500 300 150 25 DONDERDAG ÏO SEPTEMBER No. 214 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingin. Telef. 10. Postrekening G6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Engeland 's zwakke positie in de Middellandsche Zee. Vreugdebetoon in het land. ucw deai «jgacf Zaterdag a.s. dag van nationaal gedenken 1936; VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ®«R ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels !1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. LONDEN ZOEKT NIEUWE GARANTIES VOOR DE VEILIGHEID VAN HET WERELDRIJK. Oceaan-strategen contra Middellandsche Zee-enthousiasten. De verzwakking van Engeland's strate gische positie in de Middellandsche Zee door niemand meer ontkend is min der een. gevolg van. politieke dan wel van technische factoren, in de eerste plaats van de ontwikkeling van het luchtwapen. Een enkel feit bewijfet dit reeds.: De haven van Malta bevindt zich slechts een half vlieguur van de Italiaansche kust verwijderd. Het is dan ook maar al te be grijpelijk, dat de Britsche admiraliteit, wanneer zij haar Middellandsche Zee-vloot niet aan al te groote risico's bloot wil stellen, naar andere steunpunten in de plaats van Malta moet uitzien. Het vraag stuk, hoe Cypres tot een nieuwe vlootbasis in de Middellandsche Zee te maken, wordt op het oogenblik ernstig bestudeerd. In- tusschen zou met het verdwijnen van de strategische beteekenis van Malta een nieuw probleem geschapen worden aan de Britsche vloot zou op den geheelen, meer dan 1900 mijlen langen afstand van Gibral tar naar Cypres geen enkel steunpunt meer ter beschikking staan. Wat nu, indien een vijandelijke macht de slechts 110 mij len breede passage tusschen Sicilië en Noord-Afrika zou afsluiten Zou op deze wijze niet de geheele Middellandsche Zee handel van Groot-Brittannië onmogelijk kunnen worden gemaakt Spanje in vlammen. Of de burgeroorlog in Spanje nu moge eindigen met een overwinning van rechts dan wel van links, één ding is zeker zijn afloop moet de machtsverhoudingen in de Middellandsche Zee beslissend beïnvloeden. Zal de brand gelocaliseerd kunnen wor den? vraagt de Engelsche diplomatie zich bezorgd af. Of zal hij overslaan op de an dere onrusthaarden van de Middellandsche Zee, waar de ontevredenheid grooter en grooter wordt of de vlammen van den op stand reeds duidelijk vallen waar te ne men Of de onrust nu van economischen oorsprong is, zooals in Algiers, dan wel van politieken, zooals in Tunis, Syrië en Palestina, het gevaar blijft bestaan, dat de gebeurtenissen in het eene land alle Mid dellandsche Zee-staten in den chaos stor ten, evenals een exploisieve stof door een enkel vonkje tot ontploffen wordt gebracht. De toestand is gevaarlijk, dit voelt iedere Engelschman en dat doet hem zijn goed keuring hechten aan de versterking van de Britsche Middellandsche Zee-vloot. Maar zij, die verder zien, weten, dat het voor Groot-Brittannië om geheele andere dingen gaat dan slechts een versterking van zijn Middellandsche Zee-vloot met eenige een heden. De waarde van de Middellandsche Zee Voor Engeland ligt in haar beteekenis als handelsweg en de taak van Gibraltar en Malta is het, dezen weg te beschermen. Hce nu, indien deze steunpunten van Engeland niet meer aan het hun gestelde doel kun- jien voldoen? Indien de oorlogsschepen in de haven van Malta de schepen vol ka toen, die van Egypte naar de Engelsche havens stoomen, niet meer kunnen bescher men Wanneer de kanonnen van Gibral tar de veiligheid van de uit Spanje huis waarts keerende schepen, beladen met mineralen, niet meer kunnen garandeeren? Het zijn zeer belangrijke beslissingen, die de verantwoordelijke leiders van de Britsche Middellandsche Zee-politiek te nemen hebben. Terwijl intusschen de' militaire experts, hermetisch afgesloten van de publieke be langstelling, werken aan de inrichting van nieuwe steunpunten, eischen eenige poitici, in het bijzonder