500 300 25 I0DE110EDEN VRIJDAG II EERSTE BLAD WAN DELP1ER No. 31S 174e Jaargang 1936- DitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd og Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen I Wordt Prins Bernhard I Nederlander 1 De verloving van Prinses Juliana. BAAR S-S IJ BRA NTS KEES MANDERS Groot Mpac hen feest «cw «lew cSaagi GROOT NARRENBAL STADS- EN PROVINCIENIEUWS COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen *IIII*IIII*IIII*IIII*!III*1III*IIII*IIII*IIII*IIII*IIII*||||||||*||I|* Naai* de parlementaire redacteur van „De Tel." verneemt, wordt ten departemente van justitie voorbereid bet wetsontwerp tot verleenen van het Nederlanderschap, om redenen van Staatsbelang-, aan Prins Bern hard. Het ligt in de bedoeling, dit naturalisatie-ontwerp zeer spoedig bij de Tweede Kamer in te dienen, Wanneer zal het huwelyk plaats vinden „Ik hoop, dat Wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen". Al dus sprak Prins Benno Woensdag voor den microfoon tot ons volk, hier en overzee. En oogenblikkelijk hebben de luis teraars zich afgevraagd wanneer het huwelijk zal plaats vinden. Zal het dit jaar nog zijn of in het begin van het volgende jaar De „Standaard" heeft gepoogd eenige zekerheid hieromtrent te krijgen. Zoover haar inlichtingen gaan, schijnt de 3?rins boven geciteerden zin in onlosmakelijk verband te wil len zien met hetgeen hij er aan voor af deed gaan: ,En Ik hoop, dat men Mij rustig den tijd zal willen laten, om Mij hier in allerlei belan? gen in te werken". Op deze woorden volgde de mededeeling„Ik hoop, dat Wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen". Hieruit zou afgeleid kunnen wor den, dat de Prins zich eerst volkomen oriënteeren wil, waarmede natuurlijk eenige tijd gemoeid zal zijn en dat eerst dan, twee of drie maanden na deze studieperiode, het huwelijk vol trokken zal worden. Met zekerheid valt hieromtrent niets te melden. Doch deze uitleg schijnt wel in overeenstemming met de bedoeling van den Prins te zijn. ^llll*llll-"--llll*llll*llllwllll*llll*lll!,^llll*llll*llll*IIIIIIII*llll'^ Tienduizenden Hagenaars betoogen wederom voor het Paleis Noordeinde. Het was gistermiddag in de omgeving van het Paleis zeer druk. Duizenden en duizenden stonden in de omgeving van het Paleis te wachten, in de hoop de Prinses en den Prins te zien. Men kortte zich den tijd door het zingen van liederen. Eenigen uit het publiek zagen een glimp van Prin ses Juliana voor een der ramen van de bo- vencorridor. Toen barstte een gejuich los dat overging m luid gejubel en gezang, dat minuten lang aanhield. Men riep om de Prinses en den Prins. Eindelijk schoof een lakei een der vensters hoog open. En inderdaad enkele seconden later verschenen Prinses Juliana en Prins Bern- hard, lachend en wuivend voor het venster en dankten vriendelijk voor de hartelijke ovatie, welke het publiek hen bracht. Het jonge paar trok zich terug, en tot verrassing van het publiek kwam de Ko ningin met de Prinses van. Lippe-Biester- feld even voor het open raam en ook zij hadden een hartelijke hulde in ontvangst te hemen. Nog eenmaal verscheen Prinses Juliana met Prins Bernhard voor het venster, Wederom barstte een gejuich los, toen deed Prins Benno met een kwiek gebaar het raam dicht, wuifde nog eenmaal met beide handen en verdween met de Prinses. Gisteravond, thans reeds voor de derde maal, zijn tienduizenden Hagenaars bij het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde sa mengestroomd om de vorstelijke personen toe te juichen. Vele vrouwen en ook kinderen werden onder den voet geloopen en uit de massa naar buiten gedragen. Tegen negen uur vertoo- de Prinses Ju liana met