509 300 25 De Millioenen-nota ingediend 1 WOENSDAG 16 SEPTEMBER „DE STER" No. 219 74e Jaargang 1936; Oitoave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., IValstraat 58-80, Vlissitigen, Telei. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het tekort voor 1937 op f47.734.995 geraamd. STADS- EN PROVÏNCIENIEÜWS VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voét of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Dekkingsmaatregelenperspectief besparingen, overgebleven uit het bezuinigingsplan van 1936herberekening pensioenen, verlenging van in 1936 ingevoerde belasting- verhoogingen, invoerrecht op textielgoederen. De minister van financiën heeft gisteren de Rijksbegrooting 1937 bij de Tweede Kamer ingediend. Deze wijst een tekort op den gewonen dienst van ƒ47.734.995 aan (voor 1936 bedroeg het aanvankelijke tekort waarvoor dekking moest worden gezocht ƒ119 millioen; voor 1935 was dit cijfer ƒ93 millioen; voor 1934 bijna ƒ191 millioen). De voorstellen voor 1937 beoogen een dekking van genoemd tekort. In deze maatregelen is begrepen een verlenging van de opcentenheffing op de dividend- en tantième belasting, op de zegel-, op de registratie- en op de successierechten. Houdt men rekening met de handhaving van dezen reeds bestaanden belastingdruk, dan is het tekort over 1937, waarvoor dekking gezocht is, op ƒ35.9 millioen te stellen. De voorgestelde dekkingsmaafregelen. 1. Perspectiefbesparingen, welke van het dekkingsplan 1936 zijn overgebleven besparing op de uitgaven van onderwijs 7.600.000 afloopen van wachtgelden - 3.200.000 capitulantenstelsel - 5.000.000 besparing op de uitgaven van het ver- keersfonds (vermindering spoorweg tekort) a. b. c. d. - 12.000.000 Herberekening van de pensioenen (wetsontwerp reeds aanhangig) Verlenging van de heffing van 20 opcenten op reeds genoemde belastingen Heffing van invoerrecht op textielgoederen (reeds aanhangig 27.800.000 - 3.300.000 - 11.800.000 - 1.250.000 44.150.000 Na de volledige doorvoering van bovenstaande maatregelen waarbij de minister er, evenals het vorige jaar, echter ten allen overvloede op moet wijzen, dat een niet onbelangrijk bedrag van de aangegeven besparingen eerst geleidelijk effectief zal worden zal het begrootingsevenwicht dus op een bedrag van ongeveer f 3]/i millioen na zijn bereikt. Dit bedrag zal kunnen worden gevonden uit de hoogere opbrengst, die mag worden ver wacht van de aanhangige wetsontwerpen tot wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting en van de Successiewet, alsmede van een in voor bereiding zijnde technische wijziging der wet op de omzetbelasting. Voorts is bij den minister nog in overweging een ontwerp van wet tot het treffen van voorzieningen tegen het ontgaan van belasting door over matige reserveering in naamlooze vennootschappen. der belastingmiddelen, gepaard gaande met een verhooging van uitgaven voor crisis doeleinden. Een keerpunt nabij. Bedriegen de voorteekenen niet, dan is thans een keerpunt nabij. Met name schijnt de catastrophale daling in de opbrengst der middelen tot staan te zijn gekomen. Verwacht mag worden, dat op het stuk van de inkomsten een zekere sta biliteit is bereikt. Daarmede is wel het on middellijk gevaar voor onze staatsfinan ciën afgewend, doch afdoende verbetering zal eerst kunnen worden bereikt, wanneer de inkomsten zich zullen gaan bewegen in stijgende lijn. Dit laatste zal echter eerst dan het geval zijn, wanne -> zich door rui meren afzet van onze producten in binnen- en buitenland een verbetering in onze volks huishouding zal gaan voltrekken. De minis ter gelooft intusschen niet te veel te zeggen indien hij meent te mogen constateeren, dat zich eenige symptomen van verbetering be ginnen te vertoonen, al blijft toch nog steeds het aanbod van goederen en diensten op welhaast elk gebied de vraag daarnaar overtreffen. Het wedervinden van het even wicht tusschen deze twee in dezen zin, dat de productiemogelijkheden door toegenomen vraag weer ten volle benut zullen kunnen worden, is onmisbare voorwaarde voor de vermindering der werkloosheid. Terwijl uiteraard ook binnenlandsche fac toren hierbij een rol spelen, ligt de oplos sing der moeilijkheden op dit gebied voor een zeer belangrijk deel op internationaal terr* n. Bij het zoeken naar een herstel van het evenwicht tusschen productie en consump tie zal hier en daar naar wijziging der pro ductie moeten worden gestreefd. Vooral zal op een stimuleeren van de