland nooit geven, want nog afgezien van het feit, dat er zich wel een Britsche minister zal laten vinden, die de plechtig afgelegde Balfour-verkla- ring van het jaar 1917 zou willen breken, wenscht Engeland en dat is het kern punt van zijn geheele wereldpolitiek Arabië met behulp van de Joodsche immi granten zoover te moderniseeren, dat het land tot een economisch en politiek steun punt van het empire wordt. Arabieren noch Joden zijn de heeren van het land, maar de Engelschen. De moefti van Jeruzalem heeft dan ook getracht, in zijn laatste oorlogsverklaring aan de Joden den Engelschen honig om den mond te smeeren en verklaarde, dat de Arabieren volkomen tevreden waren met de Engelsche heerschappij. Slechts moesten de Engelschen de Joden niet helpen, want de Arabieren zouden tot den laatsten man strijden, om hun land terug te veroveren. Juist dit zijn dingen, die de moefti niet had moeten zeggen, indien hij de Engelschen niet tegen zich in het harnas wilde jagen. Engeland beeft er minder- dan ooit belang bij, dat een nationale beweging in Arabië met succes agiteert en Britsche posities ondermijnt. De Joden zitten niet stil. Voor de Joodsche bevolking is de oor logsverklaring van den moefti een alarm signaal. Men heeft in de laatste maanden aan Joodsche zijde niet stilgezeten en er zich op voorbereid, dat binnen afzienbaren tijd de oorlog zou worden voortgezet. In dien niet alles bedriegt, dan is op het oogenblik de wapenstilstand voor goed ten einde en de bewering van den moefti, dat na het mislukken van de onderhandelingen te Londen de strijd zal worden voortgezet op een wijze, die al het vroegere zal over treffen, wordt door de Joden volkomen ern stig genomen. Daar binnenkort het versterkte Britsche leger in Palestina zal trachten, onder alle omstandigheden orde en rust te herstellen, treedt de Palestijnsche oorlog in een nieu we phase en wel in een beslissende. Men heeft in Londen, na lang, misschien te lang wijfelen, eindelijk besloten, alle daden van geweld en pogingen tot opstand van de Arabieren te onderdrukken. Wanneer dat gelukt is, zal men verder zien. Dan is ook de tijd gekomen, om met elkaar te onder handelen en de kunstmatig opgeworpen te genstelling te overbruggen. Maar wat er gebeuren zal, voor het zoover is, weet nie mand. mmmiiiimiiimimmiimmiiim Wilt U echt eens boffen Koopt in Uw St. Jacobsstraat 8 - Tel. 494 llllllllllllllllllllllillllUllllilllllilllllllllllilllllilllll! kunnen geven aan diep-menschelijke harts tochten en tragische zielsconflicten en dit op een wijze die den toeschouwer weet te overtuigen en te boeien. Een eisch waaraan niet allen hebben kunnen voldoen. „Het Chineesche Landhuis" is een stuk dat staat of valt met het spel van Albert van Dalsum, die als Yuan Sing een prach tige, raak-getyp eerde creatie geeft van den rijken Chinees die een Europeesche vrouw getrouwd heeft, maar in al zijn handelingen en reacties toch vóór alles Chinees blijft het stuk is, zooals wij reeds eerder schre ven, dan ook gebaseerd op de diepgaande verschillen tusschen de beide rassen die hier met elkaar in aanraking en conflict komen. Pas toen Albert van Dalsum op de planken kwam, kreeg de voorstelling kleur en spanning. Van Dalsum. is een prima acteur die de kunst verstaat om weliswaar zelf op den vooi-gromd te treden maatr toch vóór alles, om zijn mede-acteurs en actri ces tot boeiend tegenspel te inspireeren. Sara Heyblom heeft als Charlotte Merivale, de zuster van Sing's echtgenoote, na een wat zwak begin (dat, zooals wij hierboven reeds schreven, echter goed verklaarbare oorzaken heeft) heel den avond prachtig spel te genieten gegeven en was een waar dige partner voor Van Dalsum. Zwakker waren Willy Haak als Sadi Sing de En gelsche echtgenoote van den rijken Chinees en Ph. la Chapelle als Richard Marquess. De laatste chargeerde zijn rol, zoodat het publiek in de laatste acte, tijdens het toch bijzonder dramatisch bedoelde onderhoud tuschen Yuan Sing en Richard Marquess, enkele malen in den lach schoot. Willy Haak heeft als Sadi Sing echter herhaal delijk fijn spel geboden en vooral willen wij in dit verband vermelden de scène in de laatste acte, als zij door Yuan Sing op ge raffineerde manier gedwongen wordt tot een bekentenis van haar misstap. Paul