Prins Bernhard zich voor een der verlichte ramen aan de voorzijde. Een •Vrrverdoovend gejuich barstte los. Aan het hoera-geroep en het zwaaien met de han den kwam schier geen einde. Ook ver toonde het verloofde vorstelijke paar zich voor de ramen van den linker zijvleugel. Innig gearmd, stralend van geluk, namen de Prinses en haar verloofde deze hulde betuiging in ontvangst, terwijl zij vriende lijk terugwuifden. Enkele oogenblikken later vertoonden zich ook H.M. de Koningin en de moeder en broeder van Prins Bernhard voor een der ramen. Gejubel en gejuich steeg op nieuw uit de menigte op. „We gaan nog niet naar huis". Daarna trachtte de politie de betoogers te bewegen, naar huis te gaan. De reactie was echter het zingen van het lied„We gaan. nog niet naar huis". Nog eenmaal verscheen het jonge paar voor het venster. Toen trokken de vorstelijke personen zich terug. Prins Bernhard bleef even alleen staan. Daarna sloot hij het gordijn. De lichten werden gedoofd en de ramen gesloten. Officieele gelukwenschen. H. M. de Koningin heeft gisteravond ten Paleize Noordeinde ontvangen de voorzit ters van de Eerste Kamer en van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, den voor zitter van den Ministerraad en de ministers, den vice-president van den Raad vam State, den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, den gouverneur der residentie, den directeur van het kabinet der Koningin en den burgemeester van 's-Gravenhage, ten einde hen in de gelegenheid te stellen hun gelukwenschen aan te bieden aan de Ko ningin en aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. De rijksbestuurder van Hongarije, Hor- thy, heeft een telegram van gelukwensch gezonden aan H.M. de Koningin in verband met de verloving van, de Prinses. Oranje-avond. In de tot in de uiterste hoeken gevulde Groote Kerk te 's-Gravenhage hielden gis teravond de vereenigingen „Bijbel, Oranje en Nederland" en „Bijbel en Oranje" een dank- en bedestond, bij gelegenheid van de vorstelijke verloving. Als sprekers traden op de Haagsche predikanten der Ned. Herv. gemeente ds. Is. Voorsteegh en ds. D. A. van den Bosch. Vele autoriteiten woonden deze plechtig heid bij, het Koninklijk huis was vertegen woordigd door den eersten kamerheer cere moniemeester van H.M. de Koningin, jhr. A, O. Sickinghe. Waar de Prins vertoeven zal. Huize „De Sperwerhof" te 's-Gravel and. Als over eenigen tijd de eerste spontane nationale vreugde eenigszins zal zijn ge luwd, als ook de officieele verlovingsfees ten op „Het Loo" ten einde zijn, zal Prins Bernhard zich eenige maanden in een rus- stige omgeving wijden aan de studie van het Nederlandsche volk en zijn belangen. Reeds in zijn radio-rede kondigde de Prins deze plannen aan. Het is zoo goed als zeker, dat voor dit doel het buiten „De Sperwershof" van jhr. mr. W. F. Roëll te 's-Gaveland zal worden uitverkoren. Op deze fraaie buitenplaats, waar groote vrienden van H.K.H. Prinses Juliana wonen, heeft Prins Benno, zooals men weet, reeds meermalen vertoefd en eenige keeren was hij gelijktijdig met de Prinses de gast van de familie Roëll. Na de drukke dagen van overweldigende en bijzondere belangstelling zal „De Sper wershof" met zijn prachtige lanen en de reeds herfstende bosschen in de directe om geving ongetwijfeld aan den jongen Prins een verblijf bieden, dat zeer geschikt is voor de taak, welke hij zich heeft voorge nomen, voordat het Koninklijk paar in den echt zal treden. „Er waren twee Koningskinderen". Donderdagmiddag heeft de Phohi een speciale uitzending naar Indië verzorgd in verband met de verloving van Prinses Ju liana en Prins Bernhard van lAppe. Een programma van nationale muziek