die van den rechtervleugel der conservatieven, een Toenadering tot Italië. „Met het oog op het gevaar van een anarchistische ontwikkeling in de Middel landsche Zee en de verzwakking van onze eigen positie" zoo argumenteeren zij „is onze vriendschap met Frankrijk alleen niet meer voldoende. Wij moeten met Italië samenwerken en niet uit overwegingen van prestige onze eigen belangen in ge vaar brengen." De „anglo-Italiaansche entente" wordt door velen als de meest dringende noodzakelijkheid van de Euro- peesche politiek gepropageerd. Met de zakelijkheid, die de Britsche po litiek eigen is, overwegen de Britsche des kundigen echter reeds een andere moge lijkheid de versterking van den langeren zeeweg om Zuid-Afrika, voor het geval de Middellandsche Zee in tijden van oor log uitgeschakeld zou worden. Er wordt gezegd, dat de beteekenis van de Middel landsche Zee voor het Britsche wereldrijk niet overschat mag worden. „Is dit water niet een gevaarlijke Balkan onder de zeeën, een onrusthaard, die wij moeten isoleeren, om ons voor infectie te behoe den?" De voorvechters van de Oceaan strategie wenden zich tegen de Middelland sche Zee-enthousiasten. Wij moeten onder alle omstandigheden Gibraltar en Aden, de beide toegangen tot de Middellandsche Zee, behouden, verklaren zij. Maar laten wij er ons op voorbereiden, dat het op een ge geven oogenblik noodig zal kunnen zijn, ons handelsverkeer om den Kaap te leiden. De nadeelen hiervan springen direct in het oog. Een gedeeltelijke evacuatie van de Middellandsche Zee zou Malta, Egypte en Palestina zoo goed als onbeschermd doen liggen. De militairen geven de moeilijkheid toe, maar verklaren dat het lot van deze gebieden in geen geval in het oostelijk ge deelte van de Middellandsche Zee zal wor den beslist. Daarentegen is de bewegings vrijheid, die wij zullen verkrijgen, belang rijker dan eenige aanvankelijke successen van den tegenstander. Nog zijn er geen beslissingen genomen. Nog wachten de verantwoordelijke leiders op den afloop van den bloedigen strijd in Spanje. Maar reeds ziet men de nieuwe feiten onder het oog en men is bereid, het voordeel van het oogenblik aan het welzijn van de toekomst op te offeren. De aankomst van 's Prinsen moeder en broeder. Gisternamiddag heerschte in de omge ving van het Koninklijk Paleis te Den Haag een ongekende drukte. In den loop van den middag ging het gerucht, dat het in de bedoeling lag van Prinses Juliana en Prins Bernhard om 's Prinsen moeder en zijn jongeren broer Aschwin, die omstreeks 5 uur per auto op het Paleis Noordeinde zouden aankomen, een eind tegemoet te rijden. Het gerucht bleek juist te zijn. Om half vijf verliet het vorstelijk paar in de open Ford-cabriolet van den Prins, die achter het stuur zat, de Koninklijke stallen. Aan vankelijk bestond het plan om van den hoofdingang van het paleis Noordeinde weg te rijden, maar de geweldige menschenme- nigte noodzaakte het jonge paar een an tieren weg te kiezen en het paleis via de Koninklijke stallen te verlaten. Voorafge gaan door een motor met zijspan van de politie, kwamen Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor vyf bij het land goed Ter Horst aan den Leidschestraiatweg fean. Toen het jonge paar het hek binnen reed begroette een juichende schare de Prinses en den Prins. Even vóór half zes zien wij den Prins en Prinses van het landgoed terugkomen. Het publiek juicht en als iemand een „Leve de Prinses" aanheft, verdubbelen de toejui chingen. Lachend wuift het jonge paar terug. De aanwezigen zullen het tafereel niet spoedig vergeten het jonge paar, gezellig pratend en stevig gearmd, wandelend door de fraaie bosschen. Aan beide kanten van den weg staan nu vele auto's geparkeerd. Eindelijk om 10 minuten over half zes komt een groote groene wagen in het zicht. De wagen heeft groote vaart (een collega, die de auto van den Haagschen Schouw heeft gevolgd, heeft ruim 100 K.M. gereden om