Storm als Harold Marquess bleef een tooneelfiguur, maar ook voor hem gel den de verzachtende omstandigheden waar op wij reeds enkele malen gewezen hebben; zijn rol is met de eerste acte uitgespeeld en het is slechts zeer weinigen begenadig den acteurs gegeven, op aanvaardbare wij ze te voldoen aan de uitzonderlijk zware eischen die het stuk juist in den aanvang stelt. Dat ook van kleine rolletjes door goede acteurs iets moois kan worden gemaakt, be wezen bijv. Jo Sternheim als Chineesche bediende, met zijn schuchter getoonde be langstelling voor de Maleische bediende van mrs. Sing (Nell K7 "op), evenals de laatstgenoemde die in een bescheiden rol vele fijne trekjes te genieten gaf. Een comisch incidentje tijdens de voor stelling mogen wij niet onvermeld laten. Na de tweede acte, dachten vele bezoe kers dat het pauze was, zoodiat zij hun plaatsen verlieten om de zaal te verlaten. De volksverhuizing was juist goed aan den gang, toen de gong het begin van de derde acte aankondigde in plaats van koffie en andere smakelijke nattigheid, kozen de wandelaars toen dus m?ar gauw eieren voor hun geld in dien zin, dat zij haastje- repje naar hun uitgangspunt terugkeerden om weer plaats te nemen. Het trio Höfelein-Bekker bracht tijdens de pauzes op beschaafde wijze goede mu ziek ten gehoore. Al met al is het een voorstelling ge worden die speciaal in de laatste actes veel goeds heeft geboden, zoodat de talrijke be zoekers (de tooneelzaal van Britannia was stampvol) voldaan huiswaarts zijn gegaan na door uitbundig en lan£ lurig applaus Ai- bert van Dalsum te hebben duidelijk ge maakt, diat hun hulde in de eerste plaats en volkomen terecht hèm gold. J. Speldjesdag Ned. Roode Kruis. Het ligt niet in onze bedoeling in dit be richt het doel en het nut van het Roode Kruis te gaan bespreken. Dit zal bij onze lezers wel bekend zijn. Dat het Roode Kruis niet alleen een taak bij oorlog heeft, doch ook in vredestijd veel nuttig- werk verricht, is voldoende bekend. Laten wij bijv. slechts enkele grepen uit den laatsten tijd doen, waarbij de Roode Kruis helpsters en helpers te Vlissingen tegenwoordig waren, n.i. Scheldebekerzwemwedstrijd, viering Konin ginnedag, afstandsmarsch, Provinciale Plan dag enz. enz. Ook is bij de strandliefheb- bers de Roode Kruis-hulppost aan de Twee de Duinen welbekend. Hoewel al deze' arbeid door de leden steeds belangeloos wordt verricht, is het te begrijpen dat dit toch geld kost. Om hier nu aan te komen zal Zaterdag a.s. alhier een Speldjesdag worden gehouden. Velen zullen zeggen „Er komen zooveel collecte- en speldjesdagen, het is nu wel letjes", doch deze sympathieke vereeniging die zooveel belangeloos werk voor de Vlis- singsche burgerij verricht, mag toch ook wel op den steun van onze ingezetenen re kenen. Iedereen tooie zich dus a.s. Zaterdag met het Roode Kruis-speldje 1 Radio-uitzending vanuit Vlissingen. Maandagavond 21 September a.s. zal van 8.15 tot 9.15 uur een radio-uitzending ge geven worden vanuit het Concertgebouw al hier. In de reeks van muziek- en zanguit voeringen, die eiken Maandagavond ver zorgd worden door de N.C.R.V., geeft de VLISSINGEN, WALSTRAAT 66 Chr. Gem. zangvereeniging „Hoop op Ze gen" met het kinderkoor, onder leiding van haar directeur, den heer A. Bosdijk, dien avond een uitvoering. Medewerking verleenen mej. Tanny van de Garde, sopraan te Middelburg en de heer M. W. Haaijman, bariton alhier. Aan het orgel mej. Annie Minderhoud, terwijl de pianobegeleiding verzorgd wordt door mej. Anna Minderhoud en mej. A. Meijer. De uitvoering is niet toegankelijk voor het publiek. Benoeming directrice Nuts-Fröbelschool. Het bestuur van de Nuts-Fröbelschool alhier heeft als opvolgster van mevrouw WasOsinga tot directrice benoemd mej. M. Tupker te Rotterdam. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het bezoek van de Koninklijke familie aan de hoofdstad. De Koninklijke familie wuift na aan komst vanaf het balcon van het paleis op den Dam de menigte toe. Overzicht tijdens de zanghulde in het Stadion. Opgave van personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de le helft van de maand September. GEVESTIGD: J. Voordenberg, metaaldraaier, Anjelie renlaan 135 van Dordrecht. C. A. Jonkman, zonder, Singelweg 162 van Amsterdam. H. Hennink, hoofdwerktuigkundige, Koudek. weg 76 van Zeist. J. Sturm, pijplegger, Ridderspoorlaan 5 van Middelburg. N. Schuitemaker, korp. hofmeester, Wil- helminastraat 14 van Soerabaya. J. H. P. Germing, leerschoolhoofd, Hout kade 14 van Soerabaya. D. C. Sorel, onderwijzer, van Hoorn van Burghstraat 8 van Amersfoort. P. de Nooijer, matroos le kl. J. de Moor straat 3 van Den Helder. M. J. v. d. StaalLauwereins, zonder, Singelweg 160 van Rotterdam. A. M. Koolwijk, zonder, C. Buskenstraat 25 van Goes. A. Visch, sergt. mach., Badhuisstraat 86 van Soerabaya. W. Kusse, fabrieksarbeider, Kolvenier- straat 25 van Arnemuiden. Mej. E. A. M. Romijn, verpleegster, Gla- cisstraat 161 van Delft. J. Verdonck, korp. pol. troepen, Mari niersplein 6 van Loosdrecht. L. A. de Bruijn, machineteekenaar, Kl. Kerkstraat 2a van Jutphaas. W. F. de Ridder, werkman, Kr. Elleboog 7 van Norg. Pi Smit, werktuigkundige, v. d. Mande- restraat 28 van Soerabaya. J. A. Duine, korp. ziekenverpl., Wacht schip van Den Helder. M. E. A. v. d. AardwegMucke, zonder, C. Buskenstraat 5 van Haarlem. J. L. Roelse, stoker, Nicuwstraat 33 van Norg. A. Vogel, electr. lasscher, Wilhelminastr. 19 van Middelburg. Zondagavond sluiiingsavond Zaterdag en Zondag geopend tot 2 uur. Palestina voor de beslissing. (Hoofdartikel)]* Amsterdam huldigt de vorstelijke ver loofden. Binnenland);, De Negus vraagt een buitengewone zitting van het Pïanente Hof van Internationale Justitie. (Oorlog Italië-Abessinië), Interpellatie-Kupers niet toegestaan. (Tweede Kamer)* Nederlandsch Comité gevormd voor de aanbieding van een nationaal huwe lijksgeschenk. (Binnenland)], Petroleumtrein bij Bakoe in brand ge vlogen talrijke slachtoffers. (Gemengd nieuws), De strijd in Ipanje woedt onvermin* derd voort. (Buitenland), Zwaar weer verwacht in Amerika, (Gemengd nieuws)', ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Prinses Juliana Prins Bernhard vervaardigd door de „Porceleyne Fles", Delft. PRIJS f 7.75. Verkrijgbaar: Müller's Servieshuis, Walstr. 94 Ziel: etalage M. J. W. Meijer, vertegenwoordiger R, V.S., Bellamypark 21 van Schiedam. A. Jacobse, zonder, Hobeinstraat 73 van Goes. E. H. Schellenberg, koopman, Schelde- straat 28 van Winterthur. Mej. W. Verkruissen, winkelierster, Wal-< straat 101 van Haarlem. H. Gijsel, winkelbediende, NieuwendijR 43 van Oostburg. G. R. Mientjes, korp. telegrafist, Kanaal straat 8 van Soerabaya. H. L. Rigail Certon Stol te, stuurman, C, Buskenstraat 47 van Den Haag. P. VerwoerdtMeulmeester, zonder, J. de Moorstraat 2 van Den Helder. J. J. Minderhoud, winkelbed., Walstraat} 85 van Middelburg. A. de PijperGeilman, zonder, Ridder* spoorlaan 25 van Den Helder. P. de Meulmeester, electr. lasscher, Koe* straat 2 van Arnemuiden. VERTROKKEN: G. C. Hazenbosch, stoker-olieman, Nijver heidsstraat 22 naar N. O. Indië. J. Visser, korp. machinist, Bellamypark 1 naar N. O. Indië. J. IJkel, metaaldraaier, Schuitvaartgr, 101 naar Rheden. D. Oraée, korp. pol. troepen, Kanaalstr, 8 naar Breda. K. Artz, marinier le kl., Kanaalstraat 62 naar O. en W.-Souburg. S. Hoekstra, onderwijzer, C. Buskenstraat x<_ naar Zuidlaren. D. J. Baart, arbeider, Primulalaan IS naar Norg. M. Fase, varensgezel, Koudek. weg 9Q naar Norg. F. Kloosterman, zonder, Lepelstraat 15 naar Haarlem. J. M. W. L. Kotoum, kapper, Walstraat 131 naar Zierlkzee. P. H. v. Soelen, metaaldraaier, Glacïs- straat 99 naar Bergen op Zoom. H. A. Peters, korp. torpedomaker, Lamp* sinsstraat 7 naar Den Helder. H. F. Bos, matroos le kl., Bellamypark 34 naar Den Helder. J. Meerman, stoker, Aagje Dekenstraat 89 naar Middelburg. W. P. Klijn, stuurman, Coosje Busken* straat 47 naar Batavia. (N.I.) J. Kamermans, klerk P.Z.E.M., P. Kruger« straat 9 naar Koudekerke. A. F. X. v. Helvert, zonder, Kenau Hasse laarstraat 39 naar Koudekerke. J. Krokkeé, zonder, Glacisstraat 119 naar Koudekerke. A. Roman, granietwerker, KI. Kerkstraat 2a naar Middelburg. A. de Heer, musicus, Palingstraat 10 naar Dordrecht. J. v. der Kooij, sergt. mach. K.M., W4 Bermweg 18 naar Den Helder. M. J. M. Fokken, koopman, Hellebar- dierstraat 19 naar Hilversum. Mej. W. J. van Kesselen, onderwijzeres, Verk. Quakkelaarstraat 22 naar 's Heez* Arendskerke.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1