en reportage der verlovingsgebeurtenissen was samengesteld. De heer D. Hans sprak tot de Indische luisteraars over het onderwerp „Er waren twee Koningskinderen". Hij verklaarde dankbaar te zijn, een her denkingswoord te mogen spreken temidden van het feestgewoel, dat bruist en davert door de straten, zóó dat hij in zijn lange journalistieke loopbaan het volk van Den Haag nog nooit gezien, behalve misschien bij de geboorte der Prinses. Er waren twee Koningskinderen, die kregen elkander zoo lief en een jubelstorm is over Holland ge slagen. Een buitenlandsch journalist sein de dezer dagen naar zijn blad „Het Neder landsche volk is thans het gelukkigste ter wereld". In plaats van kaarten. IAISON bericht de ontvangst der llllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllli MORGEN ZATERDAG OPENING VAN HET WINTERSEIZOEN. ZIE ONZE ETALAGES EN PRIJZEN. Inderdaad. Wij vergeten eenige dagen den nood der tijden en zien alleen de na tionale bruid en haar bruidegom en hun familie. Nederlanders in Indië zei spr. denkt niet, dat gij thans ver af zijt van ons. Neen, wij voelen als het ware uw harte-klop, wij hooren uw stem, wij verne men uw geestdrift en uw vreugde uit de vele telegrammen, die ons bereiken, en zoo zijt gij bij ons en leeft en staat gij in ons midden. Het is één volk, één stam, één dynastie. Spr. schetste daarop nader de beteekenis der verloving en de persoonlijkheid van Prinses Juliana en haar Prins. Hij vertelde hoe en waar deze beide koningskinderen elkander vonden, wijdde woorden van eer biedige genegenheid aan de Koningin en verzekerde den nieuwen Prins, dat ons volk bereid is ook hem zijn vastbesloten trouw te schenken; wanneer htj Juliana gelukkig maakt. Feest in het Rosarium te Amsterdam. In het prachtige Rosarium te Amsterdam heerschte gisteren een spontane feest vreugde. Reeds vroeg in den avond begaven honderden en nogmaals I- -derden zich uit alle deelen van de stad naar het Vondel park, gehoor gevende aan de oproep van het bestuur van Rozenpracht II, om op feestelijke wijze de vorstelijke verloving te vieren te midden van bloemengeur en kleu renpracht. De apothese van dit vreugdevolle en enthousiaste feest was gevormd door een bloemenregen, die uit een verlicht K.L.M, vliegtuig nederdaalde. Lager en lager cir kelde de machine, een regen van oranje bloemen daalde op de duizenden neer. Het motorgeronk werd verre overstemd door de jubelkreten van de feestelijke menigte. De machine ontstak ook nog een landings fakkel. Geestdrift te Rotterdam. Gisteravond, toen te Rotterdam een feestavond was georganiseerd ter gelegen heid van de vorstelijke verloving, heeft de Rotterdamsche burgerij in. een massale op komst in het Beursgebouw haar liefde voor het vorstenhuis ten toon gespreid. De bur gemeester, mr. mr. P. Droogleever For- tuyn, opende de bijeenkomst en sprak de verzamelde menigte in een korte, gloed volle speech, toe. Op het aangeheven „Leve de Prinses, leve de Prins" volgde telkens een oorverdoovend gejuich, gevolgd door 't zingen van „Lang zullen ze leven". De redevoeringen van de sprekers, ds. A. T. W. de Kluis en rector H. Drost uit Am sterdam, werden herhaaldelijk door en thousiaste betuigingen van vreugde met de verloving van de Prinses onderbroken. Huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Benno. De vereeniging „Koninginnedag" te 's-Hertogenbosch is voornemens, ter gele genheid van het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana met Prins Benno een hu welijksgeschenk aan te bieden, bijeenge bracht door de bevolking van de provincie Noord-Brabant en de stad 's-Hertogen bosch. Eveneens worden plannen overwogen voor een massale Brabantsche