hem bij te houden) en wordt door de Wassenaarsche politie aangehou den. De ingang van de Raaphorst wordt gewezen en even later rijdt de auto voor bij. De moeder van den Prins chauffeert zelf dezen buitengewonen snellen en zwaren sportwagen. Met een keurige bocht rijdt de prinses naar binnen, stormachtig toege juicht door de wachtende schare. Prins Aschwin had naast zijn moeder plaats ge nomen. Op de achterbank zaten de kame nier en de chauffeur van de prinses. Even voorbij het tuinmanshuisje stopt de auto. De prinses stapt uit, een slanke, elegante verschijning, evenals haar beide zoon9. Dan verdwijnen zij uit onzen gezichtskring om het jonge paar op te zoeken. Ruim een kwartier later komt. het ge zelschap, bestaande uit de prinses zur Lip- pe-Biesterfeld, Prinses Juliana en de beide prinsen aangewandeld. Een ovatie stijgt op uit de menigte. Prins Bernhard gaat nu achter het stuur van de auto van zijn moe der zitten en naast hem neemt Prinses Juliana plaats. De moeder van den toe- komstigen gemaal van onze Kroonprinses en prins Aschwin nemen op de achterbank plaats. Daar volgt de auto van den prins, bestuurd door den chauffeur van zijn moe der en waarin ook de kamenier van de prinses heeft plaats genomen. Van de Raaphorst tot aan het Paleis Noordeinde is het een ware zegetocht ge worden. Overal jubelt de menigte en wuift met hoeden en zakdoeken. Eenmaal bij het café het „Wachtje" gekomen, is er haast geen doorkomen aan. Rijen dik staan dui zenden en duizenden langs den weg. De be langstelling was veel en veel grooter nog dan Dinsdag. Het enthousiasme was hier mede in evenredigheid, er kwam geen ein de aan het gejuich. De politie had de grootste moeite een stuk van den rijweg vrij te houden. Even voor half zeven rijdt de eerste auto voor het bordes van het paleis voor. H.M. de Koningin treedt naar buiten en begroet haar nieuwe gasten. De politie kan thans de menigte niet meer in bedwang houden. Het cordon wordt verbroken en het publiek bestormt het voorplein. Ook onder de colonnades veroveren velen zich een plaats. Arm in arm dankt het jonge paar voor deze ge weldige ovatie. De Koningin en de Prinses zur Lippe- Biesterfeld en haar jongste zoon kijken op den achtergrond verheugd toe. Na enkele oogenblikken trekt het hooge gezelschap zich in het paleis terug. Maar het publiek weet van geen wijken. Men wenscht het jonge paar op het balkon nog eens toe te juichen. En als dit even later, vergezeld van de Koningin en haar gasten op het balkon verschijnt, wordt er weer harder gezongen en gejubeld. Tenslotte trekt het gezelschap zich nu werkelijk terug en dan keert de menigte voetje voor voetje huiswaarts. Overweldigende drukte voor het paleis. Ook gisteravond konden de Hagenaars niet thuis blijven en zijn zij in grooten ge tale naar de binnenstad getrokken, in het bijzonder naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Geen duizenden, maar tien duizenden waren hier samengekomen om Prinses Juliana en haar verloofde toe te juichen. Men had reeds geruimen tijd ge juicht en door middel van hoera-geroep ge poogd, het jong verloofde vorstenpaar op het balcon te krijgen. Er móést echter ruimte gemaakt worden door de politie, want het gedrang was zeer hevig en de gevolgen daarvan bleven niet uit. Vele vrouwen en meisjes vielen flauw. Aan het gedrang moest dus een einde komen, maar zoover men zien kon, was het één groote, deinende zee van menschen. Het wachten in deze weinig aangename omstandigheden werd evenwel beloond. Om half tien verscheen op het balcon Prinses Juliana, in het wit gekleed, met aan haar zijde haar toekomstige gemaal, Prins Bern hard, gekleed in smoking. Een oorverdo vend gejuich steeg op. En uit het gejuich weerklonk dan, eerst overstemd, door het gejuich, doch dan machtig, ons volkslied. Doch in het Noordeinde bevonden zich ook velen, die geen kans zagen op het voorplein te komen en die toch ook graag de Prinses