NEDERLAND VIERT DEN NATIONALEN FEESTDAG. MAANDAG 14 SEPTEMBER Ook elders in de provincie. No. 217 74e Jaargang 1936-= UitgaveFirma F. IIAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. ID. Postrekening 68287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Kerkgang van de Koninklijke Familie VLISSINGEN VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener gulden bij levens- r* fff](Ffr gulden bij dood gulden bij verlies 4 £5jf| gulden bij verlies 4 gulden bij verlies gulden bij verlie Polis, zijn GRATIS verze- ||||||l lange ongeschikt- door "f!fi J vaneen van |||b| vaneen ff Hl vaneen kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken. OfJU een ongeluk. hand, voet of oog. een duim. illU wijsvinger. &A%3 anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Eiad. heeft den nationalen feestdag" op uitbundi ge wijze gevierd, zooals wij Zaterdag reeds gelegenheid hadden te schrijven. Natuurlijk kan men niet van grootsche,. indrukwek kende feestelijkheden spreken. Daarvoor moest alles tè zeer op het laatste oogenblik georganiseerd worden. Maar dit neemt toch niet weg dat men den juisten toon, de juiste stemming voor dien dag heeft weten te vin den, waardoor ook de op zich zelf eenvou dige feestelijkheden een prettig, warm ka rakter hebben gekregen. Alles was ruin of meer op het laatste moment geïmprovi seerd, van de reveille af tot het vuurwerk en het verlate sluitingsuur der café's toe. En nu wij op de film de laatste weken nogal eens een kijkje krijgen in het kran tenleven (al kloppen die fantasie-kijkjes in den regel ook al heel weinig op de nuch tere werkelijkheid is het voor een keer tje misschien aardig, eens iets te vertellen van de spanning waaronder juist Zaterdag ochtend op ons bureau moest worden ge werkt. De groote instellingen en kantoren waren vrijwel zonder uitzondering gesloten, zoodat talrijke personen die in de voorbe reiding der feestelijkheden een taak hadden te vervullen, niet gemakkelijk bereikbaar waren op de wijze, zooals op normale werk dagen het geval pleegt te zijn. Anders kan men iemand op het kantoor of in het bedrijf waar hij (zij) werkzaam is, even telefonisch, bereiken in een haastgeval, maar juist Za terdag, toen alles er om spande of men de zaak nog voor elkaar zou kunnen krijgen, waren de meeste organisatoren die Vlis singen rijk is, onbereikbaar de een, omdat hij thuis geen telefoon heeft, de ander, om dat hij deelnam aan de muzikale wandeling door de stad een derde om nog weer an dere redenen en dit alles maakte, dat en kele menschen de wanhoop schier nabij kwamen. En toen kwam het aardige van het geval. In nood grepen velen de telefoon, vroegen nummer 10 engebruikten ons dagblad als tusschenstation om contact te krijgen met de vele onbereikbaren. Niet, dat wij hen wèl zouden kunnen hereiken. Maar alle mededeelingen van afzonderlijke personen die bij de voorbereiding- van eenig onderdeel der feestelijkheden een rol speel den, kwamen in den loop van den morgen successievelijk hij ons binnen. En als dan weer iemand anders opbelde (het aardige was juist, dat hierover hoegenaamd geen afspraken waren gemaakt, maar dat velen intuïtief de krant als verbindingsschakel gebruikten) konden wij de gegevens die op deze wijze langzamerhand binnenvloeiden, tot een geheel verzamelen, waaruit geleide lijk de mogelijkheden voor festiviteiten in bescheiden vorm gestalte kregen. De tele foon rinkelde door dit alles echter onop houdelijk, zoodat een bekende Vlissingsche persoonlijkheid de idee opperde, dat het maar het beste zou zijn een eigen lijn te laten aanleggen tusschen zijn woonhuis en de krant MIDDELBURG. De nationale feestdag en de turnbetooging. Zoo ooit, dan is het in de afgeioopen week wel gebleken, dat ook in Zeeland's hoofdstad de liefde voor het Oranjehuis zeer groot is en dit is zeker wel het meest tot uiting gekomen op Vrijdagavond, waar over wij reeds gewaagden en nu Zaterdag yan 's morgens vroeg tot middernacht toe. Het begon des morgens toen klokgelui hen, die nog in de veeren lagen, wekte. Na het klokgelui trokken twee muziekgezel schappen door de stad en een daarvan, het Middelburgsch Muziekkorps, heeft halt ge houden bij de woning van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van TJfford, die met zijn echtgenoote van voor een der vensters het Wilhelmus aanhoorde, waarop de stoet weer verder trok. Het hoofdpunt van den morgen was wel de