huldebetoo» ging naar 's-Gravenhage, De drukte van hedenmorgen In de omgeving van het Paleis. Het was hedenochtend vroeg beslist minder druk voor het Paleis en in de -om geving, dan de vorige dagen. Om elf uur zijn echter weer eenige hon derden belangstellenden aanwezig. Een bijzonder aardig moment hebben wij om kwart over elf meegemaakt. Toen naderden twee Alkmaarsche kaasdragers het Paleis, die een berrie droegen, waarop prachtige oranje, alsmede roode en geele (de Lippische kleuren) dahlia's lagen met eenige kazen. De beide kaasdragers werden vooraf gegaan door den burgemeester van Alk maar, jhr. mr. van Kinschot, en den diree- teurteur van het marktwezen, aldaar, den heer W. Voorthuijzen, Deze hulde van het kaasdragersgilde is door de Prinses en den Prins persoonlijk in ontvangst genomen. Aan deze aanbieding ging nog een aardig moment vooraf, toen het jonge paar zich voor een der zijvensters vertoonde en het publiek het een ovatie bracht. In den tuin van het paleis heeft de Prin ses de hulde van de Alkmaarsche kaasdra gers in ontvangst genomen. De Prins en diens broeder waren hierbij aanwezig. De Prinses onderhield zich eenigen tijd met de leden der deputatie. De Prinses dankte het gezelschap harte lijk voor dit buldebewijs en gaf allen leden van het gezelschap de hand. Toen stapte zij in de voor haar gereed staande auto, om zich naar het hoofdbestuur van het Roode Kruis te begeven. Voordat H.K.H. instapte, feliciteerde haar chauffeur zijn meesteres met haar verloving. De Prin ses dankte hem hiervoor hartelijk. Nagewuifd verliet de Prinses aan de ach terzijde het paleis. Prinses Juliana en Prins Bernhard bij het Roode Kruis. Hoewel het slechts enkelen ingewijden be kend was, dat Prinses Juliana zich heden ochtend naar het gebouw van het Roode Kruis zou begeven, werd het publiek door de aanwezigheid van persfotografen op de komst van de hooge bezoekster opmerk zaam gemaakt en gaandeweg vormde zich een dichte haag van belangstellenden. Tegen kwart voor twaalf reed de auto, waarin alleen Prinses Juliana gezeten was, voor het bordes van het gebouw, waar het hoofdbestuur zich ter ontvangst had opge steld. Het was toen nog niet bekend, dat ook Prins Bernhard zich later bij zijn a.s. bruid zou voegen, doch ongeveer een kwartier later arriveerde, onder luide toejuichingen van de wachtenden, ook de Prins. De vorstelijke personen vertoefden onge veer een uur in het gebouw. Tegen kwart voor een verlieten de Prinses en de Prins het gebouw. De politie kon niet verhinderen, dat de auto door een enthousiaste menigte werd omstuwd. De Prinses nam een fraaie bloemenmand mede, die haar tijdens de plechtigheid was aangeboden. Vriendelijk dankend en wuiyend voor de bewijzen van toegenegenheid, reed het jonge paar naar het paleis terug. De terugkomst ten paleize. Voorafgegaan door een motor met zij span van de politie kwam hec vorstelijk paar omstreeks kwart voor een uit de Pa leisstraat aanrijden. De eenige honderden belangstellenden hier verzameld, brachten de Prinses en Prins Bernhard 'n langdurige ovatie. De Koningin, de Prinses en de Prins naar Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, bericht, dat hij belast is met den aangenamen plicht mede te deelen, dat H.M. de Koningin zich voorstelt, zoo mo gelijk op Donderdag 17 September met Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek aan Amsterdam te brengen. De K.R.O. zal een ooggetuigeverslag verzorgen van het bezoek. De nationale feestdag by den K.R.O. In verband met den nationalen feestdag zal de K.R.O. zijn programma van Zater dag geheel wijzigen. Te beginnen bij het morgenconcert zullen zoowel de gramofoonplatenprogramma's als de verschillende orkesten een keur van va derlands che liederen en andere vaderland- sche muziek bieden. Des middags te ongeveer 4.45 uur zal een joggetuigeverslag worden verzorgd van het paleis-Noordeinde te Den Haag. De K.R.O. heeft voor den duur van de feestelijkheden in de residentie een perma nenten radiopost betrokken, dat gelegen is tegenover het koninlijk paleis aan het Noordeinde. De K.R.O.