1000 500 300 150 100 25 Werkkleeding Hoera, onze Prinses verloofd PRINSES JULIANA VERLOOFD HU, St lacobsstr. 7 DINSDAG No. 212 74e Jaargang 1936; Uitgavefirma f. VAN DE VELDE Jr., Walslraat 58-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen PRINSES JULIANA SefycMglewisscw naw Jew Jggfl Hedenavond groot feest Paviljoen „Wandelpier". MET PRINS BERNHARD ZUR LIPPE-BIESTERFELD VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van eesi duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" die zich heden verloofde met Prins BENNO ZUR LIPPE-BIESTERFELD. Voor naaf steld en besteeg Ernst, graaf en heer Zur Lippe-Biesterfeld, graaf van Schwalenberg en van Sternberg enz., den Lippischen troon. Hij heeft zich een buitengewone populari teit weten te verwerven en een standbeeld in het Detmolder slotpark getuigt nog van de vereering, welke zijn onderdanen hem toedroegen. Ernst had twee zoons de oudste, Leopold en de jongere, prins Bernhard. Leopold volgde hem in 1905 als vorst van Lippe op en regeerde tot 1918. De revolutie-golf, wel ke bij het einde van den wereldoorlog over Duitschland ging en het keizerrijk en alle koninkrijken en vorstendommen wegvaagde, maakte aan zijn bestuur een einde. Thans woont hij teruggetrokken en eenvoudig op het oude slot in Detmold. Zijn broeder Bernhard is de vader van den verloofde van onze prinses, Lippe-Biesterfeld In "den laatsten tijd. Graaf Ernst, die in 1905 op den Lippen- schen troon kwam, woonde in het slot Ober- caesel met 't daarbij behoorende oude kloos ter Heisterbach. In het park van Heisterbach bevindt zich ook het .mausoleum van de hee- ren Zur Lippe-Biesterfeld. De latere vorst Leopold en zijn broeder, prins Bernhard, werden heiden in Obercas- sel geboren. Hun jeugd brachten de beide prinsen voor Prinses Juliana verloofd met Prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld. Frankrijk versterkt zijn verdediging* (Buitenland), De 35e Jaarbeurs geopend. ^Binnenland); De opstand in Spanje duurt voort Fort Guadelupe gevallen. .(Buitenland); De Engelsche regeering over den toe stand in Palestina» .(Buitenland), Storm over Nederlandveel schade aangerichtNederlandsche motor- schoener in nood. Ook een Noorsch schip in moeilijkheden. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN tot 1.30 uur geopend. een groot gedeelte door op het kasteel Neu- dorf bij Bentschen in het tegenwoordige Po len, een bezitting der familie. Leopold en Bernhard gingen zooals ge woonte was bij de zoons van vorstelijken huize in militairen dienst. Leopold werd officier bij de garde-Uhlanen in Potsdam en Bernhard bij de huzaren. De militaire loopbaan van Leopold nam Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. r 's-GRAVENHAGE. De particulier secretaris van de Koningin heeft, in opdracht van Hare Majesteit, aan den Regeeringspers- dienst mededeeling gedaan van de verloving van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana met Prins Bernhard zur Lippe- Biesterfeld. Het A.N.P. teekent hierbij aan, dat uit deze mededeeling blijkt, dat Prinses Juliana zich verloofd heeft met Prins Bernhard Leopold Frledrlch Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter zur Lippe-Biesterfeld, geboren te Jena 29 Juni 1911. Onmiddellijk na het bekend worden van dit heugelijk bericht, is hier ter stede van de openbare en van verschillende particuliere gebouwen de driekleur uitgestoken. De vorstelijke verloving. Een redacteur van het A.N.P., die cenige 'dagen in Detmold, de hoofdstad van het voormalige vorstendom Lippe heeft vertoefd, meldt jn verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard gur Lippe-Biesterfeld het-volgende Niet ver van de Nederlandsch-Duitsche grens, tegen het oude Westfalen aan, ligt tiet vorstendom Lippe, voor een groot deel bedekt door dé bossctien van het Teutobur- gerwoud, dat zich van het noordwesten naar het noordoosten tusschen de oude bis schopssteden Osnabrück en Paderborn uitstrékt. Prachtige bosschen van loofboomen, hier en daar - onderbroken met naaldbosschen, bedekken voor het grootste deel deze berg keten. Het land is van een zeer bijzondere schoonheid. De heide gaat over in beboschte heuvels, die weer door weiden van elkaar zijn gescheiden. Hier en daar ziet men dorpjes 'en steden liggen, waarvan de mees te als badplaats een groote bekendheid heb ben gekregen. Het geheele gebied is bijzon der rijk aan geneeskrachtige bronnen en nergens liggen in het noordelijk deel van het Duitsche rijk de kuurplaatsen zoo dicht bü elkaar als in het Lippische land. Ook voor den Nederlander, die zijn vacan- tie huiten de grenzen doorbrengt, is Lippe en het Teutoburgerwoud niet onbekend. Geen van hen, die in het Teutoburgerwoud vertoefd hebben, zal verzuimd hebben den Grotenburg met bet geweldige Hermanns- denkmal, het symbool der Germaansche overwinning op de Romeinsche legerscha ren, te bezoeken. Hier heeft het woud ook zijn grootste breedte en oefent op allen een bijzondere aantrekkingskracht uit door zijn lieflijkheid en wonderlijke schoonheid, waar door een ieder, die eenmaal de bekoring van dit dichtbegroeide bergland heeft gekend, er steeds gaarne terugkeert. Nauw met den Grotenburg en daardoor met het geheele Teutoburgerwoud verbon den is Detmold, de residentie van de Lippi sche vorsten. Weinig zullen de Nederlanders, die in Detmold en in andere badplaatsen in Lippe bekend zijn, vermoed hebben, dat de naam Lippe nog eens in de geschiedenis zoo nauw met Nederland verbonden zal worden als nu door de verloving en het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard zur LippeBiesterfeld staat te gebeuren. Uit de Lippische geschiedenis vele betrekkingen met de Neder landen. De geschiedenis van Lippe, zijn volk en zijn vorstengeslacht, gaat terug tot in het duister der vroege middeleeuwen. Voor de 12de eeuw is geen enkel feit met Zekerheid en historische nauwkeurigheid vast te stellen. In oude kronieken wordt be schreven hoe de heeren van Lippe reeds in de oudste tijden onder de Germaansche vol ken in groot aanzien stonden en als zooge naamde „edele heeren" groote bezittingen erfelijk bezaten. Historisch staat vast, dat die heeren zur Lippe reeds Karei den Groo- ten met de wapenen gediend hebben. De eerste heerscher over Lippe, van wien met zekerheid iets gezegd kan worden, is Bernhard, heer van Lippe, die met zijn broer Hermann in het leger van keizer Lotharius diende, toen deze nog Saksisch hertog was. Beide mannen namen een groot aandeel in het beleg van Munster in 1121. De oudste oorkonde, waarin over Bernhard zur Lippe iets te vinden is, dateert van 1123, De figuur van Bernhard de tweede, die 'waarschijnlijk omstreeks 1140 geboren werd, verschijnt reeds in een duidelijk historisch licht. Hij was een geboren krijgsman en wordt ook beschouwd als de stichter van Lippstadt en van Lemgo. Toen hij ouder werd besloot hij in een klooster tj gaan, doch zijn avontuurlijke geest hield het daar niet lang uit. In 1211 toen hij reeds"*n grijsaard was trok hij met bisschop Albert van Riga mede op 'n kruistocht tegen de Germaansche heidenen. Hij sloeg de stammen der Esten en Russen terug en vlocht zich bij die ge legenheid nieuwe lauweren wegens zijn groote dapperheid. De overmacht der heidenen was echter groot en omdat men wel inzag, dat het on mogelijk was zonder hulp van buiten op den duur tegen hun invallen stand te houden, werd Bernhard naar Denemarken gezonden om koning Waldemar hulp te vragen. Deze werd gaarne verleend. Daarna trok Bern hard naar Rome om Paus Honorius den derden eveneens om hulp te vragen en hem met aandrang te verzoeken de bedreigde Christenen in het verre Noorden bij te staan. De paus benoemde den grijsaard als blijk van waardeering voor zijn verdiensten tot bisschop van Selburg. Als een merkwaar digheid vooral omdat ons land hierbij betrokken is kan nog vermeld worden, dat Bernhard op de terugreis over Olden- zaal kwam en d'aar de bisschopswijding ontving van zijn zoon Otto, die toentertijd bisschop van Utrecht was. De bezittingen van het geslacht zur Lippe hadden zich in den loop der jaren door erfenis, door verovering en door sa menvoeging aanzienlijk uitgebreid. In 1150 kwamen zij in het bezit van Detmold, in 1322 van Schwalenberg, Biesterfeld en Weissenfeld. In 1368 werd het eerstgeboor terecht ingesteld en daarmee eigenlijk de dynastie erfelijk gegrondvest. Nadat in 1405 de toenmaals zoo schoone en rijke bezitting Sternberg tot de goederen der Lippe's was toegevoegd, kreeg het geslacht in 1528 officieel den titel van graaf. De eerste heer, die dien titel voerde, was Bernhard de achtste. Hij verbleef meestal in het slot van Det mold, evenals zijn zoon graaf Simon de zesde zur Lippe, die van 15631614 regeer de en niet slechts onder de Lippische heeren de eerste plaats inneemt, doch ook een rol heeft gespeeld in de Duitsche geschiedenis. De geschiedschrijvers, die zich met deze fi guur hebben bezig gehouden, schetsen hem allen als een bijzondere persoonlijkheid, die een der merkwaardigste verschijningen van zijn tijd is geweest. Zijn aan afwisselingen en avonturen zoo rijk leven voerde hem ook naar de Neder landen, waar hij in 1591 en 1592 vertoefde. Hij maakte toen deel uit van de in opdracht van keizer Rudolf den tweeden ondernomen bijzondere missie naar België en naar ons land, om te trachten den vrede te stichten tusschen koning Philip den tweeden van Spanje en de in opstand gekomen Nederlan den. De eigenhandige aanteekening van den graaf over deze reis worden in het vorste lijke huisarchief van Detmold bewaard. Merkwaardig is wel, dat waar Munster en Paderborn oude bisschopssteden zijn met een overwegend katholieke bevolking, in Lippe het protestantisme, reeds van den eersten tijd der reformatie af, grooten in- En voor Uw foto's. Eri voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuissftr. 63 vloed heeft gehad. Ook de graven van Lippe hadden het protestantsche geloof aanvaard. Simon de zesde, over wien wij hierboven het een en ander mededeelden, heeft reeds in zijn jeugd den godsdienststrijd meege maakt. Na den dood van zijn vader zond zijn moeder hem, met het oog op zijn ont wikkeling naar Parijs. Hij was daar juist in den tijd van den Bartbolomeusnacht. Slechts ,met moeite gelukte het den jongen graaf zich verborgen te houden en op die manier aan de vervolging der protestanten te ontkomen. Op lateren leeftijd was het aan zijn bezonnenheid te danken, dat de op stand van de Lemgo'ers, nadat de Gerefor meerde leer officieel ingevoerd was, zonder bloedigen strijd verliep. Zijn zoon, graaf Simon de zevende, wordt beschouwd als de stamvader van het ge slacht Lippe-Detmold, dat bijna drie eeuwen de regeerende tak in Lippe is geweest. In 1789 werden de leden van het regee rende huis tot -vorsten verheven met den titel Fuerst zur-Lippe. Daarnaast ontston den twee grafelijke zij-takken Lippe-Bies terfeld en Lippe-Weissenfeld. Als een bewijs van de vele betrekkingen, welke van de vroegste tijden af tusschen Lippe en Neder land bestaan hebben, kunnen wij nog ver melden, dat een der Lippische graven, Si mon Heinrich, gehuwd was met burggravin Amalie zu Dohna, souvereine vrouwe van Vianen en Ameiden, erfburggravin van Utrecht, waardoor de heerlijkheid Vianen in het bezit kwam van het Lippische huis. Him zoon, Friedrich Adolf, werd, naar uit be scheiden in de Lippische Landsbibliotheek bleek, naar Leiden gezonden om daar met „dem prinzen von Cr a ken und andern Leute van Kondition bekamnt gemacht zu werden". Graaf Friedrich Adolf werd ech ter in Leiden ziek en zijn moeder haalde hem na verblijf van een jaar in ons land weer naar Detmold terug. Ook later zou Friedrich Adolf nog met de Nederlanden in contact komen zij het dan op een andere wijze. De prins van Oranje deed, toen de Fran- schen het Rijnland waren binnengevallen, een beroep op den keurvorst van Branden burg. Deze had een verbond met verschillende Duitsche vorsten gesloten en zond den prins hulptroepen. Graaf Simon Heinrich zur Lippe, de vader van Friedrich Adolf, be sloot een regiment ruiters te zenden om de Vereenigde Nederlanden te hulp te komen. Zijn zoon werd tot overste aangesteld en nam aan tal van veldslagen tegen de Franschen deel. Zoo wordt zijn naam ge noemd en die van het Lippische regiment bij den slag van Fleuris en bij dien van Neerwinden. r as» Naast de vorstelijke linie en de beidé gra felijke linies is er nog een vierde tak, welke met Lippe verbonden is. Het is de linie Lippe-Alferdissen, welke in de 18de eeuw door huwelijk het graafschap Schaumburg verkreeg en sinds dien tijd Schaumburg- Lippe genoemd wordt. Sinds 1807 is ook deze tak vorstelijk. In 1895 is groot opzien gewekt in Duitsch land door den strijd over de troonsopvolging in Lippe. Deze kwestie heeft een tijdlang in het middelpunt der Duitsche binnenlandsche politiek gestaan, mede door het persoonlijk ingrijpen van den Duitschen keizer. De kwestie trok zelfs de aandacht Ver over de grenzen van het kleine land en werd aan huitenlandsche hoven en kanselarijen besproken. De Lippische troonstrijd, die in 1895 uit brak, is oorspronkelijk een familiestrijd tus schen de in Detmold regeerende hoofdlinie en de heide grafelijke zijtakken Lippe-Bies terfeld en Lippe-Weissenfeld. Eerst toen er zekerheid bestond, dat de hoofdlinie zonder mannelijke erfgenamen zou uitsterven, nam de familiekwestie een staatkundig karak ter aan. Als laatste regeerende vorst stierf in 1895 vorst Woldemar. Zijn eenige broeder, prins Alexander, die sinds vele jaren in een in richting voor geesteszieken verpleegd werd, kwam voor de troonsopvolging niet in aan merking. Er waren toen drie pretendenten voor den Lippischen troonhet vorstelijk huis Schaumburg-Lippe en de grafelijke takken Biesterfeld en Weissenfeld. Het zou ons te ver voeren de aanspraken, welke elk der pretendenten meende te kunnen doen gelden, hier uiteen te zetten. In de Lippische archieven kan men daarover een schat van literatuur vinden. Het probleem werd bij een scheidsgerecht, onder voorzitterschap van den koning van Saksen, aanhangig ge maakt en na een langdurige procedure werd de linie Lippe-Biesterfeld in het gelijk ge-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1