mogelijkheden tot opneming der voortgebrachte goecferen het streven gericht moeten blijven. Verdere aanpassing noodzakelijk. De regeering heeft er reeds brj herhaling op gewezen, dat blijvend resultaat hier naar haar vaste overtuiging alleen valt te berei Mr. P. J. OUD, Minister van Financiën. Beschouwingen van algemeenen aard. Aan de uiteenzetting in de Millioenen- nota betreffende de dekking van het tekort op de begrooting voor 1937 voegt de minis ter van financiën eenige beschouwingen van algemeenen aard toe. Wanneer hij bij de indiening van deze be grootingen, die de ]-.atste is der loopende vier jaarlijksche periode, het karakter van het gedurende die periode gevoerde finan- cieele bel°id zou moeten kenschetsen, dan gelooft de minister niet beter te kunnen doen dan het te omschrijven als den aanhou- de- den strijd tegen dalende inkomsten eenerzijds en stijgende behoeften, onmiddel lijk verband houdende met de ernstige tijds omstandigheden, anderzijds. Terwijl ieder jaar het uiterste werd beproefa om door bezuiniging op de uitgaven een herstel van het begrootingsevenwicht te verkrijgen, werd het bereiken van een afdoend resul taat telkenmale opnieuw verhinderd door een voortgaande daling van de opbrengst ken door een verder doorvoeren van de aanpassing der kosten en loonen van ons bedrijfsleven aan de ge wijzigde omstandigheden. Zij meent er zich van ontslagen te mogen rekenen, dit op nieuw uiteen te zetten, doch meent nog maals ernstig te moeten waarschuwen tegen het streven, om de consumptie te stimu leeren door op kunstmatige wijze koop kracht in het leven te roepen. De overheid zal bij l et verleenen van credieten in de gevallen, waarin daarvoor, bij gebreken van de mogelijkheid om het benoodigde kapitaal van particulieren te verkrijgen, op haar een beroep wordt ge daan, met groote behoedzaamheid moeten te werk gaan. Dit is ook hierom noodzake lijk, omdat een der belangrijkste voor waarden voor economisch herstel is het ver trouwen van den credietgever. Naar mate er op de kapitaalmarkt meer vertrouwen zal heerschen, zal het mogelijk zijn, de ver- eischte credieten tegen lagere rente te ver krijgen. Wil een lagere rentevoet, die voor het herstel van het economische leven onmis baar is, verwezenlijkt worden, dan dient echter in de eerste plaats elke twijfel aan het staatscrediet buitengesloten te zijn en het eischt voortdurend waakzaamheid, om bij den steeds grooteren aandrang om ter leniging van den nood in f.e meest onder scheiden vormen een beroep te doen op staatshulp, de leeningscapaciteit van het Rijk ongerept te houden. Gelukkig kan wor den verklaard, dat tot dusver het vertrou wen in de credietwaardigheid van den Staat ongeschokt is gebleven en de regee ring rekent het zich tot een barer hoogste plichten er voor te waken, dat dit ook in de toekomst het geval zal bljjven. Binnen de haar door de financieele mo gelijkheden gestelde grenzen tracht de re- geering het economische leven zooveel mo gelijk steun te bieden en bVjft baar streven er op gericht, zoowel tot béhoud van de af zetmogelijkheden in het buitenland als tot bevordering van het economische leven binnenslands alles te doen wat in haar ver mogen ligt, opdat de volkskracht en het voortbrengingsvermogen in stand blijven en bij den internationalen wedijver in het voortbrengingsproces Nederland zijn recht matig aandeel zooveel mogelijk behoudt. De regeering blijft zich daartr bewust van de beperktheid van de middelen, welke haar ten dienste staan en den aandrang om steun, welke uitgaat van het bedrijfsleven moet noodzakelijkerwijs blijven uitgaan bo ven de mogelijkheden, die er voor de regee ring bestaan, aan dien aandrang tegemoet te komen. Regeering van Juistheid der gevolgde politiek overtuigd. De loop der gebeurtenissen heeft de re geering gesterkt in haar overtuiging, dat zij met haar politiek een weg heeft ingeslagen, welke, moge d: naar te voorzien was, tijd vorderen, niettemin zal voeren tot zulke resultaten, dat de mededinging van Neder land op internationale markten mogelijk blijft. Weliswaar kan overheidssteun daar voor voorshands nog niet altijd worden ge mist, maar voor een belangrijk deel is de oorzaak daarvan gelegen in de nationaal georiënteerde economie, die er toe leidt, eenerzijds den invoer te belemmeren, ander zijds goederen en diensten goedkooper aan het buitenland aan te bieden dan de binnen landsche voortbrengingskosten rechtvaardi gen. Zoolang die ongezonde