- reportagewagen en Cabaret-Paviljoen „WILH ELM IN A" ZATERDAG op verzoek optreden van den Eminenten Humorist-Conferancier. ZONDAGAVOND onder leiding van KEES MANDERS Met medewerking van de TOONDER'S BAND Tot 2 uur GEOPEND. Wethouder J. de Meij in den Gemeente raad herdacht. De heer A. Rorije tot plaatsvervangend Wethouder benoemd. De heer A. C. van Hal bedankt als lid van den Raad. (Gemeenteraadsverslag). Wordt Prins Bernhard Nederlander? naturalisatie-ontwerp in voorbereiding. De wijzigingen in de steunregeling. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten stuurt een adres aan den mi nister van sociale zaken. (Binnenland)'. Interpellatie van den heer De la Bella! over de wijzigingen in de steunverlee- ning. (Binnenland)', Fransche en Engelsche persstemmen over de koloniale eischen van Duitsch land. (Buitenland) De Koninklijke familie op Donderdag 17 September naar Amsterdam, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN PAVILJOEN Morgenavond extra lijnendiensten zullen de verslaggeving doorgeven van de feestelijkheden in het geheele land. Te beginnen omstreeks half acht in de gebruikelijke „actueele aether- flitsen" en verder gedurende het geheels volgende programma zullen tusschen de verschillende nummers, hetzij rechtstreeks* hetzij door middel van gramofoonplaten,- reportages worden gegeven van verschil lende bijeenkomsten, die in onderscheidene plaatsen van het land georganiseerd wor den. Gemeentebureaus: morgen gesloten. Wij vestigen de aandacht op de publicatie elders in dit blad, waarin wordt medege deeld, dat alle gemeente-bureaux morgen gesloten zullen zijn. „De Schelde" morgen gesloteiü In verband met het feit, dat Zaterdag 12 September tot nationalen feestdag is ver klaard, zal het geheele bedrijf van de N.VS Kon. Mij. „De Schelde" morgen stil liggen* Gelukwenschen van het Ziekenhuis „Bethesda" aan H. M. de Koningin en het verloofd Vorstelijk Paar, In de gisteren gehouden bestuursverga dering van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda'* heeft de voorzitter, ds. D. J. Vossers, dank baar herinnerd aan de verloving van H.K.H, Prinses Juliana, die reeds vóór de opening van het ziekenhuis belangstelling in het; werk der vereeniging heeft betoond. Op 17 April 1931 was zij, met wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, tegenwoordig bij de onthulling door H. M. de Koningin van de gedenkplaat in de hal van het ziekenhuis, die mede de' blijde herinnering aan het bezoek van dQ Koninklijke Familie aan „Bethesda" leven dig houdt. Aan H. M. de Koningin en het verloofd! Vorstelijk Paar werden telegrammen yan gelukwensch verzonden. Beperking van den postdienst op morgen. In verband met de viering van den na tionalen feestdag is de uitvoering van den post-, telegraaf- en telefoondienst morgen, Zaterdag 12 September, als volgt geregeld 3 Alle kantoren zijn voor den post dienst niet later open dan tot 10 uur. Tot zoolang kunnen alle dienstonderdeelen worden behandeld, met inbegrip van giro- en rijkspostspaarbankzaken. Er wordt slechts één bestelling uitge voerd, nl. de eerste brief- en pakketpost bestelling. Kwitanties worden niet ingevor derd. Ook zulleneenige .brievenbuslichtin gen vervallen,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1