aubade in de Abdij. Wellicht een duizend kinderen van de scholen van alle gezindten stonden geschaard rond het Middelburgsch Muziekkorps op de klinkers voor de ambts woning van den Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin was met zijn familie en burgemeester Fernhout op het bordes aanwezig. Maar of het nu al wat zorg heeft ge kost, de zaak is gelukt dank zij de moeite die vele stadgenooten zich hiervoor belan geloos sinds Vrijdag getroost hebben en het zal hun ongetwijfeld een prettige vol doening zijn, dat onze stadgenooten dit op prijs hebben blijken te stellen. De Oranje- bond heeft veel succes gehad met de reveil le en de marsch door de stad. Hetzelfde geldt voor de Marinekapel en niet het minst voor onze wakkere orkesten „Ons Genoegen" en St. Caecilia", die ook later op den dag over belangstelling en aandach tig gehoor niet te klagen hebben gehad. Wij weten, uit ervaring elders, hoe moei lijk de strijd om het bestaan voor talrijke muziekgezelschappen tegenwoordig is. Mo ge het feit, dat deze corpsen den laatsten tijd herhaaldelijk gul de gevraagde mede werking hebben verleend onder dikwijls heel lastige omstandigheden omdat de uitnoodi- ging hiertoe dikwijls pas op het laatste oogenblik kon worden toegezonden, voor velen aanleiding zijn te overwegen, of zij de wakkere muzikanten misschien op eeniger- lei wijze kunnen helpen door als werkend lid tot de orkesten toe te treden of door geldelijken steun bijv. Er wordt wel eens geld onnutter besteed en ook voor Vlissin- gen-badplaats kan het bezit van enkele werkelijke goede orkesten die openlucht concerten kunnen geven, van groote betee- kenis zijn. Wij moeten meer vertier, meer vroolijkheid speciaal in het seizoen hebben en daartoe kan prettige muziek veel bij dragen. In de krant van Zaterdag hebben wij nog veel kunnen opnemen, van hetgeen dien dag heeft plaats gehad. Rest ons dus nog slechts te vermelden, dat „Ons Genoe gen", dat veel publiek meenam op weg naar de tent op den Boulevard Evertsen, over belangstelling voor het aldaar gegeven con cert niet te klagen heeft gehad, evenmin als dit 's avonds het geval was met de uit voering (voorafgegaan door een kleine mu zikale wandeling) door „St. Caecilia" op de tent in het Bellamypark gegeven. En dat het vuurwerk, waarvan wij Zater dag reeds vertelden hoeveel voeten het in aarde heeft gehad om dat nog te kunnen afsteken, in den smaak is gevallen van het talrijke publiek, behoeft zeker geen betoog. "Het afwisselend spel van vuur, rook, licht, knallen, sterren, felle explosies, zachte fijne tinten van uitpluimende en het lucht ruim klievende pijlen, het is steeds opnieuw een feestelijk festijn waarvan jong en oud evenzeer genieten. En ook na het vuurwerk bleef het nog geruimen tijd druk en zag men talrijke vroolijke gezichten. Zoo kwam het einde van een blijden dag, waarop Vlissingen op eenvoudige, sobere maar daarom niet minder prettige wijze, uiting heeft gegeven aan vreugde over een voor de toekomst van ons land beteekenis- volle gebeurtenis, waarvan wij slechts kun nen hopen en verwachten, dat zij land en volk ten zegen zal strekken. Niet alleen de kinderen doch een groot deel der overige aanwezigen hebben uit volle borst een aantal liederen staande ten gehoore gebracht. De Commissaris noodigde niet alleen de bestuursleden van „Uit het Volk-Voor het Volk" met hun dames en den directeur van het muziekkorps in zijn woning, doch ook de muzikanten. In het publiek heeft de Commissaris vooral de kinderen dank gebracht en hen verder een zeer prettigen dag toege- wenscht. Als laatste deel van het morgenprogram ma bracht de heer Th. Ferwerda op het carillon van den Abdij toren verschillende volks- en vaderlandsche liederen ten ge hoore, zulks van 12 tot 1 uur. In de "kazerne De militairen hebben naar buiten niet medegewerkt aan de feestviering, maar een bezoek, dat wij op uitnoodiging aan de kazerne brachten, heeft ons doen zien, dat deze dag toch ook daar niet ongemerkt voorbij is gegaan. Wij kwamen er toen de tafels in de verschijnende eetzalen gedekt stonden. Op ieder der tafels wees een vaas met bloemen aan, dat er iets bijzonders was, terwijl ieder der aanzittenden bij zijn bord enkele vruchten als dessert aantrof. Ook in de kamer van den commandant der S.D.O.A. prijkte bloemen op dezen, zeker ook voor de militairen, grooten feestdag. De middag feesten. Er is voor ons geen aanleiding het des