toestand, wel ken slechts internationale samenwerking schijnt te kunnen opheffen, blijft voortbe staan, zullen al zal alle aandacht moeten worden gericht op het slaken van onnoodig knellende banden ovei'heidsmaatregelen om den eigen handel en industrie steun te bieden op binnenlandsche zoowel als op bui- tenlandsche markten wel niet achterwege kunnen blijven. Het verwijt van hun voort bestaan kan dan echter niet de regeering en de door haar gevolgde politiek treffen, maar moet zich richten op het gebrek aan internationale samenwerking, om tot een gezonde uitwisseling van goederen en dien sten tusschen de naties onderling te komen. De regeering heeft vol vertrouwen, dat bij een vastberaden voortgaan op den tot dus ver gevolgden weg onder aanvaarding van een harde werkelijkheid, die, zij is daar voor allerminst blind, van ons volk groote offers vraagt, en met afwijzing van experi menten, die wel eenig oogenblikkelijk sou laas, doch geen werkelijke verbetering kun nen verschaffen gunstige resultaten voor volks- en staathuishouding niet kunnen uit blijven. Bij het dan geleidelijk intredend her stel zal het mogelijk blijken, bij een voortge zet voorzichtig financieel beleid, een verdere saneering van het budget te verkrijgen. De ministers is er ten volle van overtuigd, dat de bestaande begrootingstoestand heel wat gebreken vertoont. Het dekkingsplan, in deze nota ontwikkeld, bevat nog een aan tal posten, die eerst op betrekkelijk langen En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNJNG, Badhuisstr. 63 'duur effectief zullen worden. Daarnaast zijn èn in vorige begrootingen èn in de onderha vige verschillende maatregelen verwerkt die zoo spoedig zich daarvoor de gelegenheid voordoet, weder ongedaan zullen moeten worden gemaakt. Te denken valt hierbij aan de stopzetting van'stortingen in verschillen de fondsen, het verminderen van de reser- véeringen voor de bedrijven, het overbren gen van uitgaven van den gewonen dienst naar den kapitaaldienst, het uittrekken van de aflossingstermijnen der staatsschuld en dergelijke. Al deze maatregelen, welke hun rechtvaardiging uitsluitend hebben kunnen vinden in den uitzonderlijken financieelen toestand der laatste jaren, hebben de reser ve-krachten, die een goede staatsbegrooting behoort te bezitten, langzamerhand uitge put. Het herstel daarvan zal een der eerste zaken zijn, die behooren te geschieden, zoo dra de mogelijkheid daarvoor zal worden geboden. De reisbelasting van de baan. Daarnaast mag niet uit het oog worden verloren, dat de belastingdruk, zoo van het Rijk als van de gemeenten, gedurende de achter ons liggende jaren tot een ongekende hoogte is opgevoerd. Er was den minister daarom alles aan gelegen, het dekkingsplan in de onderhavige nota zoo te kunnen inrich ten, dat daarin geen voorstellen tot nieuwe belastingverhooging behoefden te worden opgenomen. Het is om dezj reden, dat hij gemeend heeft, ook al zou het bedrag van 2.000.000, dat daarmede zou kunnen wor den verkregen, op zich zelf zeker een hoogst gewenschte versterking der middelen ople veren, voor het oogenblik te moeten a f~ zien van de invoering van een reisbelasting, al zal uiter aard, indien de financieele omstandigheden zich in ongunstigen zin mochten gaan ont wikkelen, de mogelijkheid bestaan, dat hij op zijn voornemen tot heffing van een der gelijke belasting zal moeten terugkomen. Het tekort van het Werkloos- heidssubsidiefonds. Het Werkloosheidssubsidiefonds heeft in den korten tijd van zijn bestaan herhaalde lijk tot onaangename verrassingen van fi nancieelen aard aanleiding gegeven. Bij de opstelling der ortwerp-begrooting van het fonds voor 1936 bleek, dat met een tekort van 14 millioen moest worden re kening gehouden. Hoewel de positie van het rijksbudget zulks feitelijk niet toeliet, heeft de regeering gemeend, het hare er toe te moeten bijdragen, om het tekort van 14.000.000 te overbruggen. Zij deed dit door de rijksbijdrage van 46.000.000 op 53.000.000 te brengen. Intusschen zal, zoo als de zaken zich thans laten aanzien, het fonds voo?r 1936, ondanks de verhoogde rijksbijdrage, een tekort geven van circa 20 a 25 millioen gulden. Toen de begrooting van het fonds voor 1937 werd opgesteld bleek, dat zelfs met in achtneming van een rijksbijdrage van 53.000.000, opnieuw een zeer omvangrijk tekort moest worden becijferd. Indien de gelegenheid bestond om voor dit tekort in het rijksbudget dekking te vinden, zou hier in kunnen worden