wilden zien. Ook zij werden niet teleurgesteld, en groot was hun vreugde, toen de Prinses en Prins Benno voor een geopend raam van den zijvleugel versche nen. Tegen half elf, toen het gejuich onver minderd voortduurde, kwamen de Prinses en Prins Bernhard opniéuw voor het ge opende venster van den linkerzijvleugel om een ovatie van de menigte in ontvangst te nemen. Door een handbeweging maakte de Prinses duidelijk, dat zij iets wilde zeggen. De Prinses en de Prins spreken. Het wachtwoord „stilte" werd daarop uit de eerste rijen doorgegeven en toen kort daarop volkomen stilte heerschte, sprak de Prinses: „Ik ben zeer blij, dat U allen hier gekomen zijt. Ik dank U allen zeer", waarop het gejuich opnieuw minutenlang duurde. Even later gaf ook do Prins te kennen, dat hij iets wilde zeggen en onder een eerbiedige stilte zeide hij „Ik ben heel gelukkig. Ik dank U allen zeer". Deze woorden werden wederom met een storm achtige ovatie beantwoord. Steeds wuiven de trokken de vorstelijke personen zich terug, waarna een groot gedeelte van de menigte zich verspreidde. Gelukwensch van president Miklas. De Oostenrijksche bondspresident Miklas, heeft een hartelijk felicitatie-telegram doen toekomen aan H.M. Koningin Wilhelmina, ter gelegenheid van de verloving van Prin ses Juliana. Feestvreugde in de hoofdstad. Tegen half negen heerschte gisteravond een levendige drukte op en om het Mu seumplein, waar uit west, noord en oost de deelnemende vereenigingen samen kwa men. Een muziekkorps hield tijdens het wach ten de stemming levendig op den Dam. Het werd half tien,eer de kop van den stoet verscheen. Muziek voorop, vaandels en menschen, steeds meer menschen draai den in snel marschtempo den hoek om, het plein op. Vlaggen overal, en alles getooid met oranje. Het duurde een uur, eer de staart van den stoet was gepasseerd. Naar schatting hebben 25.000 personen van aller lei leeftijd meegeloopen. Het aantal toe schouwers is vanzelfsprekend niet meer te benaderen. Toen het muziekkorps het Wilhelmus inzette, ontblootten de aanwezigen het hoofd en uit duizenden kelen klonk het volkslied over het historische plein. Het „Leve de Koningin" en het „Leve de Prin ses" werd thans voor het eerst gevolgd door „Leve Prins Bernhard" en men kan niet zeggen, dat het hoera na dezen laat- sten naam minder luid en krachtig was dan na de beide andere „ons volk reeds lang dierbare namen". De heer J. ter Haar Jr. sprak als voor zitter van het centraal comité enkele woorden. Onder luid gejuich werd hierna voorlezing gedaan van een telegram, dat aan Prinses Juliana werd verzonden „Het centraal comité van Oranje- en nationale organisaties als tolk van de dui zenden en duizenden Amsterdammers, he denavond op den Dam bijeen, zendt aan Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn eerbiedige gelukwenschen, God's zegen af- smeekend voor een alleszins hoopvolle toe komst". De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, dankte in een slotwoord de bur gerij voor haar eerbetoon aan het vorsten huis. Tot laat in den avond bleef het in de straten en in de café's ongewoon druk Het verloofde paar naar de Cineac. Hedenochtend, geheel onverwachts, heb ben Prinses Juliana en Prins Bernhard, in gezelschap van Prinses Armgard en Prins Aschwin, het paleis door een zij-uitgang verlaten en het achterhek uitgegaan, om een wandeling door de stad te maken. Tegen half twaalf kwam het gezelschap bij de Cineac op het Buitenhof. Geheel on opgemerkt traden zij daar binnen, om de voorstelling bij te wonen. De directie van de Cineac was op de hoogte gesteld van het bezoek der Vorste lijke familie en had maatregelen genomen, dat het bezoek zoo onopgemerkt mogelijk kon geschieden en ontving daarom de hooge gasten oók niet op een officieele wijze. Juist werd een teekenfilm gedraaid en toen deze afgeloopen was, kwamen de op namen van de „blijde incomste" van het jong-verloofde paar in de residentie. De directie van de Cineac had intusschen voor een welkomstwoord gezorgd, dat op het doek geprojecteerd werd en waarvan de tekst als volgt luidde „De directie van Cineac roept een harte lijk welkom toe aan de Kroonprinses, Prins Benno, Prinses Armgard en Prins Aschwin, die haar de eer aandoen, thans in haar mid den te vertoeven." De aanwezigen verhieven zich daarop van hun zitplaatsen en zongen spontaan het Wilhelmus. Hierna werd het programma verder af gedraaid. De hooge bezoekers volgden dit met groote belangstelling en bleven gedu rende een uur in de Cineac. Intusschen hadden duizenden zich in een minimum van tijd voor het gebouw verza meld. Bij het verlaten der zaal werd door den president-commissaris van de Cineac, baron Van Till, aan de Prinses een bouquet anjers aangeboden. Toen zij op het bordes verschenen, barst te een donderend gejuich van het dicht op eengehoopte publiek los en slechts met de grootste moeite kon de politie het naar voren stormende publiek op eenigen af stand houden. De drukte was echter zoo groot, dat, on danks alle maatregelen van de politie, het niet gelukte, een weg voor de vorstelijke personen vrij te houden. Prinses Armgard en Prins Aschwin kwamen tus.=ohen het ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN A.s. Zaterdag een nationale feestdag. Engelands zwakke positie in de Midi dellandsche Zee. (Hoofdartikel)* Wethouder de Meij in den Middelburg- schen Gemeenteraad herdacht. (Provincie.), Hitler over de economische onafhan kelijkheid van Duitschland en het ko loniale vraagstuk. (Buitenland.)] Voortdurend ongeregeldheden in Pa lestina. (Buitenland.), Schip vergaan by Terschelling? (Scheepvaart)] De Eerste Kamer neemt het wetsont werp inzake de weercorpsen na uitvoe rige debatten aan. (Binnenland.)] Moordaanslag te 's-Hertogenbosch. (Gemengd nieuws.)] In verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld heeft het Kabinet besloten dat a.s. Zaterdag de Departementen van Algemeen Bestuur en de an dere Rijksbureaux in het land gesloten zullen zijn. Alsmede zullen dien dag alle werklooze arbeiders worden vrij gesteld van het stempelen, ter wijl eveneens de werkverschaf fingen gesloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo al gemeen mogelijke wijze te doen worden tot een dag van natio naal gedenken, drukt de Minis ter-President namens den Raad van Ministers de hoop uit, dat andere autoriteiten en. particu liere instellingen op gelijke wijze als het Rijk de gelegenheid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijdschap en dankbaarheid, die in het gansche volk tot uiting zijn gekomen. juichende volk en konden eerst veel later het paleis Noordeinde bereiken. Intusschen hadden Prinses Juliana en Prins Benno zich, steeds omstuwd door een juichende menschenmenigte, over de Groen markt naar de Smalle Halstraat weten te begeven, welke door de politie werd afge zet, zoodat zij op een rustiger wijze dan Prinses Armgard en Prins Aschwin het Noordeinde konden bereiken. Toen zij bij het paleis aankwamen barstte ook daar weer een oorverdoovend hoera geroep en gejuich los, waarvoor de Prinses en de Prins vriendelijk dankten. Na enkele oogenblikken zag men een hoofdinspecteur van politie op een autobus klimmen en hoorde men hem door een me gafoon tot het volk zeggen „Dames en heeren, de Prinses dankt u allen zeer en hoopt, dat u thans rustig naar huis zult gaan, opdat de ingang van het paleis voor de genoodigden vrij zal komen." Het publiek ontving dit verzoek met ge juich en gaf er spoedig gevolg aan. Een volkswensch. Een onzer medewerkers schrijft ons Vele radio-luisteraars hebben misschien met verbazing geluisterd naar de massale en spontane, luidruchtige feestvreugde der Hagenaars op Dinsdagmiddag en -avond reeds, enkele uren na het bekend worden der verloving der Kroonprinses. En nóg kunnen ze er geen idee van heb-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1