middags voorgevallene te scheiden van het overige. Wij weten heel goed, dat dit deel ook zou hebben plaats gehad, al was het wellicht in een enkel onderdeel iets anders, als het geen nationale feestdag was ge weest, doch het is er zoo geheel mede samengevloeid, dat er geen reden is een scheiding te maken. Wij doelen natuurlijk op de Turnbetooging, uitgaande van de ZEBra, den Zeeuwsch-Brabantschen Turn kring, en den daaraan voorafgaanden op tocht door de stad. Deze optocht was opgesteld op den Kanaalweg bij het veilingsgebouw. Aan dien optocht namen echter niet al leen de turners deel. Zij werden vooraf gegaan door een Folklorisch deel, waarbij verschillende zeer goed geslaagde onder deden. Aangenaam deed het aan, dat de anders in de kloostergangen van de Abdij gebouwen opgeborgen wagens weder eens door de stad reden, bezet door personen in de bijpassende kleederdrachten. Aardig was de wagen met spelenrijders, die met marktbezoekers, die met den binnenge- haalden oogst. Maar zeker niet het minst die met het „Verleden, heden en de toe komst", die een demonstratie op zichzelf was in den strijd tegen het verdwijnen van onze Zeeuwsche kleederdrachten. De oude melkwagen en dito groentenwagen staken wat betreft het mooie aanzien verre boven de moderne uit, hoe keurig de mede rijdenden ook waren verzorgd. Aardig wa ren ook de wandelende landbouwers, die verschillende phasen van het bedrijf voor stelden, het was aardig, dat een der mede- rijdende ringrijders dit deed in zijn oud costuum. Reeds eenigen tijd voor dat de stoet zich in beweging stelde waren de besturen van de Zebra, Medioburgum en andere ver- eenigïngen en de vaandels, voorafgegaan door het Pijperskorps Juliana naar de Markt getrokken, waar ten stadhuize de officieel© ontvangst plaats zou hebben. In de raadzaal waren ter begroeting aanwezig de burgemeester, de beide wet houders, de waarnemende gemeentesecre taris en de raadsleden de heeren v. d. Feltz, Harthoorn, Jeronimus en Kögeler. De burgemeester, de heer Fernhout, heeft er eerst opgewezen, dat vereenigin- gen uit lerseke, Vlissingen, Krabbendijke, Kortgene, Bergen op Zoom, Kapelle, Goes en Middelburg medewerken. Hoe had men tevoren kunnen denken dat op 12 Septem ber niet alleen Middelburgsche, maar nationale feestdag zou zijn. Dit gelukkige samenvallen van vereenigings- en van na tionale vreugde, brengt twee voordeelen met zich. De turners zien zich ontvangen in een rijk bevlagde en feestelijk gestemde stad, door welker straten het hen een stra lend genoegen zal zijn den keurigen marschgang te maken. Welker ingezete nen thans te gereeder kunnen toonen tijd en lust te hebben, om aan de prestaties de aandacht te geven, die zij verdienen en die den turndag aanvaarden als een zéér welkome opluistering van dezen blijden Zaterdag. IF.V „NlïGGET GLANS GEWONE DOOS lOct. DOOS 20 CT. §cl»CMt»lcWSSSCW ««mca elew tlgagg Nederland viert den Nationalen Feest dag. Nog steeds hardnekkige strijd in Spanje. (Buitenland) Sas Sebastian door de Spaansche op standelingen bezet. Buitenland). Verschillende ernstige verkeersonge lukken. (Gem. Nieuws). Natuurramp aan de Noorsche kust. (Gemengd Nieuws) Te Hoensbroek een auto op feest gangers ingereden. (Gemengd Nieuws) Nederlandsch visschers vaartuig ver gaan, ^Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En de turners schakelen hun feestviering in, in het algemeen vreugdebetoon. Afge zien van dezen brjzonderen loop van zaken, heeft het gemeentebestuur zich gaarne be reid verklaard allen te ontvangen, omdat het daardoor in de gelegenheid was open lijk uiting te geven aan zijn waardeering voor het werk door het in de stad recht populair en in het land zoo uitstekend be kend geworden „Medioburgum" en door zijn populaire leiders de heeren Mazure en Cap- pon, in een reeks van jaren verricht. Voor-i al de heer Mazure, de Medio-man bij uit nemendheid, heeft door zijn langdurigen, toegewijden aesthetischen arbeid van rythme en plastiek, Medioburgum en zich zeiven een naam gevestigd. Spr,- zette in den breede de heteekenis der sportbeoefening uiteen en van het be langrijke werk dat de Z.E.B.R.A, tot dus ver heeft verricht. Moge, aldus besloot spr., deze 12de Sep tember alle deelnemende vereenigingen de iechte voldoening geven en een hoogtepunt Prinses Juliana en Prins Benno bij het verlaten van de Bethlehemkerk te Den Haag,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1