berust, doch thans is de toestand deze, dat de tekorten der gemeente- begrootingen in feite worden overgeheveld naar een centraal punt het Werkloos heidssubsidiefonds terwijl zij daar leiden tot een groot tekort van het fonds, hetwelk ongedekt moet blijven, m.a.w. de druk van da tekorten, voortspruitende uit de crisis omstandigheden der gemeenten, wordt van de locale eenheden afgenomen en op het fonds gelegd. Dit is uiteraard nimmer de bedoeling van het fonds geweest. Er is steeds gedacht, dat het fonds door de ge zamenlijke krachten van de gemeenten (het prelevement) en van het rijk (door een rijksbijdrage en door afstand van rijksbelas tingen) zou kunnen zorgen voor een behoor lijke subsidieering in de gemeentelijke werk loosheidslasten, doch er i3 niet gedacht, dat dit fonds voor gemeentelijke tekorten zou opkomen. De regeering heeft zich ge noodzaakt gezien voor 1937 het bedrag voor bijzondere bijdragen aan gemeenten ten loste van het fonds te beperken, zoodat een gedeelte van het tekort voor rekening van de gemeenten zal moeten worden gelaten. Ook dan nog sluit de begrooting van dat fonds voor 1937 met een tekort van rond 7.500.000. Ook de noodlijdende gemeenten zullen niet meer in zoo ruime mate als voorheen bij- stanu uit 's rijks kas mogen verhopen. Om evenwel de noodlijdende gemeenten niet in grootnr moeilijkheden te brengen, zullen rente-dragende voorschotten 3 pet. kunnen worden verstrekt. «ctot dew etssgg De millioenennota ingediend. De reis belasting van de baan. (Binnenland) Redevoeringen van Minister Colyn en Minister de Wilde op den A.-R. Land dag te 's-Gravenhage. (Binnenland) De strijd in Spanje woedt nog steeds voort. (Buitenland) Sportvliegtuig in den Nieuwen Water weg gestort. (Luchtvaart) Groote brand te Steenbergenhet raadhuis gedeeltelyk verwoest. (Gemengd Nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN III1I1IIIII1IIIIIIIIIII11IIIIIIM Van heind' en ver komt men voor St. Jacobsstraat 8 - Tel. 494 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vertrek van mevrouw A. WasOsinga. Men schrijft ons .5 De directrice van de Nuts-Fröbelschool, mevrouw A. WasOsinga, heeft eervol ont slag uit haar betrekking gevraagd met in gang van 1 October a.s. Bijna 20 jaar lang heeft zij aan het hoofd van de bekende kleuterschool in de Ho- beinstraat gestaan en hier een modelinrich ting opgebouwd. Verschillende leidsters voor Fröbelscho len zijn door haar opgeleid en hebben een werkkring gevonden in en buiten Zeeland. Het voorbereidend onderwijs in onze pro vincie heeft heel wat aan mevrouw Was te danken. Om gezondheidsredenen heeft zij haar ontslag gevraagd, maar het heeft haar bui tengewoon veel moeite gekost tot dit be sluit te komen. Haar mooie werk moet zij nu opgeven. Het is het bestuur van de Nuts-Fröbel school gebleken, dat velen gaarne persoon lijk afscheid van haar willen nemen. Het bestuur zal hen daartoe in de gelegenheid stellen op Woensdag 30 September. Aan vang en plaats van de bijeenkomst zullèn per advertentie worden bekend gemaakt. Afscheid Stationschef G. Sipman. Hedenmorgen had op het station der spoorwegen alhier het afscheid plaats van den stationscef den heer G. Sipman, die, zooals gemeld, per 1 October den dienst met pensioen verlaat en zich te Rijssen gaat vestigen. In een der wachtkamers was een zestig tal leden van het spoorweg-personeel aan- wezig om afscheid te nemen van hun chef, den heer Sipman, die met vrouw en doch ter tegenwoordig was. Allereerst werd door den heer P. A. Praag, commies, het woord gevoerd als oudste ambtenaar. Spr. schet ste de prettige wijze waarop de heer Sip man steeds met het personeel omgang had, waarvoor hij hem dank bracht, onder aan bieding van een schemerlamp. Mevr. en mej. Sipman werden hierbij bloemen aan geboden. Verder sprak nog namens het treinpersoneel de conducteur, de heer A. Bouman, eenige woorden van afscheid. De heer Sipman betuigde in een gevoel volle speech zijn dank voor de woorden en bewijzen van sympathie en hoopte nog vele jaren in zijn nieuwe woonplaats Rijssen de aangename samenwerking met het perso neel te Vlissingen zich te herinneren. Kunstkring Het Schouwspel. Voor bovengenoemden kunstkring geeft morgenavond in Grand Hotel Britannia de Amsterdamsche Tooneelvereeniging een voorstelling van „Het Chineesche land huis", geschreven door Marion Osmond en James Corbet. In dit spel, dat